Het bestuur van de gemeente. NET SOESTER NATUURBAD HEROPEND. Hef oog gericht op Nederlandse Spoorwegen. HET ZAL WEL LIKKEN BBiMi VRIJDAG 11 MEI 1962. 41e JAARGANG no. 38. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 XVII In 1953 werd de heer Grift lid van de gemeenteraad voor de P.v.d.A. en al bijna negen jaar vertegenwoordigt hij met mevr. Polet en de heren De Haan en Pieren de Soester aanhangers van deze partij. De samenwerking tussen deze vier leden van de P.v.d.A.-fractie is volgens de heer Grift voorbeeldig en niet alleen volgens hem. Zelfs bui tenstaanders kunnen constateren dat de P.v.d.A.-fractie een eenheid vormt. De heer Grift maakt deel uit van de commissies voor grondbedrijf, uitbrei dingsplan en openbare werken en van de Stichting Openluchttheater. Hij heeft veel interesse voor de uitbreiding van de gemeente, die vele moeilijkheden met zich meebrengt omdat voor de oorlog maar raak gebouwd werd. Naar de mening van de heer Grift wordt in Soest goed gebouwd vergeleken bij vele andere plaatsen waar wo- I ningen eenvoudig „neergestapeld" wor- I den. Deze bouw heeft zijn grote interesse en als man van het vak geeft hij graag advies als dit nodig is. Het is prettig dat met deze adviezen rekening gehou den wordt, want dit kan de woning bouw slechts tengoede komen. De belangstelling voor de socialistische beweging werd waarschijnlijk voor de oorlog bij de heer Grift gewekt omdat hij bewust of onbewust de mening toe gedaan was dat de mens in nood ge holpen moet worden door de gemeen schap. Dat was voor hem dei tig jaar geleden in de eerste plaats de werkloze collega, die een uitzichtloos bestaan leidde omdat de regering van mening was dat we tot in lengte van dagen re kening zouden moeten houden met een paar honderdduizend werklozen. Thans is er nauwelijks werkloosheid en het ideaal van de heer Grift richt zich nu op de onderontwikkelde gebieden, waar vele miljoenen mensen wachten op de hulp van hen die het beter heb ben, dus ook van ons. Naar zijn mening wordt er veel te wei nig gedacht aan het lot van hen die hongeren en een bestaan leiden dat men niet menswaardig kan noemen. Deze mensen moeten geholpen worden. Uit overwegingen van naastenliefde, maar ook om het communistich ge vaar langs vreedzame weg af te wen den. P. Grift. „Daor gaat die roje" heeft raadslid P. Grift voor de oorlog vaak horen zeg gen als zijn vader op straat liep en dat „roje" was dan natuurlijk bedoeld als~eëh "scheldwoord. Blijkbaar heeft de heer Grift het ech ter terecht als een eretitel beschouwd, want reeds als 16-jarige kwam hij in de vakbeweging, waarin zijn vader zo'n belangrijke rol gespeeld heeft. Hij was mede-oprichter van de Algemene Ne derlandse Bouwbedrijf sbond in 1909. De jonge Piet Grift toonde zich zeer actief op politiek gebied en reeds in 1934 werd hij lid van de S.D.A.P. Te gen de verkiezingen was het toen heel wat drukker aan het politieke front dan nu en heel wat emmertjes kalk zijn op straten en muren leeggesmeerd. Vaak moesten daarbij vele listen de politie misleiden en er moest ook wel eens met N.S.B.