Sckoemah&r ■irt ■■Wh® kou gevat Kremlin-astrologie. VENEMA Agentschap Palthe. NA INSPANNING^ ONTSPANNING. l" TWEEDE BLAD Voorschotten voor onderwijs. Reinigen - Verven - Stop page - Kledingreparatie Overhemdenreparatie. Afsluiting deel Kostverlorenweg. I wmmmm. v. Weedestr. 72 - Soestdijk - tel. 2792 DorpspS. 10a - Soesterberg - tel. S87 't Nut in 1960-1961. Pater Kersten sprak voor R.K. Middenstand. VOOR AL UW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. VOOR AL UW BIEREN" Wijnhandel BROUWER ZN. Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. De heer Chroestsjow - waar zat hij toch - is onopvallend in Moskou te ruggekeerd en dat is een reden om zich nog eens met het raadsel van het Krem- lin bezig te houden. Niet dat wij de op lossing ervan kunnen geven. In de af gelopen weken hebben wij de beschou wingen van de knapste Kremlin-astro- logen, Löwentral, Deutscher, Crank- shaw, Zorza en nog enige anderen met veel aandacht gelezen, maar de conclu sies waartoe zij kwamen, verschilden zoveel van elkaar, dat zij alleen maar verwarrend en zelfs wat lachwekkend konden werken. Toch willen wij wel een „oplossing" geven. Zij stamt van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, werd onthuld door de commentator Joseph Alsop, is vrij nuch ter en weinig sensationeel en klinkt daarom nogal overtuigend. In Washington dan is men, op grond van door het State Departement ont vangen inlichtingen, van mening, dat Chroesjtsjow sinds enige tijd in een scherp debat is gewikkeld over de be trekking van zijn land met het westen. Deze discussie zou vooral gaan over de vraag, of een levensvatbare overeen komst over enig onderwerp met de westelijke mogendheden mogelijk is. Chroesjtsjow zou op het standpunt staan, dat levensvatbare overeenkoms ten met het westen zowel mogelijk als nodig zijn. De meer wantrouwenden onder zijn medewerkers daarentegen geloven, dat dergelijke vergelijken, hoe wel niet onwenselijk, onbereikbaar zou den zijn, omdat het westen er niet toe bereid is. Een overeenkomstje gevraagd. Volgens Alsop (nogal een zwartkijker, maar gemeenlijk zeer goed ingelicht) is zowel in Washington als in Moskou aan Amerikaanse diplomaten te ver staan gegeven, dat Chroesjtsjow drin gend verlegen is om een of andere over eenkomst met de Verenigde Staten, ten einde zijn debat in het Kremlin té kun nen winnen. Het voor de hand liggende antwoord zou steeds zijn geweest, dat zo'n levens vatbaar vergelijk er een is, waarin het westen veel en het Kremlin weinig of niets moet schenken. De Russen - on der wie de nieuwe, jonge en voor een Russische diplomaat bijzonder onaf hankelijke sowjetambassadeur in Was hington, Dobrynin - zouden daarop heb ben gereageerd met een neen, neen, de tijden zijn veranderd, ditmaal wen sen wij werkelijk een overeenkomst met gelijkwaardige concessies. De uitnodiging aan de broeder van de Amerikaanse president, Robert Kenne- dy, om op zijn wereld-tournee ook Mos kou aan te doen, zou een onderdeel van deze Russische pogingen tot toe nadering zijn geweest. Wat kan het westen bieden De weigering is door Washington in de meest beleefde en vriendelijke termen verpakt. Kennedy's tijd was te be perkt, maar een volgende keer zou hij heel gaarne komen. De ware reden was echter, dat men Kennedy niet met lege handen wilde sturen, maar niet goed wist wat men de Russen nu eigen lijkheid zich daartoe Voordoet." Dat is natuurlijk een politiek van afwachten. Maar inderdaad schijnt 'n andere koers niet goed mogelijk, zolang in het Krem lin de zaken zich nog op drift bevinden. Door de besturen van de scholen in de gemeente zijn aanvragen ingediend voor het verlenen van voorschotten op de bijdragen die de gemeente jaarlijks verleent. Voor het kleuteronderwijs is er een vergoeding per kind en per lokaal. Het college van B. en W. stelt de raad voor 12,80 per kleuter en 850,per lokaal voor het jaar 1962 als voorschot te verlenen. Voor een leerling van het gewoon lager onderwijs wordt 63,76 per leerling als voorschot verleend, voor een ulo leerling 80,18, voor een meisje van de v.g.l.o. 84,en voor een jongen 74,Voor een leerling van de school die aan het sanatorium Zonnegloren verbonden is, wordt 70,voorschot verleend, voor een leerling van de school verbonden aan het tehuis Trein 8.28 95,en voor een leerling van het Van Arkelinstituut 100, Voor vakonderwijs zal de gemeente 2,4 uur per week vergoeden. Dit vakonder wijs omvat lichamelijke oefening, vrou welijk handwerken en nuttig handwer ken. HERENMODE F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 Twee percelen op het industrieterrein 't Hart behoren aan de N.V. Mercurius. Deze twee percelen worden van elkaar gescheiden door een gedeelte van de Kostverlorenweg. De N.V. Mercurius heeft het college van B. en W. meege deeld dat het voor een goede uitoefe ning van haar golfcarton- en papier- warenindustrie gewenst is dat dit ge deelte van de Kostverlorenweg, lopen de tussen de twee percelen, aan het openbaar verkeer onttrokken wordt. Na die onttrekking aan het openbaar verkeer wil de N.V. Mercurius dit ge deelte van die weg aankopen, waar na de percelen één geheel zullen vor men. De grond waarop dit weggedeel te gelegen is 2al dan voor bebouwing in aanmerking komen. 