i 40 139 33 59 159 REN WEINIG WOL Brillen ft 0. ENGEL Firma G. van de „DE WITTE POMPEN" diensten Erkende Auto- en Scooter-rijschool. Jaarvergadering K.P.S. DERDE BLAD ISSfeiP. B3SS5Ü UW SUCCES SS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Dr J. Schouten sprak. -&s$s£ls Loodgieters werkzaamheden. Krediet voor Dorpsplein. t en Am- laatscn. Nederland. LEF. 4685 Telefoon. 3069 :n bemiddelen raagt b.v. eens ante autopre- ïieuwe en ge- rolkomen neu- aar gebonden, itowereld vol- aankoop van waar U veilig Alles vTij- an auto's mo- machines enz. specialisten. met worst Als er in een land ernstige moeilijkhe den ontstaan van enigszins lange duur, wordt de situatie langzaam maar zeker rijp voor de vestiging van een min of meer dictatoriaal bewind. Dan zien we het besehavingslaagje van de democra tie afschilveren tot de blote strijd om het bestaan, waarbij men alle midde len gebruikt, tot bedreiging, af persing en diefstal toe, om zich te hand haven. Alle sinds de vorige eeuw ontstane dic taturen zijn geboren uit een bepaalde noodtoestand in het betrokken land. In zulke gevallen krijgt een extreme groep kansen dan wil een belangrijk deel van het volk zich wel overgeven aan de leiding van een „sterke man", die altijd beterschap in de situatie belooft als dit of dat maar wordt bereikt of verkregen. Soms zijn die. immer wel sprekende. dictatoren ook in staat om noodzakelijke hervormingen in korte tijd door te voeren, waar dit bij een de mocratisch bestel wellicht vele jaren zou hebben gekost. Maar een dictatoriaal bewind kan nooit blijven staan, kan zich nooit blij ven bepalen tot eenvoudige binnen landse aangelegenheden het heeft van tijd tot tijd een glansnummer nodig, iets waar het volk mee gepakt wordt, hetzij uit bewondering voor het grootse plan, hetzij uit angst voor de gevolgen. Aangezien grootse plannen ook veel geld vereisen, kunnen deze minder vaak worden gebruikt om het bewind de nodige glans te geven dan het oproe pen van ernstige bedreigingen waardoor de toekomst van het land in gevaar kan komen. Koninginnelaan 25 - Telef. 2663 tair, een harde vuist maken, dus pro beert hij het met politieke en psycholo gische middelen. De wijze waarop hij militaire maatre gelen heeft getroffen en aangekondigd om Nieuw-Guinea te gaan veroveren, werd zelfs lachwekkend. Geen tot oor log bereid en in staat zijnd land zou zo van zijn plannen en maatregelen getui gen, als het beslist tot die aanval wilde overgaan. Soekarno heeft getracht met hevig ge schetter en gedreig angst aan te jagen, hetgeen hem echter maar ten dele ge lukt is. Hij heeft zichzelf en zijn kracht net iets overschreeuwd, teveel maat regelen geopenbaard om nog ernstig genomen te kunnen worden. Het leek als of ieder ogenblik de grootste aanval verwacht kon worden, maar ze kwam nietomdat de vuist daartoe een voudig niet aanwezig was en is. HORLOGEROUWEUER W££D£STB6 7EL.2¥S6 SOBSTDUK dat de staten niet meer een zelfstandig bestaan kunnen leiden en dat samen werking nodig is. Van samenwerking was vroeger ook sprake maar dan krachtens overeenkomsten en deze leid den vaak tot moeilijkheden omdat iede re regering de neiging had de maatre gelen die uit deze overeenkomst voort vloeien eenzijdig uit te voeren. Bij de huidige samenwerking kan dit niet meer, want een bovennationaal orgaan zorgt ervoor dat afspraken nagekomen worden en hierdoor wordt nationaal egoïsme vermeden. ƒ6,— FER UUR. Theorie gratis. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Tussen de twee wereldoorlogen hadden vele staten het bijzonder moeilijk. Op nationaal niveau trachtte men verbe- ring te brengen en de jaren 40-45 heb ben ons duidelijk gemaakt waartoe dit streven geleid heeft. Het is vooral dr. Colijn geweest, die in Genève en Lon den gepleit heeft voor samenwerking tussen de staten, maar zonder succes. De samenwerking in haar huidige vorm brengt risico's met zich mee. Zo kan er blokvorming ontstaan, die leidt tot machtsvorming en deze macht kan de samenwerkende staten in de verkeerde richting sturen, maar deze risico's zijn kleiner dan die, welke ontstaan als iedere