Vrijheid voor West-Samoa. Verlenging ontruimingstermijn. Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie STICHTSE SCHOENHUIZEN Bejaartleiiwoniiigmgen aan de Kruisweg. Biljartstanden District Eemland. Firma VAN DE WIJNGAART De klokketoren - een der symbolen van de hoofdstad Apia. nister-president gekozen viel in New York de beslissing over het man daat. Premier Fiame Mata'afa Fau- muina Milinu'u II maakte voor het forum van de Verenigde Naties be kend, dat hij en de Nieuwzeelanders het over de invoering van de onaf hankelijkheid eens waren geworden. Het plan voorzag in een volksstem ming, waarbij de eilandbewoners voor of tegen de souvereiniteit konden stemmen. Zouden zij vóór stemmen, dan zou Nieuw-Zeeland de eilanden op 1 janu ari 1962 uit het mandaat loslaten. Dat gebeurde dan ook. De verkie zingen brachten een grote meerder heid voor de souvereiniteit en Nieuw- Zeeland loste zijn gelofte in. West-Samoa is zo de eerste onaf hankelijke staat van de toverachtige eilandenwereld Polynesië geworden. Engelse missieschool in Leulunwega, op een prachtige heuvel gelegen. „Wij hebben niet het voornemen", zei de premier, „onze levensgewoonten te veranderen, omdat wij een paradijs hebben en dat moet het blijven." In de haven van Apia, de op het eiland Upola gelegen hoofdstad van West-Samoa, verroesten de laatste res ten van wat van de Duitse hulpkrui ser „Adles" over gebleven is. Een tropische orkaan ■smeet hem op een koraalrif en de ontmoeting tussen schip en koraalrif verliep eenzijdig ten- gunste van het natuurgeweld. Apia is nu niet bepaald datgene, wat men zich onder de hoofdstad van een moderne staat voorstelt. Het doet wat slaperig aan, vooral omstreeks het middaguur, maar dat is niet ver wonderlijk, want de stad ligt slechts enkele breedtegraden ten zuiden van de evenaar. De haven wordt overzien door de Mount Vaea, op welks top de Ameri kaan Robert Louis Stevenson begra ven is. Stevenson, de schrijver van „Schateiland", heeft de laatste jaren van zijn leven op Samoa doorgebracht Hij hield van de eilandbewoners. Voor hem waren zij geen „vreemde donkerhuidige inboorlingen" maar mensen met een eigen cultuur met alle kracht en zwakte van nakomelin- ken van Adam. Deze liefde was overigens wederke rig. De Samoaners noemden de Ame rikaan „Tusitala", de „sprookjesver teller". Slechts zelden heeft een blan ke in de Zuidzee zoveel echte vrienden gehad als hij. Een katholieke en een protestantse kerk, een paar overheidsgebouwen en de klokketoren vormen het silhouet van Apia. Luxe hotels of zelfs nacht clubs zijn er niet. Niemand mist ze. Levensvreugde is op Samoa nooit iets geweest, wat men in lokalen voor geld kopen moest. De Nieuwzeelanders hebben Apia aan moderne scholen, ziekenhuizen en an dere aanwinsten geholpen. Niemand kan de vroegere mandaatbestuurders verwijten, dat zij zich niet alle moei te hebben gegeven een voorbeeld te zijn. Erg succesvol moeten de pogin gen, hen met de bekende puriteinse levensaard der Nieuwzeelanders ver trouwd te doen maken, niet geweest zijn. De Samoaners zijn echte kin deren der Zuidzee. In hun aderen stroomt het Polynesische bloed. En dat was het misschien, wat een „cle- ver" Amerikaanse vertegenwoordiger de schok van zijn leven gaf. Hij was van Oost-Samoa naar Alpia gekomen in de hoop het televisie-enthousiasme der eilandbewoners te wekken. Hij moest vaststellen, dat de uitzendingen uit Pago Pago de Samoaners koud lieten. „Wat geeft een feest voor vreugde, als men slechts toeschouwer is en er zelf niet aan kan deelnemen werd de vertegenwoordiger gevraagd. Hij