-ers geknokt worden, maar dat maakte de zaak alleen maar aan trekkelijker voor een jonge man met veel ambitie voor alles wat de politiek betrof. Tot 1941 had de heer Grift als schil der een bestuursfunctie bij de Neder landse Schildersgezellen Bond. Toen verscheen kameraad Woudenberg met zijn Nederlands Arbeids Front en ieder weldenkend mens bewaarde zijn be langstelling voor de vakbeweging tot betere tijden. In 1945 werd de heer Grift penning meester van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs Bond, waarin de geor ganiseerde schilders inmiddels opge nomen waren. In 1947 werd hij voor zitter van de Soester Bestuurdersbond, het overkoepelend orgaan van de zes Soester afdelingen van het N.V.V., waarin metaalbewerkers, bouwvakar beiders, kantoorpersoneel en arbeiders in de textiel- en grafische industrieën georganiseerd zijn. Een maand geleden droeg hij dit voorzitterschap over. De heer Grift is lid van de bondsraad, het hoogste college in de bond van bouw vakarbeiders. De heer Grift betreurt het dat er zo weinig belangstelling voor het politie ke leven is in vergelijking met de ja ren voor de oorlog. Begrijpelijk vindt hij dit echter wel, want toen was het voor vele arbeiders een bijzonder slechte tijd en men was als het ware wel gedwongen zich voor politiek en vakbeweging te interesseren om te trachten enige verbetering te krijgen. Als men de jeugd van nu ver telt hoe slecht het dertig jaar geleden was dan geloven de meeste jonge men sen het niet. Ze hebben nu geen moei te om werk te krijgen en het is zelfs niet nodig vakman te zijn om met een redelijk loon thuis te komen. Helaas bevordert dit de toename van het aan tal „stapelaars" die zich metselaar noe men en van het aantal schilders die geen schilders zijn maar „nat makers". Dat is niet alleen de schuld van de werknemers, maar ook van de werk gevers, die de jonge mensen geen tijd gunnen een vak goed Ieren. Hedenmiddag is het vernieuwde Soes ter natuurbad in aanwezigheid van vele genodigden door de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Sandenburg heropend, bijna 29 jaar nadat het door de loco-burgemeester van Soest in 1933 geopend werd. Deze heropening is niet alleen van groot belang voor de gemeente Soest, die voor de vernieuwing een bedrag van bijna een miljoen gulden ter be schikking stelde, maar ook van vele plaatsen uit de omtrek. Tellingen hebben namelijk uitgewezen dat 55 van de bezoekers van het bad ieder jaar uit niet-Soester ingezetenen bestond. Hier- jvan kwam 15 °/o uit Amersfoort, 15 uit Utrecht, 12 uit Amsterdam en 58 uit andere plaatsen. Op 2 januari 1961 begon aannemers bedrijf A. A. van Breukelen aan de gigantische arbeid die van het bad met één groot bassin, dat een oppervlakte had van 11.000 m2 en een inhoud van 118.000 liter water een bad moest maken met 7 bassins. Daaraan vooraf was veel werk geleverd door de architecten L. A. Heydelberger-B.N.A. en R. Oldhoff i van de recreatieafdeling der Neder- landsche Heidemaatschappij die de plan nen ontwierpen, nadat het gemeente bestuur van Soest in 1959 besloten had het bad, dat technisch en hygiënisch verouderd was, te laten vernieuwen. Bij de plannen werd vooropgesteld dat het bad na de vernieuwing weer de zelfde betekenis moest hebben als voor heen en dat het dezelfde ruime maar toch intieme gelegenheid moest zijn, waar tienduizenden ontspanning en re creatie zou kunnen vinden in een ver zorgde omgeving. Men heeft het strand van duinzand, dat het oude bad omgaf, prijsgegeven en thans zijn het enorme frisse zonnewei- den die uitlokken tot een zonnebad voor of na het waterbad. Binnen deze weide bevinden zich het instructiebad met een diepte van 90 cm tot 1 20 m., het kleuterbad met een diepte van 10 tot 30 cm, een ondiep bassin van 30 tot 80 cm, een tweede bassin voor hen die nog niet zwemmen kunnen van 80 tot 90 crn, een middeldiep bassin van 90 cm tot 1.40 m., een internationaal erkend wedstrijdbassin van 1.90 tot 2 meter en een springbassin met een diepte van 4,50 meter. Deze bassins be vatten samen 5509 m3 water. Het wed- strijdbassin heeft een lengte van 50 me ter, zodat hierin alle internationaal er kende wedstrijden