LIBANON JONGE NATIE IN NABIJE OOSTEN. TWEEDE BLAD Firma CL van de Pol VERKOUDHEID 2 mSPü@'s-en... Loodgieters werkzaamheden. Nederlaiiclsche Reisvereniging. Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie STSCHTSE SCHOENHUIZEN Voorkom Als u zich maar even rillerig of onprettig voélt: Bejaarden genoten van show. Ruim 2V2 jaar was de burgeroorlog in Libanon achter de rug, toen opnieuw door de straten van Beiroet de pant serwagens raasden. De jongste poging tot een staatsgreep, aangesticht door rechtse extremisten, werd in de kiem gesmoord, maar toch bleek eruit, dat er in dat Middellandse Zee-land ge vaarlijke stromingen zijn, dat niet alle Libanezen zich tegen een wijdver breide mening in alleen voor zaken interesseren. Men sprak in Beiroet van een „kwa jongensstreek", maar zo eenvoudig la gen do zaken, zoals later bleek, niet. De strenge veiligheidsmaatregelen na de staatsgreep bewezen, dat de rege ring een herhaling vreesde. Tempelruïnes uit de Romeinse tijd, en moderne wolkenkrabbers, een land met 1,5 miljoen inwoners en drie uni versiteiten, een staat, die geofrafisch tot het Nabije Oosten behoort, maar welks inwoners deze inpassing afwij zen en zich een Middellandse Zee-volk noemen dat allemaal is Libanon. Gezicht op de moderne wereldstad Beiroet. Van de noord- tot de zuidgrens is 't slechts 180 km., van die in het oosten tot de Middellandse Zee nog geen 50 km. In Libanon kan men desniettegen staande in de zomer -op dezelfde dag in de zee zwemmen en op de met sneeuw bedekte hellingen van het An ti Libanongebergte skiëen. Als zelfstandige natie is Libanon in i vergelijking met andere landen nog jong. Tot de Eerste Wereldoorlog be hoorde het tot het Ottomaanse rijk. In 1920 werd het een republiek, echter onder Frans mandaat. Eerst in 1946 trokken de laatste soldaten van Frank- j rijk weg. Als enig land van het Nabije Oosten heeft Libanon een bevolking, die onge- veer voor de helft tot het Christendom is bekeerd. De rest is samengesteld uit Moslems van verschillende sekten. Dit feit houdt rekening met een ongeschre ven wet, dat de president een Christen moet zijn, terwijl de Moslems de mi nister-president stellen. De zetel van de minister van defensie krijgt altijd een man uit de oorlogzuchtige stam der Drusen. Om de zaak nog gecompliceerder te maken, moet de president behoren tot de Christelijke Maronitensekte, want die is de sterkste Christelijke ge loofsgemeenschap. Premier kan slechts een lid der Moslemitische Sunni-sekte zijn. Tot zijn plaatsvervanger wordt altijd een Grieks-orthodoxe politicus benoemd. In elk ander land zou dit ingewik kelde systeem reeds lang tot moeilijk heden hebben geleid, maar de toleran tie op dit gebied is een van de zonder lingste karaktertrekken der Libanezen. Even sterk ontwikkeld is hun aanpas singsvermogen. Waar andere volkeren trots op de gewonnen oorlogen van hun geschiedenis zijn, beroemen de Li banezen zich op hun „overleefde" be zettingstijden. Ónze landen kennen het woord „collaborateur" als een slechte klank. Als een Libanees zegt„Wij zijn de grootste collaborateurs der wereld geschiedenis," dan klinkt de trots in De tempelruïnes van Baalbek behoren tot de mooiste van de oudheid. zijn stem door, alsof hij wil zeggen „Wij zijn meesters in het overleven." Deze beide eigenschappen, verbonden met een sterke zakenzin, hebben de jongste natie tot welstand en economi sche bloei gebracht. Beiroet is de be langrijkste haven van de Levent, zijn luchthaven is de draaischijf voor het luchtverkeer tussen Europa en Azië geworden. Alle toonaangevende politici van het land weten, dat de gecompliceerde re ligieuze