Vernieuwing van het onderwijs. MOEDER IS OVERWEGWACHTERES. Brogicfiï lellen TON BEUKEN SOESTERBERG VLIEGTUIGEN VOOR MANNEN. Woninginrichting Medische dienst. Bevestiging nieuwe predikant. handen Jaarvergadering Oran j e-vereniging. TELEF. BRANDWEER 3 3 S 3 NU wyekwfMt! Als wij ons oor in onderwijskringen te luisteren leggen over het voor en het tegen van de vele bepalingen die in de z.g. Mammoeth-wet voor het voor bereidend onderwijs zijn voorgesteld, dan bemerken we daar dat het „zoveel hoof den-zo veel zinnen" zijn. De een acht de voorgestelde veranderingen voor de verschillende schooltypes niet ver genoeg gaan, de ander vindt ze uit den boze, een derde kan er zich wel mee verenigen maar ziet meer gevaren in het teveel onder één noemer bren gen van het openbaar- en het bijzondere onderwijs. De kritiek op deze thans bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde onder wijswet is veelsoortig en komt van vele zijden. Talloze amendementen zijn reeds op het wetsontwerp ingediend, die ongetwijfeld voor minister Cals niet alle aanvaardbaar zijn en het is nog een grote vraag of de minister voor zijn wetsontwerp uiteindelijk toch vol doende steun uit de Kamer zal ver krijgen. Zo niet, dan zal hij zijn functie neerleggen, zoals hij heeft aangekon digd, en de kans bestaat dat de gehele regering er zelfs om zou aftreden. Dat kan verschillende critici er wellicht nog van weerhouden om aan al te in grijpende veranderingen op het onder werp te blijven vasthouden, Er zijn al meer ontwerpen geweest voor verandering in de onderwijswetge- ving. De ministers Bolkestein en Gie- len, beiden na de oorlog, waren er ook reeds van overtuigd, dat ons onderwijs op moderner leest moest worden geschoeid. Maar nog vóór hun ontwer pen bij de Tweede Kamer in definitie ve behandeling kwamen, moesten zij het al intrekken, laten liggen en heen gaan. Dan was er reeds zoveel tegen stand tegen gebleken, dat hun ontwerp zeker geen meerderheid zou hebben behaald. Toch is vrijwel iedereen ervan over tuigd, dat de opzet van ons onderwijs dringend gemoderniseerd moet worden. Alle opleidingen voor de werkende mens gaan steeds meer in gespecia liseerde richting. Specialisatie is de grote drang van onze tijd, om daardoor op ieder gebied tot 'n zo.hoog mogelijk gewaardeerd produkt te kunnen komen. Een luid gerinkel in de keuken schrikt ons op, wanneer wij op bezoek zijn bij mevrouw van Kruchten-Geerlings, een van de weinige overwegwachteressen die nog in dienst zijn van de Neder landse Spoorwegen. .Schrikt u ervan informeert ze lachend. ,,Dat is het voorsein, dat over gaat wanneer er een trein in aantocht is. We zullen zo de bomen maar slui ten De benjamin van 't gilde. Voor zij het huis verlaat, slaat ze de cape om, het officiële tenue van de overwegwachteres. Het is 'n donkerblau we cape het capuchon, van binnen hel rood gevoerd en voorzien van koperen knopen. Het staat charmant, maar we betwijfelen of mevrouw Van Kruchten zich elke keer dat ze de bomen moet sluiten in die mantel hult. Maar ja, nu doet ze het officieel, want er moet een plaatje worden gemaakt. Momenteel zijn er nog slechts enkele dames in dit beroep bij de N.S. werk- jzaam, waarbij twee vlak bij elkaar en wel bij Roermond. Post 12 wordt be zet door mevrouw Van Kruchten en post 13 even verderop door mevrouw Jaarsveld-Dammer, in de wandeling Tante Jo genaamd. Mevrouw Jaars veld-Dammer is ongeveer 15 jaar in dit werk en heeft geen kinderen, zodat voor haar het beroep gemak kelijker is uit te oefenen, maar me vrouw Van Kruchten heeft er drie en dat brengt