Het bestuur van de gemeente. Officiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP EEN DOODSOORZAAK. Vijf jaar Braamhage. Candidatenlijst V.V.D. Candidaatsstelling Gemeenteraads verkiezing. Candidatenlijst K.V.P. Ongelukkige val. Concert van P.Y.O. Opbrengst collecte. S.E.C.-honkhalnieuws. VRIJDAG 16 MAART 1962. 41e JAARGANG nr. 21. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 IV Wethouder W. G. van Zadelhoff. Toen de Duitsers in 1945 hun wereld heerschappij droom volledig in een nachtmerrie veranderd zagen, werden ook in Soest voorbereidingen getroffen voor het herstel van de democratische bestuursvorm. De" burgemeester be noemende 5 vertrouwensmannen, die 5 maatschappelijke en godsdienstige stromingen vertegenwoordigen en tot taak hadden een nieuwe gemeenteraad via kiesmannen te formeren. Voor het katholieke volksdeel was dit de heer W. G. van Zadelhoff, die op dat mo ment nog niet wist dat hij in sep tember 1945 wethouder zou worden. In Soest vormen de burgemeester en drie wethouders het college van B. en W., dat belast is met het dagelijks be stuur van Soest. De heer Van Zadel hoff is loco-burgemeester en heeft als wethouder van openbare werken een taak die meebrengt dat er veel over leg met de directeur van Gemeentewer ken moet plaats vinden. In een sterk groeiende gemeente als Soest is dit geen sinecure. Gemeentewerken heeft vele onderdelen die in grotere gemeen ten dikwijls weer op zichzelf staande diensten geworden zijn, om de al te omvangrijke taak van de directeur te ontlasten. Bouw- en woningtoezicht, het dagelijks onderhoud van wegen en plantsoenen, het onderhoud dei- sportvelden, werkzaamheden voor een rioolwaterzuiveringsinstallatie te Soest en te Soesterberg, het kompostbedrijf in samenwerking met de gemeente Baarn, de aanleg van nieuwe wegen, het onderhoud van scholen en gebou wen, de voorbereiding voor de bouw van nieuwe woningen, het ontwerpen maar ook het onderhoud van ongeveer 1200 huizen die de gemeente bezit. De vuilnisophaaldienst, maar ook de alge mene administratie, de administratie van het grondbedrijf, de administratie van het woningbedrijf, de landmeet kundige afdeling en dat alles met slechts een honderdtal mensen. Als men alleen maar bedenkt dat Soest over 100 km wegen beschikt, terwijl 'n gemeen te als Baarn slechts 70 km aan wegen heeft, dan zal men begrijpen wat er juist in deze sneeuwrijke tijd voor de dienst van gemeentewerken allemaal te doen is. Wethouder van openbare werken, grondbedrijf, maar ook aan het perso neelsbeleid moet de heer Van Zadel hoff zijn krachten wijden. Tevens is hij voorzitter van het georganiseerd overleg, dat zich bezig houdt met de salariëring van de ambtenaren en voor zitter van het kompostbedrijf Soest- Baarn, waarin uit Baarn en uit Soest een wethouder en twee raadsleden zeg- genschap hebben. Zij zijn verantwoor ding verschuldigd aan Gedeputeerde Staten van Utrecht. Niet de wethouder van openbare wer- ken is ,,de baas" van de ambtenaren en werklieden die aan de dienst van ge meentewerken verbonden zijn, maar de directeur van gemeentewerken. Het college van B. en W. is de werkgever in officiële zin. Uiteraard werken daar- om de wethouder en de directeur van deze dienst nauw samen omdat de wet houder de spreekbuis voor deze dienst bij de raad, het college van B. en W. en in de commissies is. Het voorbereiden van uitbreidingsplan nen, een werk waarvoor een zeer be paalde wetenschappelijke scholing ver eist is, is door de Raad opgedragen aan het ingenieursbureau S. J. van Embden. Enige jaren voor de oorlog moest door gemeentewerken echter