NeüS m ^Wuii^NVOl/K* DAM PO MET RAAD EN DAAD. Krahbels van Knelis. Een winters feestbruidje DERDE BLAD Deining in de Kerkebuurt. TELEViSIEUBTZENDING rraevs". Veder-Smit over „De stem van de V.V.D. in de Provinciale Staten" en drs. Schuitema te Baarn over „Burgerzin". Onrustige Zenuwen? verkouden Kerkcoiicert. Sijsjeslijmer. Uit het vergeetboekje. IIHliljllV'llll PASTOE De eerste Ketter. Bijeenkomst van de V.V.D. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1962. De openbare lagere school in de Kerke buurt is heel lang de enige school van Soest geweest, waarheen niet-katholieke j kinderen de eerste schreden op het pad der wetenschap zetten, maar het i ziet er naar uit dat ouders, die rond de oude toren wonen hun kinderen voor- taan naar een andere school moeten sturen om kennis te maken met aap, noot en mies, want de eerste en tweede klas leiden al sinds enige tijd een bloed arm bestaan. Het is met de gehele school niet bijster florissant gesteld, maar de eerste klas - met 3 leerlingen - spant de kroon, terwijl in de tweede klas slechts 19 leerlingen zitten. Dit is voor het college van B. en W. aanlei ding geweest aan de ouders van deze kinderen een brief te sturen, waarin verzocht wordt hun kinderen in Soest- Zuid op school te doen. Niet in de eer ste plaats omdat er te weinig kinderen op de Kerkebuurtschool zijn, maar om dat de onderwijzeres voor de eerste en tweede klas, mej. Egthuizen ontslag gevraagd heeft omdat zijn in het hu welijk treedt. Dit schrijven werd uiteraard niet zo prettig ontvangen en men vroeg zich af waarom geen leerkracht benoemd wordt die mej. Egthuizen kan opvolgen. Dit zou bij het geringe aantal niet ver antwoord zijn, terwijl de openbare la gere school in Soest-Zuid deze leerlin gen van de Kerkebuurtschool best ge bruiken kan, daar op deze school zes leerkrachten zijn terwijl men het mini mum aantal leerlingen, dat voor zes leerkrachten vereist wordt, niet haalt. Er moesten eigenlijk 211 leerlingen zijn, maar er zijn er 195, dus als de 22 leer lingen uit de eerste en tweede klas van de Kerkebuurt naar Soest-Zuid gaan dan is deze school althans gezond, ter wijl de Kerkebuurtschool niet meer ge zond te maken zal zijn. Niet alleen om het geringe aantal leerlingen, maar ook omdat het gebouw binnenkort een sta- in-de-weg zal zijn als de plannen voor Op dinsdagavond, 20 februari a.s., van 8.20 tot 8.30 uur (dus na het journaal), is de eerste van onze partij. Op donderdagavond, 22 februari, om 8 u., spreken alhier, in het Oranje-Hotel, het Statenlid Belangstellenden zijn welkom Er zullen enige zitplaatsen op het or gel beschikbaar zijn. Dit is een nieuw experiment, waartoe overgegaan wordt, omdat onlangs gebleken is dat velen het bijzonder interessant vinden een organist op een kerkorgel te zien spelen. Voor Soest is dit iets nieuws, maar in Parijs kent men dit al lang. Mijnhardfs Zenuwtabletten de bebouwing van het zuidelijk gedeel te van de Eng uitgevoerd zullen worden. Voordat het college van B. en W. het besluit nam de ouders van de kinderen der eerste en tweede klasse van de Kerkebuurtschool een brief te schrij ven, is nauwkeurig overwogen of het niet mogelijk is een andere oplossing te vinden, maar die schijnt er niet te zijn en dit komt in hoofdzaak door de wijze waarop Soest zich uitgebreid heeft. De bevolking nam in Soest-Zuid en in Soestdijk toe, maar in Soest niet. Als straks de Eng rond de Molenstraat geheel bebouwd zal zijn, dan zullen er ongetwijfeld genoeg kinderen in Soest wonen om een openbare lagere school volledig te bevolken, maar dan is het intussen de hoogste tijd voor een nieuw schoolgebouw te zorgen. Gisteravond zijn de ouders van de be trokken kinderen in de school van de Kerkebuurt bijeengekomen op een ver gadering, die door de afdeling Soest