J, Tli. Moskuilen föerko Bel-O-fas! 15,90. Veertig jaar „Ie Vlijt". PREDIKBEURTEN. Verlovingsringen, leningen van lezers Officiële mededelingen. Medische dienst. R.K. KERKDIENSTEN Y RINGEND Kerkconcert. Handbalprogramma. Politie won van brandweer. Nieuwe Stationschef. S.E.C. iu spelregel test wedstrijd. Functieverlies in het gezin. Jaarvergadering N.V.E.V. - Eemland. GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD. Het bevolkings vraagstuk. Prot. Chr. Lijst. Nederlandsch Bijbelgenootschap. Lelijke val. Ned Chr. Vrouwenbond. Afd. Soestdijk. Inbrekers gepakt. Baron Mackay overleden. TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 1. Gegarandeerd Nooit meer strijken. 2. Wassen en drogen op alle manieren (óók in snelwasser en centrifuge) 3. Bestand tegen chloren. Natuurlijk verkrijgbaar bij BURWIGKMST». 7» SOESÏÏiyK'TR.4468 In maart 1922 kwam er een adver tentie in de Soester Courant, waarin de heer J. J. Koelman meedeelde dat hij een textielzaak in de Steenhoff- straat zou openen en op 25 begon ,,De Vlijt" haar bestaan. Op 1 april verscheen een tweede ad vertentie, waarin de eigenaar van de zojuist geopende zaak een prima wit flanel voor 30 cent aanbood, een vrou wenhemd voor 1,25, een damespanta lon voor 1,50, witte handschoenen voor slechts 35 cent en een theedoek voor 1 Wz cent. Men kon zijn baby voor nog geen der tien gulden onderbrengen in een pracht van een wieg en kou lijden was niet nodig, want een prima molton deken kostte slechts 1.10. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen W. J. Schutte, B. Grothestraat 63, tel 2333 en J. Kuipers, Middel wijkstraat 34. tel. 2815. Zondag is geopend apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat. Wit-Gele Kruis. Zr Senden, Soester- berg. Tel. 03463-359. Oranje-Groene Kruis. Zr C. E. en H. Korpff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. NED. HERV. KERKEN. Oude Kerk 10 uur ds W. R. Ambrosius. 7 uur ds H. Roest. Kerkkoor. Emmakerk 10.15 uur dr B. Maarsingh. 7 uur ds W. R. Ambrosius. Heeskapel 10 uur ds H. Roest. Zonnegloren 10 uur ds K. H. Meijer. Evangelisatiesamenkomst. Dinsdagavond, 8 uur, Groen van Prin- stererschool. NED. HERV. KERK. Gebouw Chr. Geref. Kerk. 9 en 4.30 uur ds J. Fokkema. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 10 en 5 uur ds Y. Feenstra van Baarn. Wilhelminakerk. IC en 5 uur ds G. Lugtigheid van Maarn. GEREF. KERK. Geb. „Eltheto". 8.30 uur ds J. A. Vink van Amersfoort. 3 uur ds J. J. Arnold van Amersfoort. CHR. GEREF. KERK. 10.45 en 5.45 uur ds J. den Hartog van Den Haag. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Kerkgebouw Rembrandtlaan 20. 10.30 uur Mej. C. E. Jolles. Braamhage. 7 uur mej. C. E. Jolles. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oranje Hotel. Geen dienst. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Chr. Ulo-school, Pr. Bernhardlaan 21a. 10.30 uur ds P. H. Kok van Weesp. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.30 uur ds J. P. Jacobszoon van Haarlem. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Kapelstraat. 10.30 uur ds W. F. Schröder. KERK SOEST, Steenhoffstraat. 7.30 en 11 uur H.H. Missen. 9 uur Hoog mis. 6 uur lijdensmeditatie. In de week H.H. Missen om 7 en 8 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat. H.H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoog mis te 9.15 uur. 7 uur lijdenmeditatie. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Woensdag en zaterdag te 8 en 9 u. KERK SOEST-Z. St. Willibrordusstr. 7.30 en 9 uur H.H. Missen. 10.30 uur Hoogmis. 