middelman WAfiufielaut u 1 GRAADMETER. HEILSTAAT ZONDER MELK EN VLEES. MARCHAL - HAARMODE Oxford Verlovingsringen, J. Th. Voskuilen Firma 0. van de Pol GEERVLIET WASSERIJ GELRIA EDE HOORTOESTELLEN JSKKÏLÏI#, Mattheus Passion van Heinrich Schütz. Programma Mixed Hockey Club Soest. Politie telefoon 4444 en 4445 Moskou's grote landbouwdebat Het Bevolkings vraagstuk. Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie STiCHTSE SCHOENHUIZEN Motorrijder gewoud. Ouderavond Beetzlaanschool. VIERDE BLAD VOOR HET n&AIPSEH 1 Eerste Soester Kievitsei. Vorstelijk geschenk. Loodgieters werkzaamheden. Met de uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten voor ons, hebben wij een graadmeter verkregen voor de volgend jaar komende stembus strijd om de zetelverdeling in de Twee de Kamer. Anders dan voorheen zullen de kamer verkiezingen namelijk niet over twee jaar plaatsvinden, doch reeds in 1963 worden gehouden. Dit als gevolg van het feit, dat in december 1958 de Twee de Kamer is ontbonden en er in het voorjaar van 1959 vervroegde verkie zingen moest worden gehouden. De regelmaat van om de twee jaar is er dus uit. Wij krijgen na de a.s. gemeenteraads verkiezing in komend jaar al de pe riodieke strijd om de afvaardiging naar de volksvertegenwoordiging. En om dat verkiezingen voor de gemeenteraad in een heel ander vlak liggen door plaatselijke toestanden en persoonlijke voorkeuren, kunnen wij beter op de staten vertrouwen, dan op de plaatse lijke uitverkorenen. In een jaar kan er veel veranderen, maar waarschijnlijk is dit in ons be houdende landje met de weinig zielen beroerende politieke hartstochten, niet. Wij zouden dus gevoegelijk mogen aan nemen, dat de uitslagen van deze ook wel eens een afspiegeling kunnen vor men van een eventueel volgende sa menstelling van de Tweede Kamer. De politieke partijen kunnen daar thans rekening mee houden. Ook met de om standigheid, dat een groei zich wel eens wil versnellen als anderen zien dat bij een partij vooruitgang geboekt is. Dat gaat dan gewoonlijk weer ten koste van de verliezers van dit jaar. Deze zullen op hun beurt hun best gaan doen om de schade in te halen en dit kan de parlementaire strijd doen op laaien. de ruimste keuze in binnen- en buitenlandse merken In Frankrijk is dit 50 o en in Zweden 44 °/o. Een Nederlander, die productieve arbeid verricht, moet dus voor meer niet-productieve landgenoten werken dan een Fransman of een Zweed. In 1900 had een kind dat geboren werd de kans 51 jaar te worden, wanneer men rekening hield met het gemid delde en thans is dit 71. Wanneer men de levenskansen van zestigjarigen en tachtigjarigen bekijkt dan blijkt dat de eindleeftijd niet zoveel hoger ligt, maar dat men meer kans heeft die eindleeftijd te bereiken dan rond 1900. Een verdere daling van de zuigelingen sterfte en het toenemen van de levens kansen voor bejaarden is thans niet meer van invloed op de bevolkgsgroei, zoals die zich in de laatste zestig jaar ontwikkeld heeft. De bevolkingstoena me zal voorlopig op dezelfde wijze voortgaan. Dat betekent verdere in vesteringen en toename van de ver stedelijking van ons land. De Rand stad Holland zal één groot stedelijk gebied worden met weinig groen. In de wereld liggen de problemen heel anders. Artsen en ingenieurs verrichten uitstekend werk in onderontwikkelde gebieden, maar de artsen hebben veel sneller succes dan de ingenieurs, die jaren nodig hebben om analfabeten iets