HET OOG GERICHT OP SJOUKJE DIJKSTRA. Gemeenteraads vergadering. 4 Gezond slapen. Lening van lialf miljoen. Bijeenkomst Y.Y.S). Zilver Tetra. Inbraak zonder succes. Oplettende jongen. Dreigement. Onvoorzichtige jongens- DINSDAG 20 MAART 1962. 41e JAARGANG ni. Ï2. SOESTER OÜRANT VerschijDt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeen geroepen tegen woensdag, 21 maart, te 19.30 uur, ter behandeling van de navolgende agenda. Beëdiging van het nieuw benoemde raadslrd Ir. W. G. Bouman. 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering gehouden op 17 januari 1S62. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 12 februari 1962 van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen in zake overwegen in de lijnen Utrecht- Amersfoort en Den Dolder-Baarn met voorstel dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen. b. Schrijven d.d. 20 februari 1962 van J. in 't Hout met verzoek de ontrui mingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woning Prof Lorentzlaan 83 niet meer te verlengen alsmede een brief van ons college aan J. in 't Hout met voorstel deze stukken voor kennis geving aan te nemen. c. Schrijven d.d. 27 februari 1962 van het bestuur van de Hervormd Gerefor meerde Evangelisatie Vereniging Soest met verzoek om in principe subsidie te willen verstrekken voor de bouw van een Nederlands Hervormde Kerk. d. Schrijven d.d. 5 maart 1962 van de Gedeputeerde Staten van Utrecht inza ke de 34e wijziging gemeentebegroting 1962, verband houdende met de be veiliging van de overweg in de Dalweg. e. Mededeling van het bestuur van de Opleidingsschool voor gemeentepolitie t: Wassenaar d.d. 2 maart 1962, dat de wijziging van de gemeenschappelijke regeling is goedgekeurd. f. Aanbieding overeenkomstig art. 22 van de „Gemeenschappelijke Regeling" met betrekking tot de Bescherming Bevolking in de Kring Utrecht c van de 4e wijziging begroting 1960 en de le wijziging begroting 1961. 3. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen met betrekking tot de branweergarage te Soesterberg. 4. Voorstel tot aankoop van grond ge legen op de Soester Eng van a. H. A. Butzelaar, b. W. Hilhorst, c. H. Butze- laar, d. Mevr. W. Kuijer-Kok, e. H. Butzelaar. 5. Voorstel tot aankoop van grond a. van A. Adelaar aan de Prins Bern- hardlaan. b. van L. J. Rademaker, voor verbre ding van de Lange Brinkweg. c. C. J. de Winter, aan de Birkstraat. d. P. Korff, aan de Kostverlorenweg. e. Erven Butzelaar, voor verbreding van de Kerkstraat. f. A. v. d. Bremer, voor de aanleg van het afvoerkanaal naar de Eem. g. Coöp. Raiffeisenbank voor verbre ding Soesterbergsestraat. 6. Voorstel tot uitgifte van grond gé- legen aan de Soesterbergsestraat aan dë Shell Ned. Verkoopmaatschappij N.V. in erfpacht. 7. Voorstel tot wijziging der begroting 1961. 8. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden voor de aanschaffing van een schrijfmachine t.b.v. de openbare school voor g.l.o. te Soest-Zuid. 9. Voorstel tot vaststelling van een partieel uitbreidingsplan regelende de bestemming van het perceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H., nr. 7621, gelegen aan de Koninginnelaan en de Eikenhorstweg. 10. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling opge nomen in de Hinderwetverordening aan A. Castricum, Laanstraat 20 te Soest, voor het oprichten van een werk plaats voor machinale houtbewerking in het perceel Laanstraat 20 te Soest. 11. Voorstel tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Veldweg (spoorwegovergang). 12. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verdere aan leg van een beplanting op het ter rein van de Groen van Prinstererschool te Soestdijk. 13. Voorstel tot ruiling van grond met A. W. Hilhorst? 14. Voorstel van het raadsbesluit van 15 november 1961 betreffende afschrij vingspercentages voor de bezittingen van het bedrijf gemeentewerken. 15. Voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 500.000, 16. Voorstel tot het opnemen van het reserve-onderhoudsfonds van het Kom- postbedrijf Soest-Baarn in de gemeen tebegroting. 17. Voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend krediet ten behoeve van o.a. de riolering in de Soesterbergse straat. Al is de temperatuur ook zuidelijker nog winters, in Parijs heeft men de „Dag der Tulpen reeds achter de rug. Op die dag kon men in één van de zalen der Tuilerieën de mooiste tulpen zien die Frankrij'c kan bieden. Dit levende schilderstuk trof men er ook aan. 18. Voorstel tot ruiling van grond gele gen aan de Talmalaan met D. G. Ree- sink. 19 Voorstel tot verpachting van grond aan de Koningsweg aan A. G. van Doorn. 20. Voorstel tot het beschikbaarstel len van een krediet voor de aanleg van de weg met riolering tussen de Hellingweg en de St. Theresiastraat. 21. Voorstel tot aankoop van 2 percelen grond (met de woning Kerkstraat 60) van A. W. H. Westerveld c.s. Nadat mevr. Knol, de voorzitster van de Huishoudelijke en Gezinsvoorlich- tirg. de aanwezigen hartelijk welkom had geheten, gaf zij het woord aan de heer Schotel van het Kapokbureau. De heer Schotel ving zijn lezing aan met te vertellen, dat het bed een der belangrijkste gebruiksvoorwerpen van de mens is wij brengen er een derde van ons leven in door. Toch schenkt men in ons land te weinig aandacht aan het belang van een goed bed. Een enquete bij 2000 huisvrouwen heeft uit gewezen, dat in het gemiddelde Neder landse gezin de beddeninventaris lang niet alijtd aan eisen van deugdelijkheid voldoet, ja dat zelfs bij 70 °/o de bed deninventaris totaal onvoldoende was. Klachten over vermoeidheid bij het op staan, „lood in de benen", of rugpijn zinn in Nederland algemeen. Men be seft echter slechts zelden dat - ziekte gevallen buiten beschouwing gelaten, daar is alleen de geneesheer bevoegd - de oorzaak gezocht moet worden in een ondeugdelijk bed. Ol men nu een kapok matras, een bin- nenvering matras of schuimrubber ma tras of iets anders heeft, een allereer ste eis is, om goed uit te rusten en ge zond te slapen, dat de ondermatras (spiraal of anderszins) strak en stevig is en vrijwel niet kan doorzakken. Een slappe ondermatras neemt bij belas ting de vorm van een hangmat aan, het lichaam ligt dan in een bocht en dat veroorzaakt juist de klachten over slecht uitgerust zijn. Zo'n hangmat is funest voor ouderen, maar veel meer nog voor jonge mensen en kinderen, Beter is het als „ondermatras" een hou ten of hardbaord plaat te gebruiken. Deze moet dan altijd voldoende venti latieopeningen hebben aangezien an ders door condensvocht kringen in de damast van de bovenmatras ontstaan. Ook de bovenmatras, ongeacht wat voor soort, moet stevig zijn en het lichaam aan alle kanten steunen. Maar boven dien moet die bovenmatras bescherming geven tegen koude en vocht. Een zeer belangrijk punt in ons Nederlandse kli maat. Hierna behandelde de heer Schotel de verschillende soorten bovenmatrassen en werd een mooie film vertoond over de helaas vroegere kapokwinning in Indië. Gelukkig hebben Ceylon, Tai- land en andere landen de kapokcul tuur overgenomen, zodat thans ruim schoots kapok in Nederland wordt in gevoerd. De gemeente heeft van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een aan bieding ontvangen voor een lening van 500.000,tegen 4Vs "lo rente. Het college van B. en W. stelt de raad voor dit bedrag te accepteren. Het zal gebruikt worden voor de bouw van een noodgebouw voor de dienst van ge meentewerken (ƒ186.000,voor het aanleggen van riolering in de Rade- makerstraat 58.000,voor riole ring en andere werkzaamheden in de Stadhouderslaan 76.000,voor res tauratie van huizen in de Eemstraat 27.000,voor voorzieningen aan de openbare lagere school te Soesterberg Cj 30.000,voor uitgaven ten behoe ve van het onderwijs 45.000,voor de inrichting van de politiepost en de hulpsecretarie te S'berg 20.000, voor een repetitielokaal van P.V.O. 14.000,voor de aankoop van grond om sportvelden aan te leggen in Soesterberg 11.000,voor ver betering van de Maatweg (ƒ11.000, voor verbetering van de bedrijfswoning bij het slachthuis 10.000,en voor diverse kleine kapitaalsuitgaven 12.000,—). Dl P. G. v. d. Vliet, lid van de eerste kamer voor de V.V.D., zou in het Oran je Hotel voor de leden van de afdeling Soest-Soesterberg van de V.V.D. spre ken, maar hij was door ziekte verhin derd en in zijn plaats sprak wethouder L. M. van Voorene uit Amersfoort. Toen de V.V.D. enige jaren geleden enige ministerportefeuilles toegewezen kreeg zijn er gelukkig slechts weinig mensen geweest die dachten dat nu al le V.V.D.