MEER MACHT VOOR PROVINCIE EN GEMEENTE. CASSETTES VAN WIEREN i N V I C T A F I G E R S RIJWIELEN tOr» „.VW<> Officiële mededelingen. LACHEN MEI EEI TRAAN. Mixed Hockey Club Soest. vanaf 153.5© compleet. NU onpi/exftyh Spit, Spierpijn Padviiiders- troepenhuis. Bioscoopprogramma. Humor uit Siet Oosten. Positie en taak van de Y.Y.Y. Op liet Ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag ligt nu een lijvig rapport over een zaak, die voor iedere provincie en iedere ge meente van groot belang is. Het is de studie van de „Commissie Ter ritoriale Decentralisatie", achter welke naam zich een groep voor aanstaande Nederlanders verschuilt, die een lange tijd (acht jaren) hebben gestudeerd op de grotere zelfstandigheid van gemeentelijke en provinciale overheden ten opzicht van het rijk. Het uitvoerige rapport geeft enkele algemene beschouwingen over decentralisatie, maar ook praktische wenken hoe minister Toxopeus (binnenlandse zaken) de provincies en gemeenten ook inderdaad meer zelfstandig heid kan geven. Zelfstandigheid van de plaatselijke bestuursorganen betekent meer vitaliteit voor het platteland. De. plaatselijke activi teiten zouden er sterk door worden gestimuleerd. In een tweetal artikelen zullen wij een beschouwing geven over de decentralisatie naar aanleiding van het rapport. ,.De wenselijkheid van een zo groot mogelijke decentralisatie behoeft nau welijks te worden verdedigd. De be stuursvorm van de Nederlandse staat pleegt te worden aangeduid als die van een gedecentraliseerde eenheids- Staat. Naast de eenheid - als tegen stelling tot de federale vorm van de oude republiek - valt de nadruk in deze definitie op de decentralisatie in het bestuur. Bij deze decentralisatie wordt allereerst gedacht aan territo riale decentralisatie door middel van provincies en gemeenten." Met deze soms wat plechtstatige woor den omschreef de „Commissie Terri toriale Decentralisatie" het probleem waarop zij nu acht jaren heeft gestu deerd. De commissie werd in 1954 in gesteld. De leden werden voornamelijk gekozen uit kringen van de provinci ale en gemeentebesturen, terwijl ook enkele hoofdambtenaren van de ver schillende ministeries tot lid werden benoemd. Eind maart heeft de studie groep, die aanvankelijk werkte onder leiding van dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk. maar later onder de com missaris van de koningin in Gelder land, mr. H. W. Bloemers, het resul taat van de studies - een rapport van 125 pagina's - aan minister Toxopeus (binnenlandse zaken) overhandigd. Algemeen aanvaard. Voor ieder gemeentelijk en provinci aal bestuur in Nederland is decentra lisatie een zaak van leven of dood. Het zal de groei van plattelandsker nen sterk stimuleren en de ontwikke ling van de gehele provincie ten goede komen als niet „Den Haag", maar het plaatselijke bestuur het in meer op zichten voor het zeggen krijgt. HORLOGERIE Van Weedestraat 40 - Telef. 4361 de veranderde situatie aan te passen. Financiële afhankelijkheid. Dat provinciale en gemeentelijke or ganen financieel afhankelijk zijn van het rijk behoeft, aldus de commissie, helemaal nog niet te betekenen, dat decentralisatie nauwelijks meer zou zijn dan een wat smakeloze 1 april grap. „Een geheel zelfstandig financieel be heer voor de lagere besturen is tot een onmogelijkheid geworden. Zij moeten er in berusten, dat om redenen van al- Het tweede damesteam van de Mixed Hockey Club Soest speelt zondag een belangrijke wedstrijd tegen Gooi 5, want als de Soester dames winnen dan promoveren ze naar de derde klas. Het is dan ook gewenst dat vele suppor ters dit team zodagmorgen om 11 uur op het terrein Schrikslaan zullen aan moedigen. Dames 3 speelt om 2 uur de eerste promitiewedstrijd. Het tweede herenteam speelt op 29 april een pro motiewedstrijd tegen Voordaan 3. Cp 30 april neemt een team deel aan het Jan van Dun-tournooi in Rotter dam. Mogelijk gaan er twee teams, maar gewoonlijk melden zich meer teams aan dan geplaatst kunnen wor den Het team dat in ieder geval gaat bestaat uit de volgende spelers doel Paul van Hofwegen, achter