bij te brengen. Door het werk van de artsen neemt de zuigelingensterfte op verheugende wijze af, maar met deze hulp bereikt men dat de hongersnood voorlopig toe neemt om dat de productie geen gelijke tred houdt met het toenemen van de levenskansen. Tweederde deel van de wereldbevol king leeft aan de rand van de hongers- verdienstelijke wijze werd een vijftal liederen ten gehore gebracht, terwijl tenslotte de leerlingen een aantal gym nastiekoefeningen deden. Het was jam mer dat door ziekte van de hoofdrol speelster het toneelstukje van de zesde klas moest vervallen. Ir, de Oude Kerk worden op woensdag 4 april de Mattheus Passion van Hein rich Schütz en enkele motetten van oude meesters uitgevoerd. De Utrechtse jongerencantorij zal on der leiding van Freek Houtkoop zin gen. Solistische medewerking verlenen ds D. van Keulen (evangelist), Bart Hendriksen (Christuspartij), Tinne van Raalte en Ine Kooij, die de kleine par tijen zingen. Zaterdag. Dames 3Schaerweijde 4, 3 uur. Zondag. Gooi 7Heren 4, 12.30 uur. WeespHeren 2 (promotiewedstr.) 2 u. Heren 3Kampong 8, 11 uur. Dames 1Gooi 3, 12.30 uur. Dames 2H.I.C. 4, 2 uur. hoeve van het instituut. Bij het over handigen van deze grote gift deelde de erevoorzitter van K.P.S. mee dat dit de opbrengst van de laatste feest avond is, welke K.P.S. in november van het vorig jaar organiseerde. In 15 jaar heeft K.P.S. nu ruim 28.000, voor liefdadige doeleinden geschonken. Na de dank van het bestuur, vertegen woordigd door de voorzitter, mr J. H. Lieftinck, de secretaris mr J. v. d. Hoe ven en de thesaurier de heer H. Fock, werden de gasten door de directeur, dr C. M. Waller Zeper, rondgeleid. Hij gaf een uiteenzetting van het werk dat in het instituut ten behoeve van blinden verricht wordt. Wanneer het al niet zo was, dat com munisme en internationale controle el kaar ten enenmale uitsluiten, zou Chroesjtsjow toch een gegronde reden hebben om buitenlandse inspecteurs uit zijn land te weren. Dezen immers zou den, op weg naar de door hen te con troleren centra der Russische atoom- energieproduktie, ontdekken, dat het le ven in de communistische heilstaat, waarin volgens zijn propagandisten nog wel niet alles, maar toch heel veel SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 De econoom dr W. J. v. d. Woestijne heeft in het Oranje Hotel voor de leden van 't Nut gesproken over het bevol kingsvraagstuk in Nederland en de wereld. Hij werd ingeleid door de heer J. Thö- rig, die meedeelde dat dit de laatste causerie van het seizoen 1961-1962 was. Ei wordt nog een cabaretavond in Utrecht gehouden en een excursie naar Noord-Holland gemaakt. Nederland heeft een probleem door het toenemen van de bevolking en de we reld ook, maar deze problemen zijn niet gelijk. Het probleem dat de wereld kent lijkt veel op het probleem dat ons land 150 jaar geleden kende, toen Maltus beweerde dat de bevolking toeneemt naarmate de welvaart toeneemt. In ons land is thans geen nijpend vraagstuk meer, al krijgen we steeds minder ruim te voor het wonen en de recreatie. De productie kan opgevoerd worden naar mate in ons land de bevolking toe neemt en dat is met de wereld niet het geval. Utrecht - Soest - Soestdijk - Baarn In 1829 had ons land 2,6 miljoen in woners en reeds tóen was men onge rust over de grot? bevolkingsconcen tratie. In 1899 waren er 5,1 miljoen Nederlanders, dus in 70 jaar was de be volking verdubbeld. In 1949 was het aantal 10 