m ZWITSAL MEER MACHT VOOR PROVINCIE EN GEMEENTE. g GEERVLIET WIE BE «REDE WIL. D. ENGEL MOEDER WORDEN... Een romantisch vakantiepakje. len Wilt U rijles naar uw zin Stap dan bij .JDe Witte Pompen" in. Auto- en Scooter rij school Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. iselect VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. VOOR AL UW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool DERDE BLAD -V FSM w-i vm Ja II De provincies en de gemeenten vormen de pilaren, waarop ons huis van staat moet rusten. Dit is de belangrijkste con clusie van de commissie-Bloemers, een studiegroep van provinciale, stedelijke en rijksvertegenwoordigers, die acht ja ren lang op verzoek van de minister van binnenlandse zaken heeft gestu deerd op de „territoriale decentralisa tie". Het rapport, dat dezer dagen door de commissie aan minister Toxopeus is overhandigd, pleit sterk voor de overdracht van zoveel mogelijk taken en bevoegdheden aan lagere (bestuurs) organen, de provincies en de gemeen ten. Taken, die nu nog bij het rijk, de centrale overheid liggen. Het gaat om soms subtiele zaken, waarvan de leek het belang moeilijk kan inzien, maar die toch op zich voor plaatselijke ge- zagsvertegenwoordigers heel wat heb ben te betekenen. De commissie wil vanzelfsprekend niet terug naar het beeld dat de zeventiende (Gouden) eeuw gafeen bondsstaat, die meer verdeeld dan één was en naar binnen meer te bestrijden had dan naar bui ten, doordat de „zeven provinciën" on gekende macht, zelfstandigheid en een evenredige hoeveelheid zelfbewustzijn bezaten. In principe zijn de voorstellen van de commissie-Bloemers (voorzitter was mr. H. W. Bloemers, commissaris van de koningin in Gelderland) wel door tastend. De provinciale- en gemeentebesturen moeten bij het uitoefenen van hun zelf- I bestuurszaak niet aan banden worden gelegd door wettelijke aanwijzingen of koninklijke of ministeriële richtlijnen. I De eis van goedkeuring op provinciale en gemeentelijke besluiten moet - ook buiten de sector van het zelfbestuur - achterwege blijven. Er moet geen verplichting zijn be paalde besluiten ter kennis van hoger gezag te brengen. Aan de lagere organen kan de bevoegd heid worden gegeven aanvullende rege lingen te treffen. worden ingeschakeld. Als dubbele ze kerheid zou de mogelijkheid moeten worden opgelaten, dat de Kroon de uit spraken van G.S. of de commissarissen der Koningin vernietigt wegens „strijd met de wet of algemeen belang". Subsidie. Van het grote aantal wettelijke rege lingen, die onder de loep worden geno men, komt in het rapport de politie wet er slecht af. De studiegroep heeft er weinig goede worden voor over. De politiewet heeft „de vrijheid van de la gere organen in ernstige mate beperkt". Naar het oordeel van de commissie moet niet het rijk (de minister van Jus titie), maar de burgemeester de sterkte van een plaatselijk politiekorps vaststel len. De burgemeester zou daarbij een zekere vrijheid moeten hebben, of hij de jaarlijkse toelage, welke hij van het rijk krijgt, wil besteden aan de sterkte van het korps of aan materieel. De rijksvergoeding moet bij toeneming van de bevolking automatisch mee om hoog gaan, aldus het rapport. treffende de wenselijkheid een markt te Soest in te stellen. Dit rapport is samengesteld na besprekingen met vrouwenorganisaties, besturen van middenstands- en winkeliersverenigin gen en van de bond van markt-, straat- I en rivierhandel. In het rapport komt men tot de conclusie dat de te verwach- ten ontwikkeling van Soest tot een middelgrote gemeente de instelling van een markt wenselijk