KONINKLIJK ECHTPAAR IN HET ZILVER. Meningen van lezers. TREK ER OP BIT ¥oor een bril VAN ESSEN Krabbels van Ksieüs. Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. DERDE BLAD MET EEN RIJWIEL VAN Speciaal optiek Foto WINSTON' RIJWIELEN reeds vanaf 135.— compleet. selecfi Kompostbedrijf. Soest-Baarn. Ruiling van grond. V.V.D. vergadert. „Al wat van U is, lijven w'in met U, bij Hollands huisgezin". Dat waren de woorden van de „Rijmprent" gedicht door Boutens, die bij het huwelijk van Koningin en Prins aan de schoolkinde ren werd uitgereikt. „Hollands huisgezin". dat is de juiste aanduiding voor de wijze, waarop ons volk Koningin en Prins ontving, en waarop zij beiden dat volk hebben be schouwd. Er loopt een rechte, duidelijk te her kennen lijn van het ogenblik, waarop onze Prinses Juliana met Prins Bern- hard von Lippe-Biesterfeld haar intocht deed in ons land en het karakter van het feest, dat Nederland straks zal vie ren ter gelegenheid van het zilveren huwelijksjubileum van het Koninklijk echtpaar. „In Hollands huisgezin" daar vierden zij feest, tóen en nü. Voor verreweg de meesten geheel on verwacht kwam de mededeling van de verloving van onze Prinses met een voor ieder onbekende Prins die in Pa- iijs op het kantoor van een grote han delsonderneming werkzaam was. Vele waren al de speculaties geweest met wie zou Juliana trouwen Zelfs werd de naam van een Zweedse prins ge noemd, maar de profeten bleken het mis te hebben en de „hausse" in Zweedse vlaggen bedaarde weldra. Op wel zeer onofficiële wijze kwam de Prinses met haar verloofde aan in ons land beiden gezeten in een groene open auto (helemaal geen dure) en zon der enige plechtigheid. Velen hebben zich dat later herinnerd, toen al dui delijker werd hoe Prinses Juliana, later Koningin, wilde leven temidden van haar volk. Den Haag keek somber, want het verloor zijn residentiekarak ter toen het vorstelijk gezin zich ging vestigen op Soestdijk niet in praal- volle afzondering, maar temidden van het Nederlandse volk. De Nederlanders wisten nog niet di rect wat zij aan Prins Bernhard had den, al was hij van stonde aan buiten gewoon populair. Dat hij „gewerkt had voor zijn broodje" vond men een aan beveling en verder constateerde het scherpziend Hollands oog de hier te lande zozeer gewaardeerde afwezigheid van alle „kouwe drukte". Maar men was nieuwsgierig welke positie de echt genoot van Haar, die voorbestemd was onze Koningin te zijn, mettertijd in ons land zou gaan innemen. In de loop van die vijfentwintig jaren hebben wij leren spreken van het „Ko ninklijk Paar" en het „Koninklijk Ge zin" en die woorden kregen een geheel nieuwe inhoud. Vooral toen de oorlog over ons land losbarstte en de Oranjes Toen Juliana Koningin werd en door haar onvergetelijke inhuldigingsrede duidelijk maakte, dat zij de Eerste Dienares van Haar volk wenste te zijn, was het (thans) Koninklijk Paar reeds zeker van de genegenheid van dat volk. Die is er met de jaren niet op ver minderd. De Koningin is in die jaren met zeer velen van haar onderdanen in per soonlijk contact geweest en ieder hield daarvan een onvergetelijke indruk over, een indruk van eenvoud, van hartelijk heid en van menselijkheid. Prins Bernhard toonde zich, vooral op Zo kennen wij ons koninklijk paar nu 25 jaar spontaan en ongedwongen en onder ons. zakelijk gebied, een onschatbaar am bassadeur van Nederland en dat werd in onze koopmansnatie bijzonder ge waardeerd. Het stemde tot algemene verheuging, dat hij niet slechts als „boegbeeld' behoefde te fungeren en zijn tijd vullen met het leggen van eer ste stenen en het doorknippen van linten. Tenslotte leefde heel Nederland mee met het wel en ook het wee der Prin sessen, met haar studie en haar sport, met de zorgen van het Koninklijk Ge zin rondom de jongste Prinses, wier ge zichtsvermogen was aangetast. De ietwat gezwollen rederijkerstoon, Geachte Redactie, Gaarne opneming van het volgende. Uit het „Handelsblad" van 6 april 1962 Als gevolg van het opzienbarende rap port van medische deskundigen over het verband tussen roken en longkan ker, waarvan de Britse regering de con clusies heeft aanvaard, zijn tabaksfir ma's gisteren in actie gekomen, met be perkingen, die