van de Vereniging voor Volksonderwijs belegd was. Men toonde zich weinig ingenomen met het besluit van het college van B. en W. Er werd een motie aangenomen, welke tot gevolg heeft dat men zal protesteren tegen het besluit de beide klassen op te heffen, een verzoek tot het college van B. en W. zal richten om dit besluit ongedaan te maken en als Burgemeester en Wethouders hiertoe niet te bewegen zijn de kinderen al- l thans tot het einde van het cursusjaar op de Kerkebuurtschool te laten. KEr werd een commissie benoemd die ■wethouder K. de Haan in kennis zal «brengen met hetgeen besproken is. Ge- ftracht zal worden een onderhoud tus- I sen leden van het hoofdbestuur van de I Vereniging voor Volksonderwijs en de wethouder tot stand te brengen, i Op 1 maart zullen de ouders van de kinderen, die in de eerste en tweede klas van de Kerkebuurtschool zitten, hun kroost gewoon naar deze school sturen en niet naar de school in Soest-Zuid. Mocht de school gesloten zijn dan heb ben de kinderen vrij, maar de ouders menen aan hun plicht voldaan te hebben i als ze hun kinderen naar de school stu- ren waarop zij een groot deel van het cursusjaar onderwijs ontvingen. Het Huizer Kamerkoor concerteert -woensdagavond 21 februari in de Oude Kerk. Het koor zingt onder leiding van dc- cantor-organist van deze kerk, de heer Maarten W. Kooy. Solistische me dewerking wordt verleend door de or ganist Jac Muts, de alt Ine Kooy, de tenor Fred Bongers, Rie v. d. Baan en Klaas Bolt, blokfluit en een strijkers ensemble. Van Johann Sebastian Bach wordt de cantate nr. 161, Komm' du Süsze Todesstunde, uitgevoerd. Verder staan op het programma werken van Sweelinck, Pepping en Hugo Dist- Ier. De politie hield op de hoofdweg de Amersfoorter J. K. aan omdat het ach terlicht van zijn bromfiets niet brand de. Erger was het dat hij een doos met een 50-tal vogels achterop zijn brommer had. Hij kreeg hiervoor een tweede proces-verbaal, omdat hij de vogels op onregelmatige wijze van hun vrijheid beroofd had. K. is een bekend „Sijsjes lijmer". Wist u, dat u in de „grote" zaak van Middelman uitstekend terecht kunt om uw „kleintje" te kleden In dit geval bedoelen wij de afdeling Babykleding, waar u steeds het aller nieuwste op dit gebied vindt. Een uit gebreide sortering schattige wieg- of le dikantgarnituren; een keurcollectie jurk jes, broekjes en overgooiers in een won der mooie draion kwaliteit, dat niet krimpt of vervilt en bijzonder snel droogt; of zo'n practische inlegluier, die nooit nat wordt en een weldaad is voor het tere babyhuidje. Een extra stimulans om bij de fa. Mid delman uw babykleding te kopen is de kans op een gratis babyuitzet. Kunt U namelijk 3 maanden vóór de geboorte van uw zoon of dochter de juiste ge boortedatum opgeven, dan krijgt u het, aan het uitzet bestede bedrag in con tanten terug. Deze kans op een extra „kinderbijslag" is echt niet zo klein, ge zien de meerdere goede opgaven, die de Fa. Middelman reeds mocht ontvangen. Wat wij U dus van harte raden mogen Kleedt ook uw kleintjes (al of niet gratis) door middel van Middelman. Adv. zo heel veel bekend, maar de Duitse professor Adolf von Harnack verza melde alle gegevens die hij kon machtig worden. Dit deed hij niet in de laatste plaats omdat hij een aanhanger van de theorieën van Marcion was. Ondermeer heeft prof. Von Harnack uitgevorst dat de „kerk van Marcion" een tijd beleefd heeft, waarin de volge lingen van deze eerste ketter zich erop konden beroemen groter in aantal te zijn dan de leden van de officiële chris telijke kerk. Vierhonderd jaar hebben dc theorieën van Marcion stand gehou den en dit is vooral merkwaardig wan neer men bedenkt dat de Marcionieten niet trouwden en dus ook geen kinde ren hadden die zij in de leer van Mar cion konden opvoeden. De aanwas moest dus van buitenaf komen en deze aan was bleek voldoende om de leer van Marcion vier eeuwen te doen stand houden. Velen hebben zich reeds afgevraagd wat Marcion bewogen heeft zich af te schei den van de christelijke kerk. Wat van hem bekend is kon men slechts te we- Sprekers zijn mevr. Mr Veder-Smit, lid van de Provinciale Staten en wet- houdster van Zeist, en het raadslid Drs Schuitema van Baarn. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. TIEN-STUIVERSTUK. N. d. E. is in het bezit van een munt en geeft hier van een beschrijving. De vraag is Wat voor een munt het is. AntwoordU hebt een zilveren tien stuiverstuk, dat in 1148 werd geslagen, het jaar van de Vrede van Aken, die een einde maakte aan de Oostenrijkse successieoorlog. Voluit luiden de opschriften van uw munt MO(neta) ARG(entea) ORD(inum) FAED(eratarum) BELG(ii) HOLL(an- dia), dat wil zeggen Munt van de Sta ten der Verenigde Nederlanden Holland. X-ST aan weerszijden van het Uniewa pen betekent10 stuiver. HAC NITIMVR, HANC TVENVR betekent op haar steunen wij, haar beschermen wij. De waarde van deze zilveren munt varieert met de staat waarin hij ver keert en is voorts nog zeer afhankelijk van wat de liefhebber er voor over heeft. Het gaat namelijk om de waarde als verzamelobject. Als richtlijn kunt u aanhouden 5, COMPAGNIE Kunt u mij de namen geven van de heren Zeventien schrijft L. v. E. Antwoord De Verenigde Oostindische Compagnie, ontstaan door samensmel ting van de compagnieën van verre, had als bestuur een dubbel college, de .60 bewindslieden en de heren Zeven tien, die het eigenlijke bestuur in han- As je 't ming vraogt dan mok zeige dajje maor 't beste ofzier van justisie ken wor- re as je daorveur her- ses heb, waant dan maoke ze je niks. Dat zie je noeng weer an die ofzier van jus tisie in Utrech, die 'n bok schoot, zo groot as twee olifaante. Minsekeinders zo stom. Astie gin ofzier van justitie ewest was, maor gewoon 'n hoge Piet in 'n be driet dan hattie 'n schup veur zien boks ekreege en hattie op straot ezeete. As ofzier van justisie hattie eiges nie eens in de gaote dattie zo stom edaon had. Toeng de zaok an de kaant was gong die nog 'n persconferensie houwe ok om de minse van de kraante us effe haorzuuver uut de doeke te doen dattie de zaok fing veur mekaor ebracht had. Jao, amme zoole. Allegaor weete wullie ut nog wel, waant allegaor hadde wullie ut als- maor ehad over dat Baornse jong, dat heul wat meer van die moord in Baorn weet as wullie mit mekaor. Dat zou die slimme ofzier van justisie us effe uut 'm haole. Toeng die naor zien bed mos, die ofzier van justisie, zee die teuge zien wief, neem maor 'n kruuk ajje kouwe voete heb, ikke mot naor Baorn, waant ikke bin veul slimmer as alle pelisiemanne saome. Ikke zal dat jong wel us effe laote bekenne. Ikke durref d'r ming wief onder te verwedde dat dat jong teuge die ofzier van justisie ezeid heb, van ming krieje niks te heure en zeker nie middenin de nach. Kejje nie veul beter naor je bed gaon en den hadden. Deze heren Zeventien of XVII werden elk jaar opnieuw gekozen ming ok laote slaope de grootste kollektie staat in Hilversum ml1111II111M11111 Hl 1111IIII lil 11 111111111111M 1111 Grosst 110, Hilversum - Tel. 14001 Spiegelstr. 