Thans gevestigd te BAARN: ACCOUNTANTSKANTOOR VAN VUURDEN F. M. van Vuurden VERANDERINGEN li HET TOERISME. PfiEMKBEIRTEJL SOESTERBERG Officiële mededelingen. Medische dienst. R.K. KERKDIENSTEN In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT Bioscoopprogramma. Geld op vuilnisbelt. Dierenbescherming. Twee sprekers voor y.y.D. N.V.E.V. Actie 10 x 10. Gentleman. B.D.C.-handbal. De Dolomieten. y oetbalprogramma. Opstelling van S.E.C. Opstelling van B.D.C. Medische dienst. Installatie nieuwe pastoor. Dierenbescherming. Actie 10 x 10. Buurtvereniging. Lid van het Nederlands Instituut van Accountants (N.I.V.A.) Eemnesserweg 27a - Telefoon (02954)-4425 MEER PRIVÉREIZEN, MINDER GROEPSREIZEN. In de na-oorlogse jaren heeft het bui tenlandse toerisme zich zeer snel ont wikkeld. Aanvankelijk, tot voor enkele jaren, waren bovenal de groepsreizen buitengewoon in trek, omdat mensen, die voor het eerst naar het buiten land gingen, nog niet te veel op eigen benen wilden staan, dikwijls ook omdat ze geen vreemde talen spraken. In de laatste jaren echter en vooral in het vorige jaar heeft zich overal een ster ke stijging voorgedaan in de sector der privéreizen, dus in het „individuele toerisme". In het algemeen ging daar mee gepaard een daling van de belang stelling voor de gezelschapsreizen en speciaal voor die met een sleurkarak- ter. Een aantal reisorganisaties en -bureaus dreigen daardoor zelfs in moeilijkheden te geraken De hier genoemde ervaring is, naar ons bleek in een gesprek met de heer T. Tjebbes, directeur van de stichting De Vrije Wereld te Amsterdam - een organisatie op het gebied van het so ciale toerisme - geen specifiek Neder lands verschijnsel men heeft ook in In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, tel. 2667 en J. Kuipers, Middelwijkstraat 24, tel. 2815. Zondag is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. Wit-Gele Kruis. Zr Bijlard, Molenstraat 11, tel. 2001. I Oranje-Groene Kruis. Zr T. M. C. Kropff. Wijkhuis, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. NED. HERV. KERKEN. Oude Kerk 10 uur ds W. R. Ambrosius. 7 uur ds B. Maarsingh. Kerkkoor. Emmakerk 10.15 uur dr B. Maarsingh. 7 uur ds H. Roest. Heeskapel 10 uur ds D. M. Jalink. Zonnegloren 10 uur ds H. Roest. Evangelisatiesamenkomst. Dinsdagavond, 8 uur, Groen van Prin- stererschool. JïED. HERV. KERK. Gebouw Chr. Geref. Kerk. 9 en 4.30 uur ds J. Fokkema. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 10 uur ds E. Brunsting van Baarn. 5 uur ds J. Lafeber van Bunschoten- Spakenburg. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds S. A. Timmer van Rotterdam. GEREF. KERK. Geb. „Eltheto". 10 uur ds J. Vink van Amersfoort. 3 uur ds J. J. Arnold van Amersfoort. CHR. GEREF. KERK. 10.45 en 6.15 uur ds P. de Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Kerkgebouw Rembrandtlaan 20. 10.30 uur mej. C. E. Jolles. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oranje Hotel. Geen dienst. EVANG. LUTÏL GEMEENTE. Chr. Ulo-school, Pr. Bernhardlaan 21a. 10.30 uur ds W. F. Schröder. Bed. H. Avondmaal. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.30 uur mr J. v. d. Hoeven van Soestdijk. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Kapelstraat. 10.30 uur ds H. L. G. Ouwerkerk van Tiel. KERK SOEST, Steenhoffstraat 7.30 en 11 uur H.H. Missen. 9 uur Hoog mis. 7 uur Lof. In de week H.H. Missen om 7 en 8 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat H.H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoog mis te 9.15 uur. 7 uur Lof. In de week (uitgezonderd woensdag) de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Woensdag te 7.30 en 9 uur. KERK SOEST-Z. St. Willibrordusstr. 7.30 en 9 uur H.H. Missen. 10.30 uur Hoogmis. 