Het bestuur van de gemeente. HET EEUOEL IN DE SPORT. MARKT IN SOEST? HET 000 GERiCHT OP SALAN. Man door trein gegrepen- Bouw van 61 woningwetwoningen. Rit van A.C.S. Humanistisch Verbond. Plan voor brandweergarage. Y oetbalprogramma. VRIJDAG 13 APRIL 1962. 41e JAARGANG no. 38. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De kwestie van de Feijenoord-spelers die zich niet beschikbaar hebben wil len stelllen voor het Nederlands elftal en de aan deze club door de K.N.V.B. nu opgelegde straf van een jaar uit sluiting voor vertegenwoordigende elf tallen en niet mogen meedoen aan de Europa-cup wedstrijden, lijkt temidden van het wereldnieuws nauwelijks van belang voor een hoofdartikel. Het hierdoor naar voren getreden pro bleem reikt echter verder dan die kwestie alleen. Het is niet slechts een op zich zelf staand incident doch de uiting van een mentaliteit, die de sport wereld is binnengeslopen met de ge deeltelijke of volledige betaling van de spelers. Daarom lijkt het ons toch nut tig op dit geval commentaar te geven. Het bedanken van de Feijenoordspe- lers voor een plaats in het Nederlands elftal dat tegen België moest spelen, kan niet anders dan als stijlloos wor den gekwalificeerd. Het spelen in een het land vertegenwoordigende ploeg dient voor iedere ware sportman een eer te zijn, waar hij zich voor honderd procent aan geeft. Het gaat daarbij niet om de eer van speler A of B, noch om de eer van zijn club, maar om de eer van de va derlandse vertegenwoordiging in de in ternationale sportwereld. Of men die sport nu hoog of laag aanslaat, doet er niet toe duizenden, miljoenen mensen kijken er naar of letten er op en daar door is het een belangrijk iets en wordt het van belang dat het land internati onaal zo goed mogelijk wordt vertegen woordigd. Het door de spelers van Feijenoord aangevoerde argument, dat zij zich niet voldoende in vorm acht ten, is geen excuus, want dit ligt niet aan hen ter beoordeling doch aan de samensteller van het elftal. Dat zij zich wilden sparen voor de nationale en de internationale competitiewed strijden van de eigen club kan en mag natuurlijk helemaal niet gelden, de na tionale vertegenwoordiging behoort daar bovenuit te gaan. Maar hierin ligt de kern van de kwes tie. Het betaalde voetbal, hoe onont beerlijk misschien dan ook voor de spelverbetering en dus voor het inter nationaal meetellen van Nederland op dit gebied, bergt het grote euvel in zich, dat het eigen belang van de spe ler en van zijn club gesteld wordt bo ven het nationaal belang, de nationa le eer. En dat komt, nationaal gezien, de sport en de sportgeest niet ten goe de, integendeel. Van de sport kan een bijzonder op voedende kracht uitgaan, doch alleen wanneer de eer altijd nog iets hoger wordt gesteld dan wat men ermee kan verdienen. Gaat men het belang van eigen en van de club-portemonnee stel len bóven de eer, dan is het hek van de dam, dan kan men zich ook in het veld wel alles veroorloven wat uitein delijk wel die portemonnee maar niet de sport ten goede zou komen. Dar. is er van sport geen sprake mee- doch alleen van een soort showbussines, een soort circus en dan dient men het lid maatschap van een sportfederatie er aan te geven. Men schreeuwt in Rotterdam nu moord en brand over de door de K.N.V.B. uit gesproken straf. Men vindt dit een du peren van de niet voor de interland aangewezen spelers en van de gehele vereniging voor iets dat alleen zes uit verkoren spelers aanging. Maar dat heeft het bestuur van Feijenoord dan toch aan zich zelf te