FUGERS RIJWIELEN van de gemeente. Het bestuur DAT KUNT I ZIJN Brote Kampeer- fentoonstelling DE MANNEN DIE BOMMEN OPRUIMEN. Krabbels van Knelis. Voor geslaagde Trouw en ICInderreportage's Markthal - Amersfoort DERDE BLAD In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT R/NGEN IN DIVERSE VARIATIES. Elke dag opnieuw 3 maanden lang heeft iedereen die dan een nieuwe fiets koopt, de kans die fiets cadeau te krijgen (Van zaterdag 31 maart tot en met zaterdag 30 juni). Vraagt ons inlichtingen over deze fietsen-prijsvraag. KERKSTRAAT 3-5 TELEFOON 2030 Dr D. J. P. Oranje. Di D. J. P. Oranje, lid van de V.V.D, en sinds 1958 wethouder van financiën, beschouwt zichzelf enigermate als de man die weinig spectaculair werk ver richt en tot voornaamste taak heeft het gehele gemeentelijk apparaat er van te doordringen dat de tering naar de nering gezet dient te worden. De heer Oranje heeft niet alleen te maken met de gemeentelijke financiën en belastingen, maar ook met het gas bedrijf, het slachthuis, de vleeskeu ringsdienst, het openluchttheater, de woningbouwverenigingen en midden standszaken. Hij is bestuurlid van het Gasbedrijf Centraal Nederland, dat de gemeenten Utrecht, Maartensdijk, Vleuten, Maars- sen, Breukelen, Amersfoort, Baarn, Zeist, de Bilt, Driebergen, Doorn, Woer den en Soest omvat en deze gemeen ten van gas voorziet. Hij is voorzitter van de raadscommissie voor de finan ciën, waarmee alle geldelijke trans acties worden doorgepraat en voor zitter van de raadscommissies, die zich in het bijzonder met het gasbedrijf en het slachthuisbezighouden. Dat zijn werk voor een groot deel voor bereidend werk is blijkt ondermeer uit het feit dat de heer Oranje tijdens de raadsvergaderingen zelden het woord voert. In de vergaderingen van het College van B. en W. heeft hij natuur lijk aandeel in de verantwoordelijk heid als alle leden van dit College. Een groot deel van de gemeentelijke inkomsten komt uit de kas van het Rijk. Per jaar 51,per inwoner en 5, pëï hectare, de grondbelasting, 8Q 0/5 van het geld dat aan sociale zorg uit gegeven wordt, terwijl er in zeer bij zondere gevallen een subjectieve ver hoging gegeven kan worden. Het geld dat de gemeente voor het onderwijs betaalt wordt door het rijk vergoed, scholenbouw wordt door het rijk gefinancieerd, mits men zich aan bepaalde normen houdt, het geld dat de gemeente voor de politie nodig heeft wordt eveneens vergoed, terwijl de personele belasting in de gemeentekas vloeit. Eigen inkomsten heeft de gemeente van straatbelasting, rioolbelasting, rioolaf- voerrechten, vuilnisophaaldienst, hon denbelasting, vermakelij kheidsbelasting, vergunningsrecht voor verkoop van sterke drank, verlofrecht en hotelver gunningsrecht. Uit de gewone dienst, die in enige hoofstukken verdeeld is, wordt door de gemeente heel veel betaald en het is de grote kunst niet meer uit te geven dan er binnenkomt, want juist in een gemeente als Soest is zoveel te doen, waarvoor heel veel geld nodig is. Naast de gewone dienst is er de kapi- taalsdienst, waarin de kapitaalsver strekkingen aan de bedrijven verwerkt worden. Bovendien de kapitaalsver strekkingen voor openbare .werken, wegenaanleg, huizen en scholenbouw, sportvelden enz. Kapitaalsverstrekkin gen voor rioleringen zijn daarbij een netige zaak, omdat vroegere bestuur ders de mening waren toegedaan dat een landelijke gemeente als Soest geen riolering nodig zou hebben en er dus een belangrijke achterstand moet wor den ingehaald. Samen omvatten de gewone dienst en de kapitaalsdienst de gemeente-begro ting, waarbinnen het financiële beleid zich afspeelt. Daarnaast staan dan nog de afzonderlijke begrotingen voor de verschillende bedrijven die uit de ge meente-begroting zijn afgeleid. Weinig spectaculair naar buiten, maar wel zeer