Het bestuur van de gemeente. HET 000 GERICHT OP IE POLITIE. Concerten in tle Oude Kerk. Bouw i au kerk. Gemeenteavond Ned. Protestantenbond. T empo-resultaten. Geslaagd. Goede uitvoering van Animato. S.Y.Y .-V olleybal. Plamien voor be j aarden woningen en etagewoningen. S.E.C.-nieuws. Subsidie Soester Schaakclub. De Vriendschap. DINSDAG 10 APRIL 1962. 41e JAARGANG no. 29. SOESTER «OURANT Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 IX J. v. d. Arend. De heer J. v. d. Arend, fractievoorzitter van de Anti-Revolutionairen en de pro testants-christelijke combinatie, is ruim 25 jaar Soester ingezetene. In 1936 kwam hij op de Stationsweg wonen. Hrpts ■procuratiehouder bij een bouw- materialenhandel. Voor zijn komst naar Soest woonde de heer v. d. Arend in Amersfoort waar hij voor de Arja. de Anti-Revolutionaire Jongerenactie, ijverde. De A.R.-jeugd hielp in de verkiezings tijd met het verspreiden van propagan- dalectuur, het aanbrengen van affiches en het kalken op straten en muren, iets wat toen nog mocht en waaraan de heer v. d. Arend met genoegen deelnam om dat hij zich al op jeugdige leeftijd voor politiek interesseerde. Hij las veel over politiek, maar schreef er ook over want hij was enige tijd verslaggever van het weekblad de A.R.-Post. Graag woonde hij avonden bij waarop gedebatteerd werd. Direct na zijn komst naar Soest werd de heer v. d. Arend lid van de A.R.- kiesvereniging, waarmee hij als lid van de Arja reeds contact kreeg. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1939 kwam hij als nummer 4 op de A.R.-lijst en hij werd gekozen. Lang duurde dit raadslidmaatschap niet, want de bezetter vond dat de ge meenten ook wel zonder een raad be stuurd konden worden. In de oorlog hadden de leden van de Soester A.R.- kiesvereniging wel contact met elkaar, maar van enige aktiviteit was nauwe lijks sprake. Kort na de bevrijding kozen vijf ver trouwensmannen de mensen waaruit de nood-gemeenteraad samengesteld zou worden. De heer v. d. Arend wenste geen deel uit te maken van deze raad omdat het hoofdbestuur van de Anti-Revolutio naire Partij het advies gegeven had geen medewerking te verlenen aan de ze wijze van samenstellen van de raad daar deze manier van handelen weinig met democratie te maken nad. Er kwa men echter wel A.R.-leden in deze noodraad omdat het slechts een ad vies van het hoofdbestuur was. Bij de eerste na-oorlogse verkiezingen in 1946 kwamen de Soester Anti-Revo lutionairen met een eigen lijst uit. De heren Beekman, Ooms, Dorrestein en v. d. Arend werden gekozen. De heer Beekman werd fractievoorzitter en de heer v. d. Arend werd tot wethouder gekozen. Hij bleef dit tot 1958. Het was voor de Anti-Revolutionairen in Soest spijtig dat de V.V.D. van twee op vijf zetels kwam en deel wilde heb ben aan het dagelijks bestuur van de gemeente. De protestants-christelijke fractie had een zetel verloren en dr D. J. P. Oranje werd tot wethouder ge kozen. Do: heer v. d. Arend vond dit een lo gische konsekwentie van de keuze der kiezers. Er is geijverd voor het benoe men van een vierde wethouder, zodat alle fracties in het college van B. en W. vertegenwoordigd zouden zijn, maar hiervan is nog steeds niets gekomen. In 1958 werd de heer v. d. Arend frac- j tievoorzitter van de Anti-Revolutio nairen als opvolger van de heer Schaafsma uit Soesterberg, die zijn raadszetel beschikbaar stelde. Tevens werd hij fractievoorzitter van de pro testants-christelijke formatie in de raad. Voor de verkiezingen van 1958 had den de Anti-Revolutionairen, de Chris- telijk-Historischen en de