Thans gevestigd te BAARN: ACCOUNTANTSKANTOOR VAN VUURDEN 6 APRIL 1917. GRANDIOOS KARHAVALSFEEST CIRCUS LEUT SOëSTERBERG F. M. VAN VUURDEN GEZOCHT Soester Schaakclub. Vergadering „V ogelvreugde". Uit voering „Apollo". BLIJDE BOODSCHAP BLIJ DRUKWERK DRUKKERIJ SMIT Olympia-V olleybal. Jaarvergadering V.Y.Z. Kalf als prijs. S.V.V.-Volleybal. Onofficiële mededelingen Karnaval Instuif. Jaarvergadering Groninger Vereniging. Globetrotter. B.D.C.-liaudbal. Pastoor dr De Bruijn ingehaald. Lid van het Nederlands Instituut van Accountants (N.I.V.A.) Eemnesserweg 27a - Telefoon (02954)-4425. Vijf en veertig jaren geleden verklaar de Amerika het Duitse Keizerrijk de oorlog. Als we - gewoonte getrouw - met dit artikeltje een feit memoreren, dat een veelvoud van vijf jaren geleden heeft plaats gehad, dan zult u wellicht zeg gen „Is het herdenken van de oorlogs verklaring van de Verenigde Staten aan het toenmalige Duitsland wel de moeite waard. Er is sinds die tijd heel wat gebeurt. Amerika heeft daarna nog eens de oorlog verklaard aan onze Oosterburen, en die tweede keer wa ren we er veel nauwer bij betrokken. Bij het nalezen van de voorgeschiede nis,- die leidde tot de merkwaardige datum 6 april 1917, is er zulk een frap pante overeenkomst met gebeurtenis sen uit de tweede wereldoorlog, dat we de verleiding niet kunnen weer staan om een en ander - uit de histo- tie opdiepend - met deze publicatie aan de lezer mee te delen. We willen, in willekeurige volgorde, enkele punten noemen. U zult, al le zende, bemerken, dat er „niets nieuws onder de zon" is. Medogenloze politiek doet aantal vijanden toenemen. Zc tegen het einde van het jaar 1916 en in het begin van 1917 was het nog helemaal niet zeker, dat Duitsland de oorlog zou verliezen. Integendeel, de Duitse oorlogsleiders dachten er met ernst en reden over na om Engeland - toen al de geduchtste vijand - de ge nadeslag toe te brengen. Dit moest op zee gebeuren. En zo kwam men op het idee van de onbeperkte duikbootoorlog, d.w.z., dat in bepaalde gebieden rond Engeland en ook Frankrijk, Duitse on derzeeërs elk schip - ook elk neutraal schip dus - zouden torpederen. Langs de kusten van Engeland, het Kanaal, de Noordzee, de Ierse zee en langs de kust van Frankrijk, zowel op de Oce aan als op de Middellandse Zee, zou geen enkel schip meer veilig zijn. Ook geen Amerikaans schip. Hierin school gevaar. Dit gevaar werd door sommige Duitse leiders ook wel ingezien. Bo vendien waarschuwde de Duitse gezant te Washington, Bernstorff, de Duitse keizer voor mogelijke gevolgen van de onbeperkte duikbootacties. jongelni. r.k., om goed gek te doen op 't Lees vooral de elders in dit blad gepu bliceerde onofficiële mededeling. De marinestaf, generaal Ludendorff en bovenal de Duitse keizer, Wilhelm II, dachten, dat het met Amerika nog wel zou meevallen. En de Amerikanen zélf Och, die bemoeiden zich niet met de Europese oorlog. De Monroe-leer deed nog ten volle opgang. Behalve bij president Wilson, die wel degelijk inzag, dat de nieuwe Duitse maatregel zijn land het meest zou treffen, vooral economisch. Zo was Amerika een land, waarvan de leider overtuigd was van de noodzaak tot deelname van zijn volk aan de oorlog, maar waarvan de on derdanen er niets voor gevoelden om iri Europa te gaan vechten. Het zouden de Duitsers zelf zijn, die met hun ge nadeloze oorlogvoering het denken van het Amerikaanse volk zouden om buigen. Amerika onderschat. De Duitsers waren zich hiervan niet bewust.Zij