VREEMDE DOOI. m HET OOG GERICHT OP MIKLÓS SZABAD0S. VAN JE FAMILIE. De besturing van de gemeente. Actie 10 x 10. Jaarvergadering van 't Nut. Zilver Tetra. V oetbalprogramma. N.C.V.B. Soester Schaakclub. VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962. 41c JAARGANG »r, 1». 50ESTER(|)pURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Er is iets vreemd aan de „dooi" in de betrekkingen tussen Amerikanen en Russen. Zeker, het ontbreekt niet aan verwarmende gebaren en de vrijlating van Powers is daar de minste niet van. Maar dat is slechts de helft van het verhaal. En de rest klinkt bepaald min der schoon. Voor geen van de grote problemen is een oplossing in zicht. Ondanks alle gepraat over ontwapening, gaan de V.S. en de U.S.S.R. nog door hun be wapeningen op te voeren. Het is inder daad een eigenaardige ,,dooi", die begint met een opstapeling door beide partijen van steeds meer onontwarbaar schij nende problemen en steeds meer do delijke wapens. En toch, de „dooi" is er, al bestaat hij er op dit ogenblik misschien slechts uit, dat de heren Kennedy en Chroesjt- sjow het er over eens zijn, het glim lachend met elkaar oneens te kunnen zijn. Het is ook zo, dat zowel de Ame rikaanse president als de Russische leider goede redenen hebben om een adempauze te wensen. Zij hebben zo veel andere dingen dan de tegenstel lingen tussen oost en west om aan te denken. Voor een deel liggen die in het binnenland - men denke maar eens aan de moeilijkheden, die Chroesjtsjow in de agrarische sector heeft. De E.E.G. Beide staatslieden hebben echter ook last met de ketters in eigen kamp Chroesjtsjow met China en Albanië, Kennedy met Cuba en in zekere zin ook met Frankrijk. Voor Kennedy is bovendien de steeds sterker wordende Europese unie een probleem. Zal deze, door een partner schap met de V.S., op den duur opgaan in een soort atlantische gemeenschap, zoals Kennedy die in gedachte heeft Of zal zij een eigen bestaan gaan lei den, met een van de Verenigde Staten onafhankelijke diplomatie Fundamen tele beslissingen op dit punt moeten nog dit jaar door Washington worden macbt over de gemeente in handen van genomen. vertegenwoordigers der burgerij gelegd. In het oostelijke blok is door het con- de eers^e plaats kregen de gemeente- flict tussen Moskou en Peking de gehe- ^esluren t°t taak de gemeentelijke huis- Ie organisatie van de communistische houding te regelen. Daarbij mogen be- wereld aan het wankelen gebracht. lanêen van provincie en rijk niet in het Maatregelen, die niet te lang meer kun- ëedrang komen, evenmin als het alge- nen worden uitgesteld, zullen over de meen belang. Daartegenover staat dat toekomstige ontwikkeling van het com- het staatsgezag niet in de plaats van munisme zelf beslissen. het gemeentelijk gezag mag treden. Leven en laten leven. Besluiten van een raad kunnen slechts Wij kunnen ons voorstellen, dat Ken- vernietigd worden als ze in strijd zijn nedy en Chroesjtsjow onder deze om- me^ de we^ het belang van de ge- standigheden ten aanzien van de directe meente. In bijzondere gevallen kan een betrekkingen tussen hun landen gepor- regeringscommissaris benoemd worden teerd zijn voor een politiek van leven die de gehele gemeenteraad vervangt, en laten leven. Dit gebeurt als er sprake is van wan- Er is echter een belangrijk punt, waar- beheer. In 1933 vond dit in Beerta op hun „interne" activiteiten wel de- plaats, in 1946 in Opsterland en in 1951 gelijk de betrekkingen tussen de beide *n Finsterwolde. grote machtsblokken raken. Dat is h)e gemeente heeft zelfbeschikkings- Duitsland en in het bijzonder Berlijn. recht, maar Gedeputeerde Staten hou- De toekomst van Duitsland is bepa- jden toezicht op de raad door besluiten lend voor de ontwikkeling zowel in g°ed- °f a^ te keuren. Dit afkeuren oost als in west. En waar Berlijn gebeurt niet zo bijzonder vaak omdat nu eenmaal aan de verkeerde zijde G.S. meestal vrij soepel is. De gemeen- van de grote internationale scheidslijn