KASJMIR i Kruitvat aan de voet van de Himalaja* VANESSEN 0. ENGEL Brillen VOOR al" uw likeuren Slijterij Brouwer Zn. Firma VAN DE WIJNGAART TWEEDE BLAD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Voor al uw W IJ N E N Wijnhandel BROUWER ZN. ]/fekwXsL*y VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 Kasjmir wordt graag het „Zwitser land van Azië" genoemd en de verge lijking is helemaal niet aan de fanta sie van propagandisten voor 't vreem delingenverkeer ontsprongen. De ver gelijking heeft betrekking op de ber gen, de meren, de vriendelijke dalen van dat land aan de voet van de Hi- malaja. Een wezenlijk verschil tussen het land der eedgenoten en Kasjmir is er toch Kasjmir is een verscheurd land, om welks bezit India en Pakistan met elkaar strijden. Kasjmir, zo zeggen sommige in New Delhi en Karatsji ge stationeerde diplomaten, dreigt een kruitvat te worden. Vijftien jaar zijn voorbijgegaan, sinds de dreigende schaduwen zich over het idyllische dal van Kasjmir uitstrekten. Brits-Indië was verdeeld. Twee nieuwe Prachtig houtsnijwerk behoort tot de bekendste kunstvaardige producten van het land. Jonge vrouw uit een der bergdorpjes met haar kind. staten - de republieken India en Pa kistan - zagen het licht der wereldge schiedenis. Engeland ontruimde zijn positie, maar de verdragen, die aan de stichting van de nieuwe staten vooraf gingen, zeiden niets over Kasjmirs lot. Londen wilde zich niet met het pro bleem bezig houden, wat voortkwam uit de omstandigheid, dat Kasjmirs be volking voor 4/5 van het moslemieti- sche geloof is, terwijl de toendertijd regerende Maharadja Hindoe was en zich dienovereenkomstig meer met In dia verbonden voelde dan met Pakistan. Enkele maanden na de verdeling vie len roofzuchtige stammen uit het ui terste noord-westen van het Indische subcontinent Kasjmir binnen. Zij wa ren met Pakistaanse wapenen uitge rust. sluiting slechts onder het voorbehoud accepteerde, dat het volk van Kasjmir zich later door n volkstemming zou uit spreken, of het hiermee eens was. Des niettegenstaande stuurde hij met alle ter beschikking staande vliegtuigen troepen naar Kasjmir. Indiase soldaten brachten de aanvallers vlak voor de hoofdstad Srinagar tot staan. Intussen had New Delhi de Veilig heidsraad der Ver. Naties om bemid deling gevraagd. Het gelukte een wa penstilstand tot stand te krijgen. Sedertdien behoort het door India bezette deel van Kasjmir praktisch tot India, terwijl de regering in Karatsji de hoop niet opgeeft, dat het toch nog tot de oorspronkelijke beloofde volks stemming komt. Die, zo zeggen de Pakistaners, moet onafwendbaar tot de „terugkeer" van het bergland naar Paskistan leiden. In India wordt over zo'n beslissing hele maal niet meer gesproken. Nadat Neh- roe met zijn Goa-actie succes gehad Habba Kadal, de derde der zeven brug gen, in de hoofdstad van het land, Srinagar, die de rivier Jhelum over spannen. De regerende vorst van het bergland deed destijds twee dingen om zijn troon en zijn invloed te redden hij verklaar de de toetreding van zijn rijk tot In dia en verzocht Nehroe om militaire hulp. Nehroe wil er thans niet graag meer aan herinnerd worden, dat hij de aan- Strandboulevard aan het Dal-meer. heeft, hoort men in India thans steeds vaker de eis het Kasjmir-probleem op dezelfde wijze in het reine te brengen. Maar het gaat hier nog altijd om een land, dat ongeveer zo groot is als