Het bestuur SAMEN Actie 10 x 10 Stand f 2150,-. Leven in Overvloed. Carnavalsviering Kath. Vrouwengilde. VRIJDAG 2 MAART 1962. 41e JAARGANG ar. 17. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag cn vrqdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De controverse tussen Nederland en Indonesië om Nieuw-Guinea verkrijgt steeds meer het karakter van een uit- puttingsstrijd. Het uitputten van de Nederlandse zenuwen met oorlogs zuchtige dreigingen door Indonesië te genover economische uitpuitting van dit land door deze maatregelen en het standvastig vasthouden door de Neder landse regering aan een gesprek zon der voorafgaande capitulatie omtrent de toekomst van Nieuw-Guinea. De afgelopen weken brachten eerst weer enige uitlatingen van Indonesische autoriteiten, die schenen te duiden op meer bereidheid om in ieder geval tot een gesprek te komen met Nederland. Toch kwam er geen nieuw element uit tevoorschijn, omdat uiteindelijk toch altijd nog wordt vastgehouden aan de voorwaarde, dat Nederland zich vóór af bereid verklaart de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië te zullen overdragen. Hierop volgden nu weer enige meer dreigende berichten. Zogenaamde alge mene mobilisatie in Indonesië. Wat wil dat betekenen ten aanzien van de kwes tie van Nederland Niets Ja, toch iets, namelijk dat dit een noodmaatre gel is van Soekarno om mogelijke op standen in eigen land zoveel mogelijk te voorkomen. De nu uitgeroepen mobilisatie is al een paar maanden geleden door Soekarno aangekondigd, als onderdeel van de ze nuwenoorlog. Het dit week-end we- 1 eldkundig gemaakte bevel dateerde, al van 6 februari, dus drie weken geleden. Kennelijk heeft men dus gewacht op een goed moment voor de openbaar making en meent men dat te zien op- het ogenblik dat de Amerikaanse mi nister Robert Kennedy ons land be zocht om ook hier over Nieuw-Guinea te-praten, zoals hij dat ook in Djakarta deed en daarover dus iets kan vertel len. De nu aangekondigde algemene mobili satie is echter niet alleen een zet in de zenuwoorlog tegen Nederland. Dat is zelfs niet het voornaamste punt hiervoor maakt men er alleen maar tegelijk een handig gebruik van en krijgt deze noodsprong een wat ander tintje. Want het is voor Soekarno niet anders dan een noodsprong, opgedron gen door de snel slechter wordende economische toestand in Indonesië. De rijstoogst is weer eens zeer onvol doende, er zijn niet genoeg deviezen om het tekort uit andere landen geheel aan te vullen, waarom dit volksvoedsel, tégen de regeringsprijs, op de bon moest. Op de zwarte markt kost de rijst vijf tien maal meer dan de door de regering vastgestelde prijs. Suiker en olie zijn bijna helemaal niet meer te bekomen voor de gewone man, kortom men kan op het gebied van de noodzakelijkste levensbehoeften langzamerhand van een 1 noodtoestand in Indonesië gaan spre ken. I Uiteraard wekt dat ontevredenheid. Het kunstmatig opvoeren van de nationale gevoelens rond de bevrijding van west-Iran" was een goede bliksemaf leider, maar zoiets kan men niet tot in den treure blijven opvoeren, er treedt tenslotte een punt van vermoeidheid op bij het volk. Hoe langer resultaten van deze afleidingsactie uitblijven, ter wijl intussen armoede en honger om zich heen grijpen, hoe meer de onte vredenheid zal groeien. Om uitbarstingen te voorkomen is het dan de beste manier om de jonge man nen onder de militaire tucht te brengen. In de eerste plaats krijgen zij daar dan voldoende te eten, in de tweede plaats verhindert dit zo goed mogelijk dat zij benden gaan vormen, op strooptocht uitgaan