bepaalde problemen met zich mee. Levend op de klok. In 1950 kreeg mevrouw Van Kruchten, die toen kort getrouwd was, haar op leiding voor overwegwachteres. De heer Van Kruchten is zelf ook bij de Ned. Spoorwegen werkzaam en zo kon het dat zij in die tijd van woningnood een huisje bij de overweg kregen toege wezen, een gezellig huisje, waarin het jonge paar zich best thuisvoelde. Op dit baanvak passeren ongeveer acht treinen per dag en uiteraard weet de overwachteres precies wanneer zij de- deze treinen kan verwachten, bovendien gaan tijdig de seinen over, zodat op tijd de bomen kunnen worden gesloten. In het gezin Van Kruchten leeft men op de klok, want moeder moet steeds zor gen dat de bomen precies op de mi nuut open en dicht gaan. Voor zover mogelijk is het hele huishouden hieraan aangepast. Op maandag moet de was worden onderbroken voor het werk. Maar daar blijft het niet bij. Hoestdrqnk in tabletvorm. 95ct Soesterbergsestraat 51A - Tel. 2180 Het lijkt natuurlijk dat daarmede ook bij de vooropleiding reeds enigszins re- kening wordt gehouden. Gespeciali seerde schooltypes dus, die een realis tischer aansluiting geven op de verdere verlangens en mogelijkheden voor de toekomst van de leerling. Dat brengt dus ook mede een al wat vroeger be palen van de weg die men meent te kunnen en te willen gaan in de maat schappij, met als gevolg een be ter beslagen ten ijs komen daarvoor. Natuurlijk gaat die iets sterkere be grenzing ten koste van enkele vakken, die voor de algemene ontwikkeling van de mens wel van enig nut kunnen zijn, maar die hij voor zijn meer gespeciali seerde verdere opleiding toch niet per sé nodig heeft. Omdat in de moderne maatschappij gespecialiseerde kennis van groter nut is en dus hoger wordt aangeslagen dan 'n beetje van dit en 'n beetje van dat te weten, is het be grijpelijk, dat het onderwijs, ook in de vooropleiding, daarmede rekening moet houden. We kunnen het zeker betreuren, dat hierdoor iets verloren dreigt te gaan van de, voor de instelling van de mens toch zo nuttige, algemene ontwikkeling, maar het moderne produktieproces dwingt de mens tot spectialisatie. Het is voor geen mens meer mogelijk om van vrijwel alle facetten van weten schap, techniek en kunst althans nog iets te weten, zoals dit zestig jaar ge leden voor sommigen nog wel moge lijk was. Over vernieuwing in ons onderwijs systeem is men al meer dan twintig jaar bezig, een periode waarin weten schap en techniek juist met enorme sprongen vooruit zijn gegaan, zonder dat er aan die vernieuwing nog iets ■wezenlijks is gebeurd. Het dringt dus steeds meer. En hoewel er in de on derwijswereld vele vooruitstrevende krachten werkzaam zijn, als geheel toont zij toch een conservatieve inslag. Men wil de oude waarden zo gaarne behouden, de algemene visie van de mens blijven stellen boven de snel om zich heen grijpende specialisatie. En wij achten dat begrijpelijk en lof waardig. Maar het kan niet meer. Het onder wijs moet zich aanpassen bij wat de maatschappij vergt. Hopelijk zal door het ontwerp van mi nister Cals de impase eindelijk eens worden doorbroken, al zal dit nog zeker niet het einde van de noodza kelijke onderwijsverbeteringen beteke nen. Dit ontwerp is immers ook maar een compromis, dat niemand geheel kan voldoen, maar waarop later wellicht voortgeborduurd kan worden. Mevrouw Van Kruchten-Geerlings be dient met zwier de bomen. We volgen haar naar buiten. Even kijkt ze naar de bocht in de spoorbaan. Ja hoor, het zal niet lang meer duren. Met vaste hand grijpt deze Limburgse vrouw de handels en draait de bomen