19 cent per rol lijk zou kunnen aanbieden. Daarin ligt ook inderdaad de moeilijk heid van de huidige situatie. Waarover kan het westen met de Russen een le vensvatbare overeenkomst aangaan Zolang de Russen zo weinig toeschiete lijk blijven in Berlijn, is daar weinig kans op een vergelijk. En de andere problemen, zoals bij voorbeeld dat van de ontwapening, zijn niet minder lastig. Dat neemt niet weg, dat het westen zijn houding tegenover de situatie in het Kremlin zal moeten bepalen. Die situatie schijnt dus als volgt te zijn Chroesjtsjow is niet verwikkeld in een dodelijke strijd om de macht met overgebleven stalinisten. Wat in het Kremlin aan de gang1 is, is een discus sie over de fundamentele principes van een politiek. Nu maar afwachten Dergelijke discussies komen ook voor in de schoot van andere regeringen. De afloop is gemeenlijk niet te voorspel len. En bij de Russen - met hun van Dostowjewsky bekende voorliefde voor lang uitgesponnen debatten - kan de duur ervan niet kort zijn. Daarbij komt, dat zij door de bestaande meningsver schillen met Peking en de gevolgen van de ontwikkelingen op het 22ste partijcongres, nog gecompliceerder moe ten worden gemaakt. Wat nu moet het westen daartegenover stellen In Washington geeft men - en wij beroepen ons nogmaals op Alsop - het volgende antwoord „Houdt alle kanalen open weest steeds op uw hoe de maar weest ook steeds bereid tot het sluiten van een werkelijk gelijk waardige overeenkomst, zodra de moge- Moderne Philips radio in houten kast. Vier golf- tp gebieden, w.o. FM dubbel- conus-luidspreker. Aansl. voor grammofoon en extra luidspreker. 228,- mm Hoe Radio Schoemaker biedt u ruime keuze uit de fantastische* serie Philips radio, televisie, grammo foons en bandrecorders. Kom daar gerust eens naar kijken en vraag een uit voerige demonstratie. Dat zal u overtuigen van de vele voortreffelijke kwaliteiten. Philips televisie m. 43 cm beeldbuis. Automatische beeldhoogte- en beeldbreedte- instelling. 645,-. Klaar voor de toekomst 725,-. Prachtige Philips stereo-bandre corder met vele mogelijkheden Viersporentech- niek. Snelheid 9,5 cm/sec. Com pleet speelklaar. 648,-. V..v Het college van B. en W. is van me ning dat tot onttrekking 'van dit weg gedeelte kan worden overgegaan. De op het industrieterrein gelegen percelen zullen hiervan geen nadelen ondervinden, want alle percelen zullen bereikbaar zijn, als de op het industrie- j terrein ontworpen wegen aangelegd zijn. Mercurius zal bovendien toestaan dat van de Kostverlorenweg gebruik ge maakt wordt, zolang die ontworpen wegen nog niet gereed zijn. Als tot onttrekking besloten wordt dan behoeft een gedeelte van de Kostverlo- ren weg niet te worden voorzien van riolering en vergt bovendien geen on- j derhoud. Het resterende gedeelte van de weg zal dan op de huidige breedte gehandhaafd blijven. Wel zullen dan op andere plaatsen extra voorzie ningen getroffen moeten worden, maar dit eist geen extra krediet. Het college van B. en W. stelt de raad voor de Kostverlorenweg over een lengte van 150.5 meter aan het open baar verkeer te onttrekken. Het vereniginssjaar van het Departe ment Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen loopt van 1 juli tot en met 30 juni. De secretaresse, mevr. M. G. Gijzen-Geerling, heeft de leden het jaarverslag van 1960-1961 toege zonden. Hieruit blijkt dat het aantal leden op 30 juni 1961 217 bedroeg. Er zijn twee ere-leden. Het jaar was bevredigend, maar de op komst bij de Nutsavonden was meestal niet overweldigend, hetgeen waarschijn lijk aan de televisie te wijten is. Pater Kersten, de opvolger van pater Commandeur als geestelijk adviseur van de georganiseerde katholieke mid denstanders, heeft in de afgelopen maanden duizenden kilometers gereisd om afdelingen te bezoeken en de leden op te wekken ervoor te zorgen dat de katholieke middenstandsorganisatie sterker wordt om weerstand te kun nen bieden aan alles wat de midden stand bedreigt. Dinsdagavond