MEXICO 150 jaar onafhankelijk» lesfemd, Firma 0. wan de Pol mgubetvvLéicl&L Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEB 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Blus die laaiende vuurzuil Stramheid eu Pijnen vallen van U ai met de kleine dagelijkse dosis Kruschen. Loodgieters werkzaamheden. Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie STICHTSE SCHOENHU9ZEN Firma VAN DE WIJNGAART TWEEDE BLAD n over dit kwaliteits- Telefoon Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise In de hoofdstad kent men geen wet telijke winkelsluiting. Elke winkelier en zakenman is wat dat betreft zijn eigen baas. Praktisch betekent dat, dat de zaken zeer vroeg open gaan, gedu rende het hete gedeelte van de dag gesloten zijn en in de late namiddag weer hun klanten verwachten. Vindt een winkelier, dat hij een paar dagen vakantie nodig heeft, dan laat hij een voudig de rolluiken zakken en gaat op reis. Mexico is een oude stad. Haar stich ting dankt zij aan de Azteken. In de oude overlevering van dat volk was er een voorspelling. Volgens die zou daar, waar „de adelaar op een cactus zit en een slang in de bek houdt", de stad van de „gouden eeuw" gebouwd worden. Bij hun rondtrekken door het Mexicaanse hoogland stieten de Az teken op een merenketen met enkele eilanden. Daar vonden de priesters ook de bedoelde adelaar. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 4 MEI 1962. die opstijgt vanuit de maag tot soms hoog in de keel. Neem Rennies Een afdoende remedie. Een of twee Rennies gewoon laten smel ten op de tong. Nog vóór ze helemaal gesmolten zijn geven ze - met het speeksel naar de maag gevoerd - prompt baat. En afdoende Met Rennies bij de hand nooit angst meer voor laaiende zuurbrand. Ja - met Kruschen drijft U die ondrage lijke pijnen uit uw ledematen. Dat doet de aansporende werking op de bloed zuiverende organen van Kruschen's zes minerale zouten. Onzuiverheden uit het bloed worden losgemaakt en langs na tuurlijke weg afgevoerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op morgen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weer de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. Eerst werden de eilanden bebouwd, daarna legden de Azteken de meren droog. De eeuwen gingen voorbij, de Spanjaarden kwamen, het Aztekenrijk ging ten onder, Mexico werd vrij, en zocht zich moeizaam een weg door de geschiedenis en werd tenslotte een moderne staat. Mexico-City groeide en thans is het de op drie na grootste stad der beide Amerika's, maar het staat nog altijd op een zwevende bodem. Voor de lichte gebouwen der Azteken was het voldoen de, als men eenvoudig grond in de meren stortte en ze zo droog legde. Voor de moderne wolkenkrabbers moest men betere fundamenten maken reus achtige betonnen vlotten, die in de modderige ondergond drijven. Steeds weer is er sprake van, dat Mexico's hoofdstad dreigt weg te zin ken. Inderdaad zakken in de loop van de tijd bijna alle oude gebouwen, die boven de vroegere meren zijn gebouwd niet onbelangrijk. Als tegenmaatregel spuit" men er beton onder. Eén voor deel echter heeft de slappe ondergrond. Mexico wordt niet zelden door aard bevingen bezocht de modder werkt als een buffer tegen de aardschokken. Ze dempt ze zo goed, dat bij de grote aardbeving van 1957 de hoogste wol kenkrabber aan de Avenida Juarez - die 43 verdiepingen telt - geen enkele scheur vertoonde. De architecten we ten, dat het hoge gebouw slechts van schade verschoond bleef, omdat het niet vast op de ondergrond verankerd was. Mexico-City is een stad van super latieven. Het is de oudste wereldstad van Amerika, zetel van de oudste uni versiteit, van het oudste ziekenhuis, de stad waar (in 1539) het eerste boek uit de westelijke gedachtenwereld gedrukt werd en tenslotte ook de plaats, waar de eerste kerk van Noord-Amerika ge bouwd werd. Daartegen doet het feit dat Mexico's hoofdstad een van de mo dernste metropolen ter wereld is, bijna bescheiden aan. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw rende meisjes gezongen. Er was een vrij groot aantal tienjarige leerlingen. De besten onder hen waren wel Henny Schippers met Gratscher Galop van Schubert en Janny Samsom met Solfeggio van Ph. E. Bach. Gerda Stalenhoef speelde een dansje van Veth zonder fouten uit het hoofd, Ria Higler begeleidde Ietje Reinders die blokfluit speelde en Adriaan Wisse speelde een rondo van Latour. Een pittig gespeelde sonatine door Mieke Higler, waarna Corry Schippers en Cora Rip de afde ling jongeren afsloten. Geert Smid speelde een prachtige pre lude van Chopin met een onmiskenbaar goed cantabile en Jan Broekhuis speel de met veel allure een consolation van Liszt, waaruit bleek dat ook amateurs door studie goede pianisten kunnen worden. Na de pauze onder anderen Hans v. d. Kuij met een goede prestatie. Hij speel de fantasie d moll van Mozart. Truuske Hoegen Dijkhof verraste met een be schaafde Berceuse van Grieg, Ymie Kamphorst speelde een rondo van Haydn en Diny Samsom andante uit de sonate facile van Mozart. De heer M. de Wolf speelde met zijn zoon aan de piano een menuet uit een sonate voor viool en piano van Beet hoven. Dit werd zeer muzikaal uitge voerd. Tenslotte nog twee opmerkelijke pres taties van Truus Kragt met impromptu as dur van Schubert en Gert Smid die met het geliefde concertnummer fan tasie impromptu cis moll van Chopin eindigde. Truuske Hoegen Dijkhof dankte de le rares namens alle leerlingen en bood haar bloemen aan. Utrecht - Soest - Soestdijk - Baarn PIANO-VOORDRACHTAVOND. De leerlingen van mevr. Ida Reinink- Jongsma hebben voor een volle zaal en een feestelijk verlicht en met bloemen versierd podium van gebouw Credo de jaarlijkse leerlingenavond gehouden. De lerares sprak een openingswoord, waarna leden van de Balletgroep Soest op muziek van Mendelsshon een sier lijke dans uitvoerden. Anita Hilhorst en Pieter Fopma speelden twee stukjes, waarbij hun zusjes alleraardigst dans ten. Van de eerste groep piano spelenden, die minder dan 'n jaar les hebben ge had, speelde Annemieke van Schaik een geheel gaaf stukje. Marja en Ymie Kamphorst speelden quatre mains en Carla Hilhorst liet de mooie melodie van een oud wiegeliedje horen. Ciska en Ineke Scheele speelden evenals de zusjes Kamphorst verdienstelijk quatre mains. Tevens begeleidden zij de „ja ger' Wim Butzelaar. Het refrein van zijn liedje werd door een groep acte- BIOSCOOPPROGRAMMA. Van morgen tot en met zondagavond - uitgezonderd de zondagmiddag - kan men in het City-theater de film „Jong maar geraffineerd" zien. Het is het ver haal van een meisje met de onschuldige naam Baby, maar haar vader komt tot de ontdekking dat ze niet zo onschul dig is als haar naam doet vermoeden, maar na enige omzwervingen komt ze toch weer op het pad der deugd. Zondagmiddag vechtende Indianen in de film „Agent der Apachen". Audie Murphy, de man die in de tweede wereldoorlog de meest gedecoreerde soldaat was, vervult de hoofdrol en Anne Bancroft staat hem bij. Het is de geschiedenis van een. man die alleen staat tegenover het geweld der Indi anen en het wantrouwen van zijn land genoten. Van maandag tot en met woensdag „Het geheimzinnige eiland", waarin men een spectaculaire vlucht in een ballon tij dens de Amerikaanse burgeroorlog te zien