maakt. BEVRIJDINGSBAL. Op zaterdagavond, 5 mei is er in het St. Josepgebouw een bevrijdingsbal, dat georganiseerd wordt door de Instuif R.K. Jong Soest. De AD-RI-JO's ver- j zorgen de dansmuziek. LUCHTVAARTCLUB. In de eerste wedstrijd van het jaar heb ben leden van de luchtvaartclub Amersfoort-Soest goede resultaten be- ïeikt. De wedstrijd werd georganiseerd door de Luchtvaartclub Assen in com binatie met de Kamper Luchtvaartclub. De heer H. Abbring te Soest won een 1 wisselbeker bij de zweefmodellen, de 1 heer F. Smink, Hoogland, een beker bij de sportmodellen en de heer G. R. Eggers, Soest, een tweede prijs bij de werpmodellen. Amsterdim -graehc 411 Jan Evcriscnjtraat 38-. Steenhoffstraat. 25 Soest - Tel. 2185 Eigen zaken. De bedoeling van de decentralisatie is, dat „Den Haag", als centrale overheid, het landelijk samenspel regelt, maar dat de provincie en de gemeente vrij zijn hun eigen plaatselijke zaken zon der bemoeienis van hogerhand te be handelen. De studiegroep heeft een aantal richt lijnen samengesteld aan de hand waar van allereerst de taken van het hoger gezag kunnen worden beperkt. Zo wor den beperkingen van de bevoegdheden, die aan lagere besturen eenmaal zijn toegekend, alleen toelaatbaar geacht als ze noodzakelijk zijn „met het oog op de belangen welke de wettelijke rege ling wil dienen". Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Als voorbeeld wordt hierbij dan ge noemd de limitatieve omschrijving van de redenen voor het verlenen of weige ren van een vergunning. Als het nog nodig is om preventief toezicht uit te oefenen op gemeentebesturen dan moet dit in handen worden gelegd van de Gedeputeerde Staten (het „college van B. en W. van de provincie"), zo zegt de commissie. Een belangrijk voorstel van de studiegroep luidt, dat de Kroon besluiten van gemeentebesturen alleen mag afkeuren als de Raad van State is gehoord. Dit is, sinds het inwerkingtre den van de nieuwe Povinciewet, al de gebruikelijke gang van zaken bij pro vinciale zaken. Het geeft provinciale en eventueel gemeentelijke gezagsdragers de kans hun beslissing toe te lichten en te verdedigen. Beroep. Helemaal onder aan de hiërarchieke lijn staat de gewone man. Hij voelt zich wel eens alsof hij een klap van de ambte lijke molen heeft gehad en wil daarte gen in verzet komen - met de kans, dat hij op alle mogelijke ambtelijke tenen trapt. Het rapport geeft ook een richt lijn voor dergelijke gevallen. Als een inwoner van een gemeente in verzet wil komen tegen het weigeren van een vergunning door het gemeentebestuur of een dergelijke bestuurlijke beslissing en de administratieve rechter niet kan worden ingeschakeld omdat de zaak te sterk in de beleidssfeer ligt, moet, vol gens de commissie, protest kunnen wor den aangetekend bij de Colleges van Ge deputeerde Staten en niet bij de Kroon. Als het gaat over besluiten, die door burgemeesters zijn genomen, dan moe ten de commissarissen der koningin Een apart hoofdstuk vormt het vraag stuk van de subsidiëring. De studiecom missie vindt, dat het subsidiëren van particuliere instellingen zoveel moge lijk moet worden overgelaten aan lage re bestuursorganen en dat de Centrale Overheid zich hiermee zo weinig moge lijk moet bemoeien. Een gezamenlijke subsidiëring door een hoger en een la ger orgaan, een beeld, dat op het ogen blik vrij algemeen is, ziet de commis sie liever niet. Het hogere orgaan geeft vrijwel altijd, doordat het meer geld ter beschikking stelt, bepaalde aanwijzingen, die de vrij heid van het lagere bestuursorgaan be perken. Als de lagere organen door uit breiding van hun