NIEUWJAARSREDE VAN DE BURGEMEESTER. HET OOG GERICHT OP PERSVRIJHEID. Officiële mededelingen. Dr. Jan Schouten spreekt in Soest. Zilveren jubileum Kerkebuurt. Woningwet woningen verdeeld. 30 jaar St. Barbara. De Soester V ogel vrienden Uitvoering van Animato. Jaarvergadering van 't Nut. Jaaroverzicht Nutsspaarbank Soest. Vogelvreugde vierde feest. DINSDAG 6 FEBRUARI 1962. 41® JAARGANG n0 14 soesterjTourant Versehijnt iedere dinsdag en vrijdag. \f^ Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITCAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126166 De burgemeester van Soest, mr S. P. Baron Bentinck, heeft zijn nieuwjaars rede tot de leden van de gemeente raad dit jaar niet uitgesproken maar strekt die betrekking hebben op de schriftelijk de diverse gegevens ver gang Tan zaken in de gemeente gedu rende het afgelopen jaar. Bevolking. In 1961 vonden 578 geboorten plaats tegen 603 in 1960 en er zijn 230 men sen overleden tegen 224 in 1960. Er is dus een geboorte-overschot van 348, te gen 283 in 1960. Er vestigden zich 2326 personen in de gemeente en 2149 vertrokken, hetgeen een vestigingsoverschot van 177 op leverde. De bevolking nam met 525 zie len toe tot 29178. (Hiervan 5973 in Soes- terberg). Er werden 209 huwelijken vol trokken en het aantal verhuizingen bin nen de gemeente bedroeg 694. Er wer den 233 woningen gebouwd tegen 339 in 1960. Vijf woningen werden onbe- woorbaar verklaard, zeven onbewoon bare woningen werden ontruimd en vijf gesloopt. Er werden 601 vestigings vergunningen verstrekt. Woningnood. Het aantal ingeschreven woningzoeken den bedroeg per 1 januari 1962 740 te Soest en 689 te Soesterberg, totaal 14-29, tegen 1390 op 1 januari 1961. Dit aantal wordt onderverdeeld in aantal len van mensen die zelfstandig wonen, maar slecht behuisd zijn, onhoudbare samenwoningen, zij die wensen te trou wen of reeds getrouwd zijn maar afzon derlijk wonen, dreigende uitzettingen, noodzakelijk krotopruiming, zij die een bejaarden woning wensen, zij die zich van elders in Soest willen vestigen en voor een groot deel betreft dit mili tairen. De woningnood vertoont he laas in grote trekken nog hetzelfde beeld van een jaar geleden. Brandweer. De Soester brandweer rukte 30-maal uit en de Soesterbergse brandweer 6- maal. In Soest woedde slechts 1 uit slaande brand tegen 24 in 1960, in Soest- terberg 2 tegen 0 in het jaar 1960. Het uitzonderlijk kleine aantal branden is voor een belangrijk deel te danken aan de natte zomer. In 1961 ging ruim V2 hectare natuurterrein door brand ver loren en dit is nog geen tiende deel van wat in 1960 verloren ging en nog geen dertigste deel van het verlies in 1959. Getracht zal worden het vraagstuk van de huisvesting van de brandweer nader tot een oplossing te brengen. Riolering. De ingebruikstelling van de rioolwa terzuiveringsinstallatie te Soest bete kent een belangrijke stap voorwaarts op de weg naar betere hygiënische toe standen. De afvoer van het gezuiverde rioolwater moet thans nog tot stand worden gebracht. Het wordt wel dui delijk dat de riolering in Soest met al les wat daarbij komt een zeer zware financiële last zal gaan betekenen, waarvoor een oplossing gevonden moet worden. De politiepost en de hulpsecretarie te Soesterberg naderen hun voltooiing. Plannen zijn in voorbereiding om aan het Dorpsplein te Soesterberg een wijk- gebouw en een dorpshuis te stichten. Het ligt in de bedoeling van dit plein het culturele, maatschappelijke en ad ministratieve centrum van Soesterberg te maken. Scholen. De uitbreiding van de chr. v.g.l.o.