Kraiibels van ICnelIs, Ie Kamerlid dr Van de Vliet, Onderwerp: „Daarom V.V.D.". „P0NTIAC" HORLOGES. J. VOSKUILEN FREDERIK FRANgüiS CHOPIN. Jaarvergadering Kederl. Koode Kruis Officiële mededelingen. Firma G. van de Pol DERDE BLAD Gtesthenk Mixed Hockey Club Soest. Exameiiproeven Rietdekkers. Ruiling van grond. Afd Soest-Soesterberg Kerkconcert. Zelf geblust Opstelling van S.E.C. Loodgieters- werkzaamheden. VAN DE SOESTER COURANT TAN VRIJDAG 16 MAART 1962. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak gek bin op schaotse. Nie om 't eiges te doen, waant dan leg ik zo op ming gezich, maor om ut op de tillevisie te zien. Minse minse zuk schaotse van die ké rels en die deeretjes astie ant schoonrieje binne. Da ken jie heul nie, zee ik teuge Kne- liao. Jie wel, zee die, waant die is nooit om 'n antwoord verleege. Ik moster om lache, waant ik zag mien eige al mit Kneliao as paor op die baon in Praog. Zuk lache veur die minse daor. Bie al die luu daor in Praog is Sjouk- je Diekstrao. Wijje geleuve dak ongse Sjoukje zeig ak naor d'r zit te kieke, al ister ok niks van ming bie. Maor 'n bietje is dat deeretje van ongs alle- gaor, waant daor in Praog laot ze effe zien, da wullie nie allegaor kaoskoppe binne, maor da wullie schaotse kenne as de beste. Daorom zeig ik ongse Sjoukje, maor dat deeretje d'r vaoder mot de zaok betaole. En das nie zo'n klein bietje hek me laote zeige. Da mot zo'n bietje tien miel per jaor koste. Wijje geleuve datter hoope minse binne die dat nie per jaor verdiene. Maor goed, ongse Sjoukje motter veur zorrege da wullie effe de bollebof in de wèreld binne al ist dan allenug maor mit schaotse, en daorom motte wullie allegaor veur de tillevisie zitte duume dazze ut wordt. Veur d'r eige, veur ongs, maor ok veur die arreme vaoder. Dan hettie teminste nog wat veur zien tien miel. HELKE HUN WflPPDE BEHOUDEN V komt a.s. maandagavond <19 maart) toch ook luisteren naar ons die in het Oranje-Hotel voor ons zal spreken? Iedere belangstellende is welkom. schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, 16 maart 1962. W EDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan A. A. v. Breukelen, Schriks- laan 64, alhier, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, nen, die een groot succes werden. De componist werd echter in politieke verwikkelingen in zijn land betrokken en daardoor was hij in 1830 genoodzaakt Polen te ontvluchten. Hij kon niet ver moeden, dat hij zijn geliefd vaderland nooit meer zou weerzien. Van zijn vlucht naar Frankrijk maakte hij een kunst reis en gaf hier en daar concerten. Tenslotte belandde hij in Parijs, het hart van Frankrijk, dat zijn tweede vergunning te verlenen voor het bou-1 vadeldand werd. wen van 10 flatwoningen en 10 garages 2Un Parijs verzamelde hij vele vnen- op het perceel, gelegen aan de Vrede-1 den rjtaa zich heen, waaronder groten hofstraat, kadastraal bekend gemeente van z^n 'Ud> zoals Liszt, Berlioz, de Een klein programma is afgewerkt door de M.H.C. Soest, maar de drie wed strijden die gespeeld werden, waren be langrijk. Met name de beide overwin ningen van Heren II en Dames II, beide candidaten voor het afdelingskampioen schap werden met vreugde begroet. Soest II (Heren)S.C.H.C. VIII, 3-2. De heren hebben er hard voor moeten werken. De strijd ging vrijwel gelijk op. Het eerste doelpunt werd gemaakt door D. Eysink, terwijl Soest tot een 2-0 voorsprong uitliep door een goal van Wim van Es. Na rust kwam S.C.H.C. met een doelpunt, maar weer was het Dick Eysink, die zeer goed speelde, die de voorsprong vergroot te. S.C.H.C. maakte er nog 3-2 van, maar de volle winst bleef bij Soest, waarbij in de verdediging zeer veel werk verzet werd door John Corsmit en Bert Vriens als invaller op de rechts- balfplaats. Soest I (Dames)—Amersfoort 