HET OOG GERICHT OP Officiële mededelingen. Nieuw initiatief van de K.N.M.T.P. S. Y.V .-Y olleybal. f 1014,75 voor de Actie 10 x 10. Jaarvergadering Soester Vogelvrienden. Maarten W. Kooy sprak over het orgel. J. R. van Poppeleii voor J.B.T.B. Gemeente-avond Ned. Prot. Bond. Instuif R.K. Jong Soest. DINSDAG 13 FEBRUARI 1962. 41e JAARGANG no. 12. S OESTER (Co RAN T Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post f 2.25 Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UIT8AVE DRUKKERIJ SMITSOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Sedert enkele jaren heeft de Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde de voortuinkeuring in de gemeente op zich genomen. Na enkele experimenten krijgt de wij ze van keuring thans een meer defi nitieve vorm. De plaatselijke afdeling van de K.N.M.T.P. heeft nu het initia tief genomen om, ter bevordering van mooie voortuinen, een cursus te organi seren. Op drie dinsdagavonden, 20 fe bruari, 6 maart en 20 maart, zal de heer C. H. van Heivoort in vogel vlucht diverse aspecten van het tui nieren de revue laten passeren. Zo zal gesproken worden over het ontwerp, over aanleg en beplanting met hees ters en vaste planten, over het gazon en de border, en niet te vergeten over onderhoud en bemesting. De lessen zullen met kleurendia's worden geïllus treerd, terwijl alle deelnemers een ex cursie naar een kwekerij wordt aange boden. Speciaal zal worden toegelicht hoe men met betrekkelijk eenvoudige middelen en zonder handen vol geld uit te geven toch een goed resultaat kan be reiken. En met name in de kleine en middel-grote tuinen. Gezien het doel van de cursus heeft het bestuur gemeend deze tegen de zeer lage prijs van J 3,voor iedereen toe gankelijk te moeten stellen. De naam van de cursusleider, de Amersfoortse tuinontwerper Van Hei voort, staat borg voor het hoge peil van het gebodene. Om aan persoonlijke verlangens en vragen van de deelne mers zoveel mogelijk aandacht te kun nen schenken, kunnen deze na afloop van ieder avond schriftelijk of even tueel mondeling vragen indienen, die dan op de volgende avonden in het -programma woren verwerkt. Het bestuur hoopt dat veel Soester ingezetenen gebruik zullen maken van deze unieke oriëntatiemogelijkheid. De avonden zullen - zoals bij de K.N.M.T.P. gebruikelijk - worden be sloten met het verloten van een mooie kamerplant. Nadere inlichtingen kan men bij de secretaris, de heer H. Abbring, Hei deweg 68, tel. 3842, krijgen. De beide herenteams van de Soester Volleybal Vereniging zagen geen kans tot volle winst te komen. Het tweede herenteam wist wel de aanval van Spirit 3, om van de onderste plaats af te komen, af te slaan door deze belangrijke wedstrijd met 2-2 gelijk te spelen. De eerste en de derde set waren voor onze plaatsgenoten met 15-10 en 15-10, terwijl de tweede en vierde set voor de Spirit-reserves waren met 15-11 en 15-11. Het derde herenteam stelde teleur door de wedstrijd tegen V.I.O.S. 4 kansloos met 3-0 te verliezen. De set standen waren hier 15-7, 15-13 en 15-2. Voor deze week omvat het wedstrijd- programma niet minder dan zeven wedstrijden voor de rood-witten en wel Woensdag Dames V.I.O.S. 3S.V.V. 2. Heren GiraffesS.V.V. 1. S.V.V. 3Wilhelmina 3. Donderdag Dames W.O.V.O 1S V V 1 S.V.V. 3V.V.A. 5. Heren S.V.V. 2V VA 2 B.G. S.V. 2—S.V.V. 3. Padvindsters en padvinders hebben 20.295 stroopwafels, in 4059 pakjes ver kocht voor de Actie 10 x 10 en met grote dankbaarheid aan allen die hun medewerking verleenden deel 't comité mede, dat deze verkoop 1014,75 ten bate van de hongerende medemens in Afrika opgeleverd heeft. Elders in dit blad vermeldden wij reeds dat de Instuif R.K. Jong Soest 200.bijeen bracht. De Soester Vogelvrienden hielden gis teravond in restaurant Zonneheuvel de jaarvergadering onder voorzitter- de, heer D' J- Kuiper, die mededeelde, dat er thans 117 leden zijn tegenover 78 in het begin van 1961. Er zijn 78 donateurs. Secretaris J. Stigter deelde in zijn jaarverslag mede, dat er in 1961 tien ledenvergaderingen gehouden zijn. Die werden gemiddeld door 21 leden be zocht. Er waren 5 sprekers. De tentoonstelling werd in alle op zichten een succes. Er werden 