FUGERS RIJWIELEN R0YALIR0YALIR0YAL KANONNEN AAN HET MEER VAN GALILEE. MATRASSEN TON BEUKEN VENEMA Falcon Regenkleding LEDIKANTEI TON BEUKEN R* VAN 31MAART Ia Soest voor dertig jaar. Krabbels van Knelis. P" T/M 30 JUNI B* W Ook U kunt winnaar van morgen zijn. VIERDE BLAD Positie en taak van de V.V.V. Woninginrichting Jaarvergadering van Crescendo. Woninginrichting Programma Mixed Hockey Club Soest. wij willen, de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken half-zware half-zware half-zware V oetbalprogramma. Politie telefoon 4444 en 4445 De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties houdt zich deze week voor de zoveelste maal bezig met een Syrisch- Israëlisch grensincident. Afgaande op de ervaringen mag men aannemen, dat de zaak zal eindigen met een milde re solutie, waarin op beide partijen een beroep wordt gedaan, hun geschillen met vreedzame middelen te regelen, In feite wordt daarmede natuurlijk niets opgelost. Men kan nu al voorspellen, dat over enige weken, of hoogstens maanden, Israëlis en Syriërs elkaar weer in de haren zullen vliegen. De incidenten spelen zich zonder uit zondering af aan Israëls grens met Syrië in de omgeving van het Meer van Galilee. Dit meer ligt geheel bin nen Israëlisch grondgebied. Maar op sommige plaatsen aan de oostkust is het territorium van Israël slechts een paar meter breed. Daarboven rijzen de bergen op, die tot Syrië behoren. Syrische vissers passeren herhaaldeijk de grens om onder bescherming van het op de rotsen opgestelde Syrische geschut op het meer hun werk te doen. Israëlische vissersboten, die zich in hun omgeving wagen, worden bescho ten. Verboden water. Enkele weken geleden brachten de Is raëlis met land-, lucht-, en strijdkrach ten een zware slag toe aan de Syri sche bolwerken in de bergen. Dertig Syriërs werden daarbij gedood. Het is dit incident, dat op het ogenblik door de Veiligheidsraad wordt behandeld. In nauw verband met de serie inciden ten, die reeds meer dan een jaar ge leden begon, staat de vastbeslotenheid van de Arabische staten om Israël te verhinderen, gebruik te maken van het water van de Jordaan, die door het Meer van Galilee loopt, voor irriga- tiedoeleinden. Dit zou een zegen zijn voor het nu dorre gebied van de Negeb- woestijn, maar de Arabieren wensen niet, dat Israël zich economisch nog sterker maakt. Afschrikken of terugschrikken Aan de andere kant is de groeiende vrees voor Israël voor de militair steeds machtiger wordende Arabische staten, die blijven dreigen, Israël van de kaart te zullen vegen, geen rust verwek kende factor. De Israëlis geloven klaar blijkelijk, dat zij de Arabieren, wan neer zij maar snel en hard op elke pro vocatie reageren, tot een andere hou ding kunnen dwingen. In zo'n situatie kunnen slappe resolu ties van de Veiligheidsraad inderdaad geen soelaas brengen. Wat er gebeuren moet is ditde Arabieren moeten er van worden overtuigd, dat de staat Israël er is en er zal blijven. Tegelijk daarmee dienen, op een heel wat po sitievere wijze dan in het verleden werd gebruikt, vredesonderhandelingen op gang worden gebracht. Dat is geen zaak voor Israëlis en Ara bieren alleen, maar voor de gehele wereld. EMEMOo^ KERKSTRAAT 3-5 Vraag ons om inlichtingen. TELEFOON 2030 VAN DE SOESTEB COUBANT VAN VRIJDAG 6 APRIL 1962. Toerisme bestond reeds in de Romeinse tijd, maar toen was het geen genoegen. Ei waren grote risico's aan verbonden en de afstanden waren groot. Gelei delijk aan kwam er verbetering in het