Staatkundig Gereformeerde Partij één lijst. Voor de verkiezingen welke op 30 mei gehouden zullen worden komt de S.G.P. met een eigen lijst uit, terwijl de A.R. en C.H.U. samengaan. Het is waarschijnlijk dat de eerste vijf kandidaten van deze lijst gekozen zullen worden. Het zijn1. J. v. d. Arend, 2. Mevr. G. Muurling, 3. L. J. Dijkstra, 4. J. W. D. Berkel- bach van der Sprenkel, 5. C. Verheus. Mevr. Muurling en dokter Berkelbach van der Sprenkel zijn lid van de C.H.U. Het feit dat een protestants-christelijke wethouder plaats moest maken voor 'n V.V.D.-wethouder is voor de A.R.P. en de C.H.U. geen reden geweest een oppositie te voeren die veel weg had van het dwars zetten van de voet als dat maar even mogelijk was. Als er oppositie was dan was deze loyaal. De heer v. d, Arend stelt het bijzonder op prijs dat in Soest de samenwerking tussen A.R.P. en C.H.U. zo uitstekend is. Op landelijk niveau verwijten de leden van de C.H.U. de Anti-Revolutionairen wel eens starheid en omgekeerd, treft de C.H.U. wel eens het verwijt dat ze soms zo weinig principieel handelen. Van starheid zal men de Soester Anti- Revolutionairen in de raad naar de mening van de heer v. d. Arend niet kunnen betichten. Wel stellen zij er steeds prijs op te handelen naar de Heilige Schrift en de beginselen van de Anti-Revolutionaire Partij, die hun anker in de historie hebben. Starre raadsleden zouden zeker geen mede werking verlenen aan het verschaffen van gelden voor voetbalverenigingen die op zondag spelen. De heer v. d. Arend ziet met vertrou wen de komende gemeenteraadsverkie zingen tegemoet. Zij zullen de pro testants-christelijke niet genoeg winst brengen voor een zesde zetel, maar naar de mening van de fractievoorzitter ook geen verlies waarmee een zetel ge moeid zal zijn. En dit acht de heer v. d. Arend al een bevredigend resultaat. Miljoenen televisiekijkers hebben vori ge week op hun scherm de samenzang gezien en gehoord, welke in de Oude Kerk verzorgd werd door de zangver enigingen uit Hoorn, gedirigeerd door Meindert Boekei, met aan het orgel de cantor-organist Maarten W. Kooy. i Geringer in aantal waren zij die kwa men luisteren naar de Mattheus Passion van Heinrich Schütz, uitgevoerd onder auspiciën van de Centrale Hervormde Jeugdraad te Utrecht. De Utrechtse Jongerencantorij zong on der leiding van Freek Houtkoop, terwijl ds D. van Keulen, Gert Hendriksen, Ti- ne van Kaalte en Ine Kooy solistische medewerking verleenden. Het is een bijzonder mooi concert ge worden. Ds D. van Keulen, predikant te Oldenhove, zong een opmerkelijke evan gelisten-partij en zijn stem bleek voor I dit genre bijzonder geschikt. De liturgie van deze uitvoering werd verzorgd door ds H. Roest. Freek Houtkoop toonde zich een voor treffelijk dirigent, die de twintig koor leden tot goede prestaties bracht. Gert Hendriksen bracht een gave Christus- partij met een enkel schoonheidsfoutje dat men hem graag vergaf. Ook 'n kleine ontsporing bij de kleine partijen van alt en sopraan zal het publiek mild beoor deeld hebben, want de uitvoering als ge heel was bijzonder fraai. Voor velen was het opmerkelijk dat instrumentale begeleiding ontbrak. Dat maakte de taak voor dirigent, koor en solisten zeker niet gemakkelijker, maar zij hebben zich van deze taak op voor treffelijke wijze gekweten. De Hervormd Gereformeerde Evange- lisatievereniging heeft het voornemen een kerk te laten bouwen tussen de Dalweg en de Talmalaan. Aan het ge meentebestuur is gevraagd een subsi die van 25 °/o op de geraamde bouw kosten te verlenen. Deze kosten worden op 