WAfiuUelaat fi M: AT ZWITSAL OP DE BRES VOOR WILDE DIEREN. EN MOEDER WORDEN... PM'TCgANAP'f1* krabbels van ftnelis. EEN ITALIAANSE STRAND-ENSEMBLE. f 6895.- IS. ifoea. JS. Bejaaren vierden earnaval. DERDE BLAD In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT PASTOE AU-1000 -getvlAMgen, ui^olu</Z0*xd/ N.V. Autobedrijf J. VAN &OOY SBN Ga- vam- ead LK6 fr R 3230 nlaod Is. 2908 agens E AL E R 4340) Bescherming van de wildstand in Afrika is van het allergrootste belang. Daar lag hij, de gewonde rinoceros, met in zijn zij een speer van een Ma- sai-krijger. Het dier lag stil en slechts een woest gegrom bewees dat het nog leefde. Af en toe maakte het plotse linge wilde bewegingen, omdat hin derlijke en pijnlijke ding uit zijn zij kwijt te raken. Maar het hielp niet. Waarschijnlijk reeds negen uur lang duurde deze marteling. Maar wij wisten dat hier geen redding mogelijk was. De neushoorn was ten dode opgeschreven. Geen van onze groep durfde het wilde dier te benaderen om het van de speer te bevrijden want zoiets staat gelijk met zelfmoord. Het was een ervaring die wij opdeden in een gezelschap natuurkenners dat deelnam aan een tocht in de Ngoron- gorokrater in Taganyika. ingegrepen, hij weidt hier zijn vee en dat heeft bijzonder onaangename ge volgen. Op de bodem van de krater ontwa ren we glinsterende poelen, maar zij zijn omgeven door de heel wat minder prettige glinster van het zout, dat achterblijft als het water opdroogt door de verschroeiende hitte, die Tanganyika zc verschrikkelijk heeft geteisterd. Geruïneerd. Wat boven op de kraterwand zo'n boei end schouwspel leek, blijkt beneden een deprimerende ervaring, een treurig restant van wat eens het wilde die renleven in Afrika was geweest. De eens zo vruchtbare vlakte, die in staat was deze duizenden dieren in leven te houden, is nu zo kaalgevreten, dat de grond de aarde niet meer kon vast houden en in grote stofwolken op- -èA, - MPSfiLQH STEENHOFFSTR.53 - TEt28SZ - SOEST Arusha-conferentie zien, een conferen tie in samenwerking met de Commissie voor Technische Bijstand in Afrika, de Internationale Unie ter Bescherming van de Natuur, de UNESCO en de FAO, die onder druk van de nood tot stand kwam. Men riep de conferen tie ook bijeen om de medewerking te krijgen van de nieuwe Afrikaanse sta ten, zonder wier hulp het vrijwel on doenlijk is verbeteringen aan te bren gen. De discussies bewogen zich rond ener zijds de bescherming van de wild stand in de nationale parken, de in standhouding en de oprichting van dergelijke parken, anderzijds rondom de vraag hoe de belangen van de ge vestigde bevolking en hun kudden kun nen samen gaan met de instandhouding van de wildstand. ontworpen, die het mogelijk maken wilde dieren ,,aan te schieten", dat wil zeggen zij worden door de injectie tijdelijk verlamd waarna zij een vac cinatie kunnen ondergaan. Er is nu in Arusha in feite een programma van aktie vastgesteld, dat door de Af rikaanse autoriteiten werd goedgekeurd. De ministers van Taganyika gaven een manifest uit, waarin wordt beloofd dat het bestand der dieren en de plaatsen waar zij kunnen leven een in tegrerend deel zullen uitmaken in de toekomstige voedselvoorziening en eco nomie (toerisme) van het land. ,,Bij het accepteren van het beheer over onze wildstand verklaren wij plechtig, dat wij alles zullen doen om onze kleinkinderen in staat te stellen zich te verheugen over het rijke bezit van deze erfenis," verklaarde den eer ste minister. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. In fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE M De bejaarden van het R.K. Charitatief Centrum hebben het carnaval dinsdag middag in gebouw Ludgardis misschien met zo uitbundig gevierd als de jeugd van de Instuif R.K. Jong Soest dit VAN DE SOESTEB COURANT VAN VRIJDAG 2 MAART 1962. Daar lag hij, de gewonde rinoceros, het wijfje kan hem niet meer helpen. De jachtopzieners die ons vergezelden, poogden de dader van deze rinoceros- moord te vinden, maar het hoofd van de stam antwoordde rustig en in het volle besef van zijn waardigheid, dat de rinoceros de kudde had aangevallen er. vier dieren had gedood, waarna zijn jonge krijgers wel moesten ingrijpen. Zij zouden hun zelfrespect verliezen wanneer zij niet hadden opgetreden. Zijn stam, de Masai, doodde geen wild om het doden of om voedsel of ander gewin te verkrijgen. Zij handelden niet in ivoor en de hoornen van rinoceros sen, zoals andere stammen en niet-Af- rikanen deden. Als zij wilde dieren doodden, deden zij dit ter bescherming van hun vee. Daarmee was de zaak af. Dit korte voorval is symtomatisch voor het dilemma, waarin Afrika verkeert. Hoe is het mogelijk in de behoeften van de Afrikanen te voorzien en beter te voorzien en tegelijkertijd de wilde dieren te beschermen tegen het drei gende gevaar van uitroeiing Met na me de neushoorn loopt dit gevaar. Droogte en zout. In het hart van Afrika ligt een uit gestrekte, natuurlijk gevormde arena voor 's werelds grootste dieren-verza- meling. Dit domein heet de Ngoron- gorokrater, een ketelvorminge holte van een uitgedoofde vulkaan met een diameter van 12 mijl en met wanden, die de krater omvatten tot een hoogte van 2.000 voet. dwarrelde. De stromen die eens in staat waren de poelen het gehele jaar van water te voorzien, waarin de nijl paarden zwommen en poedelden, om zich daarna op de modderbanken te vermaken, zijn uitgedroogd. Dit alles als gevolg van het feit, dat de Afri kaanse stammen die in de buurt hui zen, de bossen rond de krater hebben gekapt, waardoor deze niet meer kon den fungeren als opvangbekken voor het regenwater. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. de grootste iiiniiiii"iii kollektie staat in Hilversum 11111111111 1111111 Groest 110, Hilversum - Tel. 14001 Spiegelstr. 38, Bussum - Tel. 15614 Huizerweg 24, Bussum - Tel 12379 i»i(l(Hiii||| De nomaden van de Masai-stam heb ben geheel wettelijk overigens, maar niet minder desastreus, hun kudden eveneens in de krater gedreven, en zo de uitputting van de grond en de waterreservoirs nog ernstiger vergroot. Door het kappen en de etftra afgrazing is dit gebied volkomen geruïneerd, waarbij bovendien de ernstige droog te de genadeslag heeft toegebracht. Volgens deskundigen is dit mogelijk. De in het wild levende dieren blijken veel beter gebruik te maken van de aanwezige voedselvoorraden in de na tuur, dan de kudden van de plaatse lijke bevolking. Vee eet immers alleen dat wrat het od de grond vindt, maar wilde dieren eten althans naar gelang de soort, wat op de grond, in de grond en boven de grond te vinden is. Twee vliegen in één klap. Een belangrijk punt van overweging is voorts, dat de dieren der Afrikaan se vlakten in het algemeen grote die ren zijn. Zij zijn in feite grote bron nen van eiwit, hetgeen van grote be- waarschijnlijk zondag in gebouw St. Joseph zal doen, maar het is toch een bijzonder gezellig feest geworden, met voor de pauze Prins Carnaval als mid delpunt en daarna de Soester Bóeren- dansers. Mevr. Van Dijk sprak het welkomst woord en kondigde de komst van Prins Leut de Tweede aan. Zij herinnerde aan het „klitsen", een vermaak uit vroeger dagen, toen men in Soest nog geen carnavalsfeest kende en meende dat dit