Het bestuur van de gemeente. DODENHERDENKING. Offioiele mededelingen. HET OOG GERICHT OP EEN PROCES. DINSDAG 8 MEI 1962. 41e JAARGANG 110. 37. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTBAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 en het Gereformeerd Politiek Verbond één worden omdat de bestaande ver schillen slechts het persoonlijk vlak raken en de fundamenten van deze vier partijen niet aantasten. Met enige goede wil zullen nog res terende scherpe kanten gemakkelijk kunnen afslijten en zal een hecht pro testants-christelijk blok kunnen ont staan. Dat dit gebeurt is de wens van de heer Dijkstra. XVI L. J. Dijkstra. De heer L. J. Dijkstra, raadslid voor de Anti-Revolutionaire Partij en daar mee voor de Protestants-Christelijke combinatie in de gemeenteraad, is in Djokjakarta geboren. Hij studeerde te Leiden rechtsgeleerdheid, letteren én wijsbegeerte. In 1932 deed hij zijn doctoraal examen, waarna hij in het voormalige Nederlands Indië aan een carrière begon die voortijdig afgebro ken werd toen hij assistent-resident was omdat Nederlands Indië na vele wederwaardigheden tenslotte Indonesië werd. In 1950 kwam de heer Dijkstra in Soestdijk wonen en hij stelt het nog bijzonder op prijs dat hij zo spoedig als naamloze vreemdeling de gelegenheid kreeg deel te krijgen aan de gemeen schap door zijn werk als gemeente raadslid, want meestal verloopt het aanpassingsproces heel langzaam en soms blijft men altijd buiten de ge meenschap, waarin men als buiten staander terecht gekomen is. De vier jaar raadslidmaatschap hebben dc heer Dijkstra datgene gebracht wat hij er ongeveer van verwacht had en dat is wel begrijpelijk, want een groot deel van zijn leven heeft hij in colle ges en raden gewerkt, zij het dan mees tal aan de andere zijde van de groene tafel dan in de gemeenteraad. De heer Dijkstra behoort tot de ortho doxe groep in de Ned. Herv. Kerk en zijn geloofsovertuiging speelt een be slissende rol in al zijn doen en laten. Alle handelen is religieus handelen, naar de mening van de heer Dijkstra, maar hij wil helemaal niet de indruk wekken dat dit iets met preken te maken heeft. De schijnvroomheid, uit gerust met somber gelaat en zwarte jas is hem een gruwel. Dc domocratie functioneert niet zo best, naar de mening van de heer Dijkstra, maar slechts van de democratie kan men heil verwachten. Dit gebrekkig functioneren blijkt ondermeer uit de geringe belangstelling voor het be stuur van gemeente, provincie en rijk, terwijl velen graag de positie van een gemeentebestuur kleineren. Zij zijn de mening toegedaan dat de gemeentelijke autonomie om hals ge bracht is, maar zij vergeten dat de raadsleden in staat zijn vruchtbaar werk te leveren mits het gemeentebe stuur niet te scherp uiteen valt in frac ties. De heer Dijkstra vindt het verheugend dat er in Soest van een vruchtbaar sa menspel van de fracties sprake is. Hier door is enige malen in de afgelopen vier jaar een gezonde controverse tus sen de raad en het college van B. en W. mogelijk geweest en dit kan bij belang rijke beleidsdaden slechts nuttig voor de gemeenschap zijn. Daarnaast geeft de raad blijk burgemeester en wethou ders de vrijheid te geven waarop dit college recht heeft. De heer Dijkstra overschat het werk van de gemeenteraadsleden niet. Het moet zich beperken tot het achteraf sanctioneren van het werk dat het col lege van B. en W. verricht, tot het formuleren van verwachtingen en het uitspreken van de eigen visie op het geen wenselijk is. De heer Dijkstra maakt deel uit van de commissies grondbedrijf en uitbrei dingsplan, strafverordening en onder wijs, maar alle facetten van de gemeen schap, waarmee hij als raadslid te ma ken heeft hebben zijn belangstelling. Hij acht zich bij het nemen van beslis singen slechts aan het beginselprogram van zijn partij gebonden, zodat het niet vreemd is dat hij als lid van een landelijke bezwarengroep lijnrecht te genover het hoofdbestuur van de A.R.P. staat waar het betreft de Nieuw-Gui- nea-politiek van dit bestuur. Hij is van mening dat het een verderfelijke