belangrijk. Daarom zij de adviezen van de finan ciële commissie aan de raad belangrij ke adviezen. Het gasbedrijf produceert geen gas maar distribueert het, Dit gas komt Vanuit het Gasbedrijf Centraal-Neder- land te Utrecht en stroomt via Amers foort naar Soest. Vanaf de Lange Brink- weg wordt onze gemeente - inclusief Soesterberg - van gas voorzien. Deze vorm van leverantie is het gevolg van een gemeenschappelijke regeling, waar bij diverse gemeenten in de provincie Utrecht en Woerden betrokken zijn. Het slachthuis is enige jaren geleden overgenomen van een slagerscombina tie en thans is er dus een gemeentelijk slachtbedrijf, dat gecombineerd is met de vleeskeuringsdienst. Het openluchttheater wordt beheerd door een stichting, evenals het natuur bad en de heer Oranje is voorzitter van het stichtingsbestuur, dat uit raadsleden en andere Soester ingeze tenen bestaat, met een ambtenaar-se cretaris. De stichting onderhoudt en verhuurt het theater, maar exploiteert het niet. Men kan ook moeilijk van de voor zitter of secretaris van de stichting verlangen dat zij onderhandelingen voe ren met personen of gezelschappen over een eventueel optreden. Ei zijn vier woningbouwverenigingen in onze gemeentePatrimonium, St. Joseph, Goed Wonen en in Soesterberg Ons Belang. Zij werken met overheids geld dat via de gemeente verstrekt wordt, zodat de wethouder van finan ciën de taak heeft toe te zien dat dit geld goed beheerd wordt. Tenslotte is wethouder Oranje de ver- bmdingsman tussen de middenstand en het gemeentebestuur. De wethouder van financiën komt weinig met het publiek in aanraking en als hij spreekuur heeft dan is er geen sprake van een file gemeentenaren die hem willen spreken, maar zijn werk is van hetzelfde belang als het werk van de andere leden van het college. Even min als een huishouden of een bedrijf kan draaien zonder goed financieel be heer is dit voor een gemeente mogelijk en de wethouder van financiën acht het tot zijn taak er steeds op te wij zen dat ook een gemeente niet meer mag uitgeven dan er binnenkomt, wil de zaak goed blijven marcheren. Dat dit ook betekent dat hij daarnaast zorgvuldig een verlanglijst aanhoudt van al datgene wat helaas moet worden uitgesteld, spreekt vanzelf, want aan het verzorgingspeil van Soest ontbreekt nog veel. I In de kuil, waarin de bom ligt, wordt de haspel op de ont steking aangebracht. Letterlijk „werk aan 't spoel". We zijn op bezoek bij de Explosieven Opruimingsdienst, een jonge tak aan de boom der landmacht, die zich genesteld heeft in een oude fortificatie bij Cu- lemborg, die de merkwaardige naam draagt van „Werk aan 't spoel". Deze dienst is nog jong en dateert van 1956, toen men behoefte kreeg aan een der gelijke opruimingsdienst, nadat reeds eerder de oude Munitie- en Mijnoprui- mingsdienst opgeheven was. Wij zijn de gasten van de commandant, de kapitein J. J. Blommaart en zijn waarnemer, de eerste luitenant M. Geelhoed. Burgem. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 Het Is deze luitenant, die ons het een en ander weet te vertellen van de voor geschiedenis van de E.O.D. Als beroepswachtmeester diende hij voor de oorlog bij de veld-artillerie. Toen di rect na de oorlog het noodzakelijk werd dat alle gevaarlijke explosieven die door de Duitsers waren achtergelaten, wer den opgeruimd, trok men wachtmeester Geelhoed, die als artillerist verstand van explosieven had, aan om bij dit werk te helpen. schappij op de Leusderhei een oude Duitse vliegtuigbom is gevonden, dan tracht men bij de E.O.D. eerst te weten te komen wat voor een bom dit wel kan zijn, alvorens men tot actie over gaat. Men vraagt en informeert naar grootte, vorm en andere opvallende ken merken van het gevondene. Meestal kan dan al bepaald worden wat voor bom het zal zijn. De dienst