verhoudingen gevaren in zich bergen. Voor de eerste keer bleek dat duidelijk bij de staatsgreep van het jaar 1958. Destijds was een minderheid onder de Moslems bereid de regering ten val te brengen en de aansluiting aan de Verenigde Arabische Republiek van Nasser te verwezenlijken. De mi nister-president Schamoen riep de Amerikanen en Britten te hulp. Of schoon hij zo de natie redde, moest hij enkel maanden later aftreden. Zijn opvolger. Generaal Schehab, speelde alleen de staatsgreep klaar, die de aaneensluiting van Libanon met Sy- Beiroet is geen Libanon. Niet ver van rië en Jordanië ten doel had. Intussen de hoofdstad ontmoette onze fotograaf weet men, dat het plan nauwelijks uit- deze jongeman met zijn ezelskarretje, zicht op succes heeft, want zowel de Christenen als de Drusen gaan met de ten prooi gevallen als een verslaafde aansluiting niet akkoord. aan verdovende middelende tegen standers menen, dat hij meer met gym nastiek dan met dansen te maken heeft. Hoe het ook zij, de Libanese mi nister van Binnenlandse Zaken, Joem- blat, verklaarde, dat er iets tegen de twist gedaan moest worden, omdat hij de moraal der jeugd belaagde. Met de kracht van zijn ambt verbood hij de twist, maar de rest van het kabinet hield er een andere mening op na. Joemblat bleef onbuigzaam. Hij stuurde zijn politiedienaren naar de „Twist-Burcht" in het Zeitoen-district van Beiroet. De bedrijfsleider van het danslokaal toonde zich verrast. Dat, wat gedanst werd, was een tango, an ders niet. Van de twist had hij zijn hele leven niet gehoord. Desniettegenstaan de voerden de ordebewaarders hun op dracht uit. Jonge Libanees. Hoe vreemd het ook mag lijken juist het voor buitenstaanders zo onzeker lijkende fundament van de staat heeft die staat juist gered. Het gecompli ceerde systeem der machtsverdeling tussen de verschillende religies en sek ten bleek stabieler te zijn. Geen enke le der afzonderlijke groepen afge zien van een enkele kleine zou ern stig een grondige verandering wensen, i Beiroets naam als voor de wereld open liggende metropool met 'n nacht- leven, dat zelfs dat van Parijs in de schaduw stelt, heeft onlangs een slag gekregen. Schuld daaraan had de twist I die modedans, die op zijn zegetocht I rond de wereld intussen ook de nacht gelegenheden van Beiroet bereikt heeft. De meningen over de twist lopen ver uiteen. De aanhangers zijn aan hem Naar het rijk der fabelen is echter het gerucht te verwijzen, als zou Bei roet een centrum van slavinnenhandel zijn. Interpol heeft daar een diepgaand onderzoek naar ingesteld. Daaruit bleek dat de vrouwenhandel in de vroeger bekende vorm, afgezien van een enke le uitzondering niet meer bestaat. De „slachtoffers", waarover men zo nu en dan leest, zijn meestal het slachtof fer van hun eigen zucht naar avontu ren. Desniettegenstaande is er in het nachtelijke Beiroet niet alleen veel licht, maar ook veel schaduw. Parijs is sinds de machtsovername van De Gaul- le vergeleken bij de Libanese hoofdstad een stad met strenge zeden. Alleen het „twisten" mag men in Beiroet niet als men nog geen 18 jaar is. Libanons deskundigen op het gebied van het vreemdelingenverkeer en met hen de zakenlieden, hebben vele jaren lang alleen belangstelling voor kapi taalkrachtige klanten gehad. Naast de vorsten der Arabische olielanden in teresseerden hen eigenlijk alleen de Amerikanen, de groot-industriëlen van West-Europese en de multi-miljonairs van Zuid-Amerika. Deze instelling is begrijpelijk, want elke Arabische heerser, wie de olie aan miljoenen hielp, belegde zijn geld in Beiroet, hetzij in de vorm van een bankrekening, hetzij in moderne ap