transportwezen en toen dan ook in 1839 de eerste spoorlijn van Amster dam naar Haarlem werd geopend, nam de ontwikkeling van reisverkeer enorm toe. De Algemeen Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer ontstond in 1916. Zij vormt het overkoepelend lichaam van meer dan 300 plaatselijke V.V.V.'s, waarin de proviciale vereni gingen de tussenschakel vormen. In sommige provincies werken tevens nog streek-V.V.V.'s, ontstaan door locale behoeften en aardrijkskundige ligging. De doelstelling van het werk van de A.N.V.V. zijn in de volgende bewoor dingen vastgelegd 1. Het bevorderen van het vreemde lingenverkeer in eigen land. Soesterbergsestraat 51A - Tel. 2180 Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor dames en heren. Nieuwste modellen in Eg. linnen. Tweed, Gabardine, Nylon F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 2. Het brengen van buitenlandse toeris ten naar Nederland door het maken van propaganda in het buitenland. De A.N.V.V., Prov. V.V.V. en plaatse lijke V.V.V.'s komen eens per jaar in een congres bijeen om te bespreken wat er alzo omgaat in het V.V.V.-we- zen. Dit jaar zal het congres in mei te Arnhem worden gehouden. De taak van een plaatselijke V.V.V. omvat Het voeren van propaganda door o.a. het naar voren brengen van de aantrek kelijkheden van de plaats. V.V.V. Soest heeft voor het a.s. sei zoen een vouwblad „Eemland-Vakan- tieland" uitgegeven, in samenwerking met V.V.V. Amersfoort, Bunschoten- Spakenburg en Baarn. (een streek- V.V.V.) en tevens financieel gesteund door de provinciale V.V.V. Utrecht. Dit vouwblad ziet er aantrekkelijk uit. De buitenkant in tweekleurendruk is voorzien van een plattegrond van bo vengenoemde plaatsen en de binnen zijde bevat behalve 'n korte tekst eni ge mooie foto's van Eemland. De op laag omvat een aantal met Nederland se, Engelse, Franse en Duitse tekst. De verspreiding naar alle V.V.V.'s en vele reisbureaus is geschied. Mocht U in teresse hebben Een bezoekje aan het V.V.V.-kantoor en U krijgt een exem plaar. Geheel los van het V.V.V.-werk, maar er toch nauw aan verwant is de uit gave van een vouwblad in blauw-wit door de Stichting Soester Natuurbad. Weet U wel, dat het een van de mooiste natuurbaden in Europa geworden is Iets om eens echt trots op te zijn. Daar zullen 3, 4 en 5 augustus de Nationale Zwem-kampioenschappen worden ge houden. Dit is werkelijk 'n evenement, waar veel propagandawaarde van uit zal gaan Van heinde en ver komen ge gadigden en belangstellenden. De leden van zwem-verenigingen, die deze 3 dagen komen, worden bij de le den van de zwemvereniging „De Duin kikkers" ondergebracht, maar er zijn velen, die eerst degelijk .willen trainen en een week of langer logies zoeken. Voor deze groep zal V.V.V. Soest de onderbrenging verzorgen. Zij kan dit echter niet volbrengen zonder uw daadwerkelijke hulp. Het hoeft natuurlijk geen betoog, dat wij hier spreken van betalende logé's (pensiongasten). Kunt U gasten herber gen, wilt U zich dan in verbinding stel len met het V.V.V-kantoor, tel. 2886. Het kantoor is geopend van 9-5 uur, ook zaterdags. De eerste aanvragen zijn reeds bin nen en behandeld. Door onderlinge sa menwerking en een hartelijk ontvangst kan in augustus gezegd worden „Er is in Soest iets groots verricht Woensdagavond is in het Ludgardisge- bouw de jaarvergadering van de r.k. gymnastiekvereniging „Crescendo" on der voorzitterschap van de heer M. Smit gehouden. De geestelijk adviseur, kapelaan Ten Barge was hierbij aan