TWEEDE BLAD krabbels van Knelis. BURGERLIJKE STAND 20 jaar geleden begon hef Ersgdand-spieL VOOR FRISSE VOORJAARSDAGEN. LEUTLIED 1962. MET RAAD EN DAAD. Sociale Verzekeringswetten. In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOiGT BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Eiermarkt. Unie vaii Vrouwelijke Vrijwilligers. mevr. zij in VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 27 FEBRUARI 1962. As je 't ming vraogt, dan mok zeige da wul- lie manne allegaor groote stumpers binne vergeleke bie Lou de paolingboer uut Muije. Die is goed gek, maor hie versiert 't merao- kels. As wullie nog us wille opscheppe dan zeige wullie dawwe zo- veul verdienen of zo bar best visse ken- ne of lekker nog alsmaor gin kaole kop hebbe of weet ikke veul. Gaone wullie 'n bietje harder opscheppen dan ist nie zo'n meraokel om 'n baank op te lichte. Das veul gemakkeleker as gewoon geld leene. Maor das allegaorniks vergeleeke bie wattie Lou uuthaojt. Die zee tien jaor eleeje dattie de verloore zoon was. Best zeeje de minse, maor dat leverde niks op. Toeng gong die zeige dattie God was en laote d'r noeng tninse binne die daor innevlooge binne. Nie zo'n paor, maor wel vierhongderd. En Lou schik veur tien waant vierhongderd minse kenne best één God onderhouwe. Die gekke Lou mos us 'n keer veur de rechter komme. Eerst gong die nie. maor hier mos wel, waant plietsieagente geloove nie zo makkelek dat 'n paolingboer God is en die greep Lou in zien kladde. Staotie daor veur de rechter en zeitie, wijje d'r wel an denke dajje God nie ken dagvaorde. Da weet ik, zee die rechter, maor ikke heb Lou Voorthuyzen hier laote komme. Maor ikke bin God, zee Lou. Da ken wel weeze zee die rech ter maor van ming kriegie 'n douw. 'k Heb me laote wiesmaoke dat Lou 'n jochie op school had. D'r kwam us 'n vreemde meester in die klas en die zee teuge dat jochie dattie maor us mos zeige wie die was. Ikke bin de zoon van God zee die peulebroek. Minse, minse. die Lou het ut fing veur mekaor. Die het metgezellinne en en- gele die de kost veur run motte verdiene. Dan ist bie ongs toch maor naor be- hellepe mit ongs eige wief. Wijje ge loove da'k zondag 'n paor keer de straot opwou om de minse an te houwe en te zeige da'k Knelis nie bin, maor God. Maor 'k mog 't huus nie uut van ming wief. 't Is veuls te koud. zee ze. Ajje naor buute gaot kejje wel ziek worre. En of ikke noeng al zee dat 'n Knelis die God is nie ziek ken worre, "TKke mosse rausDiievev -weer irmr ixrmg ken dat niks worre. Niks gin metgezel linne en niks gin engele. Daorveur bin'k veuls te stom. En daorom hek zo bar veul respek veur Lou de paolingboer uut Muije, al zietie ze dan ok vliege. GEBOREN Benedictus Rafaël. zoon van L. Goes en A. C. van den Brink, Ant. van Leeuwenhoeklaan 31. Geer- truida Wilhelmina Ellen Maria, dochter van J. P. L. Pander en G. Schiedon, Veld- heimweg 3, Baarn, Jozefina Hendrica Maria dochter van J. H. J. Broeke en C. J. Werkmeester, Parklaan 9. Sonja, dochter van H J. Duinsbergen en S. Schut, Amersfoortsestraat 8. Gerrit Johannes Hendrikus, zoon van G. van den Hoeven en J. Kuiper, Eikenweg 13, Baarn. Adrianus Gijsbertus René, zoon van A. Gros en J. van de Hoef, Eigendomweg 89. Trijntje Gerritje, dochter van A. van Lambalgen en E. O. van den Bor, De Wetstraat 101, Baarn. Marijke Adriana Hendrika, dochter van L. A. Gravemaker en B. F. Frólich, Ant. van Leeuwenhoeklaan 233. Elisabeth, dochter van J. de Bruin en E. M. van der Rijst. Prof. Lorentzlaan 82. Marinus Paulus Ma ria, zoon van M. J. van den Berg en R. C. Reijerse, Van Lenneplaan 92. Tiny, dochter van J. de Ruig en T. van Soeren, Dorresteinweg 38. ONDERTROUWD Viggo Laboi'dus, Wil lem van Oranjelaan 46, 's Hertogenbosch en Wiegertje Johanna van Breukelen, Korte Brinkweg 19- GEHUWD Frederik Hendrikus Adelaar, Lange Brinkweg 15 en Gerarda Jacoba Josephina van 't Klooster, Schrikslaan 39a. Gerardus C.ornelis Wildenburg, Braamweg 26a en Albertine Ivonne Zwartjes, Duinweg 25. Willem Hui- bert Hilhorst, Eigenïlomweg 59 en Jo hanna Maria Radenjaker, Eigendomweg 5. Johannes Ruttenberg, Klaarwater- weg 87 en Dina Elisabeth van Tol, Ma- durastraat 8e, Baarn. Johannes Fran- ciscus Brandenburg. Soesterbergsestraat 107 en Geertruida Welleman, Soester bergsestraat 107. OVERLEDEN Klaas de Boer, 65 jaar, echtgenoot van M. E. Nieuwenhoff, Birkstraat 100. Willemina Christina Kunne. 