subsidietaak voor te grote uitgaven komen te staan, zal het rijk meer (financiële) middelen ter beschikking moeten stellen. Zonder daarbij ook een papiertje met eisen te overhandigen, want decentralisatie is decentralisatie en geen verkapte vorm van dirigisme. Het rapport van de stu diecommissie is een belangrijk werk, dat veel kan bijdragen tot een spoedi ge verwezenlijking van de verlangens van de plaatselijke bestuursorganen, zoals provincies en gemeenten. SCHOOLZWEMMEN. Het rooster van het schoolzwemmen ziet er voor de komende zomer als volgt uit Maandag 8.30 uur Oranje Nassau- school. 9.30 uur Openbare lagere school Beetzlaan. 10.30 uur Van Arkel Insti tuut. 11 uur Titus Brandsmaschool. 11.30 uur St. Carolusschool. Dindsdag 8.30 uur St. Willibrordus- school. 9.30 uur Chr. lagere school Soes- terberg. 10.30 uur Openbare u.l.o. school. 11.30 uur Openbare lagere school Ker- kebuurt. Woensdag 8.30 uur Insingerschool. 9 uur Openbare lagere school Soest- Zuid. 10 uur Da Costaschool. 11 uur Chr. u.l.o. school. Donderdag 8.30 uur Oranje Nassau- school. 9.30 uur Van der Huchtschool voor l.o. 10.30 uur Titus Brandsma school. 11 uur St. Carolusschool. 11.30 uur St. Theresiaschool. Vrijdag8.30 uur Savornin Lohman- school. 9.30 uur Groen van Prinsterer- school. 11 uur Openbare lagere school Soesterberg. 11.30 uur St. Theresia school. Zaterdag 9 uur St. Bonifaciusschool. kenteken van klasse!... Greeve selecteerde voor u het beste uit binnen- en buitenland. Meubelen van aparte klasse, samengebracht op onze exclusieve afdeling „Greeve Select". Komt u vrijblijvend oriënteren - permanente expositii centre classiqijé: 's-gravelandseweg 51 - hilversum - tel. 16364 VERZEKERING VAN BROMFIETSEN. Ervaringen van de 'laatste jaren heb ben geleerd dat het aantal bromfiets ongevallen met schade sterk is toege nomen. In vele gevallen vonden de schadegevallen hun oorzaak in een ze kere nonchalance van de rijders, welke aanleiding was tot min of meer ernstige ongelukken en beschadigingen. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Velen van hen die schade veroorzaak ten waren verzekerd en bij diverse maatschappijen overtreffen de schade- uitkeringen de inkomsten uit premie betalingen met tientallen procenten. Van de miljoen bromfietsen welke er in ons land rondrijden zijn er 600.000 onverzekerd, maar lang zal dit niet meer duren, want er komt een wet die iedere bromfietsbezitter tot een w.a.-verzekering zal verplichten. De verzekeringsmaatschappijen zouden hier mee weinig ingenomen zijn als zij deze honderdduizenden tegen de huidige ta rieven en voorwaarden zouden moeten verzekeren. Er is gedacht aan het ver hogen van de premies, maar besloten is een eigen risico van 25,in te voeren, daar de ervaring geleerd heeft dat in het algemeen de schade bij een bromfietsongeval niet zo groot is. Hier mee willen de maatschappijen de voor zichtigheid bij de bromfietsberijders aanmoedigen. MARKT IN SOEST? De commissie voor middenstandaan gelegenheden en detailhandel van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en omstreken heeft een rapport uitgebracht van de studie be- VOETBALPROGRAMMA. Zondag H.M.S. 1—S.E.C. 1, 2.30 uur. D.V.A.V. 2—S.E.C. 2, 11.30 uur. Patria 2—S.E.C. 3, 12.30 uur. S.E.C. 5—B.D.C. 5, 12 uur. F.A.K. 1—B.D.C, 1, 2.30 uur. Hoogland 3B.D.C. 4, 12 uur. Veense Boys 3B.D.C. 3, 2 uur. B.D.C. 6—H.V.C. 5, 12 uur. Zaterdag S.D.C.P. 5—V.V.Z. 2, 2.15 uur. Spakenburg BB.D.C. B, 5 uur. Pupillen H.V.C. 1—S.E.C. 1, 2 uur. S.E.C. 2—C.J.V.V. 2, 2 uur. Amersfoortse Boys 2S.E.C. 3, 2 uur. Amsvorde 1B.D.C. 1, 2 uur. B.D.C. 2Amsvorde 2, 