MOEILIJKHEDEN SI ENIELÊB. ALS Bill KOKEN. HEÏ OOG GERICHT 0P DR J. SCHOUTEN. WINTER. Officiële mededelingen, Soester Schaakclub. Jougetje onder auto. V oetbalprogramma. Programma Mixed Hockey Club Soest. Haudbalprogramma. VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962. 41e JAARGANG no. 11. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Zowel economisch als politiek beginnen er zich in Engeland donkere wolken af te tekenen. Daar zijn verscheidene oorzaken voor aan te wijzen, maar feitelijk ligt de grondoorzaak toch in het weinig voor uitstrevende karakter van het Engel se volk. Dat houdt geen verband met het so cialistisch of conservatief georgani seerd zijn, want de buitenstaander merkt bij beide richtingen een vast houden aan oudere inzichten op waar men hier en in andere Europese lan den al aan voorbij gestreefd is. De Engelse industrie heeft de na-oor- logse ontwikkeling niet kunnen bijhou den. Het machinepark is ten achter ge bleven bij de in andere Europese lan den en in Amerika toegepaste moder niseringen. Dat betekent dus ook een j mindere productiviteitsstijging dan in andere industrielanden, waarbij zeker ook Japan genoemd mag worden. Reeds hierdoor werd het voor Enge land dus moeilijk te concurreren op de internationale markten, ook al is het vakmanschap en de afwerking der pro- dukten nog altijd een pluspunt. De moeilijke concurrentiepositie wordt verergerd door de wilde looneisen van allerhande vakbonden, die in hun I branche een monopoliepositie innemen 1 en daarmede sterke druk uitoefenen op de werkgevers. j Hierbij wordt uitsluitend rekening ge- houden met het eigenbelang der di- reet betrokkenen zonder te letten op Je ziet ze op de voetbalvelden, waar het algemeen of het nationaal belang, j ze de kans lopen een vroegtijdige dood De onzinnigste eisen zijn hieruit voort- te sterven door onzinnig hard rennen gevloeid en funeste stakingen waren 0f ontaard hard schreeuwen als Jan Pu- daarvan het gevolg. Zo werd er b.v. bliek, dat zich verbeeldt met schreeu- langdung gestaakt op een werf waar W£n_ het spelpeil te kunnen verbeteren, een groep technische arbeiders gaten je ziet ze ook in de kerk, hetgeen prij- boorden in stalen platen waarbij de zenswaardig is, maar je ziet ze ook wel boor tenslotte ook door het aan de bin- in een café, achter een klein glaasje nenkant gelegen houtwerk ging. jen als er „geheelonthouder" geroepen Dat mocht niet, want houtboorders wordt dan zullen ze beslist niet om- behoorden weer tot een andere vak- kijken. SroeP en die behoorden dus dat gat in Je ziet ze overal, maar niet op de cur- het hout te boren. Omdat de directie sus waar een lerares die alles van koken aan deze eis niet wilde tegemoetko-weet, mannen met handen, die totaal men, werd er maar om gestaakt. verkeerd staan, koken leert. Een paar Het gehele vakbondswezen in Enge- zijn er slechts, waaronder een jongeman land is in zijn ontwikkeling al even- die een gasstel deelt met iemand die zeer achtergebleven als de industriële zijn vader zou kunnen zijn. Zij zijn niet werkgevers met hun installaties. Werk- bang om flaters te slaan en zij trot- gevers en werknemers staan er eigen- seren graag de honende opmerking van lijk nog altijd tegenover elkaar als de hun sexegenoten, die zo graag Jan Hen exponenten van twee tegengestelde be- roepen als ze horen dat ze kookles heb- langengroepen. Men kent er niet het ben. overleg, in samenwerking met de rege-Dat gebeuren vindt wekelijks plaats rmg, zoals hier te lande in de Soci- in het Anna Paulownahuis aan de Bur- ge- voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. Met subsidie van de gemeente, want mannen met een inkomen dat niet in de buurt van een K.L.M.