Het bestuur van de gemeente. IE GRUWELEN lil ALGERIJE. VEEL GELUK. HET OOG GERICHT OP EEN FRAAI MO. Gevaarlijke honden. Wedstrijden van Crescendo. Actie 10 x 10. Zilver Tetra. Politie telefoon 4444 en 4445 Jaarvergadering U.V.V. Rit A.C.S. en A.M.A.C. Nieuws van de Sp< oorwegen. VRIJDAG 9 MAART 1962. 41e JAARGANG nr. IS. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Na zsven jaar bloedige oorlog zal de zer dagen eindelijk de overeenkomst tot stand komen tussen de Franse en de voorlopige Algerijnse regering be treffende de zelfstandigheid van Al gerije. Tegelijkertijd echter moet men zich afvragen of deze overeenkomst nog enige andere dan slechts een for mele zin heeft. Het gruwelijk optreden dat de O.A.S. in steeds erger mate de laatste maan den heeft ontplooid, dreigt het tussen de regeringen getroffen contract tot een wassen neus te maken en de strijd tussen Fransen en Algerijnen een aller- bloedigst verlengstuk te geven. Een verlenging, die echter nimmer tot een verbetering van de situatie voor de „colons" kan leiden, integendeel, die hun positie steeds slechter zal maken en uiteindelijk tot hun zekere onder gang zal leiden. Dat zij dit niet inzien, maar menen door het stellen van een schrikbewind hun doelstelling te kun nen bereiken, is misschien wel het meest tragische van de toestand. Frankrijk heeft na zeven jaar oorlog zijn wil niet aan de moslims kunnen opleggen de Algerijnen lieten zich niet III mer „10 x 10" kopen. Deze platen zijn ook verkrijgbaar bij muziekhandel „De Gouden Snaar". Oc woensdag 14 maart wordt een gran dioze slotavond in de zaal van Eemland gegeven. De burgemeester zal deze avond ope nen. Medewerking wordt verleend door The Hurricane Combo, de akkordeonist Harry Mooten, The Butterfly's, de Ge- wilma's, Ad v. d. Kleij, Nol Schrijvers, de twee imitators Larry en Jacky Da- vis, het trio Rob Wesseling, The Humpty Dumpty Pipers en Harry and his black en white strings. The Als eerste ambtenaar van de gemeente Humpty Dumpty Pipers verzorgen de is de secretaris de chef van enige tien- dansmuziek na afloop van het program- tallen ambtenaren, die hun werk ver- Bij het kantoor van de V.V.V. in de kaarten a 1,50 in voorverkoop. De kleine Treesje W. werd in de Mo- richten in afdelingen met een specialist aan het hoofd. Dit is van de afdeling net "aii.uc Bevolking, Militaire Zaken, Verkiezin- Steenhoffstraat zlJn gen en Burgerlijke Stand de heer G. Engelbarts, van de afdeling Financiën en Personeelszaken de heer L. Dobben, van de afdeling Sociale Zaken en Maat schappelijk Hulpbetoon de heer H. J. I van Hal, van de afdeling Registratuur lenstraat door een grote hond aange- 1 de heer B. W. Kolthof. vallen en in een bovenbeen gebeten. In de afdeling worden de interne zaken Op de Bosstraat viel de hond van mevr. behandeld en men zorgt voor het op- v. d. L. een schaap van mej. G. aan. bergen van de stukken. Onder deze Het dier liep in de tuin. De hond beet afdeling resorteren de typekamer en het schaap en een verlamming van de de offsetdrukkerij. voorpoten was hiervan het gevolg. De De heer H. Borreman is hoofd van de hond is direct afgemaakt en mevr. v. d. L. zal de schade vergoeden. erslaan, hoeveel offers dit ook kostte. HHBHI afdeling Algemene Zaken en Onder De onenigheid over het probleem tus- wijs en de heer W. Tabernal van de af- sen de politieke partijen in Frankrijk v VEHSSjH deling Huisvesting. Voorts zijn er nog had tot gevolg dat generaal Charles IBaBBH een ambtenaar in algemene dienst, de de Gaulle de invloed dezer partijen kon heer Th. M. Peet, en de chef van de terugdringen en zelf de te volgen poli- hulpsecretarie te Soesterberg, de heer tiek ging bepalen. Hij kon uit de ge- J. A. Luijf. rezen situatie geen andere conclusie Hoewel de gemeentesecretaris geen deel derlinge wedstrijden