6 uur lijdensmeditatie. Soest had in die tijd nog geen 8000 inwoners, de paardetram liep nog, op de Steenhoffstraat stonden evenmin veel huizen als in de rest van Soest. Vier jaar later werd de zaak uitge breid. Bij de heropening kreeg men een kop en schotel als men voor 5, kocht en wie voor 50,besteedde kieeg een compleet servies. In 1932 verhuisde de heer Koelman met zijn zaak naar Steenhoffstraat 61 en uiterlijk is er aan dit pand in de laatste dertig jaar niet zoveel veran derd, maar 't interieur onderging steeds een wijziging. Van de paardetram naar de straal jagers en van twee recht twee ave recht naar de nylons, die je alleen kunt zien als er een ladder inzet, is een hele stap en die stap maakte de heer Koelman tot 1961. Toen deed hij de zaak over aan de heer P. S. H. v. d. Vaart, die vandaag in ons blad per advertentie aankondigt dat het 40-ja- ïig jubileum van De Vlijt niet onge merkt aan de 'bezoekers van zijn win kel zal voorbijgaan. Een jubileumactie van veertien dagen met aantrekkelijke artikelen voor hen die voor 5, 10,enz. kopen is een belangrijk onderdeel van de viering van dit unie ke middenstandsjubileum. IN DIVERSE VARIATIES.. De muziekkring ,,De Nederlandse Can- torij" heeft in de Oude Kerk een bij zonder mooi concert gegeven, waaraan het koor van De Cantorij, Maria v. d. Slikke, sopraan, Ine Kooy, alt, Hendrik Vos, tenor, Gert Hendriksen, bas, Jan Marinus, baroktrompet, Teun Ploeg, barok-alttrombone, Jan Stoeckart, ba- rok-tenortrombone, Wijnand Sevenstern, barok-bastrombone, Willem Hülsmann, orgel, Klaas Bolt, orgel en Jaap v. d. Grift, gamba, medewerking verleen den. Het geheel stond onder leiding van Maarten W. Kooy, cantor-orga nist van de Oude Kerk. Psalm 121 van Heinrich Schütz werd uitgevoerd met copieën van instru menten, die in de tijd van Schütz (1585-1672) gespeeld werden. Door ruimtelijke opstelling van koren, zang solisten en instrumentalisten werd een bijzonder fraaie effect teweeg gebracht. „Mensch, bewein dein Sünde gross", koraalbewerking van Bach en de jonge Nederlandse componist Freek Houtkoop werd gevolgd door een zesstemmig koorwerk van Houtkoop. Diepe indruk maakte de Leidensver- kündigung van de moderne componist Siegfried Reda, die in 1916 geboren werd. Men hoort dit werk zelden om dat het bijzonder veel van de uitvoe renden vergt. Van de componist Hugo Distier, die in 1942 overleden is, werd de Choralpas- sion voor vijfstemmig koor k capella uitgevoerd. De solisten hierin waren de tenor en de bas. Ook dit werk wordt zelden uitgevoerd, zodat Maarten Kooy, zijn koor en solisten voor een bijzon dere avond gezorgd hebben. Op 7 april zal dit concert in de Grote Kerk te Arnhem uitgevoerd worden en op 10 april in de St. Bavo te Haarlem. Zondag worden de volgende wedstrij den gespeeld DamesUnion 1B.D.C. 1, 12.30 uur. B.D.C. 2Olympia 2, 12 uur. Dames-jun. B.D.C. 1L.V.V. 1. 1 uur. B.D.C. 2—A.S.V. 1, 2 uur. Oranje 2B.D.C. 3, 2.15 uur. Dames-asp. Olympia 1B.D.C. 1, 2 uur. Olympia 2B.D.C. 2, 1 uur. Heren-jun. U.D.B.D.C., 1 uur. Heren-asp. A.A.V.B.D.C., 11.45 uur. De brandweer en de politie hebben op nieuw de strijd aangebonden met kla verjassen om een wisselbeker. De poli tie won met 70334 punten. De brand weer behaalde 64406 punten. De uitslagen zijnBrandweer1. W. Groart 6427 2. W. Brouwer 3. A. Waaijenberg 5862 4. J. F. Groart 5845 5. J. F. Rasch 5563 6. J. Wiggemans 53687. T. Warmenhoven 5251. Politie 1. C. van Daalen 66592. K. de Ouden 6408 C. van Wijngaarden 6260 4. R. v. d. Heuvel 6211 5. P. J. Bergman 6209 6. D. v. d. Wijn gaard 6078 7. H. de Vries 5903. De heer C. J. W. Hoogland, adjunct commies bij de Nederlandse Spoorwe gen te Nijkerk, is benoemd tot stations chef te Soest. De heer Hoogland zal op 1 april in dienst treden. Thans is hij plaatsvervangend chef in Nijkerk. De heren L, Ruttenberg, W. Pureveen en Tj, Huizinga hebben in Amersfoort voor hun vereniging S.E.C. een derde prijs gewonnen bij de finale van de spelregeltestwedstrijd. De uitslag was 1. Posthoorn 103 punten 2. Achterveld 96 3. S.E.C. 94 4. Zon en Schild 79 