Het bestuur van de gemeente. IClEilïSLEEi. Officiële mededelingen. HET DOG GERICHT OP ZWEMMEN. Verdiepingsavonden. Boomfeestdag. Candidatenlijst K.V.P. Voorstellingen in openluchttheater. Bijeenkomst van bijenhouders. IC Dodelijk ongeval. Winkeliersvereniging Soest. TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 DINSDAG 3 APRIL 1962. 41e JAARGANG nr. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2>25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12Ö156 VII houder. Het was een moeilijke tijd voor de agrariërs, want de producten brach ten nagenoeg niets op in de jaren der tig. De heer Hilhorst trachtte met velen hierin verbetering te brengen door zijn werk in de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond en via de organisatie kwam hij in de politiek. In de jaren voor de oorlog was er ove- I rigens niet veel te bereiken voor een I goedwillende in de gemeenteraad, want de tegenstellingen waren bijzonder groot en de debatten werden als het ware met het mes op afel gevoerd. Van werken voor het algemeen belang kwam weinig terecht omdat er raads leden waren die het eigen belang en het partijbelang veel hoger stelden. Onder andere moesten dit de werk lozen ondervinden, die 9,per week min de huishuur kregen en dit werd A. P. Hilhorst Een boek van Felix Timmermans be gint met de woorden „God, ik dank U dat Gij van mij een boer gemaakt hebt". Deze woorden zal de heer A. P. Hil horst, raadslid voor de K.V.P. tenvolle willen onderstrepen al heeft hij zijn bedrijf vijf jaar geleden aan zijn zoon overgedaan. Dat kon moeilijk anders, want wie raadslid van Soest, voorzitter van de A.B.T.B.-Soest, voorzitter van de Pro vinciale Utrechtse Katholieke Bond, voorzitter van de Provinciale Voorlich tingsraad, voorzitter van de Geweste lijke Raad van het Landbouwschap Utrecht, lid van het landelijk bestuur van de A.B.T.B., bestuurslid van de Coöperatieve Melkcentrale te Den Haag - omzet 700 miljoen liter melk - be stuurslid van de Stichting voor Melk hygiëne in Den Haag, bestuurslid van de Gezondheidsdienst voor Dieren te Utrecht, bestuurslid van het Proefsta tion Akker- en Weidebouw te Wage- ningen, ledenraadslid van het Zieken fonds St. Ludwina, lid van de hoofd afdeling veehouderij van het landbouw schap, lid van de Veehouderijcommissie van de Nederlandse Katholieke Boeren bond, bestuurslid van het Productschap Zuivel, lid van de pachtkamer van het Kantongerecht Amersfoort is en nog enige functies van wat geringer belang bekleed, die heeft niet veel tijd over voor de boerderij, maar de liefde voor het boerenbedrijf verdwijnt daarmee niet en die zit bij de heer Hilhorst heel diep. Op 1 september 1935 werd de heer Hil horst raadslid voor de Katholieke Staatspartij en in 1939 werd hij wet- Ik leg mijn eerste kievitsei Zorgvuldig in de groene wei, In ,t mooiste kuiltje in de grond Dat ik in verre omtrek vond. Het groot gevaar was mij bekend, Als blijkt dat je de éérste bent, Dan wordt je van zo'n ei niet rijk, 't Wordt aangeboden aan Soestdijk. Jc hebt voor niks je best gedaan, Geen mens is met je lot begaan, Een kievitsechtpaar heeft verdriet Dat is toch de bedoeling niet. Door een geschenk voor een vorstin Krijg je een uitgesteld gezin Zo'n zoeker, die van ijver blaakt, Heeft het van mijn mooi ei gemaakt. Voorheen was steeds het Friese land Op onze eerste leg gebrand Wij kozen eiers voor ons geld En streken neer in Barneveld. Ook daar werd het een hard gelag, Zelfs op de vrije zaterdag Stal men ons ei voor een cadeau, En ook in Voorst was het zo. Ons eerste eitje wordt in maart Gewoon maar vogelvrij verklaard Dus roept een kievit fanatiek „Was Holland maar een