83 jaar, weduwe van C D. de Haan, Eikenlaan 12, Muiden. Lam- bert Boerenkamp, 71 jaar, echtgenoot van M. G. van Schalkwijk, Kerkpad N.Z. 61. Hendrika Koers, 78 jaar, echtgenote van Chr. G. J. Voortjes, Ru benslaan 4. Jan Willem Plomp, 55 jaar, echtgenoot van E. Kruppa, Ir Men- kolaan 9. Abram Meijer, 90 jaar, echt genoot van T. Smits, Koninginnelaan 171. De zesde maart 1942 is een koude dag in het frisse Nederlandse voorjaar. In een logeerkamer van de flat van de familie Teller in de Fahrenheitstraat in Den Haag zit inlichtingenagent-marco nist Lauwers, een plaid over de benen en de winterjas aan tegen de kou voor zijn zend-ontvangapparaat. Hij kijkt op zijn horloge. Nog tien mi nuten dan kan hij Engeland oproepen. Nog even kijkt hij naar de drie code berichten die klaar liggen om overge seind te worflen. Dan gaat de deur open en komt meneer Teller binnen. .,Er staan overvalauto's van de Duit sers om de hoek van de straatwaar schuwt hij. Was de Britse Secrct-Scrvice ziende blind Lauwers pakt zijn apperatuur in en geeft het koffertje aan mevrouw Tel ler in bewaring. Hij maakt zich niet zo zenuwachtig, want dit kan nooit voor hem bestemd zijn, maar het is toch veiliger voorlopig even weg te gaan en niet te zenden. Sinds hij op 6 november 1941 in opdracht van de Special Operations Executive (SOE), gelijk met zijn college Thijs Taconis, een sabotage-agent, werd gedropt, heeft hij zijn zender nog weinig gebruikt. De Duitsers kunnen hem dus nog niet „uitgepeild" hebben. Wat Lauwers niet verwacht, blijkt toch, het geval, de Duitsers zoeken hem. Samen met de heer Teller stapt hij ge moedelijk babbeld naar buiten, maar even later worden ze beiden gearres teerd. Hiermede begint het beruchte „Engeland-spiel", waarbij de Duitsers kans zullen zien twintig maanden lang de Engelsen te misleiden en waarbij tientallen agenten en grote hoeveelhe den materiaal in Duitse handen vallen. Hoe dit alles mogelijk is Wel door een samenloop van omstandigheden die voor de Duitsers bijzonder gunstig uitkomt. Het verraad. Een Nederlandse verrader Ridderhof maakte dit mogelijk. Onder het mom zelf gevangen illegaal werker te zijn, knoopte hij in de gevangenis relaties aan met een pas in hechtenis geno men lid van de Orde Dienst. Van hem wist hij naam en adres los te krijgen van kapitein Van den Berg, comman dant van de O.D. Na zijn vrijlating zocht Ridderhof kontakt met de kapi tein, deed zich als illegaal werker voor en wist zich op te werken tot de rech- -tvrhaiiUv uif -ctecc Hier hoorde hij iets over twee gedropte agenten die uit Engeland kwamen. Toen de Duitsers de zender met het roepteken RLS opmerkten, behoefden zij deze niet uit te peilen, want Ridder hof wist hen dadelijk te vertellen, dat dit de zender van de gedropte agent was. Zo liep Lauwers in de val die de Duitsers voor hem opstelden. Op hem •vonden zij bij arrestatie de drie ge codeerde berichten en zo ontdekten ze tevens de gebruikte code. Lauwers bemerkte reeds spoedig, dat de Duitsers plannen hadden om van zijn zender gebruik te maken om te trach ten Engeland te misleiden. De Duit sers dwongen hem voor hen te werken en de drie berichten die hij bij zich had te verzenden. Londe ziende blind Lauwers maakte van deze gelegenheid gebruik zijn „security check" te verza ken. Er was namelijk met Engeland een afspraak om in elk bericht een paar kleine fouten te maken waardoor de ontvangers in Engeland zouden we ten dat het Lauwers zelf was die deze berichten verzond, want als de Duit sers de code hadden, zouden zij ook die berichten