ROEMENIË -De rijke arme* t J. HOPPENBROUWERS DE FISCUS VRAAGT TEVEEL! Sportcolberts Zomercolberts Pantalons VIERDE BLAD f *r TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOSGT Roemenië wordt vaak de „rijke ar- 1 me van het Oostelijke blok" genoemd. Onder de nu meer dan achttien jaar durende rode heerschappij heeft het zich tot een ernstig te nemen industri ële macht ontwikkeld. Deze prestatie, waarop de regering in Boekarest zeer trots is, was slechts door rigoureuze maatregelen te bereiken. De vervaar diging van consumptiegoederen werd naar de laatste plaats verwezen, de zware industrie met alle middelen be vorderd. Op de hoge levensstandaard die hun als loon voor hun offers werd beloofd zullen de 19 miljoen Roemenen echter nog 'n poosje moeten wachten, want nu moet het land ontwikkelingshulp voor de andere staten van het Oost blok leveren. HELKE HUN WflPPOE BEHOUDEN De Congreshal der Partij - karakteristiek voor het nieuwe gezicht der hoofdstad. v t. Weliswaar is het autoverkeer in de hoofdstad slechts gering, maar de ver keersagent op het plein voor het Rus sische „Cultuurpaleis", uit de Stalinis tische periode, vat zijn taak ernstig op. Roemenië's moderne geschiedenis be gon in 1859 met de aaneensluiting van de beide tot dat moment onder Turkse heerschappij staande vorstendommen Wallachei en Moldau. Bijna 20 jaar later werd bij het Berlijns Congres de Roemeense onafhankelijkheid er kend. Drie jaar daarna kreeg het zijn eerste koning. Hij stamde uit het huis Hohenzollern-Sigmaringen. Steeds opnieuw in de oorlogszuchtige strijd op de met spanning geladen Balkan gewikkeld, bereikte Roemenië tussen de Eerste en Tweede Wereld oorlog zijn grootste territoriale opper vlakte. In 1940 moest het Bessarabië en de noordelijke Boekowina aan de Sovjet-Unie afstaan. Nadat daarna ook nog Hongarije een stuk van Roe menië gekregen had, was het land da nig ineengeschrompeld en had het on geveer 4 miljoen van zijn staatsbur gers verloren. In het jaar 1944 strekte Roemenië, nadat het vier jaar lang met de As- mogendheden verbonden was geweest, de wapenen. Twee dagen later ver klaarde het Duitsland en Italië de oorlog, maar dat veranderde niets aan het feit, dat Stalin Boekarest een hard vredesverdrag dicteerde. Volgens het betrouwbare recept namen de com munisten de macht over en koning Michaël moest aftreden. Hij ging naar Zwitserland in ballingschap, werkte een tijdlang voor een Amerikaanse firma en vestigde zich daarna zelf standig als hoofdvertegenwoordiger. Voor het land begon een nieuw tijdperk. De plannenmakers in Mos kou hielden goed rekening met de po tentiële rijkdom van Roemenië, dat naast belangrijke olievoorraden over beduidende schatten aan aardgas, lood zink, ijzererts, bauxiet, steenkool, zelfs goud, zilver en uranium beschikt. Moskou leidde de ontwikkeling van een agrarisch naar een industrieland. Er waren in het begin veel tegensla- j gen, omdat men in Boekarest de eer- ste tijd al duidelijk het Sovjet voorbeeld kopieerde. De statistieken wisten weliswaar van enorme succes sen met betrekking tot de industriali satie te berichten, maar zij hadden 't nadeel vals te zijn. De cijfers waren niet eens door de staat vervalstde fabrieken hadden n.1. eenvoudigweg hogere productiecijfers aan de autori teiten gemeld, omdat de functionaris sen daarin de eenvoudigste weg zagen zich niet in gevaar te brengen. Desniettegenstaande zijn de laatste ja ren grote vorderingen gemaakt. Ze over het hoofd te zien, zou een ge vaarlijke fout zijn. Westelijke econo mische experts beginnen Roemenië's industriële potentieel steeds ernstiger te nemen. Zij vrezen, dat binnen af zienbare tijd dit land onder Moskouse regie zijn industriële producten tegen dumpingprijzen in het Westen of in neutrale landen zal aanbieden. Op de markten kunnen de boeren hun „vrije producten" verkopen en daar door een paar lei bijverdienen. Geld is echter altijd schaars. Ofschoon het de Roemenen thans wezenlijk beter gaat dan een tiental jaren geleden, mogen zij de vruchten van hun arbeid slechts in bescheiden omvang oogsten. Zij proberen desal niettemin het beste uit de situatie te maken. Het volk, wiens geschiedenis een keten van onderdrukking is ge weest, legt zich bij de feiten neer er blijft hun niets ander over. De bewo ners merken reeds dankbaar de relatieve liberalisering. Vrije ver kiezingen in dat land zouden evenwel een vernietigende nederlaag der com munisten brengen. Boekarest betitelt zich graag als ,,de enige grote stad op de Balkan''. Zijn voornaamste hotel de prijzen zijn slechts voor hoge functionarissen en buitenlanders uit het Westen te beta len heeft zelfs een golfbad. In de nachtgelegenheden ziet men opvallend veel