De slag in de Javazee en de Üan Straeienlaan. HET OOG GERICHT OP ROBERT KENHEDY. Officiële mededelingen, Jaarvergadering Dierenbescherming. Vergadering Christelijk V ervoerspersoneel. Spoedeisende Raadsvergadering. Sneeuwruimen. Dalco-f eestavond. V.V.Z. won eerste wedstrijd. DINSDAG 27 FEBRUARI 1962. 41e JAARGANG nr. 1«. S OESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post S.SS UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 1261M Vandaag 20 jaar geleden vond de slag in de Javazee plaats en de marine- strijdkrachten van Schout bij Nacht Karei Doorman streden daar een strijd zonder hoop tegen de Japanners. Vele schepen gingen verloren en vele dappere Nederlanders kwamen om het leven omdat zij het bevel van de Schout bij Nacht ,,Ik val aan, volg mij", opgevolgd hadden. Onder hen was de Kapitein ter Zee Philippijn Bernardus Maria van Strae- len, die in de Lange Bergstraat te Soestdijk woonde. Vier jaar na zijn heldendood werd deze straat naar hem Van Straeienlaan genoemd. De verraderlijke en misdadige aanval van de Japanners op Pearl Harbour werd gevolgd door grandioze succes sen, die Japanners deden geloven dat zij de oorlog zouden winnen. Zij ver overden al gauw Singapore en niet lang daarna werd aan de bezetting van Nederlands Indië begonnen. Op de 27ste februari 1942 lag een geal lieerde vlooteenheid in de wateren bij Soerabaja. Schout bij Nacht Karei Doorman kreeg het bericht dat een sterke Japanse eenheid bij het eiland Bawean waargenomen was. De Schout gaf onmiddellijk het bevel uit te va ren en in de loop van de middag ont moetten de geallieerde schepen de Ja panners, die direct begonnen te vuren. Karei Doorman kreeg nu van admiraal Helfrich het bevel ,,Val de vijand aan en vernietig hem". Het eerste was uit voerbaar, maar het tweede helaas niet, want de Japanners waren veel sterker. Doorman vroeg om extra vliegtuigen maar die waren er niet en dat maakte de strijd nog meer ongelijk, want de Janpanse vliegers stortten zich met doodsverachting op de schepen van de geallieerden. Deze beschikten over de lichte kruiser ,.De Ruyter", de zware Britse kruiser „Exeter", de zware Amerikaanse krui ser ..Houston", de lichte Australische kruiser ,,Perth", de lichte Nederlandse kruiser ,,Java", vier Amerikaanse tor pedojagers, twee Nederlandse en drie Britse torpedojagers. Kort voor de Japanners tot een zwa re aanval overgingen verzocht de Schout bij Nacht opnieuw om viegtui- gen, maar opnieuw kreeg hij te horen dat die er niet waren. In aantal schepen was de Japanse over macht niet zo groot, maer het geschut droeg veel verder, zodat Doorman ge noodzaakt was zijn schepen dicht bij de vijand te brengen om met schieten succes te hebben. Voor de kanonnen van de geallieerde schepen met schie ten begonnen hadden de Japnners al vele treffers geboekt. De „De Ruyter" werd het eerste getrof fen, maar niet ernstig en de geallieer den hadden succes met het treffen van een Japanse kruiser, die zich door een rookgordijn aan waarneming onttrok. De Nederlandse vliegtuigen, waarom Karei Doorman tweemaal tevergeefs had gevraagd, verschenen toch en zij vielen het Japanse eskader aan. Toen de strijd een uur aan de gang was keerde de krijgskans ten voordele van de Japanners. De „Exeter" werd zwaar getroffen en kort daarop kreeg de jager „Kortenaer" een voltreffer die het schip onmiddellijk deed zinken. Ernstige verwarring ontstond in de ge allieerde gelederen door het afzwen ken van de „Exeter". Het duurde even voor de slagorde hersteld was, maar er 'viel niet veel meer te redden. De ja ger „Electra" brak doormidden en zonk. Nu gaf de Schout bij Nacht het be roemde bevel ,,A11 ships follow me" en hij viel aan. Het gealliaerde eskader maakte een omtrekkende beweging, maar een zware Japanse torpedo-aan val bracht grote moeilijkheden, hoewel gelukkig geen verliezen. Wel bracht een Japanse duikboot de jager „Jupiter" tot zinken. 