miljoen, hetgeen een verdub beling in 50 jaar betekende en in het jaar 2000 zullen er 20 miljoen Neder landers zijn. Per jaar komen er 150.000 landgenoten bij en dit betekent dat er per jaar 35.000 woningen nodig zijn om de bevolkingstoename op te van gen. Met alle andere voorzieningen voor deze 150.000 is er 3 4 miljard per jaar nodig. Dit is 8 °/o van het nationale inkomen. Zolang de welvaart stijgt is dit echter geen bezwaar. In de onder ontwikkelde gebieden stijgt de bevol king met 2Va per jaar en de wel vaart slechts met IV2 °/o en dit bete kent een aantasting van de welvaart. In 1960 was in ons land het geboorte percentage 2,08 en de sterfte 0,76. Sinds 1946 is het sterftecijfer lager dan 1 »/o. Ons land heeft dan ook een jon ge bevolking van gemiddeld 35 jaar. Een jonge bevolking geeft nu eenmaal een hoog geboorte- en een laag sterfte cijfer te zien. Zestig jaar geleden stierf 13,6 °/o der kinderen onder een jaar en nu is het nog maar 1,7 °/o. In 1960 was 43 °/o van onze bevolking 0 tot 14 jaar en 11 °/o 65 jaar en ouder. Samen is dit 54 °/o, dus meer dan de helft van onze be volking moet wel gevoed en gekleed worden, maar werkt niet. nood en dit deel neemt op schrikbaren de wijze toe. Het verlangen van deze mensen naar welvaart neemt toe, ter wijl hun vermogen om daarin zelf te voorzien niet toeneemt of in veel te geringe mate. Dit zal leiden tot groter spanningen in de wereld dan we nu al meemaken. In het jaar 1955 woonde in Noord- Amerika, Rusland en Europa 30 °/o van dc wereldbevolking. In het jaar 2000 zal dit percentage teruggelopen zijn tot 18 Voor de landen die deel uit maken van dit gebied is het toenemen van de bevolking geen kwestie van honger of geen honger, maar voor 70 °/o van de wereldbevolking is dit wel het geval en spoedig zal het dit voor 80 "10 zijn. Bij de beantwoording van vragen werd dieper ingegaan op alle problemen die het stijgen van onze eigen bevolking met zich meebrengt recreatie, maar ook transport, waarvoor bredere we gen nodig zijn die steeds meer grond eisen en het probleem van de forensen. De heer H. K. uit Zeist reed per vracht auto op de Korte Brinkweg in de rich ting van de Burgemeester Grothestraat. Uit de stadhouderslaan kwam de Baarnse motorrijder C. D. die voorrang had. De auto remde, af, maar slipte door en de motorrijder werd gegrepen. Hij kreeg 'n gecompliceerde onderbeen breuk en is per ziekenauto naar De Lichtenberg in Amersfoort gebracht. Onder grote belangstelling werd de j jaarlijkse feestelijke ouderavond van de Openbare Lagere School aan de Beetzlaan in de zaal van „Eemland" TOONBEELD VAN DE NIEUWSTE HERENMODE r TORENSTRAAT 19 TELEFOON 2424 VAN DE SOESTEB COURANT VAN VRIJDAG 30 MAART 1962. KAPSALON 5TEEMH0FFSTR53 - TEL.Z84Z - SOEST door de huidige heersers wordt ge weten aan het falen van zijn voor ganger. „Stalin wist niets van land bouw af en hield vast aan het systeem van wisselbouw, dat slechts weinig ka pitaalinvesteringen eist", aldus Chroesj tsjow in zijn rede. Inderdaad is het waar, dat Stalin niets moest hebben van de opbouw van een grote kunstmestindustrie en alle aan wezige middelen ter beschikking stel de van de zware industrie, die de U.S.S.R. weliswaar tot een machtige militaire grote mogendheid, maar geens zins tot een op alle gebieden welva rende staat heeft gemaakt. Het is ech ter eveneens waar, dat ook Chroesj- tsjow voor een kwartje op de eerste rij van de landbouwtribune gelooft te kunnen