Het bestuur van de gemeente. HET OOG GERICHT OP ONTWAPENING. DINSDAG GEEN COURANT. Officiële mededelingen. Grote Cefa-filiuavoiid. Wiiikeïsluiting op Koninginnedag. CONCOURS HIPPIQUE GAAT NIET DOOR. NATIONAAL GESCHENK VOOR H.M. DE KONINGIN EN Z.K.H. DE PRINS. Joliaimes Passion. N.C.V.B. Jaarvergadering Humanistisch Verbond. Tn stuif R.K. Jong Soest. Als gevolg van Pasen zal de Soester Cou rant dinsdag a.s. niet verschijnen. Politie telefoon 4444 en 4445 VRIJDAG 20 APRIL 1962. 41e JAARGANG no. 32. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 XII Mevr. E. C. van Goor-Cleton. Er was in 1958 geen V.V.D.-er die op timistisch genoeg was om te geloven dat de twee zetels, die deze partij in de gemeenteraad had, met drie ver meerderd zouden worden en mevr. E. C. van Goor-Cleton zeer zeker niet. Zij stond op de vijfde plaats van de kandidatenlijst en noemde die bij zich zelf een ongevaarlijke plaats omdat zij er eigenlijk een beetje huiverig voor was in de raad gekozen te worden. Niet omdat zij twijfelde aan haar overtui ging als V.V.D.-ster, maar omdat zij zichzelf moeilijk als een politieke speer punt van de partij kon zien. Na vier jaar is gebleken dat ze dit gelukkig ook helemaal niet geweest is en dit te recht aan de mannen overgelaten heeft. Na het bezoek van de h.b.s. werd de jeugdige mejuffrouw Cleton door haar vader in overweging gegeven welke studierichting zij koos. Zij voelde ech ter meer voor een tijdelijk verblijf in het buitenland om haar talenkennis uit te breiden dan het bezoeken van een universiteit. Achteraf bleek dit een juis te keus, want mevr, Van Goor is ver zot op reizen, doet dit veel en de taal kennis komt dan ook uitstekend van pas. Mevr. Van Goor kwam in 1935 in Soest wonen toen haar echtgenoot tot direc teur van gemeentewerken benoemd werd. Al spoedig kwam zij in con tact met mensen die zich het lot aan trokken van hen die bijzondere hulp nodig hadden en gedurende 15 jaar was zij gemachtigde over kinderen, wier ouders uit de oudelijke macht ontzet waren. Een tijd lang was mevr. Van Goor ook bestuurslid van de vereniging die steun verleent aan verwaarloosde kinderen, maar op den duur kwam er zo'n leger van toezichthouders uit voogdijraad, justitie, psychologen, psychiaters en maatschappelijke werksters, dat zij het wat teveel van het goede vond en be dankte. Mevr. Van Goor neemt aktief aan het vrouwen-verenigingsleven deel. Zij is bestuurslid van de afdeling Soest-Baarn van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, penningmeesteresse van de afdeling Eemland van de Nederland se Vrouwen-Electriciteitsvereninging, secretaresse van de afdeling Soest-Soes- terberg van de V.V.D., penningmees teresse van de vrouwengroep van deze partij, zij maakt deel uit van de Stich ting voor Huishoudelijke- en Gezins voorlichting, is commissaris van Braam- hage en maakt deel uit van het stich tingsbestuur dat een bejaardencentrum wil oprichten. De plannen hiervoor zijn klaar, maar de bouw laat helaas erg lang op zich wachten en vooral mevr. Van Goor be treurt dit, want het lot der bejaarden die moeilijk zelfstandig kunnen leven gaat haar zeer ter harte. Zij krijgt dan ook wel eens de indruk dat er meer voor de jeugd dan voor de bejaarden gedaan wordt en betreurt dit. Mevr. Van Goor maakt deel uit van d.e onderwijscommissie en van de com missie gasbedrijf. Het onderwijs heeft haar grote belangstelling en zij be treurt het dat de jeugd van de middel bare scholen te worstelen heeft met een overladen leerplan, maar hieraan kan helaas door een gemeenteraad niets gedaan worden. Mevr. Van Goor vindt het bijzonder prettig dat de leden van de V.V.D. haar opnieuw uitverkoren heb ben voor een plaats op de kandida tenlijst, hoewel zij van zichzelf hele maal niet de indruk krijgt dat zij het in de afgelopen vier jaar zo goed ge daan heeft. Ze deed het werk voor de gemeenschap wel met veel genoegen en dat kwam voor een groot deel door het feit dat er in de Soester