WAfiufzelm COLOMBIA Firma 0. van de Pol HET KRUITVAT VAN ZUID-AMERIKA GESLOTEN. TWEEDE BLAD «teert *%QM DfVkfS B&AIPSIEIL 1 t. kilo ilo» len, re kg. Y olleybalstanden. Loodgieters werkzaamheden. Programma Mixed Hockey Club Soest. Competitiestanden. Soester voetbalclubs. v.v.z. gesn., 35 et. 22 ct. VORST: NUL-VIER baangezwier SCHAATS GE HAAK IJS GEKRAAK JAS VERBEURD BROEK GESCHEURD p&Sst -V&L&jzS W andel-tlropping. VOOR HET RAAT )N 28! Zuidsingel 3 Amersfoort KAPSALON ST.EEWHOFFSTR53 - Tfl Z8« - SOEST meter 14,95 12,50 4.95 98 ct. f 1,00 per kilo. 99 ct. m ii, 10 ƒ1,98 V4 kilo- :en. ion 2923 Heren eerste Spirit 2 V.V.A. 2 Vios 2 Giraffes S.V.V. 1 B.G. en S.V. W.O.V.O. S.V.V. 2 Spirit 3 Heren tweede Maluku Muda Wilhelmina S.S.S. Olympia 2 Spirit 4 Montagnards V.V.A. 3 Vios 3 Spirit 5 klas. 10 16 11 15 9 13 9 11 11 10 10 8 10 7 10 5 9 4 klas. 10 18 11 17 10 15 10 13 11 16 10 6 Heren derde klas. Olympia 3 10 17 Wilhelmina 2 10 16 Vios 4 9 12. B.G. en S.V. 9 11 S.V.V. 3 9 8 Spirit 6 9 6 Wilhelmina 3 11 4 V.V.A. 4 9 2 Dames eerste klas. V.V.A. 13 22 B.G. en S.V. 13 20 Wilhelmina 13 18 Vios 2 14 17 Olympia 2 13 8 V.V.A. 2 13 6 Spirit 2 13 1' Dames tweede klas. Vios 3 14 21 W.O.V.O. 13 20 S.V.V. 1 14 19 V.V.A. 3 13 15 Wilhelmina 2 14 13 S.V.V. 2 14 6 V.V.A. 4 14 2 Dames derde klas. W.O.V.O. 2 11 20 S.S.S 10 17 Vios 4 10 11 S.V.V. 3 12 4 Olympia 3 11 2 V.V.A. 5 heeft zich teruggetrokken. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Zondag Kampong 10Heren 3, 12.30 uur. Dames 4Schaerweijde 3, 11 uur. Heren 2Schaerweijde 5, 11 uur. Heren 4Be Fair 10, 12.30 uur. Dames 1Hilversum 2, 2 uur. Dames 3Schaerwijde 4, 11 uur VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 23 FEBRUARI 1962. Derde klasse Eerste klasse K.N.V.B. afd. Utrecht. Quick 13 19 N.S.C. IS 19 Zeist 13 18 Veense Boys 13 17 Veenendaal 13 16 Actif 13 15 H.M.S. 12 15 P.V.C. 13 15 S.E.C. 13 15 F.A.K. 12 13 Vriendensch. 13 15 Bilthoven 12 13 C.D.N. 12 12 R.K.B.V.V. 14 12 Zebra's 12 11 A.P.W.C. 12 11 Saestum 13 10 B.D.C. 12 9 Holland 12 9 Naarden 14 4 Ultraj ectum 12 9 Hercules 12 7 Vreeswijk 11 6 Zaterdagmiddag. Zaterdagmiddag. Derde klasse. Derde klasse. Rood Wit '58 12 19 Hees 14 22 Veluwse Boys 10 17 W.A.S. 13 21 Hulsthorst 11 13 T.O.V. 12 19 Valleivogels 10 12 D.O.B. 12 9 Terschuurse Karboys 13 14 Boys 10 10 S.V.M. Boys? 12 10 E.F.C. '58 9 8 Laren 13 7 Stroe 9 5 Avance 10 5 10 2 Vinkeveen 12 5 Maluku Muda 5 0 P.U.E.M. 11 0 8 2855 'I I I IJ I 1 III I SOEST: Dep. Merelweg 10, tel. 3258, met flf, In: Hilversum.. Laren, Baarn, Hulzen, Bussum, Nederhorst d. Berg. Dit voorjaar zal Alberto Leras Ca- margo, de president van Columbia, af treden om voor een opvolger van de oppositieparij plaats te maken. Dat schrijft tenminste het compromis voor dat de beide grote partijen in het naar de Amerika-ontdekker genoemde Zuid- Amerikaanse land in 1957 sloten. Zou de presidentswisseling zich vre dig voltrekken, dan zou het land enige vooruitzichten op binnenlandse vrede hebben. Tot nu toe waagt niemand het echter voorspellingen te doen, Co lumbia heeft de treurige roem verwor ven het onrustige land van Zuid- Amerika te zijn en dat wil al wat zeggen. Vrede, dat is iets, wat de Columbia- nen slechts van horen zeggen kennen. „Ontdekt" werd