zitten. Geen succes. Er zijn in de laatste jaren ongetwij feld ten koste van de zware industrie enorme sommen aan de landbouw be- 1 steed. Grote irrigatiewerken zijn aangelegd, nieuwe landbouwmachines zijn ontwik keld en de kustmestproduktie is opge voerd. Maar dit alles is tegenover de behoeften van de snel groeiende en steeds beter verdienende bevolking een halve maatregel gebleken. Chroesj tsjow kan echter niet verder gaan, zon der het zevenj arenplan, dat vooral is gericht op de ontwikkeling van de zware industrie, waarop de Russische macht berust, aan te tasten. Het eerste Soester Kievitsei werd woensdagmorgen door brigadier T. van der Meulen van de Soester politie in een weiland aan de Grote Melm ge vonden. De vinder heeft het de burge meester aangeboden. in klassiek gladde en fantasie modellen. Van Weedestraat 8 Tel. 2458 De erevoorzittter van K.P.S. en het vol tallige bestuur van deze vereniging zijn in het Blindeninstituut te Huizen ge weest, waar aan de thesaurier van het bestuur 1696,05 aangeboden is ten be- stukken beter is dan in de door kapi talistische uitbuiters beheerste landen, in vele opzichten een grauwe aangele genheid is. Chroesjtsjow zelf heeft tegenover het deze week in vergadering zijnde Cen trale Comité van de communistische partij verklaard, dat de sowjet-land- bouw zich in moeilijkheden bevindt. Maar dat is slechts een flauwe af- spiegeling van de werkelijke situatie. Die ziet er als volgt uitwat melk kan men - en dat nog niet eens altijd - J bemachtigen door uren in een rij te staan vlees is slechts enkele dagen 1 per maand te krijgen in Wit-Rusland, eens een korenschuur, heeft men in de laatste maanden wegens gebrek aan voedergranen 500.000 vermagerde var kens moeten afslachtener is geen hongersnood, maar om de maag te vul len is men vrijwel uitsluitend aange wezen op brood, aardappelen en wat wortelen groente ontbreekt bijna ge heel. Geen hoorn des overvloeds. Dat is dan een ander verhaal dan Chroesjtsjows voorspelling van enige jaren terug, dat de U.S.S.R. de Ver enigde Staten voor 1975 zal hebben in gehaald en voor haar inwoners een ware hoorn des overvloeds zal zijn. Het is vanzelfsprekend, dat zoals alles, dat in de sowjet-unie niet deugt ook de erbarmelijke voedselvoorziening Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw gehouden. Het hoofd der school, de heer L. Overhoff, heette de aanwezi gen hartelijk welkom en kon met vreugde constateren, dat de school een tijd van grote bloei doormaakt. Het contact tussen ouders en onderwijzend personeel is prettig, wat de sfeer zeer ten goede komt. Hierna was het woord aan de jeugd. De leerlingen van de eerste klas, ge stoken in leuke zelfgemaakte cos- tuums, voerden een poppenspel op, dat zeer in de smaak van de aanwezigen viel. De tweede klas had een zangspelletje ingestudeerd, waarin aangetoond werd, dat een toverfluit een instrument is dat tot allerlei verwikkelingen kan lei den. De volksdansgroep, gevormd door leer lingen uit de hogere klassen, trad on der leiding van mevr. Van Vloten op. Gekleed in frisse jurkjes werd door de meisjes een viertal dansen uitgevoerd, die lieten zien op wel hoog peil dit dansgroepje staat. De leerlingen van de derde en vierde klas voerden een drietal korte één-ac- ters op, die de aanwezigen heerlijk lie ten lachen. Met het optreden van de vijfde klas werd de avond besloten. Op REGINE HEITZER. Hoe kom ik aan haar adres vraagt I. E. Antwoord