staat op eigen houtje werkt. In de hele wereld zijn grote dingen gaande op economisch, sociaal, mone tair en militair terrein. Vaak wordt echter vergeten dat de geestesworste- ling van de huidige tijd het belang rijkst is. Er zijn mensen, die een nega tieve houding aannemen ten aanzien van deze worsteling en die spreken van de tijd der wedergeboorte, waarin wij thans leven. Deze renaissance brengt chaos met zich mee, zoals dat in de historie al zo vaak gebeurd is. Zij zijn derhalve van me ning dat men zich niet tegen deze enor me veranderingen verzetten moet, ook De voetbalvereniging K.P.S. heeft woensdagavond, in het Oranje Hotel, de jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord herdacht voor zitter J. A. Paans de treinramp bij Har- melen, die ondermeer het leven kostte aan Theo Roland, de aanvoerder van het eerste elftal. Er werd een minuut stilte in acht genomen en men besloot voor vriendschappelijke wedstrijden een wisselbeker beschikbaar te stellen die Theo Rolandbeker zal heten. Secretaris J. Kraaijenhagen las het jaar verslag. Er zijn thans 53 leden en 124 donateurs. Het eerste elftal ontkwam op het nippertje aan degradatie door dat V.V.Z. zich uit de zomeravondcom petitie terugtrok. Penningmeester J. C. Kuiten deelde mee, dat van de baten van de liefdadigheidsvoorstelling 1696.05 be schikbaar gesteld werd voor het Kon. Inst. tot Onderwijs aan Blinden te Hui zen en 175.- voor de radiozieken omroep. In de kascommissie werden de heren R. van Soest, C. Waaijenberg en P. v. d. Laan gekozen en in de elftalcommissie de heren C. Koedam (23 stemmen), C. Nieuweweg (20 stemmen) en J. Theebe (21 stemmen). VA.N DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 9 FEBRUARI 1962. De voorzitter deelde mede dat de ere- voorstelling van de Sleeswijkreveu het vorig jaar geen doorgang kon vinden omdat de koninklijke familie afwezig was. Hij hoopte dat dit uitstel geen af stel zou zijn. De deelname aan de zomeravondcom petitie bood het vorig jaar weinig goe de resultaten omdat de elftallen vaak onvolledig in 't veld kwamen. Het eer ste heeft thans elf spelers ter beschik king en 't tweede negen. Dat is te wei nig en getracht zal worden marechaus sees en gastspelers aan te trekken. De personeelsvereniging van Philips-Eind- hoven zal uitgenodigd worden om in Soestdijk te komen spelen en van Ga zelle is er een uitnodiging in de rij- wielstad Dieren te komen spelen. Het ligt in de bedoeling ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard de oud-internationals uit te nodigen een wedstrijd tegen een ama teur-elftal te komen spelen. De heren J. A. Paans (voorzitter), J. C. Kuiten, eerste penningmeester en S. Nieuweweg, tweede secretaris, werden bij akklamatie tot bestuurslid herkozen. "^''1 !a -T, j UITKERING. Een dame (weduwe) I met 1 minderjarig kind, wier man bij een ongeluk om het leven kwam, ont vangt van de sociale verzekeringsbank 70,per week. Zij wil gaan trou wen met een heer die krachtens de invaliditeitswet van dezelfde bank Ei zal nog heel wat tijd overheen moe ten gaan eer Indonesië in staat is om een grootscheepse aanval op Nieuw- Guinea te kunnen ondernemen. Voor- niet wanneer zij met revoluties gepaard lopig ontbreken in de eerste plaats gaan. Zij menen dat diep ingrijpende daartoe de nodige schepen, in de twee de plaats ontbreekt er ook nog iets aan de gevechtswaarde. Maar Soekarno moet de bedreiging volhouden, wil zijn bewind niet als een opgeblazen zak in elkaar ploffen veranderingen slechts langs de weg van revolutie kunnen plaats vinden. Dr. Schouten wees er nadrukkelijk op dat dit niet de houding van het A.R.