FRANKRIJK'S EER OAAT TER ORDER. RUIMTEVAART. Officiële mededelingen, HET OOG GERICHT OP HET RECHT. Jaarvergadering ,,De Snoekbaars". Jaarvergadering Tennisclub Soest. Soester Schaakclub. Bazar „De Rank". Eerste lustrum van „V ogelvreugde". Sluiting overweg Talmalaan. W. G. Boumanschool. VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962. 41e JAARGANG no. 9. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 We mogen dan de politieke toestand in Kongo, waar de ene muiterij en moord partij de ander opvolgt, verward vin den, in feite doet de situatie in Frank rijk nog verwarrender aan. En dat is voor dit oude, Westeuropese land zeker beschamender dan voor het nog nau welijks geboren Kongo. Frankrijk heeft zich materieel en gees telijk uitgeput in de strijd om Algerije. Ondanks zijn overmacht aan bewape ning heeft het de militaire strijd tegen de Algerijnse nationalisten, de F.L.N., niet kunnen winnen. Het werd ook niet verslagen en daardoor verkreeg de strijd juist ziin uitputtend karakter, waarin voor Frankrijk veel verloren ging, terwijl de Algerijnen niets had den te verliezen. Het grootste deel van het Franse volk werd deze jarenlang durende oorlog, waarin reeds duizenden slachtoffers vielen, moede en snakte naar een ver gelijk waarin van Frankrijk's eer nog zoveel mogelijk zou worden gered. Men is het nu eigenlijk oneens geworden over de vraag welk vergelijk voor Frankrijk nog als eervol kan worden beschouwd. Na de oorlog heeft Frankrijk reeds vrijwel al zijn koloniaal bezit moeten prijsgeven. Het staat daarin als land niet alleen, maar het is door de con servatieve inslag van het Franse volk met veel strijd en pijn gepaard gegaan. Men kon van al dit bezit en de machts positie, die daaruit voortvloeide, maar moeilijk afstand doen. Men zag een im perium ten onder gaan. En zoals de En gelsman dit lakoniek en sportief kon opvatten, de Nederlander er zich zuch tend of verbeten bij neerlegde, de Duit- ser 7.ïjn._mjxsias._als- droom kastelen- van zich kon schuiven en vervangen door de werkelijkheid; zo 'bleef de Fransman het verlies van de Franse grootheid zien als fouten van zijn politieke leiders. Men verving er de een door de ander, in soms snelle opeenvolging, met het enig gevolg dat de binnenlandse onrust toenam en de afscheiding van de voor malige bezittingen in Azië en Afrika in nog sneller tempo geschiedde dan bij een vast bewind nodig zou zijn geweest. Toen een volkomen politieke chaos dreigde, kreeg generaal De Gaulle zijn kans. Om hem hing het aureool van de held van het vrije Frankrijk uit de oor logsjaren, toen hij ook met geen parle ment of politici te maken had, met zijn vrije landslieden de strijd aan bond tegen de Duitsers en een plaats voor Frankrijk opeiste en verkreeg te midden der geallieerden. Hij beknotte de macht der politieke partijen en hun afgevaardigden en gaf Frankrijk naar buiten althans weer één vaste politieke wil. Hij was vast besloten, hoe dan ook, tot een vergelijk met de Algerijnen te komen. Het werd steeds duidelijker, dat dit niet kon zonder Algerije volledige zelfstandigheid te verlenen. Daarente gen nu kwamen de ultra rechtse ele menten in Frankrijk weer in verzet. In Algerije ontketende de O.A.S. een ware terreur, waartegen de officiële Franse instanties nauwelijks meer durven of willen optreden. Maar ook in Frank rijk zelf tracht de O.A.S. door bom aanslagen angst te verwekken onder degenen die De Gaulle en zijn Alge rijnse politiek willen steunen. Een plot selinge greep naar de macht door ex- generaal Salan en zijn aanhangers hangt in de lucht en het is voor een buiten staander onbegrijpelijk, dat de Franse regering niet strenger optreedt tegen deze dood en onrust zaaiende ultra's. Van een machtsuitoefening kan in Frankrijk nauwelijks meer gesproken worden en in Algerije is daar helemaal