wijten, want van dit bestuur hebben we geen enkele maatregel gezien tegen de spelers die hun plaats weigerden in het nationale elftal. Daarmede heeft het bestuur zich met die weigering accoord verklaard. Daar om heeft de K.N.V.B. ook niet alleen de betreffende spelers voor een jaar uitgesloten van opstellen in een natio naal elftal, maar de club zelf ook ge straft met een verbod tot deelnemen aan de Europa-cup wedstrijden. Het was de beste straf die het bonds- bestuur kon uitspreken. Het gedrag van Feijenoord, van zijn le-elftalspe- lers en van zijn bestuur, betekent een degradatie van de sporteer en het is goed, dat hun dit heel erg duidelijk wordt gemaakt. Reeds eerder hebben Feijenoordspelers in interlandwedstrijden getoond zich niet voor de eer van hun land te willen inspannen en deze onsportieve mentali teit dient voorgoed te worden uitge roeid. Mevr. S. M. Polet-Musler. Toen mevr. S. M. Polet-Musler, frac tievoorzitster van de P.v.d.A. in de Soester gemeenteraad, als 18-jarige in Utrecht bij het onderwijs startte met het les geven aan een lagere school behoorde zij tot het grote leger kwe kelingen met acte, zonder een cent sa laris en zonder een gram vooruitzicht cp een baan als onderwijzeres. Slechts als er een onderwijzeres of onderwijzer i langer dan 10 dagen zieken was be- stond er kans op een tijdelijke aan- I stelling. j Mej. Musier voelde er niets voor dit j spelletje mee te spelen en zij ging naar Eindhoven om bij Philips te werken. Via de Bond van Handels- en Kantoor bedienden, waarvoor zij zich opgaf, en de A.J.C. kwam zij in contact met de S.D.A.P. en dat was in het Brabant van voor de oorlog geen sinecure, want toen leefden we nog zo'n beetje in de tijd van „alle socialen in een haring ton, hoepeltje d'rom, hoepeltje d'rom". Een jeugdige mevrouw Polet kwam in Amsterdam wonen en zij trok zich het lot van jeugdige werklozen aan. In het opvangstcentrum „Het Anker" aan de Prins Hendrikkade stelde zij zich be schikbaar om het uitzichtloze leven van jeugdige werklozen, die de indruk had den dat ze nooit meer aan het werk zouden komen, wat minder uitzicht loos te maken. Regeerders, die men moeilijk wijs kon noemen, haddden vastgesteld dat een werkloze man geen uitkering meer voor zijn werkloze zoon of dochter kon krijgen als deze 21 jaar geworden wa ren. Die moesten dan het huis uit en konden zich als zelfstandig werkloze laten inschrijven. Er waren dan ook vele van deze jeugdige zelfstandige werklozen met een schimmetje aan steun. Zij zochten in Het Anker wat verstrooiing, maar mevr. Polet heeft vele van deze jongemannen ook geleerd hoe ze hun sokken moesten stoppen en hun kleding bijhouden. Op 25-jarige leeftijd was mevr. Polet secretaresse van de Vrouwengroep in de S.D.A.P. te Hilversum en zij bleef dit tot de oorlog. In augustus 1940 kwam zij in Soest wonen. Aanvankelijk was het niet zo gemakkelijk voor ie mand die contacten wilden leggen met gelijkgezinden, want het was moeilijk uit te maken wie wel te vertrouwen was en wie niet. In 1945 bestond de oude S.D.A.P. nog en mevr. Polet kwam in de nood-ge meenteraad als vertegenwoordigster van dit deel van de bevolking. Kort daarna ontstond de Partij van de Ar beid en mevr. Polet werd in 1946 her kozen voor de gemeenteraad. Vanaf 1954 maakt zij deel uit van het hechte P.v.d.A.