MARCHAL - HAARMODE M. TUSSEN MET RAAI EN DAAD. D. ENGEL NA MOEDERDAG GEERVLIET WASSERIJ GELRIA EDE BRILMONTUREN Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie STICHTSE SCHOENHUIZEN Positie eu taak van de V.V.V. DERDE BLAD volgende iveek is het weer zover; vergeet uw KING niet Rouw- en Trouwkleding In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT TiAéuitëLmeltl&L UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool 211KENF0NDSI VEPANCIFR S0E5TERBERGSESTR.WEG 26 TEL 2982 Ontvangen nieuwe creatie Franse en Italiaanse en niet duur. Zonnebrillen en voorhangers met zon- garantie, o.a. POLAROID. K.V.P. FORUM. "Wethouder W. G. van Zadelhoff en de raadsleden A. P. Hilhorst, J. H. Hom en B. H. A. Elbertse van de K.V.P.-fractie hebben zitting gehad in een forum dat dinsdagavond in het St. Josephgebouw vragen beantwoordde. Voorzitter W. G. Schimmel opende de avond. Hij wees erop dat de K.V.P.-fractie de enige fractie in de gemeente is die een plaats voor elke groepering van de bevolking ingeruimd heeft. Nieuwe groeperingen kwamen in Soest wonen en deze maat regel bevordert het samengaan van de oude en de nieuwe bevolking. Met de kwaliteit van de kandidaten slaat de K.V.P. een uitstekend figuur. Hierna gaf de heer Schimmel bijzonderheden over de K.V.P.-leden die kandidaat zijn voor de verkiezingen van 30 mei. liften en vuilstortkokers het wonen ver gemakkelijken. De heer Hom toonde zich een voorstander van afwisseling in de bouw. Wethouder Van Zadelhoff deelde mee dat op de Eng 550 woningen gebouwd zullen worden. Daarvoor is 10 ha grond beschikbaar. Dat is 180 m2 per woning als alles in laagbouw uitgevoerd zou worden, maar daar moeten dan nog wegen, trottoirs en plantsoenen vanaf. Daarom is hoogbouw niet te vermij den. Bij zeven of acht lagen worden de bouwkosten hoger omdat er een zwaar dere fundering nodig is. Zes woonla gen is dan ook ideaal. Centrale ver warming en liften zullen in deze wonin gen goede diensten kunnen bewijzen, maar het zal moeilijk zijn uit te ko men met liften in woningwetwoningen welke in zes of meer lagen gebouwd worden. Utrecht - Soest - Soestdijk - Baarn Problemen van huisvesting, problemen bij de riolering, de bomen in de Mid delwijkstraat en de verbreding van de Bosstraat kwamen ter sprake en ten- Amnerdim £"^38 In de eerste vraag werd verondersteld dat de bemoeienis van Gedepueerde Staten met de gemeente groot is en dat er een strenge controle is. Wethouder Van Zadelhoff antwoordde dat naar zijn mening de Soester zaken in Utrecht even goed behartigd worden als hier in de gemeente. Natuurlijk gaat het allemaal wel eens een beetje traag en er zouden snellere beslissingen genomen kunnen worden als alles niet zo vrese lijk uitgepuzzeld werd. Daardoor moet men soms maandenlang wachten. Stedebouwkundigen zouden inderdaad gemakkelijker kunnen werken als zij wat meer vrijheid zouden hebben. Het valt dan ook niet te ontkennen dat de wetten betreffende de uitbreidingsplan nen veel te star zijn. De verhouding Gedeputeerde Staten-Soest is echter veel beter dan voor de oorlog. Héél lang werd gesproken over de voor- en nadelen van hoogbouw en laagbouw. Wethouder van Zadelhoff achtte het niet juist pertinent voor of tegen hoogbouw of laagbouw te zijn, want beide zijn geschikt voor bewo ning en beide hebben we nodig. Hoog bouw bewerkstelligt grondbesparing. Deze grond kan gebruikt worden voor speelplaatsen en