2 uur. B.D.C. 3—K.V.V.A. 3, 2 uur. EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 BEJAARDEN WORDEN VOORGELICHT. Het ligt in de bedoeling dat de heer H.J. van Hal, hoofd van de afdeling Sociale Zaken van het gemeentehuis, de leden van de bejaardenvereniging Rustenburg op donderdagmiddag 10 mei, in de zaal van De Gouden Ploeg, een inzicht zal geven in de stand van zaken met betrekking tot de bouw van een bejaardencentrum op de Eng. Dit gebeurt tijdens een jaarvergadering, waarin secretaris en penningmeester verslag over 1961 zullen uitbrengen en bestuursverkiezing gehouden wordt. Alle bestuursleden stellen zich herkies baar. Lang vóór de eerste wereldoorlog heeft men al geconfereerd over wereldvrede en ontwapening. Men was toen nog zo optimistisch over die goede bedoelin gen, dat er tenminste in Den Haag een Vredespaleis door tot stand kwam, waarvoor de voornaamste mogendheden van die tijd hun bijdragen leverden. Men begreep dus toen al, dat ontwape ning en wereldvrede een zaak van lan ge duur zouden zijn om tot stand te kunnen brengen en bouwde een vast tehuis voor de conferenties erover. Het Vredespaleis heeft daartoe nooit ge diend. Toen het gereed kwam brak de wereldoorlog uit. Na die oorlog begon men natuurlijk weer met nieuwe moed over dit vraag stuk te conferen. De Volkenbond werd gesticht en men had intussen ontdekt, dat de gemiddelde temperatuur aan het meer van Genève veel aangena mer was dan die in Den Haag, dus verhuisden de conferenties naar die stad. Ook daar stichtte men een paleis voor deze internationale onderhande lingen en men confereerde er net zo lang over de wereldvrede en algemene ontwapening, ook nu zonder tot enig resultaat te komen, tot het recalcitrant geworden Duitse volk zich achter de opportunist Hitier schaarde en de twee de wereldoorlog uitbrak. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Met het einde daarvan kwam vanzelf sprekend de nieuwe wil tot uitbanning van oorlog, tot internationale samen werking en afschaffing van de steeds verschrikkelijker wordende wapenen. Het instituut van de Verenigde Na ties kwam tot stand, met nog groter deelneming dan voor de Volkenbond, het geval was geweest. Het omvatte in derdaad van lieverlede alle naties ter wereld die men wilde toelaten. Ook hiervoor werd weer een nieuw paleis gesticht, ditmaal in New York. Ijverig stelde men regelen op voor een vredelievend met elkander verkeren, maar er ontstond al spoedig een com munistisch dus dictatoriaal blok naast een min of meer democratisch en op vrijheid ingesteld deel, tussen welke twee partijen een steeds groter wan trouwen groeide. Gevolg inplaats van minder, steeds meer aandacht bij beide blokken voor de militaire kracht en perfectionering van de bewapening, vooral ook op het gebied van nucleaire wapenen. Waarop de cirkelgang zich dan ook voorzette en er opnieuw con ferenties kwamen over ontwapening, eerst te New York, later toch maar weer in Genève, omdat het daar zo goed bivakkeren is. Die zijn alweer eni ge jaren achtereen aan de gang. Op een zeker ogenblik bereikte men zowaar de overeenstemming om geen kernproeven meer te nemen zo lang men nog over afschaffing ervan praatte. Maar onverwacht verbrak de Sowj et- Unie die afspraak, ze had blijkbaar ontdekt achterop te zijn gekomen in de nucleaire bewapening, en een groot aantal nieuwe en sterke kernontplof fingen werden tot stand gebracht. Nieu we conferentie, want Amerika wilde toch niet achterop komen, tenzij een definitieve overeenkomst tot stand zou komen over staken van kernproeven en controle daarop. Maar Rusland wenst geen