krijgt. Na een hevige storm lan den de ontvluchte soldaten op een on bekend eiland, met oesters zo groot als soepborden, kreeften als huizen en bijen als arenden. Zeerovers treden op en er gebreuren heel veel geheimzin nige dingen die voor spanning zorgen. Tenslotte een vulkaanuitbarsting die mensenlevens kost. Donderdag Kirk Douglas en Kim No- vak in „Heimelijke Verhouding", waarin men kan zien wat er gebeurt wanneer een getrouwde man en een getrouwde vrouw liefde voor elkaar opvatten en hieraan geen weerstand kunnen bieden. Geef uw huls een nieuw gezicht, vla "Meubelcredlet," Een jaar credlet voor 5%l voor Stationsstraat 27 - Hilversum HANDBALPROGRAMMA. Dames Sport Vereent 2B.D.C. 2, 12 uur. B.S.V. 1—B.D.C.-jun. 1, 4 uur. B.D.C.-jun. 3Aurora 1, 1 uur. B.D.C.-asp. 1Limvio 1, 2 uur. B.S.V. 2—B.D.C.-asp. 2, 1.30 uur. Heren H.H.C. 3—B.D.C. 1, 12.30 uur. B.D.C.-jun. U.D., 12 uur. Attila 2B.D.C.-asp., 12 uur. Anderhalf jaar geleden vierden de Ver enigde Staten van Mexico de 150e ver jaardag van hun onafhankelijkheid. Mexico is tegenwoordig een van de belangrijkste landen van Amerika en desniettegenstaande wordt het slechts zelden genoemd. Geografisch behoort Mexico tot Noord- Amerika. Niettemin is de landstaal er niet Engels, maar Spaans. Het over grote deel van de rond 34 miljoen Mexicanen is Rooms Katholiek, maar de staat duldt de kerk slechts zonder haar, zoals in de meeste Latijns-Ame rikaanse landen, voorrechten toe te kennen. Mexico is het enige land, waarin zich Indiaanse cultuurelementen met die van de Spanjaarden en uiteindelijk ook met die van de V.S.-Amerikanen hebben vermengd. Zestig procent der Mexicanen zijn Mestiezen - kleurlin gen tussen Indianen en blanken - een derde zijn zuivere Indios en slechts 10 °/o kunnen van zichzelf beweren, na komelingen te zijn, waarvan de stam boom uitsluitend tot Europeanen is te rug te voeren. Een rassenprobleem in ae anders gebruikelijke zin bestaat in Mexico niet. Het land heeft zijn verle den ontdekt en is er trots op op de cultuur van de Maya's, de cultuur van de Azteken en van de Tolteken even zeer als op die van de Spanjaarden. In Mexico's geschiedenis hebben „vreemdelingen' altijd een grote rol gespeeld. De eerste van hen was Her- nan Cortes. Hij versloeg de Azteken onder Montezuma. Drie eeuwen heers ten daarna de Spanjaarden over het land, totdat door de priester Migu- el Hidalgo y Costilla op de 16e sep' Mexico City behoort tot de schoonste steden van de wereld. Brede straten, ruime pleinen, moderne hoogbouw. strijdkrachten 60.000 man, waarbij iedereen in Mexico het erover eens is, dat dat aantal slecht op papier be staat, in de kazerne zijn slechts onge veer 30.000 soldaten gelegerd. Hoe groot het getal der actieve strijdkrach ten ook mag zijn, in het hele land zijn altijd minstens 300 generaals. De mees tember 1810 ontketende opstand ten-te van hen zijn eerbiedwaardige, oude San Miguel, de schilderachtige oude stad, is de zetel van de beroemde Mexi caanse Kunstacademie. Op het „Vanille-feest" in het oude dorp Papantla komen duizende Toto- nac-indianen samen om dit reeds hon derden jaren bestaand feest mee te vieren. Marktdag in Ocotlan. Iedere vrijdag komen de plattelands bewoners naar de stad. Hoeden van allerlei soort zijn in deze hoek uitgestald. In Mexico-City mankeert het niet aan Amerikaanse toeristen. Ook zij ■worden vooraf gewaarschuwd, vooral de dames uit het noordelijke buurland. Kousen, hetzij korte, halve of hele lange, zijn in Mexico verboden. Ame- rikaansen, die dat kledingsadvies niet opvolgen, stellen zich bloot aan open bare belachelijkheid. Na de eerste er varing van deze soort