Nieuw leven voor Tanger. Een schattig pakje. DERDE BLAD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool VOOR AL LFW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. Nederlands Motet- en Madrigaalkoor. Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Zakenkring zorgt voor openlucht- voorstellingen. De zakenlieden van Tanger herin neren zich de 18e april 1960 met af schuw. Toen werden de vrijhaven rechten van die Marokkaanse stad in getrokken. Tanger, eens het dorado van diegenen, die snel geld wilden verdienen, begon te sukkelen en zelfs de meest gewiekste deskundigen van het vreemdelingenverkeer vonden het steeds moeilijker toeristen aan te trekken. Het „gouden tijdperk" scheen voor Gibraltars tegenpool op het Afri kaanse continent definitief voorbij te zijn. Sinds januari van dit jaar ziet men in Tanger weer wat hoopvollere ge zichten. Aanleiding daartoe is de schepping van een nieuwe vrijhaven zone. Ze is niet bepaald groot, maar het betekent in elk geval een begin. Voor sommigen was Tanger een aards paradijs, voor anderen een zon depoel. Het kwam er maar op aan, welk standpunt men innam. Over winnaars in de discussie bleven de „moralisten". In 1956 werd de Interna tionale zone van Tanger bij de Marok kaanse staat ingelijfd. Het begon met de afbraak van de vrijhandelsrechten, die uiteindelijk in 1960 helemaal wa ren verdwenen. Evenwel, het had aan waarschuwin gen niet ontbroken. Men zei, dat Tan ger leeft en sterft met zijn vrijhaven, rnaar de Marokkaanse nationalisten hielden er een andere mening op na, De toestanden in Tanger, zo meenden zij. waren een vooruitstrevende natie Gezicht op Tanger's „kleine haven". Op do achtergrond verheffen zich de moderne woon- en zakenblokken, die tijdens de „goudgraverstijd" als padde stoelen uit de grond schoten. zei, dat de nationale waardigheid een zeer schone zaak was, maar dat men daarbij niet het praktische denken moet vergeten. Zo kwam het, dat de jonge koning Hassan II besloot in Tanger weer een vrijhavenzone in te richten. Om de na tionalisten niet al te zeer te verbitteren begon hij erg voorzichtig en beperkte di privileges tot een klein deel van de op zichzelf niet grote haven. In elk geval, het begin was er. Met wie men in deze lagen in Tanger ook spreekt men hoort overal, dat het daarbij niet zal blijven. Hassan II, die de vreugde des le vens helemaal niet afwijst, verraste onlangs de wereld bovendien met het besluit tijdens de zomer de zetel van de regering naar Tanger te verleggen. Voor de toeristen, wier doel Zuid- Spanje is, zal het slechts een muize- sprong naar de Marokkaanse „zomer residentiezijn. Velen van hen zul len de verleiding niet kunnen weer staan. den tijden ze eindigden met het ver dwijnen van de vrijhandelsrechten. De Grande Socco trekt de vreemde lingen als een magneet aan. Hij tovert hen een vreemde wereld voor, waar van zij menigmaal gedroomd hebben. De autobussen, die door de straten hobbelen, zouden overal elders reeds lang op de schroothoop terecht zijn ge komen. Verkocht wordt op deze markt alles wat onder omstandigheden be langstellenden kan trekken. Ten ge rieve van de vreemdelingen hebben de handelaars zich rijkelijk van souve- niers voorzien. De Kasbah van Tanger is sinds ja ren geen „verboden wijk" meer. De tijden, dat toeristen zich alleen met 'n onveilig gevoel in de nauwe straat jes waagden, zijn voorbij. Er was een maal een periode, dat men voor zijn leven moest vrezen, als men dit uit stapje waagde tegenwoordig is daar bij hoogsten de portefeuille het slacht offer. „Dat waren nog eens tijden", zei Ah- med en glimlachte in gedachten ver zonken. Daarna trok hij zijn schouders op „Ik geloof, dat ze nooit terugko men". De tijden, waarvan hij sprak, waren die, waarin men in Tanger per jaar niet meer belasting betaalde als ergens anders iemand in dezelfde peri ode aan fooien uitgaf. VAN DE SOESTEK COURANT VAN VRIJDAG 6 APRIL 1962. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Als in oude tijden vormt de pottebak- sler potten en schalen uit leem met de hand. onwaardig. Zelfs in de havenstad zelf waren veel mensen, die de aansluiting en zijn gevolgen begroetten. De katterigheid bleef niet uit. Het internationale kapitaal ging op de vlucht, de stad verwaarloosde. De tij den van het gemakkelijk verdiende geld waren aldra nog slechts een her innering. Jaloers keken de zakenlieden •van Tanger over de Straat van Gibral- 1ar. In de Britse kolonie aan de zuid westpunt van Europa klopte het leven, ontmoetten elkaar de mannen, die vroeger hun geld in Tanger belegd en uitgegeven hadden. De Marokkaanse regering besloot tot hulpmaatregelen. De haven van Tan ger moest uitgebreid worden. Maar wie wilde Jiem gebruiken, als nauwe lijks 20 km ervan verwijderd Gibral tar met zijn liberale douanerechten lokte Onassis wilde in Tanger een speel bank bouwen, maar hij zag ervan af, omdat de restricties, die hem opgelegd werden hem niet bevielen. De vreem delingenstroom werd steeds dunner, want ook het eens zo beroemde nacht leven was nog slechts een herinnering. „Vervelen kan men zich ook wel er gens anders", meenden de toeristen. Vorige zomer kwam de Marokkaan se regering op een gedachte, waarvan ze redding zag zij bood de Ver. Naties Tanger als nieuwe zetel aan. Daar de V.N. toch al aan chronisch geldgebrek lijdt en de verhuizing minstens 75 mil joen dollar gekost zou hebben, werd het aanbod onder dankzegging afge wimpeld. Intussen ging het met de eens zo bloeiende stad steeds verder bergaf waarts. Er kwam een moment, waarop menigeen ten zuiden van Gibraltar Sinds enkele weken stijgen de prij zen van huizen in Tanger weer. Het aantal borden met opschrift „woning te huur*' vermindert langzaam. De stemming in de stad is een mengsel van hoop en sceptisme. De Boulevard Mohammed V, de voor naamste winkelstraat in het moderne deel van de stad. Tanger geweest, waarbij alleen de winkels van Spaanse eigenaars onge- schonden bleven. Voor Spanje werd weer een plaats aan de tafel inge ruimd, zelfs een gelijkberechtigde. Stond destijds de politiek op de voor grond, uiteindelijk ging het om het zakendoen. Na het einde van de Twee- i ae Wereldoorlog was Tanger het voor- i naamste steunpunt van diegenen ge-1 worden, die als „meelevende" zaken lieden de warenbehoefte van West- Europa dachten te bevredigen. In de regel beperkten zij zich daarbij op winstgevende handelsgoederen als si garetten, nylonkousen, anti-biotica en optische instrumenten. Daarnaast ver achten zij natuurlijk ook niet de han del in goud en verdovende middelen. In de vrijhaven werd vrijwel nooit ge vraagd wat een schip geladen had. Tanger werd destijds een draaischijf van het internationale handelsverkeer voorzover het zich aan de andere zijde van de „officiële" handel bewoog. Dat alles voltrok zich volkomen legaal. Hoge kunstvaardigheid behoort tot de vervaardiging van het fijne Maroquin- werk. Op de kolenmarkt. Op de achtergrond, onder palmen, de Anglicaanse kerk. Gesticht werd de stad Tanger door de Phoeniciërs. Op hen volgden de Grieken, Carthagers, Romeinen, Van dalen en Arabieren, later de Portuge zen, de Britten en de Marokkanen. Toen de Spanjaarden en Fransen in Marokko vaste voet kregen, kon den zij het niet eens worden, wie de baas over Tanger zou zijn. Daar ze geen oorlog er om wilden voeren, on derhandelden zij erover. In 1912 had den zij eindelijk een oplossing gevon den de internationalisering. Daarmee was ook Engeland, dat er eveneens bij geïnteresseerd was, het eens. Van toen af aan werd de stad ge meenschappelijk door Spanje, Frank rijk en Engeland bestuurd. 