1, 0-3. In verband met de slechte gesteldheid De berucht geworden flatgebouwen in de Vijzelstraat in de hoofdstad zullen voorlopig aan de twee bovenetages gerestaureerd worden. Vast staat, dat ze in de nabije toekomst geheel zullen verdwijnen, op last van de overheid, wegens het gevaar voor instorten. Twee rietdekkers boven 40 jaar zijn in Soest in de gelegenheid gesteld exa- menproeven af te leggen die hen ont heffen van de verplichting het gewone examen te doen. Deze gelegenheid wordt aan rietdekkers boven de veer tig gegeven als zij het bedrijf van hun vader willen overnemen of zich zelf standig willen vestigen, wanneer zij al jarenlang in het vak werkzaam zijn. De heren G. J. Draaijer uit Nijbroek en H. de Beer uit Laren (N.H.) slaag den beiden. De examencommissie bestond uit de heren P. Heeres, Bedum, H. v. d. Pol, Scest en E. Maree, Soest. Als gecom mitteerde van de minister van econo- Soest, sectie H, nummer 8295, zulks in afwijking van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. In verband daarmede stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om bin nen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaan- vrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 16 maart 1962. INLICHTINGEN UIT HET KIEZERSREGISTER. In verband met de a.s. verkiezing van leden van de gemeenteraad kan een ieder kosteloos de inlichtingen uit het kiezersregister verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Soest, 16 maart 1962. dichter Heine De Balzac. en de grote romancier GROTE SORTERING. Van Weedestraat 8. EEN UITZONDERLIJK MET TALENT, DAT TOT SPRAK. Lltzt en Sand. Als pianist en componist genoot Cho- pin een grote vermaardheid, doch niet dan nadat hij door zijn intieme vriend Liszt in de Parijse salons was inge voerd. Er heeft trouwens een grote wis selwerking tussen beide componisten plaatsgehad, hetgeen te bemerken is aan hun werken. KUNSTENAAR Inmiddels had Frederik Chopin een gro te genegenheid opgevat voor de dich teres George Sand, een vrouw die in de Franse hoofdstad veel opzien baarde, daar zij gewoon was in mannenkleren DE MASSA wisseld door werken voor orgel, gespeeld door Willem Hülsmann en door koper- De wereld heeft vele grote componisten muziek welke wordt uitgevoerd door het gekend, doch wij mogen, zonder ande- rond te loPen- George Sand was kapi barok-koperensemble van de muziek- ren te kort doen, rustig beweren dat taalkrachtig en zij steunde Chopin zo- kring. Deze kopergroep heeft een zeer Frederik Frangois Chopin een aparte vee' a^s haar vermogen lag. De com- bijzondere klankkleur, waardoor zij be- positie inneemt. Ongetwijfeld behoort ponist had al steeds een zwakke gezond- langstelling in binnen- en buitenland ge- 1 hij tot de bekendste kunstenaars, maar heid bezeten en in Parijs openbaarde wekt heeft. Behalve voor de Nederlandse wat ons speciaal opvalt, is wel, dat zijn z'cb zlïn ziekte in volle hevigheid. y°°J radio heeft dit ensemble voor de Nord- 1 muziek door zovelen op grote prijs wordt herstel trok hij samen met George Sand deutsche Rundfunk en de Südwestfunk uitzendingen verzorgd. gesteld. naar Mallorca, doch hun hoop bleek ijdel. Daarna verbleven zij enige tijd in haar villa te Nohant, alwaar zij de Beethoven. Schubert, Mozart en vele an deren zijn zeker zo hekend, doch men kan niet altijd zeggen, dat hun muziek *>ms -élite van hun tijd om zich ver- bij de massa der muziekliefhebbers die zameIden- De gemeente zal grond ruilen met de waardering vindt, waarop zij recht heeft. Sand stelde haar beschermeling in staat heer A. W. Hilhorst in verband met de De muzjek van Chopin blijkt de massa rustig en veel te werken, waardoor Cho- bouw op de Eng. De heer Hilhorst zal aan Spreken en dit is wel een van de pin in staat was schitterende kunst