KOEWEIT Onmetelijke oliebronnen, kwade buren en ontevreden onderdanen* TUSSEN f 6895.- Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor „DE WITTE POMPEN" TWEEDE BLAD Rouw- en Trouwkleding AU-1000 N.V. Autobedrijf J. VAN KOOY Het Roode Kruis iu nood. Competitiestanden. Soester voetbalclubs. verrijken. In Er was eens een arme sheik. Zijn hele bezit bestond uit een paar kame len en een „paleis" dat men overal el ders eerder een hut genoemd zou heb ben. Hij smeekte Allah om aardse goe deren en Allah verhoorde zijn gebe den. Hij maakte hem tot de rijkste op aarde maar gelukkig werd de sheik daarom nog niet, want zijn rijkdom wekte de afgunst van zijn buurlanden. Zijn onderdanen, die vroeger in hun armoede tevreden waren, wilden aan die gouden zegen deelhebbende bu ren gunden hem de miljoenen niet. Nog is het laatste hoofdstuk van dit sprookje niet geschreven maar reeds is te voorzien, dat het geen happy-end zal hebben. De troon van de sheik Ab- doella van Koeweit, begint te wanke len. Men is al bijna vergeten, dat Koe weit zijn nationale bestaan te danken heeft aan een conflict tussen Enge land en Duitsland. Daarbij ging het om het destijds heftig bediscussieerde project van de Bagdad-spoorweg. De Duitse Bank had van de Sultan van Turkije de toestemming gekregen, dat de door de Bank gecontroleerde Ana- tolische Spoorwegmaatschappij haar In een Koeweitse tapijten winkel. net via Bagdad tot aan Koeweit aan de Perzische Golf mocht verlengen. Zo zou een directe verbinding van Berlijn tot aan de Perzische Golf ontstaan, die de Britten echter als hun invloedssfeer beschouwden. Zij deden een tegenzet en bewogen in 1899 de sheik van Koe weit zich onder Engelse bescherming te stellen. De sheik verplichtte zich zonder toestemming van Londen, geen concessie uit te geven en geen buiten landse vertegenwoordigers te ontvan gen. Kort voor het uitbreken van de Eer ste Wereldoorlog werden Londen en Berlijn het eens over de spoorweg. Een Duitse maatschappij zou de spoorlijn tot Bagdad aanleggen en een Britse het laatste deel tot Koeweit maar, zover zou 't niet meer komen. Het Osmaanse Kijk viel uiteen, maar de Britten gaven hun protectoraat niet op. Eerst op 19 juni 1961 trokken zij zich verrassend terug en werd Sheik Abdoella souve- rein heerser over zijn land, dat slechts half zo groot is als België. De eerste succesbelovende olieborin gen in Koeweit werden in 1939 gedaan. Destijds wist men echter nog niet dat in het sheikdom, de beide aangrenzen de neutrale zones en onder de zeebo dem voor de kust de grootste olievoor raden ter wereld lagen. Ze zijn volgens de laatste schattingen tweemaal zo gioot als die in de Verenigde Staten De olie bracht onmetelijke rijkdom in de zakken van de heerser. Alleen al in het jaar 1960 kreeg hij van de olie maatschappijen een aandeel ter hoogte van 1,6 miljoen gulden. Een derde daarvan hield hij voor zichzelf en zijn familie, een derde werd voor de ont wikkelingsprojecten in zijn eigen land aangewend en de rest werd bij de voortdurend aangroeiende reserve voor „noodtijden" gevoegd. Engeland is nog steeds om twee re denen sterk in Koeweit geïnteresseerd. In de eerste plaats betrekt het het grootste deel van zijn ruwe olie uit het Een van de 361 rijke boringen van het Burgan-olieveld van Koeweit. land van de sheik, in de tweede plaats is Koeweit voor de Britse financiële markt van eminent belang door de grote investeringen. Saoedie-Arabië beschouwt Koeweit eigenlijk als een deel van zijn grond gebied, maar