-lid mag zijn. De mens hoeft de revolutie en de chaos niet te accepteren zonder zich Het Ts nu maar de vraag of zijn adem erteSen te verzetten Er is inderdaad lang genoeg zal zijn. De opgezweepte sprake van een geestelijke worsteling, mobilisatie, de toenemende pogingenmaaI iet ëezaH mag niet losgelaten tot wapenaankopen, drukken het eco- worden omdat dit gezag van God komt. nomsich zwakke land steeds dieper in D°°f. ,het v°fre.n van een christelijke de put. Indonesië staat niet zo sterk politiek - ook in zuivei materiele za- als men uit het geschreeuw van zijn ken kan men dit gezag steunen, dictator zou opmaken. Daarom Deze politiek moet erop wijzen dat men schreeuwt hij juist zo hard. ^en getrouw onderdaan van de over- Als zijn afpersingsmethode niet op vrij "ei" moet zijn, korte termijn gelukt, dan zal hij Die bedreigingen kunnen dan komen van een onder het volk levende minder heid van andere nationaliteit of stam (joden, negers, blanken) of van een an der land of groep van landen. Dat zo genaamde gevaar wordt dan hevig aan gedikt, alle aandacht van het volk ordt daarop gericht en alles wat in ■hot eigen land verkeerd gaat wordt er aan geweten. Men bedreigt deze zoge- .aamde volksvijand met de ernstigste Vergelding, men wijst voortdurend en met een zekere climax op het gevaar dat het land van die zijde dreigt, op dat het volk toch maar overtuigd zal geraken van de noodzaak om eerst dat euvel uit de weg te ruimen eer de si tuatie in het land kan verbeteren. Die dictatoren blazen daartoe hoog van de toren, hoewel ze vaak nauwelijks ge noeg vingers hebben om een vuist te kunnen maken. Duidelijke voorbeelden hiervan zijn Nasser en Soekarno. In Egypte worden Kinds vele jaren de Israëliërs als de doodsvijanden van het land gedood verfd, maar de tegen de Joden ontke tende oorlogen, bij het ontstaan van de staat Israël en enkele jaren later, lie pen op een groot fiasco voor Egypte Uit. Nasser associeerde zich met enkele Syriërs en met Jemen tot de Verenigde Arabische Republiek, maar ook deze hoogdravende benaming heeft men al weer moeten laten varen toen vorig jaar Syrië zich weer onafhankelijk ver klaarde en Jemen ook van de samen werking afzag. Nasser speelt nu Oost en West tegen elkaar uit om financiële steun te verkrijgen voor zijn grootse stuw damplan in de Nijl bij Assoean. En nog altijd beschouwt Egypte zich in staat van oorlog met Israël en zodra de bin nenlandse toestand dat nodig maakt, vordt er weer heftig tegen de Joodse staat gefulmineerd en met oorlog ge- ïdreigd. Dan schreeuwt Nasser weer de Iwapenaankopen van de daken, om maar indruk te maken en het eigen volk achter zich te houden met het oog I op de gevaren die Egypte zouden be dreigen, van welke gevaren? intussen 1 geen sprake is. Dezelfde taktiek past Soekarno toe en hij is maar wat blij dat daar Nieuw- Guinea en de Nederlanders zijn om als aas en als boeman voor het Indone-1 sische volk te kunnen fungeren. Ook Soekarno kan, economisch noch mili- zal hij in ademnood komen en zullen constructie ver krachten wellicht toch de kans krij gen om een meer te respecteren be wind in Indonesië te scheppen. Terwil- le van de Papoea's is dat te hopen. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Dr. J. Schouten, als opvolger van dr. H. Colijn de grote man in de Anti- Revolutionaire Partij en bijna 40 jaar kamerlid, heeft woensdagavond, in ge bouw Credo, op uitnodiging van de Cen trale Kiesvereniging van Soest en Soes- terberg en de Arjos gesproken over het onderwerp ,,De politieke situatie en on ze houding". De heer Schouten vond het geen ge makkelijke zaak te spreken over de huidige politieke situatie in buiten- en binnenland, want alles is buitengewoon gecompliceerd geworden. Men heeft te maken met de Sowjet Unie, de Verenig de Staten, de Verenigde Naties, de N.A.V.O., E.E.G. en nog veel meer fac toren die alles buitengewoon ingewik keld maken. Bij de aanhef van de troonrede, die H.M. de Koningin in september uit sprak, werd gewezen op de verontrus tende situatie in de wereld. Misschien is hier en daar enige ontspanning waar te nemen, maar dit woord heeft helaas nog niets van zijn kracht verloren. Wij hebben nog altijd te maken met de kou de oorlog en leven op de rand van een hete oorlog. Dit is verontrustend, maar de Christen kent de geestelijke rust die sterker is dan de onrust in de we reld. In deze onrustige wereld speelt Neder land een kleine rol en er zijn wel eens mensen die zich afvragen of ons land aan al die Europese- en internationale organisaties moet meewerken. Volgens dr. Schouten