IES LIJST 5. SUEDE JASJES i 119.50 M aar. Krabbels van Mis, 0. ENGEL Meningen van lezers. 55 jaar Oranje-Groene Kruis. SfSffi J. HOPPENBROUWERS DE LEEK WIKT. ^O/ftpeVft'fcS DE STEMBUS WACHT. 95 59 45 99 99 40 99 45 ,35 ,10 ag 35 TWEEDE BLAD De V.V.D. wil GEEN OVER HEERSING VAN DE BURGER DOOR DE STAAT, maar vrije ontplooiing van de ondernemingszin, beloning naar prestatie, zorg voor de economisch en sociaal zwakken. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT Kleine brandstichter. Opstelling hockeyteams. ujezsti IA AleS IAAT 8 >N 2855 2620 24M 519 I VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 23 MAART 1962. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin da wullie vollegede week gaon stemme. Zo bar veul hettie eene stem van Knelis of van Gart of van Hiek of van Aorie nie te beteekene, maor mit mekaor zei- ge al die stemme ming da wullie hier net kenne stemme wa wullie wille. Heele gaore, halleve gaore en ok nog kommeniste ast mot, maor die hebbe onderhand gin stem meer over om- dajje wel zo'n bietje bie de psiechie- aoter mot loope ajje noeng nog op de kommeniste stemt. Astie hier de baos zouwwe worre dan kwaome d'r allegaor muure van links naor rechts. En 'n auto kojje alleenug nog maor kriege ajje je eige eerst naor de maon had laote schiete. In Ruslaand hebbe de minse ok d'rluu stem motte uutbringe, maor das de grootste flauwekul van de heule wè- reld. Zukke flauwekul hek van ming leeve nog nie mee emaokt. Daor is maor eene liest en daor staon alleenug maor kommeniste op en percies zoveul as der gekozen motte worde. Daor kejje dan 'n hokkie rood maoke of hoe die minse dat daor doen en dat kejje netuulek ok laote, maor dan ist nie zo best schat ik, waant zo'n biet je alle kiezers op aanderhalleve man en 'n peerdekop nao hebbe an die flauwekul mee edaon en noeng zeige de kommeniste mit veul opschepperie wullie hebbe 99,5 persent van de stem me, kejje zien da wullie effe harstikke popelair binne. Jao amme klompe. I Die verkiezinge daor das de grootste flauwekul die je maor dinke ken en die minse daor binne zo achterluk dazze daor an mee doon of zullie bin ne zo benauwd. 'k Zie ut al beure da wullie naor de stembus gaon en da wullie allegaor weette datter alleenug maor lieste binne mit Oud, Oud, Oud, Oud. Wijje geleuve datte ik mit koejeletters op da pepier zou zette Jong, Jong, Jong, Jong. Maor dan kwam ik netuurlek in de kast ast hier Ruslaand was. En toch binne d'r nog altied van die minse die op de Russe stemme deur kommeniste te stemme. En die hebbe nie eens jn de gaole daj.je. in-Ruslaand maor alleenug ken stemme op de min se die de groote baoze anwieze. Stemt daarom a.s. woensdag op één van de can- ditdaten van Lijstaanvoerder is het Statenlid Mr Kappeyne van de Cappello te Loenen. en rustig doorgaan met 't drinken van een borrel, maar wel oppassen, dat je bij het oversteken van de straat niet onder de bus van Tensen komt, want de kans, dat men in het verkeer ver ongelukt is duizendmaal groter dan de kans te sterven door het gebruik van alle mogelijke dingen, waar we nu een maal zo slecht buiten kunnen". En tenslotte de Nederlandse statistiek over 1960 Aantal sterfgevallen van longkanker 2889. Aantal dodelijke ver keersongevallen 1877. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. LAAT DE BOEL MAAR WAAIEN. Een commissie van het Royal College of Physicians in Engeland heeft rap port uitgebracht over de vraag, of ro ken schadelijk is voor de gezondheid. Dc voornaamste conclusie is bekend De zware roker heeft 30 x meer kans op longkanker dan de niet-roker. Maar bovendien heeft het roken invloed op andere ziekten, zoals chronische bron chitis, ziekten van hart- en bloedvaten, maagziekten, enz. De feiten spreken zo'n duidelijke taal dat 't Engelse medische tijdschrift „The Lancet" boven 'n hoofdartikel plaatst Roken of gezondheid. Onder de Britse artsen is een onderzoek ingesteld naar hun rookgewoonten, waaraan het merendeel deelnam. Van de sterfgevallen onder deze artsen werd de oorzaak genoteerd. Ook uit dit onderzoek is het verband tussen roken en longkanker gebleken. Gevolgbij het begin van het onderzoek rookte 35 o van de artsen niet, in 1961 is dit gestegen tot 60 °/o. In Engeland stierven in 1959 21.000 mensen aan longkanker, van wie 12.000 beneden 64 jaar. In Nederland, waar de verslaving nog niet zo'n omvang heeft als in Enge land, waren het er in 1960 2889, waar onder slechts 237 vrouwen, die later met roken zijn begonnen en over het algemeen minder zwaar roken dan mannen. Het Britse rapport geeft o.a. de vol gende aanbeveling a. Meer opvoeding van het publiek en vooral schoolkinderen wat betreft de gevaren van het sigaretten roken. b. Het invoeren van rookverboden in openbare gelegenheden. c. Het instellen van anti-rookklinieken voor mensen, die van hun verslaving afgeholpen willen worden. Deze gegevens zijn ontleend aan een artikel in een onzer grote dagbladen. En nu Kantman in de Soester Courant van 16-3-'62 „Rustig doorgaan met ro ken, rustig doorgaan met biefstuk eten Hoeveel van de 2889 longkankergeval len werden veroorzaakt door zwaar roken kan ik niet beoordelen, maar dat het aantal dodelijke verkeersonge vallen 1000 x groter zou zijn, is een bewering, die ik graag voor rekening van Kantman laat. Kantman vergaloppeert zich wel eens meer, maar deze keer schreef hij z'n stukje vermoedelijk nog in carnavals stemming en in een bui vanlaat de boel maar waaien. P. J. BECKER. P.S. Over het verband tussen de borrel en de verkeersongelukken hoef ik niet uit te wijden. Ieder weet, dat een zeer hoog percentage aan het gebruik van sterke drank te wijten is. „Rustig door gaan met een borrel". Naschrift. Ik schreef niet „Rook zeer veel en ga daarmee door zodat je kanker krijgt" en „Drink zeer veel zodat je je auto dronken moet besturen". Ik schreef „Rustig doorgaan". U hebt natuurlijk helemaal niet begre pen dat het in dit stukje om de absur diteit gaat van de kanker door het eten van toast, patates frites en biefstuk. Dit is gepubliceerd door een arts, die net zo serieus zal zijn als de heren die beweren dat je van normaal roken longkanker kunt krijgen. Is het dan niet raadzaam te adviseren dat men rustig (vooral rustig) met ro ken, drinken en eten moet doorgaan Hoeveel mensen kent U, meneer Becker, die in het verkeer de dood vonden En hoeveel die door longkanker als gevolg van sigaretten roken stierven. En hoe veel die hun leven zagen eindigen door het eten van biefstuk, patates frites of toast Willem van Iependaal zou zeggen Men ziet ze dagelijks op de brommer door Soest rijden, de vier zusters van het Oranje-Groene Kruis, de Neder landse Hervormde Wijkverpleging, die op 1 april 55 jaar bestaat, en meestal zijn ze in het leer gekleed, want ons klimaat is niet zo erg geschikt voor het rijden op een bromfiets. Het zijn zuster Willy Blees, zuster Kitty Kropff, zuster Toos Kropff, die in 't wijkge bouw aan de Middelwijkstraat wonen en zuster Jenny Visser, die haar domein in de Bosstraat heeft. nemen omdat de werkzaamheden van het Oranje-Groene Kruis steeds uit gebreid werd. Na de ziekenverpleging en de zorg voor zieken de t.b.c.