wel een uitbredingsplan gemaakt worden omdat er tegen het plan van een Apel- doorns stedebouwkundige bijzonder veel bezwaarschriften ingebracht wer den. Het merkwaardige van dit plan was dat het ook het tracé van een nieuwe rijksweg over de Eng bevatte, evenals het plan van Ir Van Embden. Het plan van gemeentewerken werd door de Kroon vastgesteld maar grote gebieden moesten weggelaten worden omdat hiervoor om velerlei redenen geen goedkeuring verkregen kon wor den. Gedeputeerde Staten liet Soest weten dat er nu eens een goed uitbrei dingsplan gemaakt moest worden, maar daarvan kwam door de oorlog niets. In 1941 kreeg de gemeente wel een schrijven van de N.S.B.-commissaris van de provincie Utrecht, waarin aan gedrongen werd op het aanwijzen van een goede stedebouwkundige, die voor dit plan zou kunnen zorgen. De vriend van de Duitsers noemde zelfs enige namen. Daaronder die van Ir. S. J. van Embden, die korte tijd later met de jodenster liep en spoedig onderdook. Toen de Duitsers weg waren kon hij zijn werkzaamheden hervatten en met de plannen komen die Soest steeds groter doen worden. Deze groei bezorgt het grondbedrijf veel werk, want de koop en verkoop van grond door de ge meente en noodzakelijke ruilingen moe ten allemaal voorbereid worden. Vroe ger was er geen grondbedrijf, zodat alles via de gewone kapitaaldienst liep, maar al gauw zag men in dat op deze wijze een overzicht bijzonder moeilijk is en dat koop en verkoop van grond de gemeente grote schade kan berok kenen, wanneer men niet met factoren als renteverlies, centrale voorzieningen enz. enz. rekening houdt. Niet alleen de uitbreidingsplannen werden uitbesteed, maar ook het prin cipeplan voor de riolering, terwijl mo menteel de voorbereiding van scholen en woningbouw in handen van particu liere architecten gegeven wordt omdat de gemeente geen technisch hoofdamb tenaar meer heeft die beschouwd kan worden als de gemeente-architect van Scest. De heer Van Zadelhoff is bijna 17 jaar wethouder van Soest en met het ver strijken van de tijd nemen zijn werk zaamheden slechts toe omdat Soest zich steeds meer uitbreidt. Het is dan ook te hopen dat al dit werk spoedig be loond zal worden met een nieuw nood gebouw bij het kantoor van gemeente werken, want dit zal de werzaamhe- den van gemeentewerken en de man die wethouder van openbare werken is, kunnen verlichten, daar men dan ten minste niet meer met het ruimtepro bleem te kampen heeft. Op 16 maart 1957, vandaag vijf jaar ge leden, heeft de burgemeester van Soest, mr. S. P. baron Bentinck het bejaarden centrum Braamhage geopend. Sindsdien is het voor honderden bejaarden, die uit alle delen van het land kwamen, een ideaal woonoord geweest. Tien jaar geleden werd reeds contact ge legd om te komen tot de stichting van dit centrum en het initiatief ging uit van de Nederlandse Protestantenbond. De burgemeester opperde het idee het gebouwencomplex neer te zetten op de plaats waar de onbewoonde villa Braam hage stond. Dit huis werd gesloopt in 1954 en drie jaar later stond het be jaardencentrum Braamhage op deze plaats. Het bleek een grote aanwinst voor de gemeente te zijn omdat het on dermeer als visitekaartje van Soest goe de diensten bewijst. Gisteravond is in het Oranje Hotel een vergadering van de afdeling-Soester- berg van de V.V.D. gehouden, waarin besloten is de volgende candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing in te dienen 1. dr D. J. P. Oranje, 2. J. E. ten, 6. A. S. Westra, 7. mr. dr W. J. B. Versfeit, 8. S. Brugman, 9. J. J. Ebbers, 10. J. Sibinga Mulder, 11. A. v. d. Meer, 12. P. Gaaf, 13. J. Bakker, 14. Mevr. W. E. Jansen-Dwars, 15. F. H. Blom berg, 16. J. Detmar, 17. J. H. Faber, 18. A J. H. Koopmans. Door de afd. Soest van de C.H.U. is voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing do navolgdende candidatenlijst samen gesteld 1. Mevr. M. H. B. Muurling-Voorthuis, 2. Dr J. W. D. Berkelbach v. d. Spren kel, 3. drs G. H. Olenboom, 4. D. Brou wer, 5. Chr. van der Zee, 6. K. Groen, 7. J. Hoebée, 8. J. C. Smits, 9. J. Ver- spuy, 10. 