ZUID WEST-AFPIK A f lil®» mm ie titanic Hoe zal het worden in Firma 0. wan de Po! B. ENGEL 50 MM IELI1EN TWEEDE BLAD TM£ubeL-HtekJ&L Gemeenteraads vergadering. In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT O Loodgieters- werkzaamheden. UW SUCCES es ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijsehool 1500 DODEN. Firma VAN DE WIJNGAART Vóór 1 mei 1962 moet volgens besluit van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties een commissie gevormd worden die de opdracht heeft verkie- I zmgen in Zuidwest-Afrika voor te be- I reiden. Ze zullen de eerste stap tot on- I afhankelijkheid van die voormalige I Duitse kolonie zijn. I De Zuidafrikaanse regering, die sedert I 1920 Zuidwest-Afrika als mandaat be- I stuurt, ontzegt de V.N. het recht tot I deze stap. Sinds het einde van de Vol- I kenbond, zo argumeneert Pretoria, is I de vroegere kolonie een deel van de I Zuidafrikaanse Unie, die intussen een I republiek geworden is. Mijnwerker van de stam der Ovambos. I De tegenstellingen tussen beide op- K vattingen zijn zo groot, dat er weinig I kansen bestaan ze te overbruggen. De Portugese zeevaarder Diego Cam I onderzocht als eerste de Zuidwestafri- I kaanse kust, maar die bood niets wat hem aanleiding kon geven haar voor I zijn land in bezit te nemen. De eerste Europeaan, die zich verder het binnen- land inwaagde, heette Jacobus Coetse en was een farmer uit de Kaapprovin cie. Ook hem heeft de geschiedenis vrijwel vergeten. De Bosjesmannen waren de eerste inboorlingen die in deze streken woon den. Op hen volgden de Hottentotten, veel later de Bantoes en daarna de He- reros en de Ovambos. Het aantal oor logen, dat tussen de inboorlingen werd uitgevochten, zou vele bladzijden vul len. In het jaar 1883 begon de Duitse regering zich voor Zuidwest-Afrika te interesseren. Een jaar later werd het gebied, dat ongeveer driemaal zo groot I is als de Bondsrepubliek, Duitse kolo- 1 nie. In het begin lag haar ontsluiting I in handen van de Duitse koloniale Ver. I voor Zuidwest-Afrika, die echter in 1889 in financiële moeilijkheden ge raakte, zodat de Rijksregering de er fenis overnam. Er volgden oorlogen der inlandse stammen onder elkaar en tegen hen. Na aanvankelijke tegenslagen ontstond tr vrede in het land. In het jaar 1915 f marcheerden Zuidafrikaanse troepen [Windhoek binnen. De Duitse heer- I schappij over Zuidwest-Afrika was daarmee de facto beëindigd. Vijf jaar later droeg de Volkenbond aan de Zuidafrikaners het mandaat over de bezitting over. De Ver. Naties beves tigden na het einde van de Tweede Wereldoorlog deze beslissing, echter met de betrekking, dat Pretoria de Zuidwestafrikanen de weg naar de on afhankelijkheid zou effenen. De neiging daartoe werd bij de Zuid afrikaners in de loop der jaren steeds geringer. Dat lag niet alleen aan de steeds nauwer wordende economische vervlechting, als wel aan de apartheids politiek. Zuid-Afrika voelt zich het bolwerk van het blanke ras in het Zwarte Werelddeel. Van de rond 575000 bewoners van Zuidwest-Afrika zijn slechts 74000 blanken. Hoe vrije ver kiezingen onder zulke omstandigheden zouden aflopen, laat zich gemakkelijk begrijpen. Daar kwam bovendien nog bij, dat de kleurlingen van Zuidwest-Afrika het hoogstens over één ding eens zijn, nl. dat zij het einde van de blanke heerschappij wensen. Op het ogenblik dat dit doel bereikt is, zeggen de Afri kaners, moet het tot toestanden als in de Kongo leiden, waar de oude stam- veten weer opvlamden, voordat de laatste raketten van het vuurwek in verband met de onafhankelijkheids feesten waren opgebrand. Een nieuwe crisishaard aan zijn noordgrens wenst de Zuidafrikaanse Republiek belist niet en daarom is ze niet bereid de wens van de Ver. Na ties in te willigen. Zelfs het feit, dat het besluit tot instelling van de com missie ter voorbereiding der verkie zingen met slechts één stem tegen Portugal en vier onthoudingen werd genomen, kon Pretoria niet van haar ingeslagen koers afbrengen. Momenteel is Zuidwest-Afrika nog een oase