5. S.D.C.P. 57. De heer W. Pureveen be haalde in het persoonlijk klassement de eerste prijs met 41 punten. De heer P. J. Rijpstra uit Badhoeve dorp heeft, in gebouw Eltheto, voor de leden van de afdeling Soest-Zuid van de Nederlandse Christen-Vrouwenbond gesproken over het onderwerp „Func tieverlies in het gezin". Maarten Luther heeft eens gezegd dat het gezin een paradijs is, wanneer de kinderen goed worden opgevoed. Het is dus een dure roeping voor de ouders thuis te blijven, want uithuizigheid is een gevaar voor de kinderen. In streken waar veel arbeidersgezinnen wonen is het functieverlies in het gezin opvallend. Door de korte arbeidsduur zouden beide ouders veel thuis kunnen zijn, maar door ploegendienst wordt dit vaak weer ongedaan gemaakt. Dan blijft alleen de zondag over voor de rust in het gezin. Een bekend arts heeft eens gezegd dat de man van heden een flinke en stoe re man is, maar vaak mist hij verant woordelijkheidsgevoel. Thuis spreekt hij over niets anders dan over loons verhoging, over zijn chef, met wie hij vaak niet kan opschieten, en hij denkt alleen nog maar technisch. Daardoor verliest hij belangstelling voor de ge sprekken en het spelen van zijn kin deren en hierin schuilt voor het kind het gevaar dat het tot de nozems gaat behoren. De moeder kan hiertegen een bres op werpen door alle belangstelling te to nen welke zij kan opbrengen. Ze heeft hiervoor meestal wel tijd omdat de kin deren door het schoolgaan veel van huis zijn. De positie van de vrouw is nu anders dan vroeger. Zij treedt meer naar buiten, maar het gezin mag hier onder niet lijden en de huishouding moet het belangrijkst blijven. Het gezin moet voor de kinderen, maar ook voor de man het opvangstcentrum zijn. De jeugd van vroeger is nagenoeg pre cies zo geweest als de jeugd van heden, maar met de jeugd van nu moet men openhartiger spreken. Er is nog teveel geheimzinnigheid waar eerlijke voor lichting noodzakelijk is. Een kind wil wel liefde geven maar dan moet het eerst liefde ontvangen en leren wat waarde heeft in het le ven. Het is nodig dat er tussen ouders en kinderen een intieme band bestaat en dat zij leven in een sfeer van warmte en liefde. Daardoor zullen zij gewa pend zijn in de strijd om het bestaan. Functieverlies van het gezin vindt plaats als er geen gezag en controle in dat gezin is. Kinderen vragen leiding en willen gezag. Vaak is het moeilijk voor ouders deze leiding te geven en dit gezag op te brengen en ten dele komt dit door de kleine behuizing en de heersende woningnood, maar het is de moeite waard zich tenvolle te wij den aan het opvoeden der kinderen om later te kunnen zeggen „Ik heb de goede strijd gestreden". De afdeling Eemland van de Nederlandse Vrouwen-Electriciteitsvereniging heeft de jaarvergadering gehouden onder voorzit terschap van mevr. M. van Veeren, die in haar openingswoord wees op het zil veren jubileum dat in 1963 gevierd zal worden. Dat kan, want de inhoud van de jubileum-pot neemt op verheugende wijze toe, dank zij de bakvaardigheid van vele leden. Mevr. Van Veeren sprak over de toe nemende arbeid van de gehuwde vrouw. Het bedrijfsleven lokt, maar van alle kanten rijst de vraag wat hiervan de gevolgen zijn voor de vrouw, die een dubbele taak krijgt en voor haar gezin. Vaak is het gevolg dat veel te weinig aandacht besteedt wordt aan de kin deren. Zij leven zonder leiding en toe zicht en vaak vrij luxueus door het dub bele inkomen. Men mag zich echter af vragen of deze verandering een verbe tering is. In haar jaarverslag uitte mevr. A. Fran sen-Pondman de wens dat de afdeling Eemland in het jubileumjaar 1963 200 leden zal hebben. Voor de viering van dit jubileum zijn er nog geen vast-om- lijnde plannen maar er wordt druk ge spaard. Het jaar 1961 was vol afwisseling. De bijeenkomsten van de afdeling