geen sprake meer van. Er is door dit alles een zo verwarde toestand ontstaan, dat het einde van een democratisch Frankrijk in zicht lijkt. Een voor Frankrijk eervolle over eenkomst met de Algerijnse nationalisten lijkt nauwelijks meer mogelijk, ja wordt zelfs zinloos door het optreden van de O.A.S. Hoe Salan en de zijnen kunnen menen, dat uit de door hen geschapen toestand nog een vredig leven voor de Fransen in Algerije zou kunnen ont staan is onbegrijpelijk. Zij hebben dit door hun haatverwekkende campagne nu wel grondig onmogelijk gemaakt, terwijl bewezen is, dat dit met mili taire macht evenmin is te bereiken. De toestand in Frankrijk is bijzon der zorgwekkend, ook voor het aan zien van de kracht van west-Europa. Er is daar een verwarring der geesten ontstaan, die een ernstige bedreiging betekent voor de democratie. In tegen stelling met de bedoelingen gaat ,,L'honneur de la France" ten onder in bomaanslagen en moorden. Soms lukt het wel, maar dikwijls niet, De ruimte die veel ruimte biedt Is slecht te overwinnen. Een rimpel in een knappe kop, Het geld kan immers toch niet op We gaan opnieuw beginnen. Een Spoetnik of een maanraket, Een Ranger die zich wat verzet, Het mag wat langer duren, Maar éénmaal, want we zijn niet schriel, Zal toch de mens zijn projektiel Naar Maan of Venus sturen. Tot zolang schieten we maar door, We zoeken naar het rechte spoor In energiek volharden. We zien misschien nog weinig nut, Maar zijn nog lang niet uitgeput, Al kost het ook miljarden. En als een stuntje is gelukt, In grote koppen afgedrukt, Dan weten we wel beter. Toch juichen we in grote stijl Om deze honderdduizend mijl, Die éne millimeter. Zo houden we ons voor de gek, Millioenen lijden nog gebrek, Het valt niet te verbloemen. We durven toch dit duur festijn Met ons doorvoed moderne brein Nog „ruimtevaart" te noemen De hengelsportvereniging „De Snoek baars" met leden in Soest en Baarn, hield in Baarn de jaarvergadering, 'waarbij de burgemeester van Baarn als beschermheer aanwezig was. Er waren afgevaardigden van verenigin gen uit Hilversum, Amersfoort, Weesp en het Federatieverband. Uit het jaarverslag bleek dat het afge lopen jaar goed was. Het ledental is weer gestegen. Dat komt door de vrije zaterdag. Thans heeft de vereniging 680 leden. In het najaar zijn 800 voorns en 900 kruisingen van karpers en goudvissen uitgezet. Ook een veertigtal teeltbare karpers werd uitgezet. In het voorjaar zal weer een groot kwantum vis wor den uitgezet1000 pond in de grote zandput en driemaal 400 pond in di verse waaien. Het is jammer dat 30 karpers tijdens de afgelopen vorstperiode doodgevro ren zijn. Op 1 juni bestaat de vereniging 40 jaar. Dan zal er receptie zijn en de leden krijgen een feestelijke filmavond aan geboden. De jaarlijkse hengelwedstrij- den worden op zaterdag en zondag 9 en 10 juni gehouden. De aftredende bestuursleden W. A. van Gelder, W. van Amerongen en H. van Riet werden bij akklamatie herkozen. De tennisclub Soest hield de jaarverga dering onder voorzitterschap van de heer J. H. van Breukelen en de secre taris, de heer G. v. d. Poll, bracht ver slag uit over het afgelopen jaar. Het ledental is gestegen van 170 tot 206. Er zij 80 junior-leden. De ledenstop kan nog niet opgeheven worden. Penningmeesteresse mej. F. C. M. Ru- pert deelde bij het financieel overzicht mee dat er 550,in kas is. De heer G. v. d. Poll bracht het ver slag van de technische commissie uit, waarin de verrichtingen van de zes teams verwerkt waren. Een jeugdteam werd kampioen van de eerste klasse, een seniorenteam degradeerde en drie seniorenteams, die op zondag spelen, eindigden op de tweede plaats. Namens de kascommissie bracht de heer A. W. Schuuring verslag uit. Het beleid van de penningmeesteresse liet niets te wensen over. In de nieuwe kascommissie werden