zag echter tot nu toe van zijn aanspraken af, vooral omdat eens een Koeweitse sheik, de stichter van het rijk, Ibn Saoed, asyl verleend heeft waarvoor deze hem de belofte gaf, de gienzen niet aan te tasten. De aanspraken van Irak op Koeweit missen elke grond. Wel behoorde het ohelandje evenals Irak tot het Os maanse Rijk, maar dan zou evengoed de regering in Ankarra kunnen bewe ren, dat Irak dan maar Turks moet worden. De verenigde Arabische Republiek richt ook 't oog op Koeweit, dat weliswaar volkenrechtelijk geen enkele reden daar toe heeft. Dat houdt haar er evenwel niet van af om te beweren, dat de olie- rijkdom van het landje niet aan enke- &heik Sir Abdoella al Sahm al Sabah, len maar aan alle Arabieren ten goede heerser van Koeweit en de rijkste man zou komen. ter wereld' landshoofstad Koe weit ziet men ook' thans nog jonge bankbedienden met gouden staven op de schouder door de straten trekken. Zij dragen geen wapens, worden niet door bewakers begeleid en dragen hun last met dezelfde zorgeloosheid als er gens anders een boer zijn bus melk. Allah heeft Koewet olie in over vloed geschonken, maar om het water moesten de Koeweits zichzelf bekom meren. Voordat het „vloeibare goud" ontdekt werd, was water in Koeweit zo kostbaar, dat het per liter verkocht werd. Alleen de rijke kooplieden kon den het zich permiteren het voor het baden of de bevloeiing van hun tuinen te „verspillen". PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise De Britse soldaten, die in de maand juni ingezet werden om Iraakse an- nexatielusten voor te zijn, mochten weliswaar zelfs de zwembassins van het paleis gebruiken en ijsgekoeld bier drinken - wat de bewoners van Koe weit verboden is - maar zij verlangden toch naar hun vertrek. Een in de tro- pendienst vergrijsde sergeant gaf als zijn mening over het klimaat van Koe weit „In de hel kan het niet heter zijn." Abdoella en zijn verwanten hebben het gemakkelijker. Hebben zij zin in wintersportvreugde, dan charteren zij eenvoudig een vliegtuig, waarbij de prijs niet de geringste rol speelt. Bevalt hun een villa aan het Meer van Ge- nève, een haciënda in Zuid-Amerika cf een bezitting aan de Rivièra, dan pakken zij gelaten hun chequeboek. Het is zelfs al eens voorgekomen, dat een der familieleden van de heerser van Koeweit een danseres in een nachtclub van Beiroet bijzonder goed beviel. Hij kocht de hele nachtclub. uw haard goed en goedkoop met OLIE van Het oudste en goedkoopste adres. Alle merkprodukten. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Het eiland Bahrein in de Perzische Golf, bekend door zijn parel- en olie rijkdom, door welks inkomsten de be woners tot de rijkste van de wereld behoren, draagt een naam met een dubbele betekenis. Al naar de uit spraak - Bahrein of Bahrain - betekent de naam „Twee Zeeën" of „Zee der bronnen", waarbij de zoetwaterbron nen bedoeld worden. Zoet water sproeit op de bodem van de zee zo rijkelijk, dat waterhandelaars met een samengeperste zak van geiten huid kunnen afdalen, om de zak op de zeebodem met zoet water te vullen en naar boven te brengen. Op sommige plaatsen zuigt men het verse drink water met bamboeriet uit de onder zeese zoetwaterbronnen. Sheik Abdoella wilde voor zijn 200.000 onderdanen een beter leven mogelijk maken. Hoe weinig vriendelijk het ook klinken mag sinds enige tijd heeft hij alle reden over dat besluit berouw tc hebben. Abdoella liet niet alleen zie kenhuizen bouwen, maar ook scholen. Het onderwijs en de leermiddelen zijn