op- portunische politiek is, door angst ge dicteerd. Het vrijwillig prijsgeven van Nieuw-Guinea acht de heer Dijkstra een even absurde daad als een even tueel prijsgeven van Bunschoten en Spakenburg of welke plaatsen dan ook aan de communisten. Niemand houdt van oorlog, maar er kunnen zich si tuaties voordoen, waarin een oorlog onvermijdelijk is. Toen de heer Dijkstra vier jaar gele den voor het eerst in de gemeenteraad sprak hield hij een vurig pleidooi voor het samengaan van alle protestant- christelijke partijen. Niet alleen in de gemeente, maar ook in het land. Hij betreurt het dan ook dat in Soest bij de komende gemeenteraadsverkiezingen slechts de A.R.P. en de C.H.U. samen gaan en dat de Staatkundig Gerefor meerden met een eigen lijst uitkomen. Het moet volgens de heer Dijkstra mo gelijk zijn dat A.R.P., C.H.U., S.G.P. BEZWAREN TEGEN AFSLUITING VAN WEG. De Nederlandse Spoorwegen hebben op 19 oktober 1961 aan de gemeenteraad van Soest verzocht de verbindingsweg van de Steenhoffstraat tot het Kerkpad, langs de bloemisterij van de heer C. Kraaijenhagen aan het openbaar ver keer te onttrekken in verband met de beveiliging van de lijn Den Dolder- Baarn, die voorziet in het aanbrengen van automatische halve bomen bij de overweg Steenhoffstraat-Van Weede- straat. Tegen een eventuele inwilliging van dit verzoek waren enige bezwaar schriften binnengekomen en op 2 janu ari 1962 zijn de bezwaren tijdens een vergadering van het college van B. en W. toegelicht. Deze vergadering werd bijgewoond door de heren Joh. en C. J. Kraaijenhagen en mr. J. J. Stael, ge machtigde van de heren Kraaijenhagen, P. R. van Logtestijn en A. H. Vugts. In het bezwaarschrift van de heer J. Kraaijenhagen werd gewezen op het feit dat een gedeelte van bedoelde weg geen eigendom van de Spoorwegen is, terwijl de automatische halve bomen op zodanige wijze kunnen worden aange bracht dat het niet nodig zal zijn deze verbindingsweg af de sluiten. Door het loodrecht op de weg plaatsen van de bomen worden particulieren gedupeerd, terwijl daartegenover geen algemene belangen staan. In de bezwaarschriften van de heren A. H. Vugts en C. J. Kraaijenhagen wordt gesteld dat na inwilliging van het ver zoek van de Spoorwegen hun percelen niet meer met vrachtauto's en bestel auto's bereikt kunnen worden. De heer P. R. van Logtestijn merkt in zijn bezwaarschrift op dat door de ge vraagde onttrekking aan het openbaar Op drie plaatsen in de gemeente zijn vrijdag de doden van de tweede we reldoorlog herdacht. In het politiebureau vond een herden kingsplechtigheid plaats ter nagedach tenis van de heer A. F. Schreuder, in specteur van poliie en korpschef van Soest van 1928 tot 1942. Hij overleed in november 1942 in het concentratie kamp Neuengamme. De plechtigheid werd bijgewoond door leden van het Soester korps, mevrouw Schreuder en de heer F. Schreuder. De korpschef, hoofdinspecteur C. van Es hield een korte toespraak, waarna door de heer en mevr. Schreuder en de heer Van Es bloemen gelegd werden bij de plaquette met de beeltenis van de overledene. In Soesterberg werden de 32 slachtof fers herdacht die door de Duitsers ge fusilleerd zijn. Op de fusilladeplaats staat een kruis. In de stoet, die de stille tocht van de hoofdingang van de basis naar de fusil ladeplaats maakten, bevonden zich de burgemeester en de commandant van de vliegbasis. Door de heren Pol en Entrop werd een krans gedragen die door de burge meester namens het gemeentebestuur bij het kruis gelegd werd. Vier militai ren van de luchtmacht hadden de ere wacht bij het kruis betrokken. De heer G. Pasman hield het dodenappèl. Nadat 2 minuten stilte in acht geno men was zong het Soesterbergs koor drie coupletten van het Wilhelmus en „Laat ons de vrijheid eeuwig bewaren". Na de kranslegging werd er langs het kruis gedefileerd. Vrijdagavond vertrokken van drie plaatsen in de gemeente stoeten voor de stille tocht naar het monument Braamhage. De belangstelling was min der groot dan in voorafgaande jaren. Een hoornblazer gaf het sein voor de stilte van 2 