'J^e' OM DOOR EEN RINGETJE TE HALEN ZWITSAL WOONWAGENKAMP SOEST - AMERSFOORT. MOEDER WORDEN... Ook voor uw belichte films. v. Weedestr. 72 Soestdijk - tel. 2792 Dorpspl. 10a - Seesterberg - teh S87 S m Voor geslaagde Trouw en Kinderreportage's Grond- en Gewas- onderzoek. TWEEDE BLAD Firma VAN DE WIJNGAART Will Adank, een particuliere maat schappelijk werkster van 't woonwagen kamp Soest-Amersfoort, is een jonge energieke vrouw. We zitten gezellig rond 't kacheltje in 't stenen gebouw en on der het genot van een kopje koffie wil het gesprek wel vlotten. Eerst veel tegenstrijd. „Waarom solliciteerde u juist hier informeren we. „Och, ik had drie jaar gewerkt bij de Stichting Bijzondere Sociale Zorg en Maartschappelijk Buurtwerk en ik wil de wel eens iets totaal anders. Ten tweede had ik over dit werk al meer gehoord en er ook wel wat van gezien. Het leek mij wel". ,,En hoe ging het toen u hier kwam vragen we verder. gemeenschap vragen we. „Och, dat is eigenlijk alles op sociaal maatschappelijk gebied. Om te begin nen hebben we hier diverse clubs, zo wel op het gebied van sport, als op dat van recreatieve arbeid, toneel enz. De kinderen worden hier regelmatig be ziggehouden, voor de dames zijn er kookcursussen. Verder kunnen ze bij mij voor alles en nog wat terecht. Ik help met het invullen van belasting formulieren, kinderbijslag, arbeidsbe middeling, kortom alle huishoudelijke en maatschappelijke problemen. Heeft er een moeilijkheden met de politie, dan bemoei ik mij er eventueel ook mee. Bovendien is er hier een kampaalmoe zenier en een toezichthoudend ambte naar van de gemeente, met wie ik ten nauwste samenwerk". Onder leiding van juffrouw Adank volgen de kinderen een cursus knutselen. „Nu eerst was het niet zo gemakkelijk. I Mijn voorganger was namelijk een man en toen de mensen hier een jonge vrouw zagen verschijnen, toen kwam er meteen oppositie, hoofdzakelijk van de mannelijke kant. Het is ook begrij pelijk, want deze mannen laten zich uiteraard niet graag door een vrouw iets vertellen. Maar ik heb er maar het beste van gemaakt. Het is voor een groot deel een kwestie van tact. Als je laat merken, dat je niet voor een klein geruchtje vervaard bent en dat je be reid bent voor hun belangen op te ko men, och dan is het leed snel geleden." Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter-, opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. in fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE M Wij kijken eens door het venster naar buiten en zien de woonwagens rij aan rij staan. Kinderen spelen rond en de vrouwen doen hun werk, precies zoals de gewone huisvrouw, straatje en stoep worden geschrobt. Eén van de grootste. „Het woonwagenkamp Soest-Amersfoort behoort tot een der grootste kampen in Nederland. Er staan hier zo'n ne gentig wagens, waarvan een gedeelte permanent of in elk geval langdurig. Ei zijn verschillende categorieën onder deze woonwagenbewoners. Daar zijn de mensen die zelf in een wagen geboren zijn en uiteraard ook in wagens gaan wonen en er zijn mensen die door de woningnood gedreven hun heil in 'n wa gen zochten. Het merkwaardige is, dat de geboren woonwagenbewoner geen huis wil hebben, ook al zou je het Andere zeden. „Doordat deze mensen in zekere zin buiten de normale maatschappij staan, hcuden ze er ook totaal andere normen op na en die moet je respecteren. Zo komt het bijvoorbeeld voor, dat een huwelijk wordt gesloten buiten de wet om. Wij zouden zeggen, dat die men sen met elkaar „hokken", maar voor hen is dit een zuiver huwelijk. Wan neer twee mensen iets voor elkaar voe len, dan verdwijnen ze voor een poos je. Komen ze dan terug, dan zijn ze volgens de ongeschreven kampwet ge trouwd, gaan samen in een wagen wo nen en stichten een gezin. Natuurlijk is dit niet altijd het geval, want er zijn er ook die voor de wet en zelfs voor de kerk trouwen, maar zoiets als ik u noemde, is hier gewoon en niemand zal die mensen er op aan kijken. De kinderen zijn de oogapels van de ouders. Ik