Krabbels m Knelis. Meningen van lezers. BURGERLIJKE STAND SOESTERBERG sa as BATEN BURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool De Provinciale Staten. In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOSGT Aanrijding. Kamer in brand. Feestavond P.Y.O. Yriendensehaar-S.E.C. 1-1. Eiermarkt. Mixetl Hockey Club Soest. B.D.C. en A.P.W.C. deelden de punten. N.C.V.B. Soest-Zuid. Hees won. Y.V.Z. verloor. R.K. Instuif en Actie 10 x 10. Handbaluitslagen. Humanistisch Verbond. Instituut voor Volksontwikkeling. Het verhaal van het Wonderhuis. Mooie avond van Laetitia. Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 As je 't ming vraogt dan mok zeige dak ongze bar beste riejer op de schaots, Henk van der Grift, veurig jaor 'n meraokelse kérel het evongde toeng die kaampioen van alle schaotserie- jers in de heule wè- reld wier. Jonges zuk rieje. 't Had veul weg van Knelis in zien jonge jaore. Toen Henk terugkwam naor huus het- tie 'n paor daoge in Soest gelesjeerd mit zien deeretje. D'r kwam toen nog 'n verhaoltje in de Soester kraant mit 'n kiekie. Aordige jonge en 'n aordig deeretje as je 't ming vraogt. Dat deeretje is netuulek bar gek op die harde schaotseriejer van d'r en die harde schaotseriejer is gek op dat dee retje. Dat ken netuulek wel veurbie gaon as zullie etrouwd binne, maor noeng binne zullie nog zo wild op me- kaor dat Henk nerreges naortoe gaot zongder dat deeretje. Daor is netuurlek niks op teuge, maor wie mot dat be- taole, zeute lieve Gerritje. Henk het nie zoveul sente en dat deeretje ok nie. En noeng motte zo'n bietje alle sportluu da betaole en das netuurlek flauwekul. Stejje veur datte speulers van de nasjenaole voebalploeg allegaor deere- tjes gaon meeneme van ongze poelsente omdat zullie zongder die deeretjes nie kenne voeballe. Strakkies ister 'n sport man die zeit da nie aleenug zien dee retje, maor ok zien moeder en zien opoe meemotte, das toch te gek om alleenug te loope. Nee, die Henk van der Grift had teuge dat deeretje motte zeige, jie gaot noeng naor huus en ikke zal wel us effe laote zien dak ok kaampioen ken worre as jie tuus zit. Die kaampioen van ongs is toch gin Jan Hen. Redactie Soester Courant. Naar aanleiding van uw verslag van de voordrachtsavond van Evelyn 't Hart in de krant van 9 febr. jl, wil ik een paar opmerkingen maken. Allereerst maak ik u erop attent, dat uw verslaggever zich, voordat hij kri tieken op dergelijke avonden schrijft, wel eens terdege mag verdiepen in de Nederlandse literatuur. Het is onbe grijpelijk dat men schrijft, dat het be grijpelijk is, als men de namen van de „heren" Paul van Ostayen en Jan van Nijlen hoort, dat deze avond door slechts weinigen werd bijgewoond. Vooral Paul van Ostayen heeft een richting aan de literatuur gegeven, die tot op heden nog merkbaar is en daarbij van grote waarde door zijn specifieke karakter. Jan van Nijlen heeft dan niet zoveel baanbrekend werk verricht, maar zijn poëzie getuigt van kennis van de materie en menselijke waarneming. Dat Guido Gezelle slechts op het program ma voorkwam als vertaler van 'n stuk van Longfellow, die volgens uw kri- tikus schijnbaar diepzinnig deed, is ook geen argument. Aan ons minder bekende dichters kun nen zeker goede stukken schrijven. Dit geldt ook voor Maurice Gilliams, wiens naam misschien niet zo velen bekend is. 1 Bovendien is het niet belangrijk dat het stuk van Longfellow door Guido Gezelle vertaald is. U hecht namelijk klaarblijkelijk nogal veel belang aan overbekende namen. Daarbij