1. Charldorp. Op maandag, 19 maart a.s. komen de besturen van de A.R. en C.H.U. bijeen voor de samenstelling van de gemeen schappelijke lijst. De commissie van advies van de K.V.P.- Soest heeft de leden van de afdeling voorgesteld de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing 1962 als j volgt samen te stellen1. W. G. van .Zadelhoff, 2. A. P. Hilhorst, 3. J. C. Korte, 4. J. A. Hom, 5. J. R. van Pop- pelen, 6. G. C. v. d. Berg, 7. Mevr. Walter-v. d. Togt, 8. A. J. van Vloten, 9. Mevr. Spoelstra-Schröder, 10. P. H. Versteijne, 11. J. C. Koelink, 12. L. Dooper, 13. P. J. C. Dijkman, 14. A. v. d. Hoedt. Op 1 april zal de definitieve lijst vastgesteld worden. Mej. M. B„ een 18-jarige dienstbode, fietste op de Parklaan in de richting van Soest-Zuid. Van de andere kant kwam een bromfietser, die aan de lin kerkant van de weg reed. Hij botste te gen mej. B. Zij viel, kreeg een zware hersenschudding en een hoofdwond. Dokter Stroband verlende de eerste hulp en liet het slachtoffer naar De Lichten berg brengen. De jeugdige veroorzaker van dit ongeval reed door. Onder leiding van de tweede dirigent, de heer J. Paerel, zal P.V.O. op vrij dag 25 maart een donateursconcert in gebouw St. Joseph geven. Het tam- bourcorps treedt op onder leiding van de heer H. ten Hoedt en zal enige mar sen brengen. Het corps onder leiding van de heer Paerel speelt bekende marsen, walsen en selecties. Enige le den treden als solisten op. Na de pauze zal de klucht van Jan Blaaser „Gevecht met 3 vrouwen" door een toneelgroep van P.V.O. op gevoerd worden. Tot slot van de avond is er bal, met muziek van The Rhythm Rascals. De in onze gemeente gehouden collec te voor de Groesbeekse Tehuizen heeft J 1166,88 opgebracht. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van a. Benzine en Petroleum Handel Maatschappij N.V., Frederiksplein 42, Amsterdam, om vergunning tot het wijzigen van een inrichting voor opslag en aftappen van motorbrandstoffen, welke zal bestaan uit het verwijde ren van de bestaande superbenzine pompen en deze te vervangen door een duplexpomp, bestaande uit een super benzinepomp en een benzinepomp in een gesloten metalen kast, op het per ceel Amersfoortsestraat 4, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2742. b. Benzine en Petroleum Handel Maat- In februari 1955 gaf de N.V. Bouwkas I van Nederlandse gemeenten, in opdracht van de Coöperatieve Vereniging van Vrijzinnig Protestantse Bejaardenzorg, bestek en tekeningen van Architecten bureau J. J. Tuinnenberg Muis en Stui- vinga te Zeist in handen van aanne mersbedrijf T. van Hoogevest te Amers foort, want deze bouwonderneming1 Brouwer, 3. J. K. de Bruin, 4. W. G. moest het gebouwencomplex Braamhage Bouwman, 5. Mevr. E. C. v. Goor-Cle- bouwen. Op 16 maart 1955 begon men met de eerste grondwerkzaamheden en precies 2 jaar later werd het gebouw geopend. Begin april 1955 werd de eer ste paal de grond ingeheid en intussen wachtten vele bejaarden op het gereed komen van hun nieuwe tehuis. Braamhage is het eerste tehuis voor be iaarden dat door de Nederlandse Pro testantenbond gesticht is. Er wonen 130 bejaarden, die een grote zelfstandigheid genieten. Zij mogen de gehele dag be zoek ontvangen en zijn volledig vrij in hun weggaan en thuiskomen, want sleu tels staan ter beschikking van hen die niet thuis kunnen zijn als de deur op slot gaat. De bewoners van het verzorgingstehuis zijn volledig in pension. Zij wonen in 't hoofdgebouw dat 'n prachtige combina tie vormt met de Oranje-Nassau-v.g.lo.