achtten deelname van de Verenigde Staten aan de oorlog niet mogelijk. En indien zij het mis had den Dan was er nog niets aan de hand. Hoe kon er ooit een Amerikaans leger naar het Franse front worden overgebracht met al die Duitse onder zeeërs Als het zover zou komen, dat er Amerikanen daadwerkelijk zouden gaan meedoen, dan was Engeland, we gens de totale blokkade, allang uitge schakeld. En, al was het moeilijk om ook Oostenrijk over te halen tot de wrede duikbootcampagne, de voor standers van een „rücksichtslose" oor logvoering kregen hun zin. Op 9 janu ari 1917 nam Wilhelm II, op zijn hoofd kwartier te Pless in Silezië, de beslis sing, die zijn eigen ondergang zou be tekenen. Per 1 februari zouden Duitse duikboten in de aangegeven zeegebieden elk schip naar de bodem van de zee jagen. Eén dag daarvoor, op 31 janu ari, werd Amerika gewaarschuwd. Aan president Wilson werd meegedeeld, dat zijn schepen, mits zij duidelijk kenbaar waren, bepaalde routes volgden en geen contrabande aan boord hadden, gespaard zouden blijven. Wilson rea geerde scherp. Hij stuurde de Duitse gezant naar huis, maar verklaarde nog geen oorlog. Hij wachtte nog even, en terecht. Spoedig ondervonden de Ame rikanen aan den lijve de gevolgen van de Duitse U-bootpolitiek. Drievijfde van de Amerikaanse uitvoer gold Engeland en Frankrijk en, nu uitvaren met deze goederen gelijkstond met zelfmoord, stapelden de vrachten op de kaden van de Oostelijke haven zich op. In han delskringen werd men wrevelig, ver ontwaardigd en vijandig tegenover de Duitsers. De Duitsers verloren het laat ste restje sympathie. Stuntelige diplomatie uitgebuit. De Duitsérs deden niets om de sym pathie terug te winnen. Zij deden juist het tegenovergestelde. Zij zochten con tact met de vijand van de V.K. Mexico. De minister van buitenlandse zaken, Zimmermann, zegde in het geheim steun toe aan het land, waar nog maar kort geleden Amerikaanse troepen waren bin nengerukt naar aanleiding van vele grensincidenten. Zimmermann beloofde Mexico teruggave van de in 1848 door de V.S. geannexeerde gedeelten Texas, Nieuw-Mexico en Arlzona. Tevens pro beerde Duitsland Japan tegen Amerika op te zetten. Deze stuntelige politiek - want hoe wilden de Duitsers hun belof ten aan Mexico nakomen - kwam ter kennis van de Engelse „Intelligent Ser vice". En de Britten wisten wel weg met deze gegevens. Dit was dè kans Presi dent Wilson was dan ook spoedig op de hoogte van het Duitse gewroet. Hij begreep maar al te goed wat de Duit sers wilden in Midden-Amerika een beweging, een zg. vrijheidsoorlog, op gang helpen tegen de V.S. en zelf bui ten schot büjven. Dit kon niet worden geduld. Alle aarzeling was nu bij de president verdwenen. Op 1 maart wer den de geheime Duitse plannen voor publikatie in de Amerikaanse dagbladen vrijgegeven. De reactie van het Ameri kaanse volk was volkomen. En zo kon 12 maart aan de Amerikaanse handels vloot opdracht worden gegeven om zich te bewapenen tegen duikboten. De Duit sers reageerden nogmaals op hun eigen lompe manier. Diezelfde dag vielen zij de Amerikaanse koopvaarders aan. Het eerste schip, de „Algonguin", zonk naar de diepte. Op 19 maart brachten zij de „Vigalanta" tot zinken. Nu was de maat vol. lijke misstap door reglementair met 3-0 te verliezen van rode lantaarn draagster Spirit 2. Een van de meisjes vergistte zich in de speelavond, waar door het team onvolledig was. Het derde herenteam ondeed zich van een lastige tegenstander. Zij wonnen na een