minuten, waarna het man nenkoor Apollo „Ecce Quomodo Mori- tur" en twee coupletten van het Wil helmus zong. Er werden kransen gelegd namens het gemeentebestuur door de burgemeester, door de heren Hoogeboom en Pol na mens de oud-illegaliteit, de heer J. J. J. M. Festen namens het Oranje Comité, twee gidsen en twee padvinders namens de vier Soester padvindersgroepen, de heren J. Elderman en W. Schunselaar namens de Soester Sport Federatie en de heren H. A. Butzelaar en J. J. J. M. Festen namens het oorlogsgraven- comité. Hierna werd langs het monu ment gedefileerd. Velen legden bloemen neer. verkeer de bedrijfsvoering van zijn boerderij wordt verzwaard, omdat dan een omweg moet worden gemaakt om zijn percelen op de Soester Eng te be reiken, alsmede voor de toe- en af voer van de producten van zijn bedrijf. Tijdens de zitting van het college van B. en W. kwam nog ter sprake dat de bedoelde weg de enige weg is waar langs de heer Vugts zijn perceel kan bereiken, terwijl de heer C. Kraaijen hagen zijn kwekerij niet meer zal kun nen bereiken als de weg aan het open baar verkeer onttrokken wordt. Het college van B. en W. voert hierte gen aan dat het er niets toe doet van wie de landweg is en dat onttrekking van de weg aan het openbaar verkeer niet met zich mee brengt dat eventuele rechten van uitweg automatisch komen te vervallen. Dat na een eventuele ont trekking aan het openbaar verkeer de heer Kraaijenhagen uitweg zal behou den op de rijksweg. De bedrijfspanden van de heer Vugts zijn gevestigd aan het Kerkpad en dit is een fietspad. Zonder gebruikmaking van dit pad kan het perceel van de heer Vugts thans ook niet worden be reikt. De weg die eventueel afgesloten zal worden is een B-weg, die niet door zware vrachtwagens bereden mag wor den, dus een afsluiting kan voor de heer Vugts niet schadelijk zijn. Het college wijst de raadsleden erop dat de Spoorwegen dit verzoek deden omdat de verkeersveiligheid hierdoor verhoogd kan worden, terwijl de weg gebruikers bij deze overweg zo min mogelijk oponthoud hebben. Het plaat sen van automatische halve bomen evenwijdig aan de spoorbaan is tech nisch wel mogelijk, maar in internati onaal overleg is besloten overwegbomen in verband met de zichtbaarheid lood recht op de weg te plaatsen. De Spoor wegen dienen zich aan deze afspraak te houden. Door de plaatsing van de automatische halve bomen iets te wijzigen en door middel van een geringe verlegging van de uitmonding van de landweg zal het mogelijk zijn deze weg te handhaven. Zij die recht van uitpad over deze weg hebben zullen van de weg gebruik kunnen maken. De Nederlandse Spoor wegen hebben zich bereid verklaard aan de heren C. J. Kraaijenhagen en A. H. Vugts recht van uitweg te verlenen. Het is echter niet in het belang van het verkeer dat andere weggebruikers het recht krijgen van deze weg gebruik te maken, terwijl zij van andere we gen gebruik kunnen maken. Het colle ge van B. en W. acht de bezwaarschrif ten dan ook ongegrond en stelt de raad voor deze verbindingsweg tussen Steen hoffstraat en Kerkpad aan het open baar verkeer te onttrekken. UITSTEL VAN VERGADERING. De heer H. J. van Hal zou donderdag middag 10 mei op de jaarvergadering van de bejaardenvereniging Rustenburg spreken over de stand van zaken ten aanzien van het te bouwen bejaarden centrum op de Eng, waarvoor de plan nen al enige tijd gereed zijn. De heer Van Hal is die dag echter niet in Soest, zodat de bijeenkomst uitge steld wordt tot maandag 17 mei aan vang 3 uur. BIJ HET ZILVEREN HUWELIJKSFEEST. Op verzoek van het gemeentebestuur hebben mej. M. Olman en de heer F. Spaink, leden van het Actiecomitié lü x 10 in onze gemeente, Soest verte genwoordigd bij de grote manifestatie, welke zaterdag in Arnhem ter gelegen heid van het bezoek van de koninklijke familie gehouden is. Uit gemeenten in Gelderland, Overijsel en Utrecht voer den 160 jongelui het zangspel „De Toe komstop. Dit spel had de vraag „Wat denkt de jeugd van de toekomst tot basis. Uit iedere gemeente van de drie pro vincies waren twee jeugdige afgevaar