-team van vier leden, waaraan de heren De Haan, Pieren en Grift ook hun aandeel leveren. Offi cieel is zij voorzitster van deze fractie, maar zij voelt zich meer de spreekbuis van de fractie als de situafie verlangt dat de voorzitster het woord voert. Graag laat zij ook andere leden van haar fractie aan het woord. Mevr. Polet is lid van de commissie van Openbare Werken, Financiën, On derwijs, Woonruimteverdeling en de straatnamencommissie. Zij bekleedt het voorzitsterschap var de vorderingscom missie, die nauw contact onderhoudt met de commissie-"Woonruimteverdeling. Voor de oorlog voeide mevr. Polet zich bewogen door hetleed van hen, die geen werk hadden, thans door het leed van hen die door r gebrek aan woon ruimte in nood verkeren. Graag helpt zij mee aan het verlichten van deze nood, waarbij zij echter nooit de vrij heid van degene die apart wonen ver geet. Het vorderen van woonruimte in een bewoond huis vindt thans geluk kig niet meer plaa -3. Wel worden hele huizen gevorderd. De gemeente betaalt dan de huur aan d<- eigenaar en de be woner aan de gemeente. De burgemeester is voorzitter van de commissie die de oonruimte verdeelt en van iedere frac e heeft een raads lid zitting in deze commissie. Er zijn niet zoveel gemeen, en die een derge lijke commissie hóben, maar mevr. Folet is er blij om at Soest deze com missie wel heeft.want nog steeds bcuwt de regerii-^ te weinig huizen voor mensen die def 'mizen het hardst nodig hebben. Er ztfücfën veel meer hui zen met een lage huur gebouwd moeten worden, dus veel meer woningwetwo ningen is de mening van mevr. Polet. De interesse van mevr. Polet gaat uit naar alle facetten van het leven in de gemeente, maar de woningnood en het onderwijs hebben haar bijzondere be langstelling. Zij ijvert er mede voor dat de mensen zoveel mogelijk in wo ningen terecht komen waar zij zich het best thuis voelen en vaak is dit te bereiken door een systeem van op schuiving. Mevr. Polet is bestuurslid van de Huis houdschool, zij maakt deel uit van de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting, die sinds kort een stichting is, zij is Hoofd van de Soci ale Dienst van de B.B. en wil met deze functie en haar werk in de gemeen teraad ijveren voor de gehele Soester bevolking en niet alleen voor het deel dat zich tot de arbeiders rekent. Als lid van de P.v.d.A. wil zij de socialis tische visie, hoe de maatschappij het best kan worden ingericht, uitdragen. Deze visie beoogt de volledige verwer kelijking van gelijke kansen voor ieder een en de kans voor de jeugd zich vol ledig te ontplooien. Gezinsvoorlichting, met de vrouwen groepen van de P.v.d.A. en de V.V.D. en met de afdelingen Soest-Zuid en Soestdijk van de Nederlandse Chris ten-Vrouwenbond. Ook werden middenstanders gepolst en het ligt in de bedoeling dat de Kamer van Koophandel raport uitbrengt over deze marktaffaire aan het College van B. en W. Gebleken is dus nog helemaal niet dat dit rapport - dat uiteraard geheim is - het college van B. en W. - en even tueel straks de gemeenteraad - enthou siast zal doen zijn voor een markt, want dit rapport is nog niet uitge bracht. In Baarn op dinsdag, in Hilversum op woensdag, in Amersfoort op vrijdag, maar er zullen nog heel wat weken verstrijken voor men de Soester markt op donderdag zal kunnen bezoeken, als deze er tenminste komt. De kansen hierop schijnen echter geste gen te zijn. De beslissing ligt echter bij de gemeenteraad. Het gerucht gonst door Soest dat er in onze gemeente een markt komt, maar dit is een heel vreemd gerucht, want slechts de gemeenteraad van Soest kan op voorstel van het college van B. en W. beslissen of er een markt in onze gemeente komt, of deze op don derdag gehouden zal worden en of die achter het V.V.V.