Het bestuur van de gemeente. Commissaris van de Koningin opende het Natuurbad. HET 00« GERICHT OP KOUTER WERKER. ft DINSDAG 15 MEI 1962. 41e JAARGANG no. 39. SOESTER (OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDUK TELEFOON 2566 GIRO 126156 XIX Voor de heer Bouwman is het agrarisch deel van de bevolking een zeer belang rijk deel. De boeren maken slechts een achtste deel van de bevolking uit, maar hun aandeel in de export is een derde. Het agrarisch deel van de bevolking zorgt voor een stabiliserende factor in ons volksleven en het gezonde conserva tisme dat vele boeren hebben heeft een gunstige invloed op de gang van zaken in ons land. De heer Bouwman betreurt het dat wij in ons land te maken hebben met zo veel zuilen, die vaak remmend werken Iedereen heeft natuurlijk het volste recht dc geloofrichting aan te hangen die hij wenst, maar het verenigingsleven, de or ganisaties en het onderwijs zouden er naar de mening van de heer Bouwman wel bij varen als men in het dagelijks leven wat meer genoegen nam met al gemeenheid. Dat zou bevorderlijk zijn voor de gang van zaken in ons land en de mensen meer tot elkaar brengen. Nu leven nog teveel mensen in een ei gen kring, waardoor ze de neiging heb ben bekrompen te denken. Graag zal de heer Bouwman in een rreuwe periode zijn aandeel in het be stuur van de gemeente leveren en hij hoopt na enige tijd te kunnen zeggen dat hij zich geen beginneling meer voelt. W. G. Bouwman. De heer W. G. Bouwman vindt zichzelf al gemeenteraadslid een beginneling om dat hij nog maar twee openbare verga deringen van de raad meemaakte als op volger van de heer J. G. Kalden, die eni ge maanden geleden bedankte als lid van de V.V.D.-fractie. De heer Bouwman heeft zich altijd voor politiek geïnteresseerd en wie een ge sprek met hem voert krijgt al gauw de indruk dat hij een V.V.D.-er in hart en nieren is. Hij is tien jaar voorzitter van de afdeling Soest-Soesterberg van de V.V.D, geweest als opvolger van Ir. F. Begemann. Bij beslissingen laat de heer Bouwman zich dan ook leiden door zijn V.V.D.-over tuiging. maar hij is zich heel goed be wust dat hij geen lid van de gemeente raad is voor het deel van de bevolking dat de liberale beginselen toegedaan is, maar voor alle ingezetenen van Soest. Graag wil hij zijn aandeel in het bestuur van de gemeente hebben en dit bestu ren dient naar zijn mening gepaard te gaan met zuinigheid, zoals men slechts met zuinigheid een onderneming en een huishouden goed kan besturen. Deze zui nigheid behoeft helemaal geen krenterig heid te zijn, maar over het algemeen wordt er naar de mening van de heer Bouwman in ons land wel wat erg vlot omgesprongen met wat men overheids geld noemt. Het zou beter zijn als men dit heel duidelijk belastinggeld noemde. De heer Bouwman studeerde aan de landbouwhogeschool te Wageningen toen deze nog hogere landbouwschool heette en ging naar het voormalig Nederlands Indië als landbouwkundige. Hij werkte voor 'n Amsterdamse onderneming op Java en had niet alleen te maken met het ver bouwen van producten, maar ook met het transport, de verwerking en de ver koop. In 1933 vestigde de heer Bouwman zich in Soest en hij werd secretaris van het Utrechts Landbouw Genootschap. Dit ge nootschap stelde zich ten doel de bewo ners van het platteland vooruit te hel pen en uit hun isolement te halen. Het genootschap werd opgericht in 1841. In dit werk had de heer Bouwman ge durende een kwart eeuw een belangrijk aandeel. In 1960 ging hij met pensioen en om zijn verdienste werd hij tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau benoemd, Een tweede beloning, die veel minder gebruikelijk is, viel hem dit jaar ten deel. Toen werd in Maartensdijk een landbouw-huishoudschool door de com missaris van de koningin geopend en deze school draagt de naam van de heer Bouwman. Het spreekt wel vanzelf dat de interesse van de heer Bouwman in de eerste plaats uitgaat naar het wel en wee van het agrarisch deel van de bevolking. Ook het onderwijs heeft zijn grote belangstelling en niet alleen omdat er een W. G. Bou- manschool is. Naar de mening van de heer Bouwman krijgen de mensen een bredere kijk op