de heren H. Hoh- ner en J. Dumee gekozen. De voorzitter en de secretaris traden periodiek af. Zij werden herkozen. De heer G. Geijtenbeek stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd mr E. J. Boeser gekozen. De technische commissie bestaat thans uit de heren G. J. Esendam, A. van Roosmalen en G. v. d. Poll. De heer M. v. d. Veer uit Amersfoort zal de jeugd trainen. De contributie van de weekleden werd verhoogd, het begrip buitenlid verviel en er werden diverse veranderingen in het huishoudelijk reglement aange bracht. Het introductiegeld werd even eens verhoogd. In de competitie van 1962 zullen 2 jeugdteams en een veteranenteam op zaterdag spelen en op zondag spelen 3 senioresteams. Uitslag schaakwedstrijd Soester berg 2 Soest 2 J. v. GorkumJ. Timmer, afgebroken. C. v. d. VeldenC. Weinum, 0-1. N. J. v. EijkC. Blokpoel, 0-1. G. FlorussenC. v. Dijk, 0-1. H. Hart—C. Hilhorst, 0-1. A. P. HaasbilA. van Zuilen, 0-1. A. A. MunschW. Beuken, 0-1. L. v. SteerJ. J. W. Blom, V2-V2. A. ter LouwJ. F. Wamsteker, 1-0. C BrouwerL. Verkerk 0-1. Vandaag en morgen kan men nog de bazar bezoeken die ten bate van het wijkgebouw „De Rank" in dit gebouw achter de Wilhelminakerk aan de Soes- terbergsestraat gehouden wordt. Gis teravond verrichtte ds C. M. v. d. Loo de opening en velen waren hierbij aanwezig. Ds v. d. Loo wees op het Perzische woord bazar, dat de verkoop van ar tikelen op een overdekte plaats aan duidt. In Perzië was het de bedoe ling dat de artikelen zo duur moge lijk waren, maar de artikelen die ten bate van het wijkgebouw verkocht worden zijn spotgoedkoop. Ds v. d. Loo dankte allen die mede werking verleenden tot het welslagen van deze bazar, waarvoor velen avond aan avond bezig waren. Tot de aspi rant-kopers zei h j dat ze heel veel moesten kopen eirAlaarbij moesten den ken aan Caesar, die zei „Ik kwam, ik zag, ik overwon", aan de man die uitgleed en zei: „Ik kwam, ik zag, ik zat" om dan zelf te zeggen bij het verlaten van de bazar „Ik kwam, ik zag, ik kocht zoveel mogelijk en kwam blut thuis". Hierna werd de bazar voor geopend verklaard en iedereen kon naar har- telust sjoelen, gooien, ontelbare arti kelen kopen, zijn geluk bij het rad van avontuur of op andere wijze beproe ven, om tenslotte met een lege porte monnee naar huis te gaan. Dat kan vanavond en morgen ook. Morgenavond houdt de vereniging „Vogelvreugde" ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan een feestavond in „De Gouden Ploeg", waaraan leden van de Kerkebuurt-toneelvereniging met een eenacter en een komische ope ra medewerking verlenen en mej. J. Roelofsen als zangsoliste. De vereni ging werd ap 13 februari 1957 door de heren A. Th. van Klooster, M. van Schalkwijk, A. Huurdeman, J. Raven horst en W. v. d. Akker opgericht. Ieder jaar werd een tentoonstelling ge houden en iedere maand wordt ver gaderd. Tot voor kort was de heer Van Schalkwijk secretaris, maar om gezondheidsredenen moest hij bedan ken en thans is hij ere-lid. Dinsdagavond is de gemeenteraad bij een geweest en voorgelicht door een ambtenaar van de Nederlanse Spoor wegen over de voordelen van het slui ten van de overweg in de Talmalaan, die voor de bewoners van deze laan en de naaste omgeving slechts nadelen brengt. Deze bijeenkomst was niet voor de pers toegankelijk. In een schrijven aan de gemeenteraad zet het college van B. en W. uiteen dat de gemeente in een vreemde positie verkeert. De minister van Verkeer en Waterstaat bepaalt welke wegen een onbeveiligde overweg moeten hebben en welke een beveiligde, die door de Nederlandse Spoorwegen bekostigd moet worden. Op de lijn Den Dolder wordt eveneens door de minister be paald op welke wijze iedere overweg beveiligd moet worden en welke on beveiligd blijft. Voor Soest is vastge steld dat niet beide overwegen - Dal- weg en Talmalaan - beveiligd mogen worden met halve bomen. Het ziet er naar uit dat de minister voor de Dal- weg halve bomen zal voorschrijven en dat hij niet zal bepalen dat de Talma laan beveiligd moet worden. Niet door halve bomen, maar ook niet door knip perlichten of handbediening. Als de ge meente toch halve bomen wenst dan is het mogelijk dat de minister hiertegen geen bezwaren heeft, maar dan komen de kosten voor rekening van de ge meente. Wordt deze toestemming niet gegeven dan zal de overweg in de Tal malaan onbewaakt blijven en dat vindt het college van B. en W. ongewenst. Hierdoor verkeert de gemeente in een dwangpositie. Het college van B. en W. is dan ook van mening dat het verbreden van de Dal- weg en het aanbrengen van halve bo men bij de overweg in de Dalweg de enige juiste oplossing is. Het gevolg hiervan zal dan zijn dat de overweg in de Talmalaan afgesloten wordt. Kortgeleden opende de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht een zeer moderne landbouw-huishoud- school in Maartensdijk, Dat zou voor Soest niet belangrijk zijn, al is het een streekschool, wanneer men deze school niet genoemd had naar een Soester in- gezene. Gewoonlijk noemt men scholen naar mensen die overleden zijn, maar de heer W. G. Bouwman is springle vend en natuurlijk was hij aanwezig bij het openen van de W. G. Bouwman- school, naar hem genoemd om zijn ver dienste voor het landbouwonderwijs. De heer Bouwman woont al bijna 30 jaar aan de Soesterbergsestraat. Hij was bijna 25 jaar secretaris van het Utrechts Landbouw Genootschap, dat in 1841 op initiatief van professor Bergsma opgericht werd. Dit genootschap stelde zich ten doel de bewoners van het platteland voor uit te helpen en uit hun isolement te halen. Er is dan ook meer dan een eeuw geijverd voor het onderwijs aan het agrarisch deel van de bevolking. De heer Bouwman had hierin geduren de een kwart eeuw een belangrijk aan deel en toen hij in 1960 met pensioen ging werd hij hiervoor met een ko- I mnklijke onderscheiding - ridder in de I orde van Oranje-Nassau - beloond. Een j tweede, bijzonder onverwachte belo- I ning, was het noemen van de land- i bouw-huishoudschool te Maartensdijk naar de heer Bouwman. Aanvankelijk was alleen het Utrechtse Landbouw Genootschap werkzaam in het belang van de agrarische bevolking en alleen U.L.G. zette zich in voor het behartigen van de belangen van land bouwers, veehouders en tuinders op stoffelijk, cultureel en economisch ge bied. Vooral rond de eeuwwisseling werd bijzonder veel gedaan. Later kwamen de christelijke organisa ties voor agrariërs en de samenwerking tussen deze grote drie was goed. Na de oorlog was er sprake van een stormachtige ontwikkeling in de gang van zaken bij de agrarische bedrijven. Juist daardoor kwam er steeds meer be hoefte aan scholen. Het is dan ook de mening van de heer Bouwman dat men een volk slechts vooruit kan brengen door middel van het onderwijs, dat in staat stelt een bredere kijk op het le ven en de maatschappij te verwerven. Het agrarische deel van de bevolking zorgt voor een stabiliserende factor in ons volksleven en het gezonde conser vatisme, dat vele boeren hebben, heeft een gunstige invloed op de gang van zaken in ons land. De school te Maartensdijk kon niet in de laatste plaats tot stand komen door de aktiviteit van de man, die nu de vol doening smaakt dat deze school naar hem genoemd is. INLICHTINGEN UIT HET KIEZERSREGISTER. In verband met de a.s. verkiezing van leden van de Provinciale Staten kan een ieder kosteloos de inlichtingen uit het kiezersregister verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of behoorlijk is opgenomen. De burgemeester, S. P. BENTINCK. KANDIDAATSTELLING VOOR DE PROVINCIALE STATEN. Op dinsdag 13 februari aanstaande zal plaatshebben de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de