het land in het jaar 1500, echter niet door de Genuees, wiens naam het draagt, maar door de Spanjaard Alfonso de Ojeda. Goagira-Indianenfamilie in de omgeving van Rio Hacha. ganger Odria naar hun vaderland te rug, waar zij aldra op de achtergrond politiek actief werden. Zij schijnen kansen te zien in een come-back naar de macht. Sinds enige tijd zijn ook de commu nisten in Columbia nog als politieke agitatoren werkzaam geworden. Naar misstanden, die zij daarvoor gebruiken, behoeven zij niet lang te zoeken. Noord Amerikaanse specialisten voor hulpprogramma's houden een landher vorming in Columbia voor absoluut noodzakelijk. Twee der dertienmiljoen Columbianen zijn voordurend werkloos. Het ontbreekt aan sociale voorzieningen, aan menswaardige woningen, zieken huizen en scholen de corruptie bloeit en de rijke grootgrondbezitters zien niet in, waarom zij belastingen zou den betalen. Smal en gevaarlijk zijn de wegen door het berglandschap aan de rand van diepe ravijnen. In 1819 had Soanje na lange en bloe dige strijd het spel om Columbia uit eindelijk verloren, maar de zozeer ver langde vrijheid bracht weliswaar het einde van de vreemde heerschappij, maar niet de vrede. Een van de donkerste bladzijden uit de Columbiaanse geschiedenis begon in het jaar 1946, toen de lange tijd overheersende Liberale Partij zich -splitste."Dacrrcfoor 'gelukte' het de con servatieven de macht aan zich te trek ken. De overwinnaars trachtten hun machtspositie door een meedogenloze onderdrukkingsveldtocht tegen hun ri valen uit te bouwen. Een burgeroorlog was het gevolg. Hij kostte in de loop van bijna 10 jaar aan rond 300.000 mensen het leven. In 1953 leidde de binnenlandse politieke chaos tot de machtsovername door het leger. Het kwam tot een dictatuur onder Rojas Pinilla. Ook hem gelukte het niet de burgeroorlog te beëindigen, alleen sprak men onder zijn heerschappij of ficieel van het „bandietenwezen". Ruim vijf jaar geleden gingen de beide vijandelijke partijen een over eenkomst aan. Niet uit liefde tot elkaar maar omdat zij Pinilla ten val wilden brengen. Dat gelukte hun ook. De ex- dictator ging naar Spanje in balling schap. Sindsdien heerst in Columbia offi cieel de burgervrede tussen de libera len en de conservatieven. Ze moet vol gens verdrag tot 1973 duren. Beide partijen delen partitair alle regerings- en bestuursposten. Alleen de president wordt afwisselend om de 4 jaar door een der partijen benoemd, terwijl de andere met het vice-presidentschap genoegen moet nemen. Dit unieke politieke systeem heeft weliswaar de situatie enigszins van haar scherpe kantjes ontdaan, het pre caire evenwicht is niettemin voortdu rend in gevaar. Bij de komende presi dentswisseling moet een conservatief het hoogste ambt overnemen - de eer ste keer na het sluiten van de burger vrede. Vele liberalen vrezen, dat de conservatieven met een man uit hun rijen als president niet meer zoveel consideratie zal hebben. Het afgelopen jaar keerden boven dien ex-president Pinilla en zijn voor- In Bogota wordt de polsslag der tegen woordige tijd voelbaar in de grote win kelstraten, omzoomd door moderne hoogbouw. Naast de communisten, die deze toe standen rijkelijk voor hun propaganda benutten, roeren zich thans de Castris