kosteloos bovendien krijgen de ouders die hun kinderen naar school sturen, jaarpremies tot 300 gulden per kind. De leerling, die meer dan gemiddeld intelligent blijkt te zijn, kan erop re kenen, dat hij - eveneens op staatskos ten - voor studie naar het buitenland wordt gestuurd Dat alles lijkt bijna op een sprookje, maar hoe voorbeeldig het systeem ook mag zijn, het heeft ook zijn schaduwzijden. Elk jaar vormt de opleidingshulp nieuwe academici, die in hun eigen land niet weten, wat zij met de ver- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 30 MAART 1962. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 den kunnen dienen. Koeweit is uitein delijk een eiland van rijkdom temid den van een reusachtige zee vanar moede. Uit een informatiebericht van het Amerikaanse ministerie van handel (1956) blijkt, dat de regerende familie een autopark van meer dan 3000 wa gens heeft. De sheik en zijn verwanten zouden van die luxe afstand kunnen doen, maar wat dan De statistici heb ben uitgerekend, dat elke Koeweitse familie - als Abdoella de olieinkomsten gelijkelijk onder zijn volk zou verdelen - een jaarinkomen van bijna 40.000 gulden zou hebben, zonder dat een der onderdanen ook maar een hand zou behoeven uit te steken. Zelfs dan zouden de zorgen van het olieparadijs eerder groter dan kleiner zijn. In Koeweit evenals in de andere hoofsteden ter wereld is men het er over eens, dat Koeweits potentiële rijkdom een evengroot probleem is als de armoede in de nabuurstaten van het sheikdom. Zuidsingel 3 Amersfoort Een tanker tijdens het laden in Mina al Ahmadi, de grootste oliehaven van de wereld. Nuchter bekeken is de situatie als volgt drie staten zouden Koeweit maar al te graag bij zich inlijven, maar aan gezien niemand het de ander gunt, is een annexatie met wapengeweld niet mogelijk. Het grootste gevaar voor de sheik dreigt daarom niet van buitenaf maar van binnenuit. In Londen, Parijs, New York, in Moskou, Peking en New Delhi worden goudtransporten streng geheim gehou den, omdat men daar terecht vreest dat criminele elementen de gelegenheid zouden kunnen aangrijpen, om zich te inclusief verwarming AUTO UNION OGQD DKW Dealer DEN DOLDER - TELEFOON 03402-3841 Het centrum van de hoofdstad van het land, die met behulp van buitenlandse deskundigen op voorbeeldige wijze gemoderniseerd is. Sinds enkele jaren heeft Koeweit de grootste „waterfabrieken" ter wereld. Daarin wordt zeewater gedestilleerd. Ze hebben zulk een groot prestatiever mogen, dat de hoofdstad zich zelfs uit gestrekte parken kan veroorloven. Het paleis van de sheik ziet er van buiten bepaald niet overweldigend uit. Desniettegenstaande is het met alle raffinement der moderne techniek toe gerust. Een bovendimensionale air-con- ditioning zorgt ook in de grootste zo merhitte voor dragelijke temperatiuren. Zelfs de harem heeft air-conditioning. Die heeft ze te danken aan het zaken talent van een Amerikaan. Die handige vertegenwoordiger had het klaarge speeld Abdoella's lievelingen duidelijk te maken, dat de grote dameswereld nerzmantels draagt. Hij leverde 14 van die pelsjassen. Abdoella's favorie ten moesten intussen aldra vaststellen dat nerz en het klimaat van Koeweit elkaar niet goed verdragen. De Ame rikaan, wist er 'n oplossing voor, „Wat hier mankeert", verzekerde hij, „is niets minder dan een temperatuurin- stallatie." En die werd aangelegd. Buiten het paleis de luxe hotels en de kantoren der leidende ondernemin gen heeft Koeweits klimaat tijdens de zomer nog niets