-school is voltooid en de bouw van de tweede r.k. lagere school in Soest-Zuid vordert goed. Thans is het wachten op de ver gunning van de bouw van een gymnas tiekzaal bij de r.k. ulo. De achterstand in de bouw van kleuterscholen wordt steeds groter door het uitblijven van de bouwvergunningen. De lagere tech nische school voor jongens startte in de nijverheidsschool aan de Molenstraat. Verwacht mag worden dat dit jaar be gonnen zal kunnen worden met de bouw van het nieuwe gebouwencomplex voor deze school. In zijn nieuwjaarsrede bracht de bur gemeester dank aan allen die vrijwillig hun krachten voor de B.B. gaven. Verkeer. In 1961 vonden 397 verkeersongevallen plaats tegen 320 in 1960. Het aantal doden bedroeg 10, tegen 5 in 1960. De politie maakte 2173 maal proces-verbaal op. Op 1 januari trad de eerste vrou welijke agent in dienst van het politie korps. Zij is belast met het verkeers- onderricht op de scholen en verricht werkzaamheden bij de kinderpolitie. Door het aanbrengen van wijzigingen in de uitbreidingsplannen wordt getracht deze zoveel mogelijk in overeenstem ming te brengen met de inzichten, zo als deze zich ontwikkelen met betrek king tot de gewenste stedebouwkun- dige vormgeving van de gemeente. Zo wel door het structuurplan als door het streekplan Utrechtse Heuvelrug is de omvang en de vorm van de toekom stige bebouwde kom van Soest in hoofdzaken bepaald. Industrie. Door de medewerking van de Soester Zakenkring kreeg de gemeente gege vens, die betrekking hebben op 25 in dustriële bedrijven in de gemeente. De ze bedrijven hebben 6V2 ha in gebruik. Negen hebben hun bedrijfsgebouwen in 1961 uitgebreid, terwijl 18 uitbrei dingsplannen voor de periode 1962-1963 hebben. De gemiddelde vermeerdering van de omzet per bedrijf ten opzichte van het jaar 1960 bedroeg 43 terwijl men voor 1962 een vermeerdering van 82 °/o ten opzichte van 1960 verwacht. Zestien bedrijven hebben export en het gemiddelde percentage van de tota le omzet is 24. Het gezamenlijk mannelijk fabrieks- personeel nam toe van 507 tot 597. Dit is 18 °/o. Het aantal van hen die buiten Soest wonen is 90 van het aantal dat in Soest woont. Het vrouwelijk fa- briekspersoneel nam toe van 84 tot 89, dus met ruim 5 Het aantal van hen die elders wonen bedraagt 50 van het aantal dat in Soest woont. Het mannelijk kantoorpersoneel nam toe van 82 tot 108, dus met ruim 30 °/o. Het aantal van hen die elders wonen nam ten opzichte van hen die in Soest wo nen af met 90 tot ruim 80 Het vrouwelijk kantoorpersoneel nam toe van 64 tot 84, dus eveneens met ruim 30 Het aantal van het lei dinggevend personeel nam toe van 101 tot 106 en bij de vrouwen van 7 tot 9. In totaal nam het aantal werknemers toe met 17 °/o van 845 tot 993. Twintig bedrijven deelden mee dat zij een te kort aan werkkrachten hebben van 213 werknemers. De burgemeester acht het onjuist dat nog steeds vastgehouden wordt aan het classificatie-systeem, dat verschillen in de lonen met zich mee brengt, omdat er zoveel Soesters bui ten Soest werken en zoveel niet-Soes- ters in onze gemeente. Het is dan ook noodzakelijk dat deze verschillen on gedaan gemaakt worden. Het tekort aan arbeidskrachten moet voor een groot deel toegeschreven wor den aan woonruimtegebrek en gebrek aan technisch geschoolde krachten. Er is gebleken dat die bedrijven, waar de omstandigheden van arbeid en recreatie het gunstigst zijn, de minste perso- neelsmoeilijkheden hebben. De sfeer in het bedrijf heeft hierop een grote in vloed. Het moet voor de Soester be drijven mogelijk zijn om meerderen van hen die thans elders werken, voor werk in Soest te interesseren. Sociale Zaken. De tewerkstelling van gehandicapten en moeilijk plaatsbaren verliep ge heel naar wens. Minder optimistisch moet men helaas zijn ten aanzien van de huisvesting van bejaarden door de opheffing en omschakeling van enige plaatselijke inrichtingen, waar bejaar den gehuisvest waren en ten dele nog zijn. De noodzaak van voorzieningen voor bejaarden is zeer urgent. Het in 1961 gehouden massa-scherm- beeldonderzoek verliep vlot dank zij een