Hel bestuur van de gemeente. WAT WIL SOEKARKO? DE KOMENDE VERKIEZINGEN. HET 00G GERICHT OP JAN OLIESLAGERS. Mej. L. Kokshoorn sprak voor K.A.V. Soester Bromfietsclub. Politie telefoon 4444 en 4445 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Tussen Nederland en Indonesië zijn dan deze week z.g. „geheime" besprekingen begonnen over een eventuele regeling van de kwestie Nieuw-Guinea en on getwijfeld is ieder nieuwsgierig naar de afloop daarvan. Is er een kans, dat op dit „geheim over leg" een definitieve conferentie volgt over de toekomst van Nieuw-Guinea Laten we ons bewust wezen, dat in dat geval Indonesië reeds voor negentig procent zijn zin moet hebben gekregen d.w.z. dat het dan reeds vast staat dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea bin nenkort aan Indonesië wordt overgedra gen. Met minder is Indonesië zeker niet tevreden, ook niet met een lang uitstel. De voorlopige besprekingen voor een conferentie over de kwestie zijn met veel moeite tot stand gekomen na sterke Amerikaanse aandrang daartoe en na dat de Nederlandse regering reeds veel water in de wijn had gedaan. Neder land heeft zich in feite reeds bereid verklaard de souvereiniteit over Nieuw- Guinea aan Indonesië over te dragen, mits dit land, evenals Nederland heeft gedaan, het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's erkent en daar t.z.t. gevolg aan zal geven. Over dit „mits" gaan dus eigenlijk alleen nog de onderhandelin gen. Dat wordt in de emotionaliteit der controverse weieens vergeten. Op dat zelfbeschikkingsrecht, dat ook een der voornaamste doelstellingen van de Verenigde Naties is en in nauw ver band staat tot „de rechten van de inens", heeft Nederland zich vastgelegd. Wij kunnen dit dus zowel uit nationaal als uit internationaal rechtsgevoel niet prijsgeven. Daarvoor zouden wij zelfs bereid moeten zijn te vechten als het moest, want de waarde van het recht grijpt veel verder dan alleen de kwestie Nieuw-Guinea. Het doet daarom wat wonderlijk aan, dat velen van hen, die zeggen op de bres te staan voor de rechtsstaat en die moord en brand zouden schreeuwen als er aan „het recht" getornd werd, nu zouden willen verhinderen dat het recht daarom in Nieuw-Guinea werd ver- j dedigd. Het politiek gewroet speelt daar bij natuurlijk een grote rol, waarmede deze janusachtige houding echter niet is goed te praten. Er kan dus slechts worden onderhandeld over de waarborgen die Indonesië wil geven ten aanzien van het recht van toekomstige zelfbeschikking voor het volk van Nieuw-Guinea. Daarom wil Nederland ook dat er een derde instantie bij de onderhandelingen aan wezig is, opdat een neutrale derde zal weten wat er wordt afgesproken, opdat Indonesië zich straks niet weer onop gemerkt daaraan kan onttrekken. Dat heeft Soekarno ons reeds eens geleverd na de ronde-tafelconferentie. Toen heeft Indonesië zich immers niet ge houden aan de overeenkomst tot ves tiging van een federale republiek met vergaand zelfbestuur voor de voornaam ste delen daarvan. De vraag is nu, of Indonesië de waar borgen wil geven. Zelfs moeten we de vraag stellen of Indonesië werkelijk wel bereid is daarover te onderhandelen. De laatste uitlatingen van Soekarno wijzen daar niet bepaald op. Hij eiste zonder meer dit jaar de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Daarmede ontneemt hij eigenlijk reeds alle grond aan de juist begonnen onderhande lingen. Tegelijkertijd stelde hij dan ook een verscherpte voortzetting van de al gemene mobilisatie en men ontkomt dan ook niet aan de indruk, dat Soekarno liever via een gewelddadige strijd het beheer over Nieuw-Guinea hoopt te verkrijgen dan door onderhandelingen waarbij hij gebonden wordt door be paalde toezeggingen. Bij een vreedzame afsluiting van