republiek". zelfs teruggebracht tot 8,50 om de begroting sluitend te maken. In die tijd voelde de heer Hilhorst zich evenzeer arbeidersvertegenwoordiger I als vertegenwoordiger van de agra riërs in zijn streven het droevige lot van de arbeiders wat te verlichten. Dat heeft hij bewezen met een vlijmscherpe interpellatie waardoor koppen rolden. In de oorlog was de heer Hilhorst wet houder. Raadsleden waren er toen niet omdat de Duitsers blijkbaar meenden dat ze de oorlog gemakkelijker zonder I raadsleden zouden kunnen winnen. Tij- d.ens de bezetting vormde de voedsel- voorziening een groot probleem voor I het gemeentebestuur. Direct na de oorlog werd de heer Hil- horst in de nood-gemeenteraad geko- I zen. De heer W. G. van Zadelhoff volg- I de hem als wethouder op. |De heer Hilhorst, die nu bijna 27 jaar gemeenteraadslid is, onderschat het deel hebben aan het bestuur der ge meente niet en hij vindt dat er heel wat voor komt kijken als men dit werk goed wil doen. Hij voelt zich de vertegenwoordiger van de agrariërs, maar ziet heel goed in dat de belangen van andere bevol kingsgroepen even zwaar wegen als de belangen der boeren. Daarom heeft hij zich nooit verzet tegen de nood zaak landbouwgrond te bestemmen voor woningbouw. Hij vindt het echter prettig dat het gemeentebestuur pas begonnen is met het gebruiken van de ze gronden toen het beslist niet meer uitgesteld kon worden. Wel wordt de positie van de Soester agrariërs précair en niet in het minst door het feit dat landbouwers en vee houders, die grond op Amersfoorts ge bied hebben, deze ook kwijt raken. Een nieuwe veer zal de Soester boer moe ten laten als de nieuwe rijksweg aan gelegd wordt. Dit kost land als het langs de Brinkweg gebeurt, maar ook als de weg over de Eng zal lopen. De heer Hilhorst, die als raadslid in de agrarische commissie en de com missies voor het uitbreidingsplan, het grondbedrijf, openbare werken, het slachthuis en de vuilverwerking zit ting heeft, toont in de raadsvergaderin gen steeds dat zijn interesse verder reikt dat het belang van de boeren, maar graag zal hij nog vele jaren voor de belangen der agrariërs opkomen, in de overtuiging dat er een goede kern van landbouwers en veehouders in onze gemeente zal blijven bestaan. Deze kern is het waard dat er een vertegenwoor diger in de raad zit, die hun moeilijk heden kent en die liefde heeft voor het beroep dat hij 32 jaar aan de Hooi- weg uitoefende. Ongetwijfeld zal ook de dag komen, waarop de heer Hilhorst 32 jaar raadslid is, want een betere vertegenwoordiger voor de boerestand kan in onze gemeente niet gevonden worden. VERANDERING SPREEKUUR. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zijn gebruikelijke spreekuur te Soesterberg op "woensdag, 4 april a.s. is verplaatst van 3.00 uur naar 3.30 uur. De Interparochiële Jeugdraad organi seert op woensdag, 4. april a.s., een ver diepingsavond voor de jeugd van 13 tot en met 16 jaar. Na een avondmis om 7 uur, in het St. Jozefgebouw, spreekt Pater Ris O.F.M. over: „Wat heb ik er mee te maken?" Vrijdag, 6 april a.s. is er een verdiepings avond voor de jeugd van 14 jaar en ouder. Ook deze avond wordt in het St. Jozefgebouw gehouden en begint om 8 uur met een H. Mis. Daarna bespreekt Pater Ris het onderwerp „Durf kleur te bekennen". Morgen - woensdag 4 april - is het voor vele schoolkinderen boomfeestdag. Dan zullen leerlingen van de school in de Beetzlaan, de school in de Kerkebuurt, de v. d. Huchtschool, de Groen van Prinstererschool, de Insingerschool en de christelijke school in Soesterberg op diverse plaatsen in de gemeente bomen planten. Daarna gaan de kinderen naar het St. Josephgebouw waar films