38, Bussum - Tel 15614 Huizerweg 24, Bussum - Tel 12379 Dr B. Maarsingh, hervormd predikant te Soestdijk, heeft woensdagavond in gebouw Eltheto, voor de leden van de afdeling Soest-Zuid der Nederlandse Christen Vrouwenbond, een bijzonder interessante causerie gehouden over het onderwerp „De Eerste Ketter". In Pontus, Klein Azië, leefde in het begin van de tweede eeuw na Christus Marcion. Hij was de zoon van een bis schop en werd de eerste ketter omdat hij zich fel verzette tegen opvattingen en gebruiken welke in de jonge chris telijke kerk voor iedereen gemeengoed waren. Hij maakte het naar de opvat ting van zijn vader zo bont, dat deze hem uit de kerkelijke gemeenschap ban de. Marcion liet zich hierdoor niet van de wijs brengen en hij vertrok naar Smyrna om daar zijn opvattingen te ver kondigen. Bisschop Polycarpus was ech ter evenmin gediend van de theorieën van deze nieuwlichter en verzocht hem Smyrna te verlaten. Marcion trok hier op naar Rome, waar het succes aan vankelijk minder groot was, maar toch zag hij kans in 144 een eigen kerkge nootschap te stichten en al spoedig had hij volgelingen in het gehele Romeinse rijk. Aanvankelijk was er van Marcion niet ten komen uit citaten van zijn tegen standers, dus deze bronnen moeten met voorzichtigheid gehanteerd worden. Marcion vond het Oude Testament een onwaardig geschrift. Tegenover dit ne gatieve standpunt bracht Marcion iets zeer positiefs naar voren en dat was de grote aandacht die hij schonk aan het wonder van Gods grote liefde jegens de mens. Hij beschouwde het Nieuwe Testament, dat nog maar kort volledig was, al de nieuwe wet. Marcion had iets tegen vele figuren uit het Oude Testament en met name Sim- som, die nogal eens een scheve schaats reed, lag hem niet. Hij bestudeerde het Oude Testament en vond daar zoveel narigheid en ellende in dat hij tot de krasse conclusie kwam dat de Schepper en de God van de Joden minderwaar dig was. Hij vond dat de God van het Oude Testament niet almachtig, maar wel grillig was en hij raakte diep on der de indruk van het Nieuwe Testa ment, waarin hij de liefde Gods steeds tegenkwam. Tegenover het recht en de wet, waarin veel sprake is in het Oude Testament stelde Marcion de liefde, waarover men in het Nieuwe Testament geschreven vindt. Marcion verkondigde dat er 2 goden waren. De ene was de Schepper, die er naar zijn mening niet zoveel van te recht had gebracht, de andere vreemde God, die ver boven de schepping stond en die meer in Marcions lijn lag. Marcion liet het niet bij krasse uitspra- ke over het Oude Testament, maar ook de meeste evangelisten kwamen er niet zo best af. Hij vond dat zij het Nieuwe Testament verjoodst en daarmee ver knoeid hadden. Dat gold voor Mattheus, Marcus en Johannes. die hij ronduit waardeloos noemde, maar niet voor Lucas. Het Lucas-evangelie plus tien brieven van Paulus werd dan ook de Bijbel van de Marcionieten. Voor hen was er slechts 1 apostel, Paulus, en de rest telde niet mee. Soms werden ze zelfs leugenaars genoemd. De Marcionieten konden niet aannemen dat Jezus geboren is zoals Lucas dit verhaalt. Zij waren de overtuiging toe gedaan dat Hij een schijngestalte bezat, zodat het geboorteverhaal uit het evan gelie van Lucas verdwijnen moest. Vierhonderd jaar bestonden de Marcio nieten en hanteerden zij hun zeer dunne Bijbel. Zij leefden uiterst sober en aten slechts om in leven te blijven. Zij pre dikten vergevingsgezindheid, zachtmoe digheid en geduld en zij hadden een enorme werfkracht. In hun verwerping van het Oude Testament en hun hou ding tegenover de Joden hadden zij ech ter veel weg van anti-semieten. De V.V.D. belegt a.s. donderdagavond een bijeenkomst in het Oranje Hotel. door en uit de college van de 60 be windslieden en wel 8 uit Amsterdam, 4 uit Middelburg, 1 uit Delft, Rotterdam, Enkhuizen en Hoorn, terwijl de 17de om de beurt door Zeeland of door de 6 kamers (zes bovengenoemde steden) werd benoemd. Deze verhouding was evenredig met het aantal schepen dat de steden beschikbaar stelden voor de vloot van de compagnie. Het is dus niet mogelijk u de namen van de heren Ze ventien te geven omdat deze ieder jaar wisselden. SCOOTER OP REIS. Ik ga dit jaar beschaafd en gedistingeerd, hoog ge- per bus naar Italië. Kan ik nu toch mijn sloten, doch met kanten bovenstuk en Zattie ofzier