wist er geen antwoord op. In de taal der Samoaners kent men geen woord voor weeskind. Het is ook niet nodig, want dit volk kent geen wezen. Sterven de ouders van het kind dan zijn er altijd weer verwanten of vrienden, die het opnemen, want uit eindelijk beschouwen de eilandbewo ners zich als één grote familie. Dat verklaart ook de aanvangsmoei- lijkheden van de Nieuwzeelanders. Het viel hun, de nakomelingen van Euro pese immigranten, in de eerste jaren van het mandaat, tamelijk moeilijk zich in de gedachtengang van de Sa moaners te verplaatsen. Zij konden zich er alleen mee troosten, dat de Duitse bestuursambtenaren zich te genover dezelfde problemen hadden zien gesteld. Het leven in een Samoaans dorp is sinds eeuwen na_uwelijks veranderd. De vrouwen weven de matten, knopen de netten, vlechten de manden, de mannen gaan ter visvangst en oogsten de vruchten. De arbeid wordt echter niet om die arbeid zelf gewaardeerd. De Samoaanse meisjes verenigen het nuttige met het aangename. Tijdens 't weven, knopen en vlechten zit men bij elkaar en wisselt niet alleen ervarin gen uit, maar ook kletspraatjes. Vol gens ongeschreven wetten mag geen man zich tijdens het werk in de kring der vrouwen wagen. Doet hij het toch, dan wordt hij daarvoor „bestraft". Hij moet dan meestal al datgene als boete betalen, wat voor een feest noodzake- I lijk is een varken, vruchten en kokos- I melk. Men vertelt van de Samoaners, dat zij van nauwelijks iets meer houden dan van feesten en elke gelegenheid daartoe aangrijpen. Tot elk feest beho ren bij hen een goede maaltijd, dans, gezang en het verhalen van oude le genden. Dat is bij hen altijd zo ge weest, en zij willen wat dat betreft van geen verandering weten. Kopra is een der voornaamste export artikelen van West-Samoa. De van hun schalen ontdane kokosnoten worden in manden verzameld. De schalen dienen als brandstof. WAT IK HOOR OP KANTOOR /WOUWRAND KAAL VOORPAND VAAL KNOOPSGAT WIJD ZITVLAK SLIJT VOERING STUK KRAAG KADUK KNOOPVERLIES SOEST: Dep. Merelweg 10, tel. 3258, mot fll. In: Hilversum. Laren, Baarn, Huizen, Busjum, Nederhorst d. Berg. gelegenheid ontgaan om een feest te vieren, onverschillig of men onge- officiële gebeurtenis, zoals het bezoek van een invloedrijk persoon. In de gemeenteraadsvergadering van 12 juli 1961 werd de woning Soester- bergsestraat 133a onbewoonbaar ver klaard en de ontruimingstermijn ein digt op 28 februari 1962. Verlenging van deze termijn is nodig omdat men voor de bewoners van dit huis nog geen passende woning ge vonden heeft. Het college van B. en W. stelt de raad dan ook voor de ontrui mingstermijn te verlengen tot 28 au gustus 1962. Sinds twee jaar gaat er nauwelijks een maand voorbij, zonder dat niet ergens in de wereld een nieuwe natie het levenslicht ziet. Dan leest men al tijd van de eerzuchtige doelen der be trokken regeringen, die klaarblijkelijk niets liever nastreven dan de aanslui ting aan de technische wereld van de 20e eeuw. In West-Samoa was dat anders. Daar heette het openlijk„Wij willen onze oude tradities bewaren, wij zijn er niet in geïnteresseerd van ons land een toeristencentrum te maken." Velen mogen dit betreuren, want deze eilanden hebben alles, wat tot 'n toeristenparadijs behoorthet witte zand, de blauwe zee en mensen, wier levenshouding zelfs de meest verwoe de manager snel tot de overtuiging moet brengen, dat er ook nog andere dingen bestaan dan arbeid. Het lachen der Samoaners werkt aanstekelijk. Het is zonder bitterheid en dat verbaast de bezoeker, die de ge schiedenis van deze eilanden bestu deerd