wezig. Uit het jaarverslag van de heer N. L, Pouw bleek dat de vereniging thans ruim 400 leden heeft. De drumband vierde het afgelopen jaar het eerste lustrum en op 9 juli werd de openlucht- uitvoering gehouden. Met de vereniging Laetitia uit Soesterberg werd een sportuitwisseling gehouden. Enige weken geleden werden de onder linge kampioenschappen gehouden. Red Alexander werd kampioen van de ju niores en mej. Th. Dorrestein van de seniores. Het financieel overzicht wees uit dat 1 er een batig saldo is, maar dit is slechts mogelijk door de leden en zaalsubsi die welke de gemeente verleent. Mevr. E. de Wit, mevr. E. Plekkepoel en de heer A. Valk werden tot be stuurslid herkozen. Als opvolger van de heer B. Sukel werd de heer F. Eng- berink tot bestuurslid en secretaris ge kozen. Hij gaf de verzekering dat hij zal trachten zijn werk zo goed moge lijk te doen. m 1 Soesterbergsestraat 51A - Tel. 2180 Met trots vermeldde de voorzitter dat 4 jongens van de vereniging uitgeko zen zijn om deel te nemen aan de cen trale training in Utrecht. Hieruit blijkt dat niet alleen de kwantiteit bij Cres cendo goed is maar ook de kwaliteit. Op 15 april zullen 12 jongens en meis jes naar Utrecht gaan voor het afleg gen van vaardigheidsproeven. Er zal een driekamp gehouden worden waar aan Wilskracht uit Utrecht, Actief uit Baarn en Crescendo zullen deelnemen. De wedstrijden worden in Utrecht ge houden. Als er genoeg belangstelling is zullen leden van Crescendo ook deelnemen aan gradenwedstrijden welke in Utrecht Amersfoort 5Dames 4, 11 uur. Laren 4Dames 3, 11 uur. Dames 1S.C.H.C. 2, 12.30 uur. Heren 2Voordaan 3, 2 uur. Er wordt wel eens minder prettig geschreven over de jeugd van tegen woordig, alsof die slechter zou zijn dan de jeugd van vroeger, maar dertig jaar geleden werden twee knaapjes van 10 aangehouden omdat zij van enige stra ten alle lampen kapot gegooid hadden. Een onguur mannetje drong in' de nacht sanatorium Zonnegloren binnen. Hij kwam op de slaapkamer van een der zusters. Zij werd wakker en begon tc gillen. Nü zou zo'n inbreker di rect aan het wurgen slaan, maar deze onbekende was een heer. Hij probeer de de zuster met vriendelijke woorden tot stilte te manen en klom het raam uit toen het niets hielp en het meisje maar bleef gillen. Dappere mannen j doorzochten direct het bos om de onver- [laat te pakken te krijgen, maar zij had den geen succes. Er was dertig jaar geleden wel geen Pacifistisch Socialistische Partij, maar er waren wel mensen die iets tegen be- wapening hadden omdat ze zich niet konden voorstellen dat er ooit weer oor log zou komen. In Soest en omgeving werden 550 handtekeningen verzameld, bestemd voor een petitionement waar in geageerd werd tegen het vlootplan van minister Deckers. In dit petitio nement werd duidelijk gemaakt waar om deze honderden tekenden 1. Omdat wij niet geloven dat de ont wapening der wereld ooit een feit zal worden indien er geen volken zijn die de moed hebben om door nationale ontwapening de ban van achterdocht, vrees en bewapening te breken. Hier in heeft Nederland, het land van Hugo de Groot, voor te gaan. 2. Omdat wij niet geloven dat een tot de tanden bewapende wereld bij mach te zal zijn de oorlog op een afstand te houden. Zij zal integendeel oorlog ver oorzaken en deze zal een einde maken aan alles wat het Christendom op aar de tracht te verwezenlijken. 