-wensen in vervulling zouden gaan, want de V.V.D. moest met de andere partijen komen tot een algemeen beleid. Vorige kabinetten hebben diver se zaken in de ijskast gestopt, maar het kabinet De Guay heeft verscheidene van deze zaken aangepakt. De huur- bïokkering is afgeschaft en daarmee verdween veel administratieve romp slomp. De pensioenkortingen zijn recht getrokken en tal van problemen zijn in gunstige zin aangepakt. De verhoging van de ambtenaarssala rissen van 8 tot 40 Vo was niet bedoeld om de kleine ambtenaar te duperen. Kort na de oorleg werden nieuwe ran gen bij het ambtenarencorps gescha pen om tot een snellere bevordering te kunnen komen. Dit gaf verbetering bij de lage en midden-ambtenaren, maar niet aan de top. Als men nu aan de top 40 »/o salarisverhoging geeft dan heeft men er rekening mee gehouden dat de belastingprogressie zodanig is dat er maar 20 °/o overblijft. Naar de mening van de heer Van Voorene moeten de belastingtarieven herzien worden. De belasting voor vrijgezellen en gehuwde vrouwen is al iets minder geworden, maar een alge hele herziening is beslist noodzakelijk. In 1948 waren de belastingtarieven la ger dan nu. Door de ontwaarding van de gulden stegen de inkomens, maar daarmee kwam men direct in de hoge re progressiviteit terecht. In 1948 be taalde men van 10.000,inkomen 8 °/o belasting. Nu betaalt men van 18.000,16 a 17 °/o, terwijl de koop kracht van de 18.000 van nu gelijk is aan de koopkracht van de 10.000, van 1948. De tariefopbouw van de be lastingen wordt volkomen doorkruist door de ontwaarding van het geld. In verhouding met andere E.E.G.-landen staat Nederland met de belastinghef fing aan de top. Van 10.000,inko men betaalt men in Frankrijk 2 °/o be lasting, in Engeland 7,7 °/o, in Duits land 7 °/o en België 8.2 °/o en in Ne derland 12 °/o. Bij een inkomen van 25.000,is dit voor Frankrijk 7,9 °/o, voor Engeland 21,9 °/o, voor Duitsland 17 °/o, voor België 14 °/o en voor Ne derland 28 In 1947 was deze hoge belasting nog te motiveren maar nu niet meer. In ande re landen zijn echter vaak de indirec te belastingen hoger dan bij ons. De heer Van Voorene achtte het een groot schandaal dat nog zoveel mensen in krotten moeten wonen. Er moet re kening gehouden worden met de ge boortegolf van na de oorlog. In de ko mende jaren zal het aantal huwelijken sterk toenemen. De heer Van Voorene betreurde het dat er na de oorlog zoveel woning wetwoningen gebouwd zijn, want veelal worden deze bewoond door mensen die er geen recht toe hebben omdat hun inkomen te hoog is. De vakverenigin gen hebben de arbeiders zelfbewust heid bijgebracht, maar met de wo ningwetwoning leert hij weer zijn hand op te houden, terwijl we ons druk ge maakt hebben over het afschaffen van de fooien bij de kapper. De vakver enigingen moeten dan ook slechts ijveren voor betere lonen, waardoor de arbeiders de huur van een beter huis kunnen betalen. De heer O. A. Janze uit Hilversum heeft voor de leden van de aquarium vereniging Zilver Tetra gesproken over het onderwerp „Wat iedere aquariaan weten moet". De lezing was in hoofd zaak bedoeld voor hen die bij de huis keuring betere resultaten willen be reiken en voor de leden die in het algemeen meer genoegen van hun aqu arium willen hebben. De heer Janze werd ingeleid door voor zitter K. Zeldenrust. De heer Janze kan een goede vriend van de afdeling ge noemd worden, want vele malen is hij al in Soest geweest. Hij heeft aan de televisie-quiz „Wil lens en Wetens" meegedaan en hij ver telde dat dit een goede propaganda voor het aquarium geweest is, dat hiermee wat meer in de belangstelling kwam. Het aquarium moet in de omgeving passen en de omlijsting moet niet te sterk contrasterend zijn. Aan de hand van dia's werden diverse fouten aange toond. Er werden bakken getoond die door slechte plaatsing niet tot hun recht kwamen, bakken met een fantasieloze inhoud en met matige visbezetting. De heer Janze wees erop dat er bij de visbezetting gelet moet worden op een juiste verhouding in het aantal opper- vlaktevissen, middenzwemmers en bo demzwemmers. Tenslotte werden er enige