heeft, wel het meest. Deze men sen hebben nooit naar de blanken verlangd, nog minder om door hen „ontdekt" te worden. Zij hebben de geschillen der grote mogendheden met bloed moeten betalen. Zonder het te willen werden zij in hun onenighe den betrokken. De blanken ging het in het begin om de rijkdom van Samoa aan kopra, bananen en cacao, dingen die de ei landbewoners als door de natuur ge geven hadden geaccepteerd en waar om zij nooit gestreden hadden. Bestaanszorgen hebben zij nimmer gekend, want de vulkanische bodem is zo vruchtbaar, dat ze veel meer dan 110.000 Samoaners zou kunnen voeden. Echter hebben statistieken uitgere kend, dat het aantal inwoners zich reeds binnen 20 jaar zal hebben ver dubbeld. Zij stelden vast, dat West- Samoa het hoogste geboortecijfer ter wereld heeft. Maar ook daarover maakt men zich in de hoofdstad van de jonge natie geen zorgen. Meer ge- Utrecht - Soest - Soestdijk - Baarn Naar de mening van het college van B. en W. is het aan de gemeente toe behorende terrein, gelegen aan de Kruisweg, uitermate geschikt voor de bouw van een viertal bejaarden wo ningen en een blok van twee woningen, bestemd als dienstwoning voor het gasbedrijf. Uit stedebouwkundig oog punt bestaat tegen deze bouw geen en kel tezwaar, zodat de stedebouwkun dig adviseur van de gemeente zich vol ledig met de bouw kan verenigen. Ook uit het oogpunt van landschapsscboon zijn geen bezwaren tegen deze bouw, want het ligt in het voornemen deze woningen geheel aan de landehjke omgeving aan te passen. Daar deze woningen zo mogelijk op grond van de Woningwet worden ge bouwd, is het noodzakelijk dat de plannen zo spoedig mogelijk gereed zijn. Zodra de mogelijkheid aanwezig is om het benodigde bouwvolume te krijgen kunnen deze plannen worden ingediend. Het college is van mening dat de bouw van deze woningen voor bejaarden in een dringende behoefte zal voorzien. Het is voor het gemeentelijk gasbe drijf van belang te kunnen beschikken over een tweetal dienstwoningen. Dit is in het belang van de gasvoor- ziening omdat het gemakkebjker is personeel te krijgen als er woningen beschikbaar zijn. Het college van B. en W. stelt de raad voor in beginsel tot de bouw van deze woningen te besluiten en een krediet van 5720,beschikbaar te stellen voor het opmaken van het plan en het bestek. Klasse B 1. Vergulde Wagen 1 4 16-8 K.O.T. 1 3 12-6 O.d.L. 1 4 12-12 Zomerlust 1 4 12-12 Ons Genoegen 1 3 10-8 V.V.V. 1 3 7-11 Centraal 1 3 3-15 Klasse C 1. K.O.T. 2 4 17-7 K.W.S. 1 4 16-8 Leusderkwartier 1 4 16-8 O.d.L. 2 4 13-11 Oranjeboom 1 410-14 Zomerlust 3 4 10-14 Soesterkwartier 1 4 8-16 Vriendsch. 1 4 6-18 Klasse D. Leusderkwartier 2 4 22-10 Verg. Wagen 4 4 21-11 V.V.V. 4 3 16-8 V.V.V. 3 4 14-18 Princesse 2 3 12-12 Soesterkwariter 4 412-20 D.O.S. 1 411-21 O.d.L. 3 3 8-16 Zomerlust 4 3 8-16 Klasse F. Vriendsch. 2 4 22-10 Zomerlust 6 4 21-11 V.V.V. 7 4 18-14 K.O.T. 3 4 16-16 Soestdijk 3 4 13-19 Leuderkwartier 4 4 12-20 Poedel 3 4 12-20 Zonneheuvel 3 4 12-20 Klasse B 2. Poedel 1 3 10-8 Zomerlust 2 4 10-14 Vergulde Wagen 3 12-6 Princesse 1 3 8-10 Vergulde Wagen 2 3 8-10 Klasse C 2. Soesterkwartier 2 4 18-6 Oranjeboom 2 3 14-4 Centraal 2 4 14-10 Zonneheuvel 1 312-6 Ons Genoegen 2 412-12 V.V.V. 2 3 10-8 Soesterkwartier 3 3 8-10 Soestdijk 1 4 8-16 Poedel 2 4 0-24 Klasse E. Sportlust 1 4 24-8 Soesterkwartier 5 4 20-12 V.V.V. 6 4 16-16 V.V.V. 5 3 15-9 Zomerlust 5 4 14-18 Leusderkwartier 3 3 13-11 K.W.S. 2 4 10-22 Zonneheuvel 2 10-14 Soestdijk 2 3 6-18 Klasse G. V.V.V. 8 4 24-8 Centraal 3 4 22-10 Leusderkwartier 5 4 20-12 K.W.S. 3 4 16-16 Princesse 3 4 16-16 Vriendsch. 