180 ka naries, 4 bastaarden en 112 tropische vogels ingezonden. De heer T. Wijn hof werd algemeen kampioen. Door een recordaantal bezoekers was er ook een financieel succes. Reeds nu werd in de tentoonstellings commissie voor het jubileumjaar 1962 de heer H. M. van Doorn gekozen als eerste lid. Het bestuur werd dank gebracht voor de wijze waarop de vereniging in het afgelopen jaar geleid is. Voorzitter Kuiper beloofde dat het bestuur ook in 1962 alle krachten aan de vereni ging geven zal. Er werd besloten bestuursleden voort aan voor twee jaar te benoemen. De heren D. J. Kuiper, P. Dijkman, S. Simonsz en J. Bantjes werden dan ook bij acclamatie herkozen voor de jaren 1962 en 1963. Het bestuur kreeg mandaat voor het vaststellen van de tentoonstellingsda tum en het benoemen van een keur meester. Dit jaar zullen de scholen voor het bezoeken van de tentoonstel ling uitgenodigd worden en er zullen speciale kinderkaartjes komen. De cantor-organist van de Oude Kerk, Maarten W. Kooy, heeft voor de le den van het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen in de kerk aan de Torenstraat gesproken over het ontstaan van het orgel, de ontwikkeling, de orgellitera tuur en op de twee orgels van de Oude Kerk gespeeld. Voor nagenoeg alle le den van 't Nut, die op deze avond aan wezig waren, was het een eerste ver rassende nadere kennismaking met de wijze waarop het orgel bespeeld wordt. Het orgel behoort tot de groep instru menten waartoe ook de fluit, de pans fluit en de doedelzak horen. Reeds in de oudheid gebruikten de Grieken wa terorgels, die in hun theaters speelden. Bij deze orgels werd de lucht door middel van water samengeperst. Bijna alle kroniekschrijvers vermelden dat Pepijn de Korte in de achtste eeuw een waterorgel ten geschenke kreeg van Kompronymos en die in de Cor- neliuskerk te Compiègne liet plaatsen. Dit had tot gevolg dat spoedig in an dere kerken orgels geplaatst werden. De waterorgels waren eenvoudig van bouw, ze hadden grote toetsen en klon ken bijzonder hard. Alle pijpen brach ten dan ook tegelijkertijd geluid voort. Door het leren kennen van grondtonen en boventonen kreeg men langzamer hand begrip voor het feit dat men klanken moet mengen zoals men kleu ren mengt. In het jaar 1318 maakte Louis van Vaelbeke voor het eerst gebruik van een pedaal aan het orgel en men ging tot meerstemmigheid over. Rond 1300 waren er twee soorten orgels, portatief, een klein orgel dat men droeg en pos- tief, het orgel dat stond. Rond 1400 kreeg men begrip van registers, toen men in staat was verschillende pijp- rijen apart te laten horen. Door de sleeplade, die thans nog gebruikt wordt, kon men alle registers apart laten spreken en hun verschillende klankkleuren laten horen. Het renaissance-orgel bootste instru menten na en bracht verschillende tim bres in de registers. Dit orgel had twee of drie klavieren. Het barokorgel ont stond onder invloed van de Italiaanse muziek. Het bezat dubbelkorigheid, had verscheidene klavieren en de ruimte lijke opstelling zorgde voor een bijzon der effect. Met het romantische orgel wedijverde men met het orkest, maar tastte het eigenlijke wezen van het or gel aan. Men kwam hiertoe omdat de belangstelling voor orkestmuziek toe nam en de belangstelling voor het or gel afnam. Rond de jaren 1930-'40 nam de belangstelling voor orgelmuziek toe en vooral Hugo Distier heeft een groot aandeel gehad in dit herleven van de interesse voor orgelmuziek. De heer Kooy nam zijn toehoorders mee naar het orgel, speelde enige fragmen ten en tot slot een preludium van Bach. Alle aanwezigen moesten erkennen dat ze nooit geweten hadden dat een or gel zon bijzonder interessant instru ment is. De J.B.T.B. heeft in het St. Joseph- gebouw een ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer W. van Roomen, die in het bijzonder de geestelijk adviseur, pastoor Lommers en de technisch adviseur, de heer Nijhuis verwelkomde. Hij sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst. De heer A. Hilhorst bracht verslag uit van de algemene ledenvergadering der landelijke J.B.T.B., welke in Zwolle ge- i houden is. Zes leden werden aange- I wezen voor deelname aan het schudj as- concours dat de kring op 16 februari in Hooglanderveen organiseert. Zes J.B.T.B.