16 jaar la ter kreeg ook Italië nog een plaats in de „club". De Spanjaarden beviel de oplossing niet erg. Zij hadden de stad veel lie ver in hun protectoraat Marokko in gelijfd. Daartoe kregen zij pas in 1940 gelegenheid en wel om de reden, dat Spanje de enige macht was, die niet aan de Tweede Wereldoorlog deelnam. Haar viel dienovereenkomstig de op dracht toe om een overslaan van het internationale conflict naar de stad te verhinderen. Italië verloor zijn medebestuursrecht na zijn nederlaag. Enkele maanden la ter zag ook Spanje zich door zijn hou ding tijdens de oorlog uit de „club" gedrongen. Eerst in 1952 gingen de grote mogendheden weer om de groe ne tafel zitten. Aanleiding daartoe wa ren de nationalistische opstanden in EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenboffstraat 64 Telefoon 2551 Als men ergens ook van het „smokke laarsparadijs Tanger" sprak, in de stad zelf hoorde men dat begrip nooit. Tijdens de Korea-crisis vloeide uit alle delen van Europa het gevluchte kapitaal naar Tanger. Geen internatio naal bekende bank kon het zich des tijds veroorloven, geen filiaal in die slad te hebben. Tanger beleefde gou- „En hoe was het toen dan met de wapensmokkel?" Ahmed schudt zich als iemand, die een naar woord hoort. „Please dat was immers helemaal le gaal." „Mooi, maar hoe stond 't met de slavenhandel Had men niet vaak gehoord dat Tanger een centrum van die duistere zaken was?" Ahmed glimlacht. „Ik heb daarmee nooit iets te maken gehad", zegt hij, „ik weet hoe U als Europeanen daarover denkt, maar U moet niet vergeten, dat ande re landen ook andere zeden hebben. Men heeft men verteld, dat bij U voet ballers „verkocht" worden. Is het ver schil eigenlijk wel zo groot Het had weinig zin Ahmed het ver schil duidelijk te maken, want hij ziet de dingen uit zijn gezichtshoek. Toen de geld- en goudstroom zaken lui van allerlei soort als een magneet aantrok, schoten in de stad nachtclubs als paddenstoelen uit de grond. Soms werden er zeer twijfelachtige attrac ties geboden. Men verdiende goed en wilde van het leven genieten, Ir. 1956 begon de klok terug te lopen van het ene uiterste naar het ande re, van de metropool van het „dolce vita" naar de bescheiden provincie stad. Thans echter begint Tanger een middenweg te zoeken. Het wil niet ver velend zijn, maar ook geen ergernis het wil weer de aansluiting aan het verleden vinden om verder te kunnen leven. Aan de zwemvereniging De Duinkik kers werd de garantie gegeven dat een eventueel tekort na de nationale zwem- kampioenschappen, welke in augustus in het vernieuwde natuurbad gehouden zullen worden, tot een bedrag van 2000,door de Zakenkring gedekt zal worden. De gemeente is ook voor 2000^garant. Het ligt niet in de bedoeling van de Soester Zakenkring het Soester open luchttheater te gaan exploiteren, maar de komende voorstellingen worden ge organiseerd om anderen in de gelegen heid te stellen tot een gezonde exploita tie te komen. Mogelijk ziet de V.V.V, hierin iets. Er is besloten een evenementenfonds te stichten. Aan dit fonds zal ieder lid een bedrag afstaan. De Zakenkring heeft nog meer plannen. Er zal een campagne begonnen worden waarmee men wil trachten meer Soes ter werknemers in eigen gemeente te laten werken, Er wordt wel eens ge suggereerd dat Soesters liever op an dere plaatsen zouden werken omdat ze daar meer zouden kunnen verdie nen, maar er werken ook heel veel niet Soesters In onze gemeente, dus aan het verdienen ligt het blijkbaar niet. Niet alleen met advertenties maar ook door het verspreiden van folders zal gewezen worden op het feit dat de Soester ingezetene veel beter in Soest kan werken. Ondermeer omdat hij dan geen tijd met reizen verliest. Door omstandigheden genoodzaakt nai'n Lex Karsemeijer maandag j.1. afscheid van het Ned. Motet- en Madrigaalkoor. Het koor heeft onder zijn voortreffe lijke leiding grote hoogtepunten be- reikt. 