tebegroting en de gemeenterekening ligt, is een politiek van leven en laten hebben eveneens de goedkeuring van leven ten opzichte van Duitsland in per- i G.S. nodig en de Kroon heeft mede- manentie niet denkbaar. zeggenschap bij de vaststelling van be- Het is daarom goed, dat, hoezeer menlastingverordeningen. zich ook in de huidige „dooi" verheugt, Ben onderdeel van het zelfbestuur is men zich toch ook niet al te veel il- het uitvoeren van de rijkswetten door lusies maakt. Vroeger of later zullen de gemeenteraad. Amerikanen en Russen zich toch op- Ben gemeenteraad bestaat uit ten min- H.K.H. Prinses Marijke, die zondag a.s. haar 15e verjaardag herdenkt. Foto J. Hamelberg. nieuw en dan in alle ernst met Duits land en Berlijn moeten bezighouden. ste zeven en ten hoogste 45 leden. Het aantal raadsleden houdt uiteraard ver band met het aantal inwoners. Om de vier jaar worden raadsleden gekozen of herkozen. De raad moet minstens zesmaal per jaar vergaderen en het is de bedoeling dat dit zoveel mogelijk openbare ver- B. en W. en de raad. Hij wordt door de Kroon benoemd. Aan zijn jaarwedde mag de raad niets toevoegen, ook niet in natura. Het college van B. en W. maakt de uitvoering van besluiten mo gelijk en de burgemeester voert ze uit. Hij is hoofd van de politie en de brand weer. Als hoofd van de politie is hij geen verantwoordig aan de raad ver schuldigd. De gemeentesecretaris is een ambte naar die door de raad gekozen wordt. Hij heeft ondermeer tot taak het col lege van B. en W. en de raadsleden behulpzaam te zijn bij hun werkzaam heden. De wethouders worden door de raads leden uit hun midden gekozen. Een ge meente heeft minstens 2 wethouders en hoogstens 7. De raad kan een wet houder ontslaan, maar alleen als wet houder en niet als gemeenteraadslid. In het college van B. en W. heeft de burgemeester een dubbele stem als de stemmen staken. Het college van B. en W. is verant woording aan de raad verschuldigd voorzover het de autonomie van de ge meente betreft, maar niet op het ter rein van het zelfbestuur. Tenslotte raadde mevr. Buddingh de dames aan eens een gemeenteraadsver gadering bij te wonen en dit zeer ze ker eens te doen als bij een begrotings vergadering de fractievoorzitters hun algemene beschouwingen houden. Zondag speelt S.E.C. een thuiswedstrijd tegen Veenendaal 1 en dit is voor het S.E.C.-bestuur een goede gelegenheid sympathie te tonen met de anti-honger actie 10 x 10 door enthousiaste geldin zamelaars met bussen aan de ingang van het veld te laten staan. „Hoe is de stand Mieke hebben we gevraagd aan mejuffrouw Mieke Ol- Me vrouw H. Buddingh-De Vries Lentsch, het enige V.V.D.-gemeente- gaderingen zijn, want de democratie is raadslid van Veenendaal, heeft gister- niet gediend met al te veel besloten middag in het Oranje Hotel gesproken vergaderingen. voor de Vrouwengroep van de V.V.D. Een raadslid vertegenwoordigt de ge- over het onderwerp „Hoe wordt uw hele bevolking en er wordt van hem gemeente bestuurd?" Mevr. Buddingh verwacht dat hij slechts het gemeente-man, secretaresse van het Actie-comité werd ingeleid door de presidente van de belang dient. Uit de raad worden com- Soest. vrouwengroep, mevr. Oranje, die erop missies gekozen, die het college van„We hebben op het ogenblik 1630, wees dat de spreekster niet alleen ge- B en W. van advies dienen. Door deze binnen, inclusief 15,van Frits Ben- meenteraadslid is, maar ook 'n verkies- commissies verlopen de gemeenteraads- bare plaats heeft op de candidatenlijst vergaderingen wat gemakkelijker dan van de V.V.D. voor de verkiezingen van wanneer deze adviserende lichamen er de Provinciale Staten. niet zouden zijn. Meestal zijn het vaste Mevr. Budding wees erop dat er veel commissies, maar er kunnen ook ram mensen zijn die nauwelijks enige notie missies ad hoe benoemd worden, die hebben van de wijze waarop een ge- een bijzondere opdracht hebben. Er zijn meente bestuurd wordt en zij denken ook commissies waarvan