-vliegersalaris ligt, kunnen nooit betalen wat ze al lemaal aan kostbaar voer verknoeien, wanneer ze pech hebben met kokke- rellen. Er werd verwacht dat de heren dei- schepping met drommen zouden komen, maar ze kwamen met z'n tweeën en drie meisjes waren aanwezig om mee te cursussen en te laten zien dat vrou wen nooit zulke knoeiers zijn als man nen, wanneer het om werk op huishou delijk terrein gaat. Daarbij is echter vergeten dat koken een specifieke man- nenaffaire is wanneer er geld mee te verdienen is, want koks zijn nog altijd mannen. Terwijl andere heren der schepping voor de televisie zaten te wachten tot het programma beter werd, kregen zij de vriendelijke maar dwingende op dracht piepers te jassen als voorberei ding tot het sudderen en pruttelen en een mogelijke vlam in de pan. Die pie pers waren nodig voor de stamppot zuurkool - het nationale gerecht bij uit nemendheid - waarmee de cursus start te. Dat schillen had veel weg van blok jes hakken maar dat went wel. Water in de pan en dit vocht aan de kook brengen is natuurlijk een peule- schil, maar ze hadden pa natuurlijk een gasstel toegewezen dat alle medewer king weigerde. Er waren al enige lu cifers aan verspeeld, toen de lerares hem vertelde dat het beslist wel beter zou gaan als hij de hoofdkraan zou openzetten. Koken is heel gemakkelijk als je met veel vijven en zessen de spullen in de pan hebt en kunt wachten op het mo ment dat nieuwe moeilijkheden zich gaan voordoen als er de -damp afslaat. Die moeilijkheden werden bij de eerste les van de cursus echter tot een mini- De ministers De Quay, Luns en Visser hebben de kamercommissie inlichtingen gegeven inzake de Nieuw Guinea politiek. V.l.n.r. de staatssecretaris van Marine De Jong, minster-president De Quay en minister Luns op weg naar het gebouw van de Tweede Kamer. aal Economische Raad geschiedt, men gemeester Grothestraat en het is voert daar altijd nog strijd om nieu-1 organiseerd door de Stichting we looneisen, om sociale verbeterin- gen en andere vakbondseisen. Pas on langs is er een nationale planningsraad ingesteld, waarin dus regering, werk gevers en werknemers vertegenwoor digd zullen zijn. Deze moet echter nog beginnen te werken. Intussen heeft de Engelse regering zich genoodzaakt gezien wederom een loonstop af te kondigen, tot 31 maart a.s., waarna in het daarop volgend jaar de lonen met ten hoogste 2V2 procent mogen worden verhoogd, ongeacht de kosten van levensouderhoud, stijging van winsten of wat dan ook. Ook dit is dus weer een besluit, zonder geor ganiseerd overleg en waartegen dus van werknemerszijde nu reeds heftig gefulmineerd wordt. Het aspect van de nationale conjunc tuur dwingt de regering uiteraard tot deze stap, maar men gaat voorbij aan het psychologische effect van het ge zamenlijk beraad en wekt daardoor dus nieuwe weerstanden op. In wezen is de Conservatieve Partij in Engeland helemaal niet meer zo behoudend, fei telijk misschien zelfs progressiever dan de Labour Partij, maar hier wreekt zich het tweepartijensysteem. Het gaat niet alleen meer om de knikkers maak ook om de leiding in het politieke spel. Men kan niet gemakkelijk met elkaar pra ten omdat men oppositie moet voeren terwille van komende verkiezingen. Daarbij gaat het immers om de één of de ander, 'n compromis is niet mogelijk. Zodoende wordt de politieke partij van meer belang dan het welzijn van de natie in haar geheel. Vanzelfsprekend wordt overleg daardoor en het vinden van eea compromis uitermate bemoei lijkt. Het schijnt bijzonder moeilijk voor het Engelse volk om van deze ideeën en de ze instellingen los te komen en zich te richten naar een meer moderne sa- werking en gezamenlijk oplossen van moeilijkheden. gen op een schoolbord, die een prach tige handleiding voor de twee manne lijke kookklungels bleken te zijn. Bij het stampen vlogen de kluiten in het rond, maar da was geen bezwaar en het prakkie Glorie kwam fijn voor elkaar. Met zout, met marga rine, met een scheutje melk, met wat peper. IJverig proeven bewees dat niemand zich aan dit eerste product een voedsel vergiftiging zou eten en met ijver werd aan het toetje begonnen. Met vrouwe lijke arglistigheid was hiervoor een chocoladevla gekozen. In de eerste plaats omdat iedere man uit zijn jeugd de herinnering meedraagt aan het lek