van de r.k. gym- trekken dan dat niet viel te ontkomen De gemeentesecretaris wordt benoemd uitmaakt van het gemeentebestuur is nastiekvereniging Crescendo gehouden aan het verlenen van zelfstandigheid door de gemeenteraad en de raad van zijn positie bijzonder belangrijk, want in de Mariaschool. Op 10 maart van aan Algerije en dat een zo groot mo- Soest benoemde in 1953 de 'heer J. J. de burgemeester, de wethouders en de 5 tot 6, op 12 maart van 4 tot half elf gelijke verbondenheid met Frankrijk en 1J. M. Festen, die toen twaalf jaar ge- gemeenteraadsleden zouden bezwaar- en op 13 maart van 6 tot half negen. Op 10, 12 en 13 maart worden de on- het beveiligen van de belangen der Franse kolonisten nog het meest eer volle resultaat kon zijn. De „colons" en de uiterst rechtse groe pen in Frankrijk wilden daar maar niet aan. Zij konden de verdere af braak van het Franse koloniale rijk maar niet verkroppen en meenden die ontwikkeling ergens stil te kunnen zet ten. Een hopeloze zaak uiteraard, om dat dit niet alleen in Frankrijk en door Fransen bepaald kan worden, maar er een tegenpartij is, ja verschillende te genpartijen zijn en de nationale ont wikkeling in Afrika, gezien ook de internationale verhoudingen, niet is tegen te houden. Had Frankrijk dit zeven jaar eerder in gezien, dan zou aan beide zijden on noemlijk veel ellende zijn voorkomen, dan zou de positie van la France ook sterker zijn geweest en het aanzien ze ker groter. Het nu door de regering van generaal De Gaulle bereikte ac- coord is, gezien de voorafgaande strijd, nog zeer eervol en behelst nog een sterke binding van Algerije met Frank rijk en een bijzondere status voor de daar levende Fransen. Het Is de uiterst rechtse groeperingen en de „colons" niet genoeg. Zij vrezen dat die uitzondering en bescherming der Franse belangen in Algerije niet lang zal duren. Misschien is dat ook wel terecht. Maar zij hebben het er ook naar gemaakt. Het gruwelijk schrik bewind, dat de O.A.S., waarin deze ontevredenen zich groepeerden, nu ont plooit, kan niet anders leiden dan tot een nog ongunstiger situatie voor de Franse „colons". Ook aanslagen, maar dat de geciviliseerder gedachte Fran sen daar tegenover hebben gesteld, stuit de gehele wereld tegen de borst. Dat de regering van generaal De Gaulle hier niet straffer tegen is opgetreden, betekent een grote devaluatie. De anar chie die nu in Algerije en in Frankrijk zelf de kop heeft opgestoken, toont aan dat Frankrijk geen toonbeeld meer is van westerse beschaving. Daarbij komt nog de vraag of straks, bij het in Frankrijk te houden refe rendum, generaal De Gaulle inderdaad nog een voldoende meerderheid zal we ten te verwerven èf dat de rechtse be drijvers der gruwelen, middels hun in timidatie, het pleit zullen winnen. In dat geval zullen velen in de Westeuro- pese landen zeker de vraag stellen of met dit Frankrijk nog Europese sa- wenwerking mogelijk is. Zoals dat nu ook wordt gesteld ten aanzien van het zoveel bedaarder regiem in Spanje en in Portugal. De gevolgen van de gruwelen reiken zeker verder dan alleen de Franse be langen in Algerije. De Fransen, die zich tot deze misdaad lieten verleiden, be wijzen niet alleen een slechte dienst aan Frankrijk maar aan geheel west- Europa. meentesecretaris van Heiloo geweest lijk de gemeente goed kunnen besturen Per afdeling kan een persoonlijk kam- was. als zij niet kunnen rekenen op de pioenschap behaald worden en op 4 De secretaris staat niet onder de bur- kennis, het inzicht en de deskundigheid april wordt tijdens de jaarvergadering ^emeester, maar onder de raad. Zijn van een gemeentesecretaris, die blijkt in het Ludgardisgebouw bekend ge- taak is bij de wet geregeld en een geeft geen politieke figuur te willen maakt wie de kampioen van de juni- instructie van de raad kan