kunnen versturen. Lauwers deed dus wat hij moest doen. Engeland had onmiddellijk kunnen weten, dat er iets niet in orde was. Maar men heeft niets bemerkt. Lauwers anderzijds verwachtte dat men hem had begrepen en ging voort met het spel in de overtuiging, dat de Engelsen hier iets belangrijks mee op het oog hadden. Er kwamen berichten die melding maakten van agenten en materiaal dat gedropt zou worden. Deze dapperen liepen rechtstreeks in handen van de Duitsers, evenals het materiaal dat in handen van de be zetter viel. „Gegrepen". Lauwers zag in, dat men hem in Enge land niet had begrepen en met. ware doodsverachting probeerde hij onder dc ogen van zijn Duitse controleurs in de code waarschuwingen op te ne men, die de ontvangers in Londen de ogen zouden moeten openen voor de ware situatie. Zo wist hij bijvoor beeld het woord „caught" (gegrepen) in zijn telegrammen in te voegen, waar uit duidelijk moest blijken dat hij ge vangen genomen was. Maar Engeland bemerkte niets en ging door met het vermelden van droppingen, het geven van sabotage-opdrachten en wat al niet meer. De Duitsers speelden het spel bijzonder geraffineerd. Toen er opdracht kwam de antennes van Kootwijk op te bla zen, aangezien de Duitse admiraliteit via deze zenders kontakt had met haar onderzeeërs op de oceaan, seinden de Duitsers terug, dat de opdracht zou is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. worden uitgevoerd. Later berichtten ze, dat de operatie was mislukt, aangezien het gehele terrein was ondergraven met mijnen. Voor de show lieten ze een oude rijnaak met oud vliegtuig materiaal zinken bij Rotterdam om de Engelsen op die manier de indruk te geven dat de illegaliteit werkte via de instructies van de zender RLS. Piloten konden vluchten. De Engelsen dropten mannen die tot taak hadden een goede vluchtweg voor agenten en vliegers via België, Frank rijk en Spanje te organiseren. Zij vie len in handen van de Duitsers, maar die waren zo dom niet of zij zorgden ervoor dat onder hun bescherming di verse vliegers veilig naar Spanje ont kwamen zodat ze in Engeland konden optreden als levende getuigen van het bestaan van de vluchtweg. Zo werden de Engelsen onafgebroken bij de neus genomen. Totdat twee agenten kans zagen uit hun kamp te ontsnappen en naar Enge land te vluchten alwaar zij verslag uit brachten over de ware gang van za ken. Het gevolg hiervan was, dat van af december 1943 de berichten uit En geland inhoudslozer en onbelangrijker werden. Nog enige maanden werd het spelletje gerekt, doch zonder resultaat voor de Duitsers. Toen besloten dezen er een einde aan te maken. Het „Enge- land-Spiel" had zijn taak verricht, het had geen nut meer. Het laatste bericht. Op 1 april 1943 zonden de Duit sers in het Engels het volgende bericht naar Londen. „Laatste tijd uw zaken j in Nederland zonder onze bemiddeling gedreven - stop - achten zulks niet I sportief gezien langdurige vruchtbare samenwerking met ons als uw alleen- vertegenwoordigers in dit land - stop - bi] overkomst naar vasteland kun nen uw agenten niettemin verzekerd zijn van gelijke ontvangst als afgezan ten vroeger aan onze zorgen toever trouwd ten deel viel - stop - tot ziens einde bericht". En hiermede was voor de Duitsers het spel besloten. Het einde van de oorlog bracht een overwinning voor de geallieerden en hiermede begon het Engeland-Spiel opnieuw. De leiders van Duitse zijde, te weten Kriminaldirektor Joseph Schreieder en Herman Giskes de chef van de Duitse contra-spionage in Ne derland werden aan de tand gevoeld, evenals de gearresteerde Nederlandse verraders, die zich in de illegaliteit in drongen en door hun verraad het ge hele spel mogelijk maakten. Het droevige is echter, dat hiertoe geen verloren mensen levens meer kon den worden teruggewonnen, mensen levens die niet verloren hadden behoe ven te gaan, wanneer de tips die Lau wers in zijn gecodeerde berichten ver werkte, begrepen zouden zijn. Nu het voorjaar