spannende wedstrijd met 3-1 van B.G. en S.V. 2. Setstanden 16-14, 15-13, 15-17 en 15-12. Het tweede herenteam tenslotte toon de zich sterker dan V.V.A. 3 en won met 3-0. Setstanden 15-7, 15-6 en 15-8. Het eerste herenteam tenslotte maakte een halve misstap door gelijk te spelen tegen een fanatiek spelend Wovo. Set standen 11-15, 15-12, 10-15 en 15-13. (2-2). Het programma voor deze week luidt. Donderdag Spirit 4Olympia 2 (heren), 8.30 uur. V.V.A, 1Olympia 2 (dames), 915 uur. Het 2e tiental van Soest stelde niet teleur. Had het reeds 3 wedstrijden in de competitie S.G.S. gewonnen, vrijdag- avond speelde het zijn 4e wedstrijd tegen Putten 1 en won deze met 7-3. Een mooi resultaat. 12 maart speelt de Soester Schaakclub tegen Soesterkwartier te Amersfoort die 2 wedstrijden won en 1 remisie speelde, zodat Soest maar remise be hoeft te halen om kampioen te worden. De uitslag Soest 2Putten 1 was G. H. LieC. Bakker 1-0. J. TimmerA. Teeuwe V2-V2. C. v. BeinumW. J. Koning V2-V2. C. BlokpoelH. E. -Mante 0-1. C. v. DijkJ. Westra 1-0. Ir B. A. GeerlingsH. Termaat 1-0. C. Hilhorstniet opgekomen 1-0. A. HilhorstMevr. Nieland 1-0. A. v. ZuilenA. H. Poncioon 1-0. C. v. CoeverdenJ. v. d. Brink 1-0. Aan de oneven borden speelde Soest met wit. De vereniging „Vogelvreugde" houdt donderdag 1 maart een vergadering in café Middelwijk. Er is bestuursverkie zing en er zal een verloting gehouden worden. Donderdagavond, 1 maart, geeft de mannenzangvereniging Apollo een con cert onder leiding van de heer G. J. J. v d. Schepop in wijkgebouw „De Rank" achter de Wilhelminakerk. Er worden ondermeer werken van Mendelssohn, Altink, Schuberc""^n Verdi uitgevoerd en enige negro spirituals gezongen. Het I chr. gemengd zangkoor „De Lofstem" te Den Dolder verleent medewerking Voor een (geboorte - ondertrouw - huwe lijk - jubileum - heropening enz.) gebruikt U natuurlijk in een moderne, verantwoorde vormgeving. Onze collectie is zeer uitgebreid en modern, terwijl wij U een vlotte levering garanderen. Van Weedestraat 35 - Soestdijk De kwaliteits-drukkcr sinds 40 jaar. Amerika's kracht. Op 2 april 1917 werd tot oorlog beslo-1 ten. Met 82 tegen 6 stemmen besloot de Senaat en met 373 tegen 50 stemmen besloot het Huis van Afgevaardigden president Wilson te volgen in zijn daad werkelijke strijd tegen de Centralen. Op 6 april 1917 verklaarden de Vere nigde Staten van Amerika de oorlog aan Duitsland en zijn bondgenoten. Snel en efficiënt werd het oorlogsapparaat op gang gebracht: In juni 1917 arriveerden de eerste Amerikaanse troepen in Frank rijk. Ondanks Duitse duikboten werden vanaf dat moment per maand 300.000 Amerikanen in de Franse havens ont scheept. In 1918 stonden niet minder dan twee miljoen Amerikaanse militai ren aan het Westelijk front, modern be wapend, technisch perfect uitgerust, voor zien van tanks en vliegtuigen. Tegen een dergelijke overmacht waren de Duitsers niet bestand. Het front rolde terug De Duitsers hadden gepro beerd Engeland door middel van een wrede zee-oorlog op de knieën te krij gen. Engeland kreeg er echter een mach tige bondgenoot bij. Het was de Duitse regering, die in het najaar van 1918 aan president Wilson vroeg naar de voorwaarden voor een wapenstilstand. Dat het eerste damesteam van Olympia zo'n gemakkelijke overwinning zou be halen op het Amersfoortse Spirit 1 had niemand verwacht. Rustig spelend hadden de Soester meisjes echter geen moment last van het bijzonder slecht op dreef zijnde Spirit, getuige de set