3 Omdat wij niet geloven dat een volk, hetwelk de oorlogspractijken jiiet af zweert, maar op de oude weg van be- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie ken snappe waor- om sommige dinge nie magge in 'n vrie laand as da van ongs. Hek me daor in de kraant eleeze datter twaolf minse in de bak terecht ekomme binne omdazze zaote te gokke. En wat veur minse 't waore wieve. En wat veur wieve. D'r .waster eentje bie die was zeuven- entachentug jaor. Zuk lache. Opoe die zitte gokke. 't Ouwe mins kon d'r sente veul beter an d'r begraofenis besteeje as zitte te verdobbele. Daor het ut ouwe mins vast over zitte piekere toeng ze in de kast zat, waor ze noeng wel weer uut zal weeze. Maor waorom mag die opoe nie gokke en waorom ken ze daorveur twee jaor de bak indraoje. Das toch groote flau wekul. Astie opoe noeng gokke wil dan mot opoe dat eiges weete, waant opoe ken allenug maor d'r eige sente kwiet rao- ke. Twee jaor de bak in veur gokke. Wil le wullie wedde dattie snotjonges uut Baorn, die die Soesder jonge vermoord hebbe nie veul meer kriege. Hoe haole die manne van de justitie ut dan in d'r kop om opoe twee jaor cp te sluute omdazze d'r sente an de goktaofel zitte verknoeije. Opoe zal zeige, mak messchien. En opoe het daor- ok nogges groot geliek in. D'r was 'n pestoor erreges in ongs laand en die gong us bekieke watte minse gegeeve hadde veur de kollekte. Laot er noeng 'n man of 'n wief weeze die tienduuzend gulde gaf. Das nie mis. K'zou ut ok wel geeve ak ut had, maor ik vin ut toch maor meraokel. Slel je veur datter noeng 'n rechter was die kon zeige, die man of dat wief heb tienduuzend gulde zo maor uuttegeeve en daorom twee jaor de bak in. Da ken netuurlek nie, maor noeng het opoe d'r sente zo maor uuttegeeve ant speule en opoe ken twee jaor de bak indraoje. En dat ken ze nie as ze heule daoge in de kroeg zit te haange en maor slokkies zit te neeme en nog meer sente vertuureluurt as bie 't gok ke. Ik zie ut al beure dat opoe zo dron- ke as 'n gieter naor huus ebrach mot worre en alsmaor zitte bleire van „We gaon nog nie naor huus" of „Ach was ik maor bie moeder tuus ebleeve". Das toch veul arreger en dan krieg ze gin twee jaor. Maor ik blief d'rbie dak nie ken snappe waorom opoe nie gokke mag, waant ut kost alleenug maor d'r eige sente, en nie die van Jan of Piet of Klaos of van ming. Ik het trouwes gin sente, alleenug maor schuld. Zondag. S.E.C. 2Rapititas 2, 12 uur, S.E.C. 3—H.V.C. 4, 12 uur. A.P.W.C. 2S.E.C. 4, 12 uur. Actif 1B.D.C. 1, 2.30 uur. B.D.C. 4A.P.W.C. 5, 12 uur. B.D.C. 6—K.V.V.A. 5, 2.30 uur. A'foortse Boys 4B.D.C, 7, 12 uur. Zaterdag. Stroe 1V.V.Z. 1, 4 uur. W.A.S. 2—V.V.Z. 3, 4 uur. Hees 2Rubo 3, 4 uur. S.E.C. AC.J.V.V. A, 4 uur. S.E.C. C—H.V.C. D, 4 uur. C.J.V.V. B—B.D.C. B, 2.45 uur. B.D.C. CSpakenburg B, 4 uur B.D.C. bK.V.V.A. b, 4 uur. H.V.C. gB.D.C. d, 2.45 uur. B.D.C. c—C.J.V.V. c, 2.45 uur. B.D.C. eeQuick ee, 2.45 uur. Pupillen. H.V.C. 1—S.E.C. 1, 2 uur. S.E.C. 2—C.J.V.V. 2, 2 uur. A'foortse Boys 2S.E.C. 3, 2 uur, Amsvorde 1B.D.C. 1, 2 uur. B.D.C. 2Amsvorde 2, 2 uur. B.D.C. 3—K.V.V.A. 3, 2 uur. gehouden worden. In de nazomer zal weer deelgenomen worden aan de pro- 1 pagandamars door onze gemeente. De voorzitter sprak de wens uit dat alle verenigingen ditmaal meer het ac- 1 cent zullen leggen op de propaganda dan op het wedstrijdelement. In december viert de vereniging het dertigjarig bestaan. In januari of fe-1 bruari 1963 zal een jubileumuitvoering gegeven worden waarvoor de medewer- king van alle leden nodig is. Getracht zal worden een kracht aan te trekken die gymnastiekles kan geven in