het leven en de maat schappij. Vrijdagmiddag heeft de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht mr. C. Th. E. Graaf van Lijn den van Sandenburg het geheel ver nieuwde Soester Natuurbad heropend. Hierbij waren burgemeester en wet houders van Soest, nagenoeg alle raads leden en hun dames, het stichtingsbe stuur van het natuurbad, vertegen woordigers van het Soester politie korps, vele ambtenaren- van de ge meente en de dienst gemeentewerken, directieleden van de Nederlandse Hei demaatschappij, de architecten van het bad, de aannemer en onder-aannemers aanwezig. Zij werden in het restaurant van het natuurbad verwelkomd door dè burgemeester, mr S. P. baron Ben- tinck. Vanuit dit restaurant heeft men een mooi gezicht op dit bad, maar vóór de opening door de commissaris van de koningin waren de ramen afgeschermd j door spandoeken, die bij de opening weggenomen werden. De burgemeester wenste het stichtings bestuur toe dat het met hetzelfde ent housiasme als voor de vernieuwing het beheer over het bad zou voeren en droeg het aan dit bestuur over. Wethouder K. de Haan aanvaardde als voorzitter van het stichtingsbestuur dit „groot en kostbaar goed" vol gaarne. Naar zijn mening was er door de ont werper van het bad en door hen die dc vernieuwing uitgevoerd hadden iets heel bijzonders gemaakt. De vernieu wing van het bad moest vooral de heer J. Nooder bijzondere voldoening ge ven, want hij was voor 1933 de man die bijzonder veel gedaan had voor de aanleg van 't bad. De heer De Haan vond t dan ook bijrfor-dor prettig dat de heer Nooder aanwezig was bij de heropening van 't bad en met Von del op de achtergrond zei hij tot de 83-jarige heer Nooder „Waar werd op rechter trouw dan tussen 't bad en jou ter wereld ooit gevonden". De burgemeester verwelkomde in het bijzonder de heer Van Lijnden Van Sandenburg, die zich bereid verklaard had het bad te openen. Men kon eigen lijk moeilijk van een heropening spre ken, aldus de burgemeester, omdat het bad geheel vernieuwd was. In 1933 werd het bad voor de eerste maal ge opend, nadat men tot de ontdekking gekomen was dat men het water van het pompstation kon gebruiken voor een zwembad. Het werd een natuurbad met een oppervlakte van een hectare en een inhoud van 18.000 m3 water. Door de gunstige ligging van het bad maakten ook vele niet-Soesters er gebruik van. Het bad bood na de oorlog een troos teloos beeld van verwaarlozing en ver nieling, maar in 1947 werd het proviso risch hersteld en in 1951 geheel. Spoedig bleek echter dat het niet meer aan de eisen voldeed die men in deze tijd mag stellen en reeds in 1953 werd tot ver nieuwing besloten. Het duurde tot 1957 alvorens een desbetreffend raadsbesluit genomen werd. Er werd echter door de investeringsbeperking geen rijksgoedkeuring verleend. In 1959 werkten de architecten ir. L. A. Heydelberger en R. Oldhoff met gro te voortvarendheid aan nieuwe plannen en met medewerking van Gedeputeer de Staten werd het probleem van de financiering opgelost. Door de over spanning op de bouwmarkt werd ech ter de vergunning tot de bouw pas eind 1960 gegeven en begin 1961 begon aannemersbedrijf A. A. van Breukelen aan de werkzaamheden. De heer De Haan sprak er zijn vol doening over uit dat zich reeds 600 jonge mensen gemeld hebben die zwemmen willen leren en dat ook het schoolzwemmen weer zal beginnen. Soest heeft een prachtig bad gekre gen, gelegen in een mooi recreatiege bied dat 800 hectare omvat en van groot belang is voor de randstad Holland. Door de weersomstandigheden had men moeten afzien van een groot sportief evenement bij dezen opening, maar ongetwijfeld wordt dit goed gemaakt door het organiseren van de nationale zwemkampioenschappen op 3, 4 en 5 augustus. De heer De Haan bracht dank aan het bestuur tan de provincie en de ge meente voor de medewerking die ver leend was en verzocht de commissaris van de koningin het bad te openen. Mr. C. Th. E. graaf van Lijnden van Sandenburg sprak als commissaris van de provincie en als voorzitter van Ge deputeerde Staten. Hij vroeg zich af wat Ferdinand Huyck en Jacob van Lennep zouden zeggen als men hun zou kunnen vertellen dat Soest een bad