K. v. Dijk, en Tj. van Weering, midden Ecu van Doorn, Hans van Es, en Bert Vriens, voor F. Steenmeijer, A. Bolhuis, Wim van Es, Jan Mooi en W. den Holland der. Op 21 april is in Amersfoort het Pan- nekoektournooi, waaraan met een ge mengd jeugdelftal deelgenomen wordt. Op 13 mei wordt door de vereniging Randwijck het Amstelveen-tournooi ge organiseerd. Daarin komt van de Mi- Eén uit de serie van GAZELLE JA! Naast de Super-reiniging Populair "^hemisch reinigen al colbert japon (eenvoudig) topper kamerjas (eenveudig) Uitgezonderd witte kleding Wel zelf even brengen en halen. SOEST: Dep. Morelweg 10, tol. 3258, mot til. In; Hilversum. Laren, Baorn, Hulzen, Ëussum, Nederhorst d. Berg. Vertegenwoordiger in het Gooi van „PERSI", suède-reiniging. Kerkstraat 3 Betaling in overleg Telefoon 2030 gemeen financieel en fiscaal beleid de xed Hockey Club een gemengd elftal bronnen, waaruit de middelen voor de uit. De opstelling isdoel Paul van overheidswerkzaamheid worden geput, j Hofwegen, achterC. Thomas en Jos vrijwel geheel onder het beheer van de Hoppenbrouwers, midden Ans Eijsink, Het begrip decentralisatie betekent, dat zoveel mogelijk taken moeten wor den overgelaten aan de lagere orga nen - provincie en gemeente - in plaats van aan het rijk. Dat tegen doorvoering van dit beginsel, dat de macht van de gemeenten aanzienlijk zou vergroten, wel het nodige verzet is aangetekend, spreekt vanzelf. Toch is het allemaal volgens het rapport van de commissie hard meegevallen. „Decentralisatie van het bestuur is in Nederland een algemeen aanvaard be ginsel, dat buiten de strijd van de politieke meningen staat". Volgens de studiegroep kan alleen de mate, waarin zij moet worden verwe zenlijkt tot verschil van mening aan leiding geven. En dat nog voor het grootste deel op overwegingen van praktische aard", aldus het rapport. Voordelen. Dat binnen afzienbare tijd een gro tere vrijheid voor plaatselijke bestu ren iinderdaad werkelijkheid wordt, staat wel vast. De nieuwe Provincie wet was een eerste teken aan de centrale overheid worden gesteld. De eigen belastingheffing is in omvang zeer beperkt*geworden". De commissie schrijft in haar rapport aan de minister, dat zij uitbreiding van een zekere financiële ruimte zou toejuichen. Maar ook dan zullen de la gere bestuursorganen toch in hoofdzaak blijven aangewezen op de middelen, welke uit door de rijksoverheid gehe ven belastingen voor hen beschikbaar worden gesteld. Volgens de studiegroep is het zwaartepunt bij het oplossen van het financiële probleem hierdoor nood gedwongen komen te liggen bij het stre ven naar een financiële verhouding met het rijk, die de lagere overheden voldoende inkomsten geeft verrruiming en hen toch niet „door zilveren koor den bindt waar de algemene wetge ving hen vrijlaat". Een van de finan ciële toelagen aan provincies en ge meenten, zal volgens de commissie in ieder geval niet achterwege mogen blijven. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE LAGERE SCHOOL TE SOESTERBERG. Voor de ouders, die hun kinderen met ingang van de nieuwe cursus onder wijs wensen te doen geven aan de openbare lagere school te Soesterberg zonderd zondagmiddag - in het City- bestaat, voor zover zulks nog niet is theater draait. geschied, gelegenheid hiervan aangifte Het is een verhaal van twee mannen te doen aan het schoolhoofd de heer oen priester, bescheiden, eerlijk en op- J. L. Boer, Prof Lorentzlaan 13, in het recht, en een bandiet, sluw, cynisch en D. Stroband en Afra van Hofwegen, voor H. Berghauser Pont, Loor v. d. Sterren, Peter van Hofwegen, Lidy van Weering en Dick Eijsink. Voor de jeugd wordt door de vereni gingen Voordaan en M.H.C. Soest ter gelegenheid van Pasen weer het ge zamenlijk paasei-tournooi georganiseerd. Drie meisjes- en drie jongensteams van beide verenigingen zullen op 24 en 26 april tegen elkaar uitkomen op de vel den van Voordaan. Op maandag 14 mei houdt de Mixed Hockey Club in cfe Bosvijver te Soest- Zuid de algemene ledenvergadering. Het stichtingsbestuur van de verken ners en welpen van de St. Michaëls- groep te