de West-Duitse Bondsrepubliek, al heeft 't dan ook slechts 4 miljoen inwoners. Pakistans argumenten lijken op het eerste gezicht zeer sterk. Karatsji kan er op wijzen, dat het vroegere Brits- Indië op religieuze gronden in 2 staten werd verdeeld. Daarbij wordt echter vaak over het hoofd gezien, dat in India nog altijd 40 miljoen moslems leven, zonder dat zij vervolgd werden. Alleen dat feit ontneemt de Pakistaanse Kasjmir-ar- gumenten iets van hun overtuigings kracht. Voor India staat nog meer op het spel Zou het 't door haar bezette deel van Kasjmir vrijgeven, dan zou den ook andere minderheden de onaf hankelijkheid verlangen. Amerika heeft de president van de Wereldbank, Eugene Blanck, enkele maanden geleden naar Kasjmir ge stuurd. Zijn opdracht luidde „Bemid del, verhinder de dreigende explosie". Niemand weet, hoe de zaken zich in Kasjmir verder zullen ontwikkelen, maar zelfs Moskou schijnt momenteel in het „Zwitserland van Azië" geen katastrofale brand te wensen. De vraag is slechts, wanneer het Kremlin naar een andere koers omzwenkt. Kasjmir geldt nog altijd als een van de grootste haarden van gevaar in het Verre Oos ten. Srinagar, het „Venetië aan de Hima- laja", behoort tot de mooiste hoofdste den ter wereld. De voornaamste hoofd straat is de Jhelum-rivier, aan welks oevers de handelaars hun winkels en stalletjes hebben. Wie inkopen wil doen, gebruikt evenals in Venetië of zijn eigen boot of een watertaxi. Ofschoon er in Kasjmirs hoofdstad hotels zijn, waarvan zich minstens 4 op een „westelijke stijl" kunnen be roemen, geven de meeste toeristen de voorkeur aan woonarken. In onze streken verstaat men onder een woonark een drijvend weekend huis. In Srinager daarentegen moet men meestal van drijvende villa's spre ken, want gemiddeld hebben zij twee woonkamers, twee of drie slaapkamers een badkamer en keuken of juister ge zegd, een keukenboot op sleeptouw, dat bovendien als kwartier voor het be dienend personeel dient. EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE0 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties Hypotheken - Assurantiën - Expertise Waartoe men ook besluit, een vaart op de Jhelum blijft een onvergetelijke gebeurtenis. Aan de oevers van de ri vier wassen de vrouwen nog als hon derden jaren geleden hun was in het water spiegelen zich de huizen, tem pels en moskeeën, uit de ramen van een school klinken de stemmen van kinderen, die gedeelten uit de Koran opzeggen. Tegenover een hotel heeft de woon ark het voordeel, dat men slechts het anker behoeft te lichten, als men een andere omgeving wil zien. Wie bijv. het weekend aan het dromerige mooie Dal-meer in de buurt van de hoofd stad wil doorbrengen, die behoeft niet eens een voet buiten de deur te zetten. De watertaxi's van Srinagar zijn welis waar niet zo kunstzinnig versierd als de gondels van Venetië, maar daaren tegen dragen zij de vreemdste namen, zoals „Dansend Meisje", „Stralende Hemel", of zelfs „Brigitte Bardot", wat altijd nog bewijst, dat men zelfs in Kasjmirs hoofdstad bepaald niet „ach ter de bergen" woont. De eigenaars der watertaxi's nemen de strijd om de klanten ernstig. Met luider stem prijzen zij de voordelen van hun vaartuigen aan. De een roemt de springveren in de clubfauteuils, de ander de schuimrubberkussens. Niet voor niets heet Kasjmir het „Zwitserland van Azië". Schilderachtige woonarken en drijvende restaurants omzomen het Nagin-meer. Tijdens de zomermaanden heerst hier een druk vertier. t/m 9 juni Uw oude fototoestel 7 50, 10,- of IVJ^ Inlichtingen bij uw fotohandelaar Birkstraat 2 hoek Soesterbergsestraat Telef. 