zou willen zeggen ze wor den nog meer verwend dan andere kinderen. Er is dan ook niemand, die het moet wagen iets tegen de kinde ren te ondernemen. Het gevolg hier van is soms dat de leraren moeilijk heden krijgen met de ouders. In zo'n geval bemiddel ik ook weer. Je kunt natuurlijk in dit werk voor de gekste dingen komen te staan, maar dat is toch ook wel een van de aantrekkelijke kanten er van". Elke soort papier en alle maten. in klassiek gladde en fantasie modellen Van Weedestraat 8 Tel. 2458 hem aanbieden. De anderen wel, maar door het leven in zo'n kleine besloten gemeenschap zoals hier, gaan de kin- sen erg aan elkaar hangen, in weerwil van de meningsverschillen, die er na tuurlijk wel eens zijn. Wanneer ze hui zen zouden kunnen krijgen, dan wil len ze toch als het even kan bij elkaar blijven, dus bij elkaar in de buurt. Voor de kinderen is hier een speciale kampschool, waarin, door het betrek kelijk kleine aantal kinderen, vrij indi vidueel les wordt gegeven. Er is nau welijks sprake van bepaalde klassen. Aan de school is ook een kleuterschool verbonden". „Wat is nu precies uw taak in deze Burgem. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 Feesten en „handel". ,,In veel gevallen moet je improviseren en dat lijkt mij wel. Regelmatig geven we hier feestjes, want elke gelegen heid wordt daartoe aangegrepen. Dan wordt er gedanst en wordt er gemusi ceerd, voorgedragen en wat al niet meer. Voor zover dat mogelijk is help ik daarbij. Vooral de ouderen zijn dikwijls ver standig. Zo was ik van plan deze week v/eer een dansfeest te geven, maar en kelen kwamen bij mij en zeiden „Juf doe het niet, stel het uit, want er zijn er een paar die „mot" hebben en dan heb je kans, dat het hele feest in het water valt". Natuurlijk luister ik daar-, naar en volg hun raad op. Jongeren die belust waren op zo'n feestje, mop peren dan wel en zeggen dat de oude ren op die manier proberen de dans- feestjes te saboteren. Maar ik weet wel beter. Je kunt de herrie beter voor komen, want als er eenmaal ruzie komt dan zijn de gemoederen niet zo snel bedaard. Wat het werk betreft, 's winters zijn er velen die niet werken, of in een fa briek gaan staan, maar 's zomers, dan willen ze vrijwel allemaal ,,de handel" in. Dan hebben ze handgeld nodig om een handeltje te beginnen en dat levert wel eens moeilijkheden op. Dan moe ten er voorschotten worden gegeven od de kinderbijslag en dergelijke. Ze proberen in de zomer zoveel mogelijk Philips zakradio kleuren Dat zijn alle Philips artikelen die wij in onze zaak verkopen. Door onze hechte samenwerking met Philips kunnen wij er de groots mogelijke zorg aan besteden. Komt u eens kijken naar onze uitgebreide collecties Philips portable, kleine radio en televisie. Het is beslist de moeite waard Philips kleine radio Leuke ronde afstem schaal, f 83,-. Philips superontvanger met 43 cm beeldbuis f 725, —p-* PHmPS te verdienen, zodat ze in de koude win ter niet de straat op hoeven met de handel. Dat lukt natuulijk niet altijd en zo is de winter de minst prettige tijd. Maar gelukkig voor de kampbe woners. En voor mij is het de drukste tijd. Maar gelukkig komt er steeds weer een zomer Juffrouw Adank blijft optimistisch en het is haar duidelijk aan te zien, dat deze jonge sportieve vrouw hier een plaats heeft naar haar hart. Burgem. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 Dinsdagavond heeft de heer G. J. Nij- hoff van het bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek te Ooster beek voor de leden van de J.B.T.B. Soest in restaurant Zonneheuvel ge sproken over dit onderzoek. Voorziter W. van Roomen verwelkomde in zijn openingswoord in het bijzonder de geestelijk adviseur pastoor Lommer- se en deelde mee dat deze bijeenkomst de laatste van het seizoen 1961-1962 was. Hij vestigde de aandacht op de verdiepingsavond welke op vrijdag 6 april gehouden wordt en deelde mee dat er een verzoek binnengekomen was van het stichtingsbestuur van De Paar denkamp met een ruitergroep mede