dia's getoond vervaardigd van foto's welke gemaakt werden van de bakken der leden die het vorig jaar aan de keuring deelna men. Een wijnhandel in de Steenhoffstraat was het heimelijk doelwit van een on bekende, die aan de achterkant het pand binnenkwam door het boren van enige gaten in openslaande deuren, die het mogelijk maakten deze te openen. De hele benedenverdieping werd door zocht, maar er wordt niets vermist. In ruim een jaar tijd zijn uit onze zwakke Nederlandse sportwereld vijf piominenten naar voren gekomen, die bewezen hebben dat het met deze zwakte nogal meevalt. Na Henk v. d. Grift, die in februari 1961 wereldkam pioen werd, presenteerden Henk Nij- dam, Leen v. d. Meulen, Anton Geesink en Sjoukje Dijkstra zich als de eersten van de wereld in de tak van sport die ze beoefenen. Vooral het succes van Sjoukje heeft velen heel veel plezier gegeven, want jarenlang heeft zij da gelijks urenlang getraind om de top te bereiken die ze vorig jaar al be reikt zou hebben, als de wereldkam pioenschappen niet afgelast waren door het vliegtuigongeluk dat aan de Ameri kaanse schaatsploeg een einde maakte. Natuurlijk zijn er altijd mensen die zo'n wereldkampioenschap maar 'n onbe langrijke affaire vinden gezien in het licht van het wereldgebeuren. Dat is ten dele waar, maar misschien nog veel meer met waar. Het nare gezwets op hoog niveau over ontwapening is namelijk veel onbelangrijker omdat het totaal niets te betekenen heeft. Terwijl er gesproken wordt over ontwapening pochen de Russen op hun „onkwetsba re raket". Dat is dezelfde wartaal waar mee Hitier zijn volk zoet hield, maar dat hebben die Russen natuurlijk toch niet in de gaten. Of is het misschien belangrijker dat de wapenstilstand tussen Frankrijk en Al gerije gesloten is De bende in Frank rijk en Algerije zal er alleen maar groter door worden. Of is het feit dat Prinses Gracia van Monaco weer gaat fiimen belangrijker dan het wereld kampioenschap van Sjoukje Dijkstra Voor Gracia misschien wel, want dit grapje kon wel eens op een scheiding uitlopen die haar weer Grace Kelly doet worden. De sport neemt in de wereld een enor me plaats in, of men die nu belangrijk vmdt of niet en sporthelden kunnen vaak meer verdienen dan grote bazen in de politiek of waar dan ook. Kleine Nederlandse amateurs, die er alleen maar geld op toeleggen, hebben getoond dat zij net zoveel presteren als sport lui die door de staat onderhouden en naar de top gevoerd worden. En dat is toch wel heel belangrijk. KANTMAN. Een 12-jarige jongen uit het Rijksop voedingsgesticht te Amersfoort, die zo zeer het vertrouwen heeft dat hij wel eens alleen de straat op mag, zag een bestelauto in de De Genestetlaan te Amersfoort. Er zaten twee mannen in en een derde was bezig de naam Mer- curius van de wagen te krabben. Hij meldde dit aan de Amersfoortse poli tie, die bij de Soester politie informeer de of dit misschien een auto van de golfcartonnagefabriek Mercurius kon zijn. Het wagenpark van deze fabriek bleek compleet, dus er was geen auto gestolen. Wel is er enige tijd geleden een wagen ingeruild en de politie zal uitzoeken of er met deze wagen iets aan de hand is wat niet door de beugel kan. Een caféhouder in Soest-Zuid kreeg van een onbekende een telefoontje. Hij deelde hem dreigend mee „dat hij het verband maar vast klaar moest leg gen" en dit wees kennelijk op een aan staand vuistgevecht dat de onbekende graag met de caféhouder zou willen feveren. Deze waarschuwde de politie en op zijn aanwijzing werden twee mannen aan de tand gevoeld. Die ver klaarden echter nadrukkelijk dat ze in het geheel niet van plan waren iemand zc te mishandelen dat er verband aan te pas zou moeten komen. Ook hadden ze niet gebeld. De caféhouder blijft op zijn hoede. Drie jongens van 12, 13 en 16 jaar von den het nodig schoonmaak te houden langs een sloot in het Soesterveen er zij staken het gras in brand. Hier over zijn ze door de politie onderhou den. Onbekende jongens legden een bus op de spoorrails van de lijn Utrecht-Baarn, ter hoogte van de Vica kaasfabriek. De wagenbestuurder heeft de bus verwij derd en de politie van deze gevaarlijke streek op de hoogte gesteld.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1