kerste uit Luilekkerland, chocoladevla, en in de tweede plaats omdat het leuk is twee mannen een verwoede strijd te zien voeren tegen het klonteren. Al strij dend hebben ze de klonters echter over wonnen en dat was eigenlijk meer dan de lerares had verwacht. Wel was er wat teveel van dit gebruikt en wat te weinig van dat, maar in het hele An na Paulownahuis waren geen klonters te vinden, teweeg gebracht door twee klungelend-kokende mannen en dat was een zegepraal die het winnen van de Marathonloop bij de Olympische Spelen evenaart. Thuis is breeduit geproefd en gekeurd door de wederhelft, die al weer lang vergeten is wat haar man van koken weet en met goede moed wordt vol gende week het zware werk hervat tijdens de tweede les. Worteltjes en zo met griesmeel toe. En oppassen dat de zaak niet klontert. Woensdagavond speelde het le tiental tegen B.S.G. III in Bussum. De reis volutionairen werd gevangen genomen, werd aanvaard met 2 invallers, hetgeen evenals de heer Schouten, zijn naaste Soest noodlottig werd. De eindstand medewerker. De heer Colijn keerde werd 6-4 voor Bussum. De uitslag was niet naar ons land terugmaar de alsvolgtheer Schouten overleefde een Duits J. FreenenSamsom, 1-0. G. J. Kei- concentratiekamp en hij werd de op- derL. de Regt, 0-1. W. Blijstenvolger van dr. A. Kuyper en dr. H. A. v. Dijk, V2-V2. F. N. P. KlausColijn als leider van de Anti-Revolu- G. Geytenbeek, V2-V2. J. Kortingtionaire partij. In 1950 werd hij doc- J. R. v. Zijtveld, 0-1. J. BolhuisH. tor honoris causa van de Vrije Uni- Schreuder, V2-V2. F. J. MoekenW.1 versiteit te Amsterdam en in 1956 Benschop, 1-0. I. HumstraH. de Graaf trad hij af als Kamerlid om lid van de '/2-V2. J. A. MennetA. Hilhorst, 1-0. Raad van State te worden. L. J. M. SmeedeA. v. Zuilen, 1-0. Zij, die het weten kunnen, noemen dr. Schouten een volkstribuun in de goede niet-demagogische zin van het woord. Hij was de leider van de oppo sitie tegen het regeringsbeleid dat Indië van ons land scheidde. In deze strijd toonde hij zich een man van onwrik- Slechts weinigen van hen die woens dagavond in gebouw „Credo" onder het gehoor van Dr. Jan Schouten waren, zullen weten dat hij dit jaar al 79 jaar wordt. Hij werd geboren te Maassluis op 12 augustus 1883. Van 1922 tot 1925 was hij wethouder van Rotterdam. Van 1918 tot 1956 was hij lid van de Tweede Kamer van de Anti-Revolutionaire partij. In de oorlog meenden de Duitsers de strijd te kunnen winnen als ze vele prominenten uit ons land opsloten. Dr. H. Colijn, leider van de Anti-Re- C. H. W. uit Sittard reed per auto op de Birkstraat. Langs de weg stond het jongetje L. P., die plotseling over-1 „n stak. De bestuurder van de auto remde bare prmcipes zoals hi] dit m zijn 40- en week uit, maar hij kon niet voorko- j Lan£8 18 8 °0^ aa men dat de jongen gegrepen werd en J?eej tegen het wegdek smakte. Per zieken-1öeeci- auto van de E.H.B.O. is het kleine Men hoeft het niet met hem eens te slachtoffer naar De Lichtenberg voorzÜn 0Iln respect te hebben voor zijn le- heeft en zoals hij dit woensdagavond Depressies uit het westen, Het regent dat het giet Dan fokken ze bij IJsland Een hogedrukgebied De noordenwind valt op je lijf Met nachtvorst tot een graad of vijf. O, nu komt er een storing Vanuit de Duitse Bocht, Die heeft met oostenwinden Het westen opgezocht Tot ongerief van mus en spreeuw Valt hier een bui of heel veel sneeuw. De barometers stijgen Van Praag tot aan Berlijn, Nu gaat het pas goed tochten Door 't ijzeren gordijn De auto boekt een klein verlies, Slikt gauw twee tientjes antivries. De vorst is streng of matig, Het schaatserslied weerklinkt Bevroren waterleiding Die net des nachts weer springt En als de dooi zich niet vergist, Dan krijgt je veertien dagen mist. Zo gaat het heel de winter, Zo is het altijd wat Een vloed van weerberichten Golft over dorp en stad De radio is druk er mee, en ook de kaart op de t.v. Daar zie je een stuk heertje Met lipstick in de hand. Die tekent storingsbanen Van Ier- tot