is dit beslist nood zakelijk. Vroeger kon een staat zelf standig zijn en de regering kon haar beleid volkomen zelfstandig vaststellen. Thans is dat uitgesloten en dat blijkt al heel duidelijk op militair gebied. Ook op ander terrein hebben zich ech ter zoveel veranderingen voorgedaan moet zijn, mits deze overheid geen daden verricht, die strijdig zijn met Gods gebod. Velen zijn van mening dat men geloofs- en levensovertuiging gescheiden moet houden en dat men niet van de staat mag verlangen dat zij God erkent als hoogste gezagsdrager voor ieder schep sel. De Anti-Revolutionairen hebben de taak andersdenkenden erop te wijzen dat zij met deze mening op de totaal ver keerde weg zijn. De staat dient namelijk in de eerste plaats rekening te houden met God, want slechts God en zijn Woord kunnen een hecht fundament in de samenleving bieden. Deze samen leving heeft een overheid nodig, die ervan overtuigd is bij Gods gratie te regeren en die weet dat slechts naar Zijn geboden geregeerd mag worden. Dr. Schouten verzocht de aanwezigen dringend deze overtuiging uit te dra gen en zo steun te verlenen aan het streven van de A.R. partij. INGENIEUR. Mag een H.T.S.-er de titel ir. voor zijn naam zetten vraagt J. G. Antwoord Er bestaat in Nederland 'n register van ingenieurs, waarin ieder een die het eindexamen van de H.T.S. met goed gevolg heeft afgelegd, opge- ƒ60,per maand ontvangt. Wat ont- j n0men kan worden. Hiertoe dient een vangen zij van deze bank na het slui- driedelig examen afgelegd te worden ten van hun huwelijk bestaande uit een theoretisch en prak- AntwoordDat is niet zo eenvoudig j tisch gedeelte en het maken van een om hierop een antwoord te geven, ge- scriptie over de werkzaamheden die zien de weinige gegevens die U ons men als H.T.S.-er verricht heeft gedu- verstrekt. De dame (weduwe) ontvangt j rende 5 jaar. Verdere inlichtingen over nu een uitkering ingevolge de A.W.W.- dit examen verstrekt de N.I.R.I.A., de verzekering; bij hertrouwen wordt deze instantie die met het bijhouden van het uitkering afgekocht door uitkering van j register belast is en het afleggen van 1 jaar A.W.W., als deze dame beneden examens regelt. Slaagt men voor dit de leeftijd van 64 jaar is, zo zij hier- examen, dan mag men de titel „ing." boven is, gaat er voor iedere maandachter de naam voeren. Het adres van tot haar 65ste jaar 1/12 af. Is de heer j de N.I.R.I.A. is Balistraat 30 te Den met wie zij wil hertrouwen dan nog i Haag. geen 65 jaar, dan ontvangen zij ook »rAvl?ccl?v v geen uitkering A.O.W. Wel zal de in- DIACONESSEN. Kunt u mij iets ver valide heer bij huwelijk gezmstoeslag I'e11™ ove,r d<L diaconessen?, schrijft krijgen van 713,plus kinderbijslag. Dus ongehuwd dame A.W.W. 192,- I Antwoord Bij de eerste diaconessen was plus kinderbijslag. Heer rente 60, per maand. Gehuwddame A.W.W. wordt afgekocht, door uitbetaling in eens van 12 maanden A.W.W. Heer huidige rente en 73,gezinstoeslag, plus kinderbijslag. Een dame die veel hoest en een grote overeenkomst met de R.K. zus ters, Deze diaconessen legden een ge lofte of en waren dan voor goed aan het huis verbonden. Als diaconessen kan men werkzaam zijn in de verpleging, in de huishouding, in de linnenkamers enz. Wanneer de pensoengerechtigde leeftijd werd bereikt, werden zij opgenomen in HOEST. hiervoor onder geregelde behandeling het z.g. Zusterhuis. Zij konden dus geen van haar huisarts staat, krijgt van de- j huwelijk sluiten. Bij de tegenwoordige ze arts nimmer een advies zich tot een diaconessen bestaat deze gelofte niet specialist te wenden. De dokter zegtmeer, althans is zij niet meer verplicht, „allemaal zenuwen". I Wanneer men nu de gelofte nog aflegt, Antwoord Deze dame kan, volgens gelden dus de oude regelsvoorgoed ons, zich het beste houden aan het ad- opgenomen in het huis, kleding en in- vies van haar dokter. woning vrij, voorts een salaris en pen sioen. ETEN. Zoudt u mij kunnen zeggen, wanneer men begonnen is te eten met FILMEN. T. A. vraagt uitvoerige in- vork en lepel, wanneer was het alge-1 lichtingen over omstandigheden waar- meen aldus