gedraaid zul len worden en een tractatie op de jeug dige bomenplanters wacht. De burgemeester zal dan de prijzen uit reiken die door kinderen gewonnen zijn in een kleurwedstrijd. Per school zijn twee prijzen beschikbaar. Per deelne mende school zal 'n herinneringsvaan tje uitgereikt worder. Reeds voor de oorlog werden in ons land boomplantdageigehouden, maar na de bevrijding lani e tijd niet en pas in 1957 kwam men ii Apeldoorn op het idee opnieuw feestelijke boomplantda- gen in te voeren. Di;; waren groot van opzet, want 1500 kinlieren deden eraan mee. Het landelijk ciimité boomfeestda gen zorgde ervoor /st in vele andere plaatsen op feestelijke'wijze boomplan tingen door de schooljeugd verricht wer den. Morgen zullen 12000 kinderen in het bos en langs de wegen van verscheidene plaatsen bomen planten. Vooraf is de schooljeugd verteld van hoe grote waar de bomen en planten voor de samen leving zijn en boekjes van Staatsbosbe heer met de titel ,,Ik zie, ik zie wat jij niet ziet" zijn uitgereikt. Ook hebben ze een plaat gekregen die ze moesten kleu ren voor de wedstrijd en het boomfeest daglied. Morgen tussen 1.30 en 2.30 uur worden de bomen geplant op de Nachtegaalweg, bij de Oude Kerk, in de Rubenslaan, aan de Maatweg, aan de Den Blieklaan, bij de spoorlijn en in Soesterberg op de Veldm. Montgomeryweg. Dc candidatenlijst van de K.V.P.-Soest is definitief vastgesteld 1. W. G. van Zadelhoff, 2. A. P. Hilhorst, 3. J. C. Korte, 4. een candidaat van Soesterberg, die nog aangewezen wordt. 5. J. H. Hom, 6. J. R. Poppelen, 7. G. C. v. d. Berg, 8. Mevr. Walter-v. d. Togt, 9. een candidaat uit Soesterberg die nog aan gewezen wordt, 10. A. J. v. Vloten, 11. Mevr. Spoelstra-Schröder, 12. P. J. Versteijne, 13. J. C. Koelink, 14. L. Dooper, 15. P. J. C. Dijkman, 16. A. v. d. Hoed. Tijdens een vergadering van De Soester Zakenkring, welke gisteravond in 't Zwaantje te Soesterberg gehouden is, werd het besluit genomen in de ko mende maanden drie voorstellingen in het openluchttheater te organiseren. The Dutch Swing College Band, een Tsjechische dansgroep en een toneel ensemble zullen voor de werknemers in de Soester bedrijven en andere be langstellenden optreden. In onze editie van vrijdag komen wij uitvoerig op de ze vergadering terug. De afdeling Soest van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland heeft een bijeenkomst in res taurant Zonneheuvel gehouden. Voor de pauze hield de heer W. A. van Elmpt een causerie over de ontwikkeling van de bijenvolken en de behandeling in het voorjaar met het oog op het reizen naar de fruitteeltgebieden en de koolzaadvel den en na de pauze heeft men dit rei zen besproken, terwijl ervaren imkers onder de leden'vragen beantwoordden. De heer Van Elmpt wees op de grondi ge inspectie van de volken, welke na de winter noodzakelijk is. Alles moet goed gecontroleerd worden om een goede basis voor het komende seizoen te krij gen. De volken kunnen gebrek aan voed sel hebben, hetgeen verholpen dient te worden en kleine volken moeten samen gevoegd worden. Als er geen koningin meer bij het volk is dan moet deze in gevoerd worden. Gewoonlijk is er in maart op drie raten broed en in mei op vijf, maar het kou de jaar veroorzaakt nu vertraging. Als de volken straks naar het fruit en het koolzaad gaan, dan moet een vleu gel van de koningin geknipt zijn of zij moet gemerkt zijn om te voorkomen dat de zwerm wegvliegt. Iedereen weet dat er jaarlijks zo'n slor dige 2000 Nederlanders omkomen in j het verkeer en iedereen vindt dat ver schrikkelijk. Van hen vinden ongeveer 300 kinderen de dood. Dat is misschien nog verschrikkelijker. Het Centraal Bureau voor de Statistiek