internationale controle in eigen land, dus geen overeenkomst, dus bin nenkort nieuwe Amerikaanse en Engel se proeven, omdat die vrezen achterop te komen en opnieuw vergiftiging van de atmosfeer. Het is een hopeloze zaak, want zonder internationale controle over en weer heeft een overeenkomst natuurlijk geen enkele zin, dat heeft de Russische rege ring zelf bewezen vorig jaar. Rusland wil verder praten over algehele ont wapening, doch wat kan op dit punt bereikt worden als men de internatio nale controle voor één onderdeel nog niet eens wenst Natuurlijk niets dat is alleen een zoethoudertje, voor de propaganda, met bij voorbaat de weten schap dat daar toch niets van komt. Al het pleiten voor afschaffing van atoombewapening en voor algehele ont- VAN DE SOESTEB COURANT VAN VRIJDAG 4 MEI 1962. wapening, waar groepen in ons land en andere westerse landen zich zo over inspannen, is zinloos wanneer men te genover een dictatoriale en dus wan trouwende tegenpartij staat. En niet alleen zinloos, maar vooral uiterst ge vaarlijk. Het communisme houdt geen rekening met menselijkheid en recht doch alleen met politieke en militaire macht, zoals dat met iedere dictatuur is. Men ziet dat ook aan Indonesië. Alleen het stellen van kracht daartegenover houdt hen in bedwang, doch niet de redelijkheid. Hoe meer men toegeeft, om toch maar oorlog te voorkomen, hoe meer zij zullen eisen, waardoor een oorlog juist steeds nader komt. Nog immer geldt het woord, en dat zal ook wel altijd zo blijven„Wie de vrede wil, gorde zich aan tot de strijd" (daarvoor). Het eeuwig gecon- fereer over ontwapening heeft slechts tot doel het leggen van een rookgor dijn om de politieke en economische be doelingen. Niemand gelooft er echter meer in en terecht. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter-, opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. In fraaie omslag) krijgt U ten ge schenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE Sm? Velen van ons zijn reeds druk doende de garderobe voor de komende vakantie ir; orde te brengen. Ja, wat moet er al niet meegenomen worden wanneer we enige tijd uit ons gewone doen zijn en ons in een of ander vakantie-oord in een geheel andere wereld wanen, waar de zorgen en drukte van alle dag van ons afvallen. Het is toch duidelijk dat we dan de band volkomen willen breken en dus ook in andere kleren willen lopen, die van ons een ander mens maken. Zodoende wordt het samenstellen van een vakantiegarderobe geen sinecure. We bekijken in onze tijd graag de eta lages van de modemagazijnen en de handigen onder ons zoeken in mode bladen en dergelijke naar leuke ideeën. Wij kunnen u een tip geven, naar een idee van Italiaanse origine, een ont werp van Legler uit Milaan, dat ons doet terugdenken aan romantische tij den. Let u bijvoorbeeld maar eens op die fantastische leuke strohoed, uiter aard ook weer van Italiaans fabrikaat. Het lijkt wel of die zo van een middel eeuws plaatje is overgenomen. Van bo ven naar beneden gaande zien we, dat het model het haar in een doek draagt, die om de hals is dichtgebonden. Een uitstekend idee als het winderig weer is enhet staat leuk en charmant. Het jak is sportief en eenvoudig. Ver vaardigd van veredelde katoen met een eveneens romantisch dessin er in ver werkt van kasteeltorens, tenten, zoals ridders die tijdens tourtooien gebruik ten, bomen en dergelijke. Van zo'n stofje kunt u echt iets apart maken. De broek is van het bekende strakke model, dat zo sportief kleedt. Vindt u zoiets ook niet bijzonder leuk als vakantiekleding

Soester Courant | 1962 | | pagina 5