partementen, hotels of nachtclubs. Zuid-Amerikaanse miljonairs, die tot de overtuiging kwamen, dat de Franse Rivièra om maar te zwijgen van Florida al veel te vol naar hun zin was, permiteerden zich villa's in Liba non. West-Europese groot-industriëlen die zelfs in de beste Parijse hotels te veel kennissen naar hun zin ontmoet ten, vonden de luxe hotels van Beiroet exclusiever. Tegenwoordig maken de Libanezen zich met het begrip van de massa conjunctuur vertrouwd. Als zakenlie den met een zesde zintuig voor de toe komst zien zij zonder meer de dag ko men, waarop de sheiks uit het Oosten niet meer zoveel „zakgeld" zullen heb ben en waarop de Zuid-Amerikaanse grootgrondbezitters beduidend hogere belastingen zullen moeten gaan beta len. De vervanging voor deze reeds in gecalculeerde „uitval" moeten nieuwe „klantenlagen" brengen, voornamelijk gezelschapsreizigers der zogenaamde hogere middenstand. Voor hen worden tegenwoordig nieuwe hotels en bunga lows gebouwd, die allemaal comfort tegen bereikbare prijzen moeten bie den. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962. gunstig, dat zij in gemakkelijke na- middag-uitstapjes van Beiroet uit be reikbaar zijn. Men zegt, dat Parijs niet Frankrijk is, en dat klopt. Nog minder echter is Beiroet Libanon. In geen land van ge lijke grootte zün er grotere tegenstel lingen dan in de kunstmatig geschapen staat tussen Syrië, Israël en de Middel landse Zee. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Op dinsdag 27 februari geeft de af- I deling Soest van de Nederlandsche Reisvereniging opnieuw een filmavond in het City-theater. Dan zal de kleu renfilm „De Rijn, met vakantie", ge draaid worden. Deze film is vervaar digd onder regie van de heer C. H. Groen, de heer L. Willemstein was de cameraman en inleiding en commen taar op deze film worden gegeven door de heer C. C. Gerése. Het is een film die niet alleen de Rijn behandelt, maar ook de zijrivieren in het beeld betrekt en zo een indruk geeft van al die plekjes, dorpjes, stad jes en steden, van al die landschappen en streken waarvan men met vakantie 1 zo kan genieten in het stroomgebied j van de Rijn. De film brengt de toe schouwer naar de Tomassee, waar de Rijn ontspringt. Dan gaat het vanuit de hoogte van de Zwitserse Alpen via Bodensee en Schaffhausen naar Basel en vandaar door de Bovenrijnse laag vlakte naar Nederland, waar de Rijn bij Hoek van Holland zijn water in de Noordzee uitstort. Op deze zwerftocht wordt langs Reuss en Aar gedwaald, langs de Limath, de Saane, de Landwasser en de Landquart en in West-Duitsland worden de Nec- kar, Main, Lahn, Moesel, Ahr, Ruhr en Lippe bezocht. Utrecht - Soest - Soestdijk - Baarn Dicht bij de hoofdstad ligt El Siye. Op de binnenplaats van de residentie in Beit el Dine, die de typische moslemitische bouwstijl toont. Minder streng van zeden toonde I Joemblat zich met betrekking tot het Casino du Liban, een prachtig gebouw aan de Baai van Jounieh, ongeveer 20 km van Beiroets centrum verwijderd. Het Casino du Liban is tot nu toe de grootste en modernste speelbank ter wereld. Tot haar vaste klanten beho ren vooral de oliesheiks, wier verlies van een miljoen hoogstens een melan choliek lachje ontlokt. Willen zij zich over hun ge brek aan speelgeluk troosten, dan be hoeven zij zich slechts naar het variété van het Casino te begeven, waar de bekendste Parijse revues worden af gewisseld door andere voorstellingen. In de bar van de speelbank nodigen internationaal bekende bands tot een dans en daar gaat het in de regel heter toe dan de heetste twist. Beiroet is bo vendien de stad in het Nabije Oosten met de meeste bars, waar men „bar dames" kan ontmoeten uit vele lan den. Meestal gaat het bij deze „dames" om meisjes, die op de advertenties solli citeerden, waarin ook beginnelingen voor danstournees opleiding gega randeerd, hoge verdienste gezocht werden. Velen van hen droomden er van een of andere rijke sheik aan de haak te slaan en ondertekenden licht zinnige contracten, die hen eigenlijk wantrouwig hadden moeten maken. 