Het bestuur van de gemeente. KONINGIN BIJ HUWELIJK. Officiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP EEN HEK. DINSDAG 22 MEI 1962. 41c JAARGANG no. 41. SOESTE R (f)OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDUK TELEFOON 2566 GIRO 126156 XIX J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel. Dokter J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel is voor de C.H.U. lid van de Soester gemeenteraad en hij maakt dus deel uit van de protestants-christe lijke raadsfractie. Dokter Berkelbach werd in 1947 arts en al spoedig kwam hij naar Zonnegloren, omdat de bestrij ding van de t.b.c. zijn bijzondere be langstelling had en heeft. Hij ontving zijn opleiding tot longarts in het sana torium en werd in 1953 adjunct-ge neesheer-directeur. Toen de heer Berkelbach van der Sprenkel in 1958 zijn eerste raads vergadering meemaakte voelde hij zich een onbeschreven blad en thans - na vier jaar - kan hij nog niet zeggen dat en op dat blad zo bijzonder veel staat omdat hij ervan overtuigd is dat een periode van vier jaar niet voldoen de is om een doorkneed raadslid te worden. Aanvankelijk maakte de heer Berkelbach deel uit van de commissie sociale zaken, slachthuis en strafver ordeningen, maar toen mevr. Muur- ling als opvolgster van de heer Van Andel in de raad kwam nam zij de commissie sociale zaken voor haar re kening en de heer Berkelbach betrad het enorme terrein dat men te betre den krijgt als men lid van de commis sie grondbedrijf en uitbreidingsplan wordt. De commissievergaderingen acht de heer Berkelbach zeer belangrijk en naar zijn mening vergaderen sommige commissies niet genoeg. Men kan slechts een goed raadslid worden als men veelvuldig zijn licht in de com missie kan opsteken. Dokter Berkelbach van der Sprenkel vindt vooral het werk van de com missie grondbedrijf en uitbreidings plan bijzonder interessant, omdat men steeds weer geconfronteerd wordt met de problemen die een snelgroeiende ge meente met zich meebrengt. Het werk van de commissie strafverordeningen acht hij vooral nuttig, want door dit werk toont het gemeentebestuur nog een stuk van de restanten autonomie die rijk, provincie en college van B. en W. de gemeenteraad hebben doen hou den. Het is de moeite waard te zoeken naar de mogelijkheden voor de gemeen teraad om deze autonomie te hanteren en het verdient aanbeveling voor deze autonomie op de bres te staan. Het ge vaar van centralisering is niet denk beeldig, maar er schuilen ook gevaren in het te veel delegeren aan het college van B. en W. Daarom zal het verstan dig zijn eens goed na te gaan wat de raad aan B. en W. in handen gegeven heeft en wat niet. De heer Berkelbach van der Spren kel hoort niet tot de raadsleden die de pers schrijfkramp bezorgen. Hij laat zich niet zo heel vaak horen. Ten dele is dit ongetwijfeld bescheidenheid, maar het heeft ook te maken met het feit dat in een openbare raadsverga dering de zaken, terwille van de publi citeit, opnieuw behandeld worden, hoe wel men bij een commissievergadering de indruk gekregen heeft dat alles al in kannen en kruiken was. Dokter Berkelbach van der Sprenkel vindt dit volkomen juist, maar het belangrijk ste deel van zijn eigen aktiviteiten als gemeenteraadslid zoekt hij door aanleg en karakter in de commissievergaderin gen. De heer Berkelbach maakt deel uit van het stichtingsbestuur van het be jaardencentrum waarvoor de plannen al lang klaar zijn, maar waaraan nog steeds niet begonnen kan worden. Hij noemt dit een hele trieste affaire, maar heeft toch vertrouwen dat er binnen afzienbare tijd gebouwd zal kunnen worden. Hopelijk is het dan gedaan met de narigheid en krijgt men geen nieuwe problemen door personeelsgebrek of welke oorzaak ook. Wie de moeite neemt de ontwikkelings gang van Soest aan een studie te on derwerpen die zal onwillekeurig zeg gen „Hier gebeurt wat". En dit zegt de heer Berkelbach van der Sprenkel. Naar zijn mening kan hier ook iets ge beuren omdat de