werden gemiddeld door 75 leden bezocht. In Soest beschikt de afdeling thans over het mooie Anna Paulownahuis om de bijeenkomsten te houden en ook kan Abonné's, die het abonnements geld voor het 2c kwartaal van ons blad 2.10 voor Soest en Soesterberg en 2.25 voor an dere gemeenten) wensen te gire ren, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. Bij overschrijving na 1 april kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. Administratie SOESTER COURANT. over Credo beschikt worden als dit no dig is. Ook in Baarn kan de afdeling goed terecht. Op 31 december 1961 wa ren er in Soest 123 leden en in Baarn 52. Het maken van excursies gaat een pro bleem worden omdat vele fabrieken niet meer op bezoek gesteld zijn, maar het bestuur blijft proberen de leden excur sies naar interessante bedrijven aan te bieden. Bij de bestuursverkiezing werd de af tredende mevr. C. A. Holm-Geskes her kozen. Het bestuur werd uitgebreid met de dames C. J. Groenendijk-van Gen- deren (Soest) en A. Beeks-Rosie (Baarn). Na bet afhandelen van de agenda sprak mevr. A. C. Visser-Ven van de Volks hogeschool te Bergen over Frankrijk en de Franse vrouw, waarbij zij dia's toon de. Dr. W. J. van den Woestijne zal dins dagavond, 27 maart, in het Oranje Hotel, spreken over „Het bevolkings vraagstuk in Nederland en in de we reld". Deze causerie wordt gehouden voor het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De gecombineerde lijst van de Anti- Revolutionaire Partij en de Christelijk- Historische Unie is voor de komende gemeenteraadsverkiezing als volgt sa mengesteld 1 J. v. d. Arend 2. Mevr. M. H. B. Muurling-Voorthuis 3. drs. L. J. Dijk stra 4. dr. J. W. D. Berkelbach v. d. Sprenkel 5. C. Verheus 6. Ir. P. L. Walraven7. drs. G. H. Oldenboom 8. D. Brouwer 9. D. Hoekstra 10. C. H. van der Zee 11. L. v. Schaffelaar 12. K. Groen 13. J. Kenemans 14. J. Hoebee 15. K. Lam 16 J. C. Smits 17. T. J. de Ruiter18. J. Verspuy 19. C. Barnhoorn 20. J. Charldorp. De Staatkundig Gereformeerden komen ditmaal met een eigen lijst uit. De afd. Soestdijk van het Nederlandsch Bijbelgenootschap houdt maandagavond (26 maart), in Credo, een filmavond, waarop films worden vertoond betrek king hebbende op het werk van de bij belgenootschappen in de wereld. Medewerking aan deze avond verleent het zangkoor van het Nederlandsch bij belgenootschap te Amsterdam en het zangkoor „De Roepstem", onder leiding van de heer G. den Broeder. in klassiek gladde en fantasie modellen. Van Weedestraat 8 Tel. 2458 De 82-jarige mej. M. C. S. stapte op de hoek van de Laanstraat en de Dor- resteinweg in de bus van Tensen. Terwijl ze nog in de bus stond trok deze op. Zij viel en brak haar rech ter heup. Bij Nieuw-Mariënburg is zij van de bus in de ziekenauto van de E.H.B.O. overgebracht, die haar naar De Lichtenberg vervoerde. Er was dinsdagavond veel belangstelling voor de lezing die majoor A. M. Boss- hardt van het Leger des Heils hield voor de afd. Soestdijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Boeiend wist zij te vertellen van haar veelomvattend werk als leidster van het Goodwill Centrum in de oude binnen stad van Amsterdam, dat zich ten doel stelt de mens in nood te helpen. In grote trekken vertelde zij van het ontstaan van het Leger des Heils door het werk van William Booth in de ach terbuurten van Londen, hoe met dit werk in ons land 75 jaar geleden, een bescheiden begin werd gemaakt en hoe het uitgroeide tot een grote organisatie, die op haar speciale terrein zoveel ze genrijk werk verricht. Door uit haar dagelijks werk te ver tellen gaf majoor Bosshardt de aanwezi gen enig inzicht in de grote nood on der de bevolking in een stadsgedeelte waar romantiek en problematiek vlak naast elkaar gaan. Twee jeugdige inwoners van Zeist, de 20-jarige J. v. D. en de even