Overaten e J miCSde!man wtiz* A TON BEUKEN lil Bedden - Ledikanten Anping artikelen Oxford 225 JAREN GELEDEN. J. G. KOPER 19 sept. 1949 -19 mrt. '82 MAIS0N TERM0NIE SOLEX-oio ijmnsin. Speoiaa! voor baby en ontworpen en gemaakt kleuter Sn baby- en kleuterkleding Slotavond Actie 10 x 10. Woninginrichting Nederlandse Vrouwen- Electriciteitsvereniging. De camera koopt U De service krijgt U bij Voor gesiaagde Trouw en Kinderreporfage's V.V.D. bijeenkomst. Programma Mixed Hockey Club Soest. In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT Singer breimachine Singer koelkasten Singer Naaimachines. D. van der Veer WEG MET ODHNER TELMACHINE A. J. v. d. REE MEVROUW. vers geslachte jonge haantjes en kippen. J. B. LANSER Schoonmaak bedrijf Beukenlaan 69 schoorsteenvegen ^aambeien! Op 19 maart herdenken wij dat onze zaak 12 Vz jaar bestaat. de gehele maand maart, op al onze artikelen 10 kor ting. Hoeden tassen, shawls, handschoenen en byoux, paraplu's, VOOR INKOOP - OPHAALDIENST „CIBAS" - Fa. Busch Zonen Speciale PAS-TOE toonkamer in Hilversum Baby- uitzet. Vele jongeren waren woensdagavond naar Eemland gekomen om de slot avond van de antihongeractie 10 x 10 bij te wonen, maar het zouden er on getwijfeld meer geweest zijn als het weer niet zo slecht geweest was. Het was echter niet uitsluitend een aangelegenheid van jongens en meis jes en onder de aanwezigen bevonden zich onder anderen de burgemeester en zijn echtgenote, de korpschef van politie, de heer C. van Es, en één der initiatiefnemers van de Soester actie 10 x 10, de heer W. Schunselaar. In zijn openingswoord verzocht Ben Mahieu, voorzitter van het Actieco mité de burgemeester de avond te ope nen. Deze dankte de comitéleden die in de afgelopen maanden zoveel gedaan hadden om geld bijeen te krijgen voor de hongerende medemens. In novem ber was aan de toekomstige leden van het comité gevraagd of zij de actie in Soest wilden organiseren en spontaan hadden zij hun schouders eronder gezet. De actie is een succes .geworden en na mens het gemeentebestuur en de jeugd van Soest dankte de burgemeester de leden van het comité voor hun aan deel in het succes. Ook bracht hij dank aan allen die door het beschikbaar stellen van prijzen voor de tombola het succes van de actie nog vergroot hadden. De heer Mahieu dankte het gemeentebestuur voor de medewerking aan het comité verleend. Conferencier Nol Schrijvers reeg hier na een vlot programma aan elkaar. Eerst The Hurricane Combo onder lei ding van Hans van Embden met mu ziek die wel heel goed te horen was. The Black Eyes Rock bood een uit stekende drumsolo. Larry en Jackey Davis deden heel gek maar dat was juist de bedoeling en Nol Schrijvers was bedroefd toen hij moest mededelen dat de bekende akkordeonist Harry Mooten niet was komen opdagen. Later was hij echter verheugd omdat hij kon meedelen dat hij ondanks sneeuw en de aanschaffing van Wij hebben de solide in voorraad. Soesterbergsestraat 51A - Tel. 2180 strijden Amersfoort 5Dames 4, 12.30 uur. Kameleon 1Dames 1, 11.30 uur. Amsterdam 5Dames 2, 12.30 uur. Kampong 4Heren 1, 12.45 uur. Gooi 4Heren 4, 12.30 uur. Heren 3Kampong 10, 2.15 uur. Dames 3Kampong 9, 12.45 uur. Heren 2Schaerweijde 5, 2.15 uur. Op woensdag 21 maart houdt de af deling Eemland van de Nederlandse Vrouwen-Electrieiteitsvereniging de jaarvergadering in gebouw ,.Het Brand punt", Oude Utrechtseweg 2 te Baarn. Na het afhandelen van de agenda zal mevr. A. Visser-Ven, verbonden aan de Volkshogeschool te Bergen over het leven van de Franse vrouw spreken en dia's tonen. TOONBEELD VAN DE NIEUWSTE HERENMODE TORENSTRAAT 19 TELEFOON 2424 ijs toch gekomen was en Nol imiteer de eerst een clandestien etende school jongen en vertelde daarna het trieste verhaal van Roodkapje en de wolf op zijn manier. Een sketch van Nol Schrijvers en Ad v. d. Kleij, twee charmante Soester meisjes, die als The Younyans hun aan trekkelijke liedjes brachten met be geleiding van het trio Rob Besseling, Harry Mooten, die zeer virtuoos ak- kordeon speelde en met een populaire potpourri voor samenzang zorgde, goo chelaar Ad v. d. Kleij, de kleine Helene Kamphorst, die zichzelf op de guitaar begeleidde en veel succes had met „When the saint go marching in" en „Telephonbaby" en tenslotte dansen met muziek van The Humpty Dumpty Pi- pers onder leiding van Kees Adema en Henny and his black and white strings. Het was het geslaagde slot van een ge slaagde actie. Burgem. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 Voor de plaatselijke afdeling van de V.V.D. spreekt het le Kamerlid dr Van de Vliet over „Daarom V.V.D.". Dr van de Vliet is tevens voorzitter van de Hilversumse raadsfractie van de V.V.D. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie in dit biad. Teams van de Mixed Hockey Club Soest spelen zondag de volgende wed- Burgem. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 In mei 1737 stierf de ongeëvenaarde vioolbouwer Antonius Stradivarius. Zijn muziekinstrumenten zijn onbetaalbaar. Een „Stradivarius". Wanneer we deze naam horen, denken we aan iets zeer kostbaars, want een viool met de in scriptie „Antonius Stradivarius Cre- monensis Faciebat, anno", is een in strument, dat het beste in een kluis, of, zwaar bewaakt, in een museum kan worden bewaard. Eigenlijk is zo'n in strument te duur om te bespelen. Is het dan slechts een curiositeit waarvoor men betaalt Zoals bijvoorbeeld een oude postzegel veel geld waard is Neen, een „Stradivarius" is een viool, bekend, beroemd, kostbaar om de klank. Want als we zeggen „Stradi varius was een ongeëvenaard vioolbou wer", dan is hier in het geheel geen sprake van overdrijving, want mèt de beroemde vioolbouwer is het geheim van zijn kunstenaarschap verdwenen. De meester nam het grote geheim met zich mee in het graf. Ijverige leerling. Stradivarius werd te Cremona, in het Noorden van Italië geboren in het jaar 1644, tenminste, dat laatste neemt men aan. Op één zijner violen staat namelijk het jaartal 1736 met de aan duiding „di anni 92", oud 92 jaar. Reeds op zijn twaalfde jaar, kwam hij als „krullenjongen" te werken bij de toentertijd zeer bekende Nicolo Amati. Hij maakte daar snel carrière, want Amati was, terecht zeer tevreden over het werk van zijn knecht. Steeds ver der werd hij in het „vak" opgeleid. Vanaf 1670 mocht Stradivarius zelfs zijn eigen naam graferen in een door hem vervaardigd instrument, al werd ei aan toegevoegd „uit de werkplaats van maestro Amati". Na de dood van zijn leermeester, in 1684, begon de leer ling „voor zichzelf". Hij kende het vak nu door en door. En zijn violen en vio la's. violoncels, contrabassen, guitaren en luiten - want het waren niet alleen violen die werden gemaakt - deden in kwalitiet niets onder voor die van zijn vroegere patroon. Wat vorm be treft weken zijn producten niet af van het type van Amati, deze „Stradivari Amatizzati". Eigen stijl. Maar zo langzamerhand maakte Stra divarius zich geheel los van zijn leer meester Amati. Zijn instrumenten kre gen niet alleen een krachtiger toon, maar werden geheel eigen meesterwer ken. De vioolbouwer nam proeven, ex perimenteerde en toverde uit hout kunstvoorwerpen van fraaie con structie en volheid van klank. Hij had gevoel voor accoustiek en loste, zonder studieboeken te raadplegen, chemische problemen op. Hoe maakte Stradivarius zijn instrumenten Waarvan Dit laat ste is wel bekend, natuurlijk van hout. Meestal koos de kunstenaar dennehout voor de deksel en ahorn of witte po pulier voor de bodem van de viool. Maar tussen hout en hout, ook al is de soort hetzelfde, is nogal wat verschil. En Stradivarius wist dat natuulijk maar al te goed. Zo liet hij, alvorens hij het hout kocht, de takken van de boom op de grond vallen. Hij luisterde dan scherp naar de klank. Het liefst liet hij hout uit Dalmatië komen. Was hij klaar met de houtbewerking, dan ver niste hij het instrument. Stradivaris maakte zelf zijn vernis, hoe Nie mand zal ooit deze vraag beantwoor den. Het is het grote geheim van de vioolbouwer. En juist door deze vernis, op gewenste dikte aangebracht, kreeg de viool die prachtige klank, dat rijke volume. Vele opdrachten. Stradivarius moet erg rijk zijn geweest en reeds in zijn tijd was hij bekend en beroemd. Hij maakte meer dan 1000 violen en dan nog violoncels, zijn lie velingsinstrument, guitaren enz. In to taal misschien wel meer dan 2000 in strumenten. Een viool verkocht hij voor vier Louis d'or, in die tijd een belang rijk bedrag, maar dit nam niet weg, dat tevreden kopers uit eigen wil vaak het gevraagde bedrag met drie of vier ver menigvuldigden. Het waren dan ook hele „hoogwaardigheidsbekleders", de klanten van de bouwer. Om er enkele te noemen Titano, De Vieuxtemps, De Medici. Zij kochten de instrumenten in de jaren 1710-1720, de glorieperiode uit het leven van Stradivarius. Een bankier uit Venetië kocht instrumenten voor een heel orkest, als geschenk voor ae koning van Engeland, Jacobus II. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Een aartsbisschop bestelde een violon cel en twee violen om die aan te bie den aan hertog Matalone. Stradivarius vervaardigde instrumenten voor de I prins van Modena, voor de koning van Sardinië, voor de koning van Spanje. Soms leverde hij een viool persoonlijk l af. En bijgestaan door zijn zoons Fran- cesco en Omobono, die hem helaas niet lang zouden overleven, werkte de mees ter in zijn werkplaats en schiep hij zijn producten. Die werkplaats was zijn terrein. Daar verbleef hij het meest, eenvoudig gekleed, een voorschoot over zijn werkpak, een baret op het hoofd. Stradivarius werd ouder en ouder. Ver moeidheid en hoge leeftijd begonnen hem parten te spelen. Zijn vaardigheid begon te tanen. Zijn werkkracht werd nauwer begrensd. Hij maakte steeds minder instrumenten zelf. Steeds meer violen kregen het etiket „sub discipli- na Stradivarius", gemaakt onder toe zicht van Stradivarius. Maar tot de laatste dag van zijn leven, in mei van het jaar 1737, was de „Maestro" in zijn werkplaats. Van zijn productie zijn nog slechts 450 violen, 8 viola's en 40 violoncels overgebleven. En mocht U ergens uit het stof der oudheid een viool opdiepen en het etiket van Stradivarius lezen dan weet U het Dan bent U rijk, maar wacht U voor namaak, want tal loos is het aantal fabrieken, dat de naam van de meester heeft misbruikt. „Mij geliefde en boven allen verhevene meester, schepper van ieder soort van muziekinstrumenten, die zo schoon zijn bewerkt en met zoveel origi naliteit zijn uitgevoerd, dat zij reeds alleen daardoor ten volle worden tot kunstvoorwerpen, waardig de hoge per soonlijkheden, voor wie ze werden ver vaardigd", schreef een monnik aan Stradivarius, en wie zal die woorden niet beamen Vraagt inlichtingen of folders bij Officieel Sin ger vertegenwoordiger Julianalaan 30 - Soest Telef. 02955-4745. Gemakkelijke betaling. UW TELPROBLEMEN Daarvoor moet U een nemen. Vanaf 375,-. Betalingsregeling mogel. Kantoormachinehandel Laanstr. 41e-d - Baarn Telefoon 2685 Wij kunnen u regelmatig leveren Alles van eigen bedrijf. Soester Engweg 8 - Soest Telef. 02955-2557. Tel. 4246 - Soestdijk Ook voor Sj SCHROMPELEN WEG S Pijn en jeuk wèg jj Bloeden houdt op "f De wetenschap heeft thans O V een helende substantie ont-£ Ti dekt met de verbazingwek- jr. 1 kende eigenschap de aam- y' beien eenvoudig te doen weg- drogen - pijn verdwijnt, bloe- N k den houdt op. Toegepast in SPERTI. doet dit weefsel-g V, vernieuwende Bio-Dyne zelfs g v de meest hardnekkige aam- beien ineenschrompelen, zó E 5 afdoend dat ze thans geen - h probleem meer zijn. Spcrti Zalf en Zetpillen SPERTI is zacht en desinfec- terend - bevat géén verdo- 5 vende middelen. Voor veill- V ge. rechtstreekse behande- t'ling van aambeien, SPERTI - J Zalf f 3.30. Zetpillen f 4.90. Ti I We willen in die vreugde ook al onze klan ten laten delen en geven ter gelegenheid van dit feest Onze sortering is, ook in verband met dit heugelijke feit, extra groot en bijzonder mooi. uit Wenen en Parijs geimporteerd. De nieuwste o.a. de allernieuwste dubbeldeks. U vindt het alles bij ons. Verzuim deze unieke kans niet. Komt zien en kopen. Burg. Grothestr. 3- Soestdijk - Tel. 3332 KRPbHLUN KONINGINNEL24A- TEti3372* SOES TOUR van oud Papier, Lompen, oud IJzer, Metalen en diverse opruimingen. - Snelle, 100 service. - Zowel voor particulier als bedrijf. Soest - Klaarwaterweg 79 - Telefoon 3397 TEL.ZB70 KR0MMEMEG 26 - SOEST ^u^restSïSS&SSlaQa 111111111111111111 n 111111111111111 Hl 11111IL11111111111111II11111111111 lil 11111 <IIIII<IIIH<IIIIIII Groest 110, Hilversum - Tel. 14001 Spregelstr. 38, Bussum - Tel. 15614 Huizerweg 24, Bussum - Tel. 12379 De ontwerpers in de Baby-kledingindustrie houden het niet bij oude modellen. Ook zij zijn er voortdurend op uit uw baby volgens de laatste mode te kleden. Uw baby heeft daar trouwens ook recht op. ontvingen wij zojuist een geheel nieuwe sortering. De nieuwste modellen van o.a. Delana en Juweline zullen wij u gaarne tonen Gaarne adviseren wij U bij aan koop van uw complete Van Weedestraat 5 Telefoon 2504

Soester Courant | 1962 | | pagina 11