het conflict komt Soekarno's macht wel aan een zijden draadje te hangen. Dan resten hem geen Nederlandse belangen meer waaraan hij de schuld kan geven van de slechte gang van zaken in Indonesië. Dan staat hij voor een economische dé- bacle waarvoor zijn revolutionair karak ter geen oplossing zal weten. Dan kan Indonesië alleen nog gered worden door grote financiële hulp van Amerika en het is zeer de vraag of Soekarno zijn positie dan nog zal kunnen handhaven. Door een gewapend conflict met Neder land hoopt hij misschien nog een poos je de held te kunnen spelen. Een ge vaarlijk spel echter, ook voor hem zelf. Bij deze bedreigingen kan Nederland, terwille van het recht, niet werkeloos blijven toezien. Indien wij daartoe niet bereid zijn, hebben wij geen aanspraak meer op respect. Wethouder K. de Haan. De heer K. de Haan is sinds juli 1946 wethouder van onderwijs, sociale za ken en volksgezondheid. Hij is lid van de P.v.d.A. en volgde de heer G. van Dalen als wethouder op toen deze Soest verliet. Ambtshalve is hij voorzitter van de stichting die het Soester Natuurbad beheert en van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg, die voorheen Maatschappelijk Hulpbe toon heette. Deze instelling zorgt ervoor dat de armenwet uitgevoerd wordt door ambtenaren en met subsidie van de gemeente. In Soest zijn 41 kleine en grote scho len, van kleuterschool tot v.g.l.o. en u.l.o. De openbare scholen staan recht streeks onder het college van B. en W. Het personeel van deze scholen wordt door de gemeenteraad benoemd aan de hand van een voordracht welke na over leg met de rijksinspectie voor het on derwijs samengesteld wordt. Het aan stellen van nieuwe leerkrachten geeft dc laatste jaren nog wel eens moeilijk heden omdat er een tekort aan onder wijzend personeel is. Materiële voorzieningen als meubilair en leermiddelen worden ook aan scholen van het bijzonder onderwijs verstrekt na overleg met de inspec teur, waarbij men zich altijd afvraagt of „de normale eisen niet overschre den worden". Er is sprake van 'n pret tige samenwerking tussen de schoolbe sturen en het college van B, en W. Steeds wordt een redelijke oplossing gevonden. De lichamelijke opvoeding vormt ech ter voor het college van B. en W, in het algemeen en uiteraard voor de wet houder van onderwijs in het bijzonder, een enorm probleem. Er zijn slechts 4 gymnastieklokalen in Soest en Soes- terberg en slechts het ene lokaal in Soesterberg kan goed genoemd wor den. Andere moeilijkheden waren er ook, want gedurende tien jaar was het niet mogelijk een tweede leerkracht voor lichamelijke opvoeding in Soest aan te trekken, maar dat is tenslotte toch gelukt. Door gebrek aan gymnas tieklokalen kan de kinderen echter nog steeds niet geboden worden wat ze nodig hebben. Alle scholen zijn in onze gemeente goed of redelijk goed onder dak, maar er zijn te weinig kleuterscholen omdat er te weinig bouwvolume is. De goede situatie bij de overige scholen mag volgens wethouder De Haan geen reden zijn de paraatheid te doen ver slappen, want door de bouw van vele huizen zullen er nieuwe scholen nodig zijn en tenslotte zal Soest ook een mid delbare school moeten hebben. Als wethouder van onderwijs heeft de heer De Haan ook te maken met cul turele zaken, maar in Soest kan men met de combinatie cultuur-overheids bemoeiing weinig of niets beginnen om dat er geen zaalruimte is. Als Soester berg straks een dorpshuis heeft dan zal de situatie in dat deel van onze gemeente tenminste verbeteren. I Als wethouder van Sociale zaken kon de heer De Haan ons meedelen dat de echte armenzorg gelukkig steeds meer afneemt. Grotendeels is dit te danken aan de A.O.W. er, A.W.W. De dienst van sociale zaken houdt zich dan ook voor een groot deel bezig met com plementaire voorzieningen. Kleine zelfstandigen worden geholpen, terwijl hoofd- en handarbeiders, die met tegenslag te kampen hebben, de helpende hand geboden wordt. In de C.A.W.A.