standen 15-4, 15-11 en 15-5. (3-0). Het tweede damesteam maakte een le- aan dit concert. Dit koor zingt werken van Weber, Schulze, Di Lasso, Straszen en Biersma. De akkodeonvereniging Animato zal voor afwisseling zorgen met werken van Herold, Zeiler, Laetan- tius en J. B. Kok. De voetbalvereniging V.V.Z. heeft in rc-staurant Zonneheuvel de jaarverga dering gehouden. Voorzitter W. de Rui ter sprak in zijn openingswoord zijn vreugde uit over de goede opkomst. Hij bracht de overgang van de zomer avondcompetitie naar de zaterdagmid dagcompetitie in herinnering. Het eer ste elftal doet het niet best, het tweede is bijna kampioen en het derde staat er eveneens goed voor en heeft kans op het kampioenschap. De voorzitter bracht dank aan de vereniging B.D.C. en de gemeente, die de overgang naar de zaterdagmiddagcompetitie mogelijk gemaakt hadden. Secretaris A. v. d. Broek deelde in zijn jaarverslag mee dat 't ledental terugge lopen was. In het seizoen 1959-1960 wa ren er 58 leden, het vorig jaar 45 en nu 41. In het afgelopen jaar is een der de elftal opgericht. Penningmeester F. Sterrenberg moest een pessimistisch geluid ten aanzien van de financiën laten horen. Het voor stel, de contributie van 1,25 op 1,75 per maand te brengen, werd dan ook aangenomen. Met deze verhoging kan de begroting sluitend gemaakt worden. Trainer Admiraal heeft het te druk met zijn werk om voldoende aandacht aan de drie elftallen te kunnen besteden, zodat besloten werd een nieuwe aan te stellen. Aan de wintertraining zal meer aandacht besteed worden dan voorheen en getracht zal worden voor deze training zaalruimte te krijgen. Er komt een jeugdafdeling onder het motto „wie de jeugd heeft die heeft de toekomst". De heren B. Admiraal en L. Brunt zullen de plannen voor deze jeugdafdeling uitwerken. Er zal ook een elftalcommissie benoemd wor- den, maar daarmee wacht men tot de nieuwe trainer aangesteld is. Twee met-spelende leden zullen met de trai ner de elftalcommissie vormen. De heren J. v. Kooij en K. van Veen- zullen het clubblad verzorgen en er werd besloten op vrijdag een contact- avond in restaurant Zonneheuvel te houden. Ir oktober is er een jongvee-keurings dag gehouden, welke georganiseerd werd door de Rundveefok- en controle vereniging Soest. Op die dag is er een verloting gehouden met een kalf als prijs. Wie dit kalf niet kon hebben zou 100,krijgen, maar de heer G. v. d. Hoef, Molenstraat 15, zag wel iets in het kalf, dat hij kan onderbrengen bij de heer W. Logtensteijn, Kerkpad z.z. Gistermorgen stond op de Molenstraat een wagen, die rijkelijk van stro voor zien was. Tussen het stro bevond zich het kalf, dat aangeboden werd door de heren L. Dooper, P. A. Wantenaar, P. R. Logtensteijn, A. J. v. Voorthuizen, C. W. Logtenstein, bestuursleden van de vereniging en de heer J. Maatman, controleur. De heer Dooper wenste de heer v. d: Hoef en zijn echtgenote geluk met de prijs en overhandigde het afstam mingsbewijs en het bewijs van ge zondheid. De vereniging had er prijs op gesteld een volbloed stam- boekkalf als prijs beschikbaar te stel len en vond het prettig dat deze prijs ook geaccepteerd werd, hoewel men met een briefje van 100,goedkoper uitgeweest zou zijn. De voorouders van dit kalf van ruim een week voldoen aan alle eisen welke men aan stamboekvee mag stellen, zo dat de heer v. d. Hoef ervan over tuigd kan zijn dat hij een prima kalf heeft. Het besluit het dier bij de fami lie Logtensteijn onder te brengen noem de de heer Dooper