vergeet u dan nog dat de naam Guido Gezelle dus wel op het programma voorkwam on 3 g* fcd Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. en mensen zou kunnen trekken, aan wie de naam Longfellow en Gilliams niet bekend was. Dat de naam Jan van Nijlen u niet in de oren klinkt als een „Vondel" geeft u een reden om hem „geen grootheid en geen beroemheid" te noemen, maar ach, hij kan toch ook wel mooie ge dichten schrijven. Evelyn 't Hart zal gebaande wegen moeten bewandelen, volgens de schrij ver van het artikel. Zij zal dus de weg van de minste weerstand moeten kie zen en daarbij namen als Boutens en Slauerhoff moeten gebruiken. Dat Van Ostayen zeker en Jan van Nijlen mis schien in mindere mate zich met deze schrijvers kunnen meten, was de schrij ver blijkbaar niet bekend. Bovendien hoeft men niet altijd dezelf de namen en bijna altijd daardoor de zelfde gedichten te horen. Ook iets moderner dichters als de oude getrou wen hebben hun woordje te zeggen. Misschien op een manier die minder aanspreekt, maar dat is alleen mogelijk als men zich niet genoeg in de litera- ratuur verdiept heeft. FRANS SCHELLART. Van Riebeeckstraat 12, Utrecht. Wij vinden het natuurlijk bijzonder prettig dat de heer Schellart ons blad uitverkoren heeft voor het spuien van zijn literatuurkennis, maar het is ons niet duidelijk waarom dit op zo'n zure manier gebeuren moet. Er waren tien belangstellenden bij het optreden van Evelyn 't Hart en dat heeft ongetwijfeld enige oorzaken; te levisie, onbekendheid met deze vorm van kunst en misschien ook het feit dat er mensen zijn die niet zo thuis zijn in de literatuur als de heer Schel lart. Die wel eens van Paul van Os tayen gehoord hebben, maar nog nooit van Jan van Nijlen en van Gilliams. Op deze mogelijkheid hebben wij ge wezen en dat neemt de heer Schel lart ons blijkbaar hoogst kwalijk. Wij houden niet van „namen", maar men wel en misschien is het de heer Schellart wel eens opgevallen dat men bij muziekuitvoeringen steeds de na men Chopin, Beethoven, Schubert en Bach tegenkomt. Die namen hebben de ze componisten niet zomaar gekregen, maar ze hebben ze verdiend. Natuurlijk willen we helemaal niet dat Evelyn 't Hart gebaande wegen gaat. Ze mogen net zo ongebaand zijn als ze zelf verlangt, maar het is nu een maal niet zo gemakkelijk mensen mee te krijgen die deze wegen bewandelen willen. Een zekere Vincent van Gogh moest dit ook ervaren, maar zeer te recht weigerde hij gebaande wegen te betreden. Red. Voor de afdeling Soest-Soesterberg van de P.v.d.A. heeft de heer C. J. van Dam uit Utrecht in gebouw Eltheto gespro ken over het werk van de Provinciale Sfaten. De heer Van Dam is voorzitter van de statenfractie der P.v.d.A. Het werk in de Provinciale Staten is minder spectaculair dan het werk van Kamer en Gemeente. Na de tweede wereldoorlog is geprobeerd een wat ruimer armslag te krijgen en vooral door de P.v.d.A. is hiervoor veel ge daan. De belangrijkste taak van de Staten is de aanleg en de waterbevei liging. Een goed wegennet is vanzelf sprekend een belang van de eerste or de. Tot het werk van de Staten behoort ook het verlenen van subsidies, o.a. voor de Volksgezondheid, Maatschap pelijke Zorg en Cultuur. Een belangrij ke bron van inkomsten is een uitkering uit het provinciefonds. Voor de volksontwikkeling beschikken is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. De zestienjarige bromfietser J. J. K. uit Amersfoort kneusde zondagmiddag eni ge ribben toen hij door een auto gegre pen werd op de hoek van de