te 5900 are grond op de Eng afstaan en g,.ote verdlensten van deze componist, scheppen, doch hij was niet gelukkig, 8625 are, gelegen aan de Lange Brink- Typisch is dat het vooral zijn walsen want zijn verhouding tot de dichteres weg ontvangen. De gemeente zal zljn die gewaardeerd worden, terwijl gaf hem niet de bevrediging, die hij 17131,25 toebetalen omdat mische zaken was de heer J. Krommen-1 afgestaan wordt en bouwland ontvan- dijk aanwezig. gen. op VRIJDAG 23 MAART a.s., in „De Gouden Ploeg", Middel- wijkstraat te Soest. De leden worden uitgenodigd deze vergadering bij te wonen. HET BESTUUR. Dinsdag a.s. zal er in de Oude Kerk 'n concert gegeven worden door de mu- ziekkring „De Nederlandse Cantorij" on der leiding van Maarten W. Kooij. So- van het veld in Soest, is deze wedstrijd listische medewerking wordt verleend od Amersfoorts terrein gespeeld. In de door Maria v. d. Slikke, sopraan, Ine eerste twintig minuten waren de Soes- Kooij, alt, Gerard de Vos, tenor, Gert ter dames meer in de aanval, maar het Hendriksen, bas, Jan Marinus, barok- lukte niet te scoren. Het eerste Amers- trompet, Teun Ploeg, barok-alttrombone, foortse doelpunt werd gescoord door Jan Soeckart, barok-tenortrombone, Wij de rechtsbinnen, die gebruik maakte nand Sevenstern, barok-bastrombone, van een moment dat ze vrij stond. Willem Hülsmann, orgel, Klaas Bolt, or- Tot de rust wist Soest de achterstand gel en Jaap v. d. Drift, gamba, te beperken tot 1 doelpunt, een mooie Het programma is als volgt 1 Psalm 121 prestatie tegen de afdelingskampioenen, voor koor koperblazers en continuo van Na de rust volgden nog twee doelpun- Heinrich Schütz 2 „O Mensch bewein ten van Amersfoort. Ondanks de ne- dein Sünde gross" van Johann Sebas- derlaag kunnen de Soester dames op tian Bach als orgelkoraal, als koraal en een goede wedstrijd terugzien, waarin als koraalbewerking van Freek Hout enthousiast gespeeld is. Linkshalf Jos koop 3 „Leidensverkündigung und Hei- Hoppenbrouwers heeft een bijzonder lung eines Blinden" van Siegfried Reda goede wedstrijd gespeeld. 14 choralpassion van Hugo Distier. Be Fair VSoest II (Dames), 0-7. Dit programma, met werken van oude Ondanks enkele mutaties in dit elftal en hedendaagse meester heeft 'n over een forse overwinning. Tot de rust gang van de oude naar de nieuwe mu- maakte Saskia Jiskoot een doelpunt, ziek, welke gevormd wordt door verschil- eji het zag er nog niet naar uit, dat lende bewerkingen van het oude koraal het zo'n grote overwinning zou wor- „O Mensch bewein dein Sünde gross". den. Na de thee kregen de dames er Het slotnummer is van de in 1942 over- kennelijk veel zin in, want nog zes- leden componist Hugo Distier. Het is een maal werd de Be Fair-keepster ge- compositie voor vijfstemmig koor a ca- passeerd, Hetty Spoorenberg, Lidy van pella met een tenor en een bas als so- Weering. Loes de Vink en Saskia Jis- listen. Dit werk wordt zelden uitgevoerd koot (3) maakten met elkaar nog zes in verband met de zeer hoge muziek doelpunten. Soest II was weer twee technische eisen die het aan de uitvoe- wedstrijdpunten rijker renden stelt. De koormuziek wordt af ge- de spuitinrichting van de heer M. In aan de Ossendamweg brak brand uit toen men de bedoeling had de oven uit te schakelen. De uitslaande vlammen werden direct met een schuimblusser bestreden en het vuur was gedoofd toen de brandweer arriveerde. S.E.C. speelt zondag in de volgende opstelling de thuiswedstrijd tegen Ze bra's 1 Adams Ten Hove Pothoven De Rooij Ruttenberg Van Kooij Hooijer Van Breukelen Timmer De Bruin Verhoeven DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest biengen ter openbare kennis, dat op 12 maart 1962 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Mevr. J. J. Schook-Hoogland, van beroep hotel pensionhoudster wonende te Soestdui- nen, om een hotel-vergunning in de eetzaal van het Hotel-Pension „Bosch en Heide", gelegen aan de Van Lijnden laan 10. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning weiland deze njet tot zjjn beste werken behoren, ervan verwachtte althans uit het oogpunt der deskun digen. Lichte toets geheim van succes. Waarin schuilt zijn geheim Vermoede lijk in het feit, dat hij als een der groot ste componisten speciaal voor piano, zijn werk licht heeft weten te houden, terwijl hij een typische stijl bezat, die men overal uit herkent en die verrukt door haar schone melodische wendingen, die de toehoorders bekoren. Deze wendingen zijn dikwijls meester stukjes, harmonisch en in het gehoor liggend, zodat ze ook op de minder ont wikkelde muziekliefhebbers een machti ge indruk uitoefenen. Het is moeilijk te zeggen, of deze veronderstelling juist is, doch zij ligt voor de hand. Daarbij komt, dat zijn muziek dikwijls door trokken is van een zekere weekheid en sentimentaliteit, die velen ontroert, doch anderen tot bracht. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Zijn laatste reis. In 1847 gingen hun wegen uiteen. Hier na leek het alsof Chopin aan de bete rende hand was en of hij zijn ziekte zou overwinnen. Daarom durfde hij het aan in 1848 een concertreis door Enge land en Schotland te maken, doch dit scherpe kritiek heeft ge- schijnt tev.*1 van zijn zwakke krachten gevergd te hebben, want teruggekomen, stortte hij weer in om niet te genezen. Zijn leven. Qp 17 oktot)er 1849 stierf hij te Parijs, Frederic Frangois Chopin werd op 22 omringd door zijn treurende vrienden, februari 1810 te Zelazowa Wola bij Hij had echter niet voor niets geleefd Warchau geboren als zoon van een en gewerkt, want hij liet de wereld 'n Franse vader (uit Lotheringen) en een rijke schat van werken na. Poolse moeder. I Zijn beste werken zijn de études op. 10 Reeds zeer vroeg bleek, dat de jongen en 25, alsook de prélude op. 28. Voorts met uitzonderlijke gaven was gezegend, zijn mazurka's en polonaises, walsen en want buiten zijn grote muzikaliteit toon- nocturnes. Zijn „Berceuse" is een onge- de hij ook een grote aanleg voor cari- evenaard meesterwerk van melodische catuurtekenen en mimiek, terwijl later variatiekunst. bleek, dat hij over een zeer goede stijl Men verwijt Chopin dikwijls, dat hij van schrijven beschikte, zodat hij wer- zeer eenzijdig is geweest, daar hij slechts kelijk een groot genie genoemd mag muziek voor piano componeerde. Tevens worden. heeft men veel kritiek op zijn piano concerten en sonaten, die dikwijls in de ontwikkeling zwak zijn. Eerlijk ge- Zoals verschillende van zijn soortgeno- 1 zegd bestaat er veel kritiek op zijn pia- ten bleek hij een wonderkind. Zijn noconcerten en sonaten, die dikwijls in eerste muziekleraar, Joseph Elsner, di- de ontwikkeling zwak zijn. Eerlijk ge- recteur van de muziekschool in War- zegd bestaat er veel kritiek op het werk schau, zag dit in en bij zijn lessen heeft van de grote Chopin en zeker niet ge- hij er steeds rekening mee gehouden, heel ten onrechte. Hier staat echter de oorspronkelijkheid van de kleine tegenover, dat zijn werk, ongeacht de meester de vrije ontwikkeling te laten, j mogelijke fouten en tekortkomingen, Waarschijnlijk is dat van zeer grote in- i aan zovelen een intens muziekgenot vloed geweest. Chopin bezocht het ly- schenkt, dat dit veel zo niet alles, her- ceum en toen hij afgestudeerd was, gafstelt. Chopin is in de muziek een begrip hij zich geheel aan de muziek, die zijngeworden en zijn vele werken zullen al- hart had. Op negentienjarige leeftijdtijd de mensen weer in het hart grij- gaf de jongeling twee concerten te We-1 pen, dat is zijn grootste verdienste. Een wonderkind. I

Soester Courant | 1962 | | pagina 10