neer. Aan de overkant stop een auto Het portierraampje wordt neergedraaid en nieuwsgierig kijkt de bestuurder naar buiten. Het is begrijpelijk, want zo'n keurige in een fraaie cape gekle de overwegwachteres zie je niet elke dag, ook al reis je veel. Even later dendert de trein langs, een lange stoet wagons afkomstig uit de mijnstreek. De machinist op de „loc" kent zijn lijn en dus ook de wachtster. Hij zwaait haar vriendelijk toe. De trein is gepasseerd, de bomen wor den omhoog gedraaid, de handels vast gezet en het werk is gedaan. De laatste. Als we ons binnen achter ons kopje koffie en de Limburgse vlaai zetten, kraait een tien maanden oude baby in de wieg, de jongste telg van de familie Van Kruchten, de derde naast een jon gen van tien en een meisje van zeven jaar. Och, voor mevrouw Van Kruchten is het niets bijzonders. Zij doet dit werk al jaren en is met haar kinderen er helemaal in opgegroeid. „Hoe doet u het met de boodschappen en bezoek willen we weten. „Je moet natuurlijk altijd rekening houden met het werk. Als mijn oudste kinderen naar de dokter moeten, dan kan ik zelf niet meegaan, maar dan geef ik ze een briefje mee. Precies zo is het met naar school gaan. Nu zijn ze groot genoeg, maar toen ze nog klein waren, bleef ik hier bij de weg staan om te zien hoe het ging. Gelukkig is het schooltje hier vlak bij en kon ik ze tot aan de school volgen. Zo blijven er uiteraard altijd problemen.' Heel gewoon „Hoe vinden uw kinderen het dat u overwegwachteres bent?" .Heel gewoon", zegt mevrouw Van Kruchten. „Ze weten niet beter en zijn er mee groot geworden." Maar hoe gaat het nu met vakantie en ziekte?" Dokter W. F. van den Helm, Prins Alexanderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03403-574, neemt in het komende week einde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas, Soesterberg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. W. J. Ha- gedoorn te Soesterberg. Op zondag, 1 april, a.s. wordt er in de Ned. Herv. gemeente van Soesterberg een bijzondere kerkdienst gehouden. Met ingang van die datum wordt de wijk Soesterberg namelijk een zelf standige wijkgemeente en zal vicaris A. Vroegop, die de wijk al enige jaren heeft gediend en nu zijn beroep als pre dikant naar Soesterberg heeft aangeno men, worden bevestigd en ingezegend. Aangezien het wijkgebouw te .weinig plaatsruimte biedt voor alle gemeente leden en belangstellenden, wordt deze dienst gehouden in de garnizoensont- spanningszaal aan de Kampweg. De bevestiging vindt plaats door ds W. G. Meijering uit Voorschoten, voor malig mentor van vicaris Vroegop. Na de dienst is er gelegenheid ds Vroeg op te feliciteren. In café ,,'t Centrum" hield de Oranje vereniging „Wilhelmina" haar jaarver gadering. Wnd. voorzitter Boer be treurde het in zijn openingswoord dat de opkomst zo gering was, wat een bewijs was van weinig medeleven. Toch was alles in het afgelopen jaar weer goed geslaagd, maar het ledental was nog altijd niet in verhouding met het bevolkingsaantal. De nieuwe secretaris, de heer L. C. J. van As, bracht o.m. het jaarverslag 1961 uit, waaruit weer een opgewekt leven van de vereniging tot uiting kwam. Het aantal leden bedroeg 385 op 1 januari 1961 en 380 op 1 januari 1962. De heer Van As is opvolger van de heer G. v. d. Weerd, die in verband met zijn nieuwe werkkring had moeten bedanken. In zijn financieel overzicht bracht de heer Van Balkom grote dank aan de heren Geers Sr. en Jr. voor hun on misbare hulpverlening. De opmerking werd gemaakt dat de verzorging van feestavonden zoals op Koninginnedag 