F. C. Kuy- perstraat en de Van Weedestraat. De automobilist H. v. d. G. uit Amster dam verleende de jongen geen voor rang bij het inrijden van de F. C. Kuy- perstraat. GEBOREN Matje Janna, dochter van A. C. Middelman en J. Roos, Toren straat 3b. Gerardus Jan Alfred, zoon Van H. J. van den Broek en A. H. van Duinen, Gallenkamp Pelsweg 27. Ronald Carlo, zoon van D. van der Meijden en H. D. Rijkse, Plesmanstraat 285. Marcel, zoon van J. R. de Boer en A. Rootlieb, Zwaluwenweg 18. Robert Willem, zoon van J. C. Klin kenberg en J. A. H. Tuithof, Antonie van Leeuwenhoeklaan 77. Gerardus Gottfried, zoon van B. G. van den Berg en M. E. Lagerweij, Schoutenkamp weg 81. Johan, zoon van J. C. A. van de Pol en H. J. Manders, Beetz- laan 127. Johannes Gijsbertus Ri- chardus, zoon van W. Grift en G. R. Kok, Pelikaanweg 29. Hajo Gustaaf, zoon van W. G. Lötgerink en A. M. Simpelaar, Beetzlaan 8. Wilhelm Frederik Hendrik, zoon van W. F. H. Busch en H. van Ruitenbeek, Klaarwa- terweg 79. ONDERTROUWD Johannes Rutten- berg, Klaarwaterweg 87 en Dina Elisa- beth van Tol, Madurastraat 8c, Baarn. Johannes Hendrikus Beijer, Beetzlaan 121 en Gerarda Clasina van Fulpen, Duinweg 12. Marinus Mulder, Ples manstraat 131 en Francisca van der Valk, Plesmanstraat 131. Gerardus Cornelis Wildenburg, Braamweg 26A en Albertine Ivonne Zwartjes, Duin weg 25. Florentius Lodewijk Hen drikus Schreuder, Kerkpad N.Z. 15 en Emma Louise Theresia Mineur, Drie- hoeksweg 8. Frederik Hendrikus Adelaar, Lange Brinkweg 15 en Ge rarda Jacoba Josephina van 't Kloos ter, Schrikslaan 39A. Johannes Fran- ciscus Brandenburg, Soesterbergsestraat 107 en Geertruida Welleman, Soester bergsestraat 107. GEHUWD Bob van Servellen, Oude Utrechtseweg 15 en Gerdina Margaretha van Leeuwen, Schoutenkampweg 139. OVERLEDEN Frederik Christiaan Torjuul, 69 jaar, echtgegnoot van A. L. M. Thiele, Verlengde Talmalaan 11B. Alida Hartog, 77 jaar, weduwe van C. V. de Koek, Inspecteur Schreuder- laan 8. Wicher Jansen, 74 jaar, we duwnaar van C. E. M. Haigh, Barto- lottilaan 13. Mensina de Ruig, 88 jr., echtgenote van H. van Geijtenbeek, Belvedèreweg 10. de Provinciale Staten over een cultu rele raad, die o.a. tot taak heeft de cul turele aktiviteiten in de kleinere ge meenten te aktiveren. Ook voor muziek j en toneel worden subsidies verleend, al moest voor toneel een harde strijd worden geleverd. De aandacht van de Staten geldt in de naaste toekomst ook de natuurbescher ming. Er is een toenemende behoefte aan recreatieruimte. De politieke taak van de Staten is, I wat het gewone werk betreft, niet zo gewichtig. Een speciaal aspect is het kiezen van de Eerste Kamer door de Staten. Het is dus voor iedere partij j van belang in de Provinciale Staten een sterke vertegenwoordiging te hebben. I In de laatste jaren wordt de verkiezing voor de Staten gezien als een barome ter van de mening der kiezers. Van 1 groot belang is het dan ook dat de j P.v.d.A. door het behalen van winst bij de komende Statenverkiezingen aan de tegenstanders kan bewijzen dat niet zij in opgang zijn, maar de P.v.d.A. De heer J. J. de V. bevond zich op zijn studeerkamer in de Ir. Menkolaan. Er brandde een electrisch kacheltje. De heer De V. ging naar beneden om koffie te drinken en toen hij na een half uur weer boven kwam stond de kamer in brand. Hij begon direct met emmers water te blussen, zodat de brandweer slechts voor het nablussen behoefde te zorgen. De stoffering van de kamer liep schade op. Bij het nablussen werd de brandweer man V. zo ernstig