uitstekende voorbereiding en de mede werking van de bevolking. Reeds thans staat vast dat het nuttig effect van dit onderzoek de moeite en kosten ruim schoots rechtvaardigen. De uitgaven van de instelling voor maatschappelijk hulpbetoon worden zeer sterk beinvloed door de voorkomen de stijging der kosten, verbonden aan de verpleging en de verzorging van chronische zieken en bejaarden. Het steeds groter tekort aan verantwoorde verpleegruimte treedt duidelijk aan het licht. Morgenavond spreekt dr Jan Schouten voor de Anti-Revolutionaire Partij in gebouw „Credo". Men zie de advertentie in dit blad. Vrijdagavond hield de buurtvereniging Kerkebuurt de feestelijke jaarvergade ring in De Gouden Ploeg ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan. Voorzitter H. v. d. Pol sprak het wel komstwoord, waarbij hij in het bij zonder het woord tot erevoorzitter Van Rouwendaal richtte. Hij bracht in her innering hoe in 1937 de heren E. J. ten Raa, A. Fugers, H. v. d. Bor, P. v. d. Breemer en A. Stalenhoef de vereni ging oprichtten. De heer Stalenhoef is steeds bestuurslid geweest. Na de oorlog werd eerst door wijlen de heer P. Butzelaar een toneelgroep opgericht, die het niet zo lang maakte en daarna nam wijlen de heer Goudri- aan het initiatief tot het oprichten van de toneelgroep die thans nog bestaat en een eigen bestuur heeft. Buurtverenigingen kwamen en verdwe nen, maar de Kerkebuurt bleef en open de zelfs een speeltuin voor de jeugd, die uitstekend floreert. Secretaris C. Tebbens bracht verslag uit over het afgelopen verenigingsjaar en penningmeester J. Pilot gaf het financieel overzicht. Er is een batig sal do van 300, De aftredende bestuursleden mevr. Cla rissen, E. v. d. Baan en A. Stalenhoef werden herkozen. De voorzitter deelde mee dat de con tributie en de bijdrage van de dona teurs vanaf 1945 niet verhoogd waren en de leden besloten tot een verho- hoging van 1,per jaar tot 3,50. De heer J. v. d. Broek, die vanaf 1953 regisseur van de toneelvereniging was, zou afscheid nemen en zijn taak over dragen aan de heer F. Roelofsen, maar door ziekte kon hij niet aanwezig zijn. De voorzitter dankte hem voor al het werk dat hij in he, belang van de vere niging gedaan had. Hij heeft de toneel vereniging van niets tot op een hoog peil gebracht en het winnen van de V.V.V.-wisselbeker in 1956 en 1960 is daar ondermeer het bewijs van. Mevr. v. d. Broek kreeg voor haar man een lectuurbak en voor zichzelf bloemen en op voorstel van het bestuur werd de heer v. d. Broek tot erelid benoemd. De nieuwe regisseur werd voorgesteld en de voorzitter sprak de wens uit dat hij in deze nieuwe functie evenveel zal presteren als hij als speler gedaan heeft. Erevoorzitter Van Rouwendaal wenste de vereniging geluk met het zilveren jubileum, waarna mevr. L. Koppen- Venhof, mevr. M. Bekker-v. d. Hoef, mej. J. Roelofsen en de heren C. Hil- horst, B. v. d. Pol, P. Hagen en H. v. d. Baan de klucht ,,Het Nachtelijk Mysterie" opvoerden. Dit jaar zijn aan de provincie Utrecht 1900 woningen toegewezen, die over de 58 gemeenten van onze provincie ver- i deeld zijn. Utrecht krijgt 795 woningen, Amers-1 foort 266, Zeist 121, Soest 66 en Baarn 44. Bijna de helft van de gemeenten krijgt dit jaar niets. In totaal mogen er 5300 woningen ge- bouwd worden. Hiervan zullen er 3244 huurwoningen zijn. Naast de woning wetwoningen zullen er premiewonin gen en huizen in de vrije sector ge bouwd worden. Het aantal premiewo ningen is eveneens 1900 en in de vrije sector zullen 1500 huizen gebouwd worden. Het woningtekort in de provincie Utrecht is 3,6 tegen een landelijk percentage van 2,9 °/o. De provincie heeft dit jaar 40 woningen meer toe gewezen gekregen dan in 1961. Er zul len dan ook meer krotwoningen opge ruimd kunnen worden dan in het vorig jaar. Verwacht mag worden dat er in de