CHILI en zijn problemen» m m MARCHAL HAARMODE D. ENGEL GEERVLIET OPTIEK SP9KER WASSERIJ GELRIA EDE Firma VAN DE W1JNGAART Wedstrijden van Crescendo. GEORGE, STUDENT maand Goed-advies TOMdeV^I^ UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Seooterrijsehool X oetbalprogramma. Ei zijn vele dingen, die Chili van de andere Zuidamerikaanse staten on derscheidt en de Chilenen worden niet ■moe, om die voor de vreemdelingen' op te noemen. Geen van hen vergeet 'te vertellen, dat hun land het enige tussen het Panama-Kanaal en Vuur land is, waarin tot nu toe geen presi dent een gewelddadige dood gestorven is, wat met betrekking tot de beslist niet altijd vreedzame geschiedenis van Chili verwonderlijk is. Nog bijna drie jaar duurt de ambts periode van de tegenwoordige presi dent Jorge Alessandri, die zich reeds grote verdiensten voor de stabilisatie van de economische en financiële ver houdingen in Chili verworven heeft. Het zullen, zoals hij zelf zegt, moeilij ke jaren worden. Chili beroemt zich op vele superla tieven. De enige Nobelprijs voor de li teratuur, die zijn weg naar Zuid-Ame- rika vond, werd aan de Chileense dichteres Gabriele Mistral verleend. Bovendien is Chili het naast Uru guay „blankste" land van dit conti nent. Ongeveer een kwart van zijn be volking stamt van families, in wier aderen onvermengd Spaans bloed stroomt. De talrijke oorlogen in Zuid-Ameri- ka zijn in Europa snel vergeten, voor zover er al kennis van is genomen. Santiago (le Chili is een moderne stad tegenstand rustig zijn weg. Het kan kergezwel van zijn land, de inflatie, is hij met rigoureuze maatregelen te lijf gegaan. Een met algemene stem men aanvaarde wet tegen de specula tie gaf hem de mogelijkheid prijsver hogingen tegen te gaan. iO Als tegen de berg aangekleefde webben lijken deze arbeiderswoningen van ..El Teniente". De arbeid is er zwaar, desniettegenstaande ontbreekt het niet aan arbeidskrachten, want de lonen zijn er hoog. zonder herinneringen aan het verleden. hebben de pikhouwelen meegeholpen. Rondom het paleis van de president dat eens het stadscentrum beheerste, ?.ijn de laatste tientallen jaren bouw werken van staal en beton opgetrok ken. Het machtigste van hen herbergt het Hotel Carrera, waarin zich alle lieden thuisvoelen, die in het econo mische en financiële leven van Chili een belangrijke rol spelen. Wat de bezoekers van Santiago steeds weer verrast, is de elegance der da mes, die men in de belangrijkste ho tels, restaurants en bars ontmoet. Weliswaar betekent chili" in de taal der Indiaanse oerinwoners „einde der wereld", maar de dames uit de betere kringen van Santiago schijnen een directe verbinding met Parijs te hebben. Zij blijven met de mode in de Seine-stad goed op de hoogte. Hoe vooruitstrevend men in Santia go op dit gebied is, wat de moraal be- Kelzerjgrachi 411 Jan Everuenitraat 38 i Amsterdam aan de rand van de stad op. Het ter rein werd in 250 300 m2 grote per celen verdeeld, daarna kwamen de wegenbouw- en rioolarbeiders. Ten slotte werden op elk perceel een keu ken, een doucheruimte en een WC in gericht. Als zich een geïnteresseerde meldde, kreeg hij de reeds staande bouwele menten als geschenk. Hij moest dan het huis zelf nog bouwen. De plannen daartoe kreeg hij van de staat, die ook deskundigen als adviseurs kosteloos tei beschikking stelde. Het bouwmate riaal werd tegen kostprijs geleverd. Zc ontstond het stadsdeel San Gre- gorio, dat intussen meer dan 6000 in woners heeft. Ieder van hen betaalt