alleen beneden de grote rivie- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak soms heul niks snap van de menier waor- op de heule zaok in de gemeente in me- kaor zit. Vreuger doch 'k altied datte manne in de raod ut veur 't zeige hadde, maor noeng ist ge lóóf ik zo datte manne vant spoortje de laokes uutdeele of dat teminste pre- beere. De Talmalaon mot dich, zeeje die man ne vant spoor. Astie nie dicht gong dan zou dat zeuventugduuzend gulde an de gemeente gaon koste aster laangs de heule spoorbaon halleve boome en knipperlichte zouwe komme en d'r nooit meer n man vant spoortje de boome kon opelaote omdattie zat de pitte of ze voebalpoel zat in te vuile. Das netuurlek meraokels fing, maor ik kennie snappe, waorom wullie daor- an motte betaole. As ming buur Gart 'n hek wil maoke omdattie baang is dattie loeboes van 'n hongd van um wegloop, dan kriegtie van ming gin sent. D'r wier uurelaang geklassineerd in de raod. Ope of dich, ope of dich en alle raodsleeje zeeje dich op één nao, maor die wis nie waorom ut gong schat ik. Dochte wullie dawwe mit zeventug- duuzend gulde klaor waore, komme die luu vant spoortje en die zeige 't gaot meer as 'n ton koste. Weer die raod bie mekaor en weer klassineere. Da kenk noeg nie snappe. Azze noeng us allegaor tuus ebleeve waore en d'r was 'n man naor 't postketoor egaon cm 'n tillegram te stuure, dan was de zaok toch veur mekaor ewest. In dat tillegram hattie man alleenug maor hoeve te zette „je ken de bietebrug op mit je ton". Dan maor gin halleve boo me en gin knipperlichte. Wullie wille die dinge nie zo graog hebben, maor zullie vant spoortje. Laote zullie dat zaokie dan ok betaole. Nee, ik ken d'r soms echt nie veul meer van snappe. Maor dat zal wel an ming harses leige, waant die binne al meer dan 'n halleve eeuw oud. Een koning met ondergang bedreigd. Als wij op de rand van de krater staan en het oog wapenen met een verrekij ker, kunnen we de dieren zien. Kud den gnoes, zebra's, herten, buffels, oli fanten, leeuwen, nijlpaarden, rinoceros sen, giraffen, hyena's jakhalzen, en luipaarden om maar enkele soorten te noemen. Hier in dit gebied leven naar ruwe schatting ongeveer 12.000 dieren. Wanneer we nauwkeurig opletten, zien we vreemde palissaden in het land schap staan gesloten hutten, die uit de verte lijken op bruine schoenen dozen. We zien hordenwerk, bedekt met leem en koeienmest, kralen voor honderden gebochelde koeien, die hier thuis horen. Want de mens heeft hier Tienduizenden dieren hebben in de loop der jaren een toevluchtsoord ge vonden in de Nationale Parken, maar zelfs in deze reservaten, hebben de droogte en de rondtrekkende kudden de vegetatie ernstig aangetast Teveel stropers op pad. Erger nog is de verwoestende stroperij op grote schaal, die zich zelfs uitstrekt in de Nationale Parken en die niet voortkomt uit honger, maar uit de zucht naar olifants- en rincerostanden, krokodille- en andere huiden. In be paalde streken heeft dit tot massale slachtingen geleid. Tegen deze achtergrond moet men de inclusi<=' -erwarming AUTO UNION GGOO DKW Dealer DEN DOLDER tekenis kan worden voor de voeding van de Afrikaanse bevolking. Het is immers bekend, dat deze diersoorten zich snel vermenigvuldigen, indien zij met rust worden gelaten, zo zelfs, dat zij door hun aantal een gevaar voor el kaar worden. Zijn ze te talrijk, dan verspillen en vernietigen zij hun eigen voedselbronnen en dat heeft zelfs de meest conservatieve beschermer van de wildstand er toe gebracht te erkennen, dat het nodig is de wilde kudde van tijd tot tijd uit te dunnen, teneinde de soort te verbeteren en niet