van zijn verschrikking verloren, want daar stijgt de tempera tuur zonder moeite boven de 40 graden worven kennis moeten doen. Koeweit is woestijn en heeft geen industrieën. De hoge bestuurszetels, die dun gezaaid zijn, bevinden zich voor een belangrijk deel in handen van de heersende fa milie. En zelfs, als dat niet zo was, dan zouden er veel meer gekwalificeerden sollicitanten zijn dan open plaatsen. Daarbij komt nog, dat een deel van de jonge academici in Kairo heeft ge studeerd en daar met Nassers Pan- Arabische ideeën kennis maakte. Daar werd hun ingepompt dat het - zij het ook milde - autocratische systeem van de sheik in de moderne wereld van vandaag niet meer past, dat alle men sen onder de halve maan van de Islam hun deel moeten hebben van de na tuurlijke rijkdom van Koeweit. De sheik zelf, zo vertelt men daar, is een vriend van de imperialistische Engel sen en steunt op hun bajonetten. Op de geestdriftige jongemannen ma ken zulke woorden veel indruk, hoewel ex geen Koeweits nationalisme bestaat en nauwelijks bestaan kan, hoogstens een soort locaal patriottisme. Sheik Abdoella heeft met behulp van buitenlandse planologen de hoofdstad gemoderniseerd. Ze is een voorbeeld in het hele Nabije Oosten en niet alleen daar. Niettemin gaan er van haar geen impulsen uit, die andere landen van bet Midden-Oosten als opwekking zou- De plaatselijke afdeling verkeert in grote moeilijkheden door 't vertrek van haar 2 campagneleiders (inzameling). Jaarlijks wordt eind mei begin juni door geheel Soest huis aan huis een inzameling gehouden. Voor de organisatie daarvan zijn o.a. 2 leiders nodig, één te Soestdijk en één te Soest. Zonder deze beide organisatoren, de wijkhoofden en de collectanten(trices) is het onmogelijk de inzameling te doen plaats hebben. Jaar in jaar uit heeft deze inzameling die zo dringend nodig is om landelijk de vele Roode Kruistaken te kunnen uitvoeren, in Soest en Soesterberg plaats gevonden. Elk jaar werd 4.000,a 5.000,— ingezameld. Dit kan het Roode Kruis niet missen. Daarom een bede om hulp. Wie wil zich als leider uitgeven, het is slechts voor enkele weken per jaar. U wordt ingewerkt door de voorgan gers. Mogen we ook weer een beroep doen op de wijkhoofden. Als de campagne leider U bezoekt stel U dan a.u.b. weer beschikbaar. Wacht niet, maar tracht reeds nu in Uw wijk de nodige eollec- tanten(trices) aan te trekken. Een enkel uur per dag gedurende 14 dagen wordt van hen gevraagd. Het Roode Kruis staat het gehele jaar voor ons paraat. Altijd kunnen we er een beroep op doen. Eenmaal per jaar doet het Roode Kruis een beroep op U. Wie helpt ons SecretariaatH. de Graaf, Soesterberg- sestraat 34, Soest, telef. 2629. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 nar, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. Derde klasse K.N.V.B. Zeist Quick H.M.S. S.E.C. Veenendaal Zebra's Vriendensch. C.D.N. Saestum Holland Hercules Ultrajectum Vreeswijk Zateri Derde klasse Veluwse B. Rood Wit Valleivogels Hulshorst Tersch. Boys Stroe E.F.C. V.V.Z. Eerste klasse 15 22 N.S.C. 14 21 14 20 Veense Boys 14 19 14 19 P.V.C. 14 17 16 18 Bilthoven 14 15 15 16 Actif 14 15 16 16 A.P.W.C. 14 15 15 15 R.K.B.V.V. 15 14 15 14 F.A.K. 14 13 15 12 B.D.C. 14 9 13 11 Naarden 15 4 16 11 14 10 14 9 dagmiddag-voetbal Derde klasse 12 21 T.O.V. 13 25 13 21 Hees 15 24 12 14 W.A.S. 14 21 13 14 Karboys 14 16 13 10 S.V.M.-Boys 14 12 12 9 Avance 12 7 12 8 Laren 14 11 4 Vinkeveen 14 6 7 0 P.U.E.M. 14 t

Soester Courant | 1962 | | pagina 6