gemeenteraad in een prettige sfeer gewerkt wordt en dat scherpslijpers en dwarsbomers ont breken. Niet de discussie maar de rondvraag is het terrein waarop mevr. Van Goor zich het beste thuisvoelt en dat haar gebruik maken van de rondvraag niet succesloos is blijkt ondermeer uit het feit dat de Nederlandse Spoorwegen voorzieningen getroffen hebben aan het station Soestdijk, waardoor het in- en uitstappen van treinen gemakkelijker geworden is. In een rondvraag had mevr. Van Goor hierop gewezen. Van zichzelf weet mevr. Van Goor dus dat de discussie niet haar sterkste zijde is, maar men mag aannemen dat zij zich met enthousiasme in de discussie zal storten als mogelijk het stichten van een markt in Soest ter sprake komt, want zij zou, als zovele leden van vrou wenverenigingen, erg graag willen dat deze er ten behoeve van de Soester huisvrouwen komt. De plaatselijke afdeling van de Chris telijke filmactie (Cefa) besluit donder dag a.s. het seizoen met de cinemas- copische kleurenfilm ,,De Herberg van het Zesde Geluk". Nog geen maand ge leden was de premmière van deze film en de beoordelingen waren onverdeeld gunstig. Gezien de toenemende belangstelling voor het werk van de Cefa en de bij zondere kwaliteiten van deze film wordt hij vertoond in de Emmakerk. De hoofdpersoon (Ingrid Bergman) is een dienstmeisje, dat in China het evangelie wil verkondigen, maar door de inval der Japanners gedwongen wordt om te vluchten. Men zie de advertentie in dit blad. Het bestuur van de Soester Winkeliers vereniging adviseert de plaatselijke winkeliers hun zaken te sluiten op Koninginnedag, maandag 30 april. Het concours hippique, dat voor de ne gende maal gehouden zou worden ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin gaat niet door. Het comité Concours Hippique Soestdijk, bestaande uit de heren W. Schunselaar, A. Maris, H. Butzelaar, A. A. Zijtveld en G. M. Duiser heeft dit besluit met zeer veel spijt genomen, maar het is een wijs besluit, want de gesteldheid van het terrein aan de Koninginnelaan, en van alle andere terreinen die eventu eel voor het houden van het concours in aanmerking zouden kunnen komen, is dusdanig dat de 260 amazones en rui ters, die zouden deelnemen niet zonder gevaar kunnen springen. Het veld aan de Koninginnelaan staat nu nagenoeg blank en in een week kan het niet veel beter worden. Een eventuele droge bo venlaag is spoedig door de paardehoe- ven verwijderd en dan neemt de kans op ongelukken toe. Het vorig jaar was het terrein bijzonder modderig en de amazone Mady Koster maakte hierdoor De geldinzameling voor het Nationaal geschenk ter gelegenheid van het Zilveren Huwelijksfeest van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins met inschakeling van de melkhandelaren in onze gemeente is helaas geen succes geworden. Het tot op heden binnengekomen bedrag blijft ver beneden de redelijke verwachting. Het comité is in de vaste overtuiging dat een veel groter aantal Soester ingezetenen een bijdrage in dit geschenk wil geven dan thans hieraan hebben deelgenomen. Wat is dan de oorzaak dat zo velen zijn achter wege gebleven hun gift aan hun melkhandelaar ter hand te stellen? Men kan allerlei veronderstellingen maken. Het comité was gedwongen van bereidheid der melkhandelaren om giften in ontvangst te nemen gebruik te maken, omdat nu eenmaal een onvoldoend aantal collectanten zich voor dit werk beschikbaar stelt. Het comité meent het hierbij niet te mogen laten. Soest mag in deze landelijke aktie geen beschamend figuur slaan. Het comité wil daarom alle ingezetenen die om welke reden dan ook achterwege lieten een bedrag aan de melkhandelaar mede te geven in de gelegenheid te stellen alsnog hun bijdrage te doen toekomen aan één der onderstaande adressen van comité-leden vóór 29 april a.s. Kantoor Ned. Middenstandsbank, Van Weedestraat 11; J. J. J. M. Festen, Steenhoffstraat 65, voorzitter Oranje-Comité; W. A. Veldhuizen, Sophialaan 4, voorzitter