aan een hand ge wond door glas, dat hij zich onder be handeling van een dokter moest stel len. P.V.O. heeft zaterdag in het St. Joseph- gebouw een feestavond gehouden, die geopend werd door de heer A. Hooft, omdat voorzitter J. v. d. Broek ziek was. Hij sprak zijn vreugde uit over de zeer goede opkomst en gaf direct hierna het woord taan het cabaretge zelschap dat deze dvond verzorgde met het programma ,,Lach en Vergeet", liedjes, sketches, muziek en imitaties, waaronder het nabootsen van Dorus natuurlijk niet ontbreken mocht. De dansmuziek werd verzorgd door The String Serenaders. S.E.C. ging zondag met een wat be zorgd hart naar Culemborg om te spe len tegen Vriendenschaar, want deze vereniging heeft de naam wel eens wat fors uit de hoek te komen. Aanvanke lijk viel dat nog wel mee, maar de bui tenspelers Westerveld en Burgman had den een heilig ontzag voor de mannen van Vriendenschaar en ze speelden dan ook zo voorzichtig dat zij de voorhoede een groot deel van haar stootkracht ontnamen. Vriendenschaar was aanvankelijk ster ker en dit kwam ondermeer tot uiting door een groot aantal corners, genomen op het doel van Adams. Aan beide zij den werd echter slecht geplaatst en de bal werd meestal maar half geraakt. Na 20 minuten gooide linkshalf Van Kooij, die goed op dreef was, de bal in naar Van Breukelen. Deze gaf een pass naar De Bruin die in een sprint met de Vriendenschaar-spil sneller was en de keeper van de gastheren passeer de. Kort hierna kreeg Vriendenschaar een kans. Adams lag op de grond en de linksbinnen had de bal slechts voor het inschieten, maar hij verzuimde dit. Na een half uur kwam de gelijkmaker toch en rechtsbinnen Sleeuwenhoek profiteerde van een misverstand in de S.E.C.-achterhoede. S.E.C. probeerde het voor rust nog met enige aanvallen maar die liepen dood in de buitenspel val van de Culemborgers. Na de rust nam S.E.C. volledig het ini tiatief, maar de voorhoede was te zwak. In de achterhoede blonk aanvoerder Ten Hove uit en Adams zorgde enige malen voor spectaculaire reddingen. Vriendenschaar ging nu wat harder spelen en het publiek ging tekeer als of er sprake was van een stierenge vecht. S.E.C. kreeg het tenslotte vrij zwaar te verduren, maar hield stand. Een minuut voor het eindsignaal kreeg De Bruin een scoringskans, maar de spil pakte hem beet en belette hem zo het scoren. Merkwaardigerwijze zag de scheids rechter dit niet, of misschien was hij een beetje benauwd voor het opgewon den publiek. Hierdoor ontging S.E.C. de zege. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 125.000 stuks. Hoender eiereen van 8,25 tot 9,75. Midden- prijs 9,10. Prijs per kg 1,47. Heren Soest 1Amersfoort 2, 1-3. Het Amersfoortse elftal dat voor kort nog in de gevaarlijke degradatiezone van de tweede klasse vertoefde, heeft zondag twee kostbare punten uit Soest meegenomen. Het eerste doelpunt werd echter aan Soester zijde gescoord. Mooi voorbereidend werk van André Spoo- renberg werd afgemaakt door A. Bol huis (1-0). Na de rust viel Amersfoort fel aan. Al gauw kwam de gelijk maker, gescoord uit een strafschop en enige minuten later maakte Amersfoort er 1-2 van. De strijd ging enige tijd gelijk op, maar Amersfoort vergrootte de voorsprong. Over 't algemeen speel den de Soester heren iets minder zuiver en werden de kansen minder goed be nut. S.C.H.C. 9—Soest 2. 0-8. Het tweede herenteam maakte er tegen S.C.H.C. een schuttersfeest van. W. van Es (2), F. Steenmeijer .