per maand ongeveer 20 gulden huur. Daarvoor wordt hij ook in twintig jaar eigenaar van het huis en het stuk grond. Om speculanten een halt toe tc roepen mogen de huizen niet ver kocht worden. Üat verandert echter niets aan het feit dat de Chilenen graag aan elke vreemdeling vertellen, dat hun land tot nu toe geen enkele oorlog heeft verloren. Al deze dingen, die patriottische Chilenen met trots vervullen, kunnen niet wegcijferen, dat deze natie tot de onderontwikkelde landen behoort. De V.S. hebben haar onder Kennedy bin nen het „Verbond voor de Vooruit gang" getrokken en willen helpen haar problemen te boven te komen. In tegenstelling tot vroegere Ameri kaanse hulpprogramma's zal het be schikbaar gestelde geld voornamelijk aan sociale hervormingen ten goede komen en daarmee de armere bevol king zonder de omweg langs indus- irialisatievormen. Ofschoon Washington bereid is be duidende bedragen ter beschikking te stellen, keert zich een kleine, maar in vloedrijke laag in Chili tegen het pro gram, want het betekent uiteindelijk een sociale revolutie. De officiële statistieken wijzen uit, dat in Chili de gemiddelde inkomsten belasting 30 bedraagt. De hoogste inkomens betalen echter slechts 15 Dat betekent, dat de lieden met de kleinere inkomens overeenkomstig rpeer van hun inkomsten aan de fis cus moeten betalen. Wij zouden dat als onrechtvaardig bestempelen, maar de Chileense kapitalisten willen hun privilege van lage inkomstenbelasting niet opgeven. Zij beschouwen voor het overgrote deel het „Verbond voor de Vooruitgang" als een stap terug, want de Amerikaanse experts hebben de re gering in Santiago opgedragen de be- lastingzwaarte rechtvaardiger te ver delen. In de kringen der upper-ten kan men de laatste tijd steeds vaker het voorstel horen, dat de regering de ko permijnen, die in Amerikaanse han den zijn, moet nationaliseren en zo tegen de vereiste sociale hervormingen van het Verbond protesteren. Juist dit voorbeeld toont, hoe moe- lijk het in Chili is het begrip der lei dende groepen te krijgen, dat de tijd der geprivilegeerde klassen ook in dat land ten einde loopt. Kenners van het land beweren, dat een vertraging der sociale hervormingen het communisme en zijn Latijns-Amerikaans pendant, het Castrisme, in de kaart moet spelen. Jorge Alessandri gaat ongeacht de Een terugslag op de hoopvolle weg naar een betere toekomst, bracht de aardbeving van mei 1960, die meer dan 5000 mensenlevens eiste en geweldige materiële schade aanrichtte. De we deropbouw van de verwoeste steden en dorpen is tot nu toe nog altijd niet beëindigd. Niettegenstaande alle moei lijkheden en schaduwzijden is Chili een land met bijna onmetelijke toe komstmogelijkheden. Het behoort tot de grootste koperproducenten ter we- ïcld, heeft reusachtige ijzererts- en kolenvoorraden, beschikt over kobalt, goud, zilver, mangaan, en zink in zijn bodem en zelfs daarmee is de lijst van bodemschatten niet volledig. Zonder 'n rechtvaardige verdeling der rijkdom men, zou het land evenwel onrustige tijden tegemoet gaan. Santiago, de Chileense hoofdstad, stelt de bezoeker teleur, die naar ste nen getuigen van het Spaanse verle den zoekt. Aardbevingen hebben de meeste oude kerken en paleizen ver woest en waar dat niet het geval was, Ook dit project is ten dele met Ame rikaans geld gefinancierd. Veel weer klank vond het bij de politie der hoofd stad. In de krotwijken had ze meer dan genoeg te doen, niet in de laatste plaats met de slachtoffers der drank zucht, die