daor 'n paor uurtjes te praote en laotie me daor dat jong weg- loope. Leije in last, maor dat jong gong naor huus. Weer die slimme ofzier d'r bie om dat jong naor Utrech te bringe en de Pappie van dat jong mos mee, waant aanders gong die niet. Tuurlijk kwaome d'r hoope minse ove- rend om te vraoge an de menister van j-ustisie wat dat veur flauwekul was. Die zou dat wel us effe laote uutzeuke. Noeng ist uutezocht en die ofzier het van de menister straf ehad. Dat was dan 'n briefe, mit de boodschap dattie ut nie zo best edaon had, maor dattie 'n beste kérel was en dattie ut nie meer mos doen. Klaor bejje d'r mee. En die ofzier het honderde minse nog altied maor naor dat jong laote zeuke toeng die allaang mit z'n Pappie in Utrech in de kast zat. Jao, zeit de menister, ikke heb um al- leenug maor 'n briefe eschreeve omdat- tie zo'n beste staot van dienst heb. Astie dat teuge ming zee, dan zouk vraoge, hejjie dan ok nog ofziers van justisie mit 'n slechte staot van dienst. Ajje 't ken betaole jonges dan ofzier van justisie worre, waant dan binne jullie altied seef om ut us op zien buu- tenlaands te zeige. Ik bin veuls te oud omt nog te worre en ik heb nie genog herses en sente. scooter per trein verzenden naar de Italiaanse grens aldus Th. K. Antwoord Het is wel mogelijk uw scooter op de trein te zetten terwijl u zelf niet per trein naar het meer van Rezia gaat, maar het is bijzonder duur. Ongeveer 9,50 per 10 kilogram voor een enkele reis. Er is geen mogelijkheid tot retourreductie. Uw scooter gaat dan naar Bolzano, waar een douanesta tion is, waar uw scooter geregistreerd wordt. De totale kosten van verzending heen en terug hangen dus af van het gewicht van uw scooter. Gesteld dat dit 100 kilogram is dan zijn de totale kos ten 2 x 10 x ƒ9,50 ƒ190,—. HUURVERHOGINGEN. Kunt u mi] zeggen op welke tijdstippen huurverho gingen hebben plaats gehad vraagt S. R. Antwoord De huurverhogingen lagen als volgt 1 januari 1951 plus 15 °/o. 1 januari 1954 plus 20 °/o. 1 september 1955 plus 5 1 augustus 1957 plus 25 °/o. 1 april 1960 plus 20 °/o. De huurverhogingen worden steeds be rekend over de huurprijs welke gold daags te voren. Afronding steeds naar boven op 5 cent. kanten mouwen. De rok is geheel lang, doch zonder sleep. Het is merkwaardig, maar wanneer we afbeeldingen van bruidjes zien, dan gaan onze gedachten dadelijk naar het voorjaar. Maar dat is toch niet juist, want bruidjes zijn er elke dag. Ook in de wintermaanden zullen weer vele bruidjes de trappen van gemeentehuis en kerk bestijgen en öch, het is toch ook wel leuk om in zo'n feestelijke maand te trouwen. Nu zijn er uiteraard vele mogelijkhe den wat de kleding betreft. Er zijn veel meisjes, die tegenwoordig het mooie bruidstoilet verlaten en trouwen in een mantelpakje of iets dergelijks. En toch lijkt het mij, dat ze het gevoel moeten hebben dat er iets ontbreekt. In het wit ben je pas écht een bruid. Wie echter in het wit trouwt, heeft ook nog een grote keuze, want in bruids toiletjes zien we heel veel variaties. Het model op onze illustratie toont een schat van een toiletje. Het is uiterst Opmerkelijk is de moderne sluier, die kort gehouden is en toch het juiste ef fect geeft. Steeds meer komt men terug van de lange sluier, die zekere nadelen heeft. Toch zagen wij nog van deze lange sluiers, maar dan in combinatie met een bruidstoilet in een moderne vorm, die steeds meer opgang maakt en wel de vorm die niet zo degelijk hoog gesloten is, en met korte mouwen. Hierbij zou zo'n korte sluier niet zo fraai staan. Het toiletje op onze foto is vervaardigd van een prachtige witte, met zilver draad vermengde jaquardstof. Mouwen en halsje bestaan uit een zeer fraaie kant. Wie zou er in zö'n toiletje niet willen huwen

Soester Courant | 1962 | | pagina 9