(3), F. Spaink, D. Eijsink en Peter van Hofwegen zorg den voor de doelpunten. Soest 3Amersfoort 5, 1-4. Amersfoort was sterker dan de Soester ploeg, maar deze kreeg toch kansen ge noeg. Er speelden echter verscheidene invallers mee en dit kwam het team niet ten goede, al weerden de inval lers zich individueel goed. Van alle kan sen werd er slechts 1 benut door G. J. Adema. Soest 4Kameleon 5, 3-8. Ondanks hard werken konden de Soes ter veteranen een forse nederlaag niet ontgaan. Het was evenwel een prettige wedstrijd, waarbij de Soester heren via de sticks van Du Mee, Van Breukelen en Oskamp driemaal het genoegen smaakten hun veel jongere tegenstan ders te verschalken. Dames Laren 2Soest 1, 3-1. Ondanks een veldmeerderheid in de eerste helft konden de Soester dames geen doelpunten maken. -De ruststand was 0-0. Na de rust werd Soest in de verdediging gedrongen, waarbij keep- ster Lies Burgers zeer goed werk ver richtte. Toch moest zij driemaal zwich ten. Het doelpunt voor Soest werd door Stans Hoppenbrouwers gemaakt, nadat een schot van Loor v. d. Sterren door de keepster onvoldoende was wegge werkt. Soest 2F.I.T. 2, 4-0. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op, maar na een kwartier spelen doelpuntte Saskia Jiskoot. Het tweede doelpunt kwam vlak daarna. De keepster stopte een hard schot, maar de ingelopen Ada Appelboom deponeerde de terugsprin gende bal achter de keepster. Na de rust volgde een mooi hard schot van de invalster-rechtsbuiten Loes de Vink en het vierde doelpunt scoorde Hetty Spoorenberg. In het laatste kwartier van de wedstrijd zakte het peil van het spel aanmerkelijk. Laren 5Soest 3, 1-2. Ook Soest 3 - kandidaat voor de bo venste plaats in de afdeling - won, zij het op het nippertje. De voorhoede moet nog wat feller achter de bal zit ten en de kansen beter benutten. In valster Fenna Nauwelaerts blonk als spil uit. Soest 4—S.C.H.C. 4 1-0. Ook het vierde damesteam behaalde een kleine overwinning, waarbij het goede spel van de gezusters Kuiper en Els Ottens opviel. De eerste wedstrijd van deze competitie moest B.D.C. op het nieuwe veld aan de Bosstraat tegen A.P.W.C. spelen en het werd een nederlaag. De revanche wedstrijd leverde een verdeling van de punten op want beide ploegen kwamen niet tot scoren. Voor de rust was B.D.C. veel sterker, maar had weinig geluk voor het Amersfoortse doel. In de twee de helft speelde A.P.W.C. wat forser, maar ook dat leverde niets op, al zou het niet onverdienstelijk geweest zijn als de scheidsrechter wat forser op getreden zou zijn toen Bas Bakker ge vloerd werd en Kees Hilhorst een trap tegen zijn benen kreeg. B.D.C. kreeg niet zoveel kansen, maar bijna had Gros succes toen hij met een kopbal de keeper passeerde. De bal kwam echter tegen de paal terecht. In de tweede helft was A.P.W.C. ster ker, maar de Amersfoorters schoten al even slecht als de mannen van B.D.C., zodat het al met al maar een hele ma tige wedstrijd was. Woensdagavond 14 februari spreekt dr B. Maarsingh, hervormd predikant te Soestdijk, voor de leden van de Neder landse Christen Vrouwenbond in ge bouw Eltheto over het onderwerp ,,De eerste ketter". Hees heeft in Laren met 3-1 gewonnen van Laren 1 en dat was eigenlijk merk waardig, want Hop ontbrak en de ploeg was sterk gewijzigd. De Bree stond op de middenvoorplaats en hij zag kans alle drie de doelpunten te scoren. Tien minuten na het begin van de wedstrijd kreeg hij een pass van Van Es en schoot raak. Na twintig minuten maakte de Laren-middenvoor gelijk. Kort voor rust trok back Budding met de bal naar voren. Hij gaf een