sportvelden. Er is vastgesteld dat sportvelden in het ste delijk gebied moeten liggen, dus men dient een efficiënt gebruik van het ste delijk gebied te maken. Naar de mening van de wethouder heeft de laagbouw zichzelf overleefd. In Hilversum en Arnhem heeft men tuinsteden nagebootst. Deze vormen een slotte werd een vraag gesteld waarin de mening vervat was dat het er vaak veel van wegheeft dat het college van B. en W. de gemeente bestuurt en niet de gemeenteraad. Die indruk wordt in derdaad wel eens gewekt naar de me ning van de forumleden en dat komt in hoofdzaak omdat zoveel in de com missies afgehandeld moet worden. Daar door wordt door raadsleden veel bin nenskamers gesproken over voorstellen van het college. De provincie Utrecht, met zijn beboste heuvelrug en veenplassengebied heeft toch ook nog een spaarzaam molenbe- zit. De Provinciale Staten stelden in 1953 een molen-verordening vast, waarin het o.a. verboden is om zon der schriftelijke ontheffing van dit ver bod, windmolens geheel of gedeeltelijk te slopen, te veranderen of buiten ge bruik te stellen. Van de 28 nu nog bestaande wind-mo lens in Utrecht zijn er nog maar 10 vol ledig in gebruik. Van de overige 18 zijn er enkele nog min of meer be- drijfsvaardig, maar het merendeel is niet meer in tact. Verschillende molens tonen dan ook uiterlijk nog een gaaf geheel, maar missen het binnenwerk. SCHRIKSLAAN 19 saai geheel. Er zijn natuurlijk bezwaren tegen hoog bouw aan te voeren, maar met deze be zwaren moet men zich niet te veel in de verkeerde richting laten dringen. Het is mogelijk flats te bouwen die goed voldoen. Bungalowbouw is de ideale bouw en veel van deze bouw vindt men terug in een goed flatgebouw. Flatgebouwen kunnen dan ook op gro te schaal gebruikt worden omdat er niet zoveel grote gezinnen meer zijn. Die hebben dan eensgezinswoningen no dig en met een combinatie van hoog- en laagbouw komt men tot goede ste- debouw. De heer A. P. Hilhorst trok in twijfel of de grondbesparing zo groot is bij hoogbouw. Men krijgt wijdere bebou wing en procentueel zal er weinig grondwinst zijn. Hoogbouw past ook niet in een gemeente als Soest die plat telandsgemeente moet blijven en geen stad worden. We zijn nu al aan een soort kazernebouw. Het is dan ook be treurenswaardig dat we straks op de Eng nog hoger gaan bouwen. Eij hoog bouw is de ruimte tussen de gebouwen duur aan onderhoud. Bij laagbouw kan men van iedere tuin een lusthof ma ken, zoals dat bijvoorbeeld bij de Dal- weg het geval is. De heer Elbertse wees erop dat eens- gezinsbouw niet meer mogelijk is. Dit wijzen cijfers uit. Door de flats te bou wen zijn we in staat woningwetwo ningen te bouwen. Die komen anders niet tot stand. Door de wegen worden de grondkosten opgevoerd. Bouwen in drie of vier lagen was een compromis tussen laagbouw en hoog bouw. Gaat men hoger dan kunnen SOESTDIJK TELEFOON 3990 In Utrecht zijn 3 gevallen, waar de molen geheel als woning of weekend verblijf is ingericht. Dergelijke wo ningen zullen hoge onderhoudskosten vergen. In een ander geval, de z.g.n. „Panorama-molen" te Rhenen wordt als café gebruikt en deze attractie zal misschien tegen de hoge onderhouds kosten opwegen. De in de provincie voorkomende mo lens (de meesten in de omgeving van de Vecht) kunnen in verschillende ty pen, al naar gelang van constructie of gebruik onderscheiden worden. Het grootste aantal is de Boven-Kruier, be staande