150.000,geraamd. Omdat de regering in 1961 een wets ontwerp heeft gemaakt dat beoogt voor kerkenbouw 25 rijkssubsidie te ver lenen adviseert het college van B. en W. de raad afwijzend op dit verzoek te beschikken omdat het niet de bedoe ling is dat provincie of gemeente naast deze rijkssubsidie een aanvullende sub sidie verleent. Het was een waardige afsluiting van de serie gemeenteavonden van dit seizoen. Velen hebben zeer geboeid de prachtige voordracht van de heer Tob de Bordes gevolgd. Begonnen werd met de monoloog van ds Ouwehand „De Verloren Zoon", uit de bundel „Weerzien van Heiligen". De verloren zoon vertelt over zijn le venservaringen. Hoe anders richt zich zijn levensweg, hoe diep wordt zijn armoede, onmisbare voorwaarde om de onvervreembare rijkdom te vinden. Als een appèl tot allen klonken de laat ste woorden „Besta ik, of ben ik al leen maar uitgevonden. Of besta ik toch en bent u soms ik of ben ik soms u. Hoe dit zij, GOd is in ieder geval uw Vader". In het verhaal „Het schreiende kind" van Marianne Philips volgden wij de jonge Talmudgeleerde zoekend naar de knapste leermeester bij hem zal hij het hoogste en waardevolste van 't le ven vinden. Deze toekomstige rabbi leert op zijn zwerftocht, dat het beste tot de mens komt als hij zijn liefde en zorg geeft aan het zwakke en hulpe loze. Het schreiende kind wordt ge koesterd in de liefde die Christus ons van Gods wege heeft geschonken. Na de pauze was het de monoloog „Blijf bij ons Heer" van Henri Quille- min, die ons adembenemend deed luis teren naar het relaas van de soldaat, die een vriend verslag uitbrengt van alles wat hij meemaakte tijdens de ge- vangenname en veroordeling van Je zus van Nazareth. Eigenlijk wil hij er niet over spreken, maar hij kan niet anders, het is te diep in zijn hart inge brand. Zo was het ook bij de aanwezigen. Christus wordt steeds weer gekruisigd daar waar egoisme en liefdeloosheid heersen. Maar vanuit deze duisternis roept God ons altijd weer tot Zijn eeuwig Licht. De tourafdeling van Tempo heeft onder zeer ongunstige weersomstandigheden deelgenomen aan de tourrit „Rond de Lange Jan", een tocht van 60 km. Met 11 deelnemers won Tempo de groeps- prijs. Olympia uit Amsterdam werd tweede met 9 rijders. De renners van Tempo namen in Amersfoort deel aan de laatste rit van de interclubontmoetingen tussen leden van Tempo, Pedaalridders, de Adelaar en de vereniging Amersfoort. Bij de amateurs werd het Tempolid W. Schaef- fer zesde, bij de nieuwelingen werd J. Speets negende en T. Zeedijk tiende. R. de Zoete werd vierde bij de A- aspiranten en Harry Visser zesde. Bij de veteranen bezette G. Visser de vier de plaats. In het eindklassement bezet te Gerrit Ruttenberg bij de amateurs de derde plaats, bij de A-aspiranten werd De Zoete zesde en Visser zeven de. Van Instituut Houwers, Vondellaan 51, Baarn, behaalde de volgende leerlin gen het Uniepraktij kdiploma Machineschrijvende dames P. Ak kerman, L. Klomp, E. v. d. Meijden, J. C. de Ruiter, M. Chr. A. Stalenhoef, A. M. Verwoerd en de heren W. v. Oest en J. v. Stempvoort. Stenografie Nederlands de dames G. M. v. d. Brink en D. P. v. Schaik. Stenografie Duits N. C. M. v. Ditshui- zen en M. B. v. Kwawegen. Zaterdagavond heeft de Akkordeonver- eniging Animato een uitvoering gegeven in het St. Josephgebouw onder leiding van de heer B. Pot en alle aanwezigen hebben kunnen constateren dat de groep geoefenden uitstekend musiceert. De heer H. G. Schotmeijer, voorzitter van de vereniging, sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst ondanks het slechte weer. Deze