weer op de drempel staat te trappelen, om ons van zijn frisheid en prilheid te laten genieten, gaan langzamerhand natuurlijk onze gedachten uit naar de voorjaarsgarde robe. Ongetwijfeld hebt u ook al eens een oogje in de kast gewaagd om te zien hoe de zaken staan. Er is echter een groot gevaar dat ve len van ons bedreigd, en dat is ieder jaar weer de hoop en verwachting dat het voorjaar een echt zachte lente zal brengen, met heerlijke temperaturen en zon We zijn zo snel geneigd onze garderobe op zo'n voorjaar in te stellen, leuke echte voorjaarsdingen aan te schaffen en zo. Maar pas op Het Nederlandse klimaat is dikwijls niet zo lief, zo zacht en idyllisch. Het kan hier in maart en april behoorlijk fris en winderig zijn, maar toch weer niet zo koud, dat we er de winterse jassen bij aantrekken en de oorwarmers opzetten. Met deze wetenschap gewapend dienen we onze garderobe onder de loupe te nemen en dan zien we dadelijk dat een voorjaarsmantel echt geen luxe is. Op onze illustratie ziet u zo'n mantel voor frisse kille dagen. Hij werd ver vaardigd van een soepele wollen stof in effen grijs. Het is een eenvoudig mo del zonder kraag, dat van boven en van onderen over elkaar sluit met twee grote knopen, waarvan er slechts één werkelijk zijn functie doet, terwijl de andere een sierknoop .is. Op borsthoogte en onder aan wordt de mantel gebroken door twee smalle ba nen zwart raffia, die op borsthoogte ook rond de mouwen lopen. Dit is een aardige onderbreking van het grote grij ze vlak, dat anders door zo'n mantel gevormd wordt. Een dergelijke mantel is leuk en be schermt ons tevens tegen de nare in vloeden van een te pril voorjaar. Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. Vele Soester ingezetenen zijn bezig met het instuderen van het Leutlied 1962, dat zondag en maandag 4 en 5 maart tijdens de carnavalsviering gezongen zal worden op de wijs van „Batje Vier". Dit is de tekst van het lied Heel veel jaar geleen was Soest totaal nog onbekend, 't lag volgens velen bijna aan 's werelds end. In 't vergeten dorpje bracht er mens, zowel als dier rustig er zijn dagen door, zonder 't allerminst plezier. Refrein De Soester jeugd aan 't zwieren, aan 't hossen vol rumoer, feest tot bij enen, de benen van de vloer, zingend steeds het narrenlied en ieder zingt het na. Leve 't Soester Carnaval. van je hiep hiep hiep hoera. De tijden gingen keren, Soest groeide snel als kool, zelfs d'ouwe Peter voelde heel veel voor jool. En z'n boerendansers zongen 't schone lied weldra. Leve de trekïiarmonica, van je hieperdepiep hoera. Refrein Vastenavond was een feest van pannekoek en biel", carnaval vond men. is geen feest voor hier. Daarvoor moest je naar Den Bosch, Breda of Berg op Zoom. Gek doen, en zo maar in 't publiek, dat is voor Soest een droom. Refrein Maar enkele stoere knapen. die sloegen vol plezier spijkers met koppen, bij een vaatje bier, zorgden voor een carnaval nog zonder wederga. Leve 't stel met zoveel moed, van je hiep hiep hiep hoera. En nu is 't weer Carnaval, Prins Leut is weer present, laaf nu je kelen, al kost 't je laatste cent. Morgen is 't weer voorbij, nou heb je nog de kans, zet alle zorgen nu opzij bij Amstel en bij dans. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 140.000 stuks. Hoenderei eren van ƒ8,— tot ƒ9,—. Midden- prijs 8,65. Prijs per kg 1,40. De U.V.V.-Soest houdt op maandag 12 maart, in het Oranje Hotel, de jaarver gadering. Na het afhandelen van de agenda zal er een causerie met dia s over de Johanna Stichting gehouden worden. In het afgelopen jaar heeft de secreta resse, mevr. P. M. Kleef-Beck haar functie moeten overdragen aan mevr. J. C. Wessels Boer-Mens wegens druk ke werkzaamheden. De bejaardensociëteit van de U.V.V. in Soestdijk kwam het gehele jaar weke lijks bijeen. Eerst in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Rembrandtlaan, later in het Anna Paulownahuis aan de Burgemeester Grothestraat. Het jaar begon met 73 leden en dit aantal groeide tot 85. Mevr. M. C. Kruik-de Man had de lei ding van de sociëteit. De sociëteit te Soest-Zuid hield de we kelijkse bijeenkomsten in de zaal van „De Viersprong". Het ledental bedroeg 22. Mevr. A. M. Hoebee-Dal had tot het eind van het jaar de leiding en droeg dit werk toen over aan mevr. A. Smit-Van Enk. De bejaarden van Soestdijk kregen van mevr. Blankers een piano en ook de firma Tensen gaf blijk te sympathiseren met het U.V.V.