werking te willen verlenen aan de of ficiële opening van het rusthuis voor paarden op zaterdag 14 april. Getracht zal worden aan dit verzoek te voldoen. In de zomermaanden zal weer gevoet bald worden er staat 'n bromfietsrit op het programma en in juli wordt weer begonnen met de gymnastiek. De heer Nijhoff wees op de revolutie die het gebruik van kunstmest in de agrarische wereld teweeg bracht. Deze kunsmest bleek een zegen voor de mensheid omdat men hiermee de pro ductie gelijke tred met de bevolkings aanwas kon doen houden. Hoe belang rijk dit is blijkt wel uit de toestand 1 in de landen die wij tot het onderont wikkelde gebied rekenen. Met kunstmest kan men veel goed doen maar ook schade aanrichten en deze schade kan beperkt worden door on derzoek van de grond. In 1927 werd het eerste bedrijfslaboratorium in ons land opgericht en prof. J. Hudig uit Wageningen was de initiatiefnemer. Thans zijn er laboratioria in Ooster- beek, Groningen, Geldrop en Goes. In het eerste jaar werden slechts enige duizenden grondmonsters genomen, thans 200.000 per jaar. Het gehele land is voor dit doel in rayons verdeeld en 160 monsternemers zijn in deze rayons werkzaam. Grondonderzoek is het belangrijkste onderdeel van de taak die het labora- toriumpersoneel heeft, maar er worden ook gewas-, blad-, bloed-, urine-, haar- en watermonsters genomen. Bij het grondonderzoek komt het er- od aan ervoor te zorgen dat een even tueel verstoorde juiste verhouding van mineralen hersteld wordt, want slechts een juiste verhouding van deze mine rale elementen stelt de boer in staat een goed gewas te leveren en ervan verzekerd te zijn dat zijn vee gezond zal blijven. Van groot belang zijn de onderzoe kingen ondermeer om de beruchte kop- ziekte bij het vee te bestrijden. In ve le gevallen is deze ziekte een gevolg van het feit dat er op de bedrijven meer vee komt. Dat betekent meer mest en gier en daardoor meer stikstof en kali in het gras, terwijl het magne siumgehalte niet toeneemt. Door deze onevenwichtigheid ontstaat de kopziekte tenzij tijdig maatregelen genomen worden door het bijvoeren var. magnesium of pulp. In hoofdzaak worden de grond monsters onderzocht op kalk, humus, fosfaat, kali, magnesium en zonodig VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 6 APRIL 1962. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 83 SOEST TELEFOON 20B4 KOOP EN VERKOOP Taxaties Hypotheken - Assurantiën - Expertise op het gehalte koolzure kalk, klei of zand. Verder zijn aanvullende onder zoeken op sporenelementen zoals koper, kobalt, borium enz. mogelijk. Het on derzoek geschiedt zeer grondig en daar om worden alle vier de laboratoria in geschakeld, terwijl men ook vaak mee het buitenland uitwisselt. Door dit grondonderzoek is men in de laboratoria in staat bemestingsadvie zen te geven die voor de landbouw en de veeteelt van het grootste belang zijn. Wanneer zich moeilijkheden bij de ge zondheidstoestand van het rundvee voordoen dan gaat men over tot bloed-, urine- en haaronderzoek, welke naast liet grond- en gewasonderzoek voor aanwijzingen kunnen zorgen, die kun nen leiden tot verbetering. Smds 1957 verricht het bedrijfslabo ratorium ook onderzoek op levende wezens in de grond, namelijk aal tjes. Bij dit onderzoek wordt het aan tal schadelijke aaltjes geteld en aan de hand van de gevonden soorten krijgt de boer of tuinder een advies op welke wijze hij deze diertjes, waarvan er 100.000 op een kilo grond kunnen voor komen, bestrijden kan. De vier bedrijfslaboratorla in ons land zijn van groot belang voor de land bouw, de veeteelt en de tuinbouw en een machtig middel in de strijd tegen veeziekten. Hoe belangrijk deze strijd is blijkt wel uit het feit dat ondanks alle middelen die men kent om de kop ziekte tegen te gaan in 1961 8000 die ren aan kopziekte stierven. Dat was een schadepost van 10.000.000, Nadat de heer Nijhoff enige vragen be antwoord had werden er dia's getoond en films gedraaid.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5