en zich laten gebruiken door opstandige politieke figuren. Dat is in feite de betekenis die men aan deze mobilisatie moet hechten. Militair gezien heeft deze mobilisatie geen enkel nut, althans niet voor een Het was zo'n tien keer uitgesteld, Het kostte een lief plukje geld Aan volk en landgenoten, Maar eindelijk klonk er muziek, John Glenn, produkt van de techniek, Werd in zijn baan geschoten. Hij vloog drie maal de aarde rond, Goed van humeur en kerngezond, John was meer dan tevreden Gelukgewenst van alle kant Kwam hij, alleen wat aangebrand, Weer veilig naar beneden. Zo viel hij sissend in de zee, Had na zijn draaierig corvee Een oceaan voor 't kiezen Het koste anderhalf miljard, Doch niemand, opgelucht van hart, Zal daar nog over kniezen. Zelfs Chroesjtsjow wenste hem geluk, Misschien wel even van zijn stuk, Het was een prachtreklame, En stelde Kennedy nog voor Door tweedracht gaat er veel teloor, We doen het voortaan samen Dat is een ferm en kloek geluid, We voeren het idee vlug uit, Vóórdat het weg kan waaien Omhoog een tweepersoonsraket, Die twee er samen in gezet, En dan maar rondjes draaien. Alleen besturing van de grond, Na veertig keer de aarde rond Gaat het de keel uithangen Dan komen ze als vrienden neer, Ze snikken Nóóit een oorlog meer Met tranen op de wangen eventuele strijd om Nieuw-Guinea. Men krijgt dan misschien een miljoen man nen onder de wapenen, maar men kan daarvan nog geen tiende gedeelte naar Nieuw-Guinea overbrengen, omdat men ei de schepen niet voor heeft. Zon aanval zou alleen kunnen geschieden met een betrekkelijk klein aantal goed getrainde troepen. Al die andere hon derdduizenden zijn toch gedoemd in de kampementen te blijven. Daar helpen zij dan mede de Indonesische schat kist nog leger te maken dan zij al is. Nc-en, Nederland behoeft zich door de ze dreigingen niet uit het lood te la ten slaan en dat zal de regering ook zeker niet doen. Dat de kwestie al niet lang op vreedzame wijze is geregeld, met inachtneming van een zeker zelf beschikkingsrecht voor de Papoea's, is zeker niet aan de Nederlandse rege ring te verwijten, maar is alleen het gevolg van de Indonesische dreigingen en voorwaarden. Men loopt in Den Haag niet achter de feiten aan, maar beschouwt ze nuchter en tactisch. II DE BURGEMEESTER. De hoogste gemeentelijke gezagsdrager is de burgemeester en in Soest is dat mr. S. P. baron Bentick, die in 1946 tot burgemeester van Soest benoemd werd, nadat hij enige jaren burgemeester van Abcoude geweest was. Aan het gesprek dat wij met hem mochten hebben ontlenen wij het vol gende Ons land heeft ruim 800 burgemeesters, die benoemd worden door H.M. de Ko ningin op voorstel van de minister van binnenlandse zaken. Een burgemeester wordt voor 6 jaar benoemd en herbe noeming is regel. In bepaalde gevallen kan hij echter tussentijds of na afloop van deze periode ontslagen worden. De burgemeester is voorzitter van de gemeenteraad, het college waardoor de gemeente bestuurd wordt en voorzit ter van het college van Burgemeester en Wethouders. In de raad heeft hij geen stem, in het college van B. en W. wel en zelfs een dubbele als de stem men staken. Het college van B. en W. bereidt de besluiten van de gemeenteraad voor en voert deze uit. Voor iedere handeling is het gehele college verantwoordelijk, zodat men nooit een bepaalde wethou der „van iets de schuld kan geven". De raad komt gemiddeld eenmaal per maand bijeen en het college van B. en W. eenmaal per week, terwijl er ook extra vergaderingen gehouden worden als dit nodig is. De burgemeester is hoofd van de politie