-werkplaats te Amersfoort is werkgelegenheid voor gehandicapten. Als kerkelijke instellingen helpen dan wordt vaak via deze instellingen gewerkt omdat men bij sociale zaken soepel wil werken en niet voor ieder wissewasje een vinger in de pap wil hebben. De gemeente wil niet specifiek steunen, maar trachten de moeilijkheden op te lossen. Dat kan in een gemeente als de onze nog, want de mensen zijn nog geen nummer geworden, maar kun nen nog altijd als indivuduën behan deld worden. Met de kerkelijke instel lingen is de samenwerking uitstekend. De volksgezondheid omvat de school- artsendienst, de school-tandartsendienst, het verstrekken van schoolmelk, inen tingen en doorlich ing. Er is een goede s; menwerking met de vier kruisverenigingen in Soest en Soesterberg. Deze samenwerking komt de wijkverpleging, de gezinsverzorging en niet in het minst de bejaardenzorg ten goede. Door deze samenwerking is het mogelijk bejaarden zo lang mo gelijk hun zelfstandigheid te doen be houden indien zij dit wensen. Het huisvestingsprobleem is echter een enorm probleem geworden nu huize St. Joseph en Nieuw-Mariënburg geen huisvesting meer kunnen verlenen aan bejaarden en alleen Eikenhorst over is. Ei is grote behoefte aan gebouwen voor de wijkverpleging. In Soesterberg wil len de drie verenigingen samen tot nieuwbouw komen en het ligt in de be doeling de twee Soester gebouwen te verbeteren. Het Soester Natuurbad heeft te maken met de volksgezondheid maar ook met de recreatie. Evenals bij het bestuur van de Instelling voor Maatschappelij ke Zorg -is er bij het bestuur van het natuurbad plaats ingeruimd voor niet- ambtenaren en de samenwerking laat niets te wensen over. Dat is vooral van belang als straks het vernieuwde bad weer ter beschikking van zwemlusti- gen zal zijn. Wethouder De Haan is lid van de Raad van Beheer van de C.A.W.A., lid van de Raad van Beheer van de Z.O.V.A., die de belangen van de geestelijk ge handicapten behartigt, hij maakt deel uit van de beroeps- en regelingscom missie voor de werkvoorziening van hoofd- en handarbeiders, hij is voor zitter van de adviescommissie voor het Arbeidsbureau en voorzitter van de Stichting Bejaardencentrum Soest i.o., een stichting die ijvert voor de bouw van een bejaardencentrum, waaraan in Soest zo'n grote behoefte is. Op woensdag 28 maart zullen meer dan 16.000 Soester ingezetenen hun stem uitbrengen op 11 lijsten van 11 poli tieke partijen die deel wensen uit te maken van het provinciaal bestuur. Deze stemmen zullen uitgebracht wor den in 16 stemlokalen te Soest en Soes terberg en voor 5 Soester ingezetenen is deze stemming van bijzonder veel belang, omdat zij op een candidaten- lijst staan. Op de lijst van de Partij van de Arbeid staat geen Soester in gezetene, maar op de lijst van de K.V.P. staan de heren W. G. van Zadelhoff, wethouder van Soest, en de heer A. P. Hilhorst, gemeenteraadslid. Op de lijst van de Anti-Revolutionaire Partij staat de heer L. J. Dijkstra, lid van de Soes ter gemeenteraad, op de lijst van de Christelijke-Historische Unie de heer J. C. Gordeau uit Soestdijk en op de lijst van de V.V.D. dr D. J. P. Oranje, de Soester wethouder van financiën. Lijst zes is van de Staatkundig Gere formeerde Partij, lijst zeven van de Communistische Partij Nederland, lijst acht van de Wereldburgers, lijst negen van het Gereformeerd Politiek Ver bond, lijst tien van de Pacifistisch So cialistische Partij en lijst elf van de Christelij k-N ationale V olks-Partij In de Provinciale Staten hebben thans 41 leden zitting 14 van de P.v.d.A., 12 van de K.V.P., 5 van de A.R.. 5 van de C.H.U., 5 van de V.V.D. en 1 van de S.G.P. Na de verkiezingen van de volgende week woensdag zal dit colle ge uitgebreid worden. Dan zullen er 55 vertegenwoordigers van politieke par tijen de provincie besturen. Gedepu teerde Staten, die voor de Provinciale Staten het dagelijks bestuur uitoefenen, worden gevormd door 2 K.V.P.