zij zich zelf zullen op leggen. De Carreragroep, een belangrijke groep van fabrikanten, heeft aangekondigd haar automaten te zullen verwijderen, zodat kinderen uit die bron geen siga retten meer kunnen krijgen. Deze groep heeft meer dan 6000 automaten staan, met een jaarlijkse omzet van ongeveer 10 miljoen gulden. Het Italiaanse parlement heeft gisteren een wetsontwerp aanvaard, waarin el ke vorm van reclame voor rookwaren wordt verboden. Tabak is in Italië een staatsmonopolie en de staat maakt nooit reclame voor sigaretten etc., tenzij er een nieuw merk op de makrt wordt gebracht. Buiten landse sigarettenfabrieken maken ech ter veel reclame, vooral in de bios copen, maar ook hun reclamecampag nes worden in het nieuwe wetsontwerp verboden. In het ontwerp wordt verder bepaald, dat degenen die reclame ma ken voor rookwaren tot boeten van 120 tot 1200 gulden kunnen worden veroordeeld. Zij, die zich bij herhaling hieraan schuldig maken, kunnen een boete van maximaal 12.000,krij gen. Tot zo ver het Handelsblad. Verantwoordelijke personen zien de za ken ernstiger in dan de heer Kantman in zijn luchtig artikeltje over roken en kanker. En de rokers De dames niet te vergeten Zullen ze het roken nu verder laten Kunnen ze dat nog Sterkte gewenst ANTIMAN. De afdeling Soest-Baarn van de Ne derlandse Vereniging voor Huisvrouwen heeft in hotel Zeiler de april-bijeen- komst gehouden. De presidente zei in haar openingswoord dat de aangekon digde literaire middag wegens ziekte van de spreekster geen doorgang kon vinden. Op het laatste moment vond het bestuur de bekende declamatrice mevr. Hooyer uit Den Haag bereid deze mid dag te verzorgen. Als eerste nummer bracht mevr. Hooy- er-gekleed in fraai oud-fries costuum - Heksershuis van Theun de Vries. Deze vertelling uit de tijd waarin de mens nog te voet langs de wegen ging, en op onverlichte wegen nauwelijks durfde twijfelen aan het bestaan van spoken, werd vlot en levendig voorgedragen. Na de pauze een aantal korte verhalen in verband met de naderende paasda gen. De vogel Roodborst, één van de VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 APRIL 1962. Brillen met en zonder recept. Zonnebrillen op sterkte z. recept. Voor particulieren en Ziegenfonds- leden (alle fondsen). BIRKSTRAAT 2 Splitsing Soesterbcrgsestraat Juliana en Bernhard tijdens de inhuldigingsfeesten te Am sterdam. voor geweld moesten wijken. Wij wis ten, dat de Prinses in Canada zat en de Prins zeer nauw betrokken was bij de strijd tegen zijn eigen landgenotenja, maar dan toch tegen de zwarte magie van het nazisme, dat miljoenen Duit sers had behekst en Duitsland lang zaam maar zeker naar de ondergang veerde. De familie Von Lippe-Biester feld was nooit bijster „Pruisisch" on der wijlen Keizer Wilhelm II en Prins Bernhard bleef de familietraditie trouw teen hij zich inzette tegen het nazidom. Toen na de bevrijding Prins en Prinses terugkeerden, was er opnieuw een mo ment als van afwachting. Alle aan dacht keerde zich naar de grijze Ko ningin Wllhelmina, maar al spoedig werd de naam van Prins Bernhard ge noemd als die van de man, die zich er in het bijzonder mee bemoeide om on recht en leed uit de wereld te helpen in die turbulente maanden zo vlak na de oorlog. Voor velen was „een brief aan Prins Bernhard" in die dagen ge lijk aan het beroep in hoogste instan tie waarop voorheen het Oranjehuis werd verheerlijkt, is verdwenen, heeft plaats gemaakt voor eenvoudiger maar ook eerlijker waardering. Koningin en Prins hebben de juiste snaar bij hun Nederlanders aangeraakt. Zelfs daar, waar men politiek de ko ningskroon ziet als een ornament, dat moet verdwijnen, is er geen agitatie tegen de draagster der kroon en haar gezin. In dit opzicht is Nederland waarlijk één. Hollands huisgezin gaat feestvieren mét Hollands éérste huisgezin, ons Ko ninklijk Gezin. Vijfentwintig jaren zijn wij „met elkaar opgetrokken" in goede en kwade dagen, maar goede da gen het meest. Straks vlagt heel Nederland bij het zilveren feest van Koningin Juliana en Prins Bernhard, „Onze" Koningin en „Onze" Prins. Het zal een groot feest zijn en velen van ons zullen het zilveren bruidspaar zien, zoals ze vijfentwintig jaren heb ben geleefd bij ons, onder ons en voor ons VERZEKERING. Ik ben 65 jaar en altijd W.A. verzekerd geweest. Nu is de maatschappij onlangs failliet ver klaard. Andere maatschappijen willen mij nu niet meer verzekeren in verband met mijn leeftijd. Hoe moet dat nu als binnenkort de W.A.