-afdelingen zullen hieraan deel nemen. De heer J. R. van Poppelen sprak over de gewijzigde situatie voor de Soester agrariër, die de laatste jaren veel grond moest afstaan ten behoeve van de wo ningbouw en nog meer zal moeten af staan. Specialisatie zal nodig zijn om dat men hier mee ook op 'n klein grond gebied tot een behoorlijk inkomen kan geraken. Ook is specialisatie nodig om dat er haast geen personeel te krijgen is en omdat personeel bijzonder duur is. De lonen stijgen steeds, maar de producten brengen niet meer op. Wil men een goed inkomen uit een gespecialiseerd bedrijf halen dan zal men twee koeien per ha moeten hebben. Om in Soest een gezonde boerestand te houden zal het nodig zijn de ontwate ring en de verkaveling samen zo spoe dig mogelijk ter hand te nemen. Als dit in orde is dan zullen in de polder nieu we boerderijen gebouwd kunnen wor den. Er zullen echter nog wel enige ja ren verlopen voor plannen in deze rich ting verwezenlijkt kunnen worden. van het leven zelf. Het onderwijs moet op een doorlichten en verstaan zijn ge richt. Een geanimeerde gedachtenwisseling tussen jongeren en ouderen volgde op de met aandacht beluisterde inleiding. Door onverwacht afzeggen van de ge vraagde spreekster lag de verzorging van de avond bij de Voorgangster mej. Jolles. Allereerst bepaalde zij de aandacht bij de sinds weken in de kerkdienst inge voerde aanvangsliturgie. Daarna be sprak zij een artikel uit „Wending", maandblad voor Evangelie en Cultuur, over „De integratie van de jeugd in de kerk" van de hand van Ds A. H. van den Heuvel. In 1955 te Davos bij een gaf het Centrale Comitié van de Wereldraad van Kerken aan het Jeugd- departement de opdracht dit moeilijke en veelzijdige onderwerp in een studie uit te werken. Het gaat om de inte gratie zowel van de aanwezige als de afwezige jeugd. De Instuif R.K. Jong Soest heeft zon dagavond in het St. Josephgebouw het sprokkelbal gehouden met muzikale medewerking van The Nightbreakers. Ten bate van de actie 10 x 10 werd een verloting gehouden. Op zondag 18 februari is er een Prin senbal. Dan zal men kennis kunnen ma ken met Prins Leut de Tweede en de Raad van Elf en dan zal het karnavals- lied ingestudeerd worden. The Blue Stars zullen voor de muziek zorgen. Op 4 maart begint het karnavalsfeest met het inhalen van Prins Leut de Tweede. De Raad van Elf en de karna- valsgasten vertrekken reeds om half zes vanaf gebouw St. Joseph om de Prins in Soestdijk te gaan begroeten en hem in triomf mee te nemen naar Cirkus Leut. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 30 januari 1962 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van H. W. Willems, van beroep café-restauranthouder, wonende te Soesterberg, Amersfoortsestraat 78b om een verlof A voor de Café-restau rant-Camping van het perceel, plaat selijk gemerkt nr. 78b en gelegen aan de Amersfoortsestraat. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 8 februari 1962 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Hermanus Radix, van beroep hotelier, wonende te Soest, Burg. Grothestraat 37, om een hotelver gunning in het perceel, plaatselijk ge merkt nr. 37 en gelegen aan Burg. Grothestraat. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunningen schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, 13 februari 1962. STEMMEN IN EEN ANDERE. GEMEENTE. Bij de verkiezing van de leden van de provinciale staten kan een kiezer op zijn verzoek te zijner keuze aan de Wie een redelijk geheugen heeft zal zich waarschijnlijk herinneren dat de heer Chroesjtsjow haast barstte van verontwaardiging toen de Amerikaanse piloot Garv Powers boven Russisch grondgebied werd neergeschoten. De chef van de Russen vond spionage zo verschrikkelijk dat hij de excuses van president Eisenhower verwachtte toen de beide staatslieden elkaar in Parijs ontmoetten. Zeer terecht piekerde de Amerikaanse president hier niet over. Powers kreeg een fikse gevangenisstraf om te boeten voor zijn wandaad, die volgens de Russen een aanslag op de vrede was en weer eens duidelijk liet zien dat de Amerikanen erop uit