provinciale staten. Od die dag kunnen, van des voormid dags negen uur tot des namiddags vijf i uur, bij de voorzitter van het hoofd- Over het algemeen zijn we er wel van overtuigd dat we in een rechtsstaat le ven en dit komt al heel sterk tot uiting als in het holst van de nacht de bel gaat. Dat kan iemand zijn die vertelt dat de poes nog buitenloopt, of iemand die wil meedelen dat het beter is de keukendeur te sluiten die wijd open staat, maar nooit een schreeuwerige officier van de staatspolitie met een aantal zwaarbewapende lafaards om de heer des huizes weg te voeren naar een onbekende plaats, met een onbekend doel en om een onbekende reden. Deze narigheid was ons deel onder de Duit sers en zal ongetwijfeld ons deel zijn als de Lenin-volgelingen hier hun puinhoopbeschaving komen brengen. Toch gebeuren er ook in ons land wel eens dingen, waarvan men zich afvraagt of ze in een rechtsstaat thuis horen. Voor meneer A is dat de affaire Wes terling, die van onze centen zo brood nodig heldentenor moet worden, voor meneer B de affaire Baarn, waarbij de Utrechtse officier van justitie zich wat al te vaderlijk gedroeg tegenover een jongeman die waarschijnlijk mede plichtig is aan een moord en voor me neer C de zaak Van der Putten, waar over het laatste woord nog niet gezegd is. Enige maanden geleden werden een man en een vrouw door brooddronken lieden gedwongen zich op een kar te laten rondrijden door het schone dorp Staphorst omdat zij het met de Tien Geboden niet al te nauw geno men hadden, naar men zei. De politie kroop een stukje verder de bedstee in en de twee slachtoffers van het volks gericht moeten zich wel heel erg ver laten gevoeld hebben. Thans is bekend gemaakt dat er geen sprake van strafvervolging zal zijn, omdat de man en de vrouw, die de dupe waren van dit vermaak voor stompzinnigen, geen aangifte wensten te doen. Natuurlijk niet, want dat durven ze niet en er is blijkbaar geen officier van justitie die kwaad wordt en zegt dat hij het varkentje dan wel eens even ambtshalve zal wassen. Zo iets hoort in een rechtsstaat toch eigenlijk helemaal niet thuis. KANTMAN. stembureau in de kieskring, of bij het door deze aangewezen lid van dat bu reau, ter secretarie der gemeente Amersfoort, worden ingeleverd lijsten van kandidaten, als bedoeld in artikel G 5 der Kieswet. Formulieren voor de lijsten, voor de schriftelijke verklaring van bewilliging en de machtiging tot het plaatsen van de naam of aanduiding der politieke groepering boven de lijst, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer ge meente kosteloos verkrijgbaar tot en met de dag der kandidaatstelling. Soest, 23 januari 1962. De burgemeester, S. P. BENTINCK. WIJZIGING BEBOUWINGS VOORSCHRIFTEN. De burgemeester van Soestgelet op het bepaalde in artikelen 37 en 38 der Woningwetbrengt ter algemene ken nis, dat de bij raadsbesluit van 15 no vember 1961, afd. I, nr. 6161 vastge stelde wijziging van de bebouwings voorschriften, behorende bij de uitbrei dingsplannen in onderdelen Soestdijk- 't Hart en Soesterberg-dorp (wijziging bepalingen inzake achteruitbouwen) bij besluit van gedeputeerde staten d.d. 22 januari 1962, 5 afd. nr. 4244'61 144 zijn goedgekeurd. Het goedgekeurde besluit ligt ter ge meentesecretarie voor een ieder ter in zage. Soest, 6 februari 1962. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest, brengen ter openbare kennis dat op 25 januari 1962 bij hen is ingekomen een verzoek van mevrouw J. J. Schook- Hoogland, wonende te Amsterdam, Vechtstraat 97, om een verlof A voor een eet- en conversatielokaliteit van het perceel gelegen aan de Van Lijn denlaan 10 te Soestduinen. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijke bezwaren bij hun college worden inge diend. Soest, 2 februari 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1