Soesterberg heeft aan het college van B. en W. een renteloze geld lening van 6500,gevraagd omdat dc slechte behuizing van deze groep het bouwen van een nieuw troephuis noodzakelijk maakt. De stichting wil dit geld in 10 jaar aflossen. Contri buties en bijdragen van particulieren zullen de groep hiertoe in staat stellen. Bovendien stelt het r.k. kerkbestuur te Soesterberg zich garant voor de te rugbetaling. Het college van B. en W. heeft zijn waardering voor het werk van de padvindersgroepen tegen de ge meenteraad geuit en geadviseerd aan het verzoek te voldoen. „De Zwarte Tiran" heet de film die van heden tot en met zondag - uitge- schoolgebouw, op donderdag 19 april a.s. van 19.00-21.00 uur. Men wordt verzocht bij de inschrijving het trouwboekje ter inzage te ver strekken. Soest, 13 april 1962. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest wand. Het is tenslotte wel raadzaam brengen, overeenkomstig het bepaalde ook, zegt de Commissie-Bloemers, jin artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder- want er is een lange reeks van voor- wet> ter algemene kennis, dat ter ge- delen op te noemen, die stuk voor stuk voor decentralisatie pleiten. „Spreiding van de bestuursbevoegd- meente-secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de Stichting tot beheer van het Soes- heden doet meer recht wedervaren ter Natuurbad, p/a Raadhuis te Soest, aan het uiteenlopende karakter van onderscheidene gebiedsdelen en hun bewoners het lokale bestuur is beter dan het centrale bestuur bekend met plaatselijke toestanden. De burgerij wordt in haar verschillende geledin gen meer in het bestuur betrokken en kan zo de handelingen van de bestuur ders gemakkelijker controleren. Decentralisatie vormt verder een te- om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een zuiveringsinstallatie ten behoe ve van het natuurbad, op het perceel Van Weerden Poelmanweg 4, kada straal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 1603. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk genwicht tegen overbelasting van de bezwaren tegen het verlenen der ver- centrale organen en is een krachtig gunning in te brengen bij het gemeen- v/apen tegen bureaucratie." De orga- te besuur. nen van de lagere lichamen, zo schrijft het rapport in zijn wat ambtelijke be woordingen verder, zijn in het alge- Bovendien zal op dinsdag 1 mei a.s., des voormiddags 10.30 uur, in het gemeen tehuis een openbare zitting worden ge meen sneller dan de rijkswetgever in houden, alwaar mondeling bezwaren staat een nieuwe - door de omstandig- j tegen inwilliging van dit verzoek kun heden geboden - regeling tot stand te nen worden ingebracht, brengen of een geldende regeling aan Soest, 13 april 1962. gewetenloos. Hij terroriseert de gehele bevolking van een kleine plaats in Mexico en in het bijzonder de groot grondbezitters. Daarnaast werkt hij een oude priester tegen en de bevolking is zo bang voor de schurk dat niemand meer naar de kerk durft. Een jonge priester komt en hij neemt de strijd te gen de bandiet op. Na veel weder waardigheden sterven beide mannen een gewelddadige dood. Zondagmiddag lachen om „De Snert soldaat" met Brian Rix in een dwaze dubbelrol. Hij wordt in oorlogstijd naar Frankrijk gebracht om daar te spione ren en daar wordt hij per V-l naar En geland teruggeschoten. Natuurlijk wach ten hem de hoogste onderscheidingen na deze heldendaad, maar met dit suc ces begint het geharrewar pas goed maar aan het slot komt alles op zijn pootjes terecht. Dan is er intussen heel wat door het bioscooppubliek gelachen. „De Grote Ontsnapping" draait van maandag tot en met woensdag. Vier desperado's houden een stad in hun greep en zij dreigen dat zij de bevol king van een wereldstad zullen uit roeien. Vanzelfsprekend vinden deze heren een verdiend gewelddadig einde na heel veel spanning. „Wilde Onschuld' 'heet de film van de donderdagcyclus. Hij verhaalt van een primitieve liefde in de grandioze pool- woestenij. Anthony Quinn heeft de hoofdrol. Een film met prachtige na tuuropnamen. De beste humor is die, waarbij men