6 uur Lof. het buitenland dezelfde tendenz waar genomen. In ons land blijkt bovendien een sterk toegenomen belangstelling voor de familievakantie in zomerhuis jes of vakantiewoningen in binnen- en buitenland en voor het kamperen, ook per auto-met caravan. Daarbij kan men vooral psychologische oorzaken aanwij zen de behoefte om alleen te zijn met het eigen gezin. Ei is, zo vertelde de heer Tjebbes voorts, ook een merkwaardige verandering waar te nemen in het individuele toe risme velen, die het vroeger zochten in de „kilometervreterij" en in enkele weken tijds vooral zoveel mogelijk ge zien wilden hebben (hetgeen dikwijls neerkwam op het wel zien maar niet verwerkenblijven nu veelal langer op een vaste standplaats, in een hotel, pension of vakantiewoning, die dan uitgangspunt wordt voor tochtjes of wandelingen. Deze teruggang van de „kilometervreterij" betekent ook een teruglopen van de belangstelling voor die dagtochten per toeringcar, waarbij men op een dag een zo groot mogelijk gebied bezoekt. Dat houdt in, dat de toeristische deskundigen nu zelfs bij algemene invoering van de vrije za terdag geen toeneming van de dagtoch ten verwachten. De hier geschetste ontwikkeling doet zich voor bij vrijwel alle reisorganisa ties en bureaus. Een aantal ervan ech ter, dat zich, evenals ook met De Vrije Wereld het geval is, speciaal richt tot de mensen met de wat smallere beur zen, heeft door de nog steeds toenemen de stroom vakantiegangers juist uit die kringen zoveel toevloed van nieuwe reizigers, dat ook bij de gezelschaps reizen de deelneming nog stijgt. Deze ontwikkeling kan misschien nog jaren doorgaan, want nog steeds zijn er mas sa's mensen, die helemaal nooit echt met vakantie eaan, maar er in de toe komst waarschijnlijk wel toe zullen komen, mede door de voorlichting op toeristisch gebied in radio, televisie, pers, een stroom van boeken, enz. En kele jaren geleden is bij een onder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek gebleken, dat inderdaad nog circa de helft van de mensen helemaal of nooit vakantie nam en dat vele an deren onder vakantie verstonden het verblijf bij familie en kennissen, het geen overigens meestal helemaal geen vakantie voor moeder de vrouw bete kent. Die mensen leren nu, hoe ze hun vakantie kunnen gebruiken; er wordt bij hen belangstelling gewekt voor wer kelijk toerisme in binnen- en buiten land. Bij een voortduren van de welvaart mag men er op rekenen, dat uit hun kringen nieuwe reislustigen naar voren zullen blijven komen. Een deel van hen zal beginnen met het meemaken van groepsreizen, waarbij ze de steun heb ben van een reisleider en dan leren zich in het buitenland verstaanbaar te maken, er aan wennen, in hotels of pensions te verblijven, er achter ko men, wanneer ze wèl en wanneer ze geen fooi moeten geven enz., allemaal proberen dus, waarmee de „nieuwe toe risten" allengs geconfronteerd worden. Later zullen ze dan waarschijnlijk het ook zélf willen proberen en aldus tot het individuele toerisme overgaan. In elk geval is het duidelijk, dat de hele „toeristenmarkt" in beweging is. Het is, zoals de heer Tjebbes ons terecht zei, verheugend, dat steeds nieuwe groe pen werkelijk van hun vakantie ge bruik gaan maken en dat anderen, die reeds gewend waren met vakantie te gaan, het wat rustiger gaan doen, in het besef, dat het er niet om gaat, zo veel mogelijk streken te bezoeken en er foto's van mee naar huis te brengen, maar dat wat de moeite waard is in de streek waar men verblijft werkelijk te zien. "Van maandag tot en met woensdag „Zij wilden niet van de zonde leven", maar deze titel schijnt niet erg te klop pen, want een viertal meisjes waar het in deze film om gaat, doet dit liever wel. Toch gaan zij een net leven lei den als restauranthoudsters. En dan blijkt indei-daad dat ze aan het nette leven de voorkeur geven als een zaken man die hen helpt met de verplichting komt boven het restaurant een bordeel te vestigen. Ze weigeren, maar komen toch voor het gerecht omdat zij ervan verdacht worden een verdacht huis te exploiteren. Dit breekt de reputatie van het restaurant, al worden ze dan vrijgesproken en in machteloze woe de slaan de vier meisjes alles kort en klein omdat de straat hun voorland is. Dan blijkt nog eens heel duidelijk dat zij veel liever niet van de zonde zou den leven. In de donderdagcyclus „Mijn man is bij de F.B.I.", het spannende verhaal van de echtgenoot-opschepper, die te gen zijn vrouw beweert bij de Federale Recherche te zijn. Dat geeft bijzonder veel gezellige en leuke verwikkelingen, waaraan de spanning niet ontbreekt. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. „Sappho, de Venus van Lesbos" is de titel van de film die van heden tot en met zondag - uitgezonderd zon dagmiddag - in het City-theater draait. Sappho is de bekende dichteres, maar ei wordt in deze film meer geïntri geerd en geknokt dan gedicht. Sappho is bijzonder handig in het redden van wie ze houdt en er moet nogal eens gered worden, want velen verkeren voordurend in gevaar. Steden worden veroverd en mensen eindigen hun leven in leeuwenkuilen, dus er is spanning genoeg en wie van griezelen houdt komt ook niet tekort. Vooral aan het eind van de film wordt knap gevoch ten. Zondagmiddag „De kneusjes van het Regiment" en dat betekent lachen om heel veel dwaze avonturen van een groep soldaten. Zeven man nemen het cp tegen duizend woestijnvechters en dat gaat uitstekend. Vijf helden die in een harem beland zijn redden het ook met veel lachverwekkende avonturen. Een bulldozer-bestuurder, bezig met het egaliseren van een vuilnisbelt, vond een bundeltje van 42 biljetten van ƒ100,' 't Kan dus een keer lukken, maar in doorsnee zult U geen belangwekkende vondsten doen op een vuilnisbelt. En als U geld kwijt wil raken kom naar VAN DAM, Torenstraat 5, en kies er SCHOE NEN voor. Dan zal dit altijd winst voor U zijn. Dit „GELDT" voor iedereen die komt. Adv. De afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging tot Berscherming van Die ren houdt op maandag 26 februari de jaarvergadering in het Oranje Hotel. Er zullen verslagen over 1961 uitge bracht worden en er is bestuursver kiezing. Mevr. L. Kok-Staal treedt periodiek af als bestuurslid. Zij"'' stelt zich herkies baar. De heer N. v. d. Broek is afge treden wegens drukke werkzaamheden. Het bestuur stelt voor mevr. A. H. W. Rutgers van Rozenburg-Baronesse Van Harinxsma thoe Slooten in zijn plaats te benoemen. Er zullen mededelingen gedaan worden over de onlangs opgerichte stichting „De Paardenkamp", en over het or gaan „Soester Dierenbelangen". Mevr. mr. E. Veder-Smit en drs E. B. W. Schuitema hebben gisteravond in het Oranje Hotel voor de leden van de afdeling Soest-Soesterberg der V.V.D. gesproken. Zij werden ingeleid door de voorzitter, mr. F. Raedt. Mevr. Veder-Smit is lid van de Pro vinciale Staten en wethouder van Zeist en de heer Schuitema is lid van de Baarnse gemeenteraad. Mevr. Veder sprak over het onderwerp „De stem van de V.V.D. in de Provinciale Staten" en de heer Schuitema over „Burger zin". De Proviciale Staten worden gevormd door 41 vertegenwoordigers van partij en en hiervan zijn er 5 V.V.D.-er. Het dagelijks bestuur wordt uitgeoe fend door Gedeputeerde Staten, waar in geen V.V.D.-er zitting heeft. De Staten houden zich ondermeer bezig met wegenaanleg, het onderhoud van wegen, recreatie, volksgezondheid, cul turele aangelegenheden, drinkwater voorziening en natuurbescherming. Vier jaar geleden heeft men getracht ook een V.V.D.-er als lid tot Gedepu teerde Staten te doen toetreden, maar dit is niet gelukt. Mevr. Veder-Smit besprak enige za ken waarmee Provinciale Staten zich de laatste tijd bezig gehouden hebben. Veel belangstelling is er geweest voor i het plan Utrechtse Heuvelrug, dat 325 pagina's bezwaarschriften uit 15 ge meentes uitlokte. i De heer Schuitema was van mening dat het met de burgerzin in ons land niet zo best gesteld is. Gebrek aan be langstelling voor politieke zaken wijst hier ondermeer op. Een ander bewijs vormen de weinige egards die men in het verkeer tegenover de medemens heeft. De