bijna de vorm van een be smettelijke ziekte had aangenomen. Hoe erg de toestanden waren bleek al uit het feit, dat de regering een wet aanvaardde, waarbij 50 procent van 't Icon van dronkaards aan hun vrouwen moest worden uitbetaald. In San Gre- gorio daarentegen heerst orde, het al coholisme vormt daar geen enkel pro bleem. me leven van ,,E1 Teniente", maar ook hen lokt het geld en het vooruitzicht vroeg gepensioneerd te kunnen wor den. Goede zaken maken de bioscopen der stad. Ze zijn dag en nacht geopend. Nog beter gaan de zaken der smokke laars. De regering heeft het mijnge- bied zo grondig „drooggelegd", dat er zelfs geen bier getapt mag worden. Dat riep natuurlijk de smokkelaars in het geweer, die hun waren langs een zame wegen aanvoeren en zich voor hun moeite goed laten betalen. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEB 63 SOEST - TELEFOON 2064 KOOP EN VEKKOOP Taxaties Hypotheken - Assurantiën - Expertise Terwijl men „El Teniente" een bij na Amerikaans tempo bespeurt, gaat het op het „platteland" bepaald rustig toe. Tijd wordt daar niet onvoorwaar delijk met geld vergeleken. Zelf bij belangrijke zakelijke besprekingen neemt niemand een eventueel te laat komen tragisch op. Houdt een trein of luchtvaartmaatschappij de dienstrege ling niet aan, dan windt niemand zich daarover op. De r.k. gymnastiekvereniging „Cres cendo" heeft gedurende drie dagen in de Mariaschool de onderlinge wed strijden gehouden, waarbij de beste gymnasten in diverse groepen werden aangewezen. Tijdens de jaarvergadering, welke op 4 april in gebouw Ludgardis gehouden zal worden, wordt bekendgemaakt wie kampioenen van juniores en seniores zijn. De uitslagen zijn Jongens van 9-12 jaar, eerste gelid 1. Red Alexander, 2. Karei van Ewijck tweede gelid 1. Wim Hilhorst, 2. Frans Dijkman, 3. Johan v. d. Hoed. Meisjes van 9-12 jaar, eerste gelid SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Aan de ontelbare arbeiders in de ko permijnen temidden van het Andesge- bergte werd dit gedenkteken gewijd. Chileense cow-boys men noemt ze „huasos" rijden hun paarden naar de drinkplaats. treft zijn de maatstaven nog patriar chaal streng. In nauwelijks één ander land van Zuid-Amerika worden de jonge meisjes beter beschermd. De naam van een meisje zou in een ogen blik geruïneerd zijn, als zij het zou wagen alleen uit te gaan. Zo beginnen zij langzaam, de krasse tegenstellingen in Santiago te vervagén. Ze zijn desalniettemin nog groot genoeg. Voor het presidentspa- i leis, waarin de democratische en libe rale Jorge Alessandri zijn ambt ver vult, kan men elke dag om 11 uur 's morgens getuige zijn van een mar- tiaal-feestelijke aflossing van de wacht. Niet ver van de moderne zaken ver wijderd, vindt men winkels, waarin gebruiksvoorwerpen geëtaleerd liggen, die in Europa alleen nog in anti quiteitswinkels worden aangeprezen. Chroom en ouderwets pluche bestaan I hier vreedzaam naast elkaar. Tegenstrijdig zijn tot nu toe ook nog de meningen, die men in Santiago over het „Verbond voor de Vooruit gang" hoort. Het levert in de hotels, de clubs en de café's een onuitputtelij ke gespreksstof. Menige Amerikaan kon vaststellen, dat 1 t grootste aanbod tot hulp vaak bekritiseerd werd en wel om de meest uiteenlopende rede nen. TEN END JAS, BROEK, VEST NIET MEER BEST HIER EEN SPAT DAAR EEN GAT SOEST: Dop. Merolweg 10, lel. 3258, mot lil. In: Hilversum. Laren, Baarn, Huizen, Bussum, Nederhorst d. Borg. Chileense boer met zijn ossespan aan de voet