's Avonds om half tien was Doorman alle torpedoboot jagers kwijt en hij moest de strijd voortzetten met de kruisers Java, De Ruyter, Perth en Houston. Opnieuw opende het geallieerde es kader het vuur in een hopeloze strijd. Een vijandelijke torpedo trof de Java, die in brand vloog. De Houston en de Perth draaiden af en ontkwamen aan de vernietiging in de Javazee, maar de volgende dag werden ze op de rede van Bantam tot zinken gebracht. De Java verdween in de diepte en op dit schip bevond zich Kapitein ter Zee van Straelen. Op het voordek van de Tijdens het bezoek van het echtpaar Robert Kennedy aan Nederland ging de belangstelling van Ethel Kennedy uit mar het costuummuseum aan de Lange Vijverberg in Den Haag. De acteur Ciays Voorberg viel de eer te beurt de charmane bezoekster te mogen rondleiden. De Ruyter verzamelden zich vele le den van de bemanning om het schip te verlaten. Velen konden zich redden. Schout bij Nacht Karei Doorman zou dit ook gekund hebben, maar hij bleef op de commandobrug. Het schip ex plodeerde en zonk langzaam weg, ter wijl Schout bij Nacht Doorman zijn plaats niet verliet. De afdeling Soest van de Nederland- sche Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft gisteravond in het Oran je Hotel de jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer P. M. Wijsmuller, die er in zijn ope ningswoord op wees, dat ook in het afgelopen jaar veel werk verricht is. De inspecteur, de heer Van Renswouw, had veel inspectie- en onderzoekwerk, maar toch wist hij tevens 92 dono- teurs te winnen, honderden kalenders te verkopen, te assisteren bij de poli kliniek en de beheerder van het asiel te vervangen als deze afwezig was. De voorzitter bracht de inspecteur hiervoor dank. Tevens werd dank ge bracht aan mevr. Van Woerkom, me vrouw Menge en het echtpaar Kok, die veel voor de vereniging gedaan hebben. De heer Wijsmuller consta teerde met genoegen dat ook in het afgelopen jaar de samenwerking met de politie niets te wensen overliet. Het jaarverslag van de secretaris, de heer C. J. 't Hart, gaf een uitvoerig overzicht van de werkzaamheden die in 1961 verricht zijn. De heer 't Hart deelde mee dat de heer Wijsmuller tien jaar voorzitter van de afdeling is en hij huldigde hem met de woorden ,,U bent bezeten van het werk voor de Dierenbescherming. Tien jaar lang hebt U uw medebestuursleden lof toegezwaaid, nu komt die lof U toe". De voorzitter ontving een platenbon en sigaren. In het jaarverslag van de secretaris werd o.m. gewezen op de verhoging van de hondenbelasting die het be stuur zeer ter harte ging. Er is van alles gedaan om te trachten deze ver hoging te voorkomen, maar de raad ging accoord met het voorstel van het college van B. en W. Ook de secretaris wees op het vele werk dat door de penningmeester ver richt is en op de werkzaamheden waarmede enige bestuursleden en le den zich verdienstelijk maakten. In juni van het afgelopen jaar werd door de secretaris het plan ter taf fl gebracht een rusthuis voor paarden te stichten. Dit in navolging van Enge land en Zwitserland, Het financiële deel van deze aangelegenheid geeft nog zorgen, zodat aan de leden ver zocht werd etensresten te bewaren om de voedingskosten te drukken. Het l'<»t in de bedoeling dat paarden, die voor de Paardenkamp bestemd zijn, in geen geval naar het slachthuis gaan. Mochten zij ziek worden dan zullen zij pijnloos uit hun lijden verlost worden indien de dierenarts dit nodig acht. Het financieel verslag van mevr. W. H. van Woerkom b-f-.ztte lof voor de velen die 't de penningmeesteresse niet moeilijk maakten en vroegtijdig hun bijdrage gireerden. De balanstotalen bedragen 42.000.-. Er werd 25.00.