2874 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 18 MEI 1962. midden van reusachtige parken hun paleizen. De parken worden ook thans nog door de toeristen bewonderd. Ten zuidoosten van Srinagar, niet ver van de weg, die naar de Banihal- tunnel leidt, reiken op een plateau de resten van de Hindoetempel van Mar- tand ten hemel. Niemand weet, hoe oud hij werkelijk is men schat hem op minstens 11 eeuwen. Zijn stijl verraadt onweerlegbaar Griekse invloeden. Of een aardbeving of moslemitische krij gers hem verwoesten, is tot nu toe niet opgehelderd. Vanaf zijn treden geniet men een unieke aanblik op het dal van Kasjmir. Maar Kasjmir, dat is niet al leen Srinagar en zijn naaste omgeving. Kasjmir, dat zijn ook bergtoppen, die nog nooit bedwongen werden, afgele gen dorpen waarvan de bewoners thans nog niet vermoeden, welke rol hun va derland in de tegenstelling tussen In dia en Pakistan speelt. In het „Zwit serland aan de voet van de Himalaja" zijn duizenden mensen, die niet eens weten, dat er een stad, genaamd New Delhi bestaat. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 De oude binnenstad van Srinagar lijkt op een Europese stad in de mid deleeuwen. De straten zijn nauw en schilderachtig, echter ook slecht ge plaveid. In het nieuwe gedeelte der stad zijn zelfs al nachtclubs en kapsalons, die de vrouwelijke klanten koudwatergolf aanbieden. Bioscopen en clubs zorgen er voor, dat noch de bewoners der stad noch de toeristen zich behoeven te vervelen. De laatste jaren heeft Srinagar als va kantieparadijs voor Indiërs uit het zuiden aan betekenis gewonnen. Wat hun bijzonder bekoort, is het klimaat. Sinds 1956 heeft India voor de Banihal- tunnel een wintervaste wegverbinding met Kasjmir, welke op de ontwikke ling van dat bergland als wintersport centrum steeds meer uitwerking Leeft. Srinagars 250.000 inwoners leven voor het grootste deel direct of indirect van het vreemdelingenverkeer. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Spreekt men met de hoteliers, de winkeleigenaars en de handwerkslie den, dan hoort men altijd een zekere zorg voor de toekomst. Een nieuw con flict om Kasjmir zou de verheugende ontwikkeling van de opwaartse econo mie der laatste jaren waarschijnlijk weer teniet doen. De „Anschluss" aan India heeft voor Oost-Kasjmir verstrekkende gevolgen gehad. New-Delhi pompte enorme geld bedragen in het bergland. - Er werden scholen, ziekenhuizen, krachtinstalla ties en fabrieken gebouwd, wegen aan gelegd, radiostations opgericht en zelfs luchthavens gebouwd. Het spoorweg- tijdperk is in Kasjmir echter overge slagen de vaak geweldige hoogtever schillen laten spoorbouw niet toe. De opkomst in het door India bezette deel van Kasjmir is ook niet zonder gevol gen gebleven voor de handwerkkunst. Kasjmir was vroeger beroemd om zijn weef-, metaal-, houtsnij- en pottebak- kerswerk. Zij blonken uit door hun kwaliteit en hun verhoudingsgewijs lage prijs, die evenwel door schrikba rend lage lonen mogelijk was. HOR LOGE $-3 UWE tl E R WEÉDESTR.8 TEl.Z+S8 SOESTDUK- De populariteit van deze handwerk- producten heeft niet zelden tot massa productie geleid, maar daarmee ook tot kwaliteitsvermindering. Een echte