uit een stenen of een houten met riet gedekte ronde of veelhoekige hoge romp met een draaibare kap. De ze molen komt zowel als polder(water)- molen voor als industrie(koren)molen. Het andere type is de Wip-molen, die bestaat uit een houten, soms met riet gedekte pyramidevormige onderbouw met daarop de in zijn geheel draaibare houten bovenbouw. Deze molens zijn allen poldermolens. (Jutfaas.) De molen te Wijk bij Duurstede is van uitzonderlijke monumentale waarde. Op indirecte wijze vervullen deze molens nog een rol n.1. als een touristische at tractie. Vooral nu het vreemdelingen- bezoek aan ons land zo is toegenomen, mag deze factor niet onderschat wor den. Men behoeft slechts het aantal parke rende auto's en fotograferende tou- risten te zien bij de Wipmolen in Oukoop langs de autoweg Utrecht- Amsterdam, een molen, die nog in vol bedrijf is, om te realiseren wat een molen voor betekenis heeft in dit op zicht BIJEENKOMST V.V.D. De afdeling Soest-Soesterberg van de V.V.D. heeft een bijeenkomst gehou den in het Oranje Hotel onder voor zitterschap van mr. F. Raedt, die in zijn welkomstwoord zei dat de burger met geen enkele overheid zoveel te maken heeft als met de gemeente, zo dat de goede belangstelling voor deze bijeenkomst verheugend was. De ko mende verkiezingenen bieden de V.V.D. de kans zich flink te herstellen of zich zelfs uit te breiden. De heer Raedt wees erop dat de politiek in het alge meen vanuit de dorpsgemeenschap ont staat. De eerste spreker was de wethouder van financiën, dr. D. J. P. Oranje. Hij betreurde het dat sinds het loslaten van het districtenstelsel politieke ver gaderingen van geringer betekenis ge worden zijn dan ze vroeger waren. Het komt niet meer voor dat politieke te genstanders de openbare bijeenkomsten bezoeken met het doel te debatteren. Meer dan vroeger zijn de mensen door radio en televisie op de hoogte gesteld van alles wat de politieke partijen willen wanneer de dag van stemmen aangebroken is. Toch blijven er altijd velen die tot het laatst hun keuze niet bepaald hebben en het moet mogelijk zijn hen naar de V.V.D. te trekken. een kijkje in Oost-Berlijn gaan nemen. Dan kan hij ervaren dat de ellendige gevolgen van onvrijheid zijn. Naast de persoonlijke en geestelijke vrijheden heeft de mens recht op de plaats die hem in de maatschappij toe komt. Tegenstanders van de V.V.D. zeggen vaak dat het een partij is van bankiers, werkgevers en mensen die er warmpjes bijzitten. Natuurlijk is dit niet waar. De V.V.D. staat voor ieder een open en heet niet voor niets Volks partij voor Vrijheid en Democratie. De ze V.V.D. is in hart en nieren sociaal, maar niet socialistisch. De heer De Bruin herinnerde eraan hoe in 1897 reeds een liberaal kabinet aan sociale voorzieningen werkte. Het is goed dankbaar te zijn voor de gemeentewet omdat de gemeentelijke overheid hierdoor zelfstandigheid bezit. Iri de gemeente klopt de polsslag van ons volk sinds tijdens de eerste wereld oorlog het algemeen kiesrecht inge voerd werd. De heer De Bruin gaf de verzekering dat de V.V.D. in de gemeenteraad op de bres zal blijven staan voor het alge meen belang. De fractie zal het par ticulier initiatief en de zelfwerkzaam heid blijven stimuleren, -waarbij ge streefd zal worden naar zoveel mogelijk openbaarheid. De V.V.D. is gaarne be- VAN DE SOESTEB COUBANT VAN VRIJDAG 25 MEI 1962. Er is veel wat de partijen bindt en de onderlinge