rukt uit met het nodige ma teriaal en neemt de situatie ter plaatse in ogenschouw. Wanneer de bom diep zit, dan moet hij uitgegraven worden; een uiterst nauwkeurig werkje, waarbij een ruime schacht wordt gegraven, die gestut wordt met een wand, om instor ting te voorkomen. Tot op heden doet men dit met Houten wanden, die al gravende verder kunnen zakken. In de toekomst hoopt men echter de beschik king te krijgen over grote telescopische ringen van licht metaal, die men in de schacht kan laten zakken. Deze me thode zal veel sneller zijn, terwijl het materiaal duurzamer is. Werkend op afstand. Is in de schacht de bom vrij gekomen, dan daalt men af en bestudeert men. het type en vooral de ontstekers. Met deze wetenschap kan de bom onscha delijk gemaakt worden. Natuurlijk moet de ontsteker verwijderd worden. Dit is in wezen het gevaarlijkste werk, waarbij vroeger de meeste slachtoffers vielen. Maar tegenwoordig is dat zo gevaarlijk niet meer, omdat men over vernuftige apparatuur beschikt om de ontsteker op afstand en onder behoorlijke dek- 0B dan mok zeige da die y Rus Goloep veur ming jaor mostie zo nodug in ongs laand blieve 0^ hoogste van die man- effies mit de pelisie van Schiphol ant kleune kon en die gong ant lelie uut- deele. Die manne van de pelisie waore ok nie mis en die lelde nie zo zuuneg terug. En wullie maor lache om die gekke knokkende Russe en haost griene om die arreme Goloep, die ut niet laanger in zien laand kon uuthouwe, omdattie zogezeid as geleerde nie an zien trek kon komme. Zo'n arreme stumper zee- je wullie en dat wief van um vonde wullie maor 'n frommes van niks, om- dazze d'r man hier alleenug achter liet. Effe veul lewaoi om die Rus en 't was weer over. Hie kreeg alles wattie heb- be wou en noeng mottie halleve gaore ineens nodug naor Ruslaand terug. Daor kriegtie netuulek ongenaodig op ze faolie omdattie eerst nie terug wou. Hie gaot terug hettie ezeid omdattie hier as geleerde zogezeid nie an zien trek ken komme. Dat zee die ok van Ruslaand, toeng die hier wou blieve. Wik us zeige watter mittie man an de haand is. Das 'n geleerde van lik me vessie, maor dat weetie eiges nie. Hie denk dattie net zoveul harses het as de heule knappe koppe, maor daor zal wel wat an mekeere. Hie weet dat eiges nie, maor aandere geleerde hebbe dat deur. In Ruslaand, maor hier ok. Ik zou net zoveul eigedunk astie kérel hebbe ak naor 't buutelaand gong om daor te zeige dak die knappe Knelis van die finge stukkies was, maor dak hie laanger in Soest kon biieve omdak hier as groot schriever nie amme trek- ke wen komme. Dat zou netuurlek allegaor gezeever weeze, maor dat van die Goloep is ok gezeever. Laotie maor gauw naor ze laand terug- gaon, dan ken die daor zeige da wul lie zukke stomme koppe hebbe da wul lie nie hebbe kenne inzien waffer 'n barre groote geleerde die man is. Veur ming ken die wat mittie geleerd heid waor de lommerd gin sent veur geeve wil. De bom liggend tussen zandzakken, wordt uitgestoomd. Via 'n slang met een pijp er aan, wordt hete stoom in het hom lichaam geblazen. Honderden tonnen. „Uiteraard wisten we van de techniek van dit ruimen nog bitter weinig", ver telt de luitenant. „Met de meest primi tieve middelen gingen we aan het werk. Het is begrijpelijk dat we deze techniek graag wilden verbeteren. Daartoe werd ik bij een Engelse opruimingsdienst in Bloemendaal geplaatst om daar te le ren, aangezien de Engelsen reeds langer dit werk deden. Maanden lang heb ik hiervan een studie gemaakt. Leerde uit hun brochures en boekjes de typen ex plosieven en hun systemen kennen, kortom ik stak er veel op. Een weten schap, die ik later kon overbrengen op mijn Nederlandse collega's. Toen de En gelsen vertrokken, kregen wij het ter rein bij Bloemendaal en daar heb ik vier jaar, dag aan dag