democratie, die wij nagenoeg al len aanhangen, wordt door de meeste mensen niet in daden omgezet. In Amerika zijn de burgerzin en de gemeenschapszin veel groter dan in ons land. De heer Schuitema wees erop dat zon der vrijheid geen democratie mogelijk is en zonder democratie geen gemeen schapszin. De gemeenschapszin is door het moderne luxe-leven in het gedrang I gekomen. Sprekend over de politiek zei de heer Schuitema dat deze geen zaak van het intellect is. Dit blijkt ondermeer uit het feit dat de heer Rijckevorsel eni ge jaren geleden door voorkeurstem men in de tweede kamer gekomen is. De heer Schuitema wees op de taak van de V.V.D., die een militante partij moet worden. Sociologen, psychologen en public-relations-mensen moeten er voor zorgen dat dit gebeurt en de pro paganda om tot dit doel te komen moet in goede banen geleid worden. De leden moeten hun beginsel uitdra gen en de mentaliteit krijgen van hen die deel uitmaken van het Leger des Heils. De afdeling Eemland van de Neder landse Vrouwen Electriciteitsvereniging houdt op woensdagmiddag, 28 februari, een bijeenkomst in het Anna Paulow- nahuis aan de Burgemeester Grothe straat. Er wordt voorlichting gegeven over blikconserven. Na de kleurenfilm „Leven in over vloed" zal mevr. R. Lotgering-Hille- brand persoonlijk kleurendia's van schotels, die met blikconserven werden samengesteld, toelichten. Op 21 maart wordt in Baarn een al gemene ledenvergadering gehouden. Na de stroopwafelactie en de feest avond te Soesterberg, is het bedrag dat in onze gemeente voor de anti hongeractie 10 x 10 bijeengebracht is tot boven 2000,gestegen. J. W. uit Baarn, die bij de politie niet zo best bekend staat, viel het dochtertje van mevrouw H. M.-K. op de Belvédèreweg lastig. Mevrouw M. onderhield de man hier over en zijn antwoord bestond uit schoppen en vuistslagen, waardoor mevr. M. viel. De politie maakte proces-verbaal op. Het tweede damesteam van B.D.C. speelt zondag in de Expohal te Hilver sum tegen S.D.O. en een aspiranten damesteam speelt tegen Limvio. Voor het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal de bekende bioloog Kees Hana op woensdag 28 februari, in „Credo" aan de Julianalaan, over De Dolomieten spreken. Er worden dia's getoond. Op 14 maart zal de heer G. Houtman een causerie houden over het onderwerp „Zwerftochten door Noord-Holland" en Dr W. J. v. d. Woestijne spreekt op 27 maart over het bevolkingsvraagstuk. Op 2 maart is er een districtsavond in Utrecht. Dan zal het Tingel-Tangel- cabaret optreden. Zondag H.M.S. 1—S.E.C. 1, 2.30 uur. D.V.A.V. 2—S.E.C. 2, 11.30 uur S.E.C. 3—H.V.C. 4, 12 uur A.P.W.C. 2S.E.C. 4, 12 uur. Veense Boys 1—B.D.C. 1, 2.45 uur B.D.C. 4—A.P.W.C. 5, 12 uur. Quick 4B.D.C. 3, 12 uur B.D.C. 6—K.V.V.A. 5, 2.30 uur. A'foortse Boys 4—B.D.C. 7. 2.30 uur. Zaterdag E.F.C. '58—V.V.Z. 1, 4 uur. V.V.Z. 3Rubo 2, 4 uur. Rubo 3Hees 2, 4 uur S.E.C. A—K.V.V.A. B. 4 uur. IJsselmeervogels B—S.E.C. B 2.45 uur Cobu Boys B—S.E.C. C, 2.45 uur H.V.C. b—S.E.C. a, 4 uur. S E.C. bQuick b 4 uur S.E.C. c—H.V.C. d, 2.45 uur S.E.C. d—H.V.C. g, 2.45 uur. Pupillen S.E.C. 1Amersf. Boys 1, 1.45 uur Hoogland 1—S.E.C 2, 1.45 uur. E.D.C. AIJsselmeervogels A, 4 uur. B.D.C. BAmersfoortse Boys A, 4 uur. B.D.C. bB.D.C. a, 2.45 uur B.D.C. c—A.P.W.C, b, 2.45 uur. Pupillen B.D.C. 1—K.V.V.A. 1, 1.45 uur K.V.V.A. 2—B.D.C. 2, 1.45 uur Amersf. Boys 2—B.D.C. 3, 1.45 uur. S.E.C. speelt zondag tegen H.M.S. in de volgende opstelling Adams Ten Hove Pothoven De Rooij Ruttenberg Van Kooij Hooijer Van Breukelen Verhoeven De Bruin Brouwer B.D.C. speelt zondag in de volgende opstelling B. v. d. Lugt Bakker Westerveld Wigtman C. Hilhorst H. v. d. Lugt v. d. Hengel J. Brouwer Van Megen Gros Mastwijk Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan I, Soesterberg, telefoon 03463-200, zal het a.s. weekeinde de artsendienst I waarnemen voor de artsen A. Th, M. Splinter, Soesterberg, W. F. van den Helm, Huis ter Heide