-bestrij- ding, maar ook de zuigelingen en de kleuters kwamen aan de beurt. Reuma- en kankerbestrijding werden evenmin vergeten, maar sinds meer dan een halve eeuw is de kraamverpleging nog altijd een zeer belangrijk onderdeel van het werk dat 55 jaar geleden door één zuster verricht werd en thans aan vier zusters een zware dagtaak verschaft. Nadat architectenbureau Beekman B.N.A. een ontwerp gemaakt had voor do vernieuwing en modernisering van het wijkgebouw in de Middelwijkstraat, bood dit gebouw gelegenheid specialis ten uit Amersfoort aan te trekken, die op gezette tijden zitting houden. Oor- neus-keel-, oog- en zenuwartsen, een vrouwenarts en een orthopedisch chi rurg komen dan naar Soest om pa tiënten uit onze gemeente te helpen. Op 1 april 1957 is het 50-jarig bestaan van het Oranje-Groene Kruis gevierd met een receptie en voorzitter ds E. Groeneveld kreeg de gelukwensen van zeer velen. De zusters Zeilmaker en Vloodorp, die als eerste zusters werk ten voor de Ned. Herv. Wijkverpleging, waren hierbij aanwezig en ook de eer ste patiënte, mevr. De Ridders-Brans. Het 55-jarig bestaan zal natuurlijk niet gevierd worden. In de eerste plaats om dat het geen jubileum is en ook wel omdat het geld dat een receptie altijd kost, beter besteed kan worden, nu ei plannen zijn voor een poli-kliniek. Plannen tot de stichting hiervan be staan al vele jaren. Veel is over deze poli-kliniek gesproken tussen het be stuur van de Ned. Herv. Wijkverple ging en de directie van het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort. De be- VAN WEEDESTRAAT 80 TELEFOON 2670 In 1907 begon het werk van het Oranje- Groene Kruis op initiatief van wijlen ds Brandt en aanvankelijk vormden ziekenverpleging en kraamverpleging de voornaamste taak van de eerste zus ter die uit Baarn kwam om in Soest te werken voor de Ned. Herv. Wijk verpleging. Het was zuster Zeilmaker die tot 1909 in onze gemeente bleef. Er werd contact opgenomen met het diaconessenhuis in Utrecht en voor taan kwamen uit Utrecht zusters die in Soest voor het Oranje-Groene Kruis werkzaam waren. Het zijn er veel ge weest en van velen is de naam verge ten, maar niet die van zuster Truus en zuster Henny. Zuster Truus de Boer begon in 1921 haar werkzaamheden bij de Ned. Herv. Wijkverpleging en zus ter Henny kwam haar in 1929 assi steren. Vóór de komst van zuster Truus werd er een commissie voor de wijk- verleging opgericht en de dames Lo ten van Doelen Grothe-Van Weede, de echtgenote van de burgemeester, en mevr. Beckering hadden hierin zitting. Zij konden niet alleen rekenen op de steun van de Ned. Herv. Kerk, maar ook Koningin-Moeder Emma toonde sprekingen hebben tot resultaat gehad dat zo mogelijk nog dit jaar begonnen wordt met de verwezenlijking van de plannen. Ook wil men trachten te ko men tot het stichten van een filiaal van het wijkgebouw in Soest-Zuid. Daarvoor zal het huis gebruikt worden dat enige tijd geleden gekocht werd. In dit huis woont thans zuster Jenny Visser. Leden uit Soest-Zuid en van Hees zullen dan niet meer naar de Middelwijkstraat behoeven te gaan, maar terecht kunnen in de Bosstraat. Het stichten van een poli-kliniek be tekent dat het gebouw aan de Middel- 1 wijkstraat opnieuw een verandering zal moeten ondergaan en deze verandering zal tevens een uitbreiding betekenen, want 't ruimteprobleem is geen gering probleem. Dc tienjarige H. B. had het blijkbaar koud, want hij stichtte brand in de berm van de spoorlijn Utrecht-Baarn ter hoogte van de Dalweg. De brandweer rukte uit en bluste, maar er verbrandde 40 m2 gras. De jeug dige pyromaan is ernstig onderhouden. De spijtoptanten blijven zitten in het hoekje waar de slagen vallen. De eerste jaren na de souvereiniteitsoverdracht hebben zij moeten ervaren hoe de hou ding van hun landgenoten in Indone sië steeds onhebbelijker, steeds onheu ser werd. Toen de besprekingen over Nieuw-Guinea voor Soekarno onbevre digend uitvielen, groeiden de spelde- prikken uit tot vuistslagen, de plage rijen tot broodroof. En toen tenslotte alle Nederlandse eigendommen gekon- fiskeerd werden, stonden zelfs de in Indië geboren rijksgenoten grotendeels op straat, leden zij bittere armoede en ondergingen zij de pijnlijkste ver nederingen. Tal van gunstige gelegenheden om de ze mensen