jaarlijkse avond voor leden en donateurs is een prettige tradi tie aan het worden. De heer Scholtmeijer dankte de toneelvereniging Kerkebuurt voor het feit dat zij aan deze avond me dewerking wilde verlenen. Ook bracht hij dank aan de familie Van der Linden, die steeds oefenruimte beschikbaar stelt. Deze ruimte is groot genoeg om nog een aantal akkordeonisten te kunnen aantrekken. In vlot tempo bracht Animato hierna het muzikale deel van het programma. Ach tereenvolgens de Animato-mars, een se lectie uit Der Vogelhandier, een tango, „De fanfare speelt", „Le Crognon" met een uitstekende bassolo, „Mit fliegenden Fahnen" van R. v. d. Broek, die ook de componist van de Animatomars is, Straussklanken, Sonnenfunken, Balalika Souvenir en tenslotte een pittige mili taire mars. De heer Scholtmeijer dankte de diri gent en overhandigde hem een bedrag in enveloppe als blijk van waardering voor het vele werk dat hij voor de vereniging verricht. Voor het aanschaffen van een basak- kordeon werd in de pauze een verloting gehouden. Onder regie van de heer F. Roelofsen werd de bijzonder aardige klucht „De Jas" opgevoerd. Mevr. P. v. d. Rou wendaal, mevr, M. v. Suydam, mej. H. v. d. Brink, mej. J. Roelofsen en mevr. M. Dekker, B. v. d. Pol, K. Hilhorst, H. v. d. Baan en tweemaal P. Hagen brachten dit kolderverhaal van de man die zijn oude jas niet kwijt kon raken op vlotte en voortreffelijke wijze. De heer Scholtmeijer bood de dames bloe men aan en het bestuur van De Kerke buurt kreeg een bedrag voor de kas. De avond werd besloten met dansen. The Rhythm Rascals onder leiding van J. Lagemaat verzorgden de dansmuziek. De twee laatste competitiewedstrijden brachten voor de rood-witten niet het aantal punten, dat nodig was om de competitie met succes te beëindigen. Weliswaar wist het eerste herenteam met 3-0 te winnen van het Baarnse B.G. S.V.. maar het tweede herenteam verspeelde de voor haar belangrijke wedstrijd tegen Spirit 3 met dezelfde cij fers, waardoor het de volgende week 'n beslissingswedstrijd zal moeten spelen om uit te maken wie eventueel voor de gradatie in aanmerking komt. Het eerste herenteam won haar eerste set tegen het Baarnse team met 15-11. In de 2e set hadden onze plaatsgeno ten telkens een kleine achterstand, maar uiteindelijk wisten zij ook deze set toch met 15-12 in hun voordeel te beslissen. De derde set bracht een grote 15-2 winst, zodat uiteindelijk toch nog een gunstige eindklassering bereikt is. Het tweede herenteam toonde zich in zijn wedstrijd tegen de derde Spirit- uitgave niet van haar beste zijde. Door zwak serveren en weinig soepel spel maakten zij het hun tegenstanders met moeilijk en verloren zij in drie sets met resp. 15-11, 15-7 en 15-12. Door deze onnodige nederlaag is een beslissings wedstrijd nodig om uit te maken wie definitief voor de onderste plaats in aan merking komt. Het college van B. en W. acht het wen selijk dat op een terrein aan de Thor- beckestraat 4 bejaardenwoningen in twee woonlagen worden gebouwd en dat op een terrein aan de prof. Lorentzlaan te Soesterberg 50 etagewoningen gebouwd zullen worden. Aan de heer H. J. Schneider, architect te Soest, is verzocht een globale prijs opgave in te dienen voor het maken van een voorlopig en definitief ontwerp plan voor de bouw van deze woningen. De prijsopgave voor een definitief ont werp voor beide complexen bedraagt 4400.Daar de woningen op grond van de woningwet zullen worden ge bouwd is het noodzakelijk dat de plan- Het schijnt hoe langer hoe meer de ge woonte te worden dat de politie de schuld krijgt van alle