1961 boven de draagkracht van de ver eniging gaat. Een ingekomen stuk behelsde 'n schrij ven van de heer Hilhorst om verbe tering te brengen aan het hekwerk enz. bij de boom aan de Oude Tempellaan, die in 1937 t.g.v. het huwelijk van de Koningin en Prins Bernhard werd ge plant. Het bestuur zal hierover met B en W. contact opnemen. De rekening en verantwoording van de penningmeester werden goedgekeurd. De heer Boer wercl als voorzitter geko zen als opvolger van de heer Braven- boer, die een stuwende kracht was in de vereniging, maar om gezondheidsre denen bedanken moest. Als vice-voor- zitter werd gekozen de heer De Goede, als 2de secretaris de heer Van Keken. Plet programma voor 1962 bevat een viering van Koninginnedag met een reveil, een filmvoorstelling voor de schoolkinderen en een poppenkast voor lste klassertjes. Des middags volksspe len voor de groteren. Des avonds wie lerronde van Soesterberg, georganiseerd door „De Volharding" uit Utrecht. 4 mei Dodenherdenking, interkerke lijke herdenkingssamenkomst, stille tocht, plechtigheid op het gazon van de Kon marechausseekazerne. 5 mei Des middags eerste wedstrijden van school voetbaltoernooi onder aus piciën van V.V. Soesterbeg. In de pau ze touwtrekken, competitie om wissel beker jongens en meisjes 6de klassers. Des avonds korfbal wedstrijd K.V.O. tegen nog onbekende vereniging, daar na fakkel- en lampionoptocht m.m.v. de Harmonie St. Jozef, Stewardessen serveren stevige mannenporties Dagelijks vliegen tussen New-York en Chicago Caravelle straalvliegtuigen van de United Air Lines, die strikt taboe zijn voor vrouwen. Geen enkele vrou welijke passagier mag op die toe stellen boeken. Ze zijn uitsluitend voor mannen. Het zijn de zg. „Executive Jets", spe ciale vliegdiensten voor zakenlieden, waarmee de United Air Lines al in 1953 is begonnen. In de loop der jaren zijn deze „vliegdiensten voor mannen" de meest populaire gebleken van het hele United Air Lines luchtnet. Tot voor kort werden de diensten gevlo gen met viermotorige Douglas DC-6B's, maar sedert kort heeft United Air Li nes, die als eerste luchtvaartmaatschap pij in Amerika met Caravelles vliegt, dit straalvliegtuig op deze belangrijke dienst ingezet. wat in andere verkeersvliegtuigen te» strengste verboden is. Omdat er - af gezien van de stewardessen - tóch geen dames aan boord zijn, mogen de heren hun das afdoen, hun overhemdje l«s maken, hun schoenen uittrekken en lek ker nonchalant gaan liggen. De ste wardessen zorgen er voor, dat de heren zachte pantoffeltjes aan de voete» krijgen. Met een snoepje van de week 1 Een populair kenmerk van deze vluch ten is de „Executive gift of the month" we zouden zeggen het snoepje van de week. Iedere maand krijgen de heren een ander cadeautje aangeboden. Dik wijls zijn het presentjes voor hun vrou wen of verloofden thuis, zoals parfum een troostprijsje voor het feit dat de vrouw niet mee mocht op reis. Andere populaire cadeautjes zijn golfballen zakagenda's, sigarettenaanstekers, kaart spelen etc. JA! Naast de Super-reiniging Populair chemisch reinigen imper blouse (wol) Uitgezonderd witte kleding. Wel zelf even brengen en halen. SOEST: Dep. Merelweg 10, tel. 3250, met fll, In: Hilversum. Laren, Baarn, Huizen, Sussum, Nederhorst d. Berg. Vertegenwoordiger in liet Gooi van „PERSI", suède-reiniging. Met plezier vertelt ze ons, dat zij de benjamin in het corps overwegwachte ressen van de N.S. is. Zij was de laatste vrouw die in dit beroep door de N.S. werd aangenomen. Indertijd waren er veel meer dames die op deze wijze bij de Nederlandse Spoorwegen