samenwerking van de raadsleden, ongeacht hun politieke richting, voortreffelijk is. Toch is men in het belang van de gemeente kritisch en durft men zonodig het mes te han teren. Dat gebeurt echter op sportieve wijze. Het staat wel vast dat dokter Berkel bach van der Sprenkel over twee we ken herkozen zal worden als raadslid en hij wil dit ook omdat er nog zo veel te leren valt. Goed luisteren en kritisch luisteren acht hij belangrijker dan zelf te praten en zeer zeker wan neer het om iets gaat waarin hij zich geen deskundige voelt. Naar de mening van de heer Berkelbach moet een raads- ild niet te veel individueel willen doen. Als geheel kan men ten dienste van de gemeentschap meer bereiken, vooral wanneer ieder zich zoveel mogelijk be perkt tot het terrein waarop hij zich het beste thuisvoelt. EIERMARKT. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 150.000 stuks in prijzen van 11,tot 12,Middenprijs 11,30. Prijs per kg 1,82. FRITS KWAM NAAR SOEST. Het was zaterdag een belangrijke dag voor het stichtingsbestuur van De Paardekamp, het tehuis voor bejaarde paarden aan de Klein Engendaalweg. Daar wachtte zaterdagmorgen dit be stuur, bestaande uit de dames Rutgers van Rozenburg, Van Woerkom, Wijs muller en Kok en de heren P. M. Wijs muller, C. J. 't Hart en L. W. Menge met de inspecteur van de Dierenbe scherming, de heer E. van Renswouw, de asielhouder, de heer P. de Heus, de verzorgster van de gasten van De Paardekamp, mei. Hanny van Zijl, op de tweede gast. Dat was de 15-jarige pony Frits, die het als trekdier van een schilleman in Den Haag niet zo best had. Het paardenlievende echtpaar kocht het dier voor 600,en op een verzoek van de heer Postema aan het stichtingsbestuur of het paard in Soest ondergebracht kon worden, werd be vestigend geantwoord. Frits arriveerde per trailer en maakte eerste kennis met Corrie, het 34-ja- rige ponypaard uit Markelo, dat al ruim een maand in de Paardekamp is. De heer Wijsmuller, voorzitter van het stichtingsbestuur, nam de nieuwe gast in ontvangst en hij gaf het echtpaar Postema de verzekering dat er heel goed voor Frits gezorgd zal worden en dat bezoek aan de nieuwe gast onbe perkt is toegestaan. De heer Postema toonde zich zeer in genomen met het feit dat Frits in Soest opgenomen kon worden en hij twijfelde er niet aan dat Frits het in zijn pri ma stal en de ruimte waar hij zich vrij bewegen kan best naar zijn zin zal hebben. EROMFIETSER KREEG HERSENSCHUDDING. De Soester jongeman R.K., die op een geleende bromfiets bij Nieuwerhoek reed, vond het niet nodig aan de rech terkant van de weg te rijden en bij Nieuw-Mariënburg botste hij tegen de bromfietser J. W. R. E. uit Bussum, die uit de richting Amersfoort kwam. K. kreeg een hersenschudding en is per ziekenauto van de E.H.B.O. naar Baarn gebracht, waar hij opgenomen werd in het ziekenhuis. MEISJE DOOR MOTOR AANGEREDEN. Twee meisjes liepen op de Eikenlaan aan de rechterzijde van de weg in de richting van de Parklaan. Zij werden ingehaald door een motor, bestuurd door de Soester D. K. O., die claxoneer de bij het passeren. De meisjes schrok ken en mej. S. C. K. de J. deed hierbij een stap naar links. Zij werd aange reden door de motor, klaagde over pijn in de rug en is door dokter Kuipers per auto thuisgebracht. H.M. de Koningin heeft zaterdagmorgen, in gezelschap van H.K.H. Prinses Mar griet, in de Oude Herv. Kerk aan de Torenstraat, de inzegening van het hu welijk van mej. C. R. Geertsema - doch ter van overste Geertsema, adjudant van Z.K.H. Prins Bernhard - en dr. M. Mayer-Rieckh, een Oostenrijkse schoenfabrikant, bijgewoond. De dienst werd geleid door de bekende radiopredikant ds H, J. Kater. Ds Kater sprak het bruidspaar in het Nederlands en het Duits toe en hij wees op het merkwaardige feit dat niet al leen twee mensen en twee landen door dit huwelijk verenigd werden, maar ook twee religies, want de bruidegom is katholiek. Vóór de kerkelijke voltrekking van het huwelijk had de burgemeester