- school en het monument voor de oor logsslachtoffers. Het verzorgingstehuis is van alle moderne comfort voorzien. Op drie verdiepingen zijn 56 eenper soonskamers en voor zes echtparen zijn er zit- en slaapkamers. Een lift voor komt vermoeiend trappenklimmen Er zijn twee zaaltjes die tot de verpleeg- afdeling horen, ziekenkamers, 'n rouw kamer en een ontvangkamer. De eet- en recreatiezaal neemt een be langrijke plaats in het hoofdgebouw in. Het heeft vele aantrekkelijke eigen schappen. Modern maar tuch knus en intiem. Hier brengen de bejaarden vele uren van de dag door. Daar worden grammofoonplaten "gedraaid, lezingen gehouden en zelfs concerten gegeven. Achter het hoofdgebouw liggen vier flats, die samen 64 woningen tellen, be stemd voor hen die zolang mogelijk ge heel zelfstandig willen zijn. Er is een zit- en slaapkamer in, een keuken, een toilet en een douchecel. Tussen de flats zijn brede straten zodat een auto voor iedere woning kan rijden, hetgeen voor al van belang is voor hen die niet zo best meer ter been zijn. De straten tus sen de flats hebben geen namen omdat de woningen deel uitmaken van het be jaardencomplex Braamhage. Men heeft de flats namen gegeven en ze heten Azalea, Clematis, Erica en Salvea. Sa men horen ze hij de Inspecteur Schreu- derlaan. De tuinaanleg werd verzorgd door mevr. Ruys te Amsterdam. Veel aandacht heeft zij besteed aan het aanbrengen van rus tige zithoekjes, waar de bejaarden op hun gemak kunnen genieten van al het schoons rond het gebouwencomplex. Toen de burgemeester het centrum vijf jaar geleden geopend had brak voor vei le bejaarden een gelukkige tijd aan, want na lang wachten hadden zij het eigen tehuis gekregen waarnaar ze ver langd hadden. Dit bracht de heer Van Zinderen namens de bewoners tot uiting Hij dankte mej. C. E. Jolles, voorgangster van de Neder landse Protestantenbond in Soest, die zo bijzonder veel gedaan had voor het tot stand komen van het centrum. In onze wat eenzijdig-economische tijd, waarin velen leven die de Indruk wek ken dat zij bejaarden beschouwen als mensen die voor de samenleving van minder waarde zijn dan zij die nog in het volle leven staan, is ondermeer door het bouwen van dit centrum getoond dat gelukkig nog veel meer mensen die me ning zijn toegedaan dat grote aandacht besteed moet worden aan het wel en wee van hen die niet meer in de hitte van de dag staan, maar die gekomen zijn in de levensperiode, die volop de ge legenheid biedt de wijsheid en de be zonkenheid te tonen, welke men in een lang leven verworven heeft. Morgen, zaterdag 17 maart, traint de honkbalafdeling van S.E.C. in de Soest- ter duinen en dit zullen de leden op drie achtereenvolgende zaterdagen doen. Op 7 april zullen twee negentallen een onderlinge wedstrijd spelen en in het weekend van 14 op 15 april speelt S.E.C. 1 vriendschappelijk tegen Quick 1 en S.E.C. 2 tegen Quick 2. Op 21 en 22 april wordt vriendschappelijk tegen twee H.C.A.W.