deze taak zijn, maar een objectieve voorlichter, ores en seniores is. nader regelen. In Soest is zo'n instruc- in wie ieder raadslid vertrouwen heeft, tie, maar die is al zo oud, dat er blijk baar nooit aanleiding geweest is hier aan veel aandacht te schenken. De wet schrijft voor dat de secretaris De aquariumvereniging Zilver Tetra Mr King heet het stuk dat de toneelver- heeft de heer O. A. Janze uit Hilversum alle besluiten en brieven die van de eniging „Jong Gereformeerd" zaterdag uitgenodigd op maandag 19 maart in raad en het college van B. en W. uit- I avond 10 maart in gebouw „De Rank" De Gouden Ploeg een causerie te hou- gaan mede moet ondertekenen. Deze aan de Soesterbergsestraat ten bate den. De titel is „Wat een aquariaan moeten ook de handtekening van de van do antihongeractie 10 x 10 zal op- weten moet". De lezing is bedoeld voor burgemeester bevatten. Het tekenen voeren. De regie heeft Jo v. d. Loo. de leden die bij de huiskeuring in sep- van de secretaris houdt in dat hij aan- I Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar, tember 1962 'tot betere resultaten wil- sprakelijk is voor hetgeen er besloten 1 De Snarenbrekers van de vereniging len komen dan in 1961 en voor allen die is. want hij maakt geen deel uit Olympia zullen voor en na de pauze meer voldoening van hun aquarium van het gemeentebestuur. Wel wordt voor muzikale afwisseling zorgen. In willen hebben. Als er tijd over is dan de pauze kan men ballpoints en gram- kunnen leden na de pauze hun eigen mofoonplaten met het dixielandnum- bak ter discussie brengen. van hem verwacht, dat hij zijn hand tekening niet zet als het om een stuk gaat dat in strijd is met een raadsbe sluit van B. en W. Volgens de wet moet de gemeentese cretaris de gemeenteraad, het college van B. en W., de burgemeester en de raadscommissies behulpzaam zijn. Bij het gesprek dat wij met de heer Festen mochten hebben noemde hij dit een zeer belangrijk onderdeel van zijn werk. De Soester raad bestaat uit leden van vier fracties Katholieke Volkspartij, Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie, Protestants-Christelijken en de P.v.d.A. Ieder van hen moet onbevangen bij de secretaris terecht kunnen, ongeacht de overtuiging en ongeacht de over tuiging van de gemeentesecretaris. Hij is geen politieke figuur en dient slechts objectief voor te lichten. En uiteraard ook zo deskundig mogelijk, want slechts hierdoor kunnen zijn adviezen waarde hebben. De gemeentesecretaris is de eerste amb tenaar van de gemeente omdat de bur gemeester geen ambtenaar is. Hij is het hoofd van de secretarie en zorgt voor de organisatie en de indeling van de werkzaamheden. Als er ambtenaren zijn, die het niet eens zijn met een op dracht van de secretaris, dan kunnen zij zich op het college beroepen. De secretaris is verplicht alle verga deringen van de gemeenteraad en het college van B. en W. bij te wonen. In Soest richt de gemeentesecretaris zich zelden of nooit tot de raad, al is dit niet verboden. Doet hij dit wel, dan heeft hij hiér voor uiteraard de toe stemming van de voorzitter nodig, zo als dit ook bij de raadsleden het geval is. De taak van onze gemeentesecretaris bi ij ft echter tijdens raadsvergaderingen beperkt tot het geven van advies aan de voorzitter als deze hierom vraagt. Bij de vergaderingen van het college van B. en W. neemt de secretaris wel aan de besprekingen deel, hoewel hij geen aandeel in het nemen van be slissingen heeft. De 22-jarige M. v. Asselt, knecht van gen het linkergedeelte van de trein, de heer R. Schimmel, reed woensdag- Het voorste deel van de tractor werd middag met een tractor op de Maat- weg. Bij de overweg stopte hij omdat er een losgerukt en meegesleurd, het achter ste deel bleef staan. De bestuurder bleef ongedeerd. Wel kreeg hij de in- trein