te grote kudden te laten ontstaan. Langs deze weg kan men twee vlie gen in één klap slaan, namelijk in standhouding van de kudden wilde die ren en tegelijkertijd, door het afschie ten van een bepaald aantal, de vorming van voedsel-voorraden voor de plaat selijke bevolking. In Rhodesia is deze ontwikkeling reeds ingezet en heeft men ranches gebouwd voor wilde die- ren, die immers beter gebruik maken van hun natuurlijke omgeving. Door regelmatig uitdunnen verkrijgt de mens in dit geval voldoende vlees. Een probleem van veterinaire aard duikt hierbij wel op. „Hoe voorkomt men de infectie en de overbrenging van ziekten, van wilde dieren op tamme zo informeren wij. Het blijkt dat de praktijk ook hier een oplossing aan de I hand heeft gedaan. Men heeft zogenaamde injectie-geweren TELEFOON 03402-3841 ren gevierd kon worden. Bij dit klit sen trok men van 't Lange End naar 't Zure End en van 't Veen naar de Bunt. Toen de prins in vol ornaat arriveerde zongen de feestgangers een welkomst lied, dat erg veel verwantschap ver toonde met „En dat we toffe jongens zijn". Mevr. Van Dijk verwelkomde de prins. Zij stelde het bijzonder op prijs dat hij ondanks zijn drukke werkzaamheden in deze dagen voor de vasten nog tijd kon vinden om de bejaarden te be zoeken. De prins vond 't prettig dat hij in staat gesteld werd als Leut de tweede ook leut te brengen bij de bejaarden en hij begon direct „elf stoere kérels" te be noemen, die hem als Raad van Elf ter zijde moesten staan. Voorzitter van de Raad van Elf werd de heer A. Kamerbeek en hij had aan de heren T. Roeten, F. Heeremans, P. de Beer, T. Westerveld, Steeman, Prin sen, W. Kok, G. van Klooster en de man die voor iedereen Herman was kundige assistenten. De heer J. M. v. d. Oord zou ook lid van de Raad van Elf zijn, maar hij was afwezig. Geen bezwaar, want nu maakte zijn vrouw deel van dit leut- college uit. Een polonaise die er niet om loog, wal sen, zingen, thee en versnaperingen, terwijl het optreden van de Boeren- dansers bijzonder in de smaak viel. De belangrijke modehuizen hebben hun poorten weer geopend en toonden ons de nieuwe voor j aars- en zomermode Zowel de Fransen en Italianen als de Engelsen en Duitsers hebben allen weer hun best gedaan en getracht elkaar in originele ideeën, lijnen en kleuren de loef af te steken. Wat wij te zien kre gen, was bijzonder interessant en aan trekkelijk, waarbij duidelijk de typische landskarakters te herkennen waren in stijl en lijn. Onze illustratie toont een leuk strand- ensemble uit de haute couture en wel een ontwerp van Simonetta, dus van Italiaanse origine. Het is een tweedelig jadegroen strandensemble, machinaal gebreid uit „orlon" acrylvezel. Het jak is recht, evenals de hals. In de diep uit gesneden armsgaten zijn wijde kimono mouwen ingezet. Op de zijnaad van de heupen zijn kleu rige roze en groene pompoenen gezet. Een groen Bermudeshort kijkt onder het jak vandaan. Het geheel wordt gecom pleteerd door een prachtige gele stro hoed met zeer grote rand, eveneens van Simonetta. Deze hoed laat weer typisch het Italiaanse karakter van het ont werp uitkomen. Reeds sinds enige ja ren zijn de Italianen meester in het vervaardigen van deze strohoeden, die zo'n heerlijke beschutting geven tegen al te felle zonnestralen. Vele toeristen zullen dit weten en thuis nog zo'n pracht hoed hebben als herinnering aan een heerlijke vakantie in het schone Italië. Ongetwijfeld geeft dit fraaie ensemble van Simonetta de draagster cachet. Het is stijlvol en mooi van kleur, een typisch produkt van haute couture.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9