Soest-Zuid, omdat de heer Hoogber gen geen tijd heeft voor deze nieuwe taak. De voorzitter dankte de heer Hoogbergen - die niet aanwezig was - voor de wijze waarop hij de belangen van de vereniging behartigt. De heer Cammenga heeft wegens ge zondheidsredenen moeten bedanken als instructeur van de drumband. De heer Ten Hoedt van P.V.O. volgt hem op. De voorzitter wenste de heer Cammen ga een spoedig en volledig herstel toe en dankte tenslotte zijn medebestuurs leden voor de wijze waarop in het af gelopen jaar samengewerkt was. wapening voortgaat, een christelijke na tie genoemd mag worden. 4. Omdat wij geloven dat oorlogsbe drijf, de voorbereiding daartoe, en de oefening daarin thans meer dan ooit hoon en verachting moet heten van al les wat Christus bedoelt. 5. Omdat wij geloven dat aan Christus de overwinning is, daar Hij alleen staat in de kracht van God. 6. Omdat wij geloven dat Hij ons roept in deze tijd om met al wat in ons is te protesteren tegen aanmaak van oor logstuig, bestemd voor het misdadigste bedrijf dat op aarde kan worden ver richt. Het streven van deze mensen was zeer prijzenswaardig, maar veel heeft het helaas niet geholpen en ruim tien jaar later ging schout bij nacht Karei Door man ten onder met een deel van de vloot, waartegen 550 mensen in Soest en omgeving geprotesteerd hadden. „Men lacht, men brult, men giert" stond er in een advertentie die aankon digde dat het Hollands Toneel uit Am sterdam naar Soest zou komen om het stuk „Toffe Jans" op te voeren. Een juffrouw stond in een winkel in de Burgemeester Grothestraat. Haar fiets stond voor een raam en zij zag dat een jongen het rijwiel meenam. Ze rende naar buiten en gilde luid keels „Houdt de diefEnige mannen vonden dit het sein om een felle sprint te ondernemen en zij toonden zich snel ler dan de jeugdige dief, die dan ook in zijn kraag gegrepen werd. Hij werd door de politie naar zijn ouders in Hilversum gebracht en papa zal onge twijfeld de roede gehanteerd hebben. „Toffe Jans" kwam, zag en over won. En er viel heel wat te overwin nen, want ze moest haar geliefde Leen- dert uit de kast halen. Deze brave borst had niets gedaan, maar slechte lieden hadden hem valselijk beschuldigd om zijn meisje het hof te kunnen maken. Toffe Jans heeft dit echter door en zeer tof slaat ze de lieden enige tan den uit de mond. Als Leendert ten slotte van alle blaam gezuiverd uit het gevang komt ligt er een aardige duit voor hem klaar en daarmee begint hij een fabriek nadat hij met zijn toffe verloofde in de huwelijksboot gestapt is. Voor het zover is moet er echter nog flink geknokt worden, want Leen dert vindt dat de mensen die hem ge vangenisstraf bezorgd hebben flink af getuigd dienen te worden. De grote illusionist en heksenmees ter Bellachini kondigde aan dat hij naar Soest zou komen om hier de meest wonderlijke dingen uit te spo ken. Ondermeer zou hij twaalf mensen uit het publiek laten verdwijnen. Dat Bellachini inderdaad een heksenmees ter van formaat was blijkt wel uit het feit dat hij voor Prins Hendrik opge treden was en dat de ex-keizer van Duitsland hem in Doorn zijn kunsten had laten vertonen. „Huldiging van Peter" stond er bo ven een kort bericht en iedereen wist dat deze Peter alleen maar Peter v. d. Breemer kon zijn, die gehuldigd zou worden omdat hij 35 jaar raadslid was. Ne zou het een beetje vreemd zijn als boven een bericht huldiging van Klaas of Willem of Arie gezet zou worden, maar toen kon dat nog wel.

Soester Courant | 1962 | | pagina 13