naar ons land te versche pen, werden door onze regering ver onachtzaamd. En terwijl de minister in de kamer mededeelde nu toch eens te zullen zien wie het eerst aan bod kwam, vergrendelde Djakarta de deur en konden zelfs de weinige gelukkigen mèt een visum niet meer afreizen. Nu zou iedereen veronderstellen, dat er misschien nog geruild kon worden, nu wij belangrijke Indonesische (krijgs) gevangenen in handen kregen. De be manning van de torpedoboten, welke bij Nieuw-Guinea werden onderschept, leek daarvoor geschikt mensenmateri aal. Er bevond zich zelfs een plaats vervangend stafchef onder hen. Maar Den Haag gaat als zo vele ma len weer een eigen, onbegrijpelijke gang. Vooral geen moeilijkheden ma ken. Vooral niet teveel verlangen. Vooral geen eisen stellen. En zo ver trokken de gevangen invasiekrachten naar Java. Om straks nog eens op nieuw een landingspoging te onderne men. En weer bleven de spijtoptanten zitten. Om straks nog eens extra te kunnen worden gemolesteerd, als Nieuw-Guinea nog niet snel genoeg in Indonesische handen komt. De leek wikt, Den Haag beschikt, en elke spijtoptant schrikt. „Ze kunnen me nog veel meer vertel len Maar als de heer Becker echt te bang is om „rustig" door te gaan, dan moet hij vooral niet meer roken, vooral niet meer aan biefstuk, toast of patates fri tes denken en maar hopen dat hij geen verkeersslachtoffer wordt, al is het inderdaad wel wat overdreven als ik beweer dat die kans duizend maal zo groot is. De redacteur van de Soester Courant heeft me er al een miljoen maal op ge wezen dat ik de neiging heb te over drijven en ik heb hem al twee miljoen maal gezegd dat ik het niet meer doen zal. maar ik kan het niet laten. K. veel belangstelling voor het werk van het Oranje-Groene Kruis. Op 20 janu ari 1917 werd het gebouw in de Mid delwijkstraat betrokken en zuster Truus begon hierin vier jaar later het werk, dat uitgebreid was met de t.b.c.-be strijding. In 1929 werd een tweede zuster aangesteld en de Ned. Herv. Wijkverpleging werd geheel zelfstan dig. Zuster Truus en zuster Henny werkten tot 1954 samen en hun werk vond veel waardering. Graag offer den dan ook allen die gedurende tien tallen jaren van het werk van deze zusters profijt hadden en zij kregen pensioen. Het gebouw in de Middelwijkstraat ging een steeds belangrijker plaats in- Dames 1. Doel L. Burgers. AchterT, Mulder en T. Felix-Schut. Midden A. v. Hof wegen, J. Hoppenbrouwers en E. Kör- mann Rudi. Voor I. Espeet, A. Geert- sema, L. v. d. Sterren, St. Hoppenbrou wers en I. Dalenoord. Heren 1. Doel M. Lock. Achter C. Thomas en J. Castricum. Midden H. Marcella, D. Stroband en K. Evenhuis. VoorH. Berghauser Pont, A. Spoorenberg, mid denvoor A. Bolhuis en E. Holtgreve. iV DC'l BELT EEN MAN MIJ KOMT VAN FIRMA IkJ EN VRAAGT MIJ STOOM GOED MEE IK ZEG NEE SOEST: Dep. Merelweg 10. tel. 3258, mei fU. In: Hllvorjum.. Leren, Baarn, Hulzen, Bussum, Nederhorst d. Berg. Een paar jaar is het stil geweest, Maar nu wordt het een dubbel feest, Twéé stukken van de taart De stembus wacht vol ongeduld Tot u uw eerste plicht vervult Op 28 maart. Dan zijn de Staten aan de beurt, Gewikt, gewogen en gekeurd Naar kwaliteit en aard, Staat, soms nog jong, maar vaak vergrijsd, Het puik van Neérland op de lijst Voor 28 maart. Heel dat servies van groot tot klein Is bij het komend stemfestijn Uw voorkeur méér dan waard Helaas-helaas, wat een verdriet U mag er één en anders niet Op 28 maart. Uw goede hart, dat weet ik wel, Is groot genoeg voor 't hele stel, Zo kloek en onvervaard Maar ach, de kieswet stelt nerveus U handenwringend voor één keus Op 28 maart. Als u dan tóch bekommerd stemt, Het rode potlood stijf omklemd, Doch in uw hart bezwaard, Bedenk dan, dat zo'n Statenlid Niet zo voor in nesten zit N& 28 maart I

Soester Courant | 1962 | | pagina 5