en als zodanig geen verantwoording aan de raad verschuldigd omdat het hand haven van de openbare orde een natio naal belang is waarmee politiek niets te maken mag hebben. De plaatselijke politieverordening wordt echter wel door de gemeenteraad vastgesteld. Als hoofd van de politie heeft de bur gemeester vooral een controlerende functie. Enige malen per week heeft hij een bespreking met de korpschef en hij krijgt van alle politierapporten een afschrift, zodat hij met de gang van zaken in de gemeente op de hoogte is. Hij benoemt de agenten op voor stel van de korpschef en is hulp officier van justitie. Het spreekt echter wel vanzelf dat de burgemeester zelden cf nooit „voor agent speelt", evenmin als men de directeur van gemeentewer ken met een schop op pad ziet gaan om zelf aan het graven te slaan. Er is geen sprake van een gezagsver houding tussen de burgemeester als hulp-officier van justitie en de officier van justitie, maar ook niet tussen de burgemeester als hoogste gezagsdrager in de gemeente en de commissaris van de koningin of de minister van binnen landse zaken. Natuurlijk kan de minis ter zich tot een burgemeester wenden met de mededeling dat hij het niet eens is met zijn beleid, maar een bur gemeester kan zo'n opmerking als 't ware rustig naast zich neerleggen en naar eigen inzicht doorgaan. Zoiets kan verkeerd aflopen als het om belangrijke beleidsfouten gaat en dan wordt een burgemeester door H.M. de Koningin ontslagen op verzoek van de minister van binnenlandse zaken. De praktijk wijst echter uit dat het ontbreken van een gezagsverhouding een goed samenspel niet uitsluit. De burgemeester is ook hoofd van de brandweer en de commandant voert dan ook altijd het bevel namens de bur gemeester. In de brandweerzaken heeft de gemeenteraad wel zeggenschap, maar het college van B. en W. be noemt de commandant en de andere leden van de brandweer en stelt de promoties vast in overleg met de com mandant en het bestuur van de vrij willige brandweervereniging. Als burgemeester heeft mr S. P. ba ron Bentinck ook een taak ten aanzien I van de B.B. Hij maakt met vele andere I burgemeesters deel uit van een kring- raad, die de beleidslijn voor de B.B. in de kring vaststelt. Deze kring omvat een groot deel van de provincie Utrecht. Hij benoemd het hoofd van de georga niseerde zelfbescherming, die vóór de reorganisatie van de B.B. plaatselijk hoofd van de B.B. heette. De burgemeester is geen ambtenaar, terwijl de commissaris van de koningin dit wel is. Onze burgemeester gebruikt het liefst 't woord „gezangsdrager" als hij moet aanduiden wat hij dan wel is. De gemeenteraad is het hoofd van de gemeente, maar het college van B. en W. vormt het dagelijks bestuur, dat niet voor iedere kleinigheid de raad in de arm neemt. Burgemeester en Wethouders hebben dan ook een bijzonder belangrijk aan deel in het bestuur van de gemeente en de taak van de burgemeester is het veelzijdigst omdat hij de eerste burger van de gemeente is en er ondermeer op representatief gebied in een gemeente als Soest heel wat te doen is. Ook dit werk kan hij echter op de steun van de drie wethouders rekenen. Met de stroopwafelactie te Soesterberg is de financiële stand van de Actie 10 x 10 thans 2150,—. Op gironummer 134908 van de Nederlandsche Midden- standsbank werden enige bedragen ten gunste van de Actie overgemaakt. Van J. Stiphout werd 16,— ontvangen. Op zaterdag 10 maart zal er een to neelvoorstelling in De Rank gegeven worden. De toneelgroep „Jong Gerefor meerd" zal onder leiding van de heer J. v. d. Loo het stuk „Mr King" opvoe ren. Toegangskaarten hiervoor kan men vanaf maandag 5 maart bij het V.V.V.