oude B. K., de onder meer bij een inbraak in de winkel van de heer H. Fugers aan de Van Weedestraat voor 1400, aan radio- en grammofoonartikelen ontvreemdden, zijn in Wageningen bij een inbraak op heterdaad betrapt. Zij bevonden zich in een zaak van radio- en grammofoonartikelen. In de auto die zij bij zich hadden bevonden zich diverse artikelen van inbraken die zij eerder pleegden. De politie te Wage ningen nam contact op met de Zeister politie en na verhoor van de beide ge arresteerden kwam vast te staan dat zij driemaal in Zeist ingebroken heb ben, tweemaal in Apeldoorn en verder in Hardewijk, Amersfoort, Soest, Bus- sum, Den Haag en Wageningen. Verscheidene artikelen van de buit die de heren maakten zijn reeds achter haald. Zo kon de politie in Weesper- karspel de hand leggen op een bandre corder, die ingeruild was tegen een auto. Een vingerafdruk die in de win kel van de heer Fugers aangetroffen is, stemt overeen met een vingeraf druk die B. K. bij zijn verhoor lever de. De Soester politie zal de twee jon gemannen zo spoedig mogelijk verho ren. In het bejaardencentrum Braamhage is de heer D. baron Mackay op 84-jari- ge leeftijd overleden. De heer Mackay werd op 1878 geboren te Winterswijk als zoon van het toenmalige tweede kamerlid Th. baron Mackay, die jaren lang president van de Rekenkamer ge weest is. Baron Mackay volgde van 1901-1905 een marine-opleiding, kwam bij de ma rine als luitenant ter zee tweede klas er vervulde daarna enige gemeentelijke administratieve functies. In november 1912 werd hij burgemeester van Voor burg en in 1916 aanvaardde hij een functie bij de Nederlandse Handel maatschappij. In 1917 ging hij naar het toenmalige Nederlands-Indië en werd burgemeester van Medan. In 1931 kwam hij in ons land terug, werd burgemees ter van Enkhuizen en daarna van Mep- pel tot zijn pensionering. Baron Mackay heeft veel gedaan voor de belangen van de Zuiderzee-vissers. Onder meer was hij de voorzitter van de schippers vereniging Schuttevaer. De heer Mac kay was officier in de Orde van Oran- je-Nassau en drager van het kruis van verdienste van het Nederlandsche Roo- öc Kruis. Het stoffelijk overschot zal maandag te Zutphen ter aarde worden besteld. Aan de redactie van de Soester Courant. Gaarne opname in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat dank. In de rubriek „Met raad en daad" d.d. 20-3-'62 werd de vraag „Kattenvuil" m.i. niet juist beantwoord. Voor het gevaar van verwonding wordt bij het afsteken van Vuurwerk steeds gewaarschuwd. Dit veldt ook voor dieren. Heeft U overlast van hond of kat op uw erf, koopt dan een kinderpistooltje. In elke speelgoedwinkel verkrijgbaar. E. VAN RENSWOUW Inspecteur Dierenbescherming. NASCHRIFT. Naast ons advies om b.v. een rotje af te steken schreven wij U doet hier mede de dieren geen kwaad, maar zij schrikken zo, dat zij zich beslist niet meer in de buurt van uw huis zullen vertonen. „Geen kwaad doen" is voor ons het zelfde als geen verwonding toebrengen. Redactie. GOEDKEURING UITBREIDINGSPLAN BEBOUWINGSVOORSCHRIFTEN. De burgemeester van Soest gelet op het bepaalde in de artikelen 37 en 39 van de Woningwetbrengt ter alge mene kennis dat de raadsbesluiten van 12 juli 1961 tot vaststelling van a. het partieel uitbreidingsplan, rege lende de bestemming van gronden, ge legen tussen de Kampweg en de Gene raal Winkelmanstraat te Soesterberg, en b. een herziening van artikel 11 van de bebouwingsvoorschriften (overgangsbe paling) van het uitbreidingsplan Soes- terberg-dorp, betrekking hebbende op het veranderen of vernieuwen van ge bouwen, door de gedeputeerde staten te Utrecht op 5 maart 1962 zijn goed gekeurd. De goedgekeurde besluiten liggen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Soest, 23 maart 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 2