met grote snelheid naderde. Op houd van een grote mestbak, die zich een ongelukkig moment gleed zijn achter de tractor bevond, over zich klomp van de koppelingspedaal en de heen, maar dat was minder erg. tractor schoot naar voren en botste te- I Watt en Half Watt waren leuke jon gens. Laurel en Hardy ook, maar het duo Sacco en Vanzetti had minder ple zier te bieden, want zijn eindigden hun leven op de electrische stoel. Toch zijn deze heren nog te verkiezen boven het duo Ploos en Slagter, van wie de laat ste beter Slachter kon heten, want door het toedoen van hem en zijn louche medewerker gingen 112 Nederlanders de gevangenis of een concentratiekamp in en 90 van hen keerden niet terug. Marten Slagter en Lodewijk Anton Poos waren gek op de Duitsers, want door hen konden zij als politiemannen promotie maken, mits ze maar enthou siast op mensenjacht gingen. Dat deden ze met veel plezier en door hun toe doen lopen er nu vele jonge mensen in ons land rond die geen vader heb- gen en vele vrouwen missen al twintig jaar hun man, terwijl tientallen moe ders jarenlang tevergeefs gewacht heb ben op de terugkeer van hun zoon, die echter nooit terug zou komen omdat hij door de Duitsers doodgeschoten, doodgeknuppeld of misschien wel dood geschopt is, want men nam het niet zo nauw in Hitler-Duitsland. Nu moet u vooral niet denken dat er een rechter geweest is die het nodig oordeelde deze mannen definitief uit de samenleving te stoten. Ze kregen een kleine twintig jaar en daarvan heeft Slagter de laatste paar jaar in de krententuin in Hoorn doorgebracht. De laatste zeven maanden was hij daar alleen maar 's nachts, want overdag werkte hij bij de P.T.T. in Haarlem. Deze week is Slagter in vrijheid ge steld. Hij mag niet in zijn oude woon plaats Den Haag komen, maar dat is niet erg, want. hij kan zich in Heerlen vestigen. Daar is hij nu en misschien beeft hij zijn vrijlating wel met een gezellige carnavalsavond gevierd. Negentig doden door toedoen van Ploos en Slagter. Slagter is al vrij en Ploos komt spoedig vrij. Vergevensgezinde mensen zullen het misschien prettig vinden dat wij zo'n milde minister van justitie hebben, maar het vervelende is dat Ploos en Slagter waarschijnlijk vooraan in de rij van mensen zullen staan die zich voor verradersdiensten bij de Russen gaan melden als deze onverhoopt ooit ons land njochten bezetten. KANTMAN. Maandagmiddag, om kwart over rwee begint in het Oranje Hotel de jaar vergadering van de U.V.V.-Soest. Ge tracht zal worden het huishoudelijk gedeelte zo kort mogelijk te houden, opdat zo gauw mogelijk begonnen kan worden aan de interessante causerie met dia's, die over de Johanna Stich ting te Arnhem (de stichting van Loes- je) gehouden wordt. De Automobielclub Soest en de Amers- foortse Motor- en Automobielclub gaan samen twee ritten organiseren. De eer ste zal worden verreden op woensdag ls maart. Start en finish zijn bij res taurant Zonneheuvel in de Torenstraat. De eerste auto wordt om 8 uur ge start. De gemiddelde snelheid is 36 km per uur. Naast deze rit is er voor nieuwelingen en „automobilisten die het eens willen proberen" een rit uit gezet. Hieraan kan iedereen, die zich niet geroutineerd voelt, zonder be zwaar deelnemen. Zondagavond 11 en 18 maart zal de laatste trein, die om 0.24 vanuit Baarn naar Utrecht vertrekt, niet rijden we gens nachtwerkzaamheden te Blauw kapel. Reizigers van Baarn naar Utrecht kun nen gebruik maken van de extra trein die via Hilversum naar Utrecht rijdt. Voor het vervoer van de reizigers van en naar de stations te Soest, Soestdijk en Soest-Zuid zal een bus rijden. Voor de vertrektijden van deze bus kan men inlichtingen verkrijgen aan de stations. F.r moet echter wel met ver traging rekening worden gehouden.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1