Christel. Oranje-Vereniging; J. Rosing, Antonie van Leeuwenhoeklaan 3, Soesterberg. Het comité durft vertrouwen dat nog velen aan dit verzoek gehoor geven, opdat onze gemeente met haar bijdrage voor de dag kan komen. HET COMITÉ. een lelijke val. De heer J. J. Brouwer, H. Kok en A. v. d. Hengel, die ieder jaar het agrarisch deel van de Soester bevolking voor dit concours hippique aktiveren, zijn het met dit besluit eens, evenals de heren die het bestuur vormen van de Konink lijke Nederlandse federatie van Lan delijke Rij verenigingen en van de Ne derlands Hippische Sportbond. Het is natuurlijk bijzonder spijtig dat dit besluit genomen moest worden, vooral omdat de volledige Olympische selectieploeg zou deelnemen, maar een ander besluit mocht niet genomen worden, want de kans op ongelukken zou te groot zijn. Voor de vierde maal is in de Oude Kerk de Johannes Passion van Georg Friedrich Handel op voortreffelijke wijze door een koor, orkest en solisten onder leiding van de cantor-organist van de Oude Kerk Maarten W. Kooy uitgevoerd. De eerste uitvoering vond in 1959 plaats nadat door de gemeen te subsidie toegezegd was. Deze subsi die is ook in 1960, 1961 en dit jaar verleend omdat de belangstelling voor voor de uitvoering van deze passiemu ziek groeiende is. En terecht, zoals ook weer gisteravond bleek. Het Nederlands Hervormd Kerkkoor, het orkest van de Nederlandse Canto- ri] en de solisten Maria v. d. Slikke, sopraan, Ine Kooy, alt, Tony Jaanus- Rebel, alt, Gerard de Vos, tenor, Gert Hendriksen, bas, Jetzke Timmer, orgel er. Fred Pot, cello, hebben door hun medewerking glans verleend aan deze traditionele uitvoering. De afd. Soestdijk van de N.C.V.B. ver gaderde in de zaal bij de Emmakerk. Mevr. G. Gilhuis-Smitskamp hield een lezing over „De invloed van het boek", waarin ze verschillende aspecten van de literatuur belichtte, zowel de goede als verkeerde, speciaal van de heden daagse roman. Er verschijnen veel boeken op de markt, ook literair bekroonde, waarvan de inhoud vol haat, zonder moralen zon der uitzicht is. Het is daarom van belang, dat er goede voorlichting is, waardoor deze boeken kritisch gelezen zullen worden. Vooral op de jeugd heeft het boek erg veel invloed. Gelukkig zijn er tegen woordig veel goede christelijke kinder boeken, waarvan de jeugd kan genie ten. Na de lezing beantwoordde mevr. Gil huis nog enkele vragen die gesteld werden. Onder voorzitterschap van de heer Tj. Krips heeft de gemeenschap Soest- Baarn van het Humanistisch Verbond de jaarvergadering in Oranjehof ge houden. Er werden mededelingen ge daan over de verbonds-landdag wel ke in Driebergen op Hemelvaartsdag gehouden zal worden. De opening vindt om elf uur plaats. Daarna kan men ex cursies naar keuze maken Leersumse Veld, Gimbornpark in Doorn, of de Evangelische Broedergemeente „De Hernhutters". Om 1 uur wordt een ge meenschappelijke broodmaaltijd ge bruikt. Van 2 tot 3 uur zingt het koor Vox Humana en om 3 uur spreekt prof. dr. B. W. Schaper over het onderwerp ,Voor een open Humanisme". Van kwart over 4 tot 5 uur is er een ge zellig samenzijn. Op 4 mei wordt er in Utrecht een be vrijdingsbijeenkomst gehouden. Prof. dr. Libbe v. d. Wal zal spreken. Rosa Spier (harp) en Elisabeth Ander- sen (voordracht) verlenen medewerking aan deze bijeenkomst. Bij zijn overlijden liet het lid de heer A. Enzlin een deel van zijn vermogen i aan het Humanistisch Verbond na. Een gedeelte hiervan ontvangt de gemeen schap Soest-Baarn voor het werk ten behoeve van zieken en bejaarden. Be- sloten werd hiervoor een Enzlin-fonds te vormen. De diverse jaarverslagen werden goed gekeurd en het bestuur werd in zijn geheel herkozen. Er werd uitvoerig gediscussieerd over de aard van de bijeenkomsten. Het ac cent zal blijven liggen op de gespreks bijeenkomsten, maar ook de bezinnings bijeenkomsten op zondagmorgen zullen niet geheel van het programma ver dwijnen. In bepaalde wijken zullen huiskamerbijeenkomsten gehouden