verschillen liggen meer op godsdienstig dan op politiek terrein. Het is van veel belang dat er echte liberalen zitting hebben in een ge meenteraad, want zij verzetten zich te gen de verzuiling. De heer Oranje achtte het toe te jui chen dat op christelijk terrein met de oecumenische beweging zoveel bereikt -wordt, maar naar zijn indruk schuilt achter het verlangen tot toenadering bij velen niet het verlangen de geschillen te overbruggen maar ze eenzijdig op te heffen. „De geest die achter de dingen leeft is van belang en de geest van de V.V.D. moet u opwekken tot aktiviteit voor deze verkiezingen in het belang van de V.V.D.", aldus dr. Oranje. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 Baarn Telefoon 2783 De heer J. K. de Bruin drukte er eveneens zijn spijt over uit dat er zo weinig belangstelling van buitenstaan ders op openbare vergaderingen is. De huidige generatie leeft in een tijd van veranderingen op economisch, maatschappelijk, sociaal en technisch terrein. We maken een stormachtige ontwikkeling mee. De politieke partijen moeten zich hierbij aanpassen. Dat dit gebeurt is ondermeer te merken aan naamsveranderingen. De S.D.A.P. werd Partij van de Arbeid, de R.K. Staats partij werd Katholieke Volkspartij en de Vrijheidsbond werd Partij van de Vrijheid en later V.V.D. Dat woord vrijheid is niet toevallig gekozen. Vrijheid is een kostbaar goed. Geeste lijke vrijheid, persoonlijke vrijheid, vrijheid van godsdienst, denken, spre ken en schrijven, vrijheid in het op richten van verenigingen, maar ook de vrijheid van beroepskeuze is van groot belang, terwijl ieder de vrijheid moet hebben zijn inkomen naar eigen goed dunken te besteden. Als het nodig is dan zal voor deze vrij heid gevochten moeten worden, want zij is het waard. Wie daaraan mocht twijfelen die kan maar het best eens reid offers voor de plaatselijke gemeen schap te brengen. Na de pauze werden vragen beant woord en lang is gediscussieerd over de mogelijkheid van een sporthal. Zowel de wethouder van financiën als de heer De Bruin waren van mening dat de plaatselijke overheid pas goed de helpende hand kan bieden als eerst door particulier initiatief iets gedaan wordt. van 't „Batavisch Nieuwsblad". Schreef hoofdzakelijk psychologische-realistische toneelstukken, bij voorkeur probleem stukken. Ook over de verhouding blank-bruin schreef hij zoals „Een zaam", „Dolle Hans". Zijn stukken heb ben veel succes geoogst in het buiten land vooral in Denemarken, Noorwegen en Londen. KIJFKOEK. Waar ligt Kijfkoek al dus T. A. Bestaan er boeken over dit dorpje Antwoord Kijfkoek is een dorpje on der Groote Lindt, onder Zwijndrecht, in het z.o. van het eiland IJsselmonde. Kijfkoek is ook een van de Vijf „De- velpolders" Grote en Kleine Lindt, Kijfkoek, Heeroudelandsambacht en Zwijndrecht. De Devel is een oude ri vierarm in de Zwijndrechtse waard. Bij ons weten is er geen boek over ge schreven waarin de geschiedenis van Kijfkoek beschreven staat. CLIFF RICHARD. Er werd mij ge zegd dat Cliff play-back zong tijdens de uitzending van de Rudi Carrel- show. Is dat waar aldus N. G. Antwoord Met het optreden van Cliff Richard is geen play-back gebruikt. Hij zong evenwel niet tijdens de uitzen ding, maar deed alsof terwijl er een bandopname werd afgedraaid met zijn eigen stem en begeleiding. Hiervoor be staat een andere term nl. mime. Dit is dus waarschijnlijk wat u bedoelt. Onder play-back