3 4 12-20 Poedel 4 4 12-20 K.O.T. 4 4 6-26 Honderdtienduizend mensen hebben enkele weken geleden de onafhanke lijkheid gekregen. Daar in onze tijd alleen nog maar grote getallen opzien baren, is aan de gebeurtenis weinig bekendheid gegeven. Helaas, zou men moeten zeggen, want bij de nieuwe na tie gaat het om een van de laatste aardse paradijzen, om West-Samoa. Oe Samoaners nemen het leven van de gemakkelijke kant. Zij werken niet veel, dansen daarentegen des te lie ver en als zij honger of dorst hebben behoeven zij slechts een paar stappen naar de dichtstbijzijnde kokospalm te doen, naar de .Zelfbedieningswinkel der Natuur". Zou West-Samoa vroeger geen Duit se kolonie zijn geweest, dan zouden de eilandbewoners nog langer op hun souvereiniteit hebben moeten wachten. Oorspronkelijk heette de Samoa- groep „Navigator-eilanden" en deze naam dankten zij aan de Franse ont dekkingsreiziger Bougainville, die ze in 1768 als eerste Europeaan had aan gelopen. Op hem volgden Britse mis sionarissen. Tussen 1847 en 1861 sticht ten de Britten, de Amerikanen en de Duitsers nederzettingen in Apia en daarmee begon de strijd der grote machten om de negen grotere en tal loze kleinere eilanden der Samoa- groep. Over hun lot werd op de Berlijnse Conferentie (1889) beslist. In het ziekenhuis van Apia worden verpleegsters opgeleid. Daar geen der drie geïnteresseerden de ander het aardse paradijs gunde, werd men het eens, dat Samoa onder zijn eigen koning neutraal en onaf hankelijk zou zijn. Toen die koning stierf, brak de ou de strijd weer uit. De drie grote machten stuurden een commissie naar de eilanden, er werd onderhandeld en eindelijk kwam men tot een compro mis de V.S. zouden de zeven grote, oostelijke eilanden houden en Duits land de beide westelijke. Groot-Brit- tannië trok zich terug en kreeg daar voor de erkenning van zijn rechten in Tonga en op de Salomonseilanden. Veertien jaar lang bleef West-Sa moa onder Duits bestuur, toen brak de eerste wereldoorlog uit. Daar des tijds de U.S.A. nog neutraal waren, be zetten Nieuwzeelandse troepen West- Samoa. De Volkenbond kende na de wapenstilstand de voormalige Duitse bezitting aan de Nieuwzeelanders als mandaatgebied toe de Verenigde Na ties bevestigden die beslissing. In het begin hadden de mandaatbestuurders weinig plezier van hun taak. Hun eco nomische ontwikkelingsprogram stiet op de weerstand van een inlandse or ganisatie, die zich Mau noemde. Ir. de loop der jaren gelukte het de Nieuwzeelanders toch de eilandbewo ners tot de vooruitgang te bekeren. Stap voor stap werd het zelfbestuur verwezenlijkt, werden democratische instellingen geschapen. Men kan het de Samoaners niet kwalijk nemen, dat zij alle vernieuwingen eerst sceptisch bekeken, want zij hadden ze vroeger ook niet nodig gehad. Tenslotte waren zij ook geen primitief volkzij had den veeleer een eigen cultuur en ci vilisatie ontwikkeld, die aan hun le vensvoorwaarden uitstekend tegemoet kwam. De poging bij hen een voor beeld-democratie op te bouwen, mag hun soms ietwat vreemd voorgekomen zijn. Twee jaar geleden eindelijk West-Samoa had juist een nieuwe mi- In West-Samoa laat men zich geen dwongen bijeenkomt of bij een Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEfl 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise dachten worden aan de „hereniging" gewijd. Nadat Nieuw-Zeeland zijn mandaat had opgegeven, hoopt men in de hoofdstad Apia, dat de Amerikanen binnen afzienbare tijd uit Oost-Samoa zullen vertrekken.

Soester Courant | 1962 | | pagina 6