1 De voorlopige leiding is thans over genomen door de heer Carel Laöut te Baarn en de verwachtingen zijn dat het Ned. Motot- en Madrigaalkoor een nieuwe succesrijke periode tegemoet gaat. De repetitie's zullen voortaan op dins dag gehouden worden. Steenboffstraat 64 Telefoon 2561 De „Grande Socco", de grote markt van Tanger, waarop letterlijk alles te koop is. Op de achtergrond de minaret van Sidi Bouabid. LIMONADES enz. Steenboffstraat 64 Telefoon 2551 De Soester Zakenkring heeft tijdens de ledenvergadering, welke in 't Zwaan- je te Soesterberg onder voorzitterschap van de heer A. C. Hoegen Dijkhoff ge houden is, het besluit genomen garant te zijn voor eventuele tekorten van drie voorstellingen, welke onder auspi ciën van de Zakenkring en in samen werking met de V.V.V.-Soest in het openluchttheater gegeven zullen wor den. De V.V.V. zal voor drie kinder voorstellingen zorgen. Op 3 juni komt de bekende Dutch Swing College Band uit Zwitserland terug, op 6 juni zal een concert in het openluchttheater gegeven worden en kort daarna vertrekt de band naar Fin land. Op 5 juli zal het uitstekende Tsjechi sche dansensemble Sluk in Soest optre den en het ligt in de bedoeling het to neelgezelschap Ensemble het stuk „Om Nausikaa" te laten spelen op 17 augus tus. Hierin spelen Magda Janssens, Sigrid Koetze en Johan Boskamp mee. Deze drie avonden zullen ongeveer 6000,kosten en uiteraard is het de bedoeling te trachten dit grote bedrag aan entreegelden terug te krijgen. Voor 15 mei zal men passepartouts voor de drie voorstellingen kunnen kopen voor slechts 4,75 per stuk wanneer men werknemer is in een bedrijf dat bij de Soester Zakenkring aangesloten is en 5,75 voor anderen. Na 15 mei .worden deze prijzen met 3 kwartjes verhoogd. Het vorig jaar heeft de Soester Zaken kring voor een alleraardigste toneel voorstelling in het openluchttheater ge zorgd en dit jaar is reeds op andere wijze getoond dat de Soester zaken lieden iets voor de Soester gemeenschap over hebben en willen meewerken aan het verkrijgen van een „gezond woon klimaat" in onze mooie gemeente. Als bloemen in het voorjaar bot de nieuwe mode uit. We zien het in Frank rijk, Italië, Duitsland, kortom overal lanceren de couturiers hun nieuwe col lecties, die tezamen de mode vormen, volgens welke de Europese vrouw dit seizoen gekleed zal gaan. In Duisland weet men ook wat mode maken is en zo zien we dit jaar bij voorbeeld de „Chanel-Stijl", die een op vallende positie inneemt in de huidige Duitse mode. Deze stijl is herkenbaar aan een kort recht jasje met biesjes of met een rand boordsel afgezet. Het model op onze illustratie behoort tot deze categorie. Het is een schattig, elegant pakje. Het is vervaardigd uit zuiver wollen grijze Vigoureux, terwijl het jasje met een donkere bies werd afgezet, een bies die we ook op de zak ken van het jasje zien. Het model heeft een rechte rok en heeft opzij kleine insteekzakken. De witte blouse is vervaardigd van een fijne, dunne wollen stof, gesierd met een witte roos en van de rok geschei den door een zwarte lakceintuur met gesp. Het ligt in de verwachting dat de „Chanel-stijl" ook in ons land een suc ces zal zijn, omdat we hier te maken hebben met eenvoudige kleding van elegante stijl, die bijzonder goed draag baar is voor iedereen.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9