gezwommen kunnen worden. Dit zal ondermeer gebeuren tijdens de nationale zwemkampioen- schappen, welke op 3, 4 en 5 augustus gehouden worden. De organisatie hier van is in handen van de Soester zwemvereniging De Duinkikkers, die door financiële medewerking van het gemeentebestuur en de Soester Zaken- kring hiertoe in staat gesteld worden. Tijdens deze wedstrijden zullen onge twijfeld velen gebruik maken van het talud, dat aan de ene zijde van het wedstrijdbassin plaats biedt aan be langstellenden omdat men er een aan trekkelijke vaste tribune van gemaakt heeft. Voor de mensen met durf is het spring bassin van grote betekenis, want er is een springplank, die op een meter hoogte aangebracht is, een springplank op 3 meter en een groot springbordes van 5 meter. Het springbassin mag al leen gebruikt worden om erin te sprin gen of te duiken en dan moet het wa ter direct verlaten worden om ongeluk ken te voorkomen. Rondom de bassins liggen tegelper rons van 3 meter breedte en brede bloemborders scheiden de bassins van elkaar. De beide ondiepe bassins en het middeldiepe bassin vormen samen één groot bassin. Ze zijn door middel van een lijn van elkaar gescheiden. Een zuiveringsinstallatie zorgt ervoor dat er altijd fris water is. Het bacterievrij houden van het water wordt ook bevorderd door de watergo- ten die het uitgesloten maken dat ie mand gebruik maakt van een bassin zonder schone voeten te hebben. In het kleedgebouw zijn 128 kleedcabi nes die niet afgesloten kunnen worden en 12 die men kan afsluiten. De helft van de cabines is voor dames, de an dere helft voor heren. Er zijn 2 ge meenschappelijke kleedruimten voor meisjes en 2 voor jongens, 16 toiletten en 10 douches, voor dames en heren res pectievelijk 8 en 5. De garderobe heeft een opbergcapaciteit voor 5400 kleer- haken. Een aanwinst voor het bad is de cabine voor het personeel, dat van grote hoog te toezicht kan houden. In deze cabine bevindt zich een omroepinstallatie. De zonneweide heeft een oppervlakte van 24.000 m2. Tussen de perrons en de zonneweide bevinden zich waadgoten en douches. Op deze zonneweide bevin den zich consumptiekiosken, volleybal- velden, speeltoestellen en tafeltennis tafels. Een vernuftige sproei-installa- tie zal bij droog weer ervoor zorgen dat de zonneweide in prima conditie blijft. Restaurant en terrassen zijn ongewij zigd gehandhaafd en wie zijn ogen de kost geeft zal tot de conclusie komen dat dit deel van het bad aangepast zal moeten worden aan het geheel, wil dit bijzonder fraaie natuurbad nog mooier worden. Reeds nu is het echter al iets heel bijzonders en niet alleen een aanwinst voor Soest maar voor een groot deel van de provincie. Zwemlustigen kunnen er morgen te recht. ERNSTIG ONGELUK. Mevr. P. Verheij-Dijkman, een 89-jarige weduwe, kwam woensdag uit de Koren- weg en stak het rijwielpad over zonder te letten op het verkeer. Zij werd ge grepen door een bromfiets, bestuurd door de Soester C. v. d. B. Mevr. Ver- heij werd met een grote hoofdwond naar het Baamse ziekenhuis gebracht, nadat dokter Kuipers de eerste hulp verleend had. Bij aankomst was haar toestand zeer ernstig. De bromfietser werd aan een hand gewond en hij klaagde over pijn in de linker zij. VERZORGING VAN HET GEBIT. Op vrijdag, 18 mei a.s. zal de heer H. Abbring, tandarts te Soest, op uitno diging van de stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, in het Anna Paulownahuis, B. Grothestraat, spreken over aanleg, ontwikkeling en verzor ging van het menselijk gebit, alsmede verschillende hiermede samenhangende onderwerpen. Speciale aandacht zal worden besteed aan het melkgebit