I heeft nog andere cijfers dan deze en die gelden de verdrinkingsdood, 't Vorig jaar verdronken er in ons land 270 kinderen en dat komt omdat 8 miljoen van de 11 miljoen Nederlanders niet kunnen zwemmen. We moeten helaas aannemen dat er tegen de verkeersongevallen die le vens eisen niet zo heel veel te doen is. Ouders kunnen hun kinderen dage lijks waarschuwen, op de scholen kun nen ze verkeersles krijgen, maar als ze een bal achterna rennen dan zijn ze vader en moeder en de verkeerslessen vergeten. Ze zullen echter nooit verge ten dat ze zwemmen kunnen als ze in het water vallen. Wanneer ze het ten minste kunnen. Mocht dit niet het ge val zijn dan is dit heel gemakkelijk te verhelpen. Als ouders het verschrikkelijke bericht krijgen dat hun kind slachtoffer van het verkeer geworden is dan wordt de droefheid niet vergroot door zelf verwijt, maar als ze het bericht krij gen dat hun kind verdronken is, dan zou dit zelfverwijt wel eens een hele grote rol kunnen spelen wanneer ze in derdaad verzuimd hebben alles te doen wat mogelijk is om het kind zwemmen te laten leren. En daarvoor hoeft niet zo heel veel te gebeuren, want het na tuurbad is dichtbij en over een maand gaat het open. KANTMAN. Dave Charnley, Brits en Europees lichtgewicht bokskampioen opende een dameskapsalon. Eén van zijn eerste klanten was de vrouwelijke burge meester van Dartford. Tijdens haar behandeling maakt Dave een grapje tegen zijn vrouw. Na de inspectie moet het volk goed ver zorgd worden en door voederen en warm houden kan men een groot broednest behouden. Kort voor het vertrek naar fruit en koolzaad moet men de volken meer ruimte geven om het broednest uit te breiden. Hiervoor moet men kas ten bijplaatsen en voor een honingka- mer zorgen. Van de 3708 hectare koolzaadveld zal 'n derde met thiodaan bespoten worden om dat dit niet schadelijk voor bijen is. De organisatie van het reizen naar het kool zaad is in handen van de heer Van Breu- kelen en de heer Buitendijk regelt het reizen naar het fruit. Per kast zullen de fruittelers f 10,- betalen en zij ver goeden ook het reisgeld omdat zij ge steld zijn op de aanwezigheid van de bijen. De bestuiving komt hun fruit kweek ten goede. Tenslotte werd medegedeeld dat deze maand een filmavond gegeven wordt met bijen- en natuurfilms. Het aantal dodelijke ongevallen in on ze gemeente houdt helaas de laatste ja ren ongeveer gelijke tred met het aan tal maanden dat een jaar heeft. Nau welijks is de derde maand verstreken of wij moeten melding maken van het derde ongeluk in onze gemeente met dodelijke afloop. Gistermiddag kwam de 60-jarige heer N. A. M. ten Ham uit Utrecht met zijn personenauto uit Amersfoort. Bij het binnenrijden van Soesterberg begon zijn auto volgens ooggetuigen te slin geren. De wagen kwam aan de linker kant van de Amersfoortsestraat tegen een boom terecht. Snel toegeschoten voorbijgangers, die de bestuurder hulp wilden bieden, konden slechts consta teren dat hij dood was. Aangenomen mag worden dat de heer Ten Ham tijdens het rijden door een hartverlamming getroffen is, maar een medisch onderzoek zal dit nog moeten bevestigen. De Winkeliersvereniging Soest houdt op donderdag 5 april de jaarvergadering in De Gouden Ploeg. Er is bestuurs verkiezing want de heren M. J. Janssen en A. P. Hilhorst zijn aftredend. Zij stellen zich herkiebaar. De heren D. Waal en J. Verlinden hebben voor hun bestuursfunctie bedankt. Door het be stuur zijn de heren F. Verpoort en A. Wittebol candidaat gesteld. Tijdens de vergadering zal de subsidie voor de V.V.V. ter sprake komen. Het bestuur adviseert 150,te geven.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1