digden gezonden en zij vormden na af loop van het zangspel een erehaag voor de koninklijke familie. ONTTREKKING WEGGEDEELTE AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 12 van de Wegenwet, dat vanaf 10 mei 1962 gedurende 14 dagen ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt het besluit van gedeputeerde staten van de provincie Utrecht, d.d. 16 april 1962, Het ligt in de bedoeling het proces te gen de drie Baarnse jongelui, die ver antwoordelijk zijn voor de dood van Theo Mastwijk, over een maand te doen plaats vinden. Er is echter een maar waardoor het wel eens uitgesteld zou kunnen worden tot september en die maar heeft te maken met de psychiaters, die blijkbaar na een half jaar nog niet klaar zijn met hun rapport over de drie jeugdige bandieten. Enige maanden geleden stak een braaf huisvader een buurvrouw neer omdat hij niet langer tegen het treiteren opkon waarvan het slachtoffer een sport maak te. Dat in zo'n geval een psychiater een flinke vinger in de pap moet hebben zal iedereen graag beamen. Maar wat een psychiater te maken had bij het goede heertje, die 2 miljoen achterover drukte is niemand duidelijk geworden. En waarom psychiaters aan een half jaar niet voldoende hebben om er ach ter te komen dat de drie Baarnse jonge lieden helemaal geen afwijking hebben, maar doodgewoon boeven zijn, zal ook wel niemand duidelijk zijn. Het zal er wel op uitdraaien dat Henny Werkhoven het eigenlijk niet helpen kon omdat zijn vader zware shag rookt, dat Boudewijn Henny nagenoeg onschul dig geacht moet worden omdat zijn va der een kei in wiskunde is en dat Ewoud Henny practiseh helemaal niets gedaan heeft, daar hij medeplichtig werd omdat hij als kleine jongen geen peultjes lustte en toch gedwongen werd deze te eten. Daarvan kan men de gek ste dingen overhouden. Nu moet U niet zeggen dat dat kolder is, want een psychiater die enige tijd geleden constateerde dat een 62-jarige, die voor de eerste maal met de rechter in aanraking kwam, niet geheel verant woordelijk was voor zijn daden, omdat hij in zijn jeugd het gemis van broer tjes en zusjes zo heel erg gevoeld had, blijft bij deze kolder weinig achter. KANTMAN. afd. 2B, nr. 444 702, alsmede het daar bij goedgekeurde besluit van de raad dezer gemeente, d.d. 21 februari 1962, afd. I, nr. 868, tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Kostverlorenweg, lopende van de Koningsweg tot de noord-oostgrens van het perceel, kadastraal bekend, gemeen te Soest, sectie G, ter lengte van onge veer 150,5 meter. Van de beslissing van gedeputeerde sta ten, voornoemd, staat beroep op H.M. de Koningin open. Dit beroep kan wor den ingediend door iedere belangheb bende uiterlijk op de dertigste dag na dat deze bekendmaking heeft plaats ge had. Het adres van beroep dient aan H.M. de Koningin te worden gericht, maar ingediend bij de commissaris der Konin gin. in deze provincie. Door deze zal een bewijs van ontvangst worden afge geven. Soest, 8 mei 1962. SLUITING GEMEENTELIJKE KANTO REN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de afdeling algemene zaken en onderwijs (le afdeling), het kantoor van de ge meente-ontvanger en de hulpsecretarie te Soesterberg op donderdag, 10 mei a.s., de gehele dag voor het publiek ge sloten zullen zijn. Soest, 8 mei 1962. WEDEROPBOÜWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan de Ver. De Utrechtse Heuvelrug, Achter St. Pieter 20, te Utrecht, op haar daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in art. 20 van de Weder- opbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een consumptiekiosk op het perceel, gelegen aan de Foekenlaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie D, nummer 2627, zulks in afwijking van het uitbreidingsplan Landelijk Ge bied. In verband daarmede stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dag tekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvraag betrekking heb bende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter in zage. Soest, 8 mei 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1