van rust en vrede. Diamant en ertsvoorraden, de landbouw en het fokken van Karakoelschapen, die de begeerde Persianer vellen leveren, heb ben voor een soliede economisch funda ment gezorgdniet alleen voor de blanken. De zwarte nationalisten, die naar de onafhankelijkheid streven, zijn ei minder in geïnteresseerd dat voor hun aanhangers de levensstandaard behouden blijft. Het gaat hun meer om de macht. Op lange termijn bezien vecht Zuid- Afrika in zijn mandaatsgebied op een verloren post, want het koloniale tijd perk loopt onverbiddelijk ten einde. Wat er echter eens uit Zuidwest- Afrika zal worden, als dit gebied on afhankelijk wordt, weet tot nu toe nie mand. Windhoek is, als men gewone maat staven aanlegt, nauwelijks meer dan een provinciestadje. Het heeft niet veel meer dan 25.000 inwoners. Onge veer de helft er van zijn blanken, de ovrigen Afrikaners en kleuringen. Een groot percentage der blanken is In een haven aan de Walvisbaai wordt vismeel voor de export naar Europa verladen. van Duitse afkomst. Windhoek heeft de laatste jaren de bouwkoorts leren kennen. Overal scho ten nieuwe bouwwerken ten dele zelfs hoogbouw uit de grond. Het nieuwe postkantoor zou evengoed door een architect ontworpen kunnen zijn, die gewoonlijk warenhuizen of over heidsgebouwen op onze breedtegraad ontwerpt. Men heeft een hele tijd nodig, alvo rens men aan het „klimaat" van Wind hoek gewend is. Op het eerste gezicht ziet men slechts de moderne, vooruit strevende stad. Daarna ontdekt men in de straten het koloniale verleden. En tenslotte ontmoet men overal de grote zwarte Herero vrouwen in hun ouder wets aandoende kleding. In Windhoek heeft de apartheid reeds lang zijn intrede gedaan. De rassen scheiding wordt in deze stad niet min der streng gehandhaafd als in Pretoria of Johannesburg. F. A. Kuyper, gelegen aan het Oude Grachtje. f. C. van Rouwendaal, gelegen aan de Koninginnelaan. g. Mevr. M. Waal-Steur, gelegen aan de Koninginnelaan. h. G. H. v. d. Broek, gelegen aan de Nieuweweg. i. W. Groenesteijn gelegen aan de Noor- derweg. j. P. A. van den Dijssel, gelegen aan de Kerkstraat. k. C. N. Logtenstein en consorten, ge legen op de Eng aan de Soestereng- weg. 9. Voorstel tot huur van een perceel grond gelegen aan de Burg. Grothe- straat van de St. Hippolytus Stichting. 10. Voorstel tot wijziging van de ver huur van een perceel grond, gelegen aan de Nachtegaalweg aan de speel tuinvereniging 't Hart. 11. Voorstel tot ruiling van grond, ge legen nabij de Kostverlorenweg, met H. W. v. Asch. 12. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het vernieuwen van de versleten elektrische installa tie in het openbaar slachthuis. 13. Voorstel tot verhuur van grond ge legen aan de Sparrenlaan aan de Stichting Hopman Masselman Groep te Soest. 14. Voorstel tot huur van een gedeelte van een loods van W. Spijk. 15. Voorstel tot wijziging van a. het Algemeen Ambtenarenreglement, b de Uitkeringsverordening, c de Berzoldigingsverordening 1960. Alsmede een voorstel tot het verlenen van een voorschot op de algemene ge- differiëntieerde salarisverhoging per 1 januari 1962. 16. Voorstel tot verhuur van een per ceel grond aan de Middenlaan (Scha pendrift) aan P. J. Felis. 17. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het R.K. Schoolbestuur te Soesterberg voor diverse aanschaffingen en voorzienin- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 APRIL 1962. varing wel niet zo veel te betekenen zou hebben. Als enige ruimen van het schip beschadigd waren dan zouden de waterdichte schotten er wel voor zor gen dat het niet zou zinken. Zij verga ten echter dat de stuurman bij het na deren van de ijsberg het stuur gewend had. Hierdoor werd het mogelijk dat een deel van de berg onder water de bodem van het schip dusdanig open reet dat de waterdichte schoten de on dergang niet konden voorkomen. Op maandag 15 april stond in alle kran ten over de gehele wereld dat de Tita- nic op de Atlantische Oceaan ter hoog te van New Foundland in botsing ge komen was met