niet weet of men lachen of huilen moet. Na deze rake definitie zou men de hu mor van achter het IJzeren Gordijn hoog moeten aanslaan. De Franse journalist en romanschrijver Michel Chrestien heeft enige tijd ge speurd naar de moppen en lachertjes, die men elkaar in de communistische landen vertelt. Wie meent, dat het daar een dooie boel op dit gebied zal zijn, heeft het bij het verkeerde eind. Op straat en in café's in Rusland, Polen, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Roe menië tot in Korea toe, heeft de Frans man grollen en grappen opgevangen en opgetekend. Dikwijls zijn ze wrang. Men leest ze met een bittere smaak in de mond. Maar het lachen kan men toch niet la ten. Een voorbeeld Vraag - Waarom zijn Adam en Eva in Rusland geboren Antwoord - Ze leefden in het paradijs en hadden niets om aan te trekken. Of „Boedapest" - De strijd woedt. En kele jongens van een jaar of tien val len Russische tanks aan. Ze hebben er vijf vernietigd als hun leider schreeuwt„Als de bliksem er van door jongens, daar komt mijn moeder aan De Franse schrijver-journalist licht in zijn boek „Le Rire Rouge", de rode lach, uitvoerig toe waar hij zijn mop pen vandaan haalt. Hij heeft commu nistische kranten en tijdschriften gele zen, maar ook gesproken met de ge wone man. In ieder geval behoeft nie mand er aan te twijfelen, dat de mop pen echt zijn. Michel Chrestien. die ook moppenverzamelingen uit Frankrijk en de Verenigde Staten heeft gebundeld, kan deze onmogelijk zelf hebben ver zonnen. Hij zou in dat geval 's werelds grootste humorist zijn. Tenslotte is voor fijnproevers de volkshumor nog al tijd een feestdis. Leest men het boek van de Fransman, dan komt men soms snijdende ver oordelingen van het regime tegen. Zo als bijvoorbeeld in het volgende vraag gesprek tussen een strenge schoolin- specteur en 'n schuchtere schooljongen. Inspecteur „Wie is je vader" Leer ling „Onze geniale kameraad Stalin". „Wie is je moeder dan vraagt de inspecteur. Antwoord„De vrije, de machtige, de onoverwinnelijke Sovjet- Unie. Volgende vraag van de inspec teur „En wat wil je later worden Antwoord „Een weeskind, meneer de inspecteur". De humor van een volk toont aan wat in een volk leeft. Het is geen wonder, dat het alles overheersende communis tische regime regelmatig over de hekel wordt gehaald. Men moet zich ergens in kunnen uitleven. En een mop is een uitstekend geneesmiddel. Men kan Mi chel Chrestien dan ook niet verwij ten, dat hij een bepaalde kleur aan zijn boek heeft gegeven en alleen maar anti-communistische anecdotes heeft op getekend. In een land, waar het com munisme op alle levensvormen, tot zelfs op de meest intieme, een stempel drukt, is het onvermijdelijk dat ook de volks humor zich daarop richt. Men zou het het enige wapen kunnen noemen, dl de mensen achter het IJzeren Gordijn is overgebleven. Het wordt dan ook zoveel mogelijk gebruikt. Vooral de M.V.D., de gehei me politie, die in Rusland tijdens Sta lin en in Hongarije tijdens de opstand bijzonder gevreesd was, moet het ont gelden. Drie uur 's morgens in Moskou. 1 Het is donker en koud. Tikken op de deur. De dood komt binnen, de zeis in de hand. Zegt de dood „Je hebt ei wel de tijd voor genomen om mij open te doen, Pavel Pavlowitsj", Antwoordt Pavel: „Ja ik dacht dat het de M.V.D. was". Of, midden in de nacht wordt er cp de deur geklopt. Twee mannen van de M.V.D. komen binnen. „Wat wilt U"? „Kent U Kohn"? „Nee „Kent U Blau dan „Wat „In dat geval ge loof ik, dat ik toch maar liever Kohn ken". Kohn en Blau zijn nationale figuren in de fijnzinnige moppenwereld. Ongeveer op de manier waarop Sam en Moos her haaldelijk in Nederland opduiken. Kohn zit ergens aan de grens van Oostenrijk. Eén van zijn vrienden treft hem daar aan en zegt „Wat doe je „Ik wacht op de Amerikanen". „Schaam je. Tien jaren geleden was je ook aan de grens, maar toen wachtte je op de Russen". „Nou", zegt Kohn, „en zijn ze soms niet gekomen Michel Chrestien heeft ook een groot aantal grappen over communistische leiders bijeen gebracht. Over Chroesj- tsjow bevoorbeeld de volgende Ieder