vrouwen, wier kleren door hun snit bewijzen, dat niet Moskou, maar altijd nog Parijs als voorbeeld voor de mode geldt^ waarvoor Boekarest al tijd al een voorliefde heeft gehad. Wat de vertegenwoordigers der nieuwe elite" verdienen, verneemt 't volk niet, want dat geldt als staatsge heim. Bekend daarentegen is onge veer de mate der voorrechten, die deze klasse geniet. Hun vertegenwoor digers reizen bijna uitsluitend ,,in dienst" dus kosteloos en logeren altijd in de beste hotels, wat hun eveneens niets kost. Zij doen hun in kopen in de staatswinkels, wier aan biedingen beslist aanlokkelijk zijn, en dat bepaald niet door de prijzen. Boekarest heeft de laatste jaren zijn gezicht veranderd. Het voormalige koningsslot is in zijn oorspronkelijke vorm gerestaureerd. Twee zijden van het plein, hetwelk het eens beheerste, worden thans door zeer moderne wo ningflats omzoomd. De derde zijde wordt door de niet minder moderne congreshal der partij ingenomen. Wie Roemenië's hoofdstad nog uit de tijd van voor de oorlog kent, die kan er bepaald niet gemakkelijk wen nen. Hij ziet nieuwe straten en die huizen die er langs staan zouden evengoed ergens in Italië kunnen staan of minstens door Italiaanse ar chitecten zijn ontworpen. Een bezoeker uit het Westen, die 't moderne stadscentrum evengoed be wonderd had als de Oosters aandoen de markten in de buitenwijken, be leefde zijn grootste verrassing in één van de hoofdstraten. Hij zag een nieuw woonblok en was dienovereen komstig onder de indruk. Toen zijn blik zich naar boven richtte, ontdekte hij iets merkwaardigs achter de ra men van de bovenste étage zag hij de blauwe lucht. „Hoe", vroeg hij is, „is het mogelijk, dat. DANSAVOND R.K. SOOS „SOEST". De R.K. Soos „Soest" houdt zaterdag avond a.s. een grote dansavond, waar aan medewerking wordt verleend door „The Rithm Rascals". Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorko- mende advertentie. HOUTEN NOODSCHOOL. In de gemeenteraadsvergadering van april is het besluit genomen een houten noodschool op de Eng te stichten, die gebruikt kan worden voor kleuters en als dependance voor de eerste en twee de klas van de lager school in de Ker- kebuurt. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld dit gebouw te plaatsen op het aan de gemeente toe behorende perceel dat gelegen is op de hoek van de Talmalaan en de Pieter de Hooghlaan. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 11 MEI 1962. Duitsland ca. 7 procent en in Neder land reeds 10 procent. De grootste verschillen in belastingdruk treden echter op in de inkomensklassen van tien- tot vijfentwintigduizend gul den per jaar. In België heft men van het reeds genoemde gezin met een in komen van 25.000.nog „slechts" pl.m. 15 procent. Het door zijn hoge heffings niveau berucht geworden Engeland vraagt van ditzelfde echtpaar met vijf entwintigduizend gulden 21 procent be lasting. Nederland spant de kroon van alle E.E.G.-landen en vraagt zelfs na 1 juli nog ruim 25 procent van dit ge zin. De verschillen zijn te opmerkelijk om aan voorbij te gaan. De toestand is temeer niet houdbaar omdat de aftrek kingsmogelijkheden, voordat het zui ver inkomen wordt bepaald, in alle ons omringende landen veel groter zijn dan bij ons. De verschillen in heffing zijn dus in de praktijk nog veel groter. Naar eenheid in Europa. Er is een derde belangrijke factor, die niet kan worden voorbij gezien. De een wording in economisch opzicht binnen E.E.G.-verband zal de deelnemende lan den dwingen ook in fiscaal opzicht de heffingslijnen meer parallel te laten lo pen. Dit is een proces van jaren, maar dat er aan gewerkt wordt, bewijst de be lastingherziening in België. Daar is men bezig de inkomstenbelasting op te trek ken. Voor de toepassing van de tarie ven zullen de inkomsten van man en vrouw daar voortaan worden samen gevoegd, evenals dit bij ons het geval is. Ook zullen er in België in de toe- 1 Het voormalige koninklijk zomerpaleis op 50 km van Boekarest. Ruiterstandbeeld in Boekarest, dat aan het monarchistische verleden her innert. De conciërge lachte ietwat meelij wekkend. „Dat is heel eenvoudig, me neer", antwoordde hij. „De architect heeft het huizenblok gepland zonder te weten, dat op het stuk grond nog andere huizen stonden. Een daarvan kwam bijna tegen de voorgevel van de geprojecteerde nieuwbouw. Afbre ken kon men het niet, want dat zou vele gezinnen hun woning hebben ge kost dus liet men het staan. De ar chitect en de autoriteiten wilden ech ter ook geen afstand doen van de in drukwekkende voorgevel van de meuwbouw. Zo kwam het dus tot het optrekken van de voorgevel van dit ge bouw, en daarbij, dat op één plaats achter de ramen geen woningen wa ren, maar juist dat