Kasjmir-sjaal, die een meter breed is en toch zonder enige moeite door een vingerring is te halen is thans nog slechts voor een zeer wel gestelde toerist verkrijgbaar. Wat ook allemaal veranderd mag zijn, de onvergetelijke schoonheid van Kasjmir is gebleven. Reeds de Mogoel- heersers uit lang vervlogen tijden wis ten haar al te waarderen. Aan de oe vers van het Dal-meer bouwden zij te TENNIS-UITSLAGEN. Return 1-Soest 1 3-5 J Teijema-A Sprangers 4-6 3-6. A. Klebach-CI. J Esendam 5-7 6-2 6-1. Mevr. W. Koen- i ders-mevr. C. Felix 3-6 2-6. Mevr. M. Klebach-mejC. Hoppenbrouwers 6-1 6-2. Mevr. W. Koenders en J. Teijema-mevr. C. Felix en G. J. Esendam 6-1 3-6 4-6. Mevr. W. Klebach en A. Klebach-mej. C. Hoppenbrouwers en A. Sprangers 6-0 4-6 6-8. A. Klebach en J. Teijema- A. Sprangers en G. J. Esendam 3-6 4-6. Mevr. W. Koenders en mevr. M. Kle- bach-mevr. C. Felix en mej. C. Hop penbrouwers 6-3 6-1. Soest 2-Shot 6 3-5 G. v. d. Poll-J. v. d. Hilst 2-6 1-6. A. van Roosmalen- H. Gerharz 6-4 6-2. Mevr. J. Havenaar- mevr. G. Stakman 1-6 4-6. Mej. L. v. d Berg-mevr R. Hogendorp 1-6 0-6. Mevr. Havenaar en G. v. d. Poll-mevr. Jstakman-L. Visser 2-6 1-6. Mej. v. d. Berg en A. v. Roosmalen-mevr. v. d. Hilst enH |v. d. Hilst en H Gerharz 10-8 6-1. Van Roosmalen en v. d. Poll-v. d. Hilst en Visser 4-6 1-6. Mevr. Havenaar en mej. v. d. Berg-mevr. v. d. Hilst en mevr. Stakman 6-4 3-6 6-2. Manger Cats 2-Soest 3 6-2 H V. d. .Kaa-A. de Rooy 6-1 6-4. F. van Bekkum- P. Janssen 3-6 1-6. Mej. M. Blom-mej. Y. Hoffman 6-2 1-6 3-6. Mej. S. van Steenis-mej. L. Janssen 6-1 6-1. Mej. M. Blom en H. v. d. Kaa-mej. L. Jans sen en P. Janssen 3-6 7-5 6-0. Mej. S. van Steenis en F. v. Bekkum-mevr. I. Hohner en A. de Rooy 6-1 8-6. H. v. d. Kaa en F van Bekkum-A. de Rooy en P. Janssen 6-2 6-3. Mej. S. van Steenis en mej. M. Blom-mej. Y. Hoffman en mevr. I. Hohner 6-2 6-1. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Soest A-Bilthoven A 1-4 J. Roozendaal- J Stokmans 3-6 1-6. Mej. M. van Brum- melen-mej. E. Oudegeest 7-5 6-2. E. Schuuring en J. Roozendaal-T. Koemans en J. Stokman 0-6 0-6. Mej. M. v. Brum- melen en mej. J. Janssen-mej. L. Hishu- sius en mej. E. Oudegeest 1-6 2-6. J. Janssen en E. Schuuring-mej. L. Hishu- sius en T. Koemans 1-6 2-6. Alta D-Socst B 3-2 K. Winter-R. van Coeverden 6-4 7-5. Mej. A. Janssen-mej. L Prins 6-8 1-6. Mej. E. Benmnga en R. Veldkamp-mej. I. Dalenoort en J. Olt- hof 6-1 8-6. K. Winter en R. Veldkamp- J. Olthof en R. van Coeverden 6-4 6-3. Mej. L, Prins en mej. E. Benninga-mej. A. Janssen en mej. I. Dalenoort 3-6 4-6. HET NIEUWE SPOORBOEKJE. De nieuwe dienstregeling van de Spoor wegen gaat op 27 mei in. Er zullen enige verbeteringen ingevoerd worden, zoals dat ook met de dienstregeling zo mer 1961 het geval was, maar de Spoorwegen zien zich aan de andere kant tot beperkingen genoodzaakt door gebrek aan arbeidskrachten en stij gende productiekosten. Veranderde reisgewoonten maken het noodzakelijk extra maatregelen op vrij dagavond te nemen, terwijl het dienst betoon op zaterdagmorgen ingekrom pen kan worden. In tegenstelling tot de zomerdienst 1961 zullen te Baarn goede aansluitingen komen voor de treinen uit de richting Soest naar Amsterdam en omgekeerd. In de morgen- en avondspitsuren van maandag tot en met vrijdag is het be staande aantal treinen zoveel moge lijk gehandhaafd.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5