een verstandig be sluit. De heer v. d. Hoef dankte de bestuurs leden voor het afleveren van het ge schenk en de dank van mevr. v. d. Hoef bestond uit het aanbieden van koffie en koek. Het kalfje heet Rijkje 11, de moeder heet Rijkje 6 en de vader Haskera Do- nar. Het dier is geboren op 15 februari en de fokker is de heer Dooper. Groot moeder Rijkje 3 heeft getoond heel wat mans te zijn op het punt van de productie. Toen dit dier 2 jaar en 8 maanden oud was leverde het in een jaar 5908 kilo melk met een vetgehalte van 3.88 °/o in 357 dagen. Bij 3 jaar en 10 maanden was dit 5274 kilo, verge halte 4.26 °/o in 299 dagen en bij 4 jaar en 10 maanden 5459 kilo, 4.20 °/o in 304 dagen. Nu het derde damesteam van de Soes ter Volleybal Vereniging uitgespeeld is en er dus al aardig schot in de com petitie begint te komen, staan er voor de overblijvende twee damesteams en de drie herenteams toch nog een be langrijk aantal wedstrijden op het pro gramma. Vooral voor het tweede heren team, dat niet vrij van degradatiezor- gen is, zullen de laatste loodjes zwaar wegen. In de afgelopen week had het derde herenteam vrij, terwijl het tweede he ren team op twee avonden moest spelen. Tegenslag door ziekte e.d. had tot gevolg dat dit team op deze avonden met niet minder dan drie invallers moest uit komen. Het eerste damesteam moest de strijd aanbinden tegen V.V.A. 4. De wedstrijd werd voor V.V.A. een blamage, want in drie sets kon dit team het niet verder dan drie tegenpunten brengen. De Soes ter dames wonnen namelijk met niet minder dan 15-1, 15-0 en 15-2. Het tweede damesteam van de rood- witten kon zijn draai niet vinden. Stroef draaiend kon het de Woudenbergse da mes, die aan de kop van de ranglijst staan, niet wezenlijk bedreigen. De set standen waren hier: 9-15, 10-15 en2-15. Het treffen tussen het eerste en tweede herenteam leverde een vrij gemakkelijke overwinning voor het eerste team op. Niettemin bood het tweede team - dat met drie invallers speelde - goed tegen stand. De setstanden waren 15-8, 15-8 en 15-11. Ondanks het feit dat weer met invallers gespeeld moest worden, speelde het 2e herenteam van S.V.V. tegen VIOS 2 'n uitstekende wedstrijd. Vrouwe Fortuna was evenwel niet met onze plaatsgeno ten, want een voorsprong in de tweede, derde en vierde set kon telkens door de VlOS-reserves, juist op het scheiden van de markt, weggewerkt worden. Een ge lijk spel was wel verdiend geweest. Hier waren de setstanden 15-13. 11-15, 11-15 en 12-15. Deze week worden de volgende wedstrij den gespeeld V.V.A. 3-S.V.V. 1 (dames), S.V.V. 1Spirit 2 (heren) en Wilhelmi- na 2-S.V.V. 3 (heren) op woensdagavond en S.V.V. 2-Wovo 1 (heren) op donder dagavond. Zijne Doorluchtige Hoogheid PRINS LEUT 2e en zijn Raad van Elf brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel elf, lid zus, sub zo, der Karnavalswet, ter algemene kennis, dat vanaf heden, dinsdag 27 februari 1962, elke onderdaan van het Leutendom zich verplicht iedere dag één uur te oefenen in het bespelen van een z.g. Piepballon. Met dit onzinnig gedoe zal men moeten doorgaan totdat, op zondag 4 maart a.s., Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Leut 2e door zijn onderdanen in optocht naar zijn tijdelijke resident in Cirkus Leut zal zijn overgebracht, alwaar het Hem zal behagen zijn Leutenaren het sein te geven om zich te storten in Karnavals- rumoer en (nette) liederlijkheid. Gedurende vier dolle dagen na dagteke ning bestaat voor een ieder de gelegen