- afgeschreven en na het voldoen aan alle verplichtingen bleef er 46. winst over. Dat het werk van de inspecteur veel omvattend is bleek o.m. uit het feit, dat 200 klachten behandeld moesten worden, terwijl hij te maken had met 20 honden die bij aanrijdingen betrok ken waren. Het verslag van het wel en wee waar mee het dierenasiel in het afgelopen jaar te maken had bevatte prettige gegevens over de geslaagde derde le pel-actie, die 2000.voor het asiel opleverde. Aan pensiongelden kwam 5600.binnen en dat is 1200. méér dan in het jaar 1960. Dit jaar zal echter veel geld aan schilderwerk uitgegeven moeten worden. Er zijn het afgelopen jaar een drietal kleine speelterreinen aangelegd. Deze staan in verbinding met de kennels. Het ligt in de bedoeling dit jaar nog meer speelvelden aan te leggen. Voor de polikliniek is steeds veel be langstelling. Het dringt langzamerhand tot het publiek door dat daar goede en goedkope hulp geboden wordt. In 1961 is geen enkel zwerf- of af- standsdier overleden en het asiel bleef vrij van honden- en kattenziekte. Er werden in het afgelopen jaar 16943 overnachtingen geboekt tegen 16351 in 1960. Er zijn diverse honden en katten die reeds een of twee jaar in het asiel verblijven. Als opvolger van de heer N. van den Broek werd mevrouw A. H. W. Rut- gers van Rosenburg-Baronesse van Harinxsma thoe Sloten in het bestuur gekozen. De afdeling Soest van de Prot. Chr. Eond van Vervoerspersoneel heeft in gebouw „De Rank" een vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer G. J, Broekmaat, die na zijn wel komstwoord een overzicht gaf van de wijzingingen die met betrekking tot de Regeling Dienst Voorwaarden op handen zijn. Secretaris A. van Steendelaar gaf een overzicht van het werk van de bond, die ervoor zorgde dat de maatschappe lijke positie van de werknemers in het vervoersbedrijf verbeterde. Steeds meer gingen de arbeiders het belang van de vakbeweging inzien. Tot de tweede wereldoorlog bloeiden de christelijke vakbewegingen, maar in de oorlog werd het contact door de le den vrijwillig verbroken. In 1945 bleek al gauw dat de onderlinge band van de leden sterker geweest was dan het oorlogsgebeuren en opnieuw brak een nieuwe bloeiperiode aan. In Soest heeft de bond thans dertig leden. De leden van de gemeenteraad zijn in spoedeisende vergadering bijeen ge roepen tegen morgenavond, woensdag 28 februari, te 7.30 uur. In deze vergadering zal het treffen van maatregelen t.a.v. de overwegen in de Dalweg en de Talmalaan worden be handeld. Het ligt in het voornemen direct na de opening de vergadering met geslo ten deuren te vervolgen. Na de be raadslaging met gesloten deuren kan eventueel de vergadering in het open baar worden vervolgd. De corpschef van politie hoopt, even als iedereen, dat er geen sneeuw meer komt, maar mocht dit wel het geval zijn, dan dient ieder te bedenken, dat het gedeelte voor zijn huis vrij van sneeuw en gladheid dient te zijn. Is dit niet het geval, dan zal de politie procesverbaal opmaken. Sinds zaterdagavond j.1. luidt voor de le den van de personeelvereniging „Dal- co" het gevleugelde woord van Wim Kan „Uithuilen en opnieuw beginnen" niet meer. Voor hen is het nu geworden „Uitlachen en opnieuw beginnen". Deze verandering kwam tot stand op de jaarlijkse feestavond van de vereniging, waar cabaret Eddy de Valk met zijn „Sterrenparade" de lachspieren wel zeer los gemaakt heeft. Het programma begon met het openings woord van de voorzitter de heer Th. G. van Gelder, die zijn plaats achter de microfoon gaarne afstond aan Frans Vrolijk. En vrolijk was Frans. Hij lijmde niet al leen op kundige wijze de verschillende onderdelen aan elkaar, maar wist boven dien een goed eigen nummer te brengen. Lachen was ook het thema, waarop de „Mounties" voortborduurden. Wie dit duo reeds voor de t.v. zag, zal begrij pen, dat hun optreden als zingende zusjes een toppunt van kolder werd. Sensatie brachten „The Dutch Rolling Stars" en het nummer acrobatiek van