-combinaties uit Bussum ge speeld. Op 28 en 29 april spelen S.E.C. 1 en S.E.C. 2 respectievelijk tegen S.D.O. 1 en O.S.O. 2. Op 6 mei zal de honkbal- competitie beginnen. Een geheelonthouder zal u altijd ver tellen dat een borreltje de dood van vele mensen tengevolge had, heeft en zal hebben. En een niet-roker weet te beweren dat iedere sigaret een nagel aan des mensen doodkist is. We mogen gerust aannemen dat zeer deskundige mensen hebben uitgekiend dat zware rokers eerder de kans lo pen kanker te krijgen dan mensen die niet roken, maar het lijkt me niet gek dat deze zware rokers zich niet al te benauwd maken, want als ze vandaag het roken totaal afzweren dan is het met uitgesloten dat ze over 25 jaar aan kanker sterven. Niet door het roken, maar zomaar, want er bestond al kan ker toen er nog niet gerookt werd. Een nieuw wetenschappelijk licht is opgegaan in de vorm van een arts, die beweert dat je ook kanker kunt krij gen van patates frites, toast en bief stuk en dat is eigenlijk een zeer gerust stellende mededeling, want de straffe roker, die zich misschien ergens een beetje schuldig voelt, die heeft vele niet-rokers als medeschuldigen omdat die van biefstuk, toast of patates frites houden. Rustig doorgaan met roken, rustig doorgaan met biefstuk eten en rustig doorgaan met het drinken van een bor rel, maar wel oppassen dat je bij het oversteken van de straat niet onder de bus van Tensen komt, want de kans dat men in het verkeer verongelukt is duizendmaal groter dan de kans te sterven door het gebruik van alle mo gelijke dingen, waar we nu eenmaal zo slecht buiten kunnen. KANTMAN. schappij N.V., Frederiksplein 42 te Amsterdam, om vergunnig tot het wij zigen van een inrichting voor opslag en aftappen van benzine, superbenzine, welke zal bestaan uit het verwijderen van de bestaande superbenzinepompen er. deze te vervangen door een duplex pomp, bestaande uit een superbenzine pomp en een benzinepomp in een geslo ten metalen kast, op het perceel Sta tionsweg 6, kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie H, nr. 4963. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag, 3 april a.s., des voormiddags, resp. te 10.30 en 11 uur, in het gemeentehuis openbare zittingen worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen inwilliging van deze verzoeken kunnen worden in gebracht. Soest, 16 maart 1962. AANDUIDING POLITIEKE GROEPERINGEN BOVEN KANDIDATENLIJSTEN. Op 9 maart 1962 hebben wij een be slissing genomen op de verzoeken inge volge artikel G 3, eerste lid, der Kies wet, ingediend ten behoeve van de op 30 mei 1962 te houden verkiezing van de leden van de gemeenteraad. In het door het centraal stembureau voor deze verkiezing aangelegde regis ter worden onder de hierna vermelde nummers de daarachter vermelde na men en aanduidingen van politieke groeperingen ingeschreven. 1. Volkspartij Voor Vrijheid en Demo cratie (V.V.D.). 2. Partij van de Arbeid (P.v.d.A.). 3. Communistische Partij van Nederland (C.P.N.). 4. Katholieke Volkspartij (K.V.P.). 5. Staatkundig Gereformeerde Partij (S.G.P.). 6. De Protestants Christelijke Partijen. 7. Christelijk-Nationale Volkspartij. 8. Po sitief Christelijke Nationale Unie. Bij inwilliging van het verzoek heeft de politieke groepering de bevoegd heid degene, die een lijst van kandida ten inlevert, te machtigen boven de lijst de naam van de politieke groepering, mits deze niet meer dan 35 letters be vat, of de aanduiding daarvan, zoals deze is geregistreerd, te plaatsen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat een ieder binnen veertien dagen na dc dagtekening van deze kennisgeving van de bovenstaande beslissingen schriftelijk bij de Kiesraad te 's-Gra- venhage in beroep kan komen. Het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Soest. Soest, 9 maart 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1