- kantoor in de Steenhoffstraat, bij de heer Van Hornsveld, Smitsweg 38a, tel. 4537 en bij de heer J. Bosch, Groen van Prinstererstraat 20, tel. 4066 be stellen. Mevrouw Lotgering-Hillebrand, bekend radio-spreekster, was woensdagmiddag in het Anna Paulownahuis om voor vele leden van de Nederlandse Vrou wen Electriciteitsvereniging te spreken over alle heerlijkheden die men met blikconserven kan samenstellen en zij gaf een inleiding op de bekroonde film „Leven in Overvloed", waarmee aan getoond wordt dat het uitvinden van het conserveren van levensmiddelen de mensheid een grote stap vooruit ge holpen heeft. Het conserveren van voedsel is uit de nood der tijden geboren, want Napo leon kampte als alle veroveraars met de moeilijkheden zijn soldaten over een groot front aan het eten te houden. De fouragering was een groot pro bleem en niet in het minst omdat het voedsel zo snel bedierf. Velen werkten reeds in die tijd aan methoden voor het conserveren van voedingsmiddelen en in 1810 had Nicolaas Appert succes. Hij kookte voedsel in flessen, sloot die luchtdicht af en kwam tot de ontdek king dat bedref heel lang uitbleef. Als beloning kreeg hij van Napoleon 12000 goudfranken. Kort na de ontdekking van Appert kwam Peter Durand in En geland op het idee blik inplaats van glas te gebruiken voor het conserve ren van voedingsmiddelen en ook dit bleek een uitstekend idee. Over de gehele wereld is in 1960 het feit herdacht dat het conserveren van levensmiddelen voor 150 jaar begon. In ons land werd ondermeer een natio nale voedingsdag gehouden. In het zelfde jaar werd herdacht dat 40 jaar geleden de eerste blikemballagefabriek in ons land haar werkzaamheden te Deventer begon. Er werkten zeven mensen, die ieder per dag met de hand een twaalftal blikken vervaardigden. Dat waren er 40 in een maand. Thans maakt 1 bliklijn in deze fabriek 400 blikken per minuut en er werken 3500 mensen. Per jaar worden 900 miljoen blikken gefabriceerd. Na het draaien van de aantrekkelijke film gaf mevr. Lotgering nog enige wenken, waaruit te beluisteren viel dat het bijzonder ouderwets is blikgroen- ten als tweederangs voedsel te beschou wen en te denken dat het doodgekookt voedsel is, want de industrieën die zich met conservering bezig houden weten onderhand heus wel hoe zij moeten conserveren om het voedsel van ui stekende kwaliteit te houden. Blik- groenten zijn dan ook beter dan groen ten die men enige dagen in huis heeft en die niet uit blik komen. Na de pauze besprak mevrouw Hille- brand vele schotels aan de hand van dia's en er werd een quiz gehouden. Wie gedacht had dat een carnavals avond zonder mannen een fiasco zou worden, heeft het niet bij het rechte emd gehad. Dit bleek eerst in het St. Josephgebouw en later in gebouw St. Ludgardis, waar de afdelingen Soest en SÖestdijk van het R.K. Vrouwen gilde het carnavalsfeest vierden. In het St. Josephgebouw zat de stem ming er al direct in toen de eerste gecostumeerde dames binnenkwamen. De zaal was gezellig versierd en twee jonge accordeonisten deden de feest muziek klinken. Na het welkomstwoord van mevr. C. van Dijck-Van Limburg Brouwer en de feestelijke intocht van Prins Leut II, die per kinderwagen werd binnengere den, hield de plaatsvervanger van de De meeste mensen van middelbare leeftijd hebben zich wel eens bezon digd aan dictatorverering. Mussolini stond dertig jaar geleden vrij hoog ge noteerd omdat hij kans zag de Itali anen ertoe te brengen de straten schoon te houden, de treinen op tijd te laten