in Rusland weet dat Chroesjtsjow de beste jager ter wereld is. In Hongarije gaat hij een keer op de eendenjacht. De Hongaarse kranten leggen er de na druk op, dat hij in vijftig jaren nooit één eend heeft gemist. De jacht begint. Chroesjtsjow legt aan, neemt drukpunt en schiet tenslotte. Iedereen kijkt naar dc- luchtde eend vliegt rustig verder. „Wonderlijk Dit is de eerste dode eend, die rustig is blijven doorvliegen", ver klaart de woordvoerder van het Krem- lin. Schitterend zijn sommige definities, die het communistische jargon op de hak nemen. Wat denkt U van de volgende „Een onbuigzame communist is iemand, die resoluut meebuigt met de partij". Oi die van de optimist. „Een optimist is iemand, die Russisch leert. Een pes simist iemand, die Chinees studeert". Het leven in de communistische wereld mag hard zijn, de humor is, getuige het boek van de Franse journalist, nog niet doodgedrukt. Integendeel. Binnenlands toerisme is te beschouwen als een wisselwerking tussen vakantie- i oorden en toeristcentra. Hierbij zijn twee partijen betrokken, de bezoekende en de ontvangende. Amsterdam is bijvoorbeeld een toe ristisch centrum, terwijl Eemland meer als vakantie-oord te beschouwen is. De vakantieganger is iemand, die voor langere tijd verpozing zoekt in de na tuur en de toerist is meer een reiziger, die korte of lange tochten maakt, mees tal voor ontspanning. De beweegrede- nen om op reis te gaan zijn van zeer I uiteenlopende aard. De één zal de stilte I van het buitenleven zoeken, de ander 1 de drukte van een mondaine badplaats. Als iemand Soest als vakantie-oord kiest dan zal eerst de hotel-pension- gids aangevraagd worden. In deze gids staan de hotels, pensions, te huren hui- j zen en huisjes en kampeerterreinen ver- meld, alsmede een register van winke- I liers, uiteraard V.V.V.-leden. I Deze gids wordt ondermeer naar alle V.V.V.-kantoren in Nederland gezon- den. Dit is met de gids van 1962 enige I weken geleden gebeurd. Het streven van de V.V.V. is erop gericht in deze gids alleen de adressen op te nemen, die aan de daarvoor gestelde eisen vol doen. Een gast mag de vraag „Waar- j om ging ik op reis, ik heb het thuis I beter" niet stellen. De V.V.V. wordt in dit streven gesteund door het Horeca- bedrijf. Dit geeft de volgde richtlijnen. 11. Kamerverhuurbedrijven: Wanneer er I kamers aan gasten worden verhuurd met de gebruikelijke dienstverlening als kamer schoonhouden, bedden opma ken enz. 2 PensionbedrijvënDit is de groep, die kamerruimte voor bewoning of vakantieverblijf afstaat met tenminste 1 maaltijd per dag. 3 Logies verstrekkende bedrijven (ho- tel) Zij geven nachtverblijf, al dan niet met ontbijt. Pensionbedrijven en hotels die minstens 5 gasten verdeeld I over tenminste twee kamers kunnen onderbrengen moeten zich bij het be drijfschap Horeca laten inschrijven. Niet-bedrijfsmatig is het verlenen van onderdak door particulieren op de z.g. topdagen, wanneer door de V.V.V. een beroep op hen wordt gedaan. De bol- lendagen zijn ondermeer zulke top dagen. De V.V.V.-Soest heeft gemeend zich hierbij te moeten betrekken en het kan toor zal dan ook op vrijdag 20 en za terdag 21 april tot 22 uur geopend zijn. Dit is doorgegeven aan de V.V.V.-kan toren in de grote steden uit de naaste omgeving. De plaatselijke V.V.V. hoopt hiermee niet alleen de buitenlandse gasten maar ook de hotel- en pension houders in Soest van dienst te zijn. Mochten er leden- of aspirant-leden zijn, die op de dagen rond Pasen lo gies kunnen verstrekken, dan kunnen zij dit bij het V.V.V.-kantoor opgeven. Lang heeft men zich door middel van het V.V.V.-kantoor Soest van plaatsbe wijzen voor My Fair Lady in Carré te Amsterdam kunnen voorzien. Dat kan nog tot 30 april, de dag waarop de laat ste voorstelling gegeven zal worden. De V.V.V.-Soest is actief en zal steeds actiever worden en bij hun werk ver geten de informatrices de volgende re gels nooit Heet welkom aan de vreemdeling, doet goed zijn geest en zijnen huid, hij zal uw haard bij elkeen roem» en gij beurt ook nog zijnen duit.

Soester Courant | 1962 | | pagina 6