mogelijke din gen, als het maar even mogelijk is. Een agent in Den Haag, die in opdracht gebruik maakte van een sabel en mis schien de man is die een jongen zo'n ongelukkige steek gaf dat hij stierf, moest zich met handen en voeten te gen de justitie verzetten om niet in het gevang te komen waarin de jongens i thuishoren tegen wie hij optrad. I Nu is het weer mis in Spakenburg. Donderdagavond hield een agent een dronken man aan, die per fiets over de weg zwalkte. Hij nam hem mee naar het bureau, maar kwam zonder de ar restant aan omdat deze de benen nam. Spoedig wist men echter wie deze dron ken vluchteling was en de volgende morgen werd hij van zijn werk ge haald en naar het bureau gebracht. Er werd proces-verbaal opgemaakt en niet ten onrechte, want 't was niet de eer ste maal dat de man dronken langs de straat slingerde. Hij had al eens twee weken wegens dronkenschap in gevan genschap gezeten. Na het opmaken van het proces-verbaal mocht hij vertrekken. Hij ging naar huis en hing zich op. Dat is natuurlijk heel tragisch, maar het is onzinnig de politie te verwijten dat de man niet goed aangepakt is. Had men misschien een dozijn psycho logen en psychiaters moeten laten ko men om dit gezelschap eerst te laten uitmaken .wat er gezegd moest worden. Er wordt beweerd dat de politie ge dreigd heeft dat hij weer in de cel te recht zou komen als hij niet ophield met drinken. Mag het misschien En er wordt ook beweerd dat de politie de man naar zijn werk terug had moeten brengen omdat zij hem daar vandaan gehaald had. Dan zou hij tussen zijn collega's niet de gelegenheid gehad hebben zelfmoord te plegen. Welja, ook nog service verlenen aan een man die zich aan zijn arrestatie ont trokken heeft. Het is te hopen dat de officier van jus titie al die praatjes naast zich neerlegt. KANTMAN. nen zo spoedig mogelijk gereed zijn. Het college van B. en W. stelt de raad dan ook voor een crediet van 4400, te verlenen voor het maken van een de finitief plan. Op maandag 16 april zal de achtste en laatste ronde gespeeld worden in het S.E.C.-klaverjastournooi om de O. L. Zimmermann-beker. De heer D. H. Tu- enter heeft thans de leiding met 600 punten voorsprong op de heren H See- zink en T. J. Huizinga, dus mag men verwachten dat de heer Tuenter de beker zal winnen. Op 5 en 12 augustus zal S.E.C. deelne men aan het tournooi om de zilveren Mauvepomp, welk tournooi in Laren ge houden zal worden. S.E.C. heeft deze wisselprijs het vorig jaar gewonnen Reeds enige jaren organiseert de Soes ter Schaakclub rond Hemelvaartsdag 'n schaaktournooi. De kosten van dit tour nooi zijn hoger dan de Soester Schaak club financieel kan dragen. Het bestuur van de club heeft het gemeentebestuur dan ook verzocht een subsidie te willen verlenen. Het college van B. en W. acht het van belang dat dit soort evene menten georganiseerd worden en stelt de raad voor een subsidie van 100 voor dit tournooi te verlenen. Op de ledenvergadering van de ver eniging van postduivenhouders, De Vriendschap, werden de heren G. Su- kel, J. Wijnands en W. Altenaar tot leden van de inkorfcommissie benoemd, In de klokcommissie werden de heren G. Sukel, J. Huurdeman en E. G. v. Daat- selaar gekozen. De jubileumcommissie bestaat thans uit 2 leden, de heren J. C. Kamerbeek en C. P. Jak. Zij zullen zelf enige andere leden voor deze com missie kiezen en met hen de viering van het 25-jarig bestaan voorbereiden. Op 15 april houden de duiven de eer ste africhtvlucht en op 5 mei wordt de eerste wedvlucht gehouden.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1