loop van het jaar meer woningen toe gewezen zullen worden omdat het mi nisterie nog 10.000 woningen in reser ve gehouden heeft. De R.K. Onderlinge Begrafenisvereni- ging St. Barbara heeft in intieme kring het 30-jarig bestaan gevierd. Van de 16 leden, die in 1932 met dit werk on der directeur N. Kool begonnen, zijn de heren M. Hilhorst, G. Wijnhof, T. Roe ten en G. Reijerse thans nog lid. De heer Kool was directeur tot zijn over lijden in mei 1961. De heer J. M. A. Lustenhouwer, koster van de r.k. kerk te Soestdijk, werd zijn opvolger. De he ren B. v. d. Linden, koster van de r.k. kerk te Soest-Zuid en A. Epskamp, koster van de r.k. kerk te Soest, ma ken eveneens deel uit van de vereni ging. De Soester Vogelvrienden houden op maandag 12 februari, in restaurant Zonneheuvel, de jaarvergadering. Na het uitbrengen van de jaarverslagen is er bestuursverkiezing. De heren D. J. Kuiper, voorzitterD. Dijkman, alge meen adjunct; S. Simonsz, tweede pen ningmeester en J. Bantjes, commissaris, treden periodiek af als bestuurslid. Zij stellen zich herkiesbaar. De akkordeonvereniging Animato" heeft zaterdagavond, in het St. Joseph- gebouw, een uitvoering gegeven, die geopend werd met een welkomstwoord van de voorzitter, de heer H. G. Scholt- meijer. Hij deelde mee dat op deze avond het culturele en het amusante verenigd zouden worden. Voor het culturele zorgde Animato en voor het amusante het dansorkest „The Melodia's", dat op uitnodiging van Animato, de Instuif R.K. Jong Soest en de R.K. Soos het tweede deel van de avond zou verzorgen. Animato heeft thans 25 leden, onder gebracht in een A-groep - de gevor derden - en een B-groep. De A-groep kan nog wel wat leden gebruiken. De heer Scholtmeijer bracht dank aan het echtpaar v. d. Linden, die voor de leden van Animato pleegouders zijn, want zij zorgen voor de oefengelegen heid. Ook werd dirigent M. Pot bedankt voor het vele werk dat hij in het be lang van de vereniging doet en hij ont ving een enveloppe met een geld bedrag. De B-groep speelde verdienstelijk de Columbia-mars, Feest in Lilliput en Muss' I denn, waarna de A-groep op trad. Zij openden met de mars „Met vliegende vanen" van de heer R. v. d. Broek, secretaris van Animato en dit deden zij voortreffelijk. Daarna „Fan fare speelt", een tango, enige marsen en natuurlijk tot besluit de Animato- mars. Hierna werd het een gezellige avond voor Animato en de Instuifleden. Het Departement Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen houdt op woensdag, 14 februari, in het Oran je Hotel, de jaarvergadering. Secretaris en penningmeester zullen verslag uit brengen van het verenigingsjaar 1960- 1961. De heren ir. B. G. Meyer en J. Thörig treden periodiek af als bestuurslid. Zij stellen zich herkiesbaar. Mej. G. G. Egthuizen treedt af wegens vertrek naar elders. Daar het bestuur sedert enige tijd onvolledig was en uit 6 le den bestond stelt het bestuur voor mevr. J. de Ruiter-Kraaikamp en mr E. Boeser te benoemen. Het voorstel, de contributie op 4, per jaar te brengen, zal behandeld wor den. De cijfers van de Nutsspaarbank te Soest, bijkantoor van de Nutsspaarbank Amersfoort, over 1961, geven een beeld van een wel zeer gunstig verloop van het spaarverkeer bij deze instelling. Na bijschrijving van de rente over '61 bedraagt thans, per 1 jan. 1962, het totaal tegoed van de inleggers 6.369.430,61. Het aantal inleggers bedraagt, even eens per 1 januari, 7942. De aan inleg gers tegoed-geschreven rente bedraagt 171.204,06. Ér werden in 1961 behandeld 26.790 posten van inleg met een totaalbedrag van 5.390.763,55 en 14987 posten van terugbetaling met een totaal van 4.656.397,19. Er werd dus meer ingelegd dan terug betaald 734.366,36. De aan inleggers in bruikleen verstrekte spaarbusjes werden 1985 maal ter le diging aangeboden, waarvan de inhoud ad 