-werk voor de Soester bejaarden door bussen beschikbaar te stellen voor een tocht naar de Delta werken. Ook werd een tocht naar de bollen gemaakt. Er zijn diverse ontspanningsmiddagen voor alle Soester bejaarden georgani seerd. Diverse U.V.V.-sters gingen op ziekenbezoek en onder anderen werden patiënten in de Willem Arentzhoeve bezocht. Tweemaal in de maand wordt een kontaktmiddag gehouden in het Oranje Hotel, waar de diverse werk zaamheden verdeeld worden. De Anjerkollekte wordt geheel door de U.V.V. verzorgd. De opbrengst was de laatste maal 1463,53. Ook de ver koop van kinderzegels en kinderkaarten was het afgelopen jaar weer een groot succes. Deze bracht 1580,24 op. Er werden 983 Pro-Juventute kalenders verkocht, die 2801,01,55 opbrachten. Aan de Johanna-Stichting werd ook in het afgelopen jaar hulp verleend bij haar busjes-aktie. HUISVESTING. J. Th. S. heeft moeilijkheden met de huisvesting van zijn uit Indonesië gerepatrieerde doch ter. AntwoordWij raden U aan zich per brief te wenden tot de Minister van Maatschappelijk werk, mr. M. A Klompé, Binnenhof 7 te 's-Gravenha- ge- De premie voor de verplichte zieken fondsverzekering is voor 1962 vastge- op 4,8 °/o. De helft hiervan komt voor rekening van de werknemer, dus 2,4 "Io. De loongrens bedraagt 8000, Is een werknemer op 1 januari 1962 verplicht verzekerd, dan blijft hij het gehele jaar verplicht verzekerd, ook al overschrijdt zijn loon (bij dezelfde werk gever) tijdens de duur van de dienst betrekking in de loop van 1962 ge noemde loongrens. Verandert men van dienstbetrekking, dus als men bij een andere werkgever in dienst treedt en gaat men daar meer dan 8000,verdienen dan is men niet meer verplicht verzekerd. A.O.W. en A.W.W, De premies A.O.W. en A.W.W. bedra gen, gerekend van 1 januari 1962 af, in totaal 7 °/o. De premie wordt geheven over een loon van maximaal 8250, Dit betekent dus, dat de maximale in houding per maand 48,12 bedraagt, of per jaar 557.50. Zoals wij reeds eerder berichtten zijn thans door de regering de juiste be dragen vastgesteld voor de ouderdoms- en de weduwen- en wezenpensioenen. De nieuwe bedragen zijn ingegaan op 1 december 1961 en zullen in januari (uiterlijk februari) worden uitbetaald. Ongehuwden 1182,— 98,50 Gehuwden 1872,— 156,— A.W.W. P- jr- p. md Weduwen zonder kin deren en tijdelijke uitkeringen 1578,— 131,50 Weduwen met kinderen 2293,— „191,30 Wezen jonger dan 10 jaar 510,— 42,50 Wezen van 10 tot 16 jaar 768,- 64,— Wezen van 16 tot 27 jaar 1002,— 83,50 A.OW. P- jr. p. md. Langer thuis blijven. Het gemeenschappelijk administratie kantoor heeft bepaald, dat in de ziek tewet lopende werknemers nu thuis moeten zijn vóór 10 uur, van 12 uur tot 14 uur 30, 's avond na 18 uur in de maanden oktober t.m. februari en 's avonds na 20 uur in de overige maanden (maart t. m. september). Huishoudelijk personeel. Huishoudelijk personeel, dat inwonend is, moet altijd opgenomen worden in de verplichte ziekenfondsverzekering. Niet inwonende dienstboden of werk sters zijn verplicht verzekerd als zij in een bepaalde week op tenminste 3 dagen werkzaam zijn bij dezelfde werkgever. Het is niet noodzakelijk, dat dit per soneel 3 gehele dagen werktvol doende is dat het op tenminste 3 da gen per week in dienst is, al is 't 3x1 uur per dag. Een verplichte ziekenfondsverzekering komt niet automatisch tot stand als men in loondienst treedt. Om ver zekerd te zijn dient betrokkene zich aan te melden bij een erkend zieken fonds.

Soester Courant | 1962 | | pagina 3