Zwitserland Soms zie je ook een stukje kop, Dan ruimt de man depressies op. Ook vroeger ondergingen, De mensen 't winterweer, Maar nu is het toch anders, Nu wéten we wat meer Al haalt, met bloemen op je ruit, observatie gebracht. Zondag Vriendenschaar 1S.E.C. 1, 2.30 uur. T.O.G. 2—S.E.C. 2, 11 uur. S.E.C. 3Amsvorde 2, 12 uur. S.D.O. 4—S.E.C. 4, 12 uur. A.P.W.C. 1—B.D.C. 1, 2.30 uur. F.A.K. 2—B.D.C. 2, 12 uur. N.S.C. 3—B.D.C. 3, 2.30 uur. Hoogland 4B.D.C. 6, 2.30 uur. B.D.C. 5—A.P.W.C. 4, 12 uur. Zaterdag V.V.Z. 1Rood Wit 1, 3.45 uur. Laren 1Hees 1, 3.45 uur. N.S.C. 3—V.V.Z. 2, 3.45 uur. Hees 2W.A.S. 3, 3.45 uur. Amsvorde AS.E.C. A, 3.45 uur. Quick DS.E.C. C, 3.45 uur. A'foortse Boys AS.E.C. B, 3.45 uur. Quick aS.É.C. a, 2.30 uur. ODI '58 b—S.E.C. b, 2.30 uur. H.V.C. h—S.E.C. ee, 2.30 uur. A.P.W.C. AB.D.C. A, 3.45 uur. B.D.C. CIJsselmeervogels B, 3.45 uur. B.D.C. dAmsvorde c, 3.45 uur. Laren 2Dames 1, 11 uur. Laren 5Dames 3, 11 uur. S.C.H.C. 9—Heren 2, 11 uur. Heren 3Amersfoort 5, 11 uur. Dames 4S.C.H.C. 5, 11 uur. Heren 4Kameleon 5, 12.30 uur. Dames 2—F.I.T. 2, 12.30 uur. Heren 1Amersfoort 2, 2 uur. Zondag spelen teams van B.D.C.-hand bal de volgende wedstrijden in de Ex- pohal te Hilversum H.H.C.B.D.C. 2 (dames), 4.20 uur. B.S.V.B.D.C.-jun. 1, 12 uur. B.D.C.-jun. 2A.A.V., 2.10 uur. B.D.C.-asp.L.V.V., 12 uur. venshouding en voor de wijze waarop hij die uiidraagt. Rustig maar ener giek en vol overtuiging. Zelden zal men een man te horen krijgen, die volledig de indruk wekt zijn leven met liefde gewijd te hebben aan zijn principes, maar bij dr. Schouten was dit ongetwijfeld wel het geval. KANTMAN. mum beperkt door zakelijke mededelin- Die wetenschap zeer weinig uit INDIENEN VAN REKENINGEN. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij, die over het jaar 1961 nog vorderingen op de gemeente hebben, deze ten spoedigste - doch in elk geval vóór 15 maart a.s. ter ge meentesecretarie (afdeling financiën) moeten indienen. Hetzelfde geldt voor vorderingen ten laste van de gemeentebedrijven. De daarop betrekking hebbende rekeningen moeten worden ingediend bij de desbe treffende bedrij f sadministraties. Indiening van rekeningen na genoemde datum zal ernstige vertraging van de uitbetaling tengevolge hebben. Soest, 9 februari 1962. INZAGE RAADSBESLUITEN. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat gedurende drie maanden ter gemeentesecretarie, afde ling algemene zaken, voor een ieder ter inzage liggen de raadsbesluiten van de gemeenten Zeist en Soest, respectie velijk d.d. 3 juli 1961 en 12 juli 1961, strekkende tot vaststelling van de „Ver ordening op het beheer en het gebruik van de algemene begraafplaats voor Soesterberg" alsmede de raadsbesluiten van de genoemde gemeenten respectie velijk d.d. 6 november 1961 en 20 ok tober 1961 tot wijziging van die ver ordening. Soest, 16 februari 1962. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaal de in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van a. C. C. v. Weert, Generaal Winkel manstraat 82 te Soesterberg, om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van één koelcel voor consumptie-ijs, in het per ceel, Generaal Winkelmanstraat 82, ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2781. b. Oliehandel Gejo N.V., P. C. Hooft- straat 152 te Amsterdam, om vergun ning tot uitbreiden van een motor brandstof aftapinstallatie, bestaande uit twee elektrische benzine-pompen, een handpomp en twee ondergrondse tanks elk van 3.000 liter inhoud, in het perceel Koninginnelaan 99, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7792. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunningen in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag, 27 febru ari a.s., des voormiddags, resp. te 11 en 11.30 uur, in het gemeentehuis open bare zittingen worden gehouden, al waar mondeling bezwaren tegen de in williging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Soest, 9 februari 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1