van het Andesgebergte. Tot voor enkele jaren kon men zich nauwelijks een grotere tegenstelling voorstellen dan die tussen het elegan te stadscentrum van Santiago en de buitenwijken, die uit krotwijken be stonden, waarin de bewoners onder mensonwaardige omstandigheden huis den. Jarenlang stroomden elke dag tegen de 100 mannen en vrouwen van het platteland naar de stad, omdat zij daar op werk hoopten. De meesten van hen belanden in de krotwijken. De regering Alessandri ging het I kwaad met een buitengewoon plan te l lijf. Zij kocht een reusachtige haciënda 1. Ans van Breukelen en Stefanie Kop pel, 2. Loes van Ewijck en Agnes Pie per, 3. Ria Tolboom, Ria Dorrestein Ineke van Esveld en Cobie Vrakking Meisjes van 11-12 jaar, eerste gelid 1 Marleen Valkenet, 2. Paula Zoeterik 3. G. Lustenhouwertweede gelid 1. E. Beijer, 2. J. v. d. Mast, 3. D. v. d Hoed. Jongens van 13-15 jaar, eerste gelid 1. O. Quick, 2. H. van Woerkom twee de gelid 1. H. Lelyfeld, 2. T. v. d Breemer. Aspirant-dames, eerste gelid 1. P. v. d. Eijden, 2. T. Dijkman. Dames, eerste gelid 1. Mej. Th. Dorre stein tweede gelid 1. Mej. T. Engbe- rink. Meisjes van 9-12 jaar, eerste gelid 1. H. Hilhorst, 2. C. Hilhorsttweede gelid 1. J. Uiterwijk, 2. Y. Hilhorst. Meisjes van 13-16 jaar, eerste gelid 1. R. Rademaker, 2. M. Egberts, 3. C. v d. Kant tweede gelid 1. J. v. d. Belt, 2. B. Hilhorst, 3. A. Groenestein. ,,E1 Teniente" ligt bijna 3000 meter boven de zeespiegel. Het is een der kopermijnen van Chili. Door toeristen wordt het zelden bezocht, want dat vereist niet alleen veel ondernemings lust, maar ook een speciale vergun ning. Dcor wie de vindplaats ontdekt werd weet men niet zeker is slechts, dat reeds de Spani aarden haar uitgebuit hebben. Tegenwoordig wordt ze door Amerikanen gedreven. De 12.000 men sen, die in de mijn een bestaan hebben gevonden, hebben zich in de omge ving gevestigd, een troosteloze streek, die gedurende zes maanden per jaar met sneeuw bedekt is en ook 's zo mers kaal en dor is. De huizen - huur kazernes - zien eruit, als zijn ze tegen de berg aangeplakt, 's Winters moeten meestal overdag enkele honderden ar beiders ingezet worden om de sneeuw van de trappen te verwijderen. Wie deze stad ziet, komt al spoedig tol de overtuiging Hier zou ik niet willen wonen En toch heeft het be drijf geen moeilijkheden genoeg ar beiders te krijgen, want het betaalt hoge, ver boven het gemiddelde lig gende lonen. In de regel blijven de mijnwerkers ongeveer 35 jaar in „El Teniente" Dan hebben zij zoveel gespaard, dal zij zich in een vriendelijker omgeving een huisje kunnen kopen en van hun pensioen kunnen leven. De Amerikaanse opzichters en tech nici vervloeken weliswaar het eenza- NIEUWEWEG 9? TELEFOON 2543 S.E.C. 1Zebra's 1, 2.30 uur. S.E.C. 2Rapiditas 2, 12 uur SE.C. 3—H.V.C. 4, 12 uur A.P.W.C. 2—S.E.C. 4, 12 uur. B.D.C. 4—A.P.W.C. 5, 12 uur E.D.C. 6K.V.V.A. 5, 2.30 uur. Amersfoortse Boys 4B.D.C. 7. 12 uur Actief 1B.D.C. 1, 2.30 uur. Zaterdag. Stroe 1V.V.Z. 1, 4 uur. W.A.S. 2—V.V.Z. 3, 4 uur. Hees 2Rubo 3, 4 uur S.E.C. AC.J.V.V. A, 4 uur. S.E.C. cH.V.C. d, 4 uur. B.D.C. CSpakenburg B, 4 uur. C.J.V.V. BB.D.C. B, 2.45 uur. B.D.C. bK.V.V.A. b, 4 uur. H V. C. gB.D.C. d, 2.45 uur. B.D.C. c—C.J.V.V. c, 2.45 uur. B.D.C. eeQuick ee, 2.45 uur. Pupillen H.V.C. 1—S.E.C. 1. 2 uur. S.E.C. 2—C.J.V.V. 2, 2 uur. Amersfoortse Boys 2S.E.C. 3, 2 uur. Amsvorde 1B.D.C. 1, 2 uur. B.D.C. 2Amsvorde 2. 2 uur. B.D.C. 3—K.V.V.A. 3, 2 uur.

Soester Courant | 1962 | | pagina 7