rijden en op tijd naar hun werk te gaan. Dat hij de socialistenleider Matteotti liet vermoorden werd meestal over het hoofd gezien. Ook Hitier heeft een tijdlang vele sup porters gehad en die waren heus niet allemaal lid van de N.S.B. De geschiedenis heeft geleerd dat Hit- Ier en Mussolini onder de rubriek ban dieten gerangschikt mogen worden, waar zij het met kameraad Stalin niet gek doen. Nieuwe dictators kwamen en twee jaar- geleden hadden velen bewondering voor meneer Fidel Castro, die schurk Bat- tista verdreef. Intussen heeft het er heel veel van weg dat de Cubaanse baardaap zelf een schurk geworden is. Een dictator van hetzelfde gehalte is Soekarno, die met Castro gemeen heeft dat hij van zijn taak helemaal niets terecht brengt. Hitier en Mussolini zijn in vele op zichten nog met dingen uit de bus ge komen, waarmee de welvaart van de bevolking tenminste tijdelijk gediend was. Soekarno is echter een volslagen knoeier en dit werd zelfs door minister Robert Kennedy en zijn gevolg beves tigd. Armoe, ellende, honger en verpaupe ring in grote delen van Indonesië, maar onze Jappen-vriend moet zo broodnodig mobiliseren om armoe, el lende, honger, en verpaupering in Nieuw-Guinea te brengen. En intus sen danst hij met de Amerikaanse am bassadeur Jones de horlepiep als dat op het een of ander feestje zo uit komt. „Waardeloos", zou orgelman Willem Parel in zijn tijd gezegd hebben. KANTMAN. geestelijk adviseur - „hij" leek ver dacht veel op mevr. C. Rademaker- Rasch - een prachtige feestrede over de oliebol en verrichte de doopplechtig heid van het borelingske, de K.V.G.- Soest. Hierbij trad Z.K.H. Prins Leut als peter op en als meter mevr. Van Steenbergen-Engering, eerste presiden te van de Katholieke Vrouwenbond uit de vorige eeuw, die speciaal voor deze gelegenheid naar de aarde was teruggekeerd. Er waren fantastische figuren te be wonderen. Onder anderen een schitte rende heks, die op een brandende bezem door de zaal reed, een pracht van een zeerover, een Soester boertje op zijn zcndags, een deftige ouderwetse dienst bode, diverse clowns, te veel om op te noemen. De zeerover won de eerste prijs, de boer de tweede, de dienstbode de derde een een clown kreeg de vierde prijs. De Raad van Elf bestond uit een huis vrouwtje, een kok, een gezinshulp, een strijkster, een timmerman, een behan ger, een werkster, een breidster, een tuinman, een ziekenverzorgster en een Tiroler vrouwtje met boodschappen mand. Door verscheidene dames werden leu ke voordrachten gedaan, onder anderen door de vier gezusters Stalenhoef, er werd gedanst, kortom het was een avond vol plezier die tot 12 uur duur- de. In gebouw St. Ludgardis werd het welkomstwoord gesproken door de pre sidente, mevr. Robijns. De prins deed met de Raad van Elf zijn intocht als minister van financiën en zijn gevolg bestond uit een baby in trappelzak, naaister, verpleegster, wijkleidster, kerstmannetje, bloemenmeisje, collecte bus, huisvrouw, kok en een lid van t Vrouwengilde tijdens een dagje uit, Prins Carnaval hield een toespraak en wekte alle dames op veel leut te ma- I De twee accordeonisten trokken dapper aan hun trekpiano's voor de polonaise en een dansje. Aan de marktkramen waren allerlei mooie artikelen te koop naai- en breiwerk door enkele leden vervaardigd, gingen voor zeer lage prij- Izen van de hand ten bate van de kas. Mevr. Rademaker-Rasch droeg ook hier enkele alleraardigste stukjes voor. Een heks, een schoolmeisje uit begin 1900 en een dame in nachtgewaad uit die tijd ontvingen een prijs.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1