ten, die Cuba's sterke man als voor beeld hebben genomen. Daar Columbia aan Panama grenst, en de V.S. erg be zorgd zijn voor de veiligheid van het Panama-kanaal, vrezen zij de moge lijkheid van een „Zuidamerikaans Cu ba" in Columbia zeer. Washington heeft Bogota miljoenen dollars beloofd, maar die alleen kun nen het noodlot niet afwenden. „En hier, ladies en gentlemen, ziet U het gedenkteken van de grote bevrij der Simon Bolivar", vertelt de gids aan de meestal Noordamerikaanse toeristen. Hij staat op een groot vierkant plein in het centrum van Bo gota. Zouden de stenen der paleizen en kerken, die dat plein omzomen, kun nen spreken, dan zou de toeschouwer menigmaal aan het griezelen komen. Daarop liet de Spaanse generaal Mo- rillo de galgen oprichten, waaraan de Columbiaanse vrijheidsstrijders opge knoopt werden. De generaal was niet erg fijngevoelig. Hij stond op het standpunt, dat het goed was, als men rustig een paar onschuldigen om zo te zeggen als een waarschuwing mee naar het hiernamaals stuurde. De Columbianen wreekten zich na hun overwinning even „groots". Ongeacht het vele bloed, dat destijds vloeide, is het in 1538 gesticht Bogo ta trots op zijn Spaans verleden. Slechts ongaarne stemden in 1949 de conservatieve burgers met het plan in om het aangezicht van de stad grondig te veranderen. Dat het daartoe kwam, was aan het voortdurend groeiende verkeer toe te schrijven, dat de oude straten uit de Spaanse tijd eenvoudig niet meer konden verwerken. Bij deze gelegenheid zouden ook de krotwijken afgebroken worden. Zoals zo dikwijls, bleef een groot deel van de plannen op papier staan. De burgeroorlog kost te zoveel geld, dat voor de sanering van de hoofdstad niet al te veel over bleef. Cartagena, de in het noorden van 't land gelegen havenstad aan de Cari bische Zee, is nog vijf jaar ouder dan Bogota. Men kan met geen enkele plaatselijke patriot een gesprek voe ren, zonder binnen drie minuten op dit feit opmerkzaam te worden ge maakt. Eigenlijk, zo hoort men, moest Cartagena de hoofdstad van het land zijn. Tijdens de Spaanse tijd was Carta gena een der belangrijkste havens van de Nieuwe wereld. Ontelbare galjoe nen, zwaar beladen met de schatten der Inca's, zetten van hieruit koers naar het noordoosten. Een gering deel van het goud en het zilver dat voor de Spaanse kroon bestemd was, bleef aan de handen van de kooplieden van Cartagena kleven. In procenten omge rekend was dit deel niet noemens waard praktisch betekende het tal rijke miljoenenvermogens, die daar ge makkelijk en snel verworven werden. Niet zo snel echter als die, welke de zeerovers zich toeeigenden, 'n Tijdlang was Cartagena voor piraten zoiets als Las Vegas voor door kansspelen be zeten Amerikanen. Met dit verschil, dat de piraten zich minder op hun geluk als wel op hun snelle schepen en kanonnen verlieten. De nieuwe brug over de Meta-rivier bij Villavicencio. Bogota, de hoofdstad van Columbia. Prachtige paleizen en mooie oude ker ken, evenals de grote kathedraal (onze foto) herinneren aan de Spaanse tijd. Het was nog een half uur vóór zonsopgang, toen de „bandoleros" de koffieplantage overvielen. In minder dan tien minuten hadden zij hun gru welijke werk volbrachtde eigenaar, zijn gezin en de arbeiders waren ver