gekregen heeft dat bijna een mil joen gekost heeft. Zij zouden dit on getwijfeld een zeer hoog bedrag vin den, maar wij weten dat het nodig is dat dit bad vernieuwd werd en dat het hoge bedrag verantwoord is, al heeft Soest dan een riolering nodig, die er ook wel zal komen. Namens het bestuur van de provincie en het col lege van Gedeputeerde Staten sprak de commissaris van de koningin de hoop uit dat het vernieuwde bad tege moet zou komen aan alle wensen en dat velen ervan zouden mogen profi teren. Vlaggen werden gehesen, spandoeken, die voor de ramen zaten verwijderd en sergeant Coumans van 131 T.D. blies het Wilhelmus. Onder geroffel van trommen en trompetgeschal kwamen 150 meisjes en jongens rennend uit de kleedkamers en zij sprongen dapper in het ijskoude water van 14 graden. Nadat de heer De Haan de commissaris van de koningin een zilveren duinkik ker ter herinnering aan de opening aangeboden had, maakten alle geno digden een rondgang waarbij zij kon den constateren dat Soest inderdaad een uniek bad gekregen heeft. Voor het begin van de receptie dank te de heer De Haan de heer Schneider, voormalig gemeente-architect van Soest, die het eerste plan voor de vernieu wing van het bad maakte, de heren Heydelberger en Oldhoff, architecten van de Heidemaatschappij, aannemer Van Breukelen en firma van Egdom, die de zuiveringsinstallatie leverde en allen die deel gehad hebben aan de vernieuwing van het bad. Ir. J. A. Eshuis, directeur van de Ne derlandse Heidemaatschappij dankte het stichtingsbestuur voor de prettige wij ze waarop samengewerkt was, Voor de oorlog is de Heidemaatschappij begonnen met het aanleggen van natuurbaden om de werkloosheid te bestrijden. De er varing welke toen is opgedaan komt nu goed van pas. De heer Eshuis wenste het stichtingsbestuur van het bad veel succes toe en bood een draadplastiek aan. De heer L. Pesie sprak namens de bond van bad- en zweminrichtin gen. Deze bond streeft ernaar het ni veau van alle baden in ons land op tc voeren en er moderne cirkulatieba- den van te maken. Soest hlseft de voor keur gegeven aan kwalitiet boven kwantiteit en thans is er een bad waar aan men in veel grotere gemeenten een voorbeeld kan nemen. De heer J. C. de Vink sprak als voor zitter van de zwemvereniging De Duinkikkers. De leden zijn heel blij dat het bad weer gebruikt kan worden want een goed bad is voor een zwem vereniging onontbeerlijk. Bestuur en leden van De Duinkikkers verheugen er zich op dat in augustus de nationale zwemkampioenschappen in het ver nieuwde bad gehouden zullen worden en zij vertrouwen dat deze zullen sla gen. Mogelijk worden er Nederlandse- Europese- of Wereldrecords verbeterd en misschien in de toekomst nog eens olympische records. De heer De Vink bood een wandbord aan. De heer J. Noorder bracht de bouw van het eerste bad in herinnering. Meer dan 21000 m3 zand moest met krui wagens vervoerd worden om het bad aan te leggen. Hij bracht dank aan hen die geijverd hebben voor de aanleg van het bad in 1933 en de vernieuwing die thans voltooid is. De heer De Haan sprak de wens uit dat de heer Noorder nog lang getuige mag zijn van de goede gang van zaken in het natuurbad. Tenslotte sprak de heer J. C. Brouwer namens de V.V.V. Hij wenste het stich- tichtingsbestuur, maar ook de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer geluk met het bad, want de V.V.V. zal re clame maken voor het bad en daar mee zijn zowel de Stichting Natuurbad als de V.V.V. gebaat. Op uitnodiging van de heer Th. Peet, secretaris van het stichtingsbestuur, bleven de genodigden nog enige tijd gezellige bijeen. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER. De afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft gisteravond ver gaderd in De Gouden Ploeg. Voor zitter F. Sonders sprak het welkomst woord. Hij deelde mee dat penning meester C. v. d. Burg naar Nieuw- Guinea vertrokken is en dat hijzelf Soest deze zomer verlaten zal. Tien jaar heeft hij deel uitgemaakt van het Verbond voor Veilig Verkeer. Met de heer B. Snijders heeft de heer Son ders instructieavonden en verkeerslas sen gegeven. De heer C. Kraaij, die tijdelijk het penningmeesterschap van de heer v. d. Burg overgenomen had, werd tot pen ningmeester benoemd. In 1959, toen de laatste jaarvergadering gehouden werd, was er 513,in kas en nu nog maar 162,De afdeling had hoge kosten en ondermeer moesten een magnetisch verkeersbord en verkeertekens aange schaft worden om les te geven. In het afgelopen jaar waren er 74 cursisten. Het is natuurlijk prettig dat de heer D. Roemers, voorzitter van het N.V.V. het ze goed meent met allen die in het zweet huns aanschijns de kost moeten verdienen. Zelfs zo goed dat hij vindt dat er alsmaar korter gewerkt moet worden. Dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank zei enige tijd ge leden dat het wel eens spoedig kon af lopen met de hoogconjunctuur als de lonen blijven stijgen omdat we dan niet meer kunnen concurreren tegen het buitenland. Hetzelfde heeft minister Erhardt enige tijd geleden in Duitsland gezegd, dus men mag aannemen dat er inderdaad wel enig gevaar dreigt. Voor meneer Roemers echter niet, want die wil naar een vier-, drie- of tweedaagse werk week, hetgeen natuurlijk ook verho ging van het inkomen betekent, want de werktijd wordt korter en het loon gaat niet omlaag. Het is helemaal niet nodig verrukt te zijn over het feit dat nagenoeg ieder een moet werken om in leven te blij- vene en de arbeid die adelt lappen ve len aan hun laars, maar waarschijnlijk zijn er in ons land meer mensen met gezond verstand dan de heer Roemers meent en zij zullen waarschijnlijk zeg gen dat het nu welletjes is met de ar beidstijdverkorting. Als experts waarschuwen dat dit niet zonder gevaar voor het economisch le ven kan, dan lijkt het me niet juist dat de voorzitter van een vakvereniging in een goed blaadje bij de leden wil ko men of blijven door opmerkingen die alleen maar schadelijk kunnen zijn. Er zijn nog altijd heel veel mensen die veel meer werken dan 45 uur per week, dus het lijkt me echt niet nodig dat zij die dat geluk wel kennen 40 of 35 of 30 uur per week gaan werken. En de meeste werknemers zullen dat waarschijnlijk beamen. KANTMAN. Het ledental bedroeg op 1 januari 1961 84 en op 1 december van het afgelopen jaar 165. Het afgelopen jaar was een goed jaar voor de afdeling en ondermeer wer den in de brandweercentrale inwoners van Soest op hun verkeerskennis getest, terwijl tevens hun auto's nagekeken werden. Het Verbond voor Veilig Verkeer krijgt in Soest geen subsidie voor het geven van verkeerslessen omdat dit niet op scholen gegeven wordt. Dit doet de Soester politie. Dat geen subsidie ont vangen wordt is spijtig, want veel plannen kunnen door gebrek aan geld niet gerealiseerd worden. De heer C. Kraaij, die algemeen adjunct was, nam als nieuw-benoem.de penning meester de kas over en de heer R. J. Stalenhoef werd tot algemeen adjunct benoemd. Er zou een nieuwe voor zitter gekozen worden, maar niemand stelde zich beschikbaar, zodat de heer Sonders aanbleef. Men zal trachten de heer A. de Raadt, adjudant van politie te bewegen het voorzitterschap te aan vaarden als de heer Sonders Soest verlaat. Het lag in de bedoeling een proga- gandacommissie te benoemen, maar nie mand stelde zich beschikbaar. Vooral door de heer Snijders werd dit betreurd, want hij vond dat het met de verkeers kennis in Soest maar droevig gesteld is en dat wij in de gemeente enige hachelijke punten hebben, waaraan no dig iets gedaan moet worden. Voorzo ver het de rijksweg betreft worden de ze verbeteringen belet door Rijkswa terstaat. WEL CURSUSSEN. In ons blad van vrijdag 11 mei deelden wij mee dat er geen cursussen meer gehouden zouden worden in de huis houdschool. Dit was slechts juist voor zover het de cursussen betreft die de Stichting voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting in samenwerking met de huishoudschool organiseerde. Deze cursussen worden nu in het Anna Pau- lcuwnahuis gegeven en de cursussen die de huishoudschool zelfstandig organi seerde vinden gewoon doorgang. KONIJNEN GESTOLEN. De heer W. v. d. K. van de Eigen domweg deelde de politie mee dat hem tien konijnen ontstolen waren. Er was geen spoor van dader of daderes te vin den.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1