explosieven on- king te verwijderen uit het bomlichaam, dat hierna kan worden vervoerd. Een bekende werkwijze bij het verwij deren van de ontsteker is wel het plaat sen van een haspel, die zich door de er op gewonden staaldraad laat draaien, waardoor de ontsteker uit het bomli chaam verwijderd kan worden. De staal draad, die op de haspel is gewonden, wordt zonder de haspel te draaien eerst gedeeltelijk afgewikkeld tot in de dek kingsplaats van de mannen. Deze kun nen nu in hun dekking aan de staal draad trekken, waardoor de haspel en met deze, de „ontsteker" draait, zodat die er uit komt. Er is dus letterlijk „werk aan 't spoel". Vroeger ging men dergelijke bommen, waarvan men zelfs soms het type niet kende, met tang en schroevendraaier te lijf. Aangezien het 7-8-9-10 APRIL A.S. mechanisme van zo'n ontsteker dikwijls ingewikkeld is en de minste schok of trilling voldoende hem in werking te stellen, is wel duidelijk, dat hierbij veel ongelukken moesten gebeuren. Kent men het type en het systeem van de ontste ker, dan weet men precies wat er ge daan moet worden. Waaraan gedraaid moet en kan worden, zonder dat er ongelukken gebeuren. Is de ontsteker verwijderd, dan is het echte gevaar geweken en kan de bom rustig worden vervoerd. Op een speciale vernietigingsplaats wordt hij dan „uit gestoomd", zoals dat heet. De bom wordt netjes tussen zandzakken gelegd en krijgt van achteren een huis met een slang toegevoerd met een stoomgene rator wordt er stoom in de bom gebla zen, met als gevolg, dat de zich er in bevindende springstof smelt en als een brei uit het bomlichaam vloeit. Buskruit dat niet meer bruikbaar is, wordt in kuilen op speciale terreinen verbrand, evenals fosfor en dergelijke. Ook laat men wel hele kisten munitie in zee zinken, om op die manier van het gevaarlijke, onbruikbaar geworden materiaal af te komen. Op grote diep- I ten in zee kan het geen kwaad. Uit alles wat wij horen en zien bij deze kleine maar wel bizonder gespecialiseerde dienst van de Koninklijke Landmacht bemerken we wel, dat dit echt werk is voor specialisten, mensen met verstand van zaken en dat het echt geen baan is voor zogenaamde durfallen, want bij deze werkzaamheden komt een groot verantwoordelijkheidsgevoel kijken, zo wel waar het om mensenlevens gaat, als waar het mogelijke materiële schade betreft. Bij de explosieven opruimingsdienst werkt met niet meer met hamer en beitel. „De tijd, dat we bijvoorbeeld bommen met een hamer, beitel en schroeven draaier te lijf gingen, is echt wel voor bij. Daarvoor hebben we nu betere ap paratuur, waardoor het werk aanmer kelijk veiliger is geworden en veel minder risico's voor de mensen ople vert", vertelt ons lachend de eerste luitenant M. Geelhoed van de Explosie ven Opruimingsdienst te Culemborg. „Vroeger, vlak na de laatste wereldoor- lig, is dat nog wel gebeurd, maar toen wisten we er ook nog zo bitter weinig vanaf. Het werken op die manier heeft verschillende mensen het leven gekost. Maar dat hoeft nu gelukkig niet meer schadelijk gemaakt". „Hoeveel ton is dat wel geweest vraagt kapitein Bommaart. „Ik durf het niet precies te zeggen, maar honderden tonnen zijn het zeker geweest", schat luitenant Geelhoed. Bij de opleiding wordt de mannen van de E.O.D. een grondige kennis bijge bracht van alle typen explosieven en hun werking. Dit is natuurlijk een hele leergang apart, die echter van bizonder veel belang is. Want hoe zou men ex plosieven kunnen opruimen, wanneer men de verschillende eigenschappen er van niet kent Eveneens leert men hoe dit ruimen dient te geschieden. I Wanneer bijvoorbeeld een melding bin- nenkomt, dat er door de Heidemaat- VAN DE SOESTEB COURANT VAN VRIJDAG 30 MAART llfi. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier.

Soester Courant | 1962 | | pagina 10