wordt 't systeem ver staan, waarbij er acteurs worden ge zocht voor het spel, en zangers voor het geluid, terwijl dezen wel degelijk op hetzelfde tijdstip optreden. U ziet dan acteurs en hoort tegelijk de stemmen van de zanger(s) die dezelfde rol in le vende lijve vertolken. Dit geschiedt vooral in Duitsland en Oostenrijk veel bij moeilijke operette-uitvoeringen. AMSTERDAM. Hoe is Amsterdam ontstaan schrijft H. v. T. Antwoord Amsterdam is ontstaan uit een nederzetting rondom een dam, die in de Amstel was gelegd. Van grachten was toen nog geen sprake. Omstreeks 1300 werd aan Amsterdam stadsrecht verleend. In 1342 werden - ter verde diging - de eerste grachten gegraven. Hieruit blijkt dus, dat er al huizen stonden voordat er grachten kwamen. De naam Amsterdam (Amstelredamme) werd voor het eerst genoemd in een oorkonde in 1275. Over het juiste jaar van ontstaan van Amsterdam wordt nog door de historici gevochten. SCHEEPVAART. Wat is de gemid delde snelheid van passagiersschepen aldus S. I. Antwoord De gemiddelde snelheid van de passagiersschepen ligt tussen de 22- 26 mijl per uur. De Oranje vaart b.v. 21, de Willem Ruys 21, de Nieuw Amsterdam 22, de Rotterdam 23 mijl per uur. Het snelste passagierschip is de United States. Dit schip vaart 30 mijl per uur en voert dus - zoals dat heet in scheepvaartskringen - de blau we wimpel. Dit houdt in dat het het snelste passiagierschip ter wereld is. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Geef uw huls een nieuw gezicht, vla "Meubelcrediet." Een jaar crediet voor 5%l voor het.Gool Stationsstraat 27 - Hilversum VROUWEN OP DE MARKT. Ik heb een schilderij waaronder staat ver meld „Vahine no te tiare". Wat is dit voor een taaltje en wat betekent het De schilder is Gauguin, schrijft N. v. E. Antwoord„Vahine no te tiarebe tekent „Vrouwen op de markt". Het is Tahitiaans. Gauguin heeft een groot deel van zijn leven doorgebracht op Tahiti en hij heeft daar veel schilde rijen gemaakt die in prachtige kleu ren de bevolking van Tahiti weerge ven. TONEELSCHRIJVER. Kunt u mij vertellen van Jan Fabricius vraagt T. N. AntwoordJan Fabricius is toneel schrijver. Hij werd geboren in Assen op 30 september 1871. Begon zijn loop baan als timmermansleerling doch kwam later in de journalistiek terecht. Werd na enige jaren hoofdredacteur NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Bloemenwinkelier 't Is met een bloemetje begonnen, Wij dag en nacht haast in de weer Nu is een plant zowat het laatste, Nee, 't ouwe wordt 't toch niet meer. Professor Nu ben ik het toch wéér vergeten, Ik heb ook zóveel aan mijn brein Wat helpen knopen in je zakdoek Als je niet weet .waarvoor die zijn Dominee Ik wou het in de kerk eens noemen, Zoiets gebeurt niet elke week En ja hoor, na de dienst daar had je 't r U hield een actuéle preek Zoon Wat stom hè, wéér een kop en schotel, Ik meen de derde die ik gaf, En toen ik moe eens had geknuffeld Natuurlijk 't oortje d'r weer af. Dochter Mijn keuze van dat pettycoatje Was als je even dénkt niet slecht Als ma hem straks niet meer wil dragen, Dan komt-ie-töch bij mij terecht. Pa Ik leende Truus en Wim en Gerrit, Zo wat de helft van ons gezin Laat ik het eventjes noteren, Want anders trap ik er wéér in Moeder Het is wel lief hoor, die cadeautjes, De meesten komen goed- te pas Maar mooier was 't als elke gever Attent en meer gehoorzaam was.

Soester Courant | 1962 | | pagina 11