niet-raadsle- dat de burgemeester het hoofd van de den deel uitmaken. Voorzover het schriftelijke of monde linge mededelingen in een raadsverga dering betreft zijn burgemeester en raadsleden onschendbaar. De burgemeester heeft een belangrijke taak als voorzitter van het college van gemeente is. Vóór de grondwet van 1848 kan men nauwelijks van gemeenten spreken. De ze grondwet regelde echter ondermeer de positie van de gemeenten in ons land en bij de gemeentewet werd de hoogste schop, welk bedrag nog niet vermeld was", luidde het antwoord. Dat gaat dus de goede kant op. Wie hieraan wil meewerken kan zich op geven voor een tekenwedstrijd. Dat kost slechts een kwartje. Mej. M. Olman, Stadhouderslaan 110, tel. 2283, kan hierover alles vertellen. Morgen wordt er in Soesterberg door padvindersgroepen een stroopwafel-ver koop georganiseerd en op 19 februari is er in het officiercasino aan de Kamp weg te Soesterberg een dans- en feest- avond waaraan The Lion Fans, The Spotlights, Pierre Biersma van radio 1 en televisie, 2 imitators, Larry en Jac- key Davis, de kunstfluiter Tonny Spil- her en Anne Holtrop meewerken. Kaartverkoop aan de zaal. Toegangs prijs 1,50. Aanvang 8 uur. De jaarvergadering van het Depar tement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, welke woensdag avond in het Oranje Hotel gehouden werd, kreeg slechts de belangstelling van zeven leden, die verwelkomd wer den door voorzitter J. Thörig. Hij noem de het afgelopen jaar geslaagd. Er zijn mooie avonden gehouden met interes sante lezingen en ook over het resul taten van de bibliotheek kan men te vreden zijn. Het aantal uitleningen steeg van 10.000 tot 16.000. Het werk voor de jeugd werd eveneens beloond, want in 1961 werden 4318 boeken uit geleend tegen 1526 in 1960. Het departement heeft thans 225 leden. Gemiddeld werden de bijeenkomsten door 70 a 75 leden bezocht, maar twee avonden trokken de belangstelling van 110 leden. De contributie werd op 4,per jaar gebracht en daarmee is het Departe ment Soest nog aan de lage kant, want in ander plaatsen zijn de bedragen die aan contributie betaald worden veel ho ger. Ir B. G. Meijer en de heer J. Thörig werden als bestuurslid herkozen. Mej. G. C. Egthuizen trad als bestuurslid af omdat zij Soest verlaat. In deze va- kature moet nog worden voorzien. Het ligt in de bedoeling een cursus in Italiaans en kunstgeschiedenis te hou den. Reeds eerder heeft men dit ge probeerd, maar men is er nog niet in j geslaagd voldoende cursisten aan te trekken. Het jaarverslag was door de secreta resse, mevr. M. C. Geerling-Gijzen aan de leden toegezonden. De penningmees ter kon meedelen dat er een batig sal do van ongeveer 1100,is. Tenslotte werden enige suggesties voor excursies en lezingen besproken. Onder- meer werden Noord-Holland en het Amsterdamse bos genoemd, terwijl ge tracht zal worden mevr. Anne H. Mul der een spreekbeurt in Soest te laten vervullen. De aquariumvereniging Zilver Tetra organiseert op maandag 19 februari in De Gouden Ploeg een bijeenkomst, be- stèmd voor de eigen leden en voor de leden van de afdeling Soest der Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en van De Soester Vogel vrienden. De heer A. v. d. Nieuwenhuizen zal een causerie houden over het onderwerp „Van 's morgens vier tot 's avonds tien". Vissen, vogels, vlinders en bloemen worden bij deze causerie behandeld. Zondag S.E.C. 1—Veenendaal 1, 2.30 uur. S.E.C. 2B.V.C. 2, 12 uur. Donar 4S.E.C. 4, 12 uur. Naarden 1—B.D.C. 1, 2.30 uur. B.D.C. 3—B.D.C. 4, 12 uur. H.V.C. 5—B.D.C. 6, 2 uur. B.D.C. 7—K.V.V.A. 5, 12 uur. Zaterdag V.V.Z. 1Maluku Muda 1, 4 uur. Hees 1S.V.M. Boys 1, 4 uur. Quick A-S.E.C. A, 3.45 uur. S.E.C. B—B.D.C. B, 3.45 uur. C.J.V.V. C—S.E.C. C, 2.30 uur. S.E.C. aIJselmeervogels a, 3.45 uur. S.E.C. bV.V.Z.A. a, 2.30 uur. S.E.C. dA.P.W.C. b, 2.30 uur. Achterveld aS.E.C. ee, 3.45 uur. Pupillen: A.P.W.C. 1—S.E.C. 1, 1.45 u. Pupillen: S.E.C. 2—A.P.W.C. 2, 1.45 u. Pupillen B.D.C. 