-ers, 2 leden van P.v.d.A. en 2 leden van de Protestants-Christelijke partijen. De Provinciale Staten kunnen verordenin gen maken, zij regelen waterstaatsaan gelegenheden, hebben te maken met wegen, waterafvoer, ruimtelijke orde ning, watervoorziening, electriciteit, maatschappelijk werk, cultuur, recre atie, gezondheidszorg en economische aangelegenheden. Zijdelings hebben de Provinciale Staten door ruilverkaveling en landbouwwegen met de landbouw te maken, maar zij staan buiten het landbouwbeleid. Dat de Provinciale Staten al deze werk zaamheden kunnen verrichten hebben zij ten dele aan Napoleon te danken. Hij maakte een eind aan de zelfstandig heid van Holland, Zeeland, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Groningen en Friesland en verdeelde het land in de partementen. Na de bevrijding van de Franse bezetting gingen deze departe menten over in de provincies, zoals wij die thans kennen. Er wordt voor de veertiende maal na dc oorlog gestemd. In 1946 brachten 11444 Soester ingezetenen hun stem uit voor de verkiezing van de tweede ka mer, 10982 voor de Provinciale Staten en 10450 voor de gemeenteraad. De K.V.P. en de P.v.d.A. behaalden de meeste stemmen. In 1948 werd opnieuw voor de tweede kamer gestemd en 12419 Soester kie zers brachten hun stem uit. In 1949, voor de gemeenteraad, stemden 11436 kiezers. De C.H.U. en de V.V.D. gingen samen. In 1950 werd voor de Provinciale Sta ten gestemd, in 1952 voor de tweede kamer en het aantal uitgebrachte stem men was bij deze verkiezingen 13138. Ir» 1953 gingen de protestants-christe lijke partijen bij de gemeenteraadsver kiezing voor het eerst samen. In 1954 werd weer voor de Provinciale Staten gestemd en de tiende stemming na de oorlog betrof de tweede kamer. Dat was in 1956. Er werden in Soest 14000 stemmen uitgebracht, terwijl er 14799 kiezers waren. De K.V.P. kreeg 30,9 van de stemmen, de P.v.d.A. 28,2 °/o, de A.R. 14,4 de C.H.U. 7,3 °/o en de V.V.D. 13,1 °/o. In 1958 vonden de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Gemeen teraad plaats. De P.v.d.A. ging achter uit en de V.V.D. steeg van 13,1 °/o tot 18,1 °/o. De K.V.P. kreeg 4392 stemmen, de P.v.d.A. 3179 en de V.V.D. 2540. Bij dc gemeenteraadsverkiezingen, welke twee maanden later gehouden werden kreeg de K.V.P. 4540 stemmen, de P.v.d.A. zakte tot 3055 en de V.V.D. steeg tot 3151. De laatste verkiezingen werden in 1959 voor de tweede kamer gehouden. De K.V.P. kreeg 4342 stemmen, de P.v.d.A. 3480 en de V.V.D. 2735. De A.R. 1926, de C.H.U. 1030, de S.P.G. 245 en de communisten duikelden van 273 (Pro vinciale Staten 1958) op 69. Voor het eerst kwam de Pacifistisch Socialis tische Partij met een lijst uit. Hierop werden 267 stemmen uitgebracht. Mej. L. Kokshoorn, diocesaan leidster van de K.A.V., heeft in het St. Jo- sephgebouw voor de leden van de K.A.V.