heid schriftelijke bezwaren tegen deze dwaasheid in te brengen bij het secre tariaat van Cirkus Leut. Tevens kunnen op 4 maart a.s., van 17.30 uur tot heel laat, mondelinge bezwaren worden ingebracht die, vanwege hun on feestelijk karakter, terstond door de man tel der zotternij worden bedekt of, zo dit niet mogelijk büjkt, ter plaatse in de grote Bierpot worden gedeponeerd. Hij die zich onttrekt aan deze wet, kan niet worden geacht gehoorzaam onder daan te zijn van het Vorstendom Leut en wordt gestraft met royement voor de tijd van ten hoogste één jaar. Adv. De Groninger vereniging hield de jaar vergadering in De Gouden Ploeg. Na het welkomstwoord van voorzitter K. Veenkamp werd het Groninger volks lied gezongen. Secretaris W. Bos bracht verlag uit over 1961. Het ledental is gelijk gebleven. Mevr. Schuur-Huizinga, de penning- meesteresse, kon meedelen dat er in de kas een batig saldo is. De heer Plaatje werd herkozen, maar mevr. Buurman en de heer Bos stelden zich niet herkiesbaar. In hun plaats werden mej. Hazewinkel en de heer Hulshof gekozen. De heer Hulshof volgde de heer Bos als secretaris op. Ruim twaalf jaar is de heer Bos - die tot de oprichters van de afdeling be hoorde - secretaris geweest. De voorzitter dankte hem en mevr. Buurman voor het vele werk dat zij in het belang van de vereniging verricht ten. Een hele kleine jongen stond op het station Soest-Zuid en hij kon niet zeg gen hoe hij heette of waar hij woon de. De politie informeerde in verschei dene plaatsen en had succes in De Bilt. Daar vroeg men hoe de jongen eruit zag en al gauw was toen bekend dat het een vierjarige inwoner van deze plaats is. Hij wordt in de neurologische kli niek te Utrecht verpleegd en maakt er een gewoonte van weg te lopen als hij daartoe de kans ziet. Met de trein is hij naar Soest gegaan en dat is meer dan menig 4-jarig jongetje kan preste ren. Hij is opgehaald en bevindt zich nu weer in Utrecht. De zaalhandbalcompetitie in Utrecht en Hilversum is ten einde. Het heren team van B.D.C. verloor slechts 2 van de 7 wedstrijden en dames 1 veroverde de tweede plaats van de ranglijst. Da mes 2 bezet eveneens de tweede plaats. Het eerste juniores-team van de da mes kwam op de derde plaats terecht. Het tweede juniores-team kwam met 1 j punt minder dan de kampioen van de I afdeling op de tweede plaats terecht. Het derde juniores-team verloor 3 wedstrijden en bezet de vierde plaats. De dames-aspiranten kwamen op de vijfde plaats, de heren-juniores op de vierde plaats en de heren-aspiranten eindigden op de tweede plaats met 1 punt minder dan de kampioen. De harmonie ,,St. Jozef" en haar drum band, leden* van „Laetitia met hun drumband en de Katholieke jeugdbe weging hebben vrijdagavond met tal rijke gelovigen hun nieuwe parochie herder, pastoor dr P. J. A. M. de Bruijn een grootse ontvangst bereid in de St, Carolus parochie. Na een kort welkomstwoord door de heer W. Mengelberg, lid van het kerk bestuur, trok de opvolger van pastoor J. A. Schinkel met deken G. E. Smit door een haag van bruidjes naar het hoogaltaar, waar de benoemingsbrief van mgr dr B. J. Alfrink door de de ken werd voorgelezen. In zijn toespraak memoreerde deken Smit de verdiensten van pastoor Schin kel tijdens diens kortstondig pastoraat, dat zo vroegtijdig was geëindigd. Voorts wenste deken Smit de parochie geluk met haar nieuwe pastoor. Over pastoor De Bruijn zei deken Smit ver der dat deze in zijn vorige parochie

Soester Courant | 1962 | | pagina 2