wor den. Door differentiatie in de aktivi- teiten wil men trachten een groter aan tal mensen voor het werk van het Hu manistisch Verbond te interesseren. Aan het bestuur werd verzocht ook ge durende de zomer zorg te dragen voor mogelijkheden tot contact der leden. In zijn slotwoord sprak de voorzitter er zijn voldoening over uit dat een ver gadering met zo'n zakelijke agenda zo'n prettig verloop had gehad. Op tweede paasdag houdt de Instuif R.K. Jong Soest een paasbal. De Tor nado's spelen. Op 29 april is er een Oranjebal met The Rhythm Rascals en op zaterdag 5 mei wordt het bevrij dingsfeest gevierd met als gasten de AD-RI-JO's, Alle avonden worden in het St. Josephgebouw gehouden. Als leidende figuren in het bedrijfs leven zich zo veelvudig met totaal nut teloze besprekingen zouden bezighou den als vele leidende figuren in de be sturen van staten dit doen dan zouden we spoedig met z'n allen op de fles gaan. Mensen die hun tijd toch echt wel be ter konden besteden zitten te wauwe len over ontwapening en er is niemand die gelooft dat er van die ontwapening maar iets terecht komt, op een paar optimisten na, die denken dat de Rus sen alles in het water gooien wat ze aan bewapening hebben als de vrije wereld dit eerst doet. Toen Duitsland en Japan de oorlog verloren hadden maakten de geallieer den aanstalten om zich van heel veel wapens te ontdoen, maar de Russen gingen rustig door met bewapenen om dat de wereldrevolutie nog steeds geen feit is. En met deze mensen verklunge len de staatslieden van de vrije wereld hun tijd. Bij deze besprekingen over ontwape ning schijnen de deelnemers aan de conferenties weinig gevoel voor humor te hebben, want niemand schoot blijk baar in een daverende lach toen be weerd werd dat men de Russen op hun erewoord zou geloven als ze een opsomming zullen geven van wat ze hebben, wat ze wel kwijt willen en wat ze graag aan bewapening willen hou den. Dat laatste natuurlijk om de on derdrukte volken onder de duim te houden. Een half jaar geleden bood minister Luns de Nederlandse televisiekijkers een leerzaam half uurtje toen hij een opsomming gaf van alle leugens die meneer Chroesjtsjow het laatste Jaar uitgekraamd had. Münchhausen was er maar een beginneling bij. Ontwapening is een heerlijke zaak, maar laat men het erewoord van de Russen er maar buiten laten. In de hele wereld is geen lommerd te vinden die daarvoor een cent geeft. KANTMAN. urn***** STEMMEN BIJ VOLMACHT. Bij de verkiezing van de leden van de gemeenteraad kan een kiezer op ver zoek bij volmacht stemmen, indien hij mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Die kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 16 mei a.s. een verzoekschrift indienen bij bur gemeester en wethouders der gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen. Bij het verzoekschrift wordt ingediend een verklaring van de gemachtigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Hij die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag der kandidaatsstelling zijn opge nomen in het kiezersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt, en bevoegd zijn tot deelneming aan de zelfde verkiezing. Voor het verzoekschrift om bij vol macht te stemmen en de mededeling tot aanwijzing van een andere gemachtigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. De burgemeester, S. P. Bentinck. Soest, IV april 1962. WACHTVERBOD. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid, van het Wegenverkeersreglement maken bekend, dat door hun college is besloten voor het rechter gedeelte van Moerbessenberg, lopende van de Gene raal Winkelmanstraat naar de Kamp weg een wachtverbod vast te stellen. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het ein de van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch ingediend bij de commissaris der Koningin dezer pro vincie, die een bewijs van ontvangst af geeft. Soest, 20 april 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1