-Soest gesproken over het onder werp „Volwassen kinderen en gehoor zaamheid". Vooraf was er een lof voor de leden in de kapel van Huize St. Joseph. Mej. Kokshoorn wees erop dat ook volwassen kinderen zich aan de regels van het huis moeten houden, maar dit heeft niets met gehoorzaamheid te ma ken. Ouders verlangen van hun volwas sen kinderen wel eens een teveel aan Op 23 maart 1942, vandaag 20 jaar geleden, stierf te Berchem in België de luchtvaartpionier Jan Olieslagers, die beroemder was dan John Glenn, en een van zijn opvolgers ooit zal kunnen worden. Olieslager was wielrenner en autocoureur. In 1904 won hij de auto race Bordeaux-Parijs en in 1909 ging hij voor het eerst de lucht in met een vliegtuig dat het vliegen voor hem ge vaarlijker maakte dan het voor John Glenn geweest is. In 1911 vloog hij voor het eerst in ons land. Dat ging alle maal even stuntelig, maar spannend was het wel. Het vliegtuig had veel weg van een bromfiets met vleugels. Twee fietswie len voor, een fietswiel achter en daar op was een frame gebouwd van dun ijzer en blikken platen. Onder dat frame hing een benzinetank die niet meer dan 10 liter bevatten kon. Twee vleugels van zeildoek zaten aan het wankele geval en voor in het vlieg tuig zat de motor. Voor het opstijgen stak Olieslager een vinger in zijn mond en hield die omhoog om te voelen van welke kant de wind kwam. Vervolgens zette hij zijn pet achterstevoren, gaf wat instructies aan enige stoere ke rels die hem bij de start mochten as sisteren, zette de motor aan, comman deerde met forse stem dat de stoere mannen het toestel los moesten laten en hobbelend zette het geval zich in beweging. Niemand begreep hoe het mogelijk was, maar het kwam ook nog van de grond los en ging aan het vliegen. Snel ging het niet, maar Jan verdween toch uit het gezicht en van de velen die deze evenementen bijwoon den wisten honderden steeds te ver tellen dat hij een doodsmak zou ma ken. Dat is niet gebeurd en Jan Olie slagers is rustig in zijn bed gestorven. Maar toen hij boven ons land vloog gaf niemand hem een kans op een lang leven en met overtuiging zong de jeugd Als Olieslager dood is dan krijgen we misschien de „helleft" van z'n centen er. ook z'n vliegmachien. Toen Olieslager in Amsterdam vloog was men zeer enthousiast. Een oog getuige, die naast een oud baasje stond, herinnert zich echter diens woorden ,,'t Is heel mooi, maar uit zo'n ding kunnen ze van alles op je pet gooien". Die man was ongetwijfeld een profeet. KANTMAN. gehoorzaamheid, waarbij zij vergeten zijn dat de tijden sterk veranderd zijn. De kinderen zijn veel zelfstandiger dan vroeger en zij gedragen zich daarnaar. Dit kan helemaal geen kwaad, want daardoor leren zij dat ze ook als vol wassenen zelfstandig moeten zijn. Als volwassen kinderen thuis kostgeld be talen dan hebben de ouders niet het recht te beslissen wat er verder met het inkomen van de volwassen kinderen moet gebeuren, al is het natuurlijk wel hun goed recht advies te geven. Het komt nogal eens voor dat kinderen uit katholieke gezinnen in kennis ko men met niet-katholieken en dat kan wel eens op een verloving of een hu welijk uitdraaien. Verstandige ouders zullen hun kinderen erop wijzen dat dit moeilijkheden in een huwelijk kan ge ven, maar zij zullen de niet-katholieke vrienden of vriendinnen niet de deur wijzen, want dat heeft een volkomen averechtse uitwerking en de zelfstandi ge jongeren van nu nemen zoiets niet meer. De kinderen moeten in heel veel dingen volkomen vrij gelaten worden, ook als het zaken betreft, die niet over eenkomen met de opvatting van de ouders. Tijdens de bijeenkomst werd meege deeld dat de kringdag in april te Hil versum gehouden zal worden en dat er deze zomer een reisje gemaakt wordt. De eerste rit van de Soester Bromfiets club in 1962 is de Lenterit, welke op zendag 25 maart verreden zal worden. Er is een A- en een B-klasse. Het par cours is 35 km lang en er wordt met een gemiddelde snelheid van 20 km per uur gereden. De eerste deelnemer start om 14.31 uur bij hotel Bos en Duin. Deze rit telt mee voor het club kampioenschap van S.B.C. en B.A.O. VRIJDAG 23 MAART 1962. OESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 41e JAARGANG ni, *3. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25

Soester Courant | 1962 | | pagina 1