de „Broytons" liep ook op wieletjes. Met een inderdaad „daverend" slot van het accordeon-duo de Gerto's kwam het einde van deze zeer geslaagde avond. Het ging niet zo best met V.V.Z. in de zaterdagmiddagcompetitie waaraan Hij is de broer van de Amerikaanse president, zijn voornaamste adviseur en vertrouwensman, en schijnt ondanks zijn jeugd een figuur van formaat te zijn. Hij trekt zich weinig of niets aan van de meningen die men over hem heeft en vindt het heel gewoon zich te laten fotograferen met zijn das los, een been nonchalant op een bureau en zon der jasje. In Indonesië heeft hij studenten onge- zouten de waarheid gezegd en toen hij een ei naar zijn hoofd kreeg tij dens een toespraak bukte hij slechts en ging rustig door met spreken. Er zullen ongetwijfeld veel mensen zijn die de Amerikaanse president en zijn broer te jong vinden en die terugver langen naar de tijd van Eisenhower en Dulles. Waarschijnlijk vergeten zij dan dat Eisenhower en Dulles door een krachtiger houding hadden kunnen voorkomen dat de Russen zich een half jaar geleden als wereldheersers aan stelden. Dat is gelukkig al heel wat minder geworden en waarschijnlijk is Qit niet het minst te danken aan de houding van jonge mensen met hoge posities in Amerika. Een ander facet van deze houding is de wijze waarop de president en zijn broer zonder enige schroom stelling nemen tegen allen die de neger een tweederangs burger vinden. Bij honderdtallen zijn negers voor re geringsfuncties aangezocht waaraan ze onder Eisenhower niet toekwamen. En dat is toch wel een heel belangrijk winstpunt. KANTMAN. de „Vrienden Van Zonnegloren" diT seizoen voor het eerst deelnemen. Er was nog geen enkele wedstrijd gewon nen, maar nu is E.F.C. '58 dan toch het slachtoffer van de Soester spelers geworden. Het werd een 3-2 zege, die in Ermelo met een gehavend elftal behaald werd. Gelukkig was E.F.C. niet volledig, want anders zou het waarschijnlijk weer een nederlaag geworden zijn. Een kwartier na het beginsignaal had V.V.Z. pech. Back Van Kooij speelde de bal terug op keeper Van Kooij, maar die was net zijn doel uit en E.F.C. nam de leiding. In de tweede helft trok V.V.Z. fel ten aanval en in een kwartier werden 3 doelpunten gemaakt. Van Ginkel scoor de tweemaal en Onderstal zorgde voor de derde goal. V.V.Z. bleef enthou siast doorspelen en gaf E.F.C. weinig kans, hoewel de mannen van Ermelo trachtten alsnog tot een gelijk spel te komen. Ze brachten het echter niet verder dan een 2-3 nederlaag. VERANDERING SPREEKUUR BURGEMEESTER. Morgen, woensdag zal de Burgemees ter spreekuur houden van 8.30 tot uierlijk 9.30 uur. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING. De volgende maand zal de inenting te gen kinderverlamming worden voortge zet. De kinderen geboren in 1960, die in het voorjaar van 1961 3 injecties hebben ge had worden opgeroepen voor de 4e prik. (Hebben kinderen van dit geboortejaar in het vooriaar van 1961 slechts 2 prikjes en in het najaar 1 injectie gehad, dan zal men eerst eind 1962 een oproep ont vangen). Bovendien zullen de kinderen, geboren in het 2e halfjaar 1961, opgeroepen wor den voor hun le injectie (in mei en juni a.s. volgt de 2e en 3e injectie). Aan het einde van deze maand zullen de oproe pen verzonden worden. Nog éénmaal zal de gelegenheid worden gegeven om kinderen, die nog niet, of niet volledig zijn ingeënt, te doen inen ten. (Onvolledig zijn ipgeënt de kinderen geboren in de jaren 1945 t/m. 1956, die slechts 1 of 2 injecties hebben gehad. Voor de kinderen geboren in 1957 t./m. 1959 zijn 1, 2 of 3 injecties onvoldoende. Een aanvrage, om deze niet of onvolle dig ingeente kinderen alsnog te laten in enten dient per omgaande, onder opgave van juiste naam en geboortedatum, van het kind te worden ingediend ten ge meentehuize (tel. 2643, toestel 3).

Soester Courant | 1962 | | pagina 1