werkzaam waren, maar in de loop der jaren is het corps geslonken, mede ten gevolge van automatisering van de overwegen. Ook de drie kinderen vragen de aan dacht van moeder en vooral de jongste van tien maanden. „Als het nodig is, dan komt er een vervanger van het station Roermond. Dat was ook het geval toen de kinde ren werden geboren. Uiteraard moet ik mijn vakantie wel geruime tijd van tevoren opgeven, zodat ze rekening er mee kunnen houden. Ik kan maar niet zo een snipperdag nemen, zoals mijn man. Natuurlijk heb ik ook mijn vrije tijd en vrije dagen. Omdat de treinen die hier langs komen, naar de mijnen rijden, heb ik de zondag altijd vrij. Ook wel in de week een vrije middag. In dertijd hadden mevrouw Jaarsveld en ik om en om vrije middagen. Dan ging de een bij de ander op visite, dat was gezellig, 's Avond komt er na zeven uur ook geen trein meer, dus kan ik 's avonds wel weg. Over het algemeen bevalt het mij uitstekend. Maar ik weet natuurlijk dat dit werk niet altijd zal duren. Vroeg of laat komt ook hier verandering. Bij het corps overweg wachteressen wordt al gedurende elf jaar niemand meer aangenomen. Er gaan er steeds af en tenslotte zal ook ik verdwijnen. De kamerdeur gaat open en daar stap pen de twee oudsten binnen, zo rechts- slreeks van school. Ook vader Van Kruchten komt thuis om te eten en voor ons wordt het tijd om op te stap pen, want in dit gezin gaat alles pre cies op tijd, dus lijkt het ons beter de normale orde niet te verstoren. Zo meteen moeten de bomen weer gesloten worden en het zou niet prettig zijn, wanneer moeder haar eten koud moet laten worden. Een Zuidafrikaansc stewardess serveert in een Douglas DC-'B speciale ge rechten. In het Amerikaanse „mannenvliegtuig" zijn dat speciale „manne»- porties" en schuilt de stewardess de hereu ook nog zachte pantoffeltjes aas de voeten. 64 man en toch twee meisjes. United Air Lines heeft ontdekt dat tweederde van al haar passagiers uit zakenmensen bestaat. Speciaal voor hen werd de „Executive" ingesteld, die om 5 uur 's middags non-stop van New- York naar Chicago vliegt en tevens om 5 uur 's middags non-stop van Chicago naar New York. De Caravelles zijn ge heel ingericht in eerste-klasse en kun nen als zodanig 64 heren vervoeren. Hoewel er géén vrouwen mogen boeken op deze vluchten zijn er wél twee stewardessen aan boord. Zij zijn de eni ge vrouwen die op deze mannenvluch- ten meemogen. Ze verwennen de heren met borrels en sigaren - die in andere vliegtuigen niet gerookt mogen worden omdat dames er hinder van kunnen ondervinden - met kranten waarin de nieuwste beursberichten staan en met maaltijden die bestaan uit „man-size portions". Ook een pijp mogen de heren roken, Gelijktijdig met de Executive vertrekt er ook een „gemengd" vliegtuig, waar in ook dames kunnen reizen. De vrou wen vinden het over het algemeen niet zo erg dat zij niet op de Executives mogen boeken. Ze zouden zich tóch niet erg in die mannenkisten thuisvoelen, evenmin als vroeger in de rookcoupé's van de treinen. Toch zijn er vrouwen die vinden dat er nu ook speciale vliegdiensten moeten komen voor dames, die voor heren ta boe zijn. En waarin natuurlijk alleen knappe stewards meevliegen voor hun verzorging. Enige tijd geleden is een Amerikaanse journaliste, Susan Ann van de Los Angeles Times, eens met zo'n „all male flight" meegevlogen. Verkapt als ste wardess dan, want anders kon het na tuurlijk niet. Ze vond die vluchten al leen voor mannen de grootste uitvin ding sedert die van de kiss-proof lip penstift, zei ze.

Soester Courant | 1962 | | pagina 11