-bureau in de Steen- hoffstraat zal komen. En dat kan heus nog wel enige tijd op zich laten wach ten. Leden van vrouwenverenigingen, ver tegenwoordigers van middenstandsver enigingen en vertegenwoordigers van de markt-, straat- en rivierhandel heb ben zich al heel wat jaren bezig ge houden met de vraag of het gewenst is in Soest met een markt te beginnen of niet. Vele huisvrouwen zijn voor deze markt, vele mensen die in het verkopen op een markt hun bestaansmiddel hebben uiteraard ook, maar er zijn nogal wat winkeliers die niet zo enthousiast zijn. Onder hen bloemisten, handelaars in groenten en fruit en textielhandelaren. Het college van B. en W. heeft over deze aangelegenheid advies gevraagd aan de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amersfoort en omgeving. Deze heeft contact opgenomen met de afdeling Eemland van de Nederlandse Vrouwen-Electriciteitsvereniging, met de Stichting voor Huishoudelijke- en woensdagavond, om tien over negen, is de 20-jarige A. Hilhorst op de on bewaakte overweg aan de Grote Melm door een losse diesel-lokomotief ge grepen toen hij de overweg per scoo ter passeerde. Hij werd zo zwaar ge wond dat hij nog maar korte tijd leef de. De machinist van de locomotief, die uit de richting Baarn kwam, heeft van het ongeluk niets gemerkt en is doorgere den naar Amersfoort. Daar werd hem meegedeeld wat er gebeurd was. In de raadsvergadering van 15 novem ber 1961 werd besloten tot de bouw van 61 woningwetwoningen, die als etagewoningen op de Eng gebouwd zul len worden. Dit zijn woningen uit het contingent 1962. De grondkosten bedra gen 190.320,de bouwkosten 908.720,en de centrale verwarming 101.656,50. In totaal is dit 1.200.696,50. De gemiddelde huur zal 18,45 per huis per week worden. Het college van B. en W. stelt de raad voor de bouw onderhands aan de N.V. G. Verwelius, bouwbedrijf te Huizen aan te besteden. Achttien automobilisten hebben woens dagavond deelgenomen aan de oriënte- ringsrit van de Automobielclub Soest, waarvan de start en de finish bij res taurant Zonneheuvel in de Torenstraat waren. Deze rit van 50 km was uitgezet door de heer E. Smit. Het parcours voerde dc deelnemers door Soest en Amers foort. De uitslag was 1. B. v. d. Broek, 121 strafpunten. Zijn vrouw kreeg voor het kaartlezen de Coupe de Zonneheuvel. 2. G."v. d. Belt (196). De heer A. v. d. Dijssel kreeg voor het kaartlezen de wisselzuil van „De Soester Duinen". 3. M. Oskamp (206). De gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond heeft het hon derdste lid kunnen inschrijven en is met enthousiasme op weg naar de 125. De gemeenschap houdt op woensdag 18 april de jaarvergadering in Oranjehof aan de Prins Bernhardlaan. Aan de le den is reeds het jaaroverzicht van de secretaresse en het financieel overzicht toegezonden. Alle leden van het be stuur treden periodiek af maar zij stel len zich herkiesbaar. Het zijn de heer Tj. Krips (voorzitter), mevr. R. Kreger- Boensma (secretaresse), de heer D. Oostelaar (penningmeester), de heer Bec- ker (hoofd-contactpersoon), mevr. A. Verheij-Smant (belast met de brochure verkoop), mevr. M. Bosman-Specovius (hoofd-ziekenbezoekster), mej. dr F. Szper en mevr. J. W. Smit-des Bouvrie. Aan het eind van 1961 waren er 97 leden. De bijeenkomst van de gemeen schap werden gemiddeld door 20 le den bezocht. De vrouwengroep komt om de drie weken bijeen. In juni 1961 werd in het Anna Paulownahuis een gewestelijke vrouwendag georganiseerd. Een collecte voor het Humanistisch Thuisfront bracht in Soest