Voor het adres van de Oostenrijkse kunstrijdster Regine Heit- zer kunt u zich het beste wenden tot de Oostenrijkse schaatsbond n.1. Ös- terreichische Eislauf Verband, Prinz Euchien Strasse 12 (Haus des Sports) Wien, österreich. HOOGSTE ORGAAN. Chroesjtsjow is in Rusland de grote man, maar vol gens mijn mening is er boven Chroesj tsjow nog een grotere macht, een ze kere Leonid Presnev of zoiets derge lijks. Is het mogelijk dat men deze naam nooit hoort in verband met het dictatoriale bewind aldus S. T. Antwoord Het hoogste orgaan in Rus land is de Opperste Sowjet. De voor zitter hiervan is Breznjew, die presi dent van de Unie van Sowjet Republie- A. re> StjJ*- dif ken (U.S.S.R.) is. Minister-president van de regering een secretaris-gene raal van de partij is Chroesjtsjow. Daar in de Russische partij-organisaties de secretaris de belangrijkste persoon is, (ook Stalin was secretaris), en zelf standig beslissingen kan nemen, is in dit geval Chroesjtsjow de man met de meeste macht, krachtens zijn positie in de partij. HALVE DUIT. De heer M. M. in- formeerd naar een geldstuk dat in zijn bezit is. AntwoordUw halve duit moet van 1753 zijn wil het gat „echt" zijn. In een partij halve duiten van Utrecht van 1753 zijn al dergelijke gaten gemaakt j om ze ingang te doen vinden bij de i Indische bevolking, die er prijs op stelde geld aan touwen geregen te j kunnen bewaren. 1 Daar komt nog bij, dat de tot nu toe ontwikkelde aktiviteiten ter vergroting van de agrarische opbrengsten lang niet altijd het verwachte succes hebben opgeleverd. Dit is vooral een gevolg van de blunders, die in een bureaucra tisch geleide landbouw nu eenmaal niet te vermijden zijn, en van de nog altijd lage produktie van de Russische boer, voor wie de mogelijkheid om een klein deel van zijn waren op de vrije kolcho- zenmarkt te brengen toch te weinig stimulans is gebleken om hem de han den eens extra uit de mouwen te doen steken. Natuurlijk heeft ook de partijleiding ontdekt, dat de huidige situatie een ra- dikaal ingrijpen dringend noodzakelijk maakt. Zij heeft gedecreteerd, dat 64 miljoen hectaren braakliggende of met laagwaardige gewassen beplante grond benut moeten worden voor de verbouw van tarwe, suikerbieten, bonen enz Een lofwaardig voornemen, maar dg daarvoor benodigde middelen - kunst mest, chemische preparaten ter bestrij ding van ongedierte en onkruid en landbouwmachines - zullen slechts in beperkte mate worden verstrekt. Nieuwe mislukkingen voorspeld. Chroesjtsjow, de altijd optimistische, gelooft, dat dit laatste geen al te groot bezwaar behoeft te zijn en een aantal landbouwdeskundigen is slaafs genoeg om hem daarin bij te vallen. Vele ande re agrarische experts echter, wier me dewerking hij eveneens nodig heeft, oefenen op de landbouwpolitiek van de premier scherpe kritiek uit en voor spellen nieuwe mislukkingen. Voor deze kritiek wijken zal de partij leiding zeker niet. Twee dingen moe ten haar daarvan weerhouden. In de eerste plaats de machtspolitiek, die het Kremlin op het internationale terrein wenst te bedrijven en die door toe te geven aan de eisen van bedoelde des kundigen ongunstig zou worden be- invloed. En in de tweede plaats de vrees voor teveel invloed van de tech nici ten koste van het partij apperaat. Het is daarom niet waarschijnlijk, dat de rijen voor de Russische levensmid delenwinkels spoedig tot het verleden zullen behoren.

Soester Courant | 1962 | | pagina 14