-verzekering voor alle automobilisten verplicht wordt, vraagt L. M. N. AntwoordHet lijdt geen twijfel dat u wel een maatschappij kunt vinden die bereid is u te verzekeren. Misschien met tegen het gebruikelijke tarief. Het risico is natuurlijk volgens de maat staven van deze maatschappijen gro ter geworden. SONGFESTIVALS. Kunt u mij zeggen wie de winnaars waren van de drie laatste songfestivals vraagt G. A. Ik bedoel 1959, 1960 en 1961. AntwoordIn 1959 werd Teddy Schol ten gekozen om ons te vertegenwoordi gen te Cannes. Zij won de eerste prijs met „Een beetje". Nederland stond de organisatie van het volgende festival af aan Engeland (tweede prijswinnaar). In 1960 won Jacqueline Boyer het Euro visie-songfestival te Londen met het liedje „Tom Pipilibi". Ons land werd toen vertegenwoordigd door Rudi Carrell met „Wat een geluk". In 1961 te Cannes was de winnaar Jean Claude Pascal (Luxemburg) met „Nou les Amoureux." Greetje Kauffeld zong daar „Wat een dag". SCHAATSEN. Wie is er de laatste 10 jaar wereldkampioen schaatsen geweest en hoe veel Nederlanders waren er in betrokken, Informeert T. F. Antwoord De laatste wereldkampioe nen hardrijden op de schaats waren achtereenvolgens: 1953 Gontsj arenko, U.S.S.R. 1954 Shilkov, U.S.S.R. 1955 Eric- ssun. Zweden. 1956 Gontsj arenko, U.S.S.R. 1957 Johannessen, Noorwegen. 1958 Gontsjarenko, U.S.S.R. 1959 Jaer- vinen, Finland. 1960 Stenin, U.S.S.R. 1961 H. v. d. Grift, Nederland. 1962 Ko- sitskin, U.S.S.R. ONDERVERHUURD. De onderhuur ders hebben hun woonruimte laten ver waarlozen. Hoeveel vergoeding mag ik vragen, vraagt B. S. AntwoordIedere huurder van woon ruimte is verplicht het gehuurde te be wonen en te onderhouden, zoals een goed huisvader betaamt. Kunt u het over de kostenvergoeding niet eens worden, dan zal de kwestie per gerechtsdeurwaarder ter beslissing moeten worden voorgelegd aan de kan tonrechter. j „PHOENIX" - „B.S.A." Dealer „RAP" - „SOLEX" - „PUCH" en „PHOENIX" BROMFIETSEN. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Christuslegenden van de Zweedse schrijfster Selma Lagerlöf, daarna het Verbeternishuis en het Verksken van Felix Timmermans, in sappig Vlaams voorgedragen. Een groot aantal Spaan se copla's en een dierenverhaal van Manfred Kybel vormden het slot. De presidente complimenteerde mevr. Hooyer met haar boeiende voordracht en bedankte haar voor de spontane hulp die zij op zo korte termijn geleverd had. Tevens sprak zij de hoop uit dat de vereniging haar nog eens mag vragen. Tijdens de pauze deed mej. Waszink nog een paar practische mededelingen- in verband met het aanstaande gouden jubileum van de vereniging, dat op 17 april in de Expohal te Hilversum ge vierd zal worden. Uit alle 152 afdelin gen, verspreid over het hele land, van Maastricht tot Den Helder en van Ter- neuzen tot Delfzijl, zullen 7500 huis vrouwen dit jubileum meemaken. Na afloop van het officiële gedeelte zal 's middags een speciaal voor deze ge legenheid geschreven programma door de Avro worden uitgezonden, zodat ook de thuisblijfster zullen kunnen meege nieten. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nog nie ken geleuve datter zo bar gauw 'n mart in Soest komp. As dat beurt dan ken de mart in Baorn wel op de fles gaon zeige sommige minse waant hallef Soest komp in Baorn op de mart en de minse uut Baorn loope nie zo bar hard, waant d'r binne nog altied minsé, die nie wille weete dazze naor de mart gaon en daarom komp ut veur de Soesder bar -best uut dattie mart in Baorn d'r is. Aster straks 'n mart in Soest komp dan zaj- je hier messchien allegaor minse uut Baorn zien en dan binnen wullie kiet. Noeng mojje nie zeige dattet nie waor is datter minse binne die wel in Baorn, in Hilversum of in Aomersfoort naor de mart durreve en nie in Soest, waant zo ist. Zo binne d'r ok hoope minse die wel 'n slokkie luste, maor in Soest binne die zogezeid van de blauwe knoop en dat slokkie laote zullie in