een ijsberg. „Er zijn geen mensenlevens te betreuren", luid de de slotzin van dit bericht. Dat kwam van de directie van de White Star Line, eigenares van het schip. Geef uw hufs een nïeuw gezicht, via "Meubelcrediet." Een jaar crediet voor 5%1 voor het.Gooi De beschaving is tot in de inboorlingendorpen van Ovamboland doorgedrongen. Juist wordt een met olie aangedreven koelkast uitgepakt. De raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen woensdag 18 april, om 19.30 uur, ter afdoening van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen van de raadsvergadering d.d. 26 januari 1962. 2. Ingekomen stukken. 1. Schrijven d.d. 8 maart 1962 van J. II. M. Lubbers inzake de onteige ning van een gedeelte van het perceel sectie H, nr. 8159, gelegen aan de Mid delwijkstraat, met voorstel dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. 2. Schrijven d.d. 27 maart 1962 van J. in 't Hout om een vergunning voor afbraak van de woning Prof. Lorentz- laan 83 met voorstel dit schrijven in handen te stellen van B. en W. om advies. Het schrijven is reeds in be handeling genomen. 3. Brief d.d. 18 januari 1962 van D. 't Lam inzake de pacht van een perceel grond gelegen tussen de Bartolottilaan en de Maarschalkersteeg met voorstel de pacht m.i.v. 1 november 1962 niet op te zeggen. 4. Aanbieding overeenkomstig artikel 22 van de „Gemeenschappelijke Rege ling" met betrekking tot de Bescher ming Bevolking in de Kring Utrecht U.c. Doorn van de begroting 1962 met memorie van toelichting en de le wij ziging van die begroting met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot het verlenen van een subsidie van 100,aan de Soester Schaakclub. 4. Voorstel inzake een verzoek van de Hervormd Gereformeerde Evangeli satie Vereniging Soest om subsidie voor de bouw van een kerk. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het maken van plannen voor de bouw van vier be jaardenwoningen te Soest en plm. vijf tig étagewoningen te Soesterberg. 6. Voorstel tot het verlengen van de is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Een van de modernste nieuwe gebouwen in de hoofdstad Windhoek aan de Kaiserstrasse. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw ontruiraingstermijn van de onbewoon baar verklaarde woning Hartweg 7a. 7. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de stichting Engendaal- school voor het aanschaffen van leer- er. hulpmiddelen alsmede meubilair t.b.v. de v. d. Huchtschool voor u.l.o. 8. Voorstel tot aankoop van grond van a. Mevr. J. M. van Hall-Hendriks, ge legen nabij de Van Weedestraat. b. Erven D. van Roon, gelegen aan de Birkstraat. c. R. H. Wehman, gelegen aan de Birk straat. d. De Langeindsche Maten, gelegen na bij de Maatweg. e. Mevr. G. A. v. d. Berg-Kuyper en gen ten behoeve van de R.K. Kleuter school te Soesterberg. 18. Voorstel tot het oprichten van een openbare kleuterschool in de wijk Soester-Eng, alsmede tot het beschik baarstellen van een krediet voor een houten noodschool in deze wijk. 19. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het ontwerpen van een plan voor de bouw van een brandweergarage. 20. Voorstel tot het verstrekken van 'n renteloze geldlening voor de bouw van een troephuis aan de Stichting Verken ners en Welpen van de St. Michaëls- groep te Soesterberg. 21. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van a. de woning Amersfoortsestraat 13. b de woning le Weteringpad 7. 22. Voorstel tot onderhandse aanbeste ding van een en zestig woningwetwo ningen aan N.V. Bouwbedrijf Verweli- us en tot verhoging van het krediet voor de bouw van die woningen. 23. Voorstel tot onteigening van gron den, gefegen in het uitbreidingsplan Lazarusberg. 24. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aanleg van rij wiel- en voetpaden en een riolering in de Kerkstraat. 25. Voorstel tot ruiling van grond, ge legen nabij de Maatweg, met A. F. Kuyper. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Op 14 april 1912, zondagavond vijf voor half elf, zond de telegrafist van'n we reldberoemd schip n S.O.S-boodschap de wereld in, die aanvankelijk niemand verontrustte. „Op ijsberg gevaren, on middellijke hulp nodig", luidde deze boodschap en daarmee werd hulp ge vraagd voor de trotse Titanic, het gi gantische' schip waarover men drie jaar gebouwd had. Ruim 24 miljoen gulden had het schip gekost. Het was bijna 300 meter lang, 30 meter breed en 35 meter hoog. Het beschikte over de nieuwste snuf jes van die tijd en waterdichte schot ten zorgden ervoor dat het schip practiseh onzinkbaar was. Velen op het schip en velen in de hele wereld veronachtzaamden dit woordje „practiseh" en zij dachten dat deze aan- Aanvankelijk durfde men het niet aan mee te delen dat de ondergang van de Titanic de grootste scheepsramp uit de historie was en dat meer dan 1500 op varenden ondergegaan waren met het schip waarvan de directie van de maat schappij verkondigd had dat het niet kon zinken. Zoveel vertrouwen had men dat de maatschappij een lage ver zekering afsloot, want met een schip dat niet kan zinken loopt men niet zo heel veel risico. Het commando voor deze eerste reis van de oceaanreus werd in handen van de ervaren en bekwame kapitein E. J. Smith gelegd. Hij kreeg de op dracht van de laatste reis voor zijn pensionering een grandioze reis te ma ken en ervoor te zorgen dat de Titanic op zijn eerste reis de blauwe wimpel zou veroveren door sneller dan elk ander schip de afstand tussen Europa en Amerika te overbruggen. Het moet voor kapitein Smith een vol doening geweest zijn dat reeds spoedig na de start een voorsprong op alle con currenten, die ooit naar de blauwe wim pel gedongen hadden, waar te nemen was. Het erelint werd echter niet ver overd, want de Titanic ging op zijn eerste reis ten onder en kapitein Smith op de laatste reis dié hij zou maken voor hij met pensioen ging. Ir. het voorjaar van 1912 waren er op vallend veel ijsbergen, die uit het noordelijke poolgebebied naar het zui den dreven. Kapitein Smith werd door langsvarende schepen voor deze mach tige ijsklompen gewaarschuwd. Hij had de bemanning tot voorzichtigheid ge maand en telkens tuurde men de hori zon af om te zien of er gevaar dreigde. Uit ervaring wist men dat ijsbergen zich altijd door nevelbanken aankon digden. Men kon echter niet vermoe den dat een groot deel van een ijsberg dat zich onder water bevond de Tita nic noodlottig zou worden. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 EOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Kort na 10 uur op deze koude april- avond, die spoedig een rampavond zou worden, voer er een lichte trilling door het schip. De keiharde ijsrots scheurde het schip onder water open en de wa terdichte schotten waren waardeloos geworden. De bemanning maakte zich aanvankelijk niet ongerust en de pas sagiers hadden nauwelijks iets in de gaten, want zij bevonden zich op een schip dat niet zinken kon. Onder deze passagiers bevonden zich vele rijken der aarde, want gewone stervelingen kwamen niet aan bod toen het erom ging de eerste reis van de beroemde Titanic mee te maken. Spoedig wist echter iedereen wat er aan de hand was, maar nog wist men niet hoe ontzettend de ramp zou zijn, want er was niet genoeg reddingsma teriaal op het schip, dat dit immers niet nodig had omdat het toch niet kon zinken. Van de ruim 2300 mensen, die zich aan boord bevonden, konden slechts een kleine 1200 een plaats vinden in de red dingsboten. Uiteraard waren dit meren deels vrouwen en kinderen, maar er waren ook vele vruwen die weigerden het schip te verlaten omdat ze bij hun mannen wilden blijven. Toen kapitein Smith het bevel gaf waarmee de laatste reddingsboten het schip verlieten, speelde de scheeps- kapel Nearer my God to Thee", dat ook in ons land als „Nader mijn God tot U", de herinnering aan een vrese lijke scheepsramp 50 jaar levendig ge houden heeft. Pas in de loop van maandag 15 april werd bekend gemaakt dat meer dan 1500 opvarende met de Titanic ten on der waren gegaan.

Soester Courant | 1962 | | pagina 11