bekeren zij zich tot de landsgewoonten. Ze laten ook al gauw hun hoed in het hotel, want wie in Mexico op zichzelf gesteld is, die draagt hoeden alleen bij bruiloften en begrafenissen. Moderne luxe hotels omzomen het strand van Aeapulco. want in Mexico kan men zich geen staatshoofd voorstellen, die niet bin nen zeer korte tijd tot grote welstand komt. Een ongeschreven wet verlangt van elke president, dat hij zijn voor ganger de vruchten van het ambt in vrede laat genieten, zelfs al was de presidentswisseling onvrijwillig. Niettegenstaande alle socialisatie-experi- menten zijn de tegenstellingen tussen aim en rijk in Mexico bijzonder groot. In de hoofdstad van het land alleen al moeten enkele duizenden miljonairs zijn. Groot is echter ook het aantal van diegenen, die prak tisch alleen hun hemd en hun schoe nen hun eigen mogen noemen. De laat ste jaren heeft het land een industriële opkomst zonder weerga beleefd, maar die kwam beslist niet allen ten goed, want hand in hand met het socialisme gaat in Mexico de familie-economie en de corruptie, al is er op dit terrein al heel wat verbeterd. „Weest U voorzichtig, als U voor de eerste keer naar Mexico-City gaat", waarschuwde een kennis, „past U aan, anders zuls U er niet veel plezier heb ben". slotte de Spaanse heerschappij beëin digde. De volgende vreemdelingen, die 't Mexico moeilijk maakten, waren de Amerikanen. Aan hen verloor het land 't huidige Texas en tien jaar later nog andere gebieden, waaronder 't grootste deel van het tegenwoordige Californië. Napoleon III zorgde met het sturen van de Oostenrijkse aartshertog Maxi- miliaan voor een kort en tragisch hoofdstuk in de Mexicaanse geschie denis, Maximiliaan werd de eerste en enige keizer van Mexico. Hij moest voor de troepen van de patriot Benito Juarez wijken, werd ter dood veroor deeld en doodgeschoten. Juarez werd opgevolgd door de dic tator Diaz, die met ijzeren hand re geerde. In 1910 verdreef een revolutie de sterke man. De tijden daarna waren evenwel in het begin rustiger. Mexico verbruikte staatshoofden aan de lo pende band. In 1914 en in 1917 grepen de V.S. tweemaal in Mexico in, wat men hun nu nog niet helemaal verge ven kan. Eerst in 1934 begon voor het land 'n periode van innerlijke stabiliteit. In dat jaar kwam President Cardenas aan ae macht. Cardenas voerde de in 1910 begonnen revolutie door. Hij nationa liseerde de petroleumindustrie - wat de V.S.-Amerikanen hem op hun beurt nog niet vergeven hebben - en zette op kosten van de grootgrondbezitters de landshervorming door. De laatste tientallen jaren heeft Mexico belangrijke vooruitgang op de weg naar een wereldmacht gemaakt Reeds lang garandeert het de buitenlandse beleg gers de onaantastbaarheid van het eigendom en de betrekkingen met de machtige nabuur in het noorden zijn, afgezien van enkele ressentimenten, aan beide zijden welhaast ideaal. Mexico's leger is een paradijs voor generaals. Officieel tellen de huidige Ongeveer 80 kilometer verwijdert van de hoofdstad ligt Tula, dat de over blijfselen herbergt van de Azteken- hoofstad, o.a. deze prachtige pilaren, eens behorende tot een schitterende tempel. heren, die in hun jeugd aan revoluties deelnamen en voor die verdienste dik wijls buitengewoon snel bevorderd werden. Aangezien geen enkele regiem in Mexico onenigheid met de militairen zocht, kregen de generaals ook na elke wijziging van regeersysteem h-un perri sioen verder uitbetaald. Velen van hen gingen in zaken en brachten het daar dank zij hun betrekking tot flinke vermogens. Ook voor voormalige staatshoofden schijnt Mexico een paradijs te zijn,

Soester Courant | 1962 | | pagina 9