3S.E.C. 3, 1.45 u. B.D.C. CSpakenburg B, 3.45 uur. B.D.C. b—K.V.V.A. b, 3.45 uur. Hoogland aB.D.C. a, 3.45 uur. B.D.C. c—C.J.V.V. c, 2.30 uur. H.V.C. g—B.D.C. b, 2.30 uur. B.D.C. eeQuick ee, 2.30 uur. Pupillen C.J.V.V. 1—B.D.C. 1, 1.45 u. Pupillen B.D.C. 2—C.J.V.V. 2, 1.45 u. Uit Australië kwam het korte bericht dat Miklós Szabados op 49-jarige leef tijd overleden is en velen zal dit weinig gezegd hebben. Zij, die zich voor de oorlog interesseer den voor sport en het wat verder zoch ten dan Bep Bakhuys en Leo Halle, zullen zich ongetwijfeld herinneren dat een kleine dertig jaar geleden de naam combinatie Barna en Szabados in sport kringen net zo bekend was als tien jaar daarvoor de combinatie Sacco en Vanzetti bij allen die zich voor het we reldgebeuren interesseerden. Barna en Szabados trokken als jonge lieden van rond de twintig door de we reld om ping-pongers te laten zien wat er van hun huiskamerspelletje te ma ken was wanneer je het als tafeltennis beschouwde. Kort na hun tournooi door ons land werd door enthousiaste ping- pongers de Nederlandse Tafeltennis- bond opgericht en de leden zwoeren een dure eed dat ze het woord ping pong nooit meer zouden gebruiken. Victor Barna, nu 50 jaar, is wereld recordhouder in het verzamelen van wereldkampioenschappen. Hij heeft er maar liefst 21 op zijn naam staan. En kel-, dubbel- en gemengd dubbelspel bezorgden hem dit grote aantal titels. Szabados deed het wat minder goed, maar hij werd de tafeltenniscrack van 1 Australië, waarheen hij 25 jaar geleden emigreerde. i Maandag is hij plotseling overleden. Hartaanval. Wilt u geloven dat we binnen afzien- bare tijd nog maar drie dingen over houden waaraan we kunnen sterven Hartaanval, kanker en een verkeers ongeval. KANTMAN. volgende uitslagen melden Van Beijnum-Benschop 10. SchreuderGeijtenbeek 10. Dinsdagavond vierde de afd. Soestdijk in gebouw „Credo" haar 7e lustrum feest. De erepresidente, mevr. Landweer-de Visser, vertelde van het moeilijke maar enthousiaste begin van de afdeling, zo als dat 35 jaar geleden door enige da mes gemaakt werd. De thans 120 leden tellende afdeling heeft ook het afgelopen jaar hard ge werkt en veel goede avonden gehad, zoals te vernemen vie^ uit de jaarver slagen. De declamator, de heer Holtrop, was plotseling verhinderd aan deze avond mede te werken, maar mevr. Van de Pas-Griffioen werd bereid gevonden zijn plaats in te nemen, zodat de dames hebben genoten van enige mooie ge dichten die zij voordroeg. Na de pauze werd een toneelstuk opge voerd door enige dames-leden, waar mee ze een welverdiend applaus oogst ten. Voor schakers en schaaksters, die lid willen worden van de Soester Schaak club, is er nu een gunstige gelegenheid, daar men nu nog kan deelnemen aan de laatste winterwedstrijden. Iedere vrijdag clubavond in het Oranje- Hotel, Soestdijk. Van de 2e wedstrijd kunnen wij nog de Als NATO- en als NAVO-partners zijn wij beslist de moeite waard, want Holland ligt als een klein stipje net heel belangrijk op de kaart. Dat kun je in Europa merken er wordt veel waarde aan gehecht als Nederland op conferenties met hoge pieten óók wat zegt. Maar verderop in onze wereld blijkt het heel anders toe te gaan, omdat er een familie NAVO voor ons niet eens meer kan bestéén I Soekarno stuurt wat snelle boten naar onze Nieuw-Guinea kust, gebouwd in Duitsland en met wapens van broer Brittanje uitgerust. Eén ligt als pronkstuk der invasie gezonken in de Etna-baai „Van je familie moet je 't hebben", dat weet ook Visser met De Quay. Wij sturen stiekum militairen als burgers naar het oosten toe, want anders is bij broers en zussen ons vliegend spul beslist taboe. En Kennedy ging naar Djakarta, de erewacht staat er steeds klaar hij zal er echt niets ondernemen tot scha van de familieschaar. „Van je familie moet je 't hebben", misschien roept hij slechts, heel gewoon, en om Soekarno te gerieven, „Merdeka" in de microfoon.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1