en D. j. r Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tempellaan 6, telefoon 03463-517, te Soesterberg, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dol der. Tot pastoor in de St. Carolus-pa- rochie te Soesterberg is benoemd dr J, A. M, de Bruijn. Pastoor De Bruijn werd op 17 maart 1911 te Rijsenburg geboren. In 1930 werd hij priester gewijd en was daar na kapelaan te Bunnik. In 1937 ging hij naar Rome voor zijn studie in de kerkmuziek, waarna hij promoveerde als musicologisch doctor. Vóór zijn benoeming in Soesterberg was hij pastoor te Cockengen. Hedennamiddag wordt de nieuwe pastoor op de par keerplaats bij ,,'t Zwaantje" ingehaald door de muziekvereniging „St. Joseph" met haar drumband, de drumband van „Laetitia" en de Kath. jeugdvereni gingen, na vooraf in Amersfoort te zijn ingehaald door het kerkbestuur en het armbestuur. Daarna heeft in de kerk de plechtige installatie plaats door De ken Smit van Amersfoort om onge veer half acht. Men verzoekt ons te willen medede len, dat pasgeboren poesjes, die men niet kwijt kan, kunnen worden af gegeven aan het adres Prof. Lorentz- laan 136, Soesterberg, tel. 516 De amusementsavond van de Actie IC x 10 is een groot succes geworden. Bij de aanvang bracht het Hurricane- combo uit Baarn er vlug de stemming in met een enthousiast optreden. Tonny Spilker oogstte veel bijval met kunstfluiten. Larry and Jacky Da- vis kregen een hartelijk applaus voor hun imitaties. Het hoogtepunt van de avond was het optreden van „The Spotlights". In de pauze was er een verloting met als prijzen een 10 x 10-taart, flessen wijn, huishoudelijke artikelen enz., die geschonken waren door Soesterbergse winkeliers. Na de pauze trad met veel succes het bekende Studenten-orkest „The Railroad City Seven" uit Utrecht op. De heer Holtrop verzorgde de con ference. Het was een succesvolle avond, die 327,heeft opgebracht ten bate van de Actie 10 x 10. Na de verschillende mutaties die er in het bestuur van de buurtvereniging „Oranje" hebben plaats gevonden, is dit bestuur thans als volgt samenge steld de heer Wesselkamp, voorzitter de heer Schrievers, tweede voorzitter de heer Van Lankeren, secretaris de heer Veenendaal, tweede secretaris de heer Berendse, penningmeesterme vrouw Musch, tweede penningmeester- esse en de heer Ras, commissaris. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van de gemeente Soest brengen ter openba re kennis, dat op 13 februari 1962 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. S. Mets, van beroep kruidenier, wonende te Soest, om een slijtvergun- ning in de rechter beneden-voor loka liteit van het perceel, plaatselijk ge merkt nr. 90 en gelegen aan de Van Weedestraat aldaar. Binnen twee weken na dagtekening van deze bekendmaking kan een ieder tegen het verlenen van deze vergun ning schriftelijke bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. ONTTREKKING WEGEN AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders der ge meente Soest, brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 12 van de We- genwet, dat van 26 februari 1962 af gedurende 14 dagen ter gemeentese cretarie ter inzage van een ieder is gelegd het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, d.d. 12 februari 1962, afd. 2b, no. 48/261, als mede het daarbij goedgekeurde be sluit van de raad dezer gemeente d.d 20 dec. 1961, afd. I nr. 8181/734, tot onttrekking aan het openbaar verkeer van weg nr. 58 (Onbenaamd). Van de beslissing van Gedeputeerde Staten voornoemd staat beroep op H-M. de Koningin open. Dit beroep kan worden ingesteld door iedere be langhebbende uiterlijk op de dertig ste dag nadat deze aankondiging heeft plaats gehad. Het adres van be roep dient aan H.M. de Koningin te worden gericht, maar ingediend bij de commissaris der Koningin in deze provincie. Door deze zal een bewijs van ontvangst worden afgegeven. Soest, 23 februari 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 2