moord en vreselijk verminktde woon- en bijgebouwen stonden in vlammen. De politie hoorde pas dagen later van de overval, maar toen was van de bandieten al geen spoor meer te vinden. Elke dag worden in Columbia ge middeld tien mensen het slachtoffer van de „bandoleros". Het aantal roof moordenaars wordt op rond 60.000 geschat en het gaat daarbij beslist niet om een conservatieve schatting. Zij bedrijven hun misdaden in vijf van de 16 staten van Columbia en zijn meestal acht tot tien man sterk. Hun aanvoerders geven zichzelf ro mantische namen als „Kapitein Wraak" 1 Kapitein Mes" of „Kapitein Vergif",1 maar hun bedrijf heeft niets met ro mantiek te maken. Zij vergenoegen er zich niet mee hun slachtoffers te doden, maar ze hebben er meestal ook nog een sadistische vreugde aan hen te onthoofden. Vaak zoeken zij zich voor hun over vallen afgelegen plantages of dorpen uit, maar soms wagen zij zich zelfs in kleine stadjes. Vijf jaar is het gele den, dat 50 „bandoleros" het Colum biaanse dorp Vera Cruz overvielen. Toen zij vaststelden, dat twee mannen hun ontkomen waren, onthoofden zij 22 bewoners van het dorp. Drie jaar geleden werd de in het zuiden van Columbia gelegen stad Muila het slachtoffer van een overval van 20 bandieten. Zij onthoofden 50 bewoners, verwonden 20 andere en plunderden talrijke winkels. Op Kerstavond van het afgelopen jaar verzamelden zich 500 bewoners van Buga voor het zingen van Kerst liederen. Daarna werd een vuurwerk afgestoken. Nadat de aanwezigen over de eerste vuurpijlen juichten, was er een vreselijke explosie. Ze doodde 50 mensen en verwondde meer dan 100. De politie beweerde weliswaar, dat bandieten hier niets mee te maken hadden, maar veel mensen hielden er een andere mening op na. De sceptici hebben gelijk, want de „bandoleros" behoren, afgezien van een enkele kleine groep, tot een van beide grote partijen van het land. De ene kant zoekt liberalen als slacht offer, de andere conservatieven. Daar momenteel de liberalen de pre sident benoemen, vermoeden vele Co lumbianen de aanslagplegers van Bu ga onder die „bandoleros", die zich op hun „conservatieve bezinning" be roepen. Al mag ook de politiek in het ban ditisme een rol spelen, toch zijn de kenners der Columbiaanse verhoudin gen ervan overtuigd, dat de rover hoofdmannen in meerderheid de poli tiek slechts als alibi voor hun hang naar een misdadig leven gebruiken. De politie en het leger zijn te zwak en te slecht uitgerust om de rovers- plaag de baas te worden. In Bogota beschouwt men het al als een hele vooruitgang, dat het aantal „bandole ros" de laatste jaren van 300.000 tot 60.000 teruggelopen is. De overgeble venen zorgen er echter voor, dat de vermindering der totale sterkte door hun betere bewapening en waar mo gelijk tot grotere agressiviteit opge heven wordt. Op dinsdag 27 februari organiseert de Soester Bromfiets Club een droppings- tocht voor wandelaars. Om 20 uur wor den de deelnemers bij hotel Bos en Duin met gesloten auto's naar een zorgvuldig geheim gehouden plaats ge bracht en zij moeten trachten langs de kortste weg naar de startplaats terug te lopen. Er zal voor gezorgd worden dat men niet verdwalen kan. Onze herensalon Is wegen ziekte enkele dagen

Soester Courant | 1962 | | pagina 5