Hilversum deur d'rluu keelgat loope. Ik ken ming best veurstelle datter winkeliers binne, die nie zo bar gek op die mart binne, maor d'r binne ok aandere winkeliers, die zeige datter maor 'n mart mot komme, waant dan kompter 'n bietje vertier. Ik zeig ok laotie mart maor komme, waant dan zieje ming nie meer in Hilversum, om op de mart scheermes- sies te haole. Ik bin nog 'n bietje ouwerwets, en zo'n elektriek scheerding is veur ming boerebedrog. Ik houw ut nog maor bie de groote jaope ajje effe pech het. Laotie mart maor komme, waant minse, minse zukke goekoope messies, daor- veur gaok noeng op mien ouwe fiets naor Hilversum. Ak maor tot 't raod- huus hoef te rieje dan worre die mes sies nog goekooper. 1960 groter. Dit komt ondermeer omdat de kosten voor het personeel met ruim 3000,gestegen zijn. Ook het onder- houds- en reclamekosten waren in 1961 hoger dan in 1960. De netto-productie van de kompost is wat tegengevallen. De afzet bleef be neden de verwachtingen en dit bete kende een langdurige opslag met ver lies door indrogen- Tegen het einde van het vorig jaar liep het met de afzet wat beter en 1962 zette goed in, dus verwacht mag worden dat de resultaten van dit jaar gunstiger zullen zijn dan van het af gelopen jaar. Ten dele is deze ver hoogde afzet te danken aan de uitgave van een brochure over het bedrijf. Aan waardeloze reststoffen werd in 1961 2S00 ton van het terrein weggevoerd. Deze afval werd in Baarn op de vuil nisbelt gestort. Nu er op grote schaal reclame ge maakt is bij hoveniers en meststofhan- verlangt u iets persoonlijks? Kijk dan eens bij Greeve's speciale afdeling „Greeve Select". Een keurcollectie meubelen van internationale allure. Klassiek èn modern geselecteerd op kwaliteit en vormgeving. Komt u vrijblijvend oriënteren permanente expositie. centre classiqije: 's-gravelandseweg 51 - hüversum - tel. 16364 In het jaarverslag 1961 van het Kom postbedrijf Soest-Baarn staan enige op merkelijke dingen. Zo blijkt er onder meer uit dat er wekelijks zo'n slordige vijf ton metaal in het Soester en Baarnse huisvuil zit. Dit komt via de vuilnisemmers en de vuilnisauto's op het Kompostbedrijf en wordt daar uit gesorteerd. Soest voerde in 1961 3911 ton vuil af en Baarn 3789 ton. Over 1960 waren deze aantallen 3783 en 3748. In totaal verdween in het afgelopen jaar 7700 ton huisvuil uit de Soester en Baarnse woningen om naar het vuilverwerkings- tedrijf gebracht te worden. Dit vuil leverde 252.820 kg blik, 43.260 kg papier, 10.095 kg lompen, 10.714 kg gonje en jute, 2443 kg non-ferro me talen, 708 kg sloopmetalen, 1965 kg ijzer, 699 kg fietsbanden en 15.010 kg beenderen op. Het is opmerkelijk dat het blikafval zo sterk toegenomen is. In 1960 was 't ruim 160 ton en in 1961 89 ton meer. Reeds in het jaarverslag van 1960 werd opgemerkt dat uit Baarn verhoudings gewijs veel meer huisvuil komt dan uit Soest, hetgeen erop wijst dat het wel vaartspeil van Baarn hoger ligt. Als er meer verdiend wordt dan wordt er meer uit blik geconsumeerd. Het exploitatie-tekort is vergeleken bij delaren mag men verwachten dat de verkoop zich in stijgende lijn zal blij ven bewegen en dat de voorraad in 1962 niet tot 2500 ton zal oplopen, zoals in het afgelopen jaar. Toch heeft 1961 over het algemeen wel aan de verwachtingen van bedrijfsvoe ring en exploitatiemogelijkheid beant woord. Velen hebben het bedrijf in 1961 be zocht. Onder hen leerlingen van mid delbare scholen, maar ook deskundige buitenlanders, die interesse hebben voor kompostbereiding en bemesting met kompost. Er kwamen bezoekers uit Duitsland, Finland, Japan. Israël, Chili, Jamaica en België. Ook bezocht een groep van 56 studenten van de Nij meegse universiteit het bedrijf. In verband met het aanleggen van een afvoerkanaal van de rioolwater zuiveringsinstallatie naar de Eem, moet de gemeente grond bij de Maatweg ruilen met de heer A. F. Kuijper. De gemeente moet 4095,toebetalen. De afdeling Soest-Soesterberg van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie vergadert op dinsdag 17 april in het Oranje Hotel. Dan zullen de voor lopige candidaten voor de kamervertóe- zingen van 1963 gesteld worden.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5