wa ren dat arme Russische volk aan te vallen. Die kolder werd natuurlijk grif geslikt door alles wat communistisch voelt en communistisch denkt en nu zal wel weer nieuwe kolder geslikt worden om de ruil van Powers tegen een Russi sche spion aannemelijk te maken. Meneer Abel heeft natuurlijk helemaal niet gespioneerd, maar de Russische re gering is zo gek op haar eigen onder danen dat zij graag de misdadige Po wers tegen de onschuldige Abel geruild heeft. Iets dergelijks zal het wel ongeveer worden, want het is gewoon ondenk baar dat de Russen spionage ooit zullen toegeven. Chroesjtsjow heeft graag verklaard dat Stalin en Molotow moordenaars zijn, maar hij zal nooit erkennen dat hij en zijn medewerkers huichelaars zijn. KANTMAN. maart-a.s., in-persoon ter secretarie, van een gemeente aan de burgemeester of de door deze aangewezen ambtenaar mededeling. Soest, 13 februari 1962. De burgemeester van Soest, S. P. BENTINCK. Mannen van Soest, die kundige koks willen worden, kunnen vanavond terecht in het Anna Paulowahuis aan de Burgemeester Grothestraat, waar de tweede les van de cursus „koken voor mannen" door een lerares van de huishoudschool gegeven wordt. Menu: Aardappelen, worteltjes, griesmeel. In alle delen der wereld constateert men, dat na de bevestiging, dus de oude teenager, er nergens van integra tie in groten getale kan worden ge sproken. De kerk nu moet de weg vin den, waardoor de jongeren, als nieuwe volwassenen, als een zelfstandige groep in de maatschappij, in de kerk, een eigen verantwoordelijke taak en plaats vinden. Vooral het onderwijs door de kerk gegeven moet zich richten op de werkelijkheid van het leven van van daag. Het moet heenwijzen naar het Christen-zijn in de wereld. Het gaat om de leefbaarheid van het Evangelie en stemming deelnemen, hetzij in de ge meente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is op genomen, hetzij in een door hem bij het indienen van het verzoek aan te wij zen andere, in dezelfde provincie ge legen gemeente. Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiesgerechtigde personen, die in het centrale bevolkingsregister zijn opge nomen, noch voor hen, aan wie is toe gestaan bij volmacht te stemmen. De kiezer, die van bovenvermelde be voegdheid gebruik wil maken, doet daarvan na heden, doch uiterlijk 14 AANDUIDING POLITIEKE GROEPERINGEN BOVEN KANDIDATENLIJSTEN. Bij een verkiezing van de' leden van de gemeenteraad kan een politieke groe pering telkens schriftelijk verzoeken voor die verkiezing haar naam, een aanduiding daarvan of beide in te schrijven in een register, dat door het centraal stembureau voor die verkie zing wordt aangelegd. Het desbetreffend verzoek moet schrif telijk worden gedaan bij het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad dezer gemeente binnen acht weken, doch uiterlijk zes weken voor de dag der candi- daatsstelling. Aangezien de candidaatsstelling voor de aanstaande verkiezing van de ge meenteraad zal plaats hebben op 17 april a.s. loopt de termijn waarin bo venbedoelde verzoeken kunnen worden gedaan, dus van 20 februari tot en met 5 maart. Soest, 12 februari 1962. De Burgemeester van Soest, S. P. BENTINCK. STEMMEN BIJ VOLMACHT. Bij de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten kan een kiezer op verzoek bij volmacht stemmen, indien hij mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoek wordt afgewezen a. indien aangenomen moet worden dat de kiezer in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der can didaatsstelling is opgenomen, in per soon aan de stemming kan deelnemen b. indien de kiezer gebruik kan maken van de regeling van het stemmen in een andere gemeente. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 14 maart a.s. een verzoekschrift indienen bij burgemeester en wethouders der gemeente in welker kiezersregister hij op de dag der candidaatsstelling is opgenomen. Voor het verzoekschrift om bij vol macht te stemmen en de mededeling tot aanwijzing van een andere gemach tigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn. Soest, 13 februari 1962. De Burgemeester van Soe«t, S. P. BENTINCK.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1