59.533,97 op de spaarbankboekjes van de betreffende inleggers werd bij geschreven. Ruim 800 kinderen maakten gebruik U hebt er misschien nooit zo op gelet, maar ons land zit boordevol hoofd redacteuren, die menen dat zij in vloed moeten uitoefenen op de gang van zaken bij de couranten. Zij zijn niet in dienst van een dag- of week blad, hebben zelfs niets met de jour nalistiek te maken, maar willen toch wel beslissen wat wel of wat niet in de krant mag. Vaak komt het voor dat een journalist naar iets informeert en dagelijks krijgt hij te horen „maar dat mag niet in de krant". De meneer die naarstig zijn lijf blad uitspluist om te zien of erin staat dat zijn buurman onder invloed tegen een boom reed, die zal schimpen als hij hiervan geen regel vindt, maar als het zijn zoon overkomt dan „mag het niet in de krant". Er moest een detachement militairen naar Nieuw-Guinea en de Regerings voorlichtingsdienst, die de taak heeft voor te lichten, naar men uit de naam mag opmaken, haastte zich om te ver tellen dat dit niet in de krant mocht. Het hoofd van deze dienst was er blijk baar nog steeds niet achter gekomen dat hij niets te zeggen heeft over het geen wel en hetgeen niet in de krant mag, maar daar zal hij inmiddels wel achtergekomen zijn, want wat met eni ge regels afgedaan zou zijn werd nu breed uitgesponnen om dat een voor lichtingsdienst weigerde voor te lich ten. Het weren van de journalisten was nog niet voldoende, want ook de familie leden werden tegengehouden, terwijl zij uitgenodigd waren naar Schiphol te ko men om afscheid te nemen. Gelukkig bleken de familiebanden ster ker dan de dwaze besluiten van „ho gerhand" en woedende vaders toon den zich graag bereid op te Tuist te gaan met ieder die wilde beletten dat de ouders afscheid van hun ver trekkende zoons namen. Dank zij de persvrijheid - die de Re geringsvoorlichtingsdienst blij kbaar graag in een hoek drukt - hebben wij allemaal kunnen lezen hoe ontactisch het militaire apparaat opgetreden is en dat kan echt geen kwaad. Met ,,'t Mag niet in de krant" breng je het in ons land gelukkig niet ver. KANTMAN. van de op vele scholen geboden gele genheid via de school te sparen. Er werd 19546 maal een bedragje ge stort tot een totaal van 16.892,99. De afdeling Soest van de Nieuwe Bond van Vogelliefhebbers „Vogelvreugde", vierde zaterdagavond in „De Gouden Ploeg" het vijfjarig bestaan. Voorzitter A. Th. van Klooster sprak het wel komstwoord dat in het bijzonder de afgevaardigden van verenigingen betrof en wenste allen een gezellige avond toe. De vereniging werd op 13 februari 1957 opgericht door de heren A. Th. van Klooster, G. J. v. Schalkwijk, J. Huur- deman, J. Ravenhorst en W. v. d. Ak ker. Het aantal leden was toen 17 en nu bijna 80, terwijl er 38 donateurs zijn. Een gevoelig verlies leed de vereni ging toen de heer Van Schalkwijk, thans erelid, zich om gezondheidsrede nen uit het bestuur moest terugtrek ken. De toneelvereniging „De Kerkebuort" verzorgde het programma van deze avond met de éénacter „Het nachte lijk mysterie", onder regie van de heer F. Roelofsen, waarin de dames mevr. L. Koppen-Venhof, mevr. M. Bekker-v. d. Hoef, mej. J. Roelofsen en de heren C. Hilhorst, B. v. d. Pol, P. Hagen en H. v. d. Baan optraden. Mej. Roelofsen zong enige liederen op de van haar be kende aantrekkelijke wijze. Besloten werd met de komische opera „Eulalia." BENOEMING LID VAN DE GEMEENTERAAD. De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de le den van de raad der gemeente Soest maakt bekend, dat vanaf heden ter se cretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit ter benoeming van een lid van de ge meenteraad, noodzakelijk geworden door het nemen van ontslag als raadslid door de heer J. G. Kalden, Postweg 38 te Soesterberg.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1