1 Men heeft bovendien het voornemen de excursies door het „klassieke" Li banon te reorganiseren. Op de eerste plaats zal evenals vroeger Baalbek staan. Het werd door de Kanaanieters gesticht en ligt aan de voet van de An- tilibanon, een bijna kaal, niet erg hoog gebergte. Onder de naam Heliopolis werd het in de bloeitijd van het Ro meinse wereldrijk een der prachtigste steden in die periode. Haar tempelru ines rekent men tot de mooiste en best behouden geblevenen uit de oudheid. Ongeveer 40 km ten noorden van Beiroet ligt de stad Jubayl. De naam zegt de vreemdeling niets, totdat hij hoort, dat het hier om de oude stad Byblos gaat. Verschillende archeologen houden het voor de oudste stad ter we reld. In de omgeving werd enkele ja ren geleden de sarcophaag van de reeds lang vergeten koning Ariram gevon den. Hji draagt een der oudst bekende Phoenicische opschriften. „Istobal, de zoon van Ahiram", kan men er op le zen, „liet deze sarcophaag voor zijn va der maken. Wie hem opent, zal door het zwaard sterven." Istobal was er goed mee op de hoogte, dat er destijds al grafschenders waren. Sidon, Tyre en Tripoli zijn drie an dere Bijbelse steden, wier ruïnes de belangstelling der toeristen wekken. Ze liggen allemaal voor de toeristen zo Dank zij de afdeling Soest van de U.V.V. hebben vele Soester bejaarden dinsdagmiddag genoten van de show „Mag ik even met u kennismaken", die in gebouw Credo gebracht werd door Hans van Zetten uit Baarn en zijn medewerkers. De presidente van de U.V.V., mevr. Van Ginkel sprak het welkomstwoord en zij wees erop dat de U.V.V. voor het eerst de bejaarden vergastte op een gezelschap van be- rcepsartisten. Hans van Zetten vond het prettig met zijn medewerkers in Soest te mogen optreden. Hij zei te wensen, dat Kne- lis, die hij de mr. Hilterman van de Soester Courant noemde, oud genoeg was om ook in de zaal te zijn. Als Knelis er was, dan zal hij ongetwijfeld lang hebben moeten piekeren over de vraag of het gezegde van Hans van Zetten als een compliment bedoeld was. Tot zijn spijt moest de heer Van Zetten meedelen dat André Carell wegens ziekte niet kon optreden. Timo v. d. Brink opende de show met zijn zuster en vlot brachten zij het liedje „Mag ik even met u kennisma ken". Henk Booy uit Hilversum trad met zijn akkordeon op, maar gaf ook blijk goed thuis te zijn op de piano. Uit Maarssen waren Pim Canté en zijn vrouw Conny Ravel gekomen en zij zorgden voor veel gezelligheid met hun sketches. Enrico Bonato was een leerling van Richard Tauber en aan zijn zingen was dit goed te horen. Na het openingslied Hans van Zetten als conferencier, akkordeon van Henk Booy, een selectie uit lm weissen RössT' en het echtpaar Canté, dat de bejaarden een nieuwe vorm van ap plaus leerde klappen, stampen en hoe ra roepen. En dat ging uitstekend. Broer en zuster v. d. Brink als The Lucky Fans" met bekende liedjes en Enrico Bonato met operette-melodieën. Pim Canté zong een bijzonder aardig vervolg op het liedje van de kleine man, waardoor Louis Davids beroemd werd en ook na de pauze was het pro gramma vlot en aantrekkelijk, zodat het dankwoord ongetwijfeld uit naam van alle bejaarden gesproken werd. U 2892

Soester Courant | 1962 | | pagina 5