was hij in Soest om in hotel v. d. Brink tot de Soester katho lieke middenstanders te spreken. Hij werd ingeleid door de voorzitter van de r.k. middenstandsvereniging, de heer J. H. Hom, die zijn vreugde uit sprak over de goede opkomst van de leden. Slechts 20 van de katholieke mid denstanders is georganiseerd en met dit geringe aantal is niet veel te be reiken, want bij eventuele onderhande lingen wordt al gauw gezegd „U ver tegenwoordigt maar 1/5 deel van de katholieke middenstand. De aartsdioce sane afdeling van de R.K. Midden standsbond heeft slechts 7500 leden. Kort na de bevrijding was dit aantal 1-6.000 en nu zouden het er 33.000 moe ten zijn. EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVTES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Pater Kersten was slecht te spreken over de mentaliteit van vele midden standers, die van het bondsbestuur wonderen verwachten en 24 uur wer ken per etmaal en die niet begrijpen dat met een gering aantal leden wei nig te breiken is. Het is nodig dat de katholieke mid denstander steeds bedenkt dat hij zich als christen gedragen moet. Daar man keert vaak het een en ander aan en de collegialiteit is vaak ver te zoeken. Dat is niet alleen te veroordelen omdat hiermee het gebod van de liefde over treden wordt, maar ook omdat de middenstanders schouder aan schou der moeten staan willen zij niet ten onder gaan. Het feit dat 500 bakkers in ons land hun bedrijf aan de kant gedaan hebben spreekt duidelijke taal. Super markets vormen steeds meer een bedreiging voor de middenstand, die door eenheid een hecht bolwerk dient te vormen. Hiervan komt echter niet veel terecht, omdat de doorsnee middenstander „zo lekker hobbelt". Echter niet allen en vooral voor hen die nog geen 4000,per jaar ver dienen is de kinderbijslag voor zelf standigen bedoelt. Volgens pater Ker stan kunnen deze mensen echter veel beter het bijltje erbij neergooien en in loondienst gaan, want wie niet hoger kan komen dan 4000 gulden moet be slist geen middenstander blijven. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Het is erg dat de middenstander zich door de welvaart van de bond losge maakt heeft. Daarmee is de bond na genoeg vleugellam geworden, want er is geen geld genoeg om iets op touw te zetten. Hoe gering de interesse van de doorsnee-middenstander voor het bondswerk is blijkt onder meer uit een aantal studiedagen, die onder het motto „zaken en moraal" in Nijmegen gehouden zijn. Op de hoogtijdag waren een minister en twee staatssecretarissen aanwezig Er zaten slechts 86 mensen in de zaal en van hen waren er 60 bonds- of ver enigingsfunctionarissen, zodat slechts 26 katholieke middenstanders uit het gehele land interesse toonden voor de dingen waarbij zij zoveel belang heb ben. De middenstand houdt ervan te klagen over „Den Haag", maar als „Den Haag" lastig is of onaangename dingen voor schrijft, kan het geen kwaad als de VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962. middenstander bedenkt dat hij hier aan zelf grotendeels schuld heeft om dat hij geen sterke organisatie heeft die wat in de melk te brokkelen heeft. De problemen die hemzelf aangaan in teresseren hem niet en omdat hij geen interesse toont wordt er over hem en zonder hem geregeerd. Pater Kersten wekte de leden op nieuwe leden te werven om met hen schouder aan schouder te staan in het belang van de middenstand, een ele ment in de samenleving dat niet ver dwijnen mag. Als de middenstander verdwijnt dan komt hiervoor het staatssocialisme in de plaats. Er werd op gewezen dat zoveel ge meenten zelf werk uitvoeren en de middenstand uitschakelen. Er moet voor gevochten worden dat tenminste de toelevering aan de gemeenten be houden blijft. Als er niet gevochten wordt dan zal de middenstander steeds meer in de hoek komen waar de klap pen vallen en dan zal de middenstan der steeds meer in de situatie komen waarin men tot hem kan zeggen „Hou jij je mond maar. Je bent niets en je wordt niets". Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Pastoor mgr. S. Th. Visser, geestelijk adviseur van St. Petrus en Paulus, sioot zich bij de woorden van pater Kersten aan en wekte de leden op ervoor te zorgen dat de vereniging alle katholieke middenstanders van Soest omvat. Om dit te bereiken moet ieder lid progandist zijn. Voorzitter en secretaris deelden bij zonderheden mee over het kinderfeest dat op 25 februari gehouden wordt en de carnavalsavond op 5 maart, waar na pater Kersten enige algemene vra gen op godsdienstig en politiek terrein beantwoordde.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5