en de kleutertand- verzorging, die tegenwoordig steeds meer in de belangstelling komen te staan. Ook de tandregulatie en de drinkwater fluoridering zullen ter sprake worden gebracht. Een belangrijk deel van de avond zal worden gereser- De gemeente Soest heeft weinig geluk met het machtige lichaam dat Neder- landsche Spoorwegen heet en dat al een paar maal gedaan heeft of func tionarissen van N.S. aandelen in onze gemeente hebben. Eerst moest de Talmalaan dicht, maar dat is voorkomen, al kost het dan heel wat geld, nu moet de landweg tussen de Steenhoffstraat en het Kerkpad weer dicht als de gemeenteraad niet zegt dat we heel weinig te maken hebben met automatische beveiligingen die N.S. op de lijn Den Dolder-Baarn wil aan brengen, maar het mooiste is wel de weigering van 't Spoortje een groot deel van de kosten te betalen die ver bonden zijn aan het aanleggen van een nieuw stationsplein in Soest-Zuid. Eni ge tijd geleden kreeg de gemeente be richt dat de halteplaats Soest-Zuid verplaatst zou worden. Er werd door het college van B. en W. aan de raad een krediet gevraagd van 294.000, voor het treffen van voorzieningen bij de overweg in de Ossendamweg en bij het nieuwe haltegebouw dat daar komt. Het college deelde mee dat aan N.S. verzocht was 23.380,in de gemeen tekas te storten, ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de aanleg van het stationsplein. Er werd door geen enkel raadslid gevraagd of dit verzoek ingewilligd zou worden, omdat men blijkbaar aannam dat deze zaak al in kannen en kruiken was. De heren van N.S. weigerden te beta len. Besprekingen hebben tot het resul taat geleid dat 7500,in de gemeen tekas gestort zal worden. Die mannen in Utrecht doen blijkbaar net wat ze willen. Zij beslissen dat er een nieuw station moet komen en daar door is de gemeente verplicht een sta tionsplein aan te leggen. Wordt het geen tijd dat te elfder ure alsnog door het gemeentebestuur gezegd wordt dat we niets te maken hebben met plannen voor automatische beveiliging en de aanleg van een nieuw station, omdat dit Soest steeds meer gaat kosten KANTMAN. veerd voor het beantwoorden van vra gen uit het publiek. De avond is spe ciaal bedoeld voor hen, die een wer kelijke belangstelling hebben voor hun gebit en graag iets meer willen we ten over het hoe en waarom van ge bitsverzorging en -behandeling. Een en ander zal worden toegelicht met kleu rendia's. (Zie adv. in Soester Courant van di. 15 mei a.s.). ,,'t Sal waerachtig wel gaen", moet bestevaer Tromp zo'n slordige drie honderd jaar geleden gezegd hebben, maar het is ook niet uitgesloten dat deze woorden van Jan Pieterzoon Coen zijn. Door enige heren Van Hengstum en het personeel van firma Van Hengstum zijn deze woorden in duidelijk Soesters vertaald en met meesterhand is op de kinderwagen die enige dagen het dak van de woning die het jonge paar J. H. van Hengstum-Smink versierd heeft „Het zal wel lukken" geklodderd. Za terdag voltrok pastoor mgr. A. G. Smit het huwelijk van deze jonge mensen en niet lang daarna werden zij ge confronteerd met deze kinderwagen en de waslijn met de uitdagend wap perende kledingsstukken waarmee de mannen die ze ophingen minder dis creet omsprongen dan dames plegen te doen. Dat alles was te zien in de Jan Steenlaan. Enige dagen hebben velen hun vreugde beleefd aan deze leuke stunt en toen werd de zaak weer afgebroken. De kinderwagen is niet bewaard om straks gebruikt te worden voor een jonge Van Hengstum, want die krijgt een nieuwe wagen en wapperende kledingstukken zijn naar de eigenaressen terugge bracht.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1