ruim 700,- op. Op de jaarvergadering zal het beleid van het bestuur besproken worden en de leden zullen wensen kunnen uiten Wie in 1945 meende dat met Adolf Hitier de laatste schurk op hoog niveau verdwenen was, die is wat al te op timistisch geweest, want Stalin leef de nog en generaal Salan was een veel belovend militair, die echter nog moest bewijzen dat hij het in schurkachtig heid tegen Hitier kon opnemen en hem zo mogelijk nog voorbijstreven. Kortgeleden zijn de plannen gevon den die Salan voor zijn eigen landge noten in petto had bommen in bios copen of op andere plaatsen waar veel mensen bijeen zijn, wilde schietpartij en op auto's, aanslagen op bekende communisten en gaullisten, het ver moorden van eenzame wandelaars en sabotage van alles en nog wat. Echt de opdracht van een laffe hond, bestemd voor andere laffe honden, want als de volgelingen van Salan een schimmetje moed bezaten dan zou de liquidatie van generaal De Gaulle de bovenste plaats van het lijstje wanda den moeten innemen. Het is echter gemakkelijker eenzame wandelaars te vermoorden en zomaar ergens bommen neer te leggen. Desnoods in een bewaar school. De dagen van de O.A.S.-bandieten zijn geteld en verscheidene kopstukken zit ten al in de gevangenis met geen an dere toekomst dan de dood door de strop, de kogel of de guillotine. Het is te hopen dat hetzelfde lot Salan be schoren zal zijn, maar waarschijnlijk zal hij de weg van zijn voorganger in het kwaad, Adolf Hitier, kiezen en zelf moord plegen. Dan kunnen we tenminste het versleten gezegde „Opgeruimd staat netjes" met veel nadruk gebruiken. KANTMAN. ten aanzien van het winterprogramma 1962-1963. Op vrijdag 27 april zal er in Oranjehof een gespreksavond gehouden worden onder leiding van de heer J. P. H. Colpa. Er zal gesproken worden over het onderwerp „De mens in het Hu manisme". Gisteren heeft mej. dr Szper tijdens een bijeenkomst van de vrouwengroep 1 over Multatuli gesproken en op 3 mei spreekt mevr. Max uit Amersfoort over het onderwerp „De invloed van mensen en boeken op mijn leven". De brandweergarage aan de Lange Brinkweg is veel te klein geworden en het materieel kan er niet onderge bracht worden. De garage die bij ge meentewerken in gebruik is biedt even eens te weinig ruimte. Ter plaatse kun nen de garages niet uitgebreid worden, zodat het gewenst is dat de brandweer een nieuwe garage krijgt en de garage van de brandweer beschikbaar gesteld wordt voor gemeentewerken. Deze bouw is ook noodzakelijk omdat de huidige brandweergarage geen kleed ruimten, wasgelegenheid en een op bergruimte voor kleding heeft. Het college van B. en W. achtte het gewenst een plan voor deze garage te laten opmaken en stelt de gemeenteraad voor een krediet voor het maken van dit plan beschikbaar te stellen. Dit krediet moet 8000,groot zijn. Zondag. Holland 1S.E.C. 1, 2.30 uur. Baarn 2S.E.C. 2, 12 uur. Veenendaal 3S.E.C. 3, 12 uur. S.E.C. 4—K.V.V.A. 3, 12 uur. B.D.C. 1—N.S.C. 1. 2.30 uur. B.D.C. 2Patria 2, 2.30 uur. B.D.C. 3A.P.W.C. 5, 12 uur. B.D.C. 6—B.D.C. 7, 12 uur. H.V.C. 5—B.D.C. 5, 12 uur. Zaterdag. W.A.S. 1Hees 1, 4 uur. Y.V.Z. 3—W.A.S. 2, 4 uur. Jonathan 6Hees 2, 4 uur. S.E.C. ACobu Boys A, 4 uur. S.E.C. dH.V.C. g, 4 uur. A.P.W.C. BB.D.C. B, 4 uur. Amersfoortse Boys AB.D.C. C, 4 uur. C.J.V.V. cB.D.C. d, 2.45 uur. B.D.C. ee—H.V.C. i, 2.45 uur. Pupillen S.E.C. 1K.V.V.A. 1, 2 uur. S.E.C. 3—H.V.C. 5, 2 uur. B.D.C. 1Quick 1, 2 uur. A.P.W.C. 2—B.D.C. 2, 2 uur. Quick 3B.D.C. 3, 2 uur.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1