ene andere huis stond. Wegens de ongelijke hoogte van de bouwwerken zag U inderdaad de blauwe lucht". Ook zoiets heeft men in Boekarest. Het is een bijzonder geval, maar het bewijst, dat de schrijver van de Mag- rebinische verhalen ook nu nog in Roemenië stof genoeg voor een nieuw boek zou vinden. VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK TELEFOON 2670 NIEUWE GARAGE VOOR POLITIEBUREAU. De garage van het politiebureau ver keert in slechte staat. Het is derhalve nodig een nieuwe garage te bouwen. Naar de mening van het college van B. en W. is het niet verantwoord dat de gemeentelijke voertuigen in een on doelmatige ruimte zijn ondergebracht. Daar de bouw van een nieuw politie bureau nog wel enige jaren op zich zal laten wachten stelt het college van B. en W. de raad voor bij het huidige bureau een eenvoudige nieuwe garage te laten bouwen. Deze garage zal ver warming krijgen. De kosten bedragen 24.100,en Burgemeester en Wet houders stellen de raad voor een kre diet te verlenen. UITZONDERLIJK HOGE BELASTINGHEFFING VAN MIDDENGROEPEN. Er zijn verschillende verschijnselen in het maatschappelijk leven, die er op duiden dat vooral in de verkiezingstijd voor de gemeenteraden de belastinghef fing als lokmiddel voor koersverande ring zal worden aangegrepen. In de eerste plaats spreekt dit middel als geen ander tot de verbeeldingskracht op weg naar meer welvaart voor de enkeling. Vervolgens kan geen redene ring uitwissen dat de belastingheffing in 1961 weer een opbrengst boven ver wachting heeft gehad. In totaal heeft de fiscus 955 miljoen meer ontvangen dan in 1960, dat ook al een goed jaar was voor de minis ter van financiën. Alleen al voor de loonbelasting werd een stijging gecon stateerd van liefst ruim 16 procent. De progressieve tarieven hebben hier dus hun uitwerking op de hogere Ionen niet gemist, want de loonstijging van verleden jaar wordt op 7 tot 8 pro cent geschat. In brede kringen wordt er van uitge gaan dat de per 1 Juli ingaande be lastingverlichting slechts een eerste stap mag zijn naar een veel royalere vermindering. In grote lijnen gezien zal de vermindering van belastingdruk dit jaar nog slechts ca. 2 procent bedragen. Nederland zucht onder zwaarste druk. Deskundigen hebben zich inmiddels be zig gehouden met de vergelijking van de belastingdruk in Nederland met die in andere ons omringende landen. Hierbij zijn cijfers aan het licht ge komen, die grote indruk hebben ge maakt. Zo schatte men dat bij een inkomen van 10.000.een echtpaar met twee jonge kinderen in België pl.m. 8 pro cent moet afstaan aan de staat, in west komst meer bewijsstukken moeten wor den overgelegd bij betwisting van een aanslag. Zo nodig zal het bankgeheim worden opgeheven. Voor ons zijn dat reeds bekende geluiden. Men kan deze maatregelen als een bewijs zien van een langzame aanpassing in Europees verband. Nederland zal in dit samen spel stellig met zijn tarieven omlaag moeten. In welke richting zal de vermindering moeten worden gezocht Algemeen wordt de wens geuit de progressiviteit der inkomsten- en loonbelasting voor de middengroepen te vervangen door een proportioneel tarief. Min der sterke stijging. Als eerste stap ter tegemoetkoming aan deze wens zou de progressiviteit sterk moeten worden gematigd. Er is reeds uitgerekend dat het overnemen van de nog vrij sterke Engelse progressie ons land op een budgettair offer van nog geen 300,milj oen zou komen te staan. Wanneer wij er nog even aan her inneren dat in het vorig jaar de stij ging van de belastingopbrengst 955 miljoen bedroeg, dan is het eerste doel ruim bereikbaar temeer omdat wij weten dat het loon- en prijsniveau in Nederland nog zal stijgen. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Bij een verdere herziening der belasting heffing in gunstige richting zou er naar moeten worden gestreefd tot een be paalde hoogte van het inkomen 15.000— tot 20.000.—) geen progres sie meer toe te passen, maar proportio naliteit. Er moet niet te snel voor de inkomensverdeling corrigerend worden ingegrepen. Verdiend of in de schoot geworpen. Tot een hoogte van 15.000,tot 20.000,wordt het inkomen veelal door arbeidsinspanning verkregen. Daar boven is er in toenemende mate van verkrijging door buitenkansjes. Prof. De Langen rekent daaronder bijvoorbeeld dat deel van de onderne merswinst, dat een gevolg is van geluks factoren dus van een buitenkans. Van deze buitenkansen is een hoger tarief gerechtvaardigd dan van het inkomen door arbeidsinspanning. Het is voor de belastingplichtigen dunkt ons ook meer aanvaardbaar om van die buitenkans jes te betalen wanneer de eigen inspan ning meer redelijk wordt belast.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5