G. R. J onder filmen is toegestaan. Antwoord Jlen is niet tegelijker tijd I Antwoord Het is toegestaan militaire Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw In het uitbreidingsplan voor Soester- berg is een dorpsplein geprojecteerd. De winkels aan dit plein zijn gebouwd en het postkantoor, de hulpsecretarie en de politiepost zijn bijna klaar. Voor de aanleg van het plein is door de directeur van Gemeentewerken een plan gemaakt. Dit plan houdt rekening met een trottoir voor de winkels, een rijweg en een parkeerhaven voor een achttal auto's aan de Plesmanstraat, bij de hulpsecretarie en de politiepost. De kosten, inclusief straatverlichting, beplanting, algemene kosten en om slag voor gemeentewerken worden op 47.500,geraamd. Er zijn diverse werkzaamheden in Soes- terberg uitgevoerd en van de hiervoor verleende kredieten is 34.500,over, zodat voor de aanleg van het dorps plein slechts een aanv.ullend krediet van 13.000,nodig is. begonnen met vork en lepel te eten. De lepel was in de middeleeuwen al gemeen goed. Men at toen namelijk veel pap en soep waarvoor een lepel onmisbaar was. Er is bijvoorbeeld een papvoerende madonna van D. Bouts, een bekend schilder van de 15e eeuw, waarop Maria staat afgebeeld, terwijl zij het Kind met een lepel pap voert. De vork is een Franse uitvinding. Het Franse woord voor vork is fourchette, dat een verkleinwoord is van fourch, dat hooivork betekent. INHOUD. - Hoeveel hl brechcokes no. 3, no. 2 en no. 4 gaat er in een kolen hok van 4 m. lengte, 1,15 m. breedfe en 1 30 m. hoogte vraagt J. V. Antwoord Wat parelcokes betreft zult u er pl.m. 59 hl in kunnen bergen, maar wat de grovere soort betreft zal het vermoedlijk ophouden met 55 a 56 hl. Alhoewel de brandstof per inhouds maat wordt verkocht, kunt U niet pre cies de inhoud van uw bergruimte aan houden, omdat U speling moet houden voor de lucht tussen de kolen. En hoe grover soort, hoe meer lucht. HAARDRUITJES. - Hoe kan ik de ruitjes van mijn kolenhaard schoon houden, vraagt een abonnee. Antwoord Als de aanslag ingebrand is krijgt u deze niet meer weg, behalve dan wellicht een kleine verbetering door de ruitjes voorzichtig te bewer ken met een heel fijne staalwol. Regel matig schoonhouden van de haardruit- jes is aan te bevelen, maar doet u dit dan als de ruitjes koud zijn. Neemt u een doekje met lauw water en veeg van boven naar beneden, nadat het stof verwijderd is. Ook kunt u ge bruik maken van een weinig koper poets op een doekje. colonnes, geschut e.d. te filmen, maar alleen wanneer deze op de openbare weg rijden. De militaire oefeningen wor den meestal gehouden op militaire ter reinen, die in elk geval tijdens de oefe ningen voor burgers ontoegankelijk zijn. In dit geval is het filmen verboden. Een opgenomen film mag alleen in besloten kring afgedraaid worden. HUIZEN. Kunt U mij aan een lijst helpen die leuke namen vermeldt voor huizen Antwoord Een dergelijke lijst is niet in de handel. Veel namen van huizen worden gevonden uit de beginletters van de voornamen der bewoners. Ook zijn er veel namen die betrekking heb ben op de terreingestelheid, zoals Den- nenrust, Zeezicht, Heuvelhuis, Blokhut. De Drie Berken enz. Zoekt u het meer in christelijke zin dan laten wij Mei- een paar namen volgen „Door 's Heren Zegen verkregen „Joas", God heeft ge geven; „Hanna", God is mij gezind; „Bo- gumil". Dienaar Gods; „Lazarus", God is mijn heil; „Benificia dei", Gods Wel daden; „Non nostra neritia". Uit onze verdiensten; „A deo datus", Gegeven door God. WIE KRIJGT HET - Wij zijn een echt paar zonder kinderen. Wanneer wij ko men te overlijden, naar wie gaat dan de erfenis vraagt mevr. E. R. Antwoord Als van een kinderloos echt paar één partner overlijdt zonder testa ment na te laten, zijn alle bezittingen voor de langstlevende echtgenoot(ote). Als ook deze overlijdt dan vervallen alle bezittingen aan de familie van de laatst- gestorvene. Als U het anders wilt rege len gaat U dan eens samen naar een notaris, waarbij u tegelijk de kosten- kwestie ter sprake kunt brengen.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9