pass naar De Bree en deze scoorde het tweede doelpunt. Laren trachtte in de tweede helft een gelijk spel te forceren, maar opnieuw had Hees succes en de Bree maakte het derde doelpunt. V.V.Z. verloor opnieuw, nu van Rood Wit. Toch hebben de mannen van Zon negloren lang de kans gehad te winnen. Na 5 minuten scoorde Klomp uit een pass van Huigen het eerste doelpunt en een half uur later werd keeper Van Kooij door de rechtsbinnen van Rood Wit gepasseerd. V.V.Z. hield goed stand in de tweede helft, maar had pech toen de Rood Wit-middenvoor vijf minuten voor het eindsignaal het winnende doelpunt scoorde. Mejuffrouw Mieke Olman, secretaresse van het Soester comité dat de Actie 10 x 10 leidt, was zondagavond op het Sprokkelbal van de Instuif R.K. Jong Soest in het St. Josephgebouw aanwe zig en zij ontving daar een kleine 200 gulden, bijeengebracht door de Soes ter Instuivers voor de hongerende be volking van Afrika. Dames H.H.C. 2—B.D.C. 2, 2-5. Juniores B.S.V.B.D.C. 1, 2-2. B.D.C. 2A.A.V., 7-1. Aspiranten B.D.C.L.V.V., 4-5. Morgenavond houdt het Humanistisch Verbond een gespreksavond, waarin zal spreken mr. M. A. Katan. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit blad. Uniek en interessant is het programma, waarin twee jonge en charmante Hol landse wereldreizigsters u meenemen op hun zwerftocht over onze aardbol. Elf jaar lang trokken Jos de Lange Wendels en Robby van der Wal lopend en liftend, zingend en gitaar spelend, als twee moderne minstreels van stad tot stad door 62 landen in 4 wereld delen. Op vlotte en onderhoudende wijze ver tellen zij van hun ervaringen. Door prachtige kleurenfilms laten zij U hun wereldreis meebeleven. Zij zingen en spelen voor u uit hun internationaal repertoire. Men zie de advertentie in dit blad. De heer Cornie Vanderbreggen, Ame rikaan van Nederlandse afkomst en toen de oorlog uitbrak een Godlooche naar, werd in 1947 een Christen. In 1947 kwam hij naar Rijnsaterwoude (Z.H.), waar zijn toen 93-jarige groot moeder woonde en vertelde haar van zijn Heer. Wat daarop volgde is een deel van het boeiende verhaal, dat in verband staat met „Het Wonderhuis", „De Maaiers", „Miracle Manor" en een evangelisatie werk te Rijnsaterwoude gevestigd, dat nu ver over de grenzen van Neder land rij kt, zelfs tot Suriname, Canada en de V. S. Donderdagavond a.s. spreekt evangelist Cornie Vanderbreggen aan de hand van kleurendia's over vele persoonlijke ervarignen. Men zie de advertentie in dit blad. De grote ontspanningszaal aan de Kampweg was vrijdagavond geheel bezet voor de sportdemonstraties van de R-K. vereniging ,Xaetitia". Begeleid door het forse geluid van de damesdrumband werd het programma geopend met een opmars en het bren gen van de vaandelgroet. Daarna werd een gevarieerd programma uitgevoerd waarin alle groepen van verschillende leeftijden zich presenteerden. Voor de pauze deden dit de kleuters met hun spel, de jongens op de brug, en de meisjes op de evenwichtsbalk, waarna de drumband een taptoe bracht en nog enige pittige nummers liet ho ren. Na de pauze brachten de dames en he ren ingewikkelde oefeningen aan de toestellen, de dames en heren lieten een fraai nummer op de mat zien en de meisjes een mooie trainingsoefening en een knotsoefening. De geestelijk adviseur, kapelaan v. d. Hengel, dankte voor de mooie avond en de voorzitter bood mej. Kissing en de heer v. d. Berg bloemen aan. De heren Van Dalen (pianist), Hels- doul en Weerdesteyn ontvingen even eens een attentie.

Soester Courant | 1962 | | pagina 2