van Soest, mr. S. P. baron Bentinck, op het ge meentehuis het burgerlijk huwelijk vol trokken. In zijn toespraak sprak hij er zijn voldoening over uit dat de brui degom al zoveel Nederlands kende dat hij de voltrekking van het huwelijk in de Nederlandse taal kon volgen. Getuigen waren de burgemeester van Domburg, mr W. J. E. Crommelin, en jhr mr Th. Roëli. De bruidsmeisjes waren Prinses Irene, jkvr. Reina de Blocq van Scheltinga, Ada Geertsema, zuster van de bruid, en Louise Hasseleij Kirchner. Georg, graaf Herberstein, dr Werner List, Herman Geertsema, en Jaap Rost Onnes waren de bruidsjonkers. GESLAAGDE FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. De vereniging voor Volksonderwijs bood de leden in het St. Josephgebouw een toneelavond aan. De dames A. Schuyling, I. Kronemeijer en A. Veen- kamp en de heren B. de Graaf, H. Kenter, C. Marsé en C. Holleman voer den onder regie van de heer K. Veen- kamp de aardige tragi-comedie „De Liedjeszanger" van J. Bus op. De speel sters en spelers kregen dan ook na af loop van het stuk behalve bloemen en een rokertje een dankbaar en langdurig applaus. De heer C. v. d. Schoor, voorzitter van de afdeling, sprak het welkomstwoord en wekte de leden op propraganda te maken voor Volksonderwijs. De avond werd besloten met een ge zellig bal, waarbij The Rhythm Rascals voor de muziek zorgden. BIJEENKOMST N.V.E.V. De leden van de afdeling Eemland der Ned. Vrouwen-Eleetriciteitsvereni- gmg kwamen bijeen in het Anna Pau- lownahuis voor een gevarieerde mid dag. Mevr. M. van Veeren-van Lohui- zen, de presidente, opende de bijeen komst, waarvoor veel belangstelling was. Zij gaf het woord aan de heer H. Har ders, een gewezen planter, die 12 jaar in Nederlands-Indië geweest is. Hij vertelde over het ontginnen van plan tages en van zijn interesse voor krui dentuinen, waardoor hij veel ervaring op het gebied van kruiden opdeed. Hij gaf een overzicht van de kruiden en specerijen die niet meer gebruikt wor den en besprak de andere, die nog wel in gebruik zijn. Een discussie over het cadeaustelsel wees uit dat de meeste huisvrouwen hiervan niet veel moeten hebben om dat zij de cadeaus als lokmiddel zien. Mevr. Tasma, verbonden aan Vlieseline Mode Service sprak over Vlieseline en er werd een film gedraaid, die een overzicht gaf van de vervaardiging en het gebruik van deze tussenvoeringstof. Vlieseline is bestand tegen wassen en chemisch reinigen, het rafelt niet, is zuinig in het gebruik, daar men bij het knippen niet op de draadrichting behoeft te letten en het is bijzonder ge makkelijk te verwerken. Op donderdag 24 mei zullen de leden van de N.V.E.V. een excursie naar de Kunstzijdefabriek NIJMA N.V, te Nij megen maken en op vrijdag 29 juni een excursie naar de Volkshogeschool te Bergen (N.H.). VERANDERING SPREEKUUR. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op woensdag, 23 mei a.s, zijn gewone wekelijkse spreekuur zal worden ge houden van 3.00 tot 4.00 uur in de na middag. Soest, 22 mei 1962. VAKANTIEREGELING SLAGERS. Burgemeester en wethouders van Soest delen mede dat de raad in zijn ver gadering van 16 mei 1962 de vakantie regeling voor slagers heeft gewijzigd. Op grond van deze wijziging is deze regeling nu ook van toepassing op de te Soesterberg gevestigde slagers. Het desbetreffende besluit ligt voor een ieder gedurende drie maanden ter ge meentesecretarie ter inzage. Soest, 22 mei 1962. UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Soest deelt mede, dat vanaf 28 mei 1962 ter gemeente secretarie, kamer 1, gedurende twee weken, voor een ieder ter inzage ligt het uitbreidingsplan, regelende de be stemming van gronden, gelegen tussen de Dalweg, het verlengde van de Ru benslaan, de Molenstraat, de spoorlijn Utrecht-Baarn, de Molenweg en de Soester Engweg. De belanghebbende, die zich met be zwaren tot de raad hebben gewend, kunnen gedurende zes weken na af loop van die termijn bij gedeputeerde staten van Utrecht bezwaren tegen dit plan indienen. Soest, 22 mei 1962. STRAATNAAMGEVING. De raad van de gemeente Soestge zien het voorstel van burgemeester en wethouders d.d, 15 mei 1962 heeft be sloten Communistische machthebbers voelden zich een klein jaar geleden geroepen een enorme muur te bouwen om te be letten dat hun onderdanen naar het vrije westen zouden vluchten. Een be ter bewijs voor de bewering dat het geen leven is in dictatoriale staten kon moeilijk geleverd worden. En het was prettig dat de dictators dit bewijs zelf leverden. De vrije wereld fulmineerde tegen het bouwen van die muur maar het hielp natuurlijk niets. Het enorme gevaarte was echter niet in staat te beletten dat nog steeds mensen uit het enorme concentratiekamp vluchtten. Helaas wer den tientallen neergeschoten door com munisten die zich geweldig uitsloven om de onderdrukten in het concentratie kamp ter grootte van een half wereld deel te houden. Andere communisten gedragen zich heel anders en zij zouden het liefst de helft van de bevolking van China laten vluch ten als zij daardoor kans zagen de an dere helft van de bewoners van deze unieke heilstaat aan het eten te hou den. De vrije wereld zelf protesteerde tegen de muur die mensen beletten moest te vluchten, maar nu zet de vrije wereld zelf een hek rond Hongkong om vluch telingen te beletten deze plaats binnen te komen. De arme stakkers moesten maar voor het hek verhongeren. Het gaat nog altijd niet zo bijster goed met de mensheid. De ene staat wil nog harder naar de maan dan de andere, maar niemand is in staat de hongers nood doeltreffend te bestrijden. De ene staat bouwt een muur om de ellende binnen te houden en de andere een hek om de ellende buiten te hou den. Geld om raketten naar de maan te schieten is er wel. maar geld om die mensen achter dat hek van voed sel te voorzien is er niet. KANTMAN. I. in te trekken zijn besluit van 11 februari 1958, afd. I, nr. 6024 II. aan de verbindingsweg tussen de Beetzlaan en de Hellingweg, de naam ,St. Theresiastraat" te geven. Soest, 16 mei 1962. ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op artikel 76 van de Lager-onder- wijswet 1920 brengen ter algemene kennis dat de raad van die gemeente, in zijn vergadering van 16 mei 1962, medewerking heeft verleend als be doeld in artikel 72 van de Lager-on- derwijswet 1920 aan het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor a. het betegelen van het schoolplein en het aanbrengen van een kleine beplan ting tegen het schoolgebouw ten be hoeve van de Chr. u.l.o. school aan de Prins Bernhardlaan b. de aanschaffing van „Luxaflex"- gordijnen ten behoeve van de Groen van Prinstererschool voor g.l.o. aan de Groen van Prinstererstraat c. de aanschaffing van een stofzuiger ten behoeve van de Da Costaschool voor g.l.o, aan de Prins Bernhardlaan, Soest, 22 mei 1962, KOSTWINNERSVERGOEDING. Ingevolge artikel 34 van de Dienst plichtwet kan kostwinnersvergoeding worden toegekend, indien door het ver blijf in werkelijke dienst van de opge- roepene, in financieel opzicht voldoende middelen tot levensonderhoud aan zijn verwanten komen te ontbreken. Een aanvraag om kostwinnersvergoe ding behoort te worden ingediend ten gemeentehuize, afdeling militaire za ken, onder overlegging van bewijsstuk ken betreffende de bruto-inkomsten van de opgeroepene en de gezinsleden (b.v. belastingbiljetten, loonzakjes, werkge versverklaringen e.d.). De aanvraag moet geschieden ongeveer 4 weken vóór de datum van opkomst in werkelijke dienst, of na opkomst, uiterlijk binnen 10 dagen nadat de ge zinsinkomsten zodanig zijn